PERRY WELLINGTON TURKEY TROT
Age Group Results
November 25, 2017
Results By Race Management Systems, Inc.
4.5 MILER
Female OVERALL 4.5 MILER Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Koehle 317 25 4 27:30.88 6:07/M
2 Anna Balouris 120 29 5 28:15.58 6:17/M
3 Becky Wittrig Port Matilda 603 49 24 31:51.89 7:05/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Samantha Riden 371 11 167 43:25.63 9:39/M
2 Leeya Goss 402 11 230 52:56.66 11:46/M
3 Tehya Porter 403 10 231 52:57.97 11:46/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emilie Zengel 608 12 76 36:41.12 8:09/M
2 MacKenzie Kelley 491 13 81 36:55.77 8:12/M
3 Colette Costlow 421 14 162 43:04.65 9:34/M
4 Aggie Hoover 433 14 208 49:20.61 10:58/M
5 Ashley Helmer 434 14 210 49:25.10 10:59/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sydney Dignan 166 15 63 36:04.87 8:01/M
2 Tara Liles 330 15 110 39:46.39 8:50/M
3 Alayna Gil 453 15 123 40:44.81 9:03/M
4 Maria Murphy 351 16 136 41:19.24 9:11/M
5 Rachel Kess 474 15 153 42:41.32 9:29/M
6 Lily Evans 173 15 211 49:30.15 11:00/M
7 Maddi Dzurko 406 15 222 50:33.24 11:14/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebekah Hughes Duncansville 308 24 94 38:07.27 8:28/M
2 Amanda Beckstead 428 24 100 38:49.17 8:38/M
3 Kiki Davis 411 21 115 40:15.69 8:57/M
4 Adena Delozier 161 24 118 40:33.83 9:01/M
5 Sharon Weaver Roaring Spring 399 23 147 42:05.15 9:21/M
6 Zoe Delozier 162 20 150 42:19.61 9:24/M
7 Abby Ansley 116 23 157 42:52.74 9:32/M
8 Julie Brustle 138 24 190 46:06.90 10:15/M
9 Kelsy Pielmeier 365 24 203 48:34.60 10:48/M
10 Meghan Grassadonia 416 22 221 50:32.91 11:14/M
11 Alyssa Blackie 132 21 223 50:56.59 11:19/M
12 Nicole Dengler 164 24 234 55:56.86 12:26/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kellie Waksmunski 395 27 31 32:50.25 7:18/M
2 Julie Hallinan Altoona 192 26 36 33:26.17 7:26/M
3 Laura Hazlett 129 25 49 34:34.64 7:41/M
4 Jayme Elvey 171 28 79 36:54.64 8:12/M
5 Bri Davis 413 25 80 36:54.75 8:12/M
6 Aubree Miller 462 25 134 41:12.52 9:09/M
7 Heather Speacht 431 27 135 41:14.34 9:10/M
8 Ellyn Gildea 184 28 140 41:38.75 9:15/M
9 Bryanna Shaffer 419 26 166 43:24.63 9:39/M
10 Aubrey Saccol Johnstown 375 29 179 44:43.67 9:56/M
11 Chelsea Coho 417 27 188 46:03.40 10:14/M
12 Laura Timmerman 410 27 195 46:31.65 10:20/M
13 Maria Madden 436 28 196 46:43.65 10:23/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jayme Rhodes Altoona PA 480 34 38 33:32.64 7:27/M
2 Dana Previte 366 31 50 34:36.14 7:41/M
3 Tiffany Sakmar Johnstown PA 471 30 60 35:35.76 7:54/M
4 Kara Rhoa 368 31 93 38:06.39 8:28/M
5 Jessica Walter 396 30 109 39:42.62 8:49/M
6 Mary Andrews 425 34 112 40:08.80 8:55/M
7 Nikki Hetrick Altoona 304 34 114 40:14.69 8:56/M
8 Kate Kilcoyne 316 33 132 41:06.99 9:08/M
9 April Gergely Cresson 181 34 171 43:53.64 9:45/M
10 Erica Lang Dunlo 320 33 172 43:57.65 9:46/M
11 Sarah Dean 159 33 175 44:01.38 9:47/M
12 Stephanie Savino Sewickley PA 458 33 181 44:52.82 9:58/M
13 Melissa Myers 354 34 183 44:57.65 9:59/M
14 Amy Morse 478 34 185 45:17.57 10:04/M
15 Sara Davis 477 34 215 49:43.37 11:03/M
16 Lindsay Zerbee 609 34 225 52:03.99 11:34/M
17 Nicole Larson Ebensburg 324 34 237 59:51.93 13:18/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Bonin Duncansville 135 38 29 32:30.39 7:13/M
2 Katie Moyer 350 35 61 35:58.74 8:00/M
3 Tracy Orner Altoona 357 39 74 36:35.82 8:08/M
4 Lisa Sprankle 386 36 88 37:33.87 8:21/M
5 Stephanie Showalter 381 38 92 37:58.17 8:26/M
6 Erica Burger 140 36 111 39:49.53 8:51/M
7 Amber Gamber 179 38 128 40:57.14 9:06/M
8 Kosie Shepherd-Poraela Seward 380 38 133 41:09.35 9:09/M
9 Kiersten Wasovich 398 38 151 42:21.40 9:25/M
10 Julie Rishel Tyrone 373 35 164 43:16.65 9:37/M
11 Jessica Oswald Hollidaysburg 360 36 173 43:58.13 9:46/M
12 Christina Robison 457 37 180 44:45.47 9:57/M
13 Diane Shoenberger 438 39 187 46:01.66 10:14/M
14 Lindsey LaBella 604 36 207 49:12.90 10:56/M
15 Nicole Bauman Hollidaysburg 124 37 214 49:35.48 11:01/M
16 Rebecca Cox 150 35 219 50:12.81 11:09/M
17 Nicole Snyder Belmont OH 385 39 224 51:34.13 11:28/M
18 Meghan Meyers 345 35 226 52:04.19 11:34/M
