ROCK N THE KNOB
Overall Finish List
September 12, 2020
Results By Miles of Smiles Timing Services smileymiles.com
MARATHON
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Dean Banko New Florence PA 504 37 M 1 Top Fin 4:11:18.56 9:35/M
2 Dave Endress Tyrone PA 516 46 M 1 40-49 4:21:32.76 9:59/M
3 Levi Foust Somerset PA 518 39 M 1 30-39 4:35:09.69 10:30/M
4 Brendan Jones Morgantown WV 525 32 M 2 30-39 4:50:50.55 11:06/M
5 Michael Lambert Fairfax VA 528 33 M 3 30-39 5:00:46.21 11:29/M
6 Chase Stock Owings Mills MD 552 41 M 2 40-49 5:14:38.15 12:01/M
7 Donnie Orr Fairmont WV 541 38 M 4 30-39 5:27:34.97 12:30/M
8 Andrew Tatusko Bellefonte PA 555 46 M 3 40-49 5:35:10.18 12:48/M
9 Jason Maruccio Pittsburgh PA 535 43 M 4 40-49 5:35:26.62 12:48/M
10 Nicholas Bodner Boalsburg PA 505 23 M 1 20-29 5:35:27.23 12:48/M
11 Andrew Smith Severn MD 550 44 M 5 40-49 5:47:15.48 13:15/M
12 Douglas Ritchey Martinsburg PA 547 33 M 5 30-39 5:50:17.96 13:22/M
13 Gordon Loesch Canonsburg PA 531 45 M 6 40-49 6:01:48.89 13:49/M
14 Heath Millet Manns Choice PA 540 49 M 7 40-49 6:01:57.42 13:49/M
15 Casey Columbus Stahlstown PA 512 25 F 1 Top Fin 6:02:08.66 13:49/M
16 Aaron Watkins Morgantown WV 559 38 M 6 30-39 6:02:09.15 13:49/M
17 Ismail Tekin Washington DC 556 43 M 8 40-49 6:03:53.36 13:53/M
18 Jacque Schiffer Olivebridge NY 548 55 F 1 50-59 6:05:49.65 13:58/M
19 Allan Gryskewicz Alexandria VA 520 40 M 9 40-49 6:13:19.14 14:15/M
20 Josh Henesy Williamsport MD 523 37 M 7 30-39 6:13:58.31 14:16/M
21 Michael Bowersox New Kensington PA 506 41 M 10 40-49 6:14:11.80 14:17/M
22 Brad Albert Bethel Park PA 501 53 M 1 50-59 6:20:18.86 14:31/M
23 Matthew McDonald Hagerstown MD 536 50 M 2 50-59 6:24:16.78 14:40/M
24 Renee Calvert Port Matilda PA 509 53 F 2 50-59 6:24:55.17 14:41/M
25 Rob DeMayo State College PA 514 45 M 11 40-49 6:26:16.79 14:45/M
26 Matthew Sell Meyersdale PA 549 38 M 8 30-39 6:29:27.48 14:52/M
27 Jeff Steigerwald Franklin PA 551 45 M 12 40-49 6:30:41.78 14:55/M
28 Daniel Lavelle Nazareth PA 529 34 M 9 30-39 6:32:35.64 14:59/M
29 Keith Querry Huntingdon PA 545 35 M 10 30-39 6:33:35.83 15:01/M
30 Richard Bugay Jeannette PA 508 37 M 11 30-39 6:36:47.97 15:09/M
31 Thomas Lutkenhouse Bristow VA 533 48 M 13 40-49 6:39:58.33 15:16/M
32 Erica Maloney Pittsburgh PA 534 39 F 1 30-39 6:44:48.48 15:27/M
33 William Caughey Iv Stevensville MD 510 41 M 14 40-49 6:47:25.65 15:33/M
34 Daniel Parks Everett PA 543 40 M 15 40-49 6:50:44.98 15:41/M
35 Sara Clauto Gallitzin Township 511 24 F 1 20-29 6:51:22.92 15:42/M
36 Kevin Feather Bedford PA 517 41 M 16 40-49 6:53:50.64 15:48/M
37 Matt Konopka Haymarket VA 526 46 M 17 40-49 6:55:33.89 15:52/M
38 Kevin Richardson Pittsburgh PA 546 31 M 12 30-39 6:57:32.12 15:56/M
39 Kevin Lavelle Newtown PA 530 42 M 18 40-49 7:01:37.85 16:06/M
40 Greg Garst Haymarket VA 519 50 M 3 50-59 7:20:05.63 16:48/M
41 Joseph Tarris Hummelstown PA 554 63 M 1 60-99 7:22:47.43 16:54/M
