SUMMER SOLSTICE 5K
5K
Overall Finish List
June 19, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services smileymiles.com
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Kristian Sosa Slippery Rock PA 1167 17 M 1 Top Fin 18:43.43 6:02/M
2 Garrett Daugherty Prospect PA 2017 19 M 2 Top Fin 19:06.48 6:10/M
3 Kenneth Bickel Slippery Rock PA 1038 16 M 3 Top Fin 19:16.40 6:13/M
4 Elijah McClymonds Portersville PA 2020 19 M 1 18-29 20:15.22 6:32/M
5 Chad Green Slippery Rock PA 1073 18 M 2 18-29 20:36.65 6:39/M
6 Clark Schwarz Slippery Rock PA 1165 17 M 1 13-17 20:46.14 6:42/M
7 Steve Lengel Hermitage PA 2032 61 M 1 60-69 21:01.38 6:47/M
8 Mark Casteel Butler PA 2025 48 M 1 40-49 21:13.99 6:51/M
9 Ron Liscio Jr Pittsburgh PA 1101 34 M 1 30-39 21:29.99 6:56/M
10 Jim Gallagher Prospect PA 2022 53 M 1 50-59 21:33.27 6:57/M
11 Quentin Minard Bradford PA 1149 16 M 2 13-17 21:34.00 6:57/M
12 Robin Springirth Slippery Rock PA 1168 37 F 1 Top Fin 21:49.00 7:02/M
13 Mike Kirin Portersville PA 1084 35 M 2 30-39 21:57.98 7:05/M
14 Ryan Putonti Grove City PA 2015 19 M 3 18-29 22:09.73 7:09/M
15 Evan Gathers Struthers OH 1072 14 M 3 13-17 22:12.18 7:10/M
16 Kevin Condon Butler PA 1063 56 M 2 50-59 22:16.91 7:11/M
17 Anthony Robare Slippery Rock PA 1159 14 M 4 13-17 22:17.73 7:11/M
18 Eric Marsh Niles OH 1116 45 M 2 40-49 22:43.20 7:20/M
19 Garrett Galcik Prospect PA 1071 16 M 5 13-17 22:53.18 7:23/M
20 Harold Domville Prospect PA 1067 17 M 6 13-17 23:04.92 7:26/M
21 David Suber Portersville PA 2009 62 M 2 60-69 23:37.26 7:37/M
22 Todd Foulk Slippery Rock PA 1068 41 M 3 40-49 23:44.66 7:39/M
23 Jesse Miller Slippery Rock PA 1148 14 M 7 13-17 23:47.13 7:40/M
24 Mitch Radella Cranberry Twp PA 2003 54 M 3 50-59 23:52.52 7:42/M
25 Chen Leshan Portersville PA 2014 14 M 8 13-17 23:57.40 7:44/M
26 Marie Bickel Slippery Rock PA 1044 14 F 2 Top Fin 23:58.72 7:44/M
27 Leshui Chen 1061 16 F 3 Top Fin 24:03.16 7:45/M
28 Luke Stanionis Cranberry Twp PA 1170 10 M 1 1-12 24:17.16 7:50/M
29 George Sagan Wexford PA 1162 68 M 3 60-69 24:20.26 7:51/M
30 Samantha Frazier Prospect PA 1070 15 F 1 13-17 24:27.43 7:53/M
31 Jessica Pallone Butler PA 1156 32 F 1 30-39 24:48.21 8:00/M
32 Jeffrey Smith 2018 58 M 4 50-59 24:57.96 8:03/M
33 Timothy Holtz Slippery Rock PA 1081 16 M 9 13-17 25:10.20 8:07/M
34 Jennifer Shea Slippery Rock PA 2027 48 F 1 40-49 25:11.46 8:07/M
35 Philip Lynch Pittsburgh PA 1115 52 M 5 50-59 25:22.85 8:11/M
36 Harley Pflugh Butler PA 1157 17 F 2 13-17 25:34.67 8:15/M
