HOLLIDAYSBURG RACE OF CHAMPIONS
Age Group Results
March 24, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
5K
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tracy Orner 2074 39 27 25:35.28 8:15/M
2 Vicki Finnegan 2031 56 29 25:49.10 8:20/M
3 Jennifer Soisson 2091 34 30 25:49.93 8:20/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley Helmer 2113 14 74 30:38.83 9:53/M
2 Rayne Lingafelt 2055 12 103 35:30.44 11:27/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ariel Reed 2080 16 34 26:42.36 8:37/M
2 Sydney Lingenfelter 2056 18 68 30:01.59 9:41/M
3 Aggie Hoover 2112 15 73 30:34.12 9:52/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Allison Clark 2017 24 39 27:02.53 8:43/M
2 Amanda Loscar 2058 23 76 31:05.25 10:02/M
3 Ashley Cines 2127 23 93 33:39.12 10:51/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tiffany Frederick 2035 27 32 25:56.48 8:22/M
2 Elsa Friedenberger 2036 25 78 31:09.32 10:03/M
3 Miranda Merilli 2061 26 87 32:38.12 10:32/M
4 Abigail Crownover 2109 28 101 35:16.83 11:23/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Dean 2128 33 38 26:59.29 8:42/M
2 Kelsey Renz 2082 31 60 29:01.57 9:22/M
3 Rachel Alden 2003 30 102 35:17.11 11:23/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angie Gibbons 2037 35 45 27:20.36 8:49/M
2 Tracy Fitzpatrick 2032 39 46 27:32.42 8:53/M
3 Julie Rishel 2114 35 53 28:21.11 9:09/M
4 Jessica Oswald 2076 37 62 29:32.48 9:32/M
5 Jessica Ferguson 2030 36 70 30:12.77 9:45/M
6 Jessica Kilmartin 2047 39 71 30:27.83 9:49/M
7 Christina Robison 2120 37 75 30:54.27 9:58/M
8 Nicole Snyder 2105 39 83 31:58.29 10:19/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeanna Hann 2121 41 40 27:07.60 8:45/M
2 Nikki Orsborne 2075 41 47 27:33.26 8:53/M
3 Kimberly Merritts 2119 42 63 29:33.29 9:32/M
4 Megan Reilly 2081 44 65 29:35.53 9:33/M
5 Jennifer Buffone 2123 42 109 38:18.10 12:21/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Bottenfield 2012 45 44 27:18.36 8:48/M
2 Terri Rhone 2085 49 50 27:50.11 8:59/M
3 Heather High 2043 45 72 30:28.61 9:50/M
4 Jacqueline Fox 2033 47 99 33:57.62 10:57/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sue Anderson 2004 52 33 26:20.10 8:30/M
2 Patti Caswell 2016 50 52 28:19.61 9:08/M
3 Anita Bowers 2013 51 55 28:38.61 9:14/M
4 Joannie Nedwreski 2070 50 57 28:46.11 9:17/M
5 Debra Bender 2111 51 86 32:13.36 10:24/M
6 Stephanie Galanick 2102 50 94 33:48.26 10:54/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bobbi Bollinger 2008 59 110 39:09.87 12:38/M
2 Jeannette Shannon 2088 57 111 41:38.58 13:26/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alane Adams 2001 62 81 31:49.78 10:16/M
2 Jolene Kopriva 2048 64 85 32:01.11 10:20/M
3 Sherry Phillips 2079 60 95 33:49.81 10:55/M
4 Angeline Leeper 2052 63 97 33:56.82 10:57/M
5 Tina Honkus 2045 61 106 36:32.86 11:47/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Demangone 2026 66 84 32:00.11 10:19/M
2 Chris Wagner 2095 68 107 36:42.37 11:50/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 AJ Kelly 2046 36 1 17:45.35 5:44/M
2 Jamey Rimmey 2129 29 2 17:54.00 5:46/M
3 Justin Merry 2062 40 3 20:07.62 6:29/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Krise 2049 16 9 21:36.36 6:58/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonah Salyards 2107 22 6 20:27.19 6:36/M
2 Samuel Mills 2125 22 17 24:04.37 7:46/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brenton McLaughlin 2060 28 20 24:18.91 7:50/M
2 Brandon Zitsch 2099 25 23 24:27.11 7:53/M
3 Bretton Nedwreski 2069 27 92 33:32.83 10:49/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Hallinan 2040 33 5 20:24.61 6:35/M
2 Jason Lloyd 2057 34 11 22:38.44 7:18/M
3 Michael Renz 2083 32 24 24:29.80 7:54/M
4 Ricky Kruise 2050 34 28 25:38.56 8:16/M
5 Tony Conrad 2018 31 79 31:35.96 10:11/M
6 Jose Garcia Ortega 2118 34 88 32:38.14 10:32/M
7 Kevin Bell 2007 30 98 33:57.42 10:57/M
8 Jake Burnosky 2015 30 105 36:32.80 11:47/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bryan Hammond 2041 37 18 24:11.67 7:48/M
