HARMONY SHAMROCK SHUFFLE HALF MARATHON
Overall Finish List
March 17, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
HALF MARATHON
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Samuel Batchelder Pittsburgh PA 1021 23 M 1 Top Fin 1:25:14.85 6:30/M
2 Benjamin Gross Rosslyn Farms PA 1179 49 M 2 Top Fin 1:27:49.27 6:42/M
3 Matthew Slagle 1418 23 M 3 Top Fin 1:31:43.36 7:00/M
4 Noah Bowser 1046 20 M 1 19-24 1:32:38.94 7:04/M
5 Eric Miller Martinsburg PA 1315 45 M 1 45-49 1:34:32.81 7:13/M
6 Nathan Schirra 1411 32 M 1 30-34 1:34:34.87 7:13/M
7 Ray Reinheimer 1392 33 M 2 30-34 1:35:59.38 7:20/M
8 Adam Potter 1373 30 M 3 30-34 1:36:22.74 7:21/M
9 Nick Golio 1165 23 M 2 19-24 1:39:14.39 7:35/M
10 John Bielewicz 1039 34 M 4 30-34 1:40:36.90 7:41/M
11 Alan Kusic 1592 29 M 1 25-29 1:41:00.39 7:43/M
12 Peter Kaup 1232 55 M 1 55-59 1:41:10.96 7:43/M
13 Don Fagley 1129 56 M 2 55-59 1:41:17.48 7:44/M
14 Jay Hyrich 1216 44 M 1 40-44 1:42:44.94 7:51/M
15 Matthew Brady 1050 23 M 3 19-24 1:43:13.40 7:53/M
16 Kathleen Conway 1087 30 F 1 Top Fin 1:43:19.10 7:53/M
17 Catherine Hrach Gibsonia PA 1589 47 F 2 Top Fin 1:44:24.40 7:58/M
18 Sara Lander Fryburg PA 1258 24 F 3 Top Fin 1:44:48.90 8:00/M
19 Jared Kolwyck 1246 27 M 2 25-29 1:45:13.82 8:02/M
20 Brian Joseph 1588 40 M 2 40-44 1:46:06.89 8:06/M
21 William McKenna 1307 45 M 2 45-49 1:46:35.58 8:08/M
22 Franco Bonacchi Pittsburgh PA 1042 47 M 3 45-49 1:47:11.91 8:11/M
23 Mark Edwards 1126 31 M 5 30-34 1:47:49.63 8:14/M
24 Casey Columbus Stahlstown PA 1085 23 F 1 19-24 1:47:53.90 8:14/M
25 Theresa Webb Canon-McMillan 1465 18 F 1 14-18 1:48:24.62 8:16/M
26 Jeffrey Korber Wexford PA 1247 40 M 3 40-44 1:48:27.88 8:17/M
27 John Reed 1389 59 M 3 55-59 1:48:31.29 8:17/M
28 Robert Miller 1318 51 M 1 50-54 1:49:11.66 8:20/M
29 Reece Lutz 1276 47 M 4 45-49 1:49:28.86 8:21/M
30 Tim Rodgers 1405 58 M 4 55-59 1:49:47.82 8:23/M
31 Daniel Chand 1072 39 M 1 35-39 1:49:57.23 8:24/M
32 Andrew Bates 1022 30 M 6 30-34 1:50:10.66 8:25/M
33 Amanda Temple 1443 36 F 1 35-39 1:51:56.91 8:33/M
34 John Alexander 1004 59 M 5 55-59 1:52:01.86 8:33/M
35 Randy Blood 1041 36 M 2 35-39 1:52:15.86 8:34/M
36 Christine McWilliams 1308 45 F 1 45-49 1:52:38.92 8:36/M
37 Tonya Bond Punxsutawney PA 1044 45 F 2 45-49 1:52:55.67 8:37/M
38 Randall Bond Punxsutawney PA 1043 50 M 2 50-54 1:53:10.32 8:38/M
39 Justin Zackal New Wilmington PA 1483 37 M 3 35-39 1:53:31.89 8:40/M
40 John Watters 1464 44 M 4 40-44 1:53:59.53 8:42/M