37 Anthony Bedel Slippery Rock PA 1030 18 M 4 18-29 25:44.00 8:18/M
38 Bill Woods Grove City PA 2016 53 M 6 50-59 25:44.39 8:18/M
39 Mitchell Mccleary Slippery Rock PA 1144 17 M 10 13-17 26:00.47 8:23/M
40 Sean Bedel Slippery Rock PA 1034 14 M 11 13-17 26:02.80 8:24/M
41 Amanda Koon Beaver Falls PA 2007 32 F 2 30-39 26:25.65 8:31/M
42 Jen Bickel Slippery Rock PA 1037 46 F 2 40-49 26:31.64 8:33/M
43 Ethan Jones Struthers OH 1083 14 M 12 13-17 26:34.69 8:34/M
44 Kevin Krantz Tarentum PA 1096 49 M 4 40-49 26:45.43 8:38/M
45 Alex Levandoski Scottdale PA 1099 29 M 5 18-29 26:47.69 8:38/M
46 Carrie Birckbichler-Smith Butler PA 1047 40 F 3 40-49 27:00.30 8:43/M
47 Dawn Tucci Slippery Rock PA 1173 57 F 1 50-59 27:11.59 8:46/M
48 Cindy Suber Portersville PA 2010 59 F 2 50-59 27:28.00 8:52/M
49 Douglas Waid West Sunbury PA 1177 46 M 5 40-49 27:32.43 8:53/M
50 Bob Stanionis Cranberry Twp PA 1169 65 M 4 60-69 27:41.62 8:56/M
51 Stella Balzli New Castle PA 1023 42 F 4 40-49 27:47.88 8:58/M
52 Michael Poff Ellwood City PA 2005 74 M 1 70-99 27:50.68 8:59/M
53 Dennis Shea Slippery Rock PA 2028 M 1 0- 0 27:53.41 9:00/M
54 Bob Pakozdi Renfrew PA 1154 61 M 5 60-69 27:55.43 9:00/M
55 Lexi Doerflinger Slippery Rock PA 1066 14 F 3 13-17 27:55.89 9:00/M
56 Anora Robare Slippery Rock PA 1158 12 F 1 1-12 27:57.73 9:01/M
57 Maya Adams Butler PA 1001 15 F 4 13-17 28:02.43 9:03/M
58 Joe Robare Slippery Rock PA 1160 42 M 6 40-49 28:17.96 9:07/M
59 Leslie Henderson Slippery Rock PA 1076 38 F 3 30-39 28:35.17 9:13/M
60 Josh Tustin Slippery Rock PA 1175 12 M 2 1-12 28:37.99 9:14/M
61 Kristen Kelosky Fombell PA 2006 52 F 3 50-59 28:39.65 9:15/M
62 Michael Balzli New Castle PA 1012 14 M 13 13-17 28:46.45 9:17/M
63 Ellie Mertz Prospect PA 1147 13 F 5 13-17 29:09.71 9:24/M
64 Kory Nowakowski Butler PA 1152 34 M 3 30-39 29:26.84 9:30/M
65 Paul Johnson New Castle PA 2023 72 M 2 70-99 29:27.42 9:30/M
66 Cindy Bennett Harrisville PA 1035 44 F 5 40-49 29:42.61 9:35/M
67 Richard McClay Edinboro PA 2001 71 M 3 70-99 29:51.41 9:38/M
68 J.Gary Sutton Pittsburgh PA 1171 63 M 6 60-69 30:27.41 9:49/M
69 Michael Hilliard Forestville PA 1079 43 M 7 40-49 31:03.65 10:01/M
70 Dayna Zuplso Slippery Rock PA 2013 36 F 4 30-39 31:11.32 10:04/M
71 Jill Adkins Slippery Rock PA 1009 39 F 5 30-39 31:17.87 10:05/M
72 Melissa Bedel Slippery Rock PA 2024 47 F 6 40-49 31:36.45 10:12/M
73 Renea Cassidy Aliquippa PA 1052 30 F 6 30-39 32:02.89 10:20/M