2 Stephen Gray 2108 38 25 24:37.34 7:56/M
3 Tommy Robison 2122 37 37 26:58.54 8:42/M
4 P J Pfahler 2078 39 54 28:26.80 9:10/M
5 Mike Rishel 2115 35 58 28:47.76 9:17/M
6 TK Dear 2021 39 64 29:34.71 9:32/M
7 Brandon Stewart 2124 35 80 31:48.56 10:15/M
8 Matt Leaper 2051 35 89 32:57.58 10:38/M
9 David Lingafelt 2054 37 104 35:30.62 11:27/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Myers 2067 42 7 20:36.10 6:39/M
2 Ronald Peschock II 2077 43 8 21:05.71 6:48/M
3 Kent Long 2104 40 21 24:22.49 7:52/M
4 David Stein 2092 42 26 25:20.11 8:10/M
5 Donald Noel 2071 42 90 33:07.36 10:41/M
6 Tom Worthington II 2097 42 100 34:14.76 11:03/M
7 Scott Auke 2126 43 108 36:52.70 11:54/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Hertel 2010 47 14 23:05.60 7:27/M
2 Bradley Booher 2011 45 59 28:49.79 9:18/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Love 2059 53 4 20:08.34 6:30/M
2 Steve Morrissey 2065 54 31 25:51.15 8:20/M
3 Derin Moore 2064 52 36 26:57.87 8:42/M
4 Thad Dalby 2019 51 41 27:12.36 8:46/M
5 Mike Rhone 2084 50 48 27:39.77 8:55/M
6 Carl Musselman 2066 50 49 27:46.11 8:57/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Salyards 2106 56 13 23:02.48 7:26/M
2 Marvin Conerly 2110 57 16 23:26.85 7:34/M
3 Dave Miller 2063 57 22 24:26.35 7:53/M
4 Bill Buck 2014 59 42 27:13.32 8:47/M
5 John Becker 2006 59 51 28:02.19 9:03/M
6 Tim Sheehan 2089 58 56 28:41.40 9:15/M
7 Joe Franco 2034 55 66 29:38.78 9:34/M
8 Jim Gregory 2116 55 67 29:55.89 9:39/M
9 Patrick Bollinger 2100 59 91 33:24.50 10:46/M
10 Brad Zearfoss 2103 55 96 33:50.31 10:55/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Bollinger 2009 62 10 22:22.10 7:13/M
2 Dave Diedrich 2027 63 12 23:01.60 7:25/M
3 Jim Adams 2002 61 15 23:07.10 7:27/M
4 Rick Eichelberger 2029 63 19 24:13.32 7:49/M
5 Tim Hallinan 2039 62 69 30:06.36 9:43/M
6 Gary Honkus 2044 60 82 31:55.26 10:18/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brad Westhafer 2096 66 61 29:08.61 9:24/M
2 David Leeper 2053 65 77 31:08.94 10:03/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gene Hall 2038 70 35 26:46.86 8:38/M
2 John Stump 2093 76 43 27:16.98 8:48/M
2 MILE RUN
Female OVERALL 2 MILE RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Seymour 4024 38 9 16:20.11 8:10/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anna Barnes 4073 6 33 24:58.32 12:29/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Campbell 4002 14 15 18:57.80 9:29/M
2 Jasmyne Garcia Ortega 4030 12 38 27:02.80 13:31/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Olivia Masood 4016 18 31 23:12.90 11:36/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Danielle Raichle 4078 27 28 22:58.65 11:29/M
2 Chelsea Garcia Ortega 4031 29 39 27:09.31 13:35/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Pincherri 4021 34 22 20:13.61 10:07/M
2 Erika Fronauer 4007 30 24 20:25.35 10:13/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michele Holton 4013 38 17 19:40.24 9:50/M
2 Elizabeth Heverly 4009 37 21 19:55.11 9:58/M
3 Megan Browell 4000 37 25 20:26.44 10:13/M
4 Melissa Coho 4003 39 26 21:51.57 10:56/M
5 Laura Burke 4001 37 32 24:23.59 12:12/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lorie Pentz 4069 44 18 19:40.24 9:50/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Merrilee Anderson 4076 45 13 18:31.55 9:16/M
2 Jami Hall 4008 49 14 18:43.96 9:22/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kimberly Salyards 4070 53 23 20:16.35 10:08/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Boob 4077 60 41 29:54.81 14:57/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vicky Miller 4032 70 29 23:05.60 11:33/M
2 Eleanor Nash 4018 79 40 28:34.57 14:17/M
Male OVERALL 2 MILE RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nathan Dongilli 4036 39 1 12:08.84 6:04/M
Male 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vincent Seymour 4025 8 11 16:48.64 8:24/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Spencer Spallone 4071 10 16 19:36.60 9:48/M
2 John Seymour 4023 10 20 19:54.89 9:57/M
