BEAVER CO. WOMEN'S CENTER RACES
Overall Finish List
August 24, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services smileymiles.com
5K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Thomas Danielson Pittsburgh 15205 27 52 M 1 Top Fin 18:57.33 6:07/M
2 Alysha Bartosh Clinton PA 464 38 F 1 Top Fin 20:39.59 6:40/M
3 Alec Jerome Beaver Falls 15010 47 13 M 2 Top Fin 20:50.25 6:43/M
4 Mike Romzi Pittsburgh PA 474 58 M 3 Top Fin 20:53.15 6:44/M
5 Mark Lamison Cranberry 16066 55 51 M 1 50-54 21:02.81 6:47/M
6 Julie Saibena Monaca PA 420 32 F 2 Top Fin 21:07.96 6:49/M
7 Terry McGaffic Hookstown PA 478 60 M 1 55-60 21:12.80 6:50/M
8 Brent Collins EVANS CITY PA 488 57 M 2 55-60 21:34.87 6:57/M
9 Ella Andrew BEAVER PA 479 14 F 3 Top Fin 22:04.28 7:07/M
10 Kelley Murdock 462 36 F 1 35-39 22:16.50 7:11/M
11 Renee McRae BEAVER PA 497 58 F 1 55-60 23:22.66 7:32/M
12 Courtney Swadley Beaver Falls 15010 88 37 F 2 35-39 23:26.30 7:34/M
13 Stacie Barnes Trafford 15085 13 41 F 1 40-44 23:40.32 7:38/M
14 Mike McBride New Brighton 15066 61 52 M 2 50-54 23:41.78 7:38/M
15 Chad Lehman BEAVER PA 421 48 M 1 45-49 23:43.58 7:39/M
16 Isabella DiPietrantonio BEAVER PA 477 15 F 1 13-15 23:49.90 7:41/M
17 Bob Waruszewski Coraopolis 15108 97 30 M 1 30-34 24:08.57 7:47/M
18 Adrian Aguirre Ambridge 15003 1 50 M 3 50-54 24:11.30 7:48/M
19 Robert Stoudt Beaver 15009 85 45 M 2 45-49 24:35.18 7:56/M
20 Jake Kusic Imperial PA 460 12 M 1 1-12 24:49.54 8:00/M
21 Forrest Smith Aliquippa 15001 83 44 M 1 40-44 24:57.79 8:03/M
22 Justin Jocuns Gibsonia 15044 49 43 M 2 40-44 25:14.86 8:08/M
23 ? Carpenter BEAVER PA 419 57 M 3 55-60 25:45.14 8:18/M
24 Curtis Feldmeier BEAVER PA 426 65 M 1 61-70 25:52.12 8:21/M
25 Jason Barnes Trafford 15085 11 42 M 3 40-44 26:06.42 8:25/M
26 Thomas Long New Castle PA 466 53 M 4 50-54 26:15.74 8:28/M
27 Rebecca Lozin Beaver Falls PA 471 24 F 1 20-29 26:26.18 8:32/M
28 Boone Weatherly Aliquippa 15001 98 65 M 2 61-70 26:27.40 8:32/M
29 Frank Tarantine Youngstown OH 4451 89 61 M 3 61-70 26:33.24 8:34/M
30 Rodney Brown New Brighton 15066 16 51 M 5 50-54 26:48.90 8:39/M
31 Jim Klein 455 60 M 4 55-60 26:54.13 8:41/M
32 Tara O'Leary Beaver 15009 70 41 F 2 40-44 26:56.61 8:41/M
33 Terry Burnsworth Center Twp PA 495 39 M 1 35-39 27:30.12 8:52/M
34 Kristin Young Gaithersburg, MD 2 245 36 F 3 35-39 27:36.18 8:54/M
35 Samuel Farkas Beaver Falls 15010 32 37 M 2 35-39 27:53.85 9:00/M
36 Jamie Graham Monaca 15061 40 53 M 6 50-54 27:56.11 9:01/M
37 Dylan Scheel 458 13 M 1 13-15 28:10.98 9:05/M
38 Quinn O'Leary Beaver 15009 69 13 F 2 13-15 28:11.39 9:05/M
39 Nathan Kusic Imperial PA 465 9 M 2 1-12 28:34.58 9:13/M