74 Lorry Weidner Slippery Rock PA 1178 51 F 4 50-59 32:30.81 10:29/M
75 Shannon Gallagher 2031 27 F 1 18-29 32:43.87 10:33/M
76 Diane Hart Fombell PA 1075 49 F 7 40-49 32:45.90 10:34/M
77 Jillian Brady Rillton PA 1051 24 F 2 18-29 32:46.33 10:34/M
78 Julia Murray Portersville PA 1151 53 F 5 50-59 33:24.63 10:46/M
79 David Murray Portersville PA 1150 54 M 7 50-59 33:27.55 10:47/M
80 Haley Harberg Slippery Rock PA 2002 12 F 2 1-12 33:31.64 10:49/M
81 Emily Frazier Prospect PA 1069 11 F 3 1-12 33:32.50 10:49/M
82 Marian Minich Hermitage PA 2033 65 F 1 60-69 33:53.99 10:56/M
83 Darren Waid West Sunbury PA 1176 24 M 6 18-29 34:13.00 11:02/M
84 Amanda Zavidny Cabot PA 1179 34 F 7 30-39 34:20.22 11:05/M
85 Kathy Shoaf New Castle PA 2011 72 F 1 70-99 34:27.12 11:07/M
86 Cindy Barnes Hermitage PA 1028 56 F 6 50-59 34:59.87 11:17/M
87 Elizabeth Rupp Butler PA 1161 58 F 7 50-59 35:49.75 11:33/M
88 Lindsey Mccall Butler PA 1143 32 F 8 30-39 36:31.95 11:47/M
89 Lee Ackerman Slippery Rock PA 2029 53 M 8 50-59 37:34.60 12:07/M
90 Heidi Tustin Slippery Rock PA 1174 45 F 8 40-49 37:52.54 12:13/M
91 Debra Kuminkoski Butler PA 2026 58 F 8 50-59 38:59.17 12:35/M
92 Sandy Lumley Pittsburgh PA 1109 39 F 9 30-39 39:29.35 12:44/M
93 Dezso Czizmadia Butler PA 2021 80 M 4 70-99 39:55.74 12:53/M
94 Jack Harding Zelienople PA 1074 66 M 7 60-69 40:13.23 12:58/M
95 Mary Mcmahon Baden PA 1146 30 F 10 30-39 40:39.24 13:07/M
96 Naima Trufley Slippery Rock PA 1172 10 F 4 1-12 41:19.81 13:20/M
97 Isabella Lindey Butler PA 1100 17 F 6 13-17 41:56.77 13:32/M
98 Katelyn Carr 2004 12 F 5 1-12 41:57.30 13:32/M
99 Donovan Carr Harrisville PA 2008 M 2 0- 0 46:20.26 14:57/M
100 Janice Pakozdi-Luffy Butler PA 1155 55 F 9 50-59 47:13.51 15:14/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Marty Luffy Butler PA 1102 59 M 9 50-59 47:13.54 15:14/M
102 Jessica Schroeffel Slippery Rock PA 1163 38 F 11 30-39 49:44.73 16:03/M
103 Andie Arblaster Parker PA 1011 18 F 3 18-29 50:06.69 16:10/M
104 Rachel Horner Parker PA 1082 35 F 12 30-39 50:06.73 16:10/M
105 Rylan Zuplso Slippery Rock PA 2012 12 F 6 1-12 51:15.10 16:32/M
106 Alexandria Smith 2019 12 F 7 1-12 52:33.21 16:57/M
107 Kathy Donavan 2030 51 F 10 50-59 52:36.70 16:58/M
108 Elizabeth Hilliard Forestville PA 1077 16 F 7 13-17 55:05.41 17:46/M
109 Lori Hilliard Forestville PA 1078 42 F 9 40-49 55:05.81 17:46/M
110 Susan Bowser Grove City PA 1049 63 F 2 60-69 1:01:59.00 20:00/M
111 Betty Holmes Slippery Rock PA 1080 66 F 3 60-69 1:02:01.00 20:00/M