19 Lori Holencik 430 36 227 52:28.59 11:40/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Regina Ruggery Duncansville 448 43 26 32:10.80 7:09/M
2 Annie Clay Duncansville 146 43 64 36:05.47 8:01/M
3 Samantha Markovich Portage PA 422 42 68 36:15.43 8:03/M
4 Nicholle Orsborne Altoona 359 41 120 40:35.87 9:01/M
5 Wanda Vanish Altoona 393 42 124 40:46.64 9:04/M
6 Julie Hanlon Hollidaysburg 197 42 125 40:51.53 9:05/M
7 Kara Barkley 401 43 144 41:47.89 9:17/M
8 Julie Evans 172 42 158 42:53.14 9:32/M
9 Jennifer Buffone Duncansville 455 42 184 45:16.15 10:04/M
10 Janice Hartkorn 329 40 186 45:39.11 10:09/M
11 Cindy Wright Hollidaysburg 606 40 213 49:35.16 11:01/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hully Hoover 408 48 51 34:37.89 7:42/M
2 Patricia Behm 127 45 104 39:10.91 8:42/M
3 Terri Rhone Altoona 369 48 108 39:38.75 8:48/M
4 Tricia Maceno 340 45 119 40:34.65 9:01/M
5 Kristie Bauer Warriors Mark 123 46 130 41:03.95 9:07/M
6 Kelly Bottenfield Altoona 136 45 149 42:14.28 9:23/M
7 Brandi Baith 119 45 189 46:03.70 10:14/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacque Schiffer 377 53 39 33:35.16 7:28/M
2 Rebecca Jacobs Altoona 310 51 67 36:12.58 8:03/M
3 Sue Anderson Altoona 115 51 97 38:38.25 8:35/M
4 Patti Caswell Tyrone 144 50 159 42:53.90 9:32/M
5 Gail Good Altoona 467 54 161 43:04.31 9:34/M
6 Debra Yeskey Hollidaysburg 367 51 165 43:19.14 9:38/M
7 Marge Tangeman Tyrone 388 53 174 44:00.36 9:47/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vicki Finnegan Altoona 174 56 102 38:56.89 8:39/M
2 Joyce Grow 407 58 152 42:35.66 9:28/M
3 Sherry Phillips Martinsburg 364 59 216 50:01.29 11:07/M
4 Jane Grassadonia Hollidaysburg 187 56 220 50:32.82 11:14/M
5 Sue Grimme Altoona 189 57 229 52:47.30 11:44/M
6 Bobbi Bollinger Altoona PA 133 58 236 56:39.41 12:35/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alane Adams Altoona 114 61 194 46:30.73 10:20/M
2 Linda Wible Altoona 461 60 198 47:11.65 10:29/M
3 Jolene Kopriva Hollidaysburg 318 64 201 48:12.90 10:43/M
4 Angeline Leeper Hollidaysburg 327 63 228 52:30.65 11:40/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Demangone Duncansville 163 65 200 47:54.15 10:39/M
2 Chris Wagner Altoona PA 394 67 232 54:55.89 12:12/M
Male OVERALL 4.5 MILER Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ray Warren 476 37 1 24:45.49 5:30/M
2 AJ Kelly 464 36 2 26:00.63 5:47/M
3 James Rimmey Bellwood 372 28 3 27:05.24 6:01/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aydan Summers Altoona 459 14 10 29:21.22 6:31/M
2 Gabe Ebersole Altoona 167 13 18 30:04.75 6:41/M
3 Ben Love Altoona 338 13 23 31:22.83 6:58/M
4 George Boutiller Altoona 404 13 44 33:59.30 7:33/M
5 James Smith 383 14 121 40:40.64 9:02/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brayden Henninger Altoona 301 15 7 28:37.34 6:22/M
2 Aidan Rispoli Altoona 415 15 9 29:20.63 6:31/M
3 Liam Clyma Altoona 147 15 12 29:44.14 6:36/M
4 Jace Greene Altoona 439 16 17 30:03.63 6:41/M
5 Josh Krise 319 16 27 32:12.39 7:09/M
6 Ethan Rupp Altoona 374 16 46 34:23.95 7:38/M
7 Connor Pielmeier 440 17 56 35:05.15 7:48/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ethan Blackie altoona 451 19 22 31:09.64 6:55/M
2 Jake Foose 176 21 48 34:29.64 7:40/M
3 Mitch Foose 177 23 55 35:04.55 7:48/M
4 Caleb Gildea 182 23 57 35:06.78 7:48/M
5 Seth Lingenfelter 333 23 95 38:07.67 8:28/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anthony Iraca 446 26 77 36:41.52 8:09/M
2 Brenton McLaughlin Moshannon 343 27 78 36:50.58 8:11/M
3 Erik Mertz 344 26 117 40:33.37 9:01/M
4 Alex Shaffer 420 27 191 46:15.88 10:17/M
5 Zander Thim 389 25 202 48:18.15 10:44/M
6 Dylan Foose 175 25 204 48:34.61 10:48/M
7 Jake Burnosky Johnstown 141 29 218 50:09.63 11:09/M
8 Eric Houghton 307 25 235 55:57.25 12:26/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Andrews 426 34 11 29:29.55 6:33/M
2 Zachary Conley Hopewell 468 33 13 29:55.38 6:39/M
3 John Eichelberger III 169 30 15 29:58.45 6:40/M
4 Tom Hallinan Cresson 193 33 19 30:29.56 6:46/M
5 Evan Salemar Johnstown PA 472 30 21 30:55.38 6:52/M