42 Brady Haycock Washington DC 522 40 F 1 40-49 7:23:36.93 16:56/M
43 Lee Sutton Denton MD 553 58 M 4 50-59 7:32:57.75 17:17/M
44 Brian Turnau Bristow VA 557 42 M 19 40-49 7:43:22.51 17:41/M
45 Coby Long Myerstown PA 532 46 M 20 40-49 7:50:02.43 17:56/M
46 Elsa Dively Altoona PA 515 28 F 2 20-29 8:06:39.12 18:34/M
47 Michael David Berlin NJ 513 47 M 21 40-49 8:08:35.11 18:39/M
48 Erin Petz Marlton NJ 544 38 F 2 30-39 8:08:35.22 18:39/M
49 Brian Brown Lewisburg PA 507 45 M 22 40-49 8:08:55.69 18:40/M
50 Curt Miller Camp Hill PA 537 31 M 13 30-39 8:08:56.51 18:40/M
51 Anthony Zibolski Fayetteville PA 560 41 M 23 40-49 8:10:39.76 18:44/M
52 Oliver Herndon Belle Vernon PA 524 48 M 24 40-49 8:37:31.89 19:45/M
53 Serhot Ozturk Potomac MD 542 40 M 25 40-49 8:59:14.49 20:35/M
54 Julia Warick Harrisburg PA 558 29 F 3 20-29 9:42:21.14 22:14/M
HALF MARATHON
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 August Anderson Portage PA 702 17 M 1 Top Fin 2:13:19.86 10:11/M
2 Lee Strappello James Creek PA 766 37 M 1 30-39 2:33:02.99 11:41/M
3 Mike Fabian Murrysville PA 724 59 M 1 50-59 2:33:35.99 11:43/M
4 Gary Dodson Hollidaysburg PA 720 47 M 1 40-49 2:37:51.79 12:03/M
5 Stephanie Daniels Boswell PA 719 48 F 1 Top Fin 2:39:42.47 12:11/M
6 John Gregorchik Johnstown PA 734 33 M 2 30-39 2:43:14.40 12:28/M
7 Adam Piper Latrobe PA 757 42 M 2 40-49 2:45:35.36 12:38/M
8 Sarina Beasley Pittsburgh PA 707 34 F 1 30-39 2:47:51.16 12:49/M
9 Steve Pagano Elmora PA 756 55 M 2 50-59 2:47:52.15 12:49/M
10 Sean Craig Dubois PA 717 43 M 3 40-49 2:48:55.96 12:54/M
11 Barry Andrulois Dubois PA 703 52 M 3 50-59 2:50:05.77 12:59/M
12 Conrad Graybill Belleville PA 733 39 M 3 30-39 2:50:55.84 13:03/M
13 Brad Zearfoss Shanksville PA 771 57 M 4 50-59 2:53:26.48 13:14/M
14 Oliver Herndon Hershey PA 738 20 M 1 20-29 2:54:28.16 13:19/M
15 Dan Feathers Carlisle PA 726 50 M 5 50-59 2:56:52.42 13:30/M
16 Carl Leer Sidman PA 747 52 M 6 50-59 2:56:58.77 13:31/M
17 Kameron Starr Wood PA 765 27 M 2 20-29 2:57:39.28 13:34/M
18 Todd Fisher Forest Hill MD 728 57 M 7 50-59 2:58:46.77 13:39/M
19 Michael Carson Cranberry Twp PA 715 39 M 4 30-39 2:59:29.15 13:42/M
20 Frederick Frye Polk PA 729 57 M 8 50-59 3:03:15.16 13:59/M
21 Justin Ickes Imler PA 739 36 M 5 30-39 3:04:08.12 14:03/M
22 Matt Gildersleeve Dubois PA 731 49 M 4 40-49 3:04:20.22 14:04/M
23 Jason Murray Carlisle PA 754 46 M 5 40-49 3:05:10.80 14:08/M
24 Hayley Weyhe State College PA 769 45 F 1 40-49 3:07:59.74 14:21/M
25 Patrick Campion Finleyville PA 714 29 M 3 20-29 3:13:12.39 14:45/M
26 Jennifer Eckels Finleyville PA 722 24 F 1 20-29 3:13:12.41 14:45/M
27 Steven Mcintyre Charlottesville VA 749 31 M 6 30-39 3:15:46.76 14:57/M
28 Aaron Ritchey Everett PA 761 42 M 6 40-49 3:15:58.11 14:58/M
29 Heather Miller Bedford PA 752 42 F 2 40-49 3:22:01.52 15:25/M
30 Fran Brown Johnstown PA 712 37 F 2 30-39 3:22:17.84 15:26/M