41 Jim Trimble 1450 61 M 1 60-64 1:57:02.42 8:56/M
42 Casey Tibbs 1446 28 M 3 25-29 1:57:18.83 8:57/M
43 Holly Matsko Cranberry Twp PA 1291 39 F 2 35-39 1:57:30.60 8:58/M
44 Ashley Ashcraft 1011 25 F 1 25-29 1:57:51.31 9:00/M
45 Jennifer Cicchini 1077 44 F 1 40-44 1:57:53.24 9:00/M
46 Sean Garee 1147 31 M 7 30-34 1:57:57.53 9:00/M
47 Tyler Kristophel 1251 29 M 4 25-29 1:58:53.70 9:05/M
48 Pamela Marlowe 1282 32 F 1 30-34 1:59:01.81 9:05/M
49 Bill Thomson 1444 60 M 2 60-64 1:59:21.18 9:07/M
50 Madison Riley 1398 19 F 2 19-24 1:59:54.57 9:09/M
51 Vincent Trigili 1449 42 M 5 40-44 2:00:35.43 9:12/M
52 Suzette Cappola 1067 40 F 2 40-44 2:00:54.43 9:14/M
53 Suzanne Hinkle Canonsburg PA 1207 45 F 3 45-49 2:01:10.19 9:15/M
54 Amy Ward 1461 43 F 3 40-44 2:01:18.36 9:16/M
55 Jen Peffer 1356 30 F 2 30-34 2:01:19.58 9:16/M
56 Taylor Garee 1148 24 M 4 19-24 2:01:38.14 9:17/M
57 Tara Mooney Hermitage PA 1321 32 F 3 30-34 2:02:06.81 9:19/M
58 Jennie Couch Freedom PA 1095 37 F 3 35-39 2:03:18.38 9:25/M
59 Divali Yepez 1482 21 F 3 19-24 2:03:36.69 9:26/M
60 Laurie Laurenti Pittsburgh PA 1260 47 F 4 45-49 2:04:29.19 9:30/M
61 Tom Merkle 1310 39 M 4 35-39 2:05:24.69 9:34/M
62 Eli Zini 1487 36 M 5 35-39 2:05:49.94 9:36/M
63 Ron Scheeser 1410 58 M 6 55-59 2:05:50.34 9:36/M
64 Marc Rigby 1397 43 M 6 40-44 2:06:12.36 9:38/M
65 Tom Werner 1468 35 M 6 35-39 2:06:13.17 9:38/M
66 Kyle Conway 1088 31 M 8 30-34 2:06:40.70 9:40/M
67 Janice Spiotta 1428 60 F 1 60-64 2:07:04.32 9:42/M
68 Ed Jenkins 1587 47 M 5 45-49 2:07:19.94 9:43/M
69 Sarah Stahl 1430 36 F 4 35-39 2:07:31.87 9:44/M
70 Mark Walter 1458 52 M 3 50-54 2:07:45.94 9:45/M
71 Matthew Crawford 1100 27 M 5 25-29 2:07:51.66 9:46/M
72 Carrie Birckbichler-Smith Butler PA 1040 39 F 5 35-39 2:08:03.88 9:46/M
73 Richards Jamie 1218 47 F 5 45-49 2:08:19.45 9:48/M
74 A.J. May 1292 22 M 5 19-24 2:08:29.85 9:48/M
75 Daniel J Kendra 1236 54 M 4 50-54 2:09:20.45 9:52/M
76 Lisa Stackpole 1429 51 F 1 50-54 2:09:32.79 9:53/M
77 Bryan Hoover 1210 32 M 9 30-34 2:09:52.78 9:55/M
78 Renee Gillpatrick 1158 45 F 6 45-49 2:10:29.81 9:58/M
79 Alexandra Potock 1372 32 F 4 30-34 2:10:46.70 9:59/M
80 John Bender 1031 22 M 6 19-24 2:11:15.44 10:01/M
81 George Warner 1462 28 M 6 25-29 2:11:20.13 10:02/M
82 Mark Hess Zelienople PA 1586 59 M 7 55-59 2:11:38.70 10:03/M
83 Aubrey Merkle 1309 40 F 4 40-44 2:13:18.17 10:11/M
84 Sarah Lee-Faulkner 1266 44 F 5 40-44 2:13:22.44 10:11/M
85 Nicole Khoury 1240 47 F 7 45-49 2:13:30.96 10:11/M
