PROSPECT RUBES RUN
Age Group Results
July 22, 2023
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tessa Szymanski Prospect PA 188 15 11 22:00.19 7:06/M
2 Carrie Birckbichler-Smith Butler PA 16 44 17 24:07.16 7:47/M
3 Samantha Frazier Prospect PA 107 19 22 25:33.17 8:15/M
Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cindy Suber Portersville PA 182 63 43 29:03.67 9:22/M
Female 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Cheeseman Portersville PA 63 12 32 26:50.64 8:39/M
2 Gabriella Saxon Prospect PA 170 10 46 30:09.32 9:44/M
3 Maddie Cheeseman Portersville PA 93 12 48 30:52.38 9:57/M
4 Myla McGee Evans City PA 137 8 52 31:39.18 10:13/M
Female 13 to 17
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Frazier Prospect PA 106 15 27 25:51.75 8:20/M
2 Olivia Saxon Prospect PA 171 13 49 30:52.43 9:57/M
3 Madelyn Olsheski Prospect PA 153 16 93 1:04:46.83 20:54/M
4 Emmaline Mielecki Cochranton PA 143 13 96 1:06:34.76 21:28/M
Female 18 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abigail Benninger 192 28 23 25:35.64 8:15/M
2 Kayla Daugherty Prospect PA 99 21 25 25:43.42 8:18/M
3 Kelsey Burris Slippery Rock PA 20 27 35 27:19.64 8:49/M
4 Riley Stutz 203 24 38 28:11.81 9:05/M
5 Lauren Siegfried Louisville OH 177 20 39 28:34.57 9:13/M
6 Olivia Sutara Sarver PA 185 18 67 35:56.94 11:35/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Zavidny Portersville PA 191 38 29 26:10.62 8:26/M
2 Emilie Keith Portersville PA 117 36 31 26:27.30 8:32/M
3 Erica Lutz Prospect PA 129 31 59 32:59.73 10:38/M
4 Shawna Mielecki Cochranton PA 144 36 70 36:49.95 11:53/M
5 Erin Stanko Zelienople PA 179 31 90 58:20.45 18:49/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Val McGee Evans City PA 139 44 53 31:42.68 10:14/M
2 Beth Marino Butler PA 132 42 64 34:34.30 11:09/M
3 Pamela Beck Grove City PA 14 40 74 39:23.20 12:42/M
4 Tammy Steele Poland OH 180 46 84 48:52.36 15:46/M
5 Brandy Kight Butler PA 121 45 86 53:37.58 17:18/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin Trinko Butler PA 189 58 66 35:07.60 11:20/M
2 Heidi Fleming Butler PA 105 51 69 36:31.62 11:47/M
3 Suzanne Schaefers Butler PA 173 56 72 37:53.70 12:13/M
4 Tracy Rafail Sewickley PA 168 50 73 38:39.44 12:28/M
5 Wendy Moss Pittsburgh PA 147 51 87 55:58.74 18:03/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vicki Brendlinger Slippery Rock PA 18 64 45 30:05.43 9:42/M
2 Cindy Barnes Hermitage PA 12 60 63 34:27.78 11:07/M
3 Carol English PA 104 67 75 39:39.93 12:47/M
4 Debra Kuminkoski Butler PA 123 62 82 47:40.72 15:23/M
5 Lee Kradel Butler PA 122 61 92 1:03:23.16 20:27/M
6 Cindy Meyer 198 66 94 1:04:47.24 20:54/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Shoaf New Castle PA 176 76 77 39:42.85 12:48/M
2 Donna Laver Greenville PA 125 73 83 47:54.79 15:27/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chase Bowen Darlington PA 17 17 1 16:49.39 5:25/M
2 Devan Evanovich 201 28 2 18:36.91 6:00/M
3 Brian Canny Imperial PA 22 39 3 19:20.15 6:14/M
Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Douglas Basinski Pittsburgh PA 13 52 6 20:31.49 6:37/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Gallagher Prospect PA 108 0 13 23:27.41 7:34/M
Male 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Sellinger Prospect PA 175 12 12 22:48.67 7:21/M
2 Carter McGee Evans City PA 136 12 21 25:24.30 8:12/M
3 Caleb Nichols Slippery Rock PA 149 12 26 25:47.91 8:19/M
4 Casen Osborne 202 12 33 26:55.42 8:41/M
5 Olsen Igoe 197 12 58 32:46.26 10:34/M
Male 13 to 17
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Riley McGee Evans City PA 138 15 4 19:55.90 6:25/M
