MIGHTY MORAINE SPRING SPRINT
Overall Finish List
May 19, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services
DUATHLON
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Benedict Kolber 1034 37 M 1Top Fin 1 9:22.40 0:53.40 1 45:08.70 0:52.60 2 23:24.50 1:19:41.60
2 Willie Wolford 1035 46 M 2Top Fin 5 11:08.00 1:26.80 2 49:55.30 1:32.50 3 25:31.90 1:29:34.50
3 Nicole Cicio 1038 25 F 1Top Fin 4 11:07.90 0:58.00 4 50:49.00 0:48.50 4 25:51.40 1:29:34.80
4 Sarah Laderer 1019 26 F 2Top Fin 3 10:43.30 0:54.60 7 58:21.00 0:40.40 1 22:35.30 1:33:14.60
5 David Cooke 1032 35 M 3Top Fin 2 10:22.50 1:07.20 6 54:34.70 1:19.00 5 26:37.70 1:34:01.10
6 Jim Sutterfield 1036 51 M 1 40-99 11 13:04.50 1:20.40 3 50:25.60 1:07.30 9 29:08.90 1:35:06.70
7 Katie Mcconnell 1024 35 F 3Top Fin 6 11:36.90 1:26.20 5 53:16.90 1:10.10 7 28:00.50 1:35:30.60
8 Courtney Montgomery 1025 36 F 1 1-39 8 11:47.00 1:12.80 8 58:43.60 0:44.30 6 27:34.30 1:40:02.00
9 Matt Greenawalt 1033 35 M 1 1-39 7 11:45.80 0:41.40 10 1:03:06.70 0:45.70 10 30:00.20 1:46:19.80
10 Jennifer Eckenrode 1023 35 F 2 1-39 10 12:21.80 2:24.40 1:02:40.00 8 28:58.90 1:46:25.10
11 Kelley Morrone 1029 50 F 1 40-99 13 14:20.50 2:07.80 9 58:49.90 1:55.50 12 32:28.80 1:49:42.50
12 Melissa Eckenrode 1022 32 F 3 1-39 12 13:57.00 2:05.10 12 1:06:17.60 1:05.90 13 33:23.30 1:56:48.90
13 Lauren Orkis 1021 31 F 4 1-39 9 11:48.00 1:49.50 13 1:13:17.70 1:39.20 11 31:47.00 2:00:21.40
14 Melissa Gettel 1028 50 F 2 40-99 14 18:14.90 2:30.30 11 1:03:31.60 3:09.80 14 49:55.70 2:17:22.30
ADVENTURE
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Anthony Olivett 1243 22 M 1Top Fin 1 24:43.40 1:23.10 1 45:04.90 1:00.80 1 23:42.80 1:35:55.00
2 Stan Strzempek 1009 45 M 2Top Fin 2 25:07.10 1:02.00 2 45:49.90 0:53.60 2 23:46.30 1:36:38.90
3 Lucas Hansel 1247 34 M 3Top Fin 3 27:53.00 1:24.20 4 51:26.50 1:09.70 9 30:25.60 1:52:19.00
4 Dan Adamski 1010 50 M 1 40-99 10 34:15.10 2:18.90 3 51:00.50 1:38.00 6 27:12.40 1:56:24.90
5 Kelley Haderlie 1002 41 F 1Top Fin 12 38:33.40 1:29.30 5 51:40.90 1:11.70 5 27:07.20 2:00:02.50
6 Holly Wik 1006 47 F 2Top Fin 5 30:08.10 2:31.00 8 56:54.60 1:26.20 8 29:23.60 2:00:23.50
7 Tracey Weaver 1249 48 F 3Top Fin 8 32:44.70 2:43.20 9 57:38.80 1:31.70 3 26:04.40 2:00:42.80
8 David Novak 1013 61 M 2 40-99 4 29:51.70 1:00.00 6 54:19.10 1:03.00 13 36:39.90 2:02:53.70
9 Paula Zamora 1001 32 F 1 1-39 11 36:45.90 0:59.10 7 56:49.10 1:41.80 4 26:59.80 2:03:15.70
10 Mike Keltz 1011 57 M 3 40-99 6 30:13.40 1:59.00 59:08.90 12 35:58.30 2:07:19.60
11 Carolyn Ferguson 1008 55 F 1 40-99 13 39:41.90 2:51.40 10 57:46.70 2:14.50 10 31:52.60 2:14:27.10
12 Joni Keltz 1007 53 F 2 40-99 7 30:45.70 2:25.80 11 1:07:38.80 1:10.70 15 37:43.60 2:19:44.60
