BUTLER ROAD RACE
Age Group Results
June 24, 2023
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
5 MILE
Female OVERALL 5 MILE Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ava Brewster Butler PA 303 17 5 31:17.62 6:15/M
2 Adrienne Harmon East Brady PA 231 35 14 33:53.88 6:47/M
3 Lauren Wentz Butler PA 295 34 23 36:41.20 7:20/M
Female 13 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Avery Sintz Renfrew PA 301 13 40 41:58.13 8:24/M
2 Meghan Pohl Cranberry Twp PA 274 18 44 42:52.94 8:34/M
3 Ashlea Eaton Zelienople PA 212 18 100 1:02:44.87 12:33/M
Female 19 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kennedy Evans Butler PA 218 28 48 44:31.89 8:54/M
2 Mackenzie Miles New Castle PA 265 19 64 48:17.37 9:39/M
3 Bobbi Krause Butler PA 327 28 77 53:16.32 10:39/M
4 Sydnee Markle Chicora PA 260 24 95 1:00:16.37 12:03/M
5 Abigail Haughey Butler PA 233 25 105 1:08:11.12 13:38/M
6 Tiffany Eaton Zelienople PA 215 22 106 1:13:56.18 14:47/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brittni Troyan Chicora PA 294 34 26 38:52.62 7:46/M
2 Michelle Dlugas Butler PA 210 38 38 41:26.63 8:17/M
3 Amanda Zavidny Portersville PA 299 38 59 47:33.83 9:31/M
4 Courtney Frederick Rimersburg PA 225 32 67 49:19.80 9:52/M
5 Megan Dirlam Mars PA 209 32 68 49:19.80 9:52/M
6 Krista Geagan Butler PA 226 37 69 49:36.63 9:55/M
7 Jenn Fesler Lyndora PA 220 35 74 52:09.78 10:26/M
8 Jessica Wilson Cranberry Twp PA 296 39 76 53:08.61 10:38/M
9 Megan Flannery-Manuel Butler PA 223 33 89 55:58.26 11:12/M
10 Karen Compton Waldorf MD 308 30 90 55:59.29 11:12/M
11 Dhyana Keefer Slippery Rock PA 245 36 104 1:05:08.38 13:02/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carrie Ohorodnyk Cranberry Twp PA 271 40 70 49:54.50 9:59/M
2 Anny Novareyes Cranberry Twp PA 270 43 83 54:03.81 10:49/M
3 Sherelle Hulbert Mars PA 244 40 85 54:34.85 10:55/M
4 Erin Hubbard Leechburg PA 241 46 93 59:48.12 11:58/M
5 Malissa Bradford Zelienople PA 204 48 96 1:00:36.77 12:07/M
6 Nicole Homich Freedom PA 240 44 97 1:00:57.87 12:11/M
7 Victoria Morgan Phoenixville PA 266 45 102 1:03:24.38 12:41/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janice Socha Franklin PA 278 50 47 44:15.61 8:51/M
2 Lori Haughey Butler PA 235 53 75 52:19.32 10:28/M
3 Susan Landgraf Fenelton PA 254 51 79 53:19.38 10:40/M
4 Amy Lutz Butler PA 257 57 81 53:40.11 10:44/M
5 Julia Murray Portersville PA 268 57 86 55:01.42 11:00/M
6 Beth Nichter Butler PA 269 53 88 55:21.93 11:04/M
7 Robin Trinko Butler PA 293 58 91 56:45.13 11:21/M
8 Heidi Fleming Butler PA 224 51 92 59:39.84 11:56/M
9 Nicole Eaton Cranberry Twp PA 214 51 98 1:01:42.80 12:20/M
10 Dana Snyder Wytheville VA 277 50 107 1:19:50.12 15:58/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deborah Deddo Valencia PA 208 65 50 44:58.49 9:00/M
2 Sue Kushnereit Butler PA 252 64 71 50:57.62 10:11/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shirley MacEfe New Bethlehem PA 259 73 65 48:29.87 9:42/M
Male OVERALL 5 MILE Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zachary Slear Butler PA 311 17 1 28:55.39 5:47/M
2 Jeremy Troup New Bethlehem PA 323 23 2 29:04.76 5:49/M
