BOBCAT TRAIL 5K
Age Group Results
July 26, 2023
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
5K
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabby Pistner St Marys 821 17 18 21:49.50 7:02/M
Female 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lane Schreiber Johnsonburg PA 834 11 45 25:05.63 8:05/M
2 Carlin Shilk Uniontown PA 839 10 63 27:47.73 8:58/M
3 Bryn Anderson Lucinda PA 198 11 65 28:25.94 9:10/M
4 Morgan Bauer Lucinda PA 210 12 76 30:47.14 9:56/M
5 Danae Hansford Keystone 540 12 77 30:48.16 9:56/M
6 Baya Davis Karns City 274 12 95 40:23.58 13:02/M
7 Olivia Barrett Karns City 209 12 96 40:25.98 13:02/M
8 Makena Shaffer Senecaseneca PA 837 12 104 49:31.83 15:58/M
Female 13 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Hartle Karns City 549 13 36 24:15.98 7:49/M
2 Megan Shine St Marys 843 15 44 25:03.62 8:05/M
3 Dana Coulson C-Limestone 264 13 62 27:47.59 8:58/M
4 Elena Scheftic Clarion 829 13 82 31:51.65 10:16/M
5 Lia Hageter Rimersburg PA 539 15 83 31:51.65 10:16/M
6 Sam Lewis C-Limestone 795 13 85 32:43.98 10:33/M
7 Cailin Heilman Keystone 554 15 86 34:00.65 10:58/M
8 Cecylia Bowser Clarion 259 15 89 35:35.78 11:29/M
Female 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Raechel Braun St Marys 260 17 19 22:07.58 7:08/M
2 Christina Frontz St Marys 321 16 22 22:36.40 7:17/M
3 Erika Doolittle Clarington PA 278 16 23 22:51.98 7:22/M
4 Zoe Puhala Brockway PA 823 16 28 23:28.48 7:34/M
5 Mary Defilippi St Marys 275 17 30 23:45.85 7:40/M
6 Adisen Jackson C-Limestone 598 16 46 25:08.89 8:06/M
7 Clara Coulson C-Limestone 263 16 47 25:08.98 8:06/M
8 Lucia Hayes St Marys 550 17 49 25:19.87 8:10/M
9 Karleigh Shaffer Senecaseneca PA 836 16 50 25:27.98 8:13/M
10 Reise Jackson C-Limestone 637 16 53 25:38.73 8:16/M
11 Paige Bauer St Marys 211 17 56 26:18.73 8:29/M
12 Kaley Milliron C-Limestone 802 16 60 27:37.21 8:55/M
13 Samantha Heller Knox PA 555 19 64 27:50.84 8:59/M
14 Ellabay Perry Venus PA 814 18 67 28:29.14 9:11/M
15 Brooke Griffith Chicora PA 510 19 69 28:48.98 9:17/M
16 Amanda Reyes Keystone 824 16 70 29:20.98 9:28/M
17 Madison Aaron C-Limestone 139 16 75 30:42.48 9:54/M
18 Adalyn Jones Karns City 638 16 78 30:59.75 10:00/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sara Irwin Seneca PA 592 29 25 22:58.75 7:25/M
2 Allison Lambert Clarion PA 452 23 92 38:37.10 12:27/M
3 Emily Phillips Clarion PA 817 24 93 39:24.48 12:43/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brynn Space Shippenville PA 846 38 59 27:01.23 8:43/M
2 Amy Switzer Curllsville PA 849 37 74 30:26.98 9:49/M
3 Heidi Ochs Clarion PA 808 38 90 36:24.00 11:45/M
4 Monica Martin Clarion PA 799 37 101 45:29.87 14:40/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denna Shilk Uniontown PA 841 42 84 31:59.73 10:19/M
2 Kristen Glass Shippenville PA 508 45 87 34:11.98 11:02/M
3 Marilee Phillips Clarion PA 819 48 94 39:24.56 12:43/M
Female 50 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee Bodden Canfield OH 246 65 80 31:30.48 10:10/M
2 Stephanie Lambert Clarion PA 451 51 91 37:29.96 12:05/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eli Schreiber Johnsonburg PA 833 17 1 17:11.94 5:33/M
Male 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ethan Hastings Worthington PA 445 12 32 23:59.98 7:44/M
2 Blace Easlon Clarion 279 12 39 24:31.14 7:55/M
3 Cash Gilmore Clarion 333 12 68 28:34.42 9:13/M
4 Noah Frederick Clarion 314 12 72 30:06.72 9:43/M
5 Landon Martin Clarion PA 798 11 100 45:27.12 14:40/M
Male 13 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonas Wilshire Clarion 1000 15 10 20:53.23 6:44/M
