DRAKE WELL MARATHON AND HALF
Age Group Results
August 20, 2023
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
MARATHON
Female OVERALL MARATHON Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Kennedy 21 26 5 3:25:13.69 7:50/M
2 Holly Jackson Sharpsville PA 18 38 6 3:26:42.54 7:53/M
3 Kristina Sivak 39 49 12 3:47:36.80 8:41/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Danica Williams 44 21 15 3:52:25.51 8:52/M
2 Angy Whiting 43 27 33 4:38:51.34 10:39/M
3 Alyssa Lynch 25 23 37 4:54:12.30 11:14/M
DNF Natalie Hilton 16 26
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justine Meza 28 31 25 4:20:08.21 9:56/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kylee Kaszer 19 43 14 3:52:02.31 8:51/M
DNF Jennifer Luxbacher 24 40
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Borst 5 56 22 4:10:29.79 9:34/M
2 Amy Prokop Huntingdon PA 34 53 32 4:36:58.84 10:34/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vicki Bentley-Condit 4 65 26 4:21:45.29 9:59/M
Male OVERALL MARATHON Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brett Saunders Columbus OH 46 23 1 2:51:59.42 6:34/M
2 Dino Montagna 30 41 2 2:53:51.18 6:38/M
3 David Perrett 32 31 3 3:09:17.81 7:13/M
Male 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ian Bird Springfield PA 49 17 17 3:54:14.19 8:56/M
2 Joshua DeBaets 8 17 28 4:33:18.95 10:26/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Prince Brooks 6 25 4 3:24:41.81 7:49/M
2 Gunnar Wilson 45 20 8 3:39:16.30 8:22/M
3 Zachery Nekich 31 26 13 3:50:29.42 8:48/M
4 Joseph Rosa 38 22 23 4:15:11.70 9:44/M
5 Perry Maio 26 23 24 4:15:11.80 9:44/M
6 Derek Prieur 33 28 29 4:33:24.54 10:26/M
7 Hugo Lindsay 23 26 31 4:36:51.79 10:34/M
8 Ericallen Grandas 14 29 36 4:50:22.78 11:05/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Reagle Shippenville PA 47 38 10 3:44:56.17 8:35/M
2 David DeJohn 9 39 11 3:47:17.00 8:40/M
3 David Ankney 1 34 30 4:35:03.54 10:30/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Toonkel 41 48 18 3:54:29.78 8:57/M
2 Justin Swanson 40 41 34 4:39:57.86 10:41/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyengho Lee 22 54 9 3:41:05.55 8:26/M
2 Cris Dailey 7 53 16 3:53:05.22 8:54/M
3 John Armstrong 2 58 20 4:04:28.73 9:20/M
4 Anthony Fitzgibbons 12 59 35 4:44:42.37 10:52/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Kemerer 20 60 7 3:30:27.56 8:02/M
2 Joe Guilyard Pa. PA 15 66 27 4:29:25.54 10:17/M
3 David Hartman Pittsburgh PA 50 66 38 5:13:03.33 11:57/M
4 Adrian Fedorco 11 68 41 6:40:49.68 15:18/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Horvath 17 70 19 3:55:31.80 8:59/M
2 Rod Brest Meadville PA 48 75 21 4:05:10.54 9:21/M
3 Farouk Elkassed 10 73 39 6:07:23.97 14:01/M
4 Paul Fournier 13 71 40 6:13:38.18 14:16/M
DNF Rick Rayman 35 77
HALF MARATHON
Female OVERALL HALF MARATHO Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angela Jenny 103 43 1 1:27:06.75 6:39/M
2 Tifany Berry Oil City PA 145 23 7 1:35:15.25 7:16/M
3 Olivia Lewandowski 114 22 8 1:38:37.91 7:32/M
Female 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bella Snyder 130 17 39 2:07:52.70 9:46/M
2 Elizabeth Villa 138 16 58 3:01:13.60 13:50/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emma Droddy 93 29 16 1:51:16.10 8:30/M