40 Paula Jerome Beaver Falls 15010 48 47 F 1 45-49 28:48.57 9:17/M
41 Todd Biagini Bulger PA 491 43 M 4 40-44 28:48.76 9:17/M
42 Ron Neal Rochester PA 494 62 M 4 61-70 28:50.60 9:18/M
43 Lisa Rawlings 422 44 F 3 40-44 29:07.80 9:24/M
44 Jim Lopresti Cranberry Twp PA 489 57 M 5 55-60 29:15.92 9:26/M
45 Nick Barr BEAVER PA 452 38 M 3 35-39 29:17.77 9:27/M
46 Christy Hooper Rochester PA 428 35 F 4 35-39 29:58.99 9:40/M
47 Rich Avery Aliquippa 15001 8 66 M 5 61-70 30:04.50 9:42/M
48 Selah Kvetho 493 10 F 1 1-12 30:30.62 9:50/M
49 Rickie Kvetho 492 42 M 5 40-44 30:33.32 9:51/M
50 Lisa Fredette Youngwood 15697 35 51 F 1 50-54 31:04.55 10:01/M
51 Brenlee Knox Baden 15005 52 8 F 2 1-12 31:30.33 10:10/M
52 Adam Young Gaithersburg, MD 2 100 34 M 2 30-34 31:59.52 10:19/M
53 Francis Aguirre Ambridge 15003 3 15 M 2 13-15 32:09.23 10:22/M
54 Noah Stoudt Beaver 15009 84 15 M 3 13-15 32:22.46 10:26/M
55 Jim Miller Freedom 15042 66 66 M 6 61-70 32:26.37 10:28/M
56 Allen Knapp Ambridge 15003 51 63 M 7 61-70 33:05.47 10:40/M
57 Wayne Kress Ailiquippa PA 470 49 M 3 45-49 33:33.94 10:49/M
58 Leah Frederick Ellwood City 16117 34 17 F 1 16-19 33:48.31 10:54/M
59 Stacey Sullivan Beaver 15009 87 57 F 2 55-60 34:22.56 11:05/M
60 Rebecca Grosskopf BEAVER PA 500 48 F 2 45-49 34:47.70 11:13/M
61 Dana Wallace Beaver 15009 96 47 F 3 45-49 35:20.65 11:24/M
62 Nancy Smith Oakdale PA 486 64 F 1 61-70 35:22.30 11:25/M
63 Rayna Knox Baden 15005 53 34 F 1 30-34 36:09.87 11:40/M
64 Robert Charlovitch 453 48 M 4 45-49 36:54.54 11:54/M
65 Howard Irwin Imperial 15126 46 61 M 8 61-70 37:27.18 12:05/M
66 Rebecca Firstbrook Beaver Falls PA 475 23 F 2 20-29 37:27.26 12:05/M
67 Angelica Teherant Buffalo NY 476 23 F 3 20-29 37:29.93 12:05/M
68 Denny Baughmman Sr Beaver 15009 14 69 M 9 61-70 37:42.93 12:10/M
69 Ella Barnes Trafford 15085 10 6 F 3 1-12 38:08.42 12:18/M
70 Blake Headen Wellsburg WV 26070 41 52 M 7 50-54 38:08.72 12:18/M
71 Faith Aguirre Ambridge 15003 2 9 F 4 1-12 38:16.45 12:21/M
72 Melissa Crawford Darlington 16115 21 45 F 4 45-49 38:42.92 12:29/M
73 Kim Kenetz Cranberry 16066 50 53 F 2 50-54 38:44.87 12:30/M
74 Karen Ausel Aliquippa 15001 6 36 F 5 35-39 39:04.52 12:36/M
75 Andrew Ausel Aliquippa 15001 5 35 M 4 35-39 39:05.52 12:36/M
76 David Renner Monaca 15061 75 66 M 10 61-70 39:12.13 12:39/M
77 Mary Reilly Georgetown 15043 74 18 F 2 16-19 39:13.78 12:39/M
78 Lisa Siwula Cranberry 16066 82 50 F 3 50-54 40:12.72 12:58/M
79 Nola Watters Ailiquippa PA 485 13 F 3 13-15 40:19.76 13:00/M
80 Kiersten Bruce Hookstown PA 484 13 F 4 13-15 40:22.39 13:01/M
81 Angela Smith NEW BRIGHTON PA 456 45 F 5 45-49 40:25.15 13:02/M