31 George Temple Iii Newark DE 768 45 M 7 40-49 3:24:23.89 15:36/M
32 Fredrick Ferguson Morrisdale PA 727 46 M 8 40-49 3:29:07.74 15:58/M
33 Holly Mcquade Berlin PA 750 41 F 3 40-49 3:30:36.90 16:05/M
34 Robert Newlin Portage PA 755 42 M 9 40-49 3:30:58.48 16:06/M
35 Ben Harader Altoona PA 735 46 M 10 40-49 3:31:33.13 16:09/M
36 Andrew Roane Frederick MD 762 16 M 1 1-19 3:31:57.37 16:11/M
37 Joshua Roane Frederick MD 763 43 M 11 40-49 3:31:57.93 16:11/M
38 Warren Wickline Mount Wolf PA 770 49 M 12 40-49 3:35:24.23 16:27/M
39 Jennifer Booth Berlin PA 709 43 F 4 40-49 3:36:38.12 16:32/M
40 Brian Reighard Windber PA 760 56 M 9 50-59 3:38:45.88 16:42/M
41 Lisa Boyd Turtle Creek PA 710 42 F 5 40-49 3:38:46.49 16:42/M
42 Anthony Antenucci Mechanicsburg PA 502 50 M 10 50-59 3:41:26.24 16:54/M
43 Tin Luu Centreville VA 748 39 M 7 30-39 3:41:50.67 16:56/M
44 Tim Swisher Enola PA 767 46 M 13 40-49 3:43:48.31 17:05/M
45 Karl Kesselring West Chester PA 744 53 M 11 50-59 3:47:34.58 17:22/M
46 Steve Caldwell Harrisburg PA 713 44 M 14 40-49 3:48:24.32 17:26/M
47 Melanie Playdon Hanover PA 758 34 F 3 30-39 3:50:27.39 17:35/M
48 Marie Eger Hooversville PA 723 29 F 2 20-29 3:50:47.25 17:37/M
49 Kelsey Koontz Hollidaysburg PA 745 23 F 3 20-29 3:51:07.76 17:39/M
50 Tera Redmond Beech Creek PA 759 36 F 4 30-39 3:51:07.76 17:39/M
51 Adam Ansel Yankton SD 704 39 M 8 30-39 3:53:42.23 17:50/M
52 Dave Hardman Jr Frostburg MD 737 45 M 15 40-49 3:53:42.24 17:50/M
53 Rob Eberhart Hollidaysburg PA 721 37 M 9 30-39 3:54:36.24 17:55/M
54 David Cressman Allentown PA 718 48 M 16 40-49 4:01:09.98 18:25/M
55 Jane Grassadonia Hollidaysburg PA 732 59 F 1 50-59 4:03:01.37 18:33/M
56 Gail Jones Middletown MD 741 60 F 1 60-99 4:04:50.18 18:41/M
57 Leah Kauffman Rockville MD 743 51 F 2 50-59 4:04:50.47 18:41/M
58 Gregg Harding Cumberland MD 736 68 M 1 60-99 4:14:13.10 19:24/M
59 Evelyn Baig Wantage NJ 705 46 F 6 40-49 4:32:36.88 20:49/M
60 Robin Shepherd Rockville MD 764 47 F 7 40-49 4:32:51.72 20:50/M
61 David Miller Frederick MD 751 44 M 17 40-49 4:34:48.20 20:59/M
62 Jeffrey Baig Wantage NJ 706 47 M 18 40-49 4:35:31.72 21:02/M
10K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Gabriel Rodriquez 870 42 M 1 Top Fin 53:05.49 8:34/M
2 Aj Kelly Altoona PA 836 38 M 1 30-39 58:19.90 9:24/M
3 Steve Templin Muncy PA 860 47 M 1 40-49 58:50.80 9:29/M
4 Katie Oregan 869 35 F 1 Top Fin 1:00:15.30 9:43/M
5 Jon Bilek Hollidaysburg PA 804 23 M 1 20-29 1:01:19.53 9:53/M
6 Josh Chestney Hollidaysburg PA 808 41 M 2 40-49 1:03:12.72 10:12/M
7 Thomas Hallinan Cresson PA 832 36 M 2 30-39 1:08:32.89 11:03/M
8 Luke Spengler Hollsopple PA 854 26 M 2 20-29 1:09:55.39 11:17/M
9 Brad Theys 871 40 M 3 40-49 1:09:56.86 11:17/M
10 David Diffenderfer Jeannette PA 812 38 M 3 30-39 1:12:43.14 11:44/M
11 Kenneth Kifer Irwin PA 838 38 M 4 30-39 1:12:43.35 11:44/M
12 Martin Statler Duncansville PA 856 47 M 4 40-49 1:13:05.65 11:47/M