2 Jackson Nicewonger Leeper PA 806 15 20 22:13.23 7:10/M
3 Dean Sliker Tionesta PA 845 14 24 22:56.68 7:24/M
4 Beau Schreiber Johnsonburg PA 832 14 34 24:10.98 7:48/M
5 Dmetri Weckerly Karns City 994 13 35 24:15.48 7:49/M
6 Kyle Crompton Keystone 269 13 42 24:45.48 7:59/M
7 Anthony Bentley Clarion 444 14 43 24:59.55 8:04/M
8 Camden Coleman Clarion Limestone 125 15 48 25:16.98 8:09/M
9 Jack Pappas Lucinda PA 809 15 52 25:37.34 8:16/M
10 Cole Kiefer Keystone 788 14 57 26:39.98 8:36/M
11 Ryan Rinker C-Limestone 827 13 58 26:55.65 8:41/M
12 Jacob Glass Shippenville PA 334 14 73 30:07.93 9:43/M
13 Konner Burkhardt Lucinda PA 261 13 79 31:03.19 10:01/M
14 Michael Troese Clarion 850 13 81 31:39.70 10:13/M
15 Josh Scott 997 15 99 44:44.98 14:26/M
Male 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Nedmyer St Marys 805 17 2 18:33.15 5:59/M
2 Brandon Henry St Marys 556 17 3 19:17.54 6:13/M
3 Johnny Hansford Keystone 547 17 4 19:26.45 6:16/M
4 Jack Craig C-Limestone 265 16 6 20:31.73 6:37/M
5 Griffin Booher Karns City 258 16 8 20:47.98 6:42/M
6 Dane Sliker Tionesta PA 844 16 9 20:50.23 6:43/M
7 Braydon Mosier St Marys 803 17 11 20:54.93 6:45/M
8 Dillon Stroup Karns City 848 17 12 20:55.23 6:45/M
9 Hayden Weber Clarion 990 16 13 21:17.71 6:52/M
10 Drew Crompton Keystone 268 16 14 21:18.92 6:52/M
11 Logan Lutz C-Limestone 797 16 21 22:23.73 7:13/M
12 Paul Craig C-Limestone 266 16 27 23:25.70 7:33/M
13 Logan Powell Clarion Limestone 796 16 33 24:08.73 7:47/M
14 Riley Rinker C-Limestone 826 16 38 24:28.73 7:54/M
15 Ben Lambert Clarion 794 16 40 24:38.41 7:57/M
16 Phillip Bentley Clarion PA 442 19 55 26:09.21 8:26/M
17 Taylor Dailey Karns City 272 17 61 27:47.59 8:58/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Calvin Doolittle Clarington PA 277 20 5 19:56.89 6:26/M
2 Adam Bettwy Clarion PA 447 24 31 23:50.23 7:41/M
3 Gaevin Schroll Petrolia 441 20 37 24:17.32 7:50/M
4 Kyle Bettwy Clarion PA 448 25 41 24:44.11 7:59/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dean Banko New Florence PA 449 39 7 20:36.45 6:39/M
2 Ethan Fritz Falls Creek PA 319 30 16 21:39.64 6:59/M
3 Ryan Irwin Cranberry PA 585 39 17 21:39.98 6:59/M
4 Joel McNeil Clarion PA 450 39 51 25:30.75 8:14/M
5 Kyle Shilk Clarion PA 842 39 102 46:01.28 14:51/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andy Kirby Strattanville PA 792 41 15 21:23.73 6:54/M
2 Keith Hastings Worthington PA 446 41 29 23:44.62 7:39/M
3 Scott Seeley Brookville PA 835 42 66 28:26.23 9:10/M
4 Chris Shilk Uniontown PA 840 41 98 41:52.66 13:30/M
Male 50 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Herb Cratty Miles of Smiles PA 267 59 26 23:11.48 7:29/M
2 Andrew Turner Clarion PA 861 60 54 25:41.20 8:17/M
3 Darren Frederich Clarion PA 440 50 71 29:59.98 9:40/M
4 Ryan Wells New Bethlehem PA 999 57 88 35:27.62 11:26/M
5 Rodney Daum Tionesta PA 273 65 97 40:47.23 13:09/M
6 Greg Bodden Canfield OH 242 74 103 48:11.29 15:33/M
KIDS RACE
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emma Hastings 690 9 2 3:56.52 7:52/M
2 Leona Renninger Shippenville PA 684 8 4 4:28.48 8:56/M
3 Eden Glass Shippenville PA 681 9 5 4:30.97 9:00/M
4 Annie Switzer Curllsville PA 688 6 9 5:31.97 11:02/M
5 Audrey Kirby Strattanville PA 682 5 11 7:02.92 14:04/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Shekell Clarion PA 685 8 1 3:52.25 7:44/M
2 Simon Switzer Curllsville PA 689 7 3 4:02.19 8:04/M
3 Hudson McNeal 691 7 6 4:36.22 9:12/M
4 Evan McNeil 692 5 7 4:37.48 9:14/M
5 Sawyer Kirby Strattanville PA 683 6 8 5:17.72 10:34/M
6 Dylan Shekell Clarion PA 686 4 10 5:56.19 11:52/M