6 Jason Lloyd Altoona 335 33 32 33:00.62 7:20/M
7 Brett Dodson Hollidaysburg 437 32 52 34:46.32 7:44/M
8 Ken Mountain Altoona 445 31 58 35:20.14 7:51/M
9 Josh Hetrick Altoona 303 34 70 36:24.81 8:05/M
10 Scott Jani 311 33 73 36:34.14 8:08/M
11 Zach Winkler Altoona 602 31 105 39:29.39 8:46/M
12 Kris Tilley 390 32 106 39:33.86 8:47/M
13 Ashlin Miller 346 31 129 40:57.84 9:06/M
14 David Myers 353 34 137 41:20.39 9:11/M
15 Corey Gildea 183 32 143 41:47.65 9:17/M
16 Leonard Shamus 379 31 145 41:54.15 9:19/M
17 Ethan Larson 323 33 205 48:34.66 10:48/M
18 Jose Garcia Ortega Altoona 180 34 209 49:23.15 10:58/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Travis Kagarise 452 37 6 28:31.85 6:20/M
2 Travis Singer Altoona PA 414 35 20 30:43.41 6:50/M
3 Paul Noakes 447 35 30 32:37.30 7:15/M
4 Matthew Brown 137 35 37 33:31.84 7:27/M
5 Tom Gibney 493 35 72 36:32.75 8:07/M
6 Justin McHenry 342 35 91 37:49.98 8:24/M
7 Eric Black Altoona 131 39 122 40:40.89 9:02/M
8 Bryan Hammond Hollidaysburg 194 36 127 40:54.78 9:05/M
9 Tommy Robison 456 37 138 41:23.53 9:12/M
10 Mike Rishel Altoona 412 35 141 41:40.15 9:16/M
11 Adam Orner 469 38 155 42:47.40 9:30/M
12 Loren Silbaugh 382 38 156 42:47.64 9:30/M
13 Mark Riden 370 38 168 43:33.34 9:41/M
14 T.K. Dean Altoona 160 39 176 44:01.40 9:47/M
15 David Lingafelt 332 37 212 49:31.58 11:00/M
16 Andrew Larson Ebensburg 321 38 238 59:51.93 13:18/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ronald Peschock II 363 42 25 32:04.50 7:08/M
2 Lin Wang 397 41 28 32:26.93 7:12/M
3 Marc Lauber 325 43 35 33:17.17 7:24/M
4 Steve Myers 355 41 42 33:49.89 7:31/M
5 Scott Berardinelli Altoona PA 130 42 66 36:08.74 8:02/M
6 Donnie Rhodes Altoona PA 479 41 75 36:36.36 8:08/M
7 Brian Vanish Altoona 392 41 82 37:11.86 8:16/M
8 David Stein Altoona 409 42 86 37:24.39 8:19/M
9 Nathan Appleman 418 43 96 38:29.29 8:33/M
10 Ben Harader 198 43 192 46:15.90 10:17/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith Kuisick Columbus OH 470 45 8 29:16.96 6:30/M
2 Don Longstreth Altoona 336 46 34 33:09.89 7:22/M
3 Tyler Pepper Altoona 362 47 43 33:57.28 7:33/M
4 Scott Kennedy Tyrone 314 46 83 37:12.89 8:16/M
5 Casey Kephart Altoona 315 48 84 37:16.97 8:17/M
6 Chuck Ray 450 46 89 37:34.49 8:21/M
7 William Tyndall Hollidaysburg 444 49 98 38:41.39 8:36/M
8 Charles Barnes 121 48 107 39:36.64 8:48/M
9 Peter Ritchey 492 47 113 40:11.23 8:56/M
10 Carl Musselman Bedford 352 49 148 42:12.23 9:23/M
11 Dave Fusco Tyrone 460 49 170 43:45.14 9:43/M
12 Mike Snow 384 49 193 46:20.97 10:18/M
13 David Larson 481 49 206 48:36.28 10:48/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Edward Morrissey 405 52 16 30:00.46 6:40/M
2 Rich Love 339 53 33 33:03.89 7:21/M
3 John Ruggery 449 50 53 34:53.91 7:45/M
4 Bob Franks Hollidaysburg 178 51 59 35:34.33 7:54/M
5 Drew Swope 475 54 85 37:22.39 8:18/M
6 Charlie Jones 312 51 103 39:08.69 8:42/M
7 Derin Moore Roaring Spring 349 51 116 40:17.33 8:57/M
8 Mark Mahan Altoona 442 54 197 46:48.40 10:24/M
9 Steve Morrissey 441 53 217 50:03.41 11:07/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Clinich 463 55 14 29:57.84 6:39/M
2 John Eichelberger Jr 170 59 41 33:44.64 7:30/M
3 Marvin Conerly Bedford FL 148 56 45 34:13.36 7:36/M
4 Mark Salyards Roaring Spring 423 55 54 34:57.81 7:46/M
5 Ed Ott 361 57 62 35:59.14 8:00/M
6 Joe Franco Altoona 473 55 69 36:17.25 8:04/M
7 Dave Miller Hollidaysburg 347 57 71 36:25.14 8:06/M
8 David Hess Martinsburg 302 55 101 38:54.87 8:39/M
9 William Buck Claysburg PA 139 59 126 40:54.58 9:05/M
10 T.R. Hardie Altoona PA 490 57 139 41:30.22 9:13/M
11 Tim Gildea 186 58 146 41:57.39 9:19/M
12 Scott Burns 142 56 154 42:44.36 9:30/M
13 Tim Sheehan 443 57 160 42:58.62 9:33/M
14 Tom Robbins 432 57 177 44:05.15 9:48/M
15 John Becker Hollidaysburg 126 59 178 44:16.24 9:50/M
16 Paul Baron 454 57 233 55:42.81 12:23/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Bollinger Altoona 134 62 40 33:37.53 7:28/M
2 Dave Diedrich Altoona 165 63 47 34:28.39 7:40/M
3 Rick Eichelberger Hopewell 168 62 65 36:07.31 8:02/M
4 Jim Grazier 188 64 90 37:46.89 8:24/M