86 Andrea Cooper 1089 32 F 5 30-34 2:14:13.21 10:15/M
87 Jason Randle 1382 42 M 7 40-44 2:14:20.96 10:15/M
88 Dana Evans 1575 34 F 6 30-34 2:14:26.95 10:16/M
89 Dennis Arndt Ellwood City PA 1008 62 M 3 60-64 2:14:32.86 10:16/M
90 Beth Jacot Pittsburgh PA 1217 40 F 6 40-44 2:14:53.21 10:18/M
91 Alton Temple 1442 37 M 7 35-39 2:15:04.21 10:19/M
92 Tom Weir 1466 56 M 8 55-59 2:15:14.21 10:19/M
93 Scott Harrington 1188 55 M 9 55-59 2:15:34.14 10:21/M
94 Margaret Carlson 1068 65 F 1 65-69 2:15:38.40 10:21/M
95 Lindsey Brown 1593 33 F 7 30-34 2:16:05.91 10:23/M
96 Heather Cammisa 1061 38 F 6 35-39 2:16:17.47 10:24/M
97 Jessica Higgins 1206 30 F 8 30-34 2:16:19.14 10:24/M
98 Wendy Polochak 1371 41 F 7 40-44 2:16:28.17 10:25/M
99 William Kircher 1242 60 M 4 60-64 2:16:42.96 10:26/M
100 Alexander Pastino 1351 23 M 7 19-24 2:16:48.67 10:27/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Eamonn Clements 1081 34 M 10 30-34 2:17:20.41 10:29/M
102 Jeanine Doyle 1121 58 F 1 55-59 2:19:03.87 10:37/M
103 Robert Tripi West Farmington OH 1451 55 M 10 55-59 2:20:35.22 10:44/M
104 John Davis Kinsman OH 1108 72 M 1 70-99 2:20:35.74 10:44/M
105 Michael Zucatti 1489 33 M 11 30-34 2:22:56.44 10:55/M
106 David Murray 1334 52 M 5 50-54 2:23:00.95 10:55/M
107 Jeff Deshay 1113 43 M 8 40-44 2:23:37.18 10:58/M
108 Nikki Wiser Pittsburgh PA 1477 31 F 9 30-34 2:24:42.61 11:03/M
109 Laura Augustine 1012 48 F 8 45-49 2:25:07.66 11:05/M
110 Erin Larimer 1259 32 F 10 30-34 2:25:12.54 11:05/M
111 Sarah Matola 1290 34 F 11 30-34 2:28:35.23 11:21/M
112 Stephanie Savino Sewickley PA 1409 33 F 12 30-34 2:29:30.66 11:25/M
113 Ann Cannoni 1063 54 F 2 50-54 2:32:12.49 11:37/M
114 Phillip Banting 1016 33 M 12 30-34 2:33:29.74 11:43/M
115 Larisa Debich 1109 24 F 4 19-24 2:33:47.99 11:44/M
116 Sherrie Mazurek 1293 60 F 2 60-64 2:33:48.74 11:44/M
117 Stephanie D'abarno 1105 37 F 7 35-39 2:37:29.34 12:01/M
118 Lori Rodeheaver 1404 38 F 8 35-39 2:37:34.61 12:02/M
119 Meg West 1469 39 F 9 35-39 2:38:30.16 12:06/M
120 Kim Mangan 1280 47 F 9 45-49 2:38:51.95 12:08/M
121 Melissa O'Brien Titusville PA 1342 38 F 10 35-39 2:42:52.28 12:26/M
122 Melissa Bergman Titusville PA 1034 33 F 13 30-34 2:42:53.76 12:26/M
123 Kristi Trigili 1448 47 F 10 45-49 2:51:34.00 13:06/M
124 Robert Liptak 1591 38 M 8 35-39 2:56:22.00 13:28/M
HEAVYWEIGHTS
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Phil Lope Zelienople PA 1590 68 M 1 Top Fin 2:32:37.74 11:39/M