13 Corey Flynn 1004 42 F 3 40-99 9 33:33.90 2:11.50 12 1:18:29.80 0:56.50 7 29:22.90 2:24:34.60
14 Lindsay Angelo 1000 29 F 2 1-39 14 45:30.90 1:12:38.40 0:52.60 11 32:43.70 2:31:45.60
15 Chrystal Browning 1005 45 F 4 40-99 15 45:41.20 4:16.20 13 1:18:55.70 1:09.30 14 37:10.10 2:47:12.50
AQUA BIKE
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Guy Berkebile 1018 57 M 1Top Fin 1 6:53.30 1:18.30 1 40:01.50 0:25.90 1 0:30.01 49:09.01
2 Jeff Shulkosky 1017 38 M 2Top Fin 3 7:33.90 1:15.70 2 51:19.40 0:44.10 3 0:36.00 1:01:29.10
3 Olivia Wiest 1014 23 F 1Top Fin 2 7:13.30 1:24.70 3 56:18.80 0:25.60 2 0:30.20 1:05:52.60
4 Annie Spewak 1015 24 F 2Top Fin 4 33:39.20 2:53.70 4 1:00:00.20 3:54.30 4 1:24.40 1:41:51.80
SUPER SPRINT
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Abby Kreber 1228 13 F 1 1-13 4 3:31.50 1:07.10 5 21:24.10 0:49.50 1 9:52.10 36:44.30
2 Bodey Balfour 1237 14 M 1 14-18 2 3:30.70 0:59.50 4 21:12.60 0:35.50 2 11:03.10 37:21.40
3 Ella Butterfield 1227 13 F 2 1-13 3 3:30.80 1:36.70 2 20:56.90 0:36.90 3 11:09.10 37:50.40
4 Alexandra Gongas 1226 12 F 3 1-13 1 3:30.10 1:29.30 1 20:53.50 0:45.10 4 11:57.60 38:35.60
5 Liam Carney 1236 11 M 1 1-13 6 4:39.80 1:46.10 7 23:42.30 0:54.40 7 13:36.10 44:38.70
6 Vicki Dolan 1233 53 F 1 19-99 10 5:09.90 3:06.80 3 21:09.50 1:41.20 8 14:31.30 45:38.70
7 Corinne Mantheiy 1229 24 F 2 19-99 7 4:47.50 2:55.90 9 25:29.60 0:45.50 5 12:17.80 46:16.30
8 Deborah Sagan 1234 65 F 3 19-99 11 5:15.40 2:32.70 6 23:05.70 1:28.90 12 19:11.40 51:34.10
9 Susan Harrison 1089 40 F 4 19-99 5 4:01.00 3:05.40 10 27:12.70 1:44.60 10 17:01.70 53:05.40
10 Mike Keely 1240 67 M 1 19-99 8 4:58.40 2:32.70 8 24:30.80 2:06.90 13 19:27.60 53:36.40
11 Lili Ehrlich 1101 28 F 5 19-99 12 6:08.00 5:01.40 39:13.30 9 15:34.80 1:05:57.50
12 Joshi Purva 1230 25 F 6 19-99 14 10:30.50 4:47.90 11 47:10.30 1:45.60 14 20:24.60 1:24:38.90
13 Biwalker Rohan 1239 25 M 2 19-99 13 6:16.00 6:56.50 12 1:07:10.20 2:25.00 6 12:41.60 1:35:29.30
14 Hinduja Akshay 1238 25 M 3 19-99 9 5:02.30 8:07.00 13 1:08:27.10 11 19:05.40 1:40:41.80
CLYDESDALES
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Wade Rywolt 1159 36 M 1Top Fin 1 7:36.20 2:09.50 1 49:36.70 1:12.60 1 25:41.80 1:26:16.80
2 Douglas Sheldon 1166 39 M 2Top Fin 2 9:18.80 3:09.40 2 1:01:17.00 1:08.40 2 31:13.10 1:46:06.70
MEN UNDER 40
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Zach Leachman 1113 17 M 1Top Fin 1 4:46.60 0:59.20 1 37:31.20 0:31.00 2 17:51.50 1:01:39.50
2 Dan Meehan 1117 22 M 2Top Fin 2 5:16.00 0:32.30 2 37:31.60 0:31.50 7 19:26.90 1:03:18.30
3 Vince Fadale 1071 25 M 3Top Fin 10 5:52.00 1:04.30 6 40:31.80 1 17:46.60 1:05:14.70
4 Arcadio Agudelo Hernand 1148 35 M 1 35-39 12 5:56.30 1:23.90 3 38:54.40 0:45.40 5 18:50.00 1:05:50.00