3 Brendan Eicher Butler PA 216 15 3 30:30.14 6:06/M
Male 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Isaac Helsel Butler PA 237 12 103 1:04:17.37 12:51/M
Male 13 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shae Sintz Renfrew PA 302 16 11 33:23.41 6:41/M
2 Jacob Szul Butler PA 291 13 19 35:31.84 7:06/M
3 Isaac Boring Butler PA 317 18 21 36:26.82 7:17/M
4 Jaxon Llewellyn Butler PA 256 17 22 36:39.12 7:20/M
5 Brady Helsel Butler PA 320 15 58 47:22.87 9:28/M
6 Wyatt Wolfe Worthington PA 326 14 66 49:07.87 9:49/M
Male 19 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Devin Fitz Philadelphia PA 221 25 7 31:51.12 6:22/M
2 Dominic Pusateri Butler PA 329 28 10 32:22.59 6:28/M
3 Xavier Krause Butler PA 328 29 15 33:55.49 6:47/M
4 Ryan Hughes Butler PA 243 25 16 34:06.59 6:49/M
5 William Wolfe Butler PA 325 23 17 34:12.12 6:50/M
6 A.j. May Butler PA 261 27 28 39:08.24 7:50/M
7 Justin D'Antonio Butler PA 207 29 31 40:01.37 8:00/M
8 Trey Lyle Erie PA 312 23 57 46:46.38 9:21/M
9 Tyler Markiliuski Butler PA 307 25 94 1:00:12.88 12:02/M
10 Blaise Meanor Cranberry Twp PA 263 20 99 1:02:44.49 12:33/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Liscio Pittsburgh PA 321 38 4 31:06.53 6:13/M
2 Andrew Harmon East Brady PA 232 36 6 31:49.12 6:22/M
3 Mike Stimac East Brady PA 314 38 9 32:15.54 6:27/M
4 Matt Sydlik Butler PA 305 39 13 33:36.83 6:43/M
5 Mark Dupont Butler PA 211 36 27 39:01.13 7:48/M
6 Andrew Shakely Virginia Beach VA 322 34 34 40:57.63 8:11/M
7 Mike Zucatti Cranberry Twp PA 313 39 37 41:15.71 8:15/M
8 Nathanael Wilson Cranberry Twp PA 297 38 39 41:29.31 8:18/M
9 John Evankovich Gibsonia PA 318 38 43 42:39.52 8:32/M
10 Brad Regis Butler PA 275 32 53 46:08.29 9:14/M
11 Joe Genco Slippery Rock PA 227 32 55 46:17.37 9:15/M
12 Bill Smith Natrona Heights PA 300 37 73 51:40.87 10:20/M
13 Daniel Kennedy Cranberry Twp PA 246 35 80 53:29.92 10:42/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicholas Fitz Pittsburgh PA 222 44 18 34:12.88 6:50/M
2 Anthony Adams 316 44 24 38:21.61 7:40/M
3 Richard Elliott Butler PA 217 42 35 40:59.45 8:12/M
4 Andrew Menchyk Butler PA 309 48 45 43:24.38 8:41/M
5 Doug Hall Butler PA 230 43 52 45:41.37 9:08/M
6 Ryan Helsel Butler PA 238 45 60 47:54.57 9:35/M
7 David Felouzis Beaver PA 306 41 84 54:29.87 10:54/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Douglas Basinski Pittsburgh PA 202 52 8 32:12.84 6:26/M
2 James Haughey Butler PA 234 52 12 33:27.88 6:41/M
3 Jim Gallagher Prospect PA 315 57 25 38:37.30 7:43/M
4 Steve Knoll Butler PA 249 58 30 39:51.24 7:58/M
5 Herold Chen Hollsborough CA 324 53 32 40:36.33 8:07/M
6 Roger Lutz Butler PA 258 51 36 41:06.35 8:13/M
7 Dustin Eaton Cranberry Twp PA 213 54 41 41:59.53 8:24/M
8 Kevin Fazio Butler PA 219 51 42 42:38.28 8:32/M
9 Brian Llewellyn Butler PA 255 51 54 46:10.92 9:14/M
10 Jim Hixon Renfrew PA 239 55 63 48:13.66 9:39/M
11 David Murray Portersville PA 319 58 82 53:42.93 10:44/M
12 Robert Hubbard Leechburg PA 242 52 87 55:05.51 11:01/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vern Morrow Sarasota FL 267 60 20 35:38.33 7:08/M
2 Brian Phipps Sarasota FL 273 60 29 39:49.82 7:58/M
