DRAKE WELL MARATHON AND HALF
Overall Finish List
August 20, 2023
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
MARATHON
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Brett Saunders Columbus OH 46 23 M 1 Top Fin 2:51:59.42 6:34/M
2 Dino Montagna 30 41 M 2 Top Fin 2:53:51.18 6:38/M
3 David Perrett 32 31 M 3 Top Fin 3:09:17.81 7:13/M
4 Prince Brooks 6 25 M 1 20-29 3:24:41.81 7:49/M
5 Stephanie Kennedy 21 26 F 1 Top Fin 3:25:13.69 7:50/M
6 Holly Jackson Sharpsville PA 18 38 F 2 Top Fin 3:26:42.54 7:53/M
7 John Kemerer 20 60 M 1 60-69 3:30:27.56 8:02/M
8 Gunnar Wilson 45 20 M 2 20-29 3:39:16.30 8:22/M
9 Kyengho Lee 22 54 M 1 50-59 3:41:05.55 8:26/M
10 Matt Reagle Shippenville PA 47 38 M 1 30-39 3:44:56.17 8:35/M
11 David DeJohn 9 39 M 2 30-39 3:47:17.00 8:40/M
12 Kristina Sivak 39 49 F 3 Top Fin 3:47:36.80 8:41/M
13 Zachery Nekich 31 26 M 3 20-29 3:50:29.42 8:48/M
14 Kylee Kaszer 19 43 F 1 40-49 3:52:02.31 8:51/M
15 Danica Williams 44 21 F 1 20-29 3:52:25.51 8:52/M
16 Cris Dailey 7 53 M 2 50-59 3:53:05.22 8:54/M
17 Ian Bird Springfield PA 49 17 M 1 1-19 3:54:14.19 8:56/M
18 Robert Toonkel 41 48 M 1 40-49 3:54:29.78 8:57/M
19 Daniel Horvath 17 70 M 1 70-99 3:55:31.80 8:59/M
20 John Armstrong 2 58 M 3 50-59 4:04:28.73 9:20/M
21 Rod Brest Meadville PA 48 75 M 2 70-99 4:05:10.54 9:21/M
22 Christine Borst 5 56 F 1 50-59 4:10:29.79 9:34/M
23 Joseph Rosa 38 22 M 4 20-29 4:15:11.70 9:44/M
24 Perry Maio 26 23 M 5 20-29 4:15:11.80 9:44/M
25 Justine Meza 28 31 F 1 30-39 4:20:08.21 9:56/M
26 Vicki Bentley-Condit 4 65 F 1 60-69 4:21:45.29 9:59/M
27 Joe Guilyard Pa. PA 15 66 M 2 60-69 4:29:25.54 10:17/M
28 Joshua DeBaets 8 17 M 2 1-19 4:33:18.95 10:26/M
29 Derek Prieur 33 28 M 6 20-29 4:33:24.54 10:26/M
30 David Ankney 1 34 M 3 30-39 4:35:03.54 10:30/M
31 Hugo Lindsay 23 26 M 7 20-29 4:36:51.79 10:34/M
32 Amy Prokop Huntingdon PA 34 53 F 2 50-59 4:36:58.84 10:34/M
33 Angy Whiting 43 27 F 2 20-29 4:38:51.34 10:39/M
34 Justin Swanson 40 41 M 2 40-49 4:39:57.86 10:41/M
35 Anthony Fitzgibbons 12 59 M 4 50-59 4:44:42.37 10:52/M
36 Ericallen Grandas 14 29 M 8 20-29 4:50:22.78 11:05/M
37 Alyssa Lynch 25 23 F 3 20-29 4:54:12.30 11:14/M
38 David Hartman Pittsburgh PA 50 66 M 3 60-69 5:13:03.33 11:57/M
39 Farouk Elkassed 10 73 M 3 70-99 6:07:23.97 14:01/M
40 Paul Fournier 13 71 M 4 70-99 6:13:38.18 14:16/M
41 Adrian Fedorco 11 68 M 4 60-69 6:40:49.68 15:18/M
DNF Natalie Hilton 16 26 F 20-29
DNF Jennifer Luxbacher 24 40 F 40-49
DNF Rick Rayman 35 77 M 70-99
HALF MARATHON
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Angela Jenny 103 43 F 1 Top Fin 1:27:06.75 6:39/M
2 Ryan Uber 135 36 M 1 Top Fin 1:27:45.41 6:42/M
3 Aaron Titus 134 36 M 2 Top Fin 1:28:42.40 6:46/M
4 Trenton Krenzer 112 16 M 3 Top Fin 1:30:23.47 6:54/M
5 Evan Klapec 108 26 M 1 20-29 1:32:24.94 7:03/M
6 Ryan Fenton 95 34 M 1 30-39 1:33:22.35 7:08/M
7 Tifany Berry Oil City PA 145 23 F 2 Top Fin 1:35:15.25 7:16/M
8 Olivia Lewandowski 114 22 F 3 Top Fin 1:38:37.91 7:32/M
9 Andrew Krenzer 111 43 M 1 40-49 1:41:38.51 7:45/M
