OIL CITY YMCA TURKEY TROT 5K
Overall Finish List
November 17, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K RUN
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Matt Beveridge Meadville PA 662 17 M 1 Top Fin 17:26.88 5:37/M
2 Mac Howison Pittsburgh PA 684 45 M 2 Top Fin 18:56.30 6:06/M
3 Magnum Vincent Franklin PA 597 16 M 3 Top Fin 19:25.61 6:16/M
4 Jack Mumford Oil City PA 377 12 M 1 1-12 19:32.32 6:18/M
5 Caleb Prettyman Franklin PA 432 12 M 2 1-12 19:58.32 6:26/M
6 Wyatt Troup Marble PA 590 17 M 1 13-19 20:20.22 6:34/M
7 James Johnson Titusville PA 255 19 M 2 13-19 20:22.29 6:34/M
8 Olivia Mumford Oil City PA 380 15 F 1 Top Fin 20:28.54 6:36/M
9 Dan Fiscus Franklin PA 160 45 M 1 40-49 21:03.16 6:47/M
10 Matthew Slagle Butler PA 668 24 M 1 20-29 21:22.72 6:54/M
11 Emma Stevenson Oil City PA 581 17 F 2 Top Fin 21:38.31 6:59/M
12 Sara Lander Fryburg PA 667 24 F 3 Top Fin 21:47.11 7:02/M
13 Roxanne McFarland Tylersburg PA 338 41 F 1 40-49 21:55.31 7:04/M
14 Seth Perry Oil City PA 416 28 M 2 20-29 22:06.80 7:08/M
15 Braden Custer Tionesta PA 120 14 M 3 13-19 22:22.14 7:13/M
16 Aaron Lencer Leeper PA 298 15 M 4 13-19 22:37.73 7:18/M
17 Tony Saputo Meadville PA 574 62 M 1 60-69 22:39.99 7:18/M
18 Michael Sandrock Clintonville PA 573 54 M 1 50-59 22:43.83 7:20/M
19 Guy Stallone Oil City PA 580 23 M 3 20-29 23:00.90 7:25/M
20 Daniel Clark Clarion PA 91 42 M 2 40-49 23:13.85 7:29/M
21 Scott Fair Leeper PA 673 49 M 3 40-49 23:31.87 7:35/M
22 Jason Fornuf Oil City PA 161 51 M 2 50-59 23:38.59 7:37/M
23 Tucker Amon Stoneboro PA 4 15 M 5 13-19 23:43.34 7:39/M
24 Lauren Bortzer Oil City PA 54 17 F 1 13-19 23:47.58 7:40/M
25 Caroline Stevens Oil City 678 17 F 2 13-19 23:47.83 7:40/M
26 Rebekah Deal Oil City PA 124 40 F 2 40-49 23:58.49 7:44/M
27 Craig Deeter Oil City PA 126 39 M 1 30-39 24:06.82 7:46/M
28 Katie Bauer Lucinda PA 11 13 F 3 13-19 24:11.39 7:48/M
29 Jamie Cubbon Oil City PA 115 47 M 4 40-49 24:19.34 7:51/M
30 Charles Vroman Centerville PA 598 55 M 3 50-59 25:06.55 8:06/M
31 Jake Bennefield Stoneboro PA 20 13 M 6 13-19 25:17.23 8:09/M
32 James McCain Seneca PA 331 49 M 5 40-49 25:45.95 8:18/M
33 Carly Amon Stoneboro PA 2 13 F 4 13-19 25:49.64 8:20/M
34 Traci Hanna Cranberry PA 215 46 F 3 40-49 26:14.34 8:28/M
35 Nicole Fair Leeper PA 674 13 F 5 13-19 26:22.10 8:30/M
36 Meghan Linsted Titusville PA 307 31 F 1 30-39 26:32.23 8:34/M
37 Kody Patterson Oil City PA 399 16 M 7 13-19 26:32.34 8:34/M
38 Cody Sturgeon Jackson Center PA 582 15 M 8 13-19 26:56.51 8:41/M
39 Kaine McFarland Tylersburg PA 339 13 M 9 13-19 27:03.73 8:44/M
40 Brendan Bettwy Clarion PA 26 10 M 3 1-12 27:05.85 8:44/M
41 Sharon Vroman Centerville PA 599 55 F 1 50-59 27:14.53 8:47/M
42 Joe Fink Franklin PA 159 55 M 4 50-59 27:25.20 8:51/M
43 Jacob Bennefield Stoneboro PA 21 34 M 2 30-39 27:29.93 8:52/M
