PUNXSUTAWNEY GROUNDHOG JOG 4 MILER
4 MILER
Overall Finish List
January 28, 2023
Results By Miles of Smiles Timing Services
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 AJ Kelly Altoona PA 679 41 M 1 Top Fin 23:30.50 5:53/M
2 Dean Banko New Florence PA 188 39 M 2 Top Fin 25:17.51 6:19/M
3 Ron Liscio Jr Pittsburgh PA 685 38 M 3 Top Fin 26:21.48 6:35/M
4 Douglas Basinski Pittsburgh PA 254 51 M 1 50-54 27:31.17 6:53/M
5 Timothy Wyant 1856 52 M 2 50-54 27:41.63 6:55/M
6 Amy O’Donnell Ebensburg PA 778 38 F 1 Top Fin 27:56.51 6:59/M
7 Raymond Guzic Lilly PA 662 51 M 3 50-54 28:22.74 7:06/M
8 Owen Schiele Chalfont PA 821 22 M 1 20-24 29:00.75 7:15/M
9 Larry Van Dyke Pittsburgh PA 841 61 M 1 60-64 29:02.81 7:16/M
10 Matthew Reagle Shippenville PA 788 38 M 1 35-39 29:32.83 7:23/M
11 Shaun Donald Punxsutawney PA 616 39 M 2 35-39 29:54.19 7:29/M
12 Stella Balzli New Castle PA 181 46 F 2 Top Fin 30:05.76 7:31/M
13 Monica Duffell 1861 34 F 3 Top Fin 30:40.15 7:40/M
14 Kelly Sell Claysburg PA 824 34 M 1 30-34 30:43.26 7:41/M
15 Becky Wittrig Port Matilda PA 851 54 F 1 50-54 30:46.27 7:42/M
16 Gina Graham Clearfield PA 658 50 F 2 50-54 30:50.27 7:43/M
17 Ryan Schiele Chalfont PA 822 19 M 1 15-19 31:13.31 7:48/M
18 Ethan Fritz Falls Creek PA 654 30 M 2 30-34 31:16.16 7:49/M
19 Tony Battaglia Punxsutawney PA 265 58 M 1 55-59 31:22.27 7:51/M
20 Corinna Stitt 1860 50 F 3 50-54 31:51.24 7:58/M
21 Andrea Palmiotto Indiana PA 782 37 F 1 35-39 32:17.77 8:04/M
22 Dustin Runkel Pittsburgh PA 817 26 M 1 25-29 32:27.24 8:07/M
23 Carl Martin Punxsutawney PA 692 38 M 3 35-39 32:36.73 8:09/M
24 Tonya Bond Punxsutawney PA 291 50 F 4 50-54 32:48.27 8:12/M
25 Mike Heitzrater 1855 53 M 4 50-54 33:13.65 8:18/M
26 Charles Beyer Kersey PA 277 48 M 1 45-49 33:18.38 8:20/M
27 Kosie Shepherd-Porada Seward PA 828 44 F 1 40-44 33:42.27 8:26/M
28 Riley Myers Lewistown PA 751 19 M 2 15-19 33:47.25 8:27/M
29 Thad Crawford Punxsutawney PA 594 34 M 3 30-34 33:51.27 8:28/M
30 Eric Martin Vienna OH 693 58 M 2 55-59 34:01.25 8:30/M
31 Evan Heasley Apollo PA 664 26 M 2 25-29 34:02.72 8:31/M
32 Amanda Blough Johnstown PA 283 28 F 1 25-29 34:03.91 8:31/M
33 Eli Cooley 1859 47 M 2 45-49 34:11.35 8:33/M
34 Lucas Bowser Worthington PA 361 12 M 1 1-14 35:16.53 8:49/M
35 Doug Todd Du Bois PA 838 63 M 2 60-64 35:22.46 8:51/M
36 Tad Pajak Indiana PA 779 64 M 3 60-64 35:34.53 8:54/M
37 Alexa Alker Du Bois PA 60 22 F 1 20-24 35:41.53 8:55/M
38 Ava Hurl Sharpsville PA 675 17 F 1 15-19 36:20.28 9:05/M
39 Logan Burns Hollidaysburg PA 540 12 M 2 1-14 36:24.72 9:06/M
40 Jerry Curtis Punxsutawney PA 596 67 M 1 65-69 36:25.49 9:06/M
41 David West New Stanton PA 848 55 M 3 55-59 36:44.77 9:11/M
42 Amanda Cooper Export PA 562 40 F 2 40-44 36:47.26 9:12/M
43 Mitch Radella Cranberry Twp PA 1852 57 M 4 55-59 37:02.78 9:16/M
44 Lynda Pitzer New Castle PA 785 49 F 1 45-49 37:07.22 9:17/M
45 Tyler Borchin Greensburg PA 295 34 F 1 30-34 37:21.68 9:20/M
46 Marc Cartwright Claridge PA 544 47 M 3 45-49 37:24.35 9:21/M
47 Jessica Troup Marble PA 840 42 F 3 40-44 37:40.12 9:25/M
48 Andrea Schiele Chalfont PA 820 25 F 2 25-29 37:50.96 9:28/M