5 Mathew Mcclellan 1139 33 M 1 30-34 20 6:23.30 1:02.20 5 39:32.20 0:47.40 4 18:42.60 1:06:27.70
6 Zachary Yoder 1116 21 M 1 19-24 6 5:28.40 0:47.10 7 41:24.20 0:43.80 8 19:26.90 1:07:50.40
7 Sean Battis 1160 37 M 2 35-39 18 6:16.10 1:15.70 8 41:34.00 0:58.70 3 18:33.00 1:08:37.50
8 Chad Holderbaum 1165 38 M 3 35-39 4 5:20.60 0:52.30 4 39:09.30 0:48.40 24 22:58.90 1:09:09.50
9 Amatheon Bohan 1115 19 M 2 19-24 3 5:18.90 1:08.00 10 42:00.60 0:35.00 10 20:13.10 1:09:15.60
10 Kevin Webber 1168 39 M 4 35-39 19 6:20.90 1:10.60 9 41:56.00 0:50.20 9 20:12.80 1:10:30.50
11 Zachary Baker 1111 15 M 1 14-18 7 5:32.70 0:56.40 13 42:44.50 0:38.20 12 21:11.20 1:11:03.00
12 Ray Reinheimer 1140 33 M 2 30-34 5 5:27.50 0:52.80 15 43:19.50 0:34.40 11 21:01.60 1:11:15.80
13 Ryan O'dowd 1125 27 M 1 25-29 24 6:48.10 1:20.40 14 42:53.30 1:18.40 6 19:04.80 1:11:25.00
14 Justin Buschman 1164 38 M 5 35-39 21 6:30.50 0:52.30 11 42:02.00 0:43.60 17 22:15.70 1:12:24.10
15 Daniel Guy 1131 30 M 3 30-34 13 6:02.60 1:21.00 12 42:18.80 0:32.80 26 23:20.30 1:13:35.50
16 George Lincoln 1138 33 M 4 30-34 27 6:56.60 1:43.90 17 44:27.70 0:35.10 13 21:34.40 1:15:17.70
17 Guy Russo 1132 31 M 5 30-34 22 6:43.30 1:23.50 18 45:02.00 0:44.00 14 21:37.20 1:15:30.00
18 Peter Ternawski 1258 29 M 2 25-29 8 5:35.50 2:12.60 16 43:24.20 0:54.70 29 23:51.10 1:15:58.10
19 Ben Capozzi 1300 14 M 2 14-18 14 6:03.60 0:50.80 19 46:40.00 0:52.40 23 22:53.10 1:17:19.90
20 James Plante 1121 24 M 3 19-24 11 5:54.60 1:52.50 22 47:30.30 0:53.20 15 21:38.90 1:17:49.50
21 Brian Murphree 1134 32 M 6 30-34 16 6:08.50 2:09.80 20 46:42.50 1:07.60 22 22:42.90 1:18:51.30
22 Miguel Ortiz 1145 34 M 7 30-34 28 7:09.80 1:02.00 21 46:45.50 0:36.90 28 23:43.70 1:19:17.90
23 Erik Suchevich 1136 32 M 8 30-34 25 6:49.60 1:02.40 25 48:31.60 0:53.90 19 22:31.90 1:19:49.40
24 Shane Littler 1151 35 M 6 35-39 9 5:42.60 1:09.70 23 48:14.60 1:06.20 34 25:14.10 1:21:27.20
25 Dustin Kalkbrenner 1158 36 M 7 35-39 31 7:51.70 1:27.90 24 48:25.80 1:05.60 33 25:04.70 1:23:55.70
26 Joshua Snoke 1126 27 M 3 25-29 35 8:21.40 3:13.10 26 48:47.90 1:01.60 21 22:42.50 1:24:06.50
27 Kurt Lesker 1150 35 M 8 35-39 29 7:17.30 2:41.50 30 49:39.00 1:34.60 27 23:26.00 1:24:38.40
28 James Christoforetti 1156 36 M 9 35-39 30 7:33.30 2:12.20 28 49:19.90 1:24.60 32 25:02.60 1:25:32.60
29 Craig Kozminski 1137 33 M 9 30-34 15 6:06.70 2:23.10 33 51:21.10 1:43.40 31 24:50.20 1:26:24.50
30 Jared Famiglietti 1250 19 M 4 19-24 32 7:58.30 4:10.90 35 51:34.70 0:28.20 20 22:38.00 1:26:50.10
31 Andrew Baierl 1112 17 M 3 14-18 33 8:01.40 3:05.90 37 53:47.40 0:53.50 16 21:41.20 1:27:29.40
32 Kevin Mcconnell 1152 35 M 10 35-39 34 8:19.70 2:07.60 32 50:39.20 1:06.50 37 25:36.30 1:27:49.30