5 Rocco Scalzi Hollidaysburg 376 63 131 41:04.20 9:08/M
6 Don Beckstead Hollidaysburg 427 60 163 43:09.99 9:35/M
7 Dave Madden 435 62 182 44:57.26 9:59/M
8 David Leeper Hollidaysburg 328 64 199 47:15.21 10:30/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Detrich 424 65 87 37:28.60 8:20/M
2 Gene Hall Hollidaysburg 191 69 142 41:43.84 9:16/M
Male 70 and Over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Stump Roaring Spring 387 76 99 38:43.70 8:36/M
2 Bill Harshman 2000 71 169 43:40.00 9:42/M
2 MILE RUN
Female OVERALL 2 MILE RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Riley Boutiller Altoona 21 15 12 12:30.87 6:15/M
Female 5 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Evelyn Holton 66 2 153 19:15.24 9:38/M
2 Davia Holton 65 3 154 19:15.25 9:38/M
3 Anna Barnes 111 5 216 23:56.36 11:58/M
4 Isabel Anderson 16 4 225 25:20.29 12:40/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hayden Settle 1029 8 101 17:43.79 8:52/M
2 Sawyer Chwatek 297 8 121 18:08.18 9:04/M
3 Eliza Anderson 17 8 124 18:08.87 9:04/M
4 Eden Locke 1002 8 137 18:38.37 9:19/M
5 Aubrey Holsinger New Enterprise 30 8 205 22:51.33 11:26/M
6 Lainey Williams 83 7 210 23:04.36 11:32/M
7 Logan Settle 1032 6 232 29:36.89 14:48/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Clapper 299 10 49 14:49.37 7:25/M
2 Cece Williams 81 11 68 16:02.83 8:01/M
3 Emily Jones Leechburg PA 550 11 82 16:45.37 8:23/M
4 Josie Sawinski 1028 11 114 17:58.63 8:59/M
5 Rayne Lingafelt 998 11 119 18:03.89 9:02/M
6 Meleah Lang Altoona 992 11 122 18:08.82 9:04/M
7 Eve Jessic 13 9 133 18:33.71 9:17/M
8 Aubriana Berardinelli 78 9 145 18:52.85 9:26/M
9 Paiton Campbell 291 10 146 18:54.68 9:27/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Seddy Clapper 501 12 30 13:53.37 6:57/M
2 Abbie Herncane Altoona 49 12 31 13:55.46 6:58/M
3 Abigail Bell 27 12 41 14:33.15 7:17/M
4 Kennedy McHugh 52 13 44 14:36.60 7:18/M
5 Olivia Merriman 1009 14 58 15:35.33 7:48/M
6 Samanatha Cherry 36 13 60 15:45.81 7:53/M
7 Ava Miller 40 12 65 15:54.37 7:57/M
8 Paige Miller 39 14 85 16:53.87 8:27/M
9 Makenna Bauer Warriors Mark 7 14 99 17:39.12 8:50/M
10 Paigh Glasgow 520 14 106 17:49.88 8:55/M
11 Bailee Wimberly 1051 13 129 18:16.36 9:08/M
12 Sarah Holes 538 12 183 20:53.21 10:27/M
13 Shelby Gronefeld 522 12 206 22:52.79 11:26/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Riley Tryninewski 1040 15 23 13:25.20 6:43/M
2 Kylee Wisor Altoona 1054 15 26 13:33.12 6:47/M
3 Hannah Merriman 1008 16 29 13:50.86 6:55/M
4 Melanie Stasik 103 18 34 14:00.77 7:00/M
5 Anna Sloey 1037 16 90 17:07.12 8:34/M
6 Abby Cherry 35 15 120 18:08.12 9:04/M
7 Miranda Wertz 1049 17 172 20:27.38 10:14/M
8 Winter Storm 68 15 221 24:37.80 12:19/M
9 Kailey Switzer 1045 15 222 24:38.38 12:19/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Clara Good Altoona 77 19 59 15:42.22 7:51/M
2 Katelyn Buzzella 290 23 73 16:22.96 8:11/M
3 Melissa Smithmyer 71 22 105 17:49.27 8:55/M
4 Vanessa Estraph 106 22 115 17:58.84 8:59/M
5 Alyson Hippo Altoona 535 24 126 18:12.83 9:06/M
6 Karissa Buzzella 289 22 130 18:20.36 9:10/M
7 Megan Smith 1038 19 140 18:46.87 9:23/M
8 Maria Thompson 72 24 141 18:48.57 9:24/M
9 Catherine McNally Altoona 1007 24 143 18:51.21 9:26/M
10 Jade Hilliard 104 19 176 20:40.61 10:20/M
11 Charlettte Thibault 1047 23 191 21:19.38 10:40/M
12 Caitlin Berkheimer Altoona 61 21 209 23:01.63 11:31/M
13 Rachel Conrad 33 21 223 25:07.26 12:34/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cassie Jackson 548 27 27 13:45.76 6:53/M
2 Ashley Lechner 995 27 47 14:43.75 7:22/M
3 Tiffany Frederick 517 27 56 15:22.33 7:41/M
4 Hillary Palmer 42 26 63 15:48.32 7:54/M
5 Amanda Kopriva Hollidaysburg 63 28 83 16:48.62 8:24/M
6 Megan Smithmyer 70 27 104 17:46.15 8:53/M
7 Brandi Doroba 509 28 131 18:21.46 9:11/M
8 Lindsay Kimble 74 26 132 18:30.62 9:15/M
9 Cassie Sweeney 47 28 136 18:37.88 9:19/M
10 Marie Scherden 57 25 148 18:59.12 9:30/M
11 Brianna Charney 293 28 169 20:17.85 10:09/M
12 Toni Watt Altoona 1048 27 177 20:42.43 10:21/M
13 Kaitlin Steinbugl 1042 25 178 20:43.66 10:22/M
