FESTIVUS FOR THE REST OF US 5K
Overall Finish List
December 17, 2023
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
5K RUN
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 AJ Kelly Altoona 284 42 M 1 Top Fin 17:06.30 5:31/M
2 Ron Liscio Jr Pittsburgh PA 240 39 M 2 Top Fin 19:08.54 6:10/M
3 Amy Odonnell Ebensburg PA 249 38 F 1 Top Fin 19:45.80 6:22/M
4 Craig Shirley 289 40 M 3 Top Fin 20:05.71 6:29/M
5 Douglas Basinski Pittsburgh PA 116 52 M 1 50-59 20:35.50 6:38/M
6 Herman Weihrauch Apollo PA 277 56 M 2 50-59 20:36.31 6:39/M
7 Casey Columbus Latrobe PA 206 29 F 2 Top Fin 21:20.78 6:53/M
8 Grant Cruse Johnstown PA 211 27 M 1 20-29 21:21.19 6:53/M
9 Stephen Mead Latrobe PA 243 37 M 1 30-39 22:45.78 7:20/M
10 Sahib Al Musawi Blue Bell PA 5 34 M 2 30-39 23:04.45 7:26/M
11 Herbster Cratty Miles of Smiles PA 209 59 M 3 50-59 23:06.80 7:27/M
12 Gregg Ganoe Blairsville PA 216 48 M 1 40-49 23:11.30 7:29/M
13 Gordon Trexler Altoona PA 274 54 M 4 50-59 23:13.59 7:29/M
14 Falyn Kiebler Clarksburg PA 226 30 F 3 Top Fin 23:15.98 7:30/M
15 Dylan O'Donnell Ebensburg PA 248 8 M 1 1-10 23:24.32 7:33/M
16 Valerie Christoff Ligonier PA 204 53 F 1 50-59 23:49.46 7:41/M
17 Bethany Perri Blairsville PA 252 40 F 1 40-49 23:49.56 7:41/M
18 Jonathan Lowe Ligonier PA 241 38 M 3 30-39 23:54.31 7:43/M
19 Scott Shearman Windber PA 261 54 M 5 50-59 25:25.76 8:12/M
20 Hayden Hill Robinson PA 219 15 M 1 15-19 25:38.12 8:16/M
21 Denny Cruse Johnstown PA 210 71 M 1 70-99 26:02.46 8:24/M
22 Bethany Miller Altoona PA 244 43 F 2 40-49 26:02.81 8:24/M
23 Kosie Shepherd-Porada Seward PA 262 44 F 3 40-49 26:39.32 8:36/M
24 Joshua Nichelson Connellsville PA 246 35 M 4 30-39 26:49.49 8:39/M
25 Mitch Radella Cranberry Twp PA 256 58 M 6 50-59 26:53.31 8:40/M
26 Darlene Shaw Mount Pleasant PA 260 52 F 2 50-59 27:06.97 8:45/M
27 Patrick Schumacher Boswell PA 259 34 M 5 30-39 27:13.49 8:47/M
28 Ethan Stewart Johnstown PA 267 33 M 6 30-39 27:13.69 8:47/M
29 Kelly Tamburro Latrobe PA 270 37 F 1 30-39 27:15.95 8:47/M
30 Amy Dearmey Johnstown PA 214 42 F 4 40-49 28:07.81 9:04/M
31 Nikki Pencak Brooklyn NY 251 44 F 5 40-49 28:24.31 9:10/M
32 Bill Pieringer Ligonier PA 253 60 M 1 60-69 28:25.56 9:10/M
33 John Karpacs 283 61 M 2 60-69 28:31.65 9:12/M
34 Randy Mallory Mahaffey PA 242 66 M 3 60-69 29:15.53 9:26/M
35 Leah Karnash Irwin PA 222 43 F 6 40-49 29:28.95 9:30/M
36 James Varner Home PA 275 68 M 4 60-69 29:29.77 9:31/M
37 Jack Butler Laughlintown PA 181 51 M 7 50-59 30:07.28 9:43/M
38 Diane Raible Mckeesport PA 257 52 F 3 50-59 30:16.31 9:46/M
39 Tyler Kiebler Clarksburg PA 227 32 M 7 30-39 30:21.81 9:47/M
40 Bailey Kiebler 287 6 F 1 1-10 30:21.81 9:47/M
41 Gary Hochard New Florence PA 221 71 M 2 70-99 30:30.30 9:50/M
42 Maria Thibault Ligonier PA 271 51 F 4 50-59 30:39.72 9:53/M
43 Brad Westhafer Mechanicsburg PA 280 71 M 3 70-99 31:04.28 10:01/M
44 Pauline Wells Home PA 278 52 F 5 50-59 31:19.48 10:06/M
45 Colton O'Donnell Ebensburg PA 247 10 M 2 1-10 31:36.94 10:12/M
46 Geoffrey St. Marie Vandergrift PA 265 45 M 2 40-49 31:43.31 10:14/M