33 Cory Weibel 1141 33 M 10 30-34 23 6:45.30 2:18.10 40 55:12.90 0:53.60 25 23:13.50 1:28:23.40
34 William Rush 1163 37 M 11 35-39 40 9:03.60 2:51.00 34 51:30.50 1:00.40 35 25:29.10 1:29:54.60
35 Daniel Snoke 1135 32 M 11 30-34 41 9:15.60 2:21.10 36 52:16.80 0:43.70 38 25:41.20 1:30:18.40
36 Jacob Morrison 1118 22 M 5 19-24 17 6:09.30 3:11.00 44 58:39.80 0:36.50 18 22:17.70 1:30:54.30
37 WHO ARE YOU 1244 1244 0 M 1 0- 0 47 17:52.10 47:46.50 1:26.20 30 23:53.50 1:30:58.30
38 WHO ARE YOU 1242 1242 0 M 2 0- 0 45 12:04.90 2:47.50 27 49:16.40 1:07.30 39 26:01.80 1:31:17.90
39 Shane Hochrace 1255 38 M 12 35-39 42 9:34.60 1:55.90 29 49:37.30 2:03.90 44 28:32.00 1:31:43.70
40 Jay Tippets 1167 39 M 13 35-39 39 8:59.40 3:21.20 31 50:33.50 1:24.50 42 27:51.10 1:32:09.70
41 Richard Reese 1162 37 M 14 35-39 43 10:11.50 1:36.80 39 54:25.00 1:17.60 36 25:29.90 1:33:00.80
42 Trevor Tippets 1147 34 M 12 30-34 26 6:53.30 3:36.00 41 55:47.60 1:34.50 43 28:31.40 1:36:22.80
43 Chris Lee 1127 28 M 4 25-29 46 17:24.80 1:04.80 38 53:56.00 1:10.90 41 27:28.60 1:41:05.10
44 Steven Nathenson 1153 35 M 15 35-39 36 8:27.50 1:20.90 45 59:46.60 1:12.10 46 30:31.40 1:41:18.50
45 Ken Pechtl 1119 23 M 6 19-24 44 11:20.60 4:20.80 42 56:58.40 1:11.40 45 29:22.60 1:43:13.80
46 Adan Runion 1251 36 M 16 35-39 37 8:54.10 5:37.20 43 57:30.00 2:50.20 47 33:47.00 1:48:38.50
47 Brad Kirkwood 1149 35 M 17 35-39 38 8:58.40 3:34.80 47 1:13:22.70 0:53.10 40 27:00.10 1:53:49.10
48 Zachary Murray 1129 28 M 5 25-29 50 1:59:35.00 1:59:35.00
49 WHO ARE YOU 1039 1039 0 M 3 0- 0 49 21:08.70 4:45.90 46 1:10:31.40 1:18.50 48 33:47.20 2:11:31.70
50 Greg Rousseau 1154 35 M 18 35-39 48 18:50.00 4:05.60 48 1:25:46.50 0:52.40 49 36:33.90 2:26:08.40
MEN OVER 40
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Chandler Carranza 1193 49 M 1Top Fin 1 1:28.30 1:06.80 3 41:57.30 0:48.30 2 21:04.70 1:06:25.40
2 Christopher Gilson 1183 46 M 2Top Fin 44 1:10:39.00 1:10:39.00
3 Robert Burleson 1196 50 M 3Top Fin 5 6:39.10 1:12.60 5 43:29.20 0:44.40 3 22:05.90 1:14:11.20
4 Matt Meehan 1208 54 M 1 50-54 3 6:04.70 0:51.90 4 42:49.80 0:53.50 13 24:13.50 1:14:53.40
5 Keith Hamilton 1206 53 M 2 50-54 28 8:49.80 2:16.30 2 41:37.30 1:05.10 4 22:10.00 1:15:58.50
6 Jonathon Balko 1172 41 M 1 40-44 2 5:15.50 1:41.80 9 45:44.50 0:56.30 14 24:15.10 1:17:53.20
7 John Howey 1174 41 M 2 40-44 19 8:04.70 1:52.80 7 44:56.30 1:00.30 12 24:00.40 1:19:54.50
8 David Mantheiy 1200 50 M 3 50-54 9 7:02.90 2:09.30 12 46:50.40 1:06.40 9 22:54.00 1:20:03.00
9 Roger Learn 1219 63 M 1 60-99 4 6:26.60 1:55.70 18 48:06.60 0:35.30 10 23:13.90 1:20:18.10
10 Jim Napoli 1213 58 M 1 55-59 11 7:24.60 1:50.00 6 44:21.40 1:39.50 18 25:11.80 1:20:27.30
