RACE OF CHAMPIONS
Overall Finish List
March 25, 2023
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Aj Kelly 187 41 M 1 Top Fin 17:46.54 5:44/M
2 Bradley Baronner Hollidaysburg PA 68 28 M 2 Top Fin 18:34.92 5:59/M
3 Ron Liscio Jr. 196 38 M 3 Top Fin 18:46.37 6:03/M
4 Ian Long Altoona PA 246 17 M 1 15-18 18:59.76 6:07/M
5 Amy O'Donnell 210 38 F 1 Top Fin 19:37.80 6:20/M
6 Sarah Mihm Windber PA 249 33 F 2 Top Fin 19:58.11 6:26/M
7 Travis Singer 302 40 M 1 40-44 20:06.87 6:29/M
8 Joseph McNicholas 203 15 M 2 15-18 21:13.77 6:51/M
9 Caleb Stewart Philipsburg PA 481 29 M 1 25-29 21:23.38 6:54/M
10 Ben Harader Altoona PA 174 49 M 1 45-49 21:26.12 6:55/M
11 Gordon Trexler Altoona PA 490 54 M 1 50-54 21:52.55 7:03/M
12 Raymond Guzic Lilly PA 250 51 M 2 50-54 21:57.63 7:05/M
13 Brandon Brandt-Hoover Altoona PA 76 38 M 1 35-39 22:04.64 7:07/M
14 Maci Drass 230 9 F 3 Top Fin 22:28.12 7:15/M
15 Greg Snyder Bellefonte PA 227 32 M 1 30-34 22:32.89 7:16/M
16 Bret Davis 85 36 M 2 35-39 22:45.14 7:20/M
17 Randy Tarpey 485 57 M 1 55-59 23:17.47 7:31/M
18 Brian Pellmann Duncansville PA 234 56 M 2 55-59 23:27.88 7:34/M
19 Lucy Wagner Duncansville PA 491 25 F 1 25-29 23:44.39 7:39/M
20 Shawn Breslin 77 58 M 3 55-59 23:45.53 7:40/M
21 Héctor Rodríguez Hollidaysburg PA 220 31 M 2 30-34 23:54.71 7:43/M
22 Chanel Murray Morrisdale PA 208 32 F 1 30-34 24:16.61 7:50/M
23 Randy Miles Hollidaysburg PA 242 42 M 2 40-44 24:18.22 7:50/M
24 Jack Collins Hollidaysburg PA 82 60 M 1 60-64 24:23.89 7:52/M
25 Jack Singer 303 13 M 1 12-14 24:24.89 7:52/M
26 Micah Schenk Altoona PA 236 11 M 1 9-11 24:51.98 8:01/M
27 Bradley Reed Hagerstown MD 216 54 M 3 50-54 24:52.38 8:01/M
28 Adam Schenk Altoona PA 223 44 M 3 40-44 24:56.85 8:03/M
29 Evan Heasley Apollo PA 176 26 M 2 25-29 25:22.22 8:11/M
30 Lydia Nave Everett PA 235 31 F 2 30-34 25:48.17 8:19/M
31 Sophie Fiore Altoona PA 95 13 F 1 12-14 25:50.90 8:20/M
32 Grace Long Altoona PA 245 14 F 2 12-14 26:04.39 8:25/M
33 Kristie Gooding 100 51 F 1 50-54 26:07.25 8:25/M
34 kent long Altoona PA 244 45 M 2 45-49 26:14.90 8:28/M
35 Gail Good 231 59 F 1 55-59 26:28.82 8:32/M
36 Sue Franks Altoona PA 97 57 F 2 55-59 26:32.48 8:34/M
37 Christina Dambeck 84 51 F 2 50-54 26:34.65 8:34/M
38 Robert Singer Hollidaysburg PA 225 57 M 4 55-59 26:41.40 8:36/M
39 Thad Dalby 83 56 M 5 55-59 26:45.30 8:38/M