49 James Helmick Freeport PA 669 58 M 5 55-59 37:56.68 9:29/M
50 Alison Saltsgiver Patton PA 819 14 F 1 1-14 37:59.55 9:30/M
51 Terry Sell Imler PA 825 61 M 4 60-64 38:12.28 9:33/M
52 Charlotte Serjak New Castle PA 826 62 F 1 60-64 38:36.78 9:39/M
53 Brandon Burns Hollidaysburg PA 526 44 M 1 40-44 38:43.84 9:41/M
54 Mark Miller Apollo PA 697 41 M 2 40-44 38:44.28 9:41/M
55 Heather Heitzenrater Punxsutawney PA 666 47 F 2 45-49 38:57.87 9:44/M
56 Megan Boland Patton PA 290 26 F 3 25-29 39:04.86 9:46/M
57 David Komlenic Finleyville PA 680 63 M 5 60-64 39:11.35 9:48/M
58 Mike Mitskavich Du Bois PA 698 64 M 6 60-64 39:15.78 9:49/M
59 Agnes Hoover Patton PA 673 24 F 2 20-24 39:18.54 9:50/M
60 Patrick Hoover Patton PA 674 22 M 2 20-24 39:32.43 9:53/M
61 Kortney Lampel Windber PA 683 25 F 4 25-29 39:36.54 9:54/M
62 Michael Wilbur Punxsutawney PA 850 44 M 3 40-44 39:39.61 9:55/M
63 Tabitha Bowser Worthington PA 522 40 F 4 40-44 40:12.50 10:03/M
64 Clarissa Clifton Pittsburgh PA 556 25 F 5 25-29 40:23.79 10:06/M
65 Nicolo Francisco Pittsburgh PA 653 25 M 3 25-29 40:24.47 10:06/M
66 Ryan Wells New Bethlehem PA 847 57 M 6 55-59 40:35.19 10:09/M
67 Beckilinne Sell Claysburg PA 823 33 F 2 30-34 41:01.54 10:15/M
68 John Kupacs 1853 60 M 7 60-64 41:26.26 10:22/M
69 Nathanel Atkinson 1854 25 M 4 25-29 41:43.00 10:26/M
70 Laura Chelgren Punxsutawney PA 545 26 F 6 25-29 41:56.64 10:29/M
71 Jodi Myers State College PA 724 50 F 5 50-54 42:34.28 10:39/M
72 Steven White Punxsutawney PA 849 69 M 2 65-69 43:21.96 10:50/M
73 Heather Nelson Titusville PA 768 52 F 6 50-54 43:27.50 10:52/M
74 Ben Claypool Ford City PA 550 42 M 4 40-44 43:49.76 10:57/M
75 Jeff Rudesyle Shippenville PA 816 51 M 5 50-54 44:09.41 11:02/M
76 Edward Moore Pittsburgh PA 699 49 M 4 45-49 44:10.42 11:03/M
77 Jane Kone Howard PA 681 69 F 1 65-69 44:27.30 11:07/M
78 Regan Takac State College PA 837 57 F 1 55-59 44:28.18 11:07/M
79 Robin Graffius Sutton MA 657 43 F 5 40-44 45:00.21 11:15/M
80 Margie Carr Willoughby OH 541 66 F 2 65-69 45:10.15 11:18/M
81 Amelia Smith South Williamsport 832 28 F 7 25-29 45:10.75 11:18/M
82 Robert Shick Kittanning PA 829 58 M 7 55-59 45:33.86 11:23/M
83 Katie McCabe Altoona PA 694 39 F 2 35-39 46:14.54 11:34/M
84 Patrick Rhoa Hollidaysburg PA 794 40 M 5 40-44 46:14.75 11:34/M
85 Matthew Smilo Glen Campbell PA 831 52 M 6 50-54 46:24.27 11:36/M
86 Shaina Reddinger Pittsburgh PA 789 28 F 8 25-29 46:44.80 11:41/M
87 Cat Duncan Elizabethtown PA 650 21 F 3 20-24 46:46.65 11:42/M
88 Garry Rex Punxsutawney PA 792 66 M 3 65-69 47:04.74 11:46/M
89 Kimberlyn Nelson State College PA 769 63 F 2 60-64 47:41.12 11:55/M
90 Jennifer Both New Castle PA 344 49 F 3 45-49 48:11.55 12:03/M
91 Janet Stewart Creekside PA 835 59 F 2 55-59 48:20.73 12:05/M
92 David Hahn Bethel Park PA 663 25 M 5 25-29 48:36.16 12:09/M
93 John Myers Lewistown PA 729 58 M 8 55-59 48:42.95 12:11/M
94 Lisa Kaplon Rural Valley PA 676 42 F 6 40-44 48:52.61 12:13/M
95 Susan Heitzenrater Punxsutawney PA 667 50 F 7 50-54 49:01.59 12:15/M
96 Sally Villella Punxsutawney PA 842 65 F 3 65-69 49:07.29 12:17/M