3 Richard McKain Butler PA 262 62 33 40:54.60 8:11/M
4 John Olszak East Brady PA 272 66 46 43:58.61 8:48/M
5 James Gascoine Cranberry Twp PA 310 65 49 44:50.36 8:58/M
6 Donald Saluga Cranberry Twp PA 276 67 51 45:40.90 9:08/M
7 John Kupecs Indiana PA 304 61 56 46:37.29 9:19/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Kovel Warren OH 251 75 61 48:00.27 9:36/M
2 Tom Heisey Allison Park PA 236 71 62 48:04.80 9:37/M
3 David Adams Harmony PA 200 74 72 51:30.46 10:18/M
4 Tony Sunseri Grove City PA 280 74 78 53:16.88 10:39/M
5 Howard Kossover Butler PA 250 71 101 1:02:46.62 12:33/M
2K
Female OVERALL 2K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mandy James Petrolia PA 84 41 3 11:13.54 9:03/M
2 Isabelle Fesler Lyndora PA 29 7 7 12:48.90 10:19/M
3 Olivia Murphy Mars PA 57 30 8 13:29.21 10:52/M
Female 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Everly Olsen Butler PA 62 4 38 17:14.87 13:54/M
2 Leah Olsen Butler PA 63 3 41 17:54.85 14:26/M
Female 6 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Catherine Dupont Butler PA 22 9 13 13:53.57 11:12/M
2 Iris Braden Butler PA 13 6 24 15:02.54 12:07/M
3 Syrelle Huff Freedom PA 36 8 26 15:04.37 12:09/M
4 Aria Olsen Butler PA 60 6 37 17:14.69 13:54/M
5 Julianna Ion Fenelton PA 38 9 47 18:54.83 15:15/M
6 Riggan Huff Freedom PA 35 7 49 19:00.17 15:19/M
Female 10 to 13
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charlee Tedeski Zelienople PA 79 12 20 14:33.62 11:44/M
2 Emma Dupont Butler PA 23 11 27 15:12.30 12:15/M
3 Khloe Keefer Slippery Rock PA 43 11 46 18:54.48 15:15/M
4 Tanya Kartheek Mars PA 42 10 51 19:12.55 15:29/M
Female 14 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anna Baird Butler PA 7 14 23 14:54.51 12:01/M
2 Sophia Tennent Hilliards PA 99 18 42 18:10.49 14:39/M
Female 19 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth DeRose Karns City PA 87 21 14 13:54.12 11:13/M
2 Victoria Stoker Butler PA 78 27 43 18:10.90 14:39/M
3 Elizabeth Haughey Butler PA 32 27 57 20:35.87 16:36/M
4 Aileen Kasper Erie PA 93 23 64 21:46.60 17:33/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Evankovich Gibsonia PA 103 38 11 13:44.37 11:05/M
2 Megan Winters Butler PA 298 37 17 14:09.62 11:25/M
3 Taylor Eshenbaugh West Sunbury PA 86 30 22 14:48.62 11:56/M
4 Alicia Maticic Butler PA 52 33 25 15:02.95 12:07/M
5 Rochelle Bowen Chicora PA 10 34 39 17:39.42 14:14/M
6 Chelsy Olsen Butler PA 61 30 40 17:54.44 14:26/M
7 Shilpa Kartheek Mars PA 41 37 48 18:56.33 15:16/M
8 Christina Ion Fenelton PA 37 38 50 19:02.12 15:21/M
9 Christina Braden Butler PA 11 31 53 19:43.62 15:54/M
10 Molly Vallely Gibsonia PA 81 36 58 20:37.83 16:38/M
11 Lauren Early Harrisville PA 26 35 59 20:39.48 16:39/M
12 Erin Pletsch Butler PA 66 39 66 21:48.63 17:35/M
13 Danielle Fair Butler PA 27 38 85 25:45.99 20:46/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amber Donati Butler PA 95 43 16 14:04.12 11:21/M
2 Jamie Knauff Zelienople PA 45 42 21 14:33.75 11:44/M
3 Danielle Derose Karns City PA 20 47 29 15:22.26 12:24/M
4 Amber Charlton Butler PA 15 44 31 15:45.79 12:42/M
5 Jessica Burr Evans City PA 14 42 33 15:56.37 12:51/M