3 Kaiden Nicodemus 4034 10 36 26:14.81 13:07/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 August Anderson 4075 14 3 14:04.60 7:02/M
2 Brady Flynn 4006 14 5 14:07.85 7:04/M
3 Daniel Phillips 4019 14 6 14:09.35 7:05/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicholas Leberfinger 4014 15 4 14:07.49 7:04/M
2 Grant Yoder 4029 17 8 15:48.61 7:54/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Barnes 4072 39 34 24:59.61 12:30/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Molliver 4074 40 10 16:44.58 8:22/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 George Phillips 4020 50 2 12:22.56 6:11/M
2 Paul Hinkle, Jr. 4010 52 7 15:30.32 7:45/M
3 Al Masood 4015 53 30 23:12.86 11:36/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barry Weakland 4027 56 12 17:05.92 8:33/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Despot 4005 62 19 19:49.15 9:55/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Berkheimer 4033 72 27 22:14.31 11:07/M
2 James Woomer 4028 73 35 25:26.20 12:43/M
3 Gary Rhodes 4022 77 37 26:20.30 13:10/M
2 MILE WALK
Female OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Stoltz 5027 58 1 22:44.36 11:22/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maddison Butler 5037 17 36 36:12.87 18:06/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Turner 5035 29 40 37:28.87 18:44/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Myers 5018 32 3 24:29.63 12:15/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christy Nau 5048 35 15 30:30.62 15:15/M
2 Jessica Cassarly 5045 38 20 31:22.59 15:41/M
3 Jennifer Cox 5059 38 30 34:06.49 17:03/M
4 Sheri Butler 5044 39 35 36:12.53 18:06/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alesha Spallone 5051 40 37 36:59.87 18:30/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Darla Cox 5033 46 29 34:06.37 17:03/M
2 Beth Smith 5052 49 38 37:00.49 18:30/M
3 Stefanie Franks 5007 47 42 37:41.97 18:51/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Penny Kelly 5047 50 22 31:44.83 15:52/M
2 Elizabeth Krumenaker 5050 51 39 37:27.35 18:44/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Appleby 5000 57 2 24:24.34 12:12/M
2 Cathy Castellucci 5004 56 9 28:11.87 14:06/M
3 Laurie McTigue 5041 57 13 29:52.11 14:56/M
4 Vicki Sullivan 5057 57 26 32:59.37 16:30/M
5 Jill Walters 5028 55 31 34:50.61 17:25/M
6 Becky Lardieri 5016 57 33 35:54.45 17:57/M
7 Brenda Quarry 5020 57 45 38:45.37 19:23/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jane Gearhart 5008 63 16 30:37.14 15:19/M
2 Cathy Householder 5014 62 18 31:10.37 15:35/M
3 Kathy Woods 5043 63 21 31:44.62 15:52/M
4 Becky Rettig 5022 60 23 32:49.35 16:25/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brenda Lochner 5036 67 11 29:25.85 14:43/M
2 Cindy Pincherri 5019 65 24 32:49.38 16:25/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Fran Semelsberger 5024 77 32 34:50.61 17:25/M
2 Donna Quarry 5021 79 44 38:28.28 19:14/M
Male OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stewart McClelland 5017 62 4 24:43.26 12:22/M
Male 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lane Cassarly 5042 5 19 31:21.99 15:41/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Harding Jr 5013 17 5 27:22.89 13:41/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Shannon 5049 32 34 35:54.68 17:57/M
2 Blake Stiffler 5053 32 41 37:28.97 18:44/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Harding 5012 45 28 33:17.00 16:39/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Castellucci 5005 53 10 28:13.10 14:07/M
2 Jonathan Muss 5054 52 12 29:25.86 14:43/M
3 Bruce Leskowitz 5038 54 14 29:52.26 14:56/M
4 Bob Franks 5058 51 43 37:42.58 18:51/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ray Rettig 5023 59 8 28:06.40 14:03/M
2 Tim Sullivan 5056 58 25 32:58.78 16:29/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Gearhart 5009 63 17 30:37.84 15:19/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Conte 5006 68 6 27:34.86 13:47/M
2 Terry Householder 5015 67 7 27:42.80 13:51/M
3 Jim Winsor 5029 66 27 33:07.11 16:34/M