40 Gabriel Schroeder 224 13 M 2 12-14 26:50.40 8:39/M
41 Krystal Faidley Markleton PA 89 36 F 1 35-39 26:55.78 8:41/M
42 Scott Harding Jr 175 22 M 1 19-24 27:08.90 8:45/M
43 Joshua McClelland 201 39 M 3 35-39 27:12.61 8:46/M
44 David Stein 480 47 M 3 45-49 27:19.90 8:49/M
45 Logan Burns 80 13 M 3 12-14 27:20.98 8:49/M
46 David Robison 218 52 M 4 50-54 27:21.57 8:49/M
47 Jami Hall Hollidaysburg PA 172 54 F 3 50-54 27:29.35 8:52/M
48 Doug Endler 88 62 M 2 60-64 27:33.63 8:53/M
49 Emily Mandel Hollidaysburg PA 200 42 F 1 40-44 27:55.36 9:00/M
50 Tim Hallinan 173 67 M 1 65-69 27:59.40 9:02/M
51 Trisha Wilson 498 25 F 2 25-29 28:14.51 9:06/M
52 Pamela Watters 494 39 F 2 35-39 28:53.40 9:19/M
53 Bob Franks Altoona PA 96 56 M 6 55-59 28:56.15 9:20/M
54 Lillian Beckwith Altoona PA 72 9 F 1 9-11 29:05.55 9:23/M
55 Charlie Fiore Hollidaysburg PA 92 10 M 2 9-11 29:06.77 9:23/M
56 Michael Fiore Hollidaysburg PA 94 41 M 4 40-44 29:07.90 9:24/M
57 Katherine Fiore Hollidaysburg PA 93 40 F 2 40-44 29:19.37 9:27/M
58 Wesley Smith Hollidaysburg PA 226 48 M 4 45-49 29:20.59 9:28/M
59 Stephanie Podelco Altoona PA 212 32 F 3 30-34 29:25.66 9:29/M
60 Luke Kantoski 186 34 M 3 30-34 29:44.91 9:35/M
61 Alisha McCoy Altoona PA 237 31 F 4 30-34 29:48.59 9:37/M
62 Scott Lantz 192 44 M 5 40-44 29:50.27 9:37/M
63 Mark Khoury 188 22 M 2 19-24 29:56.49 9:39/M
64 Michelle Dunio 87 42 F 3 40-44 29:56.51 9:39/M
65 Seth Sager Tyrone PA 222 41 M 6 40-44 29:57.60 9:40/M
66 Derin Moore 206 57 M 7 55-59 30:20.92 9:47/M
67 David Larson 194 54 M 5 50-54 30:34.90 9:52/M
68 Jessica Hunter Duncansville PA 184 36 F 3 35-39 30:36.71 9:52/M
69 Helaine Bernstein Duncansville PA 73 55 F 3 55-59 30:40.91 9:54/M
70 Patti Caswell Tyrone PA 81 55 F 4 55-59 30:41.66 9:54/M
71 Daphne Hoover East Freedom PA 182 33 F 5 30-34 30:58.27 9:59/M
72 Tom Worthington 229 47 M 5 45-49 31:07.16 10:02/M
73 Michael Geishauser 98 34 M 4 30-34 31:12.52 10:04/M
74 Samantha Geishauser 99 32 F 6 30-34 31:13.14 10:04/M
75 David S. Hess 179 61 M 3 60-64 31:14.16 10:05/M
76 Michael Waibel Duncansville PA 492 15 M 3 15-18 31:26.34 10:08/M
77 John Becker 71 64 M 4 60-64 31:38.71 10:12/M
78 Gene Hall 171 75 M 1 70-99 31:47.37 10:15/M
79 David Madden Hollidaysburg PA 199 67 M 2 65-69 31:49.71 10:16/M
80 Dave Despot 86 67 M 3 65-69 32:04.35 10:21/M