44 Brett Gearhart Shippenville PA 188 54 M 5 50-59 27:39.30 8:55/M
45 Sophia Wilson Oil City PA 658 18 F 6 13-19 27:46.60 8:57/M
46 Patty Kaltenbach Emlenton PA 256 51 F 2 50-59 27:55.30 9:00/M
47 Marcey Hurst Knox PA 247 52 F 3 50-59 27:58.35 9:01/M
48 Trevor Johnson Franklin PA 672 32 M 3 30-39 28:02.32 9:03/M
49 Frank Yohe Meadville PA 664 66 M 2 60-69 28:16.24 9:07/M
50 Kathy Dunham Oil City PA 143 32 F 2 30-39 28:24.47 9:10/M
51 Tom Wilson Seneca PA 659 64 M 3 60-69 28:32.28 9:12/M
52 Mikayla Montgomery Grove City PA 677 15 F 7 13-19 28:39.85 9:15/M
53 Mandy Fink Franklin PA 156 54 F 4 50-59 28:53.85 9:19/M
54 Mary Jo Bettwy Clarion PA 24 50 F 5 50-59 29:05.85 9:23/M
55 Connie Burkhardt Polk PA 70 53 F 6 50-59 29:28.69 9:30/M
56 Carleen Sundy Hubbard OH 584 48 F 4 40-49 29:40.55 9:34/M
57 Victoria Grove Oil City PA 194 26 F 1 20-29 29:53.89 9:38/M
58 Stacy Ginkel Knox PA 192 44 F 5 40-49 29:55.60 9:39/M
59 Conner Reszkowski Oil City PA 519 12 M 4 1-12 29:56.36 9:39/M
60 Kevin Fox Oil City PA 163 47 M 6 40-49 29:56.36 9:39/M
61 Mike Walentosky Oil City PA 602 58 M 6 50-59 30:06.21 9:43/M
62 Deb Grove Oil City PA 200 57 F 7 50-59 30:06.36 9:43/M
63 Kylan Clark Clarion PA 89 11 M 5 1-12 30:33.32 9:51/M
64 Darcy Best Emlenton PA 23 33 F 3 30-39 30:36.36 9:52/M
65 Henry Lencer Leeper PA 302 49 M 7 40-49 31:06.28 10:02/M
66 Chad Troup Marble PA 589 39 M 4 30-39 31:14.86 10:05/M
67 Amanda Patterson Oil City PA 398 39 F 4 30-39 31:16.36 10:05/M
68 Lilly Nearfoot Guys Mills PA 381 18 F 8 13-19 31:37.87 10:12/M
69 Jordan Linz Meadville PA 314 16 F 9 13-19 31:39.36 10:13/M
70 Keyon Custer Tionesta PA 121 13 M 10 13-19 31:58.32 10:19/M
71 Melanie Rodgers Seneca PA 680 33 F 5 30-39 32:04.70 10:21/M
72 Holly Hudson Oil City PA 243 21 F 2 20-29 32:22.61 10:26/M
73 Alyssa Dinger Clarion PA 127 15 F 10 13-19 32:24.25 10:27/M
74 Lani Songer Kennerdell PA 579 15 F 11 13-19 32:29.11 10:29/M
75 Beveridge Nathan Meadville PA 33 19 M 11 13-19 32:42.36 10:33/M
76 Marisa Guriel Slippery Rock PA 206 39 F 6 30-39 33:02.86 10:39/M
77 Emilee Dolan Meadville PA 132 29 F 3 20-29 33:20.48 10:45/M
78 Haley James Conneaut Lake PA 248 23 F 4 20-29 33:22.11 10:46/M
79 Mary James Conneaut Lake PA 250 59 F 8 50-59 33:32.59 10:49/M
80 Cindi Tygert Seneca PA 593 63 F 1 60-69 33:37.35 10:51/M
81 Marsha Severo Meadville PA 578 71 F 1 70-99 33:54.36 10:56/M
82 Tim Tygert Seneca PA 594 64 M 4 60-69 33:55.86 10:56/M
83 Connie Williams Pleasantville PA 625 43 F 6 40-49 33:56.64 10:57/M
84 Bonnie Venturella Oil City PA 681 63 F 2 60-69 33:57.82 10:57/M
85 Andy Boland Polk PA 45 40 M 8 40-49 34:10.30 11:01/M
86 Abigail Boland Polk PA 38 11 F 1 1-12 34:10.37 11:01/M
87 Corinna Deeter Oil City PA 125 36 F 7 30-39 34:11.37 11:02/M
88 Sheryl Cowan Titusville PA 113 64 F 3 60-69 34:23.12 11:05/M
89 Rachel Eaton Venus PA 144 38 F 8 30-39 34:48.57 11:14/M
90 Marybeth Reszkowski Oil City PA 468 49 F 7 40-49 34:53.49 11:15/M