11 Edward Schmiech 1215 60 M 2 60-99 17 7:51.80 2:28.50 10 45:50.90 1:10.90 11 23:32.30 1:20:54.40
12 Brent Lambert 1259 41 M 3 40-44 23 8:23.60 2:13.00 13 47:05.20 1:19.70 5 22:32.20 1:21:33.70
13 Paul Scheele 1188 47 M 1 45-49 45 1:22:25.00 1:22:25.00
14 Mike Durlin 1217 63 M 3 60-99 25 8:30.90 1:53.90 8 45:20.80 1:26.10 21 25:31.70 1:22:43.40
15 Mark Ziegler 1177 43 M 4 40-44 8 6:53.30 1:23.70 15 47:46.60 1:19.70 20 25:30.70 1:22:54.00
16 Kevin Allen 1205 53 M 4 50-54 13 7:36.90 1:50.20 14 47:16.00 1:07.80 17 25:07.20 1:22:58.10
17 Gregory Reed 1246 55 M 2 55-59 12 7:35.00 2:10.90 11 45:58.80 0:48.50 25 26:48.70 1:23:21.90
18 Michael Kosteniuk 1203 52 M 5 50-54 38 10:03.20 1:21.20 19 48:11.00 1:09.80 7 22:42.30 1:23:27.50
19 Matthew Koerber 1178 44 M 5 40-44 16 7:50.40 1:20.40 17 48:03.20 1:00.10 23 26:27.80 1:24:41.90
20 Todd Kletter 1187 47 M 2 45-49 46 1:25:00.00 1:25:00.00
21 Greg Sines 1171 40 M 6 40-44 22 8:23.60 3:08.40 51:53.30 8 22:53.00 1:26:18.30
22 Ray Dworakowski 1218 63 M 4 60-99 18 8:00.30 1:25.70 21 50:19.00 1:17.30 19 25:17.00 1:26:19.30
23 Michael Dunn 1082 48 M 3 45-49 6 6:40.20 2:32.10 23 51:07.10 1:35.90 15 24:26.20 1:26:21.50
24 Bob Baierl 1190 48 M 4 45-49 47 1:29:00.00 1:29:00.00
25 Robert Wheatall 1220 63 M 5 60-99 15 7:45.30 4:37.80 16 47:57.80 2:09.40 28 27:49.20 1:30:19.50
26 Kai Van Beek 1194 49 M 5 45-49 32 9:05.90 3:57.20 20 49:10.20 1:49.70 22 26:26.30 1:30:29.30
27 Tim Morrison 1191 48 M 6 45-49 20 8:12.20 3:34.20 31 56:23.40 0:35.10 6 22:34.10 1:31:19.00
28 Mark Thomas 1176 43 M 7 40-44 27 8:36.00 4:19.10 25 52:58.50 1:43.70 16 24:57.80 1:32:35.10
29 Alexander Spiess 1189 47 M 7 45-49 49 1:33:38.00 1:33:38.00
30 Michell Casab 1173 41 M 8 40-44 7 6:47.10 2:02.10 1 0:03.80 57:41.20 27 27:47.30 1:34:21.50
31 Mark Herleman 1170 40 M 9 40-44 10 7:18.30 1:52.00 24 52:49.90 2:40.80 36 32:12.70 1:36:53.70
32 Todd Mowry 1204 52 M 6 50-54 24 8:28.60 3:24.90 32 56:24.20 2:03.50 26 26:56.60 1:37:17.80
33 Allen Belice 1192 49 M 8 45-49 14 7:43.60 5:01.00 26 53:09.10 2:55.90 30 28:30.00 1:37:19.60
34 Rich Shaffer 1248 53 M 7 50-54 31 8:53.30 2:54.40 29 54:53.40 2:16.20 33 29:23.60 1:38:20.90
35 Robert Miniger 1221 65 M 6 60-99 30 8:52.10 2:50.30 27 54:17.90 1:23.90 38 32:24.30 1:39:48.50
36 Marc Liebman 1225 73 M 7 60-99 29 8:51.30 4:42.20 28 54:21.50 2:03.20 35 31:26.70 1:41:24.90
37 George Yute 1209 54 M 8 50-54 33 9:14.30 3:40.60 36 58:18.30 0:46.50 34 30:26.20 1:42:25.90
38 Daniel Lucente 1175 42 M 10 40-44 18:10.20 33 57:07.20 48 1:30:23.80 1:42:45.00
39 Larry Klemens 1222 66 M 8 60-99 43 16:20.00 2:13.40 22 50:43.20 1:28.30 37 32:14.30 1:42:59.20
40 Craig Marino 1179 44 M 11 40-44 42 14:12.30 59:00.20 2:22.50 31 28:32.60 1:44:07.60