14 Kaitlin Farnan 510 28 189 21:02.99 10:31/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Pincherri Altoona 1023 34 88 17:01.28 8:31/M
2 Mindy Jani 48 32 95 17:24.87 8:42/M
3 Laura Nale 1016 30 96 17:26.37 8:43/M
4 Chelsea Kleinfelter 989 30 111 17:58.28 8:59/M
5 Nicole Heverly 532 30 118 18:02.32 9:01/M
6 Corinne Thompson 73 30 142 18:48.75 9:24/M
7 Tiffany Settle 1033 34 163 20:01.36 10:01/M
8 Jessica Zorger 1060 32 166 20:06.22 10:03/M
9 Brandilynn Johnson 549 33 190 21:03.80 10:32/M
10 Renee Callar 108 30 194 21:45.13 10:53/M
11 Brianna Filer 515 33 198 21:53.87 10:57/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Lieb 19 38 46 14:42.69 7:21/M
2 Amanda Hicks Fort Dix 533 35 86 16:59.85 8:30/M
3 Chrissy Hendricks 525 38 91 17:09.12 8:35/M
4 Elizabeth Heverly Altoona 531 36 98 17:27.10 8:44/M
5 Megan Browell Duncansville 288 37 100 17:41.14 8:51/M
6 Tracie Oswald 14 35 116 18:00.11 9:00/M
7 Brandy Locke 1001 35 138 18:38.37 9:19/M
8 Michele Holton 64 37 155 19:15.33 9:38/M
9 Crystal Christopher Everett 294 36 158 19:37.10 9:49/M
10 Kelly Padamonsky 25 38 160 19:52.37 9:56/M
11 Jamie Millward 105 37 184 20:57.27 10:29/M
12 Sara Gable 31 37 186 20:58.85 10:29/M
13 Jacki White 1050 37 193 21:40.81 10:50/M
14 Stephanie Iachini 546 37 197 21:53.12 10:57/M
15 Jessica Holsinger New Enterprise 29 36 204 22:51.13 11:26/M
16 Julie Nardozza Altoona 58 37 214 23:56.20 11:58/M
17 Jill Delozier 44 38 219 24:05.13 12:03/M
18 Alexandra Castechini 292 39 230 29:00.52 14:30/M
19 Naomibell Miller 1011 38 233 30:30.36 15:15/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dusty Sharer Tyrone 1035 40 39 14:22.18 7:11/M
2 Karen Zengel 1056 40 78 16:37.43 8:19/M
3 Stephanie Berardinelli 79 40 123 18:08.87 9:04/M
4 Erin Anderson 15 40 125 18:11.25 9:06/M
5 Jodie Albarano Hollidaysburg 2 40 128 18:15.13 9:08/M
6 Jeannette 1020 40 144 18:52.22 9:26/M
7 Christi Appleman 37 44 175 20:37.35 10:19/M
8 Joy Bell 26 40 179 20:46.30 10:23/M
9 Rebecca Gronefeld 521 40 207 22:52.79 11:26/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Merrilee Anderson 5 45 57 15:32.72 7:46/M
2 Jami Hall Hollidaysburg 91 48 84 16:51.37 8:26/M
3 Tracie Hertel 529 48 139 18:43.62 9:22/M
4 Natalie Ferrucci 514 45 149 19:01.60 9:31/M
5 Jennifer Larson 113 47 168 20:15.81 10:08/M
6 Sylvia Rickabaugh 1026 47 174 20:34.52 10:17/M
7 Debbie Stacey 1041 49 199 21:54.13 10:57/M
8 Gina Meintel Altoona 67 47 213 23:45.62 11:53/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anita Bowers Altoona 286 50 64 15:49.12 7:55/M
2 Christy Huber Tyrone 543 53 74 16:23.58 8:12/M
3 Debra Bender Altoona 283 51 164 20:01.76 10:01/M
4 Anne Blake Gibsonia PA 285 50 182 20:51.57 10:26/M
5 Deborah Conrad 504 52 201 22:05.41 11:03/M
6 Leanne Dengler 506 51 212 23:17.88 11:39/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carolyn Donalder 87 56 72 16:13.12 8:07/M
2 Kim Pheasant 1022 58 196 21:45.30 10:53/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ginny Brady 287 63 152 19:04.62 9:32/M
2 Tina Hyduke Port Matilda PA 98 61 156 19:21.12 9:41/M
3 Debbie Sakmar Hollidaysburg PA 101 62 157 19:34.16 9:47/M
4 Donna Himes 51 61 173 20:29.86 10:15/M
5 Lee Farnan 511 62 192 21:35.75 10:48/M
6 Vallarie Iapalucci 547 60 231 29:36.31 14:48/M
Female 70 and Over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vicky Miller 1012 70 159 19:44.51 9:52/M
2 Eleanor Nash Duncansville 1017 79 228 27:50.78 13:55/M
Male OVERALL 2 MILE RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Will Hanlon 524 31 1 10:02.36 5:01/M
Male 5 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 George 1019 5 147 18:55.88 9:28/M
2 Parker Claar 107 5 195 21:45.30 10:53/M
Male 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vince Albarano Hollidaysburg 3 8 37 14:16.54 7:08/M
2 Seth Lieb 20 8 45 14:40.45 7:20/M
3 Wesley Hicks Hollidayburg 534 7 87 17:01.27 8:31/M
4 Killian Hendricks 527 7 170 20:25.58 10:13/M
5 Cullen Jones 202 7 187 20:59.10 10:30/M
6 Michael Nardozza 60 6 215 23:56.36 11:58/M
7 Cristopher Holsinger 539 7 229 28:57.67 14:29/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Griffen Chwatek 296 9 67 16:01.61 8:01/M