2 Marie Johnson 105 28 45 2:18:11.78 10:33/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Falyn Kiebler Clarksburg PA 106 30 13 1:45:55.60 8:05/M
2 Elizabeth Harris 98 30 34 2:02:21.64 9:20/M
3 Nicki Benvenuti 79 38 37 2:05:37.18 9:35/M
4 Heather Askey 76 35 41 2:08:38.33 9:49/M
5 Suzanne Takach 132 34 42 2:08:38.94 9:49/M
6 Brittany Masterson 116 32 43 2:11:22.28 10:02/M
7 Marissa Evans 94 31 46 2:18:15.28 10:33/M
8 Erin Kohlmeyer 110 35 51 2:25:50.69 11:08/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joanna Ganning 97 42 20 1:53:43.66 8:41/M
2 Lisa Chiavazza 84 44 47 2:18:19.10 10:34/M
3 Jen Villa 139 45 49 2:20:07.46 10:42/M
4 Lori Walker 140 46 54 2:32:12.15 11:37/M
5 Mickalene Cross 89 48 56 2:38:10.25 12:04/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Mcwilliams 118 51 21 1:55:34.57 8:49/M
2 Denise Little 115 52 26 1:57:36.69 8:59/M
3 Stephanie Janicki 102 50 32 2:00:59.27 9:14/M
4 Darleen Hilliard 100 55 44 2:12:19.78 10:06/M
5 Denise Kuberry 113 56 55 2:38:05.13 12:04/M
6 Corinne Milligan 120 52 64 3:23:39.59 15:33/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Weze Cullen 90 60 50 2:25:48.21 11:08/M
2 Dawn Comly 86 60 59 3:03:09.40 13:59/M
3 Mary Beth Fournier 96 68 62 3:06:44.93 14:15/M
4 Gale Connor 87 64 63 3:18:12.46 15:08/M
Male OVERALL HALF MARATHO Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Uber 135 36 2 1:27:45.41 6:42/M
2 Aaron Titus 134 36 3 1:28:42.40 6:46/M
3 Trenton Krenzer 112 16 4 1:30:23.47 6:54/M
Male 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vincent Prezioso 126 16 10 1:43:15.51 7:53/M
2 Nathan Cross 144 15 12 1:45:13.41 8:02/M
3 Conner Villa 137 17 52 2:29:34.54 11:25/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Evan Klapec 108 26 5 1:32:24.94 7:03/M
2 Llandan Mulrooney 123 21 22 1:55:39.77 8:50/M
3 Aaron Mowrey 121 28 29 1:59:29.27 9:07/M
4 Evan Carll 81 29 35 2:03:53.74 9:27/M
5 Dylan Cole 85 27 36 2:05:05.14 9:33/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Fenton 95 34 6 1:33:22.35 7:08/M
2 Nate Carll 83 36 17 1:51:27.35 8:30/M
3 Brant Davis 91 32 18 1:51:28.99 8:31/M
4 Graham Mulrooney 122 31 25 1:57:16.20 8:57/M
5 Jason Hartman 99 33 27 1:57:49.77 9:00/M
6 Josh Cotton 88 37 31 2:00:41.27 9:13/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Krenzer 111 43 9 1:41:38.51 7:45/M
2 Mathew Prezioso 125 47 11 1:44:24.20 7:58/M
3 Rob LaSalvia Cleveland OH 142 43 14 1:47:10.55 8:11/M
4 Aaron Taylor 133 40 19 1:51:41.77 8:32/M
5 Curtis Beveridge 80 42 23 1:56:25.88 8:53/M
6 Brian Mathieson Mercer PA 143 47 30 2:00:09.28 9:10/M
7 Bill Persons 124 42 33 2:00:59.52 9:14/M
8 Matt Bentley 78 40 38 2:06:14.51 9:38/M
9 David Snyder 131 45 40 2:07:53.50 9:46/M
10 Chris Villa 136 46 53 2:29:38.73 11:25/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Mcgill 117 52 15 1:48:38.66 8:18/M
2 Tony Melendez 119 52 57 2:39:14.74 12:09/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Whaley 141 64 24 1:56:45.16 8:55/M
2 Wes Rowden 128 61 28 1:59:14.68 9:06/M
3 Mike Balwinski 77 68 61 3:04:57.12 14:07/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Randall Riley 127 74 48 2:19:54.26 10:41/M
2 Victor Rutkoski 129 81 60 3:03:55.80 14:02/M
WHEEL CHAIR MARATHON
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Raul Martin 27 58 1 2:09:13.46 4:56/M