91 Laura Churchill Franklin PA 85 52 F 9 50-59 35:17.62 11:23/M
92 Penny Linsted Titusville PA 309 56 F 10 50-59 35:27.51 11:26/M
93 Zack Struthers Oil City PA 671 31 M 5 30-39 35:31.37 11:27/M
94 Chris Hudson Oil City PA 242 46 M 9 40-49 35:32.81 11:28/M
95 Kathy Watters West Hickory PA 603 52 F 11 50-59 36:16.12 11:42/M
96 Kari Prelog West Hickory PA 430 42 F 8 40-49 36:19.12 11:43/M
97 Christine Potsubay Volant PA 423 23 F 5 20-29 36:37.38 11:49/M
98 Karey Rodgers Oil City PA 548 42 F 9 40-49 36:38.37 11:49/M
99 Gregory Marshall Oil City PA 321 8 M 6 1-12 36:48.38 11:52/M
100 Beth Prorok Franklin PA 679 53 F 12 50-59 36:50.33 11:53/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Jennifer Schooley Franklin PA 577 36 F 9 30-39 36:54.25 11:54/M
102 Katie Gavin Reno PA 185 29 F 6 20-29 37:20.73 12:03/M
103 Nancy Blauser Seneca PA 36 62 F 4 60-69 37:24.64 12:04/M
104 Ken Hall Oil City PA 207 60 M 5 60-69 37:27.13 12:05/M
105 Cinda Walentoski Oil City PA 600 47 F 10 40-49 37:47.57 12:11/M
106 Steph Swope Franklin PA 588 43 F 11 40-49 38:28.56 12:25/M
107 Lara Johnson Shippenville PA 252 28 F 7 20-29 38:28.56 12:25/M
108 Elizabeth Reeves Edina MN 458 36 F 10 30-39 38:32.63 12:26/M
109 Harper Reeves Edina MN 457 7 F 2 1-12 38:34.13 12:26/M
110 Richard Drelick Oil City PA 142 66 M 6 60-69 38:39.37 12:28/M
111 Lisa Riley Oil City PA 528 35 F 11 30-39 38:57.83 12:34/M
112 Jeremy Fischer Dubois PA 872 20 M 4 20-29 39:43.25 12:49/M
113 Jake Fyouk 694 20 M 5 20-29 39:43.86 12:49/M
114 Ella Marbich Polk PA 320 11 F 3 1-12 39:49.17 12:51/M
115 Jennifer Lyons Franklin PA 319 47 F 12 40-49 41:18.56 13:19/M
116 Karen Eismont Polk PA 149 59 M 7 50-59 41:27.97 13:22/M
117 April Dinger Clarion PA 131 34 F 12 30-39 44:24.65 14:19/M
118 Megan Hudson Oil City PA 244 18 F 12 13-19 44:31.85 14:22/M
119 Isik Turker Oil City PA 592 42 F 13 40-49 45:02.15 14:32/M
120 Melody McKain Franklin PA 351 56 F 13 50-59 46:29.40 15:00/M
121 Cindy Hall Oil City PA 214 60 F 5 60-69 46:30.99 15:00/M
122 Mary Campbell Franklin PA 77 33 F 13 30-39 50:06.50 16:10/M
123 Jodi Villmer Polk PA 595 47 F 14 40-49 53:33.13 17:16/M
5K WALK
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Gerry Cunningham Oil City PA 117 66 M 1 Top Fin 36:16.34 11:42/M
2 Mary Sweeney Oil City PA 586 66 F 1 Top Fin 36:23.42 11:44/M
3 Rodney Daum Tionesta PA 669 61 M 2 Top Fin 37:13.59 12:00/M
4 Jim Bell Oil City PA 19 72 M 3 Top Fin 38:39.35 12:28/M
5 Jeff Karns Oil City PA 283 54 M 1 50-59 40:07.61 12:56/M
6 Kathy Johnson Oil City PA 251 68 F 2 Top Fin 42:03.30 13:34/M
7 John Karns Franklin PA 269 55 M 2 50-59 42:37.77 13:45/M
8 Barbara Mattis Meadville PA 330 57 F 3 Top Fin 42:38.98 13:45/M
9 Kevin Fulmer Oil City PA 183 33 M 1 30-39 43:10.62 13:55/M
10 Amber Heaton Carlton PA 235 39 F 1 30-39 43:23.54 14:00/M
