WEXFORD RAM RUN 5K
5K
Age Group Results
October 07, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cj Williams Gibsonia PA 956 14 5 20:33.66 6:38/M
2 Tammy Slusser Monroeville PA 901 53 6 20:44.63 6:41/M
3 Stella Fannie 977 14 8 21:28.36 6:55/M
Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Williams Gibsonia PA 957 52 44 28:17.83 9:07/M
2 Stacey Long Wexford PA 774 42 49 29:13.69 9:25/M
3 Melissa Yzquierdo Ambridge PA 963 40 50 29:18.59 9:27/M
Female 1 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Juliana Hunkele Pine Township PA 689 7 34 26:44.91 8:37/M
2 Madison Gregorio Wexford PA 665 7 73 39:10.30 12:38/M
3 Lillian Markivich Wexford PA 791 7 78 40:44.42 13:08/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lily Flood Mars PA 632 11 16 23:39.34 7:38/M
2 Ella Davis Wexford PA 600 9 37 27:03.29 8:44/M
3 Corin English Wexford PA 618 11 67 34:11.67 11:02/M
Female 12 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abby Flood Mars PA 630 15 60 31:57.82 10:18/M
Female 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kennedi Wade 1009 17 59 31:45.41 10:15/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cassie Davis Karns City PA 597 25 38 27:33.16 8:53/M
2 Allysa Walker Karns City PA 951 29 80 41:15.28 13:18/M
3 Chelsea Nwranski Valencia PA 828 27 83 44:52.18 14:28/M
4 Brittany Bock Allison Park PA 538 27 84 44:52.68 14:28/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Mantella Mars PA 780 32 19 24:15.33 7:49/M
2 Terrilyn Tomaszewski Cranberry Twp PA 929 37 26 25:05.19 8:05/M
3 Greta Kuzilla Gibsonia PA 740 33 27 25:17.91 8:09/M
4 Phyllis Edwards Oakmont PA 615 39 28 25:31.42 8:14/M
5 Kristen Silbaugh New Kensington PA 894 37 30 25:47.82 8:19/M
6 Michelle Ressler Gibsonia PA 858 39 42 28:00.81 9:02/M
7 Shannon Smith Gibsonia PA 907 39 62 32:24.22 10:27/M
8 Lesley Gordon Wexford PA 660 36 65 33:30.76 10:48/M
9 Kathy Trievel Coraopolis PA 931 31 87 55:09.21 17:47/M
10 Colleen Lazzaro Coraopolis PA 754 31 88 55:11.01 17:48/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Turley Gibsonia PA 932 41 54 30:32.17 9:51/M
2 Christine Lenz Gibsonia PA 759 48 57 31:07.92 10:02/M
3 Kari Nejak-Bowen Wexford PA 827 43 61 32:09.17 10:22/M
4 Stephanie Flood Mars PA 633 42 64 33:01.42 10:39/M
5 Annette English Wexford PA 617 42 66 34:09.76 11:01/M
6 Olga Pizov Wexford PA 835 45 72 38:37.26 12:27/M
7 Maria Hartwick Gibsonia PA 673 47 81 41:49.83 13:29/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lee Ann McDowell 1014 52 82 43:29.53 14:02/M
Female 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Smith Oakdale PA 906 63 71 36:55.94 11:55/M
2 Martha Markivich Bulger PA 792 64 77 40:43.91 13:08/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Edwards Oakmont PA 616 36 1 18:15.12 5:53/M
2 Chaz Connolly Pittsburgh PA 586 40 2 19:47.16 6:23/M
3 Larry Van Dyke Aspinwall PA 933 57 3 19:59.44 6:27/M
Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Thomas Mckees Rocks PA 921 54 7 20:57.41 6:45/M
2 Clarence Wade 1010 52 11 22:45.60 7:20/M
3 Ryan Christy Wexford PA 583 40 12 22:45.60 7:20/M
Male 1 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Griffin Long Wexford PA 771 7 70 36:31.41 11:47/M
2 Oscar Markivich Wexford PA 793 4 79 40:45.12 13:09/M
3 Alex Farrar 1013 6 86 51:06.20 16:29/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brady Hunkele Pine Township PA 686 10 9 21:51.59 7:03/M
2 Bennett Ferraro Valencia PA 627 9 22 24:38.11 7:57/M
3 Landon Russell Gibsonia PA 868 10 23 24:39.41 7:57/M
4 Ben Hunkele Mars PA 685 9 31 26:24.65 8:31/M
5 John English Wexford PA 619 9 35 26:44.98 8:37/M
6 Eli Lenz Gibsonia PA 760 9 45 28:38.25 9:14/M
7 Max Kohser Wexford PA 728 10 53 30:17.94 9:46/M
8 Ethan Lindblad Monroeville PA 766 11 68 35:04.17 11:19/M
9 Owen Long Wexford PA 773 10 76 40:09.79 12:57/M
10 Aaron Farrar 1012 10 85 45:20.93 14:37/M
Male 12 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anthony Ferraro Valencia PA 628 14 4 20:25.16 6:35/M
2 Jeffrey Tourney Gibsonia PA 930 13 10 22:38.88 7:18/M
3 Blaise Masciantonio Gibsonia PA 799 13 13 23:01.87 7:25/M
4 Sam McDowell 1015 13 39 27:45.92 8:57/M
5 Damian Ivanov Wexford PA 692 12 55 30:52.53 9:57/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Gliptis Wexford PA 657 38 15 23:10.16 7:28/M
2 Luke Schanken Mars PA 878 35 18 24:00.47 7:45/M
3 Zachary Lethbridge Fredericksburg VA 765 31 20 24:21.91 7:51/M
4 Matt Tomaszewski Cranberry Twp PA 927 39 33 26:43.61 8:37/M
5 Ethan Priore Wexford PA 844 39 41 27:51.23 8:59/M
6 Ryan Priore Wexford PA 845 39 48 29:06.56 9:23/M
7 Jesse Kohser Wexford PA 727 38 52 30:09.60 9:44/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Caskey 994 43 14 23:02.69 7:26/M
2 Danny Flood Mars PA 631 44 17 23:39.34 7:38/M
3 Mark Pizov Wexford PA 834 43 21 24:23.46 7:52/M
4 Ryan Russell Gibsonia PA 869 42 24 24:39.91 7:57/M
5 Tony Narcisi Gibsonia PA 819 45 25 24:49.33 8:00/M
6 Todd Lawler Gibsonia PA 753 49 32 26:29.41 8:33/M
7 Brad Jamison Wexford PA 695 42 36 26:55.15 8:41/M
8 Silvio Andreassi Butler PA 512 44 43 28:15.16 9:07/M
9 Chris Clark Pittsburgh PA 584 49 47 29:05.41 9:23/M
10 Ryan Rakowski Wexford PA 853 42 51 29:24.87 9:29/M
11 Boyan Ivanov Wexford PA 691 46 56 30:52.67 9:57/M
12 William Markivich Aliquippa PA 794 40 63 32:30.91 10:29/M
13 Neil Gregorio Wexford PA 666 42 74 39:10.84 12:38/M
14 Nathan Long Wexford PA 772 42 75 40:05.51 12:56/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed Kluitenberg 1011 57 29 25:34.27 8:15/M
2 Tim McDowell 1016 53 40 27:49.21 8:58/M
3 Richard Forsten Gibsonia PA 634 55 69 35:05.24 11:19/M
Male 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Don Slusser Monroeville PA 900 66 46 28:45.37 9:16/M
2 Kevin Mcgoun Carnegie PA 804 64 58 31:15.30 10:05/M