41 Michael Eisenberg 1212 58 M 3 55-59 41 12:18.50 5:26.20 30 56:08.70 2:24.20 29 28:22.60 1:44:40.20
42 Travis Dollinger 1169 40 M 12 40-44 37 9:41.30 2:55.40 37 1:02:37.00 1:05.00 32 29:05.90 1:45:24.60
43 John Dankert 1211 57 M 4 55-59 35 9:23.30 5:21.10 42 1:16:32.50 1:23.10 1 14:46.50 1:47:26.50
44 Chris Sullivan 1180 44 M 13 40-44 26 8:33.00 3:08.90 41 1:10:25.90 1:10.80 24 26:28.70 1:49:47.30
45 Donald Faust 1202 52 M 9 50-54 34 9:17.80 3:08.70 35 58:14.70 1:23.90 42 38:08.40 1:50:13.50
46 Lyman Ringbloom 1224 68 M 9 60-99 39 10:06.10 2:44.70 34 57:16.20 3:14.20 41 37:04.20 1:50:25.40
47 Scott Ricciardi 1201 51 M 10 50-54 36 9:31.00 3:26.40 38 1:03:31.10 2:11.50 40 34:57.20 1:53:37.20
48 David Bright 1195 50 M 11 50-54 21 8:17.10 4:12.60 40 1:06:31.90 1:22.50 39 33:16.50 1:53:40.60
49 John Kerber 1223 67 M 10 60-99 40 12:15.90 7:55.20 39 1:03:52.90 6:07.60 43 39:30.90 2:09:42.50
WOMEN
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Heather Melzer 1296 49 F 1Top Fin 9 7:00.00 1:10.50 2 43:32.70 0:52.50 2 22:11.60 1:14:47.30
2 Sydney Perry 1050 14 F 2Top Fin 1 6:06.30 0:37.80 5 45:35.30 0:28.20 7 24:10.10 1:16:57.70
3 Eva Carney 1048 14 F 3Top Fin 3 6:13.70 0:53.50 6 45:43.60 0:31.00 14 25:36.90 1:18:58.70
4 Hoke Jaimee 1297 39 F 1 35-39 24 8:12.00 2:03.00 3 44:49.20 1:13.60 5 23:41.40 1:19:59.20
5 Valerie Christoff 1254 48 F 1 45-49 29 8:34.10 1:33.20 4 45:24.70 1:02.00 9 24:34.40 1:21:08.40
6 Rebecca Arturo 1054 23 F 1 19-24 7 6:37.00 1:28.50 7 47:04.40 1:00.10 23 26:45.30 1:22:55.30
7 Eliza Matusek 1049 14 F 1 14-18 2 6:08.00 0:54.30 12 50:30.50 0:38.30 11 24:46.70 1:22:57.80
8 Lauren Kolber 1298 36 F 2 35-39 6 6:32.60 1:55.50 8 49:17.70 1:10.30 13 24:59.60 1:23:55.70
9 Becca Napoli 1059 25 F 1 25-29 27 8:21.60 1:43.50 13 50:40.30 0:57.50 6 23:59.50 1:25:42.40
10 Ashley Barr 1252 44 F 1 40-44 49 13:10.50 3:10.60 9 49:20.70 1:37.00 1 18:54.60 1:26:13.40
11 Katie Webber-Plank 1214 36 F 3 35-39 11 7:08.60 2:48.60 10 49:49.20 1:44.90 10 24:44.90 1:26:16.20
12 Melissa Buddie 1061 28 F 2 25-29 28 8:22.10 2:13.20 15 51:41.80 1:33.10 4 22:52.50 1:26:42.70
13 Allyson Dohn 1074 32 F 1 30-34 4 6:26.90 3:11.20 17 52:23.70 0:47.40 16 25:44.50 1:28:33.70
14 Carrie Vaccaro 1088 39 F 4 35-39 15 7:40.20 2:46.80 11 50:19.00 1:27.40 22 26:42.60 1:28:56.00
15 Jesse Killosky 1072 31 F 2 30-34 14 7:36.90 2:03.20 18 52:30.10 1:01.90 18 25:53.90 1:29:06.00
16 Jessie Dull 1157 36 F 5 35-39 5 6:27.70 2:04.60 16 52:18.00 0:51.50 28 28:30.40 1:30:12.20
17 Erica Larkin 1093 42 F 2 40-44 8 6:39.50 2:44.00 29 56:21.50 0:59.00 20 26:38.80 1:33:22.80
18 Stephanie Marcus 1062 28 F 3 25-29 19 7:55.60 1:46.90 33 57:52.50 1:01.90 12 24:48.80 1:33:25.70