11 Sue Lencer Leeper PA 303 49 F 1 40-49 43:48.75 14:08/M
12 Ed Woolcock Oil City PA 670 72 M 1 70-99 43:48.85 14:08/M
13 Julie Lencer Leeper PA 295 54 F 1 50-59 44:24.62 14:19/M
14 Keri Mizerak Oil City PA 370 51 F 2 50-59 44:28.72 14:21/M
15 Sandy King Oil City PA 287 62 F 1 60-69 44:59.60 14:31/M
16 Julie Karns Oil City PA 273 51 F 3 50-59 45:13.57 14:35/M
17 Jennifer Karns Franklin PA 260 51 F 4 50-59 45:13.87 14:35/M
18 Jennifer Ostroske Kennerdell PA 391 36 F 2 30-39 45:21.55 14:38/M
19 Doug Villmer Polk PA 596 52 M 3 50-59 47:02.38 15:10/M
20 Alyssa Prettyman-Ion Franklin PA 447 41 F 2 40-49 48:06.87 15:31/M
21 Sharon Hopper Oil City PA 240 56 F 5 50-59 48:06.87 15:31/M
22 Jareb Wilson Kennerdell PA 660 36 M 2 30-39 49:06.92 15:50/M
23 Nathan Wilson Kennerdell PA 675 7 M 1 1-12 49:07.13 15:51/M
24 Audrey Frazier Seneca PA 165 12 F 1 1-12 49:21.10 15:55/M
25 Erin Bumboy Franklin PA 683 34 F 3 30-39 49:35.84 16:00/M
26 Heather Faunce Oil City PA 682 33 F 4 30-39 49:36.38 16:00/M
27 Breann Clark Seneca PA 86 13 F 1 13-19 49:38.89 16:01/M
28 Chanel Clark Seneca PA 87 39 F 5 30-39 49:39.14 16:01/M
29 Allison Frazier Seneca PA 171 43 F 3 40-49 49:39.36 16:01/M
30 Lynn Harriger Polk PA 220 70 F 1 70-99 50:15.19 16:13/M
31 Michelle Wilson Kennerdell PA 666 36 F 6 30-39 50:29.79 16:17/M
32 Dave Wilson Franklin PA 661 64 M 1 60-69 50:29.89 16:17/M
33 Carla Wheeler Oil City PA 624 71 F 2 70-99 50:45.98 16:22/M
34 Katie Purvis Oil City PA 448 39 F 7 30-39 50:46.39 16:23/M
35 Kellie Brazeale Oil City PA 68 52 F 6 50-59 50:49.23 16:24/M
36 Terri Freebourn Erie PA 182 65 F 2 60-69 51:15.39 16:32/M
37 David Heath Oil City PA 228 69 M 2 60-69 52:14.14 16:51/M
38 Pete Grove Oil City PA 203 58 M 4 50-59 52:14.39 16:51/M
39 Diane Daughtery Emlenton PA 123 71 F 3 70-99 52:50.39 17:03/M
40 Deborah Weber Pittsburgh PA 619 51 F 7 50-59 53:43.58 17:20/M
41 Lisa Roess Oil City PA 549 40 F 4 40-49 54:03.41 17:26/M
42 Brooke Lawrie Franklin PA 676 23 F 1 20-29 55:26.37 17:53/M
43 Cindy Heffern Franklin PA 239 53 F 8 50-59 55:26.57 17:53/M
44 Sandi Young Franklin PA 665 55 F 9 50-59 55:45.41 17:59/M
45 Kimberly Scheer Oil City PA 575 48 F 5 40-49 55:45.90 17:59/M
46 Nancy Clifford Oil CIty PA 100 62 F 3 60-69 55:47.91 18:00/M
47 Tonia McCanna East Hickory PA 333 55 F 10 50-59 55:57.79 18:03/M
48 Olivia Horvath Oil City PA 241 23 F 2 20-29 56:18.66 18:10/M
49 Marilyn Williams Oil City PA 642 68 F 4 60-69 56:27.66 18:13/M
50 Jordan Pennington Oil City PA 407 19 F 2 13-19 57:34.67 18:34/M
51 Robin Cottrell Oil City PA 111 46 F 6 40-49 57:35.41 18:35/M
52 Ken Repp Oil City PA 463 41 M 1 40-49 58:50.91 18:59/M
53 Michelle Morgan Oil City PA 373 59 F 11 50-59 59:08.64 19:05/M
54 Dave Riddle Oil City PA 526 61 M 3 60-69 59:09.85 19:05/M
55 Elizabeth Roess Oil City PA 569 20 F 3 20-29 1:12:20.71 23:20/M
56 Paige Roess Oil City PA 570 13 F 3 13-19 1:12:21.43 23:20/M