10 Vincent Prezioso 126 16 M 1 1-19 1:43:15.51 7:53/M
11 Mathew Prezioso 125 47 M 2 40-49 1:44:24.20 7:58/M
12 Nathan Cross 144 15 M 2 1-19 1:45:13.41 8:02/M
13 Falyn Kiebler Clarksburg PA 106 30 F 1 30-39 1:45:55.60 8:05/M
14 Rob LaSalvia Cleveland OH 142 43 M 3 40-49 1:47:10.55 8:11/M
15 Todd Mcgill 117 52 M 1 50-59 1:48:38.66 8:18/M
16 Emma Droddy 93 29 F 1 20-29 1:51:16.10 8:30/M
17 Nate Carll 83 36 M 2 30-39 1:51:27.35 8:30/M
18 Brant Davis 91 32 M 3 30-39 1:51:28.99 8:31/M
19 Aaron Taylor 133 40 M 4 40-49 1:51:41.77 8:32/M
20 Joanna Ganning 97 42 F 1 40-49 1:53:43.66 8:41/M
21 Christine Mcwilliams 118 51 F 1 50-59 1:55:34.57 8:49/M
22 Llandan Mulrooney 123 21 M 2 20-29 1:55:39.77 8:50/M
23 Curtis Beveridge 80 42 M 5 40-49 1:56:25.88 8:53/M
24 William Whaley 141 64 M 1 60-69 1:56:45.16 8:55/M
25 Graham Mulrooney 122 31 M 4 30-39 1:57:16.20 8:57/M
26 Denise Little 115 52 F 2 50-59 1:57:36.69 8:59/M
27 Jason Hartman 99 33 M 5 30-39 1:57:49.77 9:00/M
28 Wes Rowden 128 61 M 2 60-69 1:59:14.68 9:06/M
29 Aaron Mowrey 121 28 M 3 20-29 1:59:29.27 9:07/M
30 Brian Mathieson Mercer PA 143 47 M 6 40-49 2:00:09.28 9:10/M
31 Josh Cotton 88 37 M 6 30-39 2:00:41.27 9:13/M
32 Stephanie Janicki 102 50 F 3 50-59 2:00:59.27 9:14/M
33 Bill Persons 124 42 M 7 40-49 2:00:59.52 9:14/M
34 Elizabeth Harris 98 30 F 2 30-39 2:02:21.64 9:20/M
35 Evan Carll 81 29 M 4 20-29 2:03:53.74 9:27/M
36 Dylan Cole 85 27 M 5 20-29 2:05:05.14 9:33/M
37 Nicki Benvenuti 79 38 F 3 30-39 2:05:37.18 9:35/M
38 Matt Bentley 78 40 M 8 40-49 2:06:14.51 9:38/M
39 Bella Snyder 130 17 F 1 1-19 2:07:52.70 9:46/M
40 David Snyder 131 45 M 9 40-49 2:07:53.50 9:46/M
41 Heather Askey 76 35 F 4 30-39 2:08:38.33 9:49/M
42 Suzanne Takach 132 34 F 5 30-39 2:08:38.94 9:49/M
43 Brittany Masterson 116 32 F 6 30-39 2:11:22.28 10:02/M
44 Darleen Hilliard 100 55 F 4 50-59 2:12:19.78 10:06/M
45 Marie Johnson 105 28 F 2 20-29 2:18:11.78 10:33/M
46 Marissa Evans 94 31 F 7 30-39 2:18:15.28 10:33/M
47 Lisa Chiavazza 84 44 F 2 40-49 2:18:19.10 10:34/M
48 Randall Riley 127 74 M 1 70-99 2:19:54.26 10:41/M
49 Jen Villa 139 45 F 3 40-49 2:20:07.46 10:42/M
50 Weze Cullen 90 60 F 1 60-69 2:25:48.21 11:08/M
51 Erin Kohlmeyer 110 35 F 8 30-39 2:25:50.69 11:08/M
52 Conner Villa 137 17 M 3 1-19 2:29:34.54 11:25/M
53 Chris Villa 136 46 M 10 40-49 2:29:38.73 11:25/M
54 Lori Walker 140 46 F 4 40-49 2:32:12.15 11:37/M
55 Denise Kuberry 113 56 F 5 50-59 2:38:05.13 12:04/M
56 Mickalene Cross 89 48 F 5 40-49 2:38:10.25 12:04/M
57 Tony Melendez 119 52 M 2 50-59 2:39:14.74 12:09/M
58 Elizabeth Villa 138 16 F 2 1-19 3:01:13.60 13:50/M
59 Dawn Comly 86 60 F 2 60-69 3:03:09.40 13:59/M
60 Victor Rutkoski 129 81 M 2 70-99 3:03:55.80 14:02/M
61 Mike Balwinski 77 68 M 3 60-69 3:04:57.12 14:07/M
62 Mary Beth Fournier 96 68 F 3 60-69 3:06:44.93 14:15/M
63 Gale Connor 87 64 F 4 60-69 3:18:12.46 15:08/M
64 Corinne Milligan 120 52 F 6 50-59 3:23:39.59 15:33/M
WHEEL CHAIR MARATHON
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Raul Martin 27 58 M 1 0-99 2:09:13.46 4:56/M