47 Jennifer Leonida Greensburg PA 239 46 F 7 40-49 32:03.90 10:20/M
48 Josh Duplin Johnstown PA 215 30 M 8 30-39 32:29.48 10:29/M
49 Erin Oneill Latrobe PA 250 57 F 6 50-59 32:46.90 10:34/M
50 Damian Stiffey Northern Cambria P 269 12 M 1 11-14 33:04.40 10:40/M
51 Amy Toth Greensburg PA 273 46 F 8 40-49 33:09.56 10:42/M
52 Lisa Pieringer Ligonier PA 254 64 F 1 60-69 33:43.32 10:53/M
53 Timothy Welsh Robinson PA 279 54 M 8 50-59 34:09.51 11:01/M
54 Kevin Thomson Ligonier PA 272 63 M 5 60-69 34:52.82 11:15/M
55 Max Cramer Ligonier PA 208 7 M 3 1-10 34:57.99 11:16/M
56 Addison Hill Robinson PA 218 14 F 1 11-14 34:58.56 11:17/M
57 Wyatt Lager Templeton PA 238 20 M 2 20-29 35:16.72 11:23/M
58 Brian Stewart Latrobe PA 266 52 M 9 50-59 36:17.32 11:42/M
59 Rolf Poeting Pittsburgh PA 255 68 M 6 60-69 37:02.82 11:57/M
60 Cheryl Chandler Johnstown PA 203 55 F 7 50-59 37:05.89 11:58/M
61 Nicole Wissinger Ligonier PA 281 26 F 1 20-29 37:11.81 12:00/M
62 Jackson Lager Templeton PA 236 22 M 3 20-29 38:27.50 12:24/M
63 Lara Blosser Scottdale PA 132 55 F 8 50-59 39:27.76 12:44/M
64 Tonya Ganoe Blairsville PA 217 42 F 9 40-49 39:54.24 12:52/M
65 Caroline Coursin Bolivar PA 207 12 F 2 11-14 41:42.40 13:27/M
66 James Cunningham 285 24 M 4 20-29 41:45.17 13:28/M
67 Kristen Cruse Bolivar PA 212 38 F 2 30-39 42:34.88 13:44/M
68 Moira Miller Altoona PA 245 16 F 1 15-19 42:36.50 13:45/M
69 Bob Ankeny Latrobe PA 21 55 M 10 50-59 43:13.77 13:56/M
70 Jacob Brown Armagh PA 172 21 M 5 20-29 43:56.58 14:10/M
71 Garry Hinton Johnstown PA 220 39 M 9 30-39 45:02.81 14:32/M
72 Chad Gutshall 288 43 M 3 40-49 48:37.84 15:41/M
73 Valerie Lager Templeton PA 237 61 F 2 60-69 49:13.55 15:53/M
74 Brandon Steiner 286 18 M 2 15-19 52:53.78 17:04/M
5K WALK
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Richard Santella Derry PA 258 68 M 1 Top Fin 35:56.44 11:35/M
2 Rodney Daum Tionesta PA 213 66 M 2 Top Fin 37:59.66 12:15/M
3 Marie Colitti Ligonier PA 205 61 F 1 Top Fin 38:07.57 12:18/M
4 Kim Zimmerman Salix PA 282 54 F 2 Top Fin 38:26.89 12:24/M
5 Don Cade Johnstown PA 182 59 M 3 Top Fin 44:13.41 14:16/M
6 William Smith Manns Choice PA 263 52 M 1 0-99 46:27.43 14:59/M
7 Kristina Klavuhn New Florence PA 229 62 F 3 Top Fin 47:48.94 15:25/M
8 Jessica Kim Latrobe PA 228 49 F 1 0-99 48:59.58 15:48/M
9 Kim Kenetz Cranberry Twp PA 223 58 F 2 0-99 52:21.83 16:53/M
10 Chad Stiffey Northern Cambria P 268 42 M 2 0-99 53:44.84 17:20/M
11 Nora Carney New Florence PA 189 66 F 3 0-99 53:57.59 17:24/M
12 Robert Carney New Florence PA 201 68 M 3 0-99 53:57.64 17:24/M
13 Dennis Lager Templeton PA 230 66 M 4 0-99 53:59.33 17:25/M
14 Eden McIntosh 290 22 F 4 0-99 1:08:27.31 22:05/M
5K RUCK
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Cooper Cernuska Greensburg PA 202 20 M 1 Top Fin 35:22.32 11:25/M
2 Brad Snyder Johnstown PA 264 52 M 2 Top Fin 49:18.21 15:54/M
3 Erin Wahl Claysburg PA 276 44 F 1 Top Fin 59:43.34 19:16/M
4 Anthony Barr Claysburg PA 114 54 M 3 Top Fin 59:43.75 19:16/M
5 Patrick McIntosh 291 24 M 1 0-99 1:08:28.10 22:05/M