97 Kelly Munly Altoona PA 716 48 F 4 45-49 49:59.81 12:30/M
98 Michele Belak Delmont PA 274 59 F 3 55-59 50:36.31 12:39/M
99 Chad Troup Marble PA 839 44 M 6 40-44 50:47.76 12:42/M
100 Sylvia McCullough Indiana PA 695 42 F 7 40-44 50:59.00 12:45/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Connor Cravens Indiana PA 574 8 M 3 1-14 51:23.31 12:51/M
102 Laura Cravens Indiana PA 579 35 F 3 35-39 51:24.23 12:51/M
103 Delaney Wolfe Punxsutawney PA 853 27 F 9 25-29 51:35.71 12:54/M
104 Austin Wolfe Punxsutawney PA 852 27 M 6 25-29 51:39.48 12:55/M
105 Tina Day Pittsburgh PA 612 48 F 5 45-49 51:59.82 13:00/M
106 Camryn Bowser Worthington PA 360 11 F 2 1-14 52:10.75 13:03/M
107 Randy Bowser Worthington PA 424 43 M 7 40-44 52:10.75 13:03/M
108 Mary Dauberman Bellefonte PA 597 59 F 4 55-59 52:17.74 13:04/M
109 Hannah Brooks Muncy PA 523 29 F 10 25-29 52:18.56 13:05/M
110 Dawn Stiffler Lock Haven PA 836 46 F 6 45-49 52:46.45 13:12/M
111 Lisa Gourley Punxsy PA 656 63 F 3 60-64 53:10.92 13:18/M
112 Vanessa Kasecky Nanty Glo PA 678 27 F 11 25-29 53:13.39 13:18/M
113 David Malligan Altoona PA 689 39 M 4 35-39 53:13.81 13:18/M
114 Colleen Gearhart Kittanning PA 655 50 F 8 50-54 53:43.53 13:26/M
115 Sophie Manges Pittsburgh PA 690 24 F 4 20-24 54:14.33 13:34/M
116 Taylor Auger Pittsburgh PA 136 22 M 3 20-24 54:14.63 13:34/M
117 James Zerfoss Indiana PA 856 43 M 8 40-44 55:42.88 13:56/M
118 Mary Beth Rine Indiana PA 809 58 F 5 55-59 56:40.18 14:10/M
119 Brent Heitzenrater Punxsutawney PA 665 50 M 7 50-54 57:31.82 14:23/M
120 Brian Shavensky Leechburg PA 827 39 M 5 35-39 59:47.33 14:57/M
121 Steffani Fondrk Leechburg PA 652 42 F 8 40-44 59:47.33 14:57/M
122 Deana Lowmaster Big Run PA 688 52 F 9 50-54 1:02:13.68 15:33/M
123 Charlie Young Clymer PA 854 43 M 9 40-44 1:02:59.91 15:45/M
124 Van Cornish Clearfield PA 572 43 M 10 40-44 1:03:01.75 15:45/M
125 Lisa Smith Kittanning PA 833 43 F 9 40-44 1:04:53.96 16:13/M
126 Gina Shiderly Edinburg PA 830 60 F 4 60-64 1:04:58.84 16:15/M
127 Kal-El Waksmunski Punxsutawney PA 845 12 M 4 1-14 1:05:21.34 16:20/M
128 Sean Waksmunski Punxsutawney PA 846 49 M 5 45-49 1:05:21.55 16:20/M
129 Mike Markiewicz Erie PA 691 59 M 9 55-59 1:05:50.34 16:28/M
130 Wendy Neese Indiana PA 754 52 F 10 50-54 1:10:53.61 17:43/M
131 Frances Nee Indiana PA 753 67 F 4 65-69 1:10:53.61 17:43/M
132 Becky Pearce Greenville PA 783 47 F 7 45-49 1:12:22.33 18:06/M
133 Janice Hogan Greensburg PA 672 46 F 8 45-49 1:13:19.36 18:20/M
134 Jennifer Emmonds Ford City PA 651 50 F 11 50-54 1:13:21.53 18:20/M
135 Rebecca Riddle Monaca PA 797 30 F 3 30-34 1:18:00.36 19:30/M
136 Melissam Myers Johnsonburg PA 731 54 F 12 50-54 1:18:01.37 19:30/M
137 Markw Myers Johnsonburg PA 730 55 M 10 55-59 1:18:02.82 19:31/M
138 Darian Gruver New Bethlehem PA 660 27 F 12 25-29 1:18:03.83 19:31/M
139 Billy Myers Ridgway PA 720 36 M 6 35-39 1:18:04.41 19:31/M
140 Kiana Crawford Saint Marys PA 582 29 F 13 25-29 1:18:05.27 19:31/M
141 Hunter Myers Avonmore PA 723 7 M 5 1-14 1:19:41.13 19:55/M
142 Nicole Myers Avonmore PA 742 37 F 4 35-39 1:19:42.13 19:56/M