2 Isaac Yeskey Hollidaysburg 24 11 69 16:03.23 8:02/M
3 Mason Maher 1004 11 70 16:03.23 8:02/M
4 Abraham Zengel 1055 9 77 16:35.20 8:18/M
5 Cam Filer 84 11 79 16:40.91 8:20/M
6 Troy Ruggery Duncansville 54 9 89 17:06.15 8:33/M
7 Kurt Ruggery 55 11 93 17:17.56 8:39/M
8 Luke Mitchell 1014 11 94 17:20.62 8:40/M
9 Jay Albarano 1 10 117 18:01.87 9:01/M
10 Graden Jones 201 9 162 19:58.93 9:59/M
11 Wesley Baumgartner 282 10 165 20:05.21 10:03/M
12 Dominic Nardozza Altoona 59 9 208 23:01.63 11:31/M
13 Kaiden Nicodemus 90 10 217 23:56.75 11:58/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeremy Jones Hollidaysburg 551 14 3 11:00.79 5:30/M
2 Christopher Love 1003 13 5 11:50.87 5:55/M
3 August Anderson 4 14 6 12:04.61 6:02/M
4 Brady Flynn Duncansville 516 13 7 12:06.62 6:03/M
5 Jake Clapper 300 13 8 12:10.56 6:05/M
6 Caleb Tryninewski 1010 12 9 12:13.23 6:07/M
7 Logan Claar 298 14 11 12:30.87 6:15/M
8 Eli Wisor Altoona 1053 12 15 12:57.97 6:29/M
9 Jeremy Shutters Kittanning PA 86 14 19 13:11.77 6:36/M
10 Seth Conaway 502 14 21 13:24.59 6:42/M
11 Garrett Hutton 545 14 24 13:25.38 6:43/M
12 Brian Mann 1005 14 33 14:00.56 7:00/M
13 Lewis Yarger Coalport PA 85 12 43 14:35.62 7:18/M
14 Caleb McKinney 1006 12 71 16:07.88 8:04/M
15 Drew Appleman 38 14 109 17:53.58 8:57/M
16 Garrett Baumgartner 281 12 161 19:53.12 9:57/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ian Zimmerman 1057 15 2 10:13.56 5:07/M
2 Nicholas Leberfinger 994 15 10 12:19.61 6:10/M
3 Matthew Caldana 9 17 28 13:49.19 6:55/M
4 Samuel Yarger Coalport PA 99 15 52 15:03.62 7:32/M
5 Bryce Bauer Warriors Mark 6 17 55 15:18.64 7:39/M
6 Luke Adams 41 16 80 16:42.33 8:21/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Samuel Mills Tyrone 88 22 17 13:06.87 6:33/M
2 Kevin Smith Altoona 102 20 18 13:09.61 6:35/M
3 Connor Hunter 544 24 25 13:25.40 6:43/M
4 Thaddeus Zitsch 1059 20 48 14:49.12 7:25/M
5 Brandon Zitsch Altoona 1058 24 51 14:54.30 7:27/M
6 Chad Madden 45 24 188 21:00.62 10:30/M
7 Ethan Adams 34 23 224 25:07.38 12:34/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Claar 109 29 14 12:47.22 6:24/M
2 Michael Morgan 10 27 38 14:19.53 7:10/M
3 Carl Gingrich 519 27 40 14:29.98 7:15/M
4 James Carney 75 28 53 15:10.10 7:35/M
5 Shea Lee Fleck 56 27 54 15:13.87 7:37/M
6 Ethan Cree 43 25 62 15:48.32 7:54/M
7 Tyler Poorman 110 27 76 16:26.40 8:13/M
8 David Beckstead 46 28 107 17:50.12 8:55/M
9 Jacob Reed 1024 25 110 17:54.81 8:57/M
10 Josh Kleinfelter 990 28 112 17:58.37 8:59/M
11 Tyler Sweeney 89 26 135 18:37.76 9:19/M
12 Cameron Murphy Apollo PA 1015 28 202 22:05.82 11:03/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Hoover Altoona 540 31 66 15:59.17 8:00/M
2 Jordan Settle 1031 34 102 17:45.37 8:53/M
3 Jacob Settle 1030 30 103 17:45.38 8:53/M
4 Brent Filer 76 34 108 17:50.63 8:55/M
5 John Snyder 1039 34 113 17:58.48 8:59/M
6 Craig Shultz 1036 34 181 20:48.95 10:24/M
7 Adam Holencik 536 33 234 36:46.20 18:23/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donald Leeper 996 36 35 14:00.87 7:00/M
2 Joshua Ritchey 1027 37 97 17:26.88 8:43/M
3 Anthony Ferrucci 513 37 150 19:04.19 9:32/M
4 Mike Iachini 28 38 151 19:04.22 9:32/M
5 Jason Hendricks Cresson 526 38 171 20:26.81 10:13/M
6 Mark Barnes Duncansville 80 38 220 24:05.38 12:03/M
7 Taniel Anderson 18 39 226 25:20.49 12:40/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dennis Wisor Altoona 1052 44 13 12:30.87 6:15/M
2 Brian Storm 69 42 36 14:11.12 7:06/M
3 Andrew Herncane Altoona 50 44 75 16:24.59 8:12/M
4 Andy Williams 82 41 211 23:12.50 11:36/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Hertel 528 47 4 11:42.75 5:51/M
2 John Yarger Coalport PA 100 47 42 14:35.59 7:18/M
3 Tim Caldana 8 49 61 15:47.51 7:54/M
4 Shawn Jones 552 45 81 16:45.37 8:23/M
5 Donald Chwatek 295 47 127 18:14.12 9:07/M
6 Pete Jessic 12 48 134 18:33.71 9:17/M
7 Brett Mitchell 1013 48 167 20:06.31 10:03/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Naseeb Masood 62 53 22 13:25.10 6:43/M
2 Randy Tarpey Altoona 97 52 32 13:57.87 6:59/M
3 Carl Swope Claysburg 1046 53 50 14:52.37 7:26/M