6 Missy Jungling Butler PA 40 43 56 20:35.78 16:36/M
7 Tiffany Crotzer Butler PA 92 43 65 21:46.81 17:33/M
8 Ashley Peoples Grove City PA 64 43 67 21:49.34 17:36/M
9 Rachelle Llewellyn Butler PA 50 48 77 22:58.37 18:31/M
10 Dana D'Antonio Fenelton PA 17 45 79 23:01.25 18:34/M
11 Michele Smith Slippery Rock PA 89 42 83 24:45.12 19:58/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Eshenbaugh West Sunbury PA 85 59 28 15:12.92 12:15/M
2 Lisa Miller Slippery Rock PA 100 58 35 16:22.11 13:12/M
3 Beth Gillan Butler PA 31 59 44 18:37.84 15:01/M
4 Sheila Jones Lower Burrell PA 39 50 68 21:50.23 17:36/M
5 Astrid Dailey Cowansville PA 18 58 70 22:02.30 17:46/M
6 Lisa Book Butler PA 8 59 73 22:37.13 18:14/M
7 Kris Slupe Butler PA 75 57 74 22:37.62 18:14/M
8 Lori Wiest Butler PA 83 57 76 22:40.37 18:17/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cynthia Reddick Butler PA 69 63 10 13:41.12 11:02/M
2 Shirley Jackson 106 67 52 19:29.80 15:43/M
3 Marcy Hellman Hot Springs AR 33 66 55 20:25.13 16:28/M
4 Chris MacGroom Butler PA 90 65 60 20:40.67 16:40/M
5 Kathy McCurdy Butler PA 54 60 69 22:01.82 17:45/M
6 Claudia Matula-Hoehn Butler PA 53 62 75 22:37.75 18:14/M
7 Joanne Schwab Butler PA 73 69 80 23:01.37 18:34/M
8 Sharon Reiger Butler PA 70 69 81 23:01.86 18:34/M
9 Diane Kirkland Saxonburg PA 44 66 86 25:52.87 20:52/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Valerie Sands Butler PA 71 78 30 15:36.27 12:35/M
2 Ann Cheman Harmony PA 16 72 32 15:52.34 12:48/M
3 Maggie Orosz Butler PA 94 77 63 21:29.62 17:20/M
4 Sharon Miller Butler PA 104 72 72 22:35.97 18:13/M
Male OVERALL 2K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Dymond Ellwood City PA 25 23 1 9:33.73 7:42/M
2 Derrick Henderson Emlenton PA 101 66 2 10:17.12 8:18/M
3 Mitch Radella Cranberry Twp. PA 68 57 4 11:18.16 9:07/M
Male 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Harvey Braden Butler PA 12 3 34 16:16.37 13:07/M
Male 6 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beckett Murphy Mars PA 56 8 9 13:29.37 10:52/M
2 Owen Evankovich Gibsonia PA 102 9 12 13:44.62 11:05/M
3 Rocco Donati Butler PA 98 6 15 14:02.50 11:19/M
4 Salvatore Donati Butler PA 97 8 61 21:19.12 17:11/M
Male 14 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Connor Cratzer Butler PA 91 14 5 12:35.87 10:09/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adam Olsen Butler PA 59 31 36 17:14.63 13:54/M
2 Thomas Fair Butler PA 28 38 84 25:44.62 20:45/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carl Donati Butler PA 96 49 62 21:19.18 17:11/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Pohl Cranberry Township 67 50 6 12:36.62 10:10/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Gillan Butler PA 30 62 45 18:38.25 15:02/M
2 Daniel Smith Hot Springs AR 76 67 54 20:24.80 16:27/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Guiseppe Mascari Pittsburgh PA 88 70 18 14:23.80 11:36/M
2 Joseph Sands Jr. Butler PA 72 80 19 14:28.49 11:40/M
3 Marsh Miller Butler PA 105 76 71 22:35.29 18:13/M
4 Frank MacEfe New Bethlehem PA 51 73 78 22:59.30 18:32/M
5 John Morgan Butler PA 55 77 82 23:29.86 18:56/M