82 Angel Zilka Fombell PA 425 17 F 3 16-19 40:29.90 13:04/M
83 Jennifer Stoops Gibsonia PA 457 49 F 6 45-49 40:32.91 13:05/M
84 Lauren Turkovich Monroeville 15146 92 28 F 4 20-29 40:53.82 13:11/M
85 Leigh Riemer Conway 15027 77 64 F 2 61-70 41:43.83 13:27/M
86 Roy Presnell Chester WV 26034 73 76 M 1 71-99 42:50.39 13:49/M
87 Mady Long 56 13 F 5 13-15 43:04.23 13:54/M
88 Alena Fusetti Beaver Falls 15010 36 13 F 6 13-15 43:04.44 13:54/M
89 Jamie Malloy Beaver Falls PA 451 43 F 4 40-44 43:04.48 13:54/M
90 Haley Romigh 78 13 F 7 13-15 43:04.64 13:54/M
91 Chloe List 59 13 F 8 13-15 43:04.64 13:54/M
92 Ava Davis 28 13 F 9 13-15 43:05.65 13:54/M
93 Piper Romigh 79 13 F 10 13-15 43:07.66 13:55/M
94 David Brenner Beaver 15009 15 73 M 2 71-99 43:09.78 13:55/M
95 Patty Avery Aliquippa 15001 7 66 F 3 61-70 44:05.62 14:13/M
96 Wendy Lewis Monaca 15061 58 40 F 5 40-44 44:40.20 14:25/M
97 Amanda Poleti Aliquippa 15001 72 28 F 5 20-29 44:41.25 14:25/M
98 Geri Lynn Cummings Beaver Falls 15010 23 37 F 6 35-39 45:52.19 14:48/M
99 Jocilene Cummings Beaver Falls 15010 24 11 F 5 1-12 45:53.46 14:48/M
100 Emily O'Leary Beaver 15009 68 46 F 7 45-49 46:06.96 14:52/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Carolyn Kupperman Clinton 15026 54 70 F 4 61-70 46:08.84 14:53/M
102 Pat Damp Aliquippa 15001 26 62 F 5 61-70 46:50.25 15:06/M
103 Lucas Barnes Trafford 15085 12 8 M 3 1-12 47:05.90 15:11/M
104 Dante King Monaca PA 487 17 M 1 16-19 48:02.37 15:30/M
105 Denise DiPietro BEAVER PA 490 55 F 3 55-60 48:21.72 15:36/M
106 Nicole Pflug Monaca 15061 71 49 F 8 45-49 48:27.68 15:38/M
107 Rachel Woolsey Aliquippa 15001 99 44 F 6 40-44 48:28.83 15:38/M
108 Heather Mondak Rogers OH 44455 67 49 F 9 45-49 49:16.70 15:54/M
109 Martha Renner Monaca 15061 76 63 F 6 61-70 49:44.51 16:03/M
110 Cynthia Cienkowski New Brighton 15066 18 62 F 7 61-70 51:59.25 16:46/M
111 Debby Barkely New Brighton 15066 9 61 F 8 61-70 52:01.10 16:47/M
112 Amanda Mraovich Ailiquippa PA 429 33 F 2 30-34 53:35.58 17:17/M
113 Steven Zelechowski Ailiquippa PA 461 34 M 3 30-34 53:36.00 17:17/M
114 Judy Markel 427 54 F 4 50-54 53:38.52 17:18/M
115 Rolf Engdahl Beaver Falls 15010 30 79 M 3 71-99 54:28.47 17:34/M
116 Jacky Miller Rochester 15074 65 35 F 7 35-39 59:43.23 19:16/M
117 Tracy Yothers Monaca 15061 93 46 F 10 45-49 59:44.39 19:16/M
118 Carol Bywaters McDonald 15057 17 61 F 9 61-70 1:03:39.30 20:32/M
119 Thomas Knapp Ambridge PA 496 65 M 11 61-70 1:03:40.80 20:32/M
120 Thomas Saunders McDonald PA 499 59 M 6 55-60 1:03:43.61 20:33/M
10K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Matthew Sudak Mars 595 40 M 1 Top Fin 39:17.70 6:20/M