4 Adam Conrad 503 51 203 22:06.63 11:03/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Ketchom 112 55 20 13:21.15 6:41/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glenn Kagarise Williamsburg 518 61 16 12:58.77 6:29/M
2 Dave Despot Altoona 507 61 92 17:11.19 8:36/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Householder Duncansville 541 67 200 21:57.10 10:59/M
Male 70 and Over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Woomer Hollidaysburg 22 73 180 20:47.32 10:24/M
2 Christopher Gable 32 70 185 20:58.28 10:29/M
3 Bill Berkheimer Altoona 284 72 218 23:59.38 12:00/M
4 Gary Rhodes Altoona 1025 77 227 25:51.38 12:56/M
2 MILE WALK
Female OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Stoltz Altoona 1349 57 1 19:42.38 9:51/M
Female 5 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kaylee Chirdon 1413 2 60 30:12.85 15:06/M
2 Ava Barnes 1394 1 105 34:36.39 17:18/M
3 Lauren Robinson 1380 4 124 36:00.15 18:00/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marissa Kanouff 1249 7 25 26:04.82 13:02/M
2 Madigan Kephart 1302 7 79 31:14.89 15:37/M
3 Addison Mitchell 1318 8 88 32:39.40 16:20/M
4 Ella Heverly Altoona 1241 7 90 32:41.62 16:21/M
5 Lilah McHenry 1310 6 116 35:17.89 17:39/M
6 Leili Robinson 1383 6 125 36:00.79 18:00/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lorelai Harker 1234 10 5 22:04.13 11:02/M
2 Stella Yeskey Hollidaysburg 1439 10 12 24:02.84 12:01/M
3 Elaina Messner 1315 10 31 26:42.34 13:21/M
4 Rebekah Dick 1372 11 74 31:00.29 15:30/M
5 Kristianna Dick 1371 11 75 31:00.33 15:30/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Campbell Ford City PA 1211 14 10 23:39.22 11:50/M
2 Emily Dick 1373 13 81 31:19.62 15:40/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Madelynn Kanouff 1379 15 11 23:39.38 11:50/M
2 Jessica Henry 1239 18 67 30:29.14 15:15/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Ketcham 1410 20 17 24:54.89 12:27/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Ketcham 1411 27 18 24:55.38 12:28/M
2 Brenna Hamming 1367 29 24 26:04.14 13:02/M
3 Katelyn Chirdon 1414 29 55 30:02.90 15:01/M
4 Mackenzie Tenuta 1351 26 71 30:40.57 15:20/M
5 Kristen Carrier 1390 29 102 34:08.13 17:04/M
6 Jerileigh Stover 1391 29 103 34:08.54 17:04/M
7 Laura Morder 1395 28 108 34:56.64 17:28/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janna Chirdon 1364 32 58 30:11.82 15:06/M
2 Ashley O'Neil 1326 33 66 30:27.74 15:14/M
3 Sam Wiley Cooney 1217 31 69 30:39.64 15:20/M
4 Natalie Houtz 542 34 86 32:05.62 16:03/M
5 Catiy Morder 1397 32 111 35:01.64 17:31/M
6 Sarah McHenry 1311 34 117 35:17.98 17:39/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Shoenberger 1343 37 91 32:46.99 16:23/M
2 Sandra Mitchell 1319 36 94 33:13.39 16:37/M
3 Charlene Filsaime 1224 39 114 35:13.39 17:37/M
4 Lisa Buchanan 1210 37 118 35:39.20 17:50/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nadia Harker 1235 40 16 24:31.31 12:16/M
2 Melody Kanouff 1250 40 26 26:04.82 13:02/M
3 Charlene Crawford Bellwood 1219 41 36 27:00.12 13:30/M
4 Elise Messner Roaring Spring 1316 44 37 27:16.88 13:38/M
5 Pam Jones 1399 43 45 28:32.11 14:16/M
6 Jennifer Hoyer 1246 40 46 28:33.25 14:17/M
7 Leah Haslam 1237 42 70 30:39.89 15:20/M
8 Kelly Dick 1374 44 82 31:20.14 15:40/M
9 Carissa Baumgartner 1208 40 95 33:13.39 16:37/M
10 Marcia Barnes 1392 40 106 34:36.64 17:18/M
11 Heather Thomas 1355 41 113 35:10.89 17:35/M
12 Ann Robinson 1381 42 122 35:56.52 17:58/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maggie Henry 1240 49 9 23:38.20 11:49/M
2 Heidi Beebe Altoona 1209 49 48 28:52.34 14:26/M
3 Penny Kelly East Freedom 1301 49 52 29:16.55 14:38/M
4 Phyllis Kephart 1303 47 78 31:14.31 15:37/M
5 Georgina Sible Altoona 1344 49 83 31:31.39 15:46/M
6 Stefanie Franks 1227 47 97 33:33.31 16:47/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelli Hileman Altoona 1243 53 30 26:13.33 13:07/M
2 Lore Kimble 1388 54 32 26:45.27 13:23/M
3 Melissa Ringkamp 1337 54 63 30:17.79 15:09/M
4 Michelle Zitsch Altoona 1363 50 84 31:31.39 15:46/M
5 Suzanne Thibault 1353 52 89 32:39.82 16:20/M