19 Michelle Yanefski 1100 51 F 1 50-54 16 7:49.70 3:17.30 19 53:29.30 1:18.10 32 29:01.90 1:34:56.30
20 Jenny Sabol 1065 28 F 4 25-29 10 7:01.00 2:47.30 35 59:21.70 1:18.50 8 24:28.70 1:34:57.20
21 Brittney Hunt 1056 24 F 2 19-24 18 7:53.10 1:57.10 27 56:17.60 0:41.40 26 28:11.80 1:35:01.00
22 Amanda Suchevich 1075 32 F 3 30-34 12 7:16.40 2:40.30 23 54:50.40 1:33.20 29 28:43.80 1:35:04.10
23 Shari Allen 1102 52 F 2 50-54 23 8:08.50 3:32.90 20 53:35.60 1:08.50 30 28:52.60 1:35:18.10
24 Lisa Myers 1106 55 F 1 55-59 17 7:51.30 3:15.20 14 51:30.80 1:21.50 38 31:21.10 1:35:19.90
25 Katie Hall 1076 33 F 4 30-34 35 9:32.10 2:42.90 25 54:57.70 1:57.00 19 26:15.80 1:35:25.50
26 Jen Senko 1245 29 F 5 25-29 13 7:33.90 2:07.80 54:25.00 39 31:33.90 1:35:40.60
27 Deborah Cannes 1253 43 F 3 40-44 46 11:48.90 1:36.30 22 54:15.90 1:20.50 21 26:40.60 1:35:42.20
28 Jamie Hays 1078 34 F 5 30-34 26 8:21.20 3:49.20 30 56:41.30 0:56.30 25 27:53.70 1:37:41.70
29 Sami Petty 1066 29 F 6 25-29 20 7:56.10 1:19.20 32 57:32.40 0:42.60 36 30:56.80 1:38:27.10
30 Hollie Stevenson 1104 53 F 3 50-54 25 8:21.00 2:22.50 26 55:11.80 0:58.40 40 31:38.60 1:38:32.30
31 Lynn Botelho 1105 55 F 2 55-59 45 11:07.50 2:26.00 31 56:43.00 1:26.80 27 28:25.50 1:40:08.80
32 Rachel Reed 1064 28 F 7 25-29 40 10:22.20 4:58.80 40 1:01:51.00 0:52.70 3 22:22.00 1:40:26.70
33 Laura Tufts 1099 47 F 2 45-49 37 9:38.70 2:30.70 34 58:59.70 1:27.40 31 29:01.40 1:41:37.90
34 Lori Comber 1091 42 F 4 40-44 38 10:14.60 3:09.30 21 54:12.30 1:34.10 44 33:02.60 1:42:12.90
35 Jessica Young 1073 31 F 6 30-34 21 7:57.30 2:25.00 39 1:00:26.90 1:35.80 34 29:58.00 1:42:23.00
36 Sarah Hemler 1057 25 F 8 25-29 50 15:43.10 3:14.70 24 54:54.80 0:47.50 24 27:43.80 1:42:23.90
37 Kayleigh Kibler 1055 23 F 3 19-24 34 9:11.50 3:07.30 41 1:02:36.80 1:47.70 15 25:40.90 1:42:24.20
38 Virginia Tuscano 1108 59 F 3 55-59 32 8:58.10 4:07.60 28 56:17.60 1:16.80 41 31:59.80 1:42:39.90
39 Cassondra Charney 1047 28 F 9 25-29 22 8:02.90 1:58.50 45 1:07:08.70 1:02.00 17 25:49.20 1:44:01.30
40 Elizabeth Woodwell 1052 19 F 4 19-24 31 8:50.60 2:49.30 42 1:02:41.10 0:38.10 33 29:16.40 1:44:15.50
41 Robyn Sechler 1085 37 F 6 35-39 39 10:16.30 4:17.90 1 0:04.00 1:01:58.90 42 32:14.00 1:48:51.10
42 Holly Bernardi 1103 52 F 4 50-54 36 9:37.00 3:36.30 37 1:00:14.90 2:01.00 47 34:30.60 1:49:59.80
43 Jill Schapiro 1109 60 F 1 60-99 42 10:47.60 4:30.10 38 1:00:22.20 1:48.70 43 32:52.90 1:50:21.50
44 Allison Lambacher 1058 25 F 10 25-29 51 17:29.90 3:02.90 36 1:00:13.10 1:09.60 37 31:18.80 1:53:14.30
45 Francis Lauri 1110 61 F 2 60-99 30 8:39.20 2:30.90 47 1:07:42.70 2:22.90 45 33:52.50 1:55:08.20
46 Sarah Snider 1107 58 F 4 55-59 41 10:29.30 3:07.70 44 1:05:24.50 2:15.10 46 34:20.50 1:55:37.10