13 Brett Dodson Hollidaysburg PA 814 35 M 5 30-39 1:13:38.27 11:53/M
14 Tiffany Sakmar Johnstown PA 850 33 F 1 30-39 1:13:45.42 11:54/M
15 David Robison Tyrone PA 849 50 M 1 50-59 1:14:51.70 12:04/M
16 Julie Hallinan Altoona PA 831 29 F 1 20-29 1:17:41.14 12:32/M
17 Mary Eagle Pittsburgh PA 818 14 F 1 1-19 1:21:38.27 13:10/M
18 Jarrod Sharpe Wells Tannery PA 852 40 M 5 40-49 1:22:19.22 13:17/M
19 Jed Dishong Altoona PA 813 25 M 3 20-29 1:23:41.76 13:30/M
20 Elijah Hollopeter Big Run PA 834 39 M 6 30-39 1:25:08.35 13:44/M
21 Wayne Glass Gallitzin PA 827 38 M 7 30-39 1:26:21.38 13:56/M
22 Gary Reinhart Punxsutawney PA 847 60 M 1 60-99 1:27:29.27 14:07/M
23 Angela Eagle Pittsburgh PA 817 49 F 1 40-49 1:28:30.57 14:16/M
24 Kevin Klingner Hollidaysburg PA 839 45 M 6 40-49 1:28:34.63 14:17/M
25 Todd Albaugh 872 61 M 2 60-99 1:29:45.99 14:29/M
26 Jeremy Schimansky Altoona PA 851 45 M 7 40-49 1:31:12.76 14:43/M
27 Carolee Hajnosz Duncansville PA 830 41 F 2 40-49 1:31:54.25 14:49/M
28 Kevin Miller Altoona PA 843 50 M 2 50-59 1:34:01.99 15:10/M
29 Maitland Knepper Mechanicsburg PA 840 25 F 2 20-29 1:35:01.48 15:20/M
30 Steven Sprankle Mahaffey PA 855 42 M 8 40-49 1:35:09.91 15:21/M
31 Braxton Walker Windber PA 864 9 M 1 1-19 1:36:22.33 15:33/M
32 Ryan Lehman Export PA 841 43 M 9 40-49 1:36:23.72 15:33/M
33 Terry Walker Windber PA 866 43 M 10 40-49 1:36:23.97 15:33/M
34 Brant Leidy New Enterprise PA 842 50 M 3 50-59 1:37:46.16 15:46/M
35 Merrilee Anderson Portage PA 801 47 F 3 40-49 1:38:11.70 15:50/M
36 George Downey Honey Brook PA 815 51 M 4 50-59 1:38:18.88 15:51/M
37 Terry Bowersox Port Matilda PA 805 39 M 8 30-39 1:42:12.13 16:29/M
38 Casey Fetherman Mount Wolf PA 819 31 F 2 30-39 1:42:24.18 16:31/M
39 Kimberly Replogle Altoona PA 848 39 F 3 30-39 1:44:20.26 16:50/M
40 Ted Fiess Claysburg PA 822 52 M 5 50-59 1:44:40.38 16:53/M
41 Jean Cano State College PA 807 43 M 11 40-49 1:48:28.85 17:30/M
42 Megan Detwiler Duncansville PA 811 30 F 4 30-39 1:48:43.98 17:32/M
43 Donna Arthurs Gallitzin PA 802 47 F 4 40-49 1:48:44.11 17:32/M
44 Dinny Bedard 874 60 F 1 60-99 1:49:55.46 17:44/M
45 Paul Miller Bedford PA 844 45 M 12 40-49 1:52:33.65 18:09/M
46 Heidi Walter Johnstown PA 867 50 F 1 50-59 2:04:00.72 20:00/M
47 Tara Walker Manassas VA 865 49 F 5 40-49 2:04:01.46 20:00/M
48 Eric Grant Cresson PA 828 47 M 13 40-49 2:05:21.76 20:13/M
49 Nicholle Orsborne Altoona PA 845 44 F 6 40-49 2:06:37.13 20:25/M
50 Donna Weinkauf 875 45 F 7 40-49 2:19:13.80 22:27/M
51 Stephanie Galanick Altoona PA 824 53 F 2 50-59 2:19:18.86 22:28/M
52 Sydney Fochler Tipton PA 823 24 F 3 20-29 2:19:18.88 22:28/M
53 Melissa Garcia Silver Spring MD 825 50 F 3 50-59 2:33:37.56 24:47/M
54 Traci Glass Gallitzin PA 826 35 F 5 30-39 2:47:36.84 27:02/M
55 Rhonda Fiess Claysburg PA 821 52 F 4 50-59 2:47:37.27 27:02/M
56 Rosalie Tarris Hummelstown PA 858 63 F 2 60-99 2:59:41.66 28:59/M
57 Rachel Albert 873 23 F 4 20-29 3:00:03.47 29:02/M