6 Rebecca Winkler Altoona 1361 52 96 33:20.67 16:40/M
7 Sherry Hrzic 1247 52 98 33:33.31 16:47/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janis Miller 1436 56 7 23:05.13 11:33/M
2 Quenna Smith 1416 55 15 24:27.13 12:14/M
3 Cathy King Altoona 1304 56 19 24:58.12 12:29/M
4 Karen Claar Imler 1214 56 21 25:44.89 12:52/M
5 Laurie McTigue 1312 57 40 27:26.11 13:43/M
6 Debbie Leskowitz 1306 58 41 27:26.11 13:43/M
7 Teresa Lanatonda 1417 56 42 27:38.88 13:49/M
8 Judith Irvin 1248 56 50 29:14.13 14:37/M
9 Karen Chirdea 1415 59 57 30:07.35 15:04/M
10 Jeanne Thompson Altoona 1357 57 68 30:29.78 15:15/M
11 Michelle Smithmyer 1385 57 77 31:13.14 15:37/M
12 Kathy Dann 1222 57 87 32:37.99 16:19/M
13 Petra Gerharts 1378 58 100 33:38.80 16:49/M
14 Brenda Quarry Altoona 1332 57 104 34:28.28 17:14/M
15 Karen Morder 1396 59 112 35:02.48 17:31/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Obert Bedford PA 1323 61 2 21:22.80 10:41/M
2 Debbie Ritchey Altoona 1339 64 29 26:12.89 13:06/M
3 Joan Thompson 1407 61 38 27:18.79 13:39/M
4 Kathy Woods Hollidaysburg 1362 63 51 29:15.89 14:38/M
5 Deborah Appleman 1206 61 62 30:17.79 15:09/M
6 Rachelle Thibault Finan 1354 61 109 34:59.40 17:30/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cindy Pincherri Altoona 1330 65 35 26:56.84 13:28/M
2 Ann Sissler 1345 65 47 28:33.85 14:17/M
3 Elaine Smithmyer 1384 66 76 31:12.24 15:36/M
4 Lois Clark 1370 67 80 31:19.62 15:40/M
5 Debbie Flinn 1226 65 120 35:40.23 17:50/M
Female 70 and Over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marmie Pheasant 1329 81 34 26:48.88 13:24/M
2 Donna Quarry 1333 79 92 32:46.99 16:23/M
3 Sheila Stone 1350 75 119 35:39.83 17:50/M
Male OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Harker 1233 42 3 21:41.95 10:51/M
Male 5 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dylan Chirdon 1412 1 59 30:12.65 15:06/M
2 Paul Gerharts 1228 5 101 33:38.82 16:49/M
Male 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Layne Wolff 1409 8 20 25:44.38 12:52/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cooper Appleman 1437 10 14 24:26.38 12:13/M
2 Jacob Gardner 1369 11 27 26:05.14 13:03/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Harker 1236 12 22 26:01.13 13:01/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Harding Jr Altoona 1232 17 6 22:40.38 11:20/M
2 Nathan Ringkamp 1338 16 61 30:17.15 15:09/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott O'Neil 1327 33 28 26:05.80 13:03/M
2 David Thompson 1408 30 53 29:21.81 14:41/M
3 Tom Chirdon 1365 32 56 30:03.88 15:02/M
4 Mike Cooney 1216 31 72 30:40.58 15:20/M
5 Joshua Bice 1438 30 107 34:46.82 17:23/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Jones 1398 38 44 28:31.89 14:16/M
2 Mike Stephens 1348 39 54 29:59.64 15:00/M
3 Neil Heverly Altoona 1242 36 93 32:57.15 16:29/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Toby Houtz 1245 44 49 29:14.11 14:37/M
2 Scott Harding 1231 44 65 30:24.50 15:12/M
3 Erik Messner Roaring Spring 1317 44 121 35:41.77 17:51/M
4 Derek Robinson Altoona 1382 42 123 36:00.15 18:00/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Ringkamp 1336 53 64 30:19.19 15:10/M
2 Merle Wachter 1359 53 115 35:14.33 17:37/M
3 Terry Baker Altoona 1207 54 126 36:05.84 18:03/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gerald Gardner 1368 55 23 26:03.36 13:02/M
2 Greg Kimble 1389 55 33 26:45.47 13:23/M
3 Bill Dann 1221 58 73 30:50.64 15:25/M
4 Robert Gerharts 1229 58 99 33:38.18 16:49/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stewart McClelland Hollidaysburg 1307 61 4 21:54.63 10:57/M
2 Kevin Yeskey Hollidaysburg 1440 61 13 24:04.71 12:02/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Conte Altoona 1215 68 39 27:20.21 13:40/M
2 Tim Thomas 1356 66 43 28:05.36 14:03/M
3 Brady Appleman 1205 65 85 32:03.80 16:02/M
4 Tom Finan SR 1225 67 110 35:00.52 17:30/M
Male 70 and Over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Obert Bedford PA 1324 70 8 23:09.88 11:35/M
DQ
Male 99 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Willie 1021 56 1 19:16.38 9:38/M
2 # 199 199 0 2 25:51.45 5:45/M