2 Doug Basinski Pittsburgh 575 48 M 2 Top Fin 41:45.81 6:44/M
3 Stephanie Schofield Oakdale PA 340 40 F 1 Top Fin 42:48.72 6:54/M
4 Justin Newbauer Georgetown 588 28 M 3 Top Fin 43:30.37 7:01/M
5 Gwendolyn Musser Mars 586 33 F 2 Top Fin 43:51.15 7:04/M
6 Rob Bartosh Clinton PA 363 40 M 1 40-44 45:03.88 7:16/M
7 Jodi Patterson Aliquippa 591 17 F 3 Top Fin 45:49.65 7:23/M
8 Jack Patterson Aliquippa 590 61 M 1 61-70 46:39.88 7:31/M
9 Jodie Fusetti 581 38 F 1 35-39 47:11.84 7:37/M
10 Brian Farkas Beaver Falls 579 36 M 1 35-39 48:09.22 7:46/M
11 Maggie Broman Deltona FL 360 37 F 2 35-39 48:19.62 7:48/M
12 Dana Marchianda Ailiquippa PA 379 45 F 1 45-49 49:53.35 8:03/M
13 Faith Lambert New Castle PA 362 28 F 1 20-29 50:39.44 8:10/M
14 Desiree Kovacevic Darlington PA 348 45 F 2 45-49 50:42.27 8:11/M
15 Tyler Fetchin Ailiquippa PA 304 31 M 1 30-34 51:36.84 8:19/M
16 Maryna Lytle BEAVER PA 328 16 F 1 16-19 51:46.69 8:21/M
17 Veronica Burnsworth Monaca 576 38 F 3 35-39 51:57.83 8:23/M
18 Brian Shumaker Beaver 594 24 M 1 20-29 52:36.34 8:29/M
19 Kristen Ocshenhirt Ellwood City PA 361 43 F 1 40-44 52:59.40 8:33/M
20 Renee Goodman Harmony 582 55 F 1 55-60 53:05.77 8:34/M
21 John Zack Columbiana OH 598 62 M 2 61-70 53:14.82 8:35/M
22 Devin Walsh BEAVER PA 347 31 M 2 30-34 53:49.47 8:41/M
23 Doug Midcap Wheeling WV 301 57 M 1 55-60 54:06.88 8:44/M
24 Craig Newbauer Georgetown 587 59 M 2 55-60 54:14.67 8:45/M
25 Bailey O'Leary Beaver 589 17 F 2 16-19 54:32.81 8:48/M
26 Aubrey Brewer Freedom PA 341 41 F 2 40-44 54:32.92 8:48/M
27 Krista Ross Clinton PA 366 22 F 2 20-29 55:45.83 9:00/M
28 Divine Harvey Ambridge 585 56 F 2 55-60 55:53.47 9:01/M
29 David Rorick Cranberry Twp PA 357 30 M 3 30-34 56:35.11 9:08/M
30 Chris Rizzo Monaca PA 349 59 M 3 55-60 56:52.14 9:10/M
31 James Gascoine Cranberry Twp PA 365 62 M 3 61-70 57:04.73 9:12/M
32 Bob Fisher BEAVER PA 303 71 M 1 71-99 57:33.89 9:17/M
33 David Harvey Ambridge 584 59 M 4 55-60 57:43.81 9:19/M
34 Kim Carr Aliquippa 577 49 F 3 45-49 58:07.65 9:22/M
35 Megan Alicandro Coraopolis 574 26 F 3 20-29 59:50.17 9:39/M
36 Jackie Kish Crescent PA 364 55 F 3 55-60 1:01:17.56 9:53/M
37 Kristine Midcap Wheeling WV 302 50 F 1 50-54 1:03:56.58 10:19/M
38 Jollene Pratte Beaver Falls 593 36 F 4 35-39 1:04:35.22 10:25/M
39 Diana Farkas Beaver Falls PA 354 49 F 4 45-49 1:05:40.89 10:35/M
40 Nicole Homich Freedom PA 367 40 F 3 40-44 1:11:03.25 11:28/M
41 Robin Redfern New Brighton PA 335 49 F 5 45-49 1:13:55.86 11:55/M
42 Tricia Hopkins Rochester PA 353 49 F 6 45-49 1:13:56.67 11:55/M
43 Shalon Farmer Beaver Falls 580 39 F 5 35-39 1:19:07.20 12:46/M