81 David Risaliti Ebensburg PA 217 67 M 4 65-69 32:07.14 10:22/M
82 Alane Timmerman 489 67 F 1 65-69 32:12.32 10:23/M
83 Michael Boytim 75 39 M 4 35-39 32:30.63 10:29/M
84 Nicole Stouffer Altoona PA 482 32 F 7 30-34 32:42.41 10:33/M
85 Peg Murphy Hollidaysburg PA 247 56 F 5 55-59 32:43.64 10:33/M
86 Randy Wilson 497 32 M 5 30-34 32:57.75 10:38/M
87 Eric Black 241 44 M 7 40-44 33:04.60 10:40/M
88 Aaron Lardieri 193 37 M 5 35-39 33:11.53 10:42/M
89 Dan McCoy Altoona PA 248 23 M 3 19-24 33:23.35 10:46/M
90 John Stump 483 81 M 2 70-99 33:49.60 10:55/M
91 Stephanie Hughes Altoona PA 183 35 F 4 35-39 34:14.57 11:03/M
92 Kelly Munly Altoona PA 207 48 F 1 45-49 34:16.99 11:03/M
93 Nancy Pyle Hollidaysburg PA 214 58 F 6 55-59 34:51.14 11:15/M
94 Olivia Faidley Rockwood PA 90 13 F 3 12-14 34:56.23 11:16/M
95 Bill Harshman 239 76 M 3 70-99 35:24.35 11:25/M
96 Dave Fusco Tyrone PA 243 54 M 6 50-54 35:24.67 11:25/M
97 Lauren Otto 304 37 F 5 35-39 35:43.25 11:31/M
98 Stewart McClelland 202 67 M 5 65-69 35:44.94 11:32/M
99 Steve Willett 496 60 M 5 60-64 35:53.61 11:35/M
100 Sophira Williams 301 14 F 4 12-14 36:03.60 11:38/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Lillie McCoy Hollidaysburg PA 238 25 F 3 25-29 36:52.17 11:54/M
102 Samantha Sowers Carrolltown PA 228 33 F 8 30-34 37:34.92 12:07/M
103 Dodie Mercer 240 39 F 6 35-39 38:46.67 12:30/M
104 Bethany Helsel 177 34 F 9 30-34 39:31.18 12:45/M
105 Jessica Baum Hollidaysburg PA 69 32 F 10 30-34 39:34.44 12:46/M
2 MILE RUN
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Ashlyn Noce Altoona PA 721 13 F 1 Top Fin 13:30.39 6:45/M
2 Paul Hinkle Tyrone PA 712 57 M 1 Top Fin 16:02.64 8:01/M
3 Daniel Molliver Duncansville PA 720 45 M 1 45-49 16:26.74 8:13/M
4 Alison Saltsgiver Patton PA 747 14 F 1 12-14 17:10.83 8:35/M
5 Derrick Wilson Tyrone PA 731 29 M 1 25-29 17:49.43 8:55/M
6 Charlie Pollock 741 14 M 1 12-14 19:26.89 9:43/M
7 Vinnie Pollock 740 16 M 1 15-18 19:43.64 9:52/M
8 Claire Rhoa Hollidaysburg PA 723 8 F 1 6- 8 20:53.24 10:27/M
9 Christine Hess 711 57 F 1 55-59 20:55.87 10:28/M
10 Katie McCabe 734 39 F 1 35-39 21:06.15 10:33/M
11 Patrick Rhoa Hollidaysburg PA 724 40 M 1 40-44 21:06.85 10:33/M
12 Kara Hunt Hollidaysburg PA 713 36 F 2 35-39 21:07.48 10:34/M
13 Lena McCabe 736 7 F 2 6- 8 21:10.51 10:35/M
14 Bill Rabold 738 36 M 1 35-39 21:53.66 10:57/M
15 Cohen Rabold 739 4 M 1 1- 5 21:53.87 10:57/M