47 Chandra Chappell 1087 39 F 7 35-39 44 11:02.80 3:27.50 48 1:09:11.30 1:53.80 35 30:56.20 1:56:31.60
48 Nneka Hawthorne 1096 46 F 3 45-49 48 12:53.10 2:28.90 43 1:03:33.00 2:47.70 49 36:15.10 1:57:57.80
49 Michele Cooney 1077 27 F 11 25-29 47 12:00.30 3:18.00 46 1:07:14.90 1:21.60 48 35:45.00 1:59:39.80
50 Laura Eerhart 1256 29 F 12 25-29 43 10:48.80 7:10.60 49 1:13:31.20 1:42.80 50 38:54.50 2:12:07.90
51 Margaret Kurdziolek 1080 35 F 8 35-39 33 9:03.70 3:13.40 50 1:19:25.20 1:56.10 51 41:56.30 2:15:34.70
ATHENA
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Elizabeth Yale 1067 29 F 1Top Fin 1 9:50.80 2:33.50 1 0:03.80 57:44.30 1 32:52.60 1:43:05.00
RELAY TEAMS
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Team Quidditch 1092 0 M 1 0-99 1 8:14.30 0:51.90 1 1:18:58.20 0:41.50 1 39:44.30 2:08:30.20
NOVICE
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Phil White 1081 35 M 1 35-39 2 8:32.30 2:19.00 1 49:00.80 0:51.80 5 27:55.50 1:28:39.40
2 Hannah White 1060 27 F 1 25-29 4 9:49.90 3:13.10 3 59:10.40 1:08.70 2 27:11.00 1:40:33.10
3 Jeffrey Devlin 1084 50 M 1 50-54 11 14:21.40 2:57.90 2 56:32.00 1:12.30 4 27:42.80 1:42:46.40
4 Francie Sukitch 1098 47 F 1 45-49 5 10:14.20 4:06.60 5 1:05:26.10 1:51.80 3 27:19.20 1:48:57.90
5 Wendy Smith 1045 62 F 1 60-99 8 11:33.30 4:08.50 6 1:07:24.50 1:36.20 1 25:55.60 1:50:38.10
6 Sarah Kelner 1079 34 F 1 30-34 9 12:25.60 4:17.20 7 1:08:26.40 1:05.40 6 30:10.10 1:56:24.70
7 Joe Curigliano 1182 46 M 1 45-49 14 2:00:00.00 2:00:00.00
8 Timothy Lockhart 1144 34 M 1 30-34 13 16:00.90 3:20.00 4 59:26.40 1:42.20 13 42:20.90 2:02:50.40
9 Thomas Bobosky 1123 25 M 1 25-29 1 8:01.30 7:26.70 8 1:09:24.90 2:15.90 9 36:34.90 2:03:43.70
10 Erin Burns 1070 31 F 2 30-34 6 10:24.60 4:01.00 10 1:15:36.70 2:29.80 8 32:17.30 2:04:49.40
11 Barb Kosinski 1097 47 F 2 45-49 7 11:25.10 6:12.40 9 1:12:23.00 2:32.10 7 32:17.20 2:04:49.80
12 Tory Bobosky 1051 17 F 1 14-18 3 9:14.00 6:16.30 11 1:26:57.50 1:41.80 10 40:16.70 2:24:26.30
13 Alexandra Maxim 1063 28 F 2 25-29 12 14:49.40 5:36.30 12 1:49:42.90 1:13.80 11 41:55.10 2:53:17.50
14 Salene Kraemer 1124 25 M 2 25-29 10 13:44.70 4:43.60 13 1:51:39.60 1:43.60 12 42:19.30 2:54:10.80
DUATHLON SUPER SPRINT
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Rick Shulkosky 1043 59 M 1Top Fin 2 55:40.00 55:40.00
2 Laura Hamilton 1041 58 F 1Top Fin 1 16:22.90 2:33.60 1 33:15.40 1:48.20 1 17:42.30 1:11:42.40
ADVENTURE SUPER SPRINT
-Age Group-- ---- SWIM ---- T-1 ---- BIKE ---- T-2 ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Micah Williamson 1094 44 F 1Top Fin 1 18:13.10 1:00.50 1 22:57.20 0:54.40 1 10:20.70 53:25.90
2 Aidan Flynn 1133 15 M 1Top Fin 2 18:49.60 1:23.00 2 38:25.20 0:39.20 2 11:37.40 1:10:54.40