2 Jacob Szul Butler PA 187 13 7 20:51.60 6:44/M
3 Jacoby McKinney Ellwood City PA 140 13 16 24:03.74 7:45/M
4 Keaton Olsheski Prospect PA 152 15 30 26:23.86 8:31/M
5 Zach Marra Butler PA 134 15 60 33:08.21 10:41/M
Male 18 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Colton Callen Prospect PA 21 20 5 20:28.41 6:36/M
2 Ben Dymond 200 23 10 21:37.40 6:58/M
3 Robert Overly Prospect PA 156 28 18 24:52.41 8:01/M
4 Tucker Vouga 195 22 20 25:14.66 8:08/M
5 Brad Kopp 205 23 24 25:42.39 8:17/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jesse Burris Slippery Rock PA 19 32 19 25:07.63 8:06/M
2 Casey Reiland Harrisville PA 169 38 40 28:39.42 9:15/M
3 Colin Lischy Prospect PA 126 34 50 31:20.93 10:06/M
4 Tim Lutz Prospect PA 130 33 61 33:29.52 10:48/M
5 Derrek Cherry Cranberry Twp PA 97 38 65 34:41.19 11:11/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Opdyke Gibsonia PA 154 47 8 21:02.40 6:47/M
2 Matthew Nichols Slippery Rock PA 150 44 14 23:45.85 7:40/M
3 Andrew Menchyk Butler PA 142 48 28 25:59.44 8:23/M
4 Christopher Olsheski Prospect PA 151 41 37 27:39.56 8:55/M
5 Bill Kerr Ambridge PA 120 49 42 28:57.90 9:20/M
6 Jeremy Cameron 193 43 57 32:46.18 10:34/M
7 Ron Ellenberger Butler PA 103 49 88 57:37.25 18:35/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Casteel Butler PA 23 52 9 21:27.32 6:55/M
2 Tim Sloan Grove City PA 178 54 15 23:47.87 7:40/M
3 Kevin Dimeo Ellwood City PA 102 52 34 27:02.17 8:43/M
4 William Grech 112 59 51 31:26.70 10:08/M
5 Parks Denardo 194 54 54 32:24.35 10:27/M
6 Dan Halulko Washington PA 114 57 56 32:44.63 10:34/M
7 Peter Anno Redondo Beach CA 11 53 68 36:16.41 11:42/M
8 Christopher Cooper Pittsburgh PA 98 55 79 41:13.95 13:18/M
9 Joe Rafail Sewickley PA 167 56 89 58:19.39 18:49/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Suber Portersville PA 183 66 36 27:28.16 8:52/M
2 Robert Steffer Pittsburgh PA 181 67 41 28:47.74 9:17/M
3 Dennis Murko Beaver Falls PA 148 64 44 29:40.68 9:34/M
4 Thomas Schlotter Darlington PA 174 60 47 30:52.18 9:57/M
5 John Karpacs 199 67 55 32:36.68 10:31/M
6 Rick Orlowski Grove City PA 155 65 71 37:25.45 12:04/M
7 Mark Schaefers Butler PA 172 62 78 40:59.37 13:13/M
8 J Gary Sutton Pittsburgh PA 186 67 80 43:19.10 13:58/M
9 Tom Turner Butler PA 190 67 85 49:50.62 16:05/M
10 Robert Meals Butler PA 141 67 91 1:00:31.75 19:31/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anthony Sunseri Grove City PA 184 74 62 33:29.73 10:48/M
2 Joe Hays Prospect PA 115 72 76 39:41.59 12:48/M
3 Bruce Miller Prospect PA 145 73 81 45:57.30 14:49/M
4 Dan Myers 204 70 95 1:04:51.17 20:55/M
KIDS RACE
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bailey McKinney Ellwood City PA 905 10 3 1:36.86 3:12/M
2 Gracie Szul 919 7 5 1:39.30 3:18/M
3 Rae Cooper Pittsburgh PA 901 8 8 1:47.99 3:34/M
4 Emelia Olsheski Prospect PA 912 8 9 1:51.90 3:42/M
5 Emily Senge Butler PA 915 8 11 1:56.75 3:52/M
6 Isabella Frazier Prospect PA 903 9 13 2:25.44 4:50/M
7 Annabelle Miller Prospect PA 906 4 16 2:50.43 5:40/M
8 Shiloh Miller Prospect PA 907 2 17 4:57.10 9:54/M
9 Adina Nichols Slippery Rock PA 908 2 18 5:36.70 11:12/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Opdyke Gibsonia PA 913 10 1 1:32.61 3:04/M
2 Bentley Scott 921 11 2 1:33.61 3:06/M
3 Crosby Nichols Slippery Rock PA 910 10 4 1:38.49 3:16/M
4 Dominic Saxon 920 8 6 1:39.49 3:18/M
5 Brody Smith Butler PA 917 7 7 1:47.49 3:34/M
6 Nathan Opdyke Gibsonia PA 914 8 10 1:56.49 3:52/M
7 August Nichols Slippery Rock PA 909 7 12 1:58.41 3:56/M
8 Declan Olsheski Prospect PA 911 5 14 2:34.81 5:08/M
9 Jeremy Zavidny Portersville PA 918 6 15 2:47.78 5:34/M