16 Bob Lykens 719 72 M 1 70-99 22:18.29 11:09/M
17 Jonathan Smith 743 37 M 2 35-39 22:28.75 11:14/M
18 Barney Holland 746 67 M 1 65-69 22:39.51 11:20/M
19 Kaylie McCabe 735 11 F 1 9-11 23:16.32 11:38/M
20 Melody Pepple Imler PA 722 48 F 1 45-49 24:04.13 12:02/M
21 Lisa Appleby 255 62 F 1 60-64 24:11.84 12:06/M
22 Marissa Kissinger 714 30 F 1 30-34 24:24.40 12:12/M
23 Holly Brandt Altoona PA 287 36 F 3 35-39 25:21.25 12:41/M
24 Jayleen Harper Duncansville PA 555 33 F 2 30-34 25:23.15 12:42/M
25 Christine Wagner 730 73 F 1 70-99 25:30.84 12:45/M
26 Jennifer Larson Port Matilda PA 715 53 F 1 50-54 26:14.91 13:07/M
27 Damian Branas Altoona PA 281 50 M 1 50-54 26:39.66 13:20/M
28 Jessica Lester 718 33 F 3 30-34 27:57.42 13:59/M
29 Cali Wyper Altoona PA 732 10 F 2 9-11 28:16.44 14:08/M
30 Judy Russell 748 61 F 2 60-64 28:19.66 14:10/M
31 Clarice Tracey 749 29 F 1 25-29 28:19.82 14:10/M
32 Valerie Wyper Altoona PA 733 46 F 2 45-49 28:57.50 14:29/M
33 Leili Robinson 742 11 F 3 9-11 31:10.15 15:35/M
2 MILE WALK
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Donna Stoltz 937 63 F 1 Top Fin 23:15.91 11:38/M
2 Kim Zimmerman Salix PA 944 54 F 1 50-54 23:58.20 11:59/M
3 Frank Ayers Altoona PA 906 73 M 1 Top Fin 24:58.70 12:29/M
4 Erin Eckhard 952 44 F 1 40-44 25:07.97 12:34/M
5 Don Cade Johnstown PA 908 58 M 1 55-59 25:37.10 12:49/M
6 Sherry Obert 928 67 F 1 65-69 26:17.16 13:09/M
7 Kathy Woods 941 68 F 2 65-69 27:00.66 13:30/M
8 Michele Emeigh 951 55 F 1 55-59 27:13.36 13:37/M
9 Danielle McMullen 924 31 F 1 30-34 29:11.30 14:36/M
10 Shannon Cameron 909 45 F 1 45-49 29:12.51 14:36/M
11 Heather Sjolund Duncansville PA 933 39 F 1 35-39 29:15.34 14:38/M
12 Michael Zerbee 943 51 M 1 50-54 29:41.92 14:51/M
13 Inge Zerbee 942 52 F 2 50-54 29:42.17 14:51/M
14 Jennifer Dries Woodbury PA 911 40 F 2 40-44 29:48.12 14:54/M
15 Robert Conte Sr 910 73 M 1 70-99 30:30.42 15:15/M
16 Melissa McMullen 925 54 F 3 50-54 32:40.79 16:20/M
17 Angeline Leeper 923 68 F 3 65-69 33:50.28 16:55/M
18 Eleanor Nash 927 84 F 1 70-99 34:26.75 17:13/M
19 Bob Snyder 936 81 M 2 70-99 35:24.43 17:42/M
20 Christina Ward 953 41 F 3 40-44 35:24.83 17:42/M
21 Daryl Germann 915 43 F 4 40-44 35:47.59 17:54/M
22 Lucas Faidley Rockwood PA 913 11 M 1 9-11 36:17.65 18:09/M
23 Lisa Faidley Rockwood PA 912 44 F 5 40-44 36:17.85 18:09/M