OHIO HILLS FOLK FESTIVAL
Age Group Results
July 08, 2017
Results By Race Management Systems, Inc.
5K RUN
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cali Weber 335 15 13 22:11.42 7:09/M
2 Tess McConkey 308 19 15 23:08.71 7:28/M
3 Melinda Nelson 963 23 20 24:43.19 7:58/M
Female No Age Provided
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mandy Woodih 353 0 38 30:00.64 9:41/M
2 Lacey Betts 358 0 75 43:17.17 13:58/M
3 Stacey Steele 341 0 76 44:18.17 14:17/M
Female 14 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kaylee Graham 923 12 31 27:48.69 8:58/M
2 Cady Weber 333 10 35 29:42.42 9:35/M
3 Kendal Snyder 984 8 53 33:00.15 10:39/M
4 Breanna Flood 397 13 79 52:01.80 16:47/M
Female 15 to 20
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Riley Helmick 928 15 21 24:49.92 8:00/M
2 Alexis Wheeler 349 18 34 28:44.21 9:16/M
Female 21 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley Colvin 907 29 30 27:10.41 8:46/M
2 Hannah Sholtis 981 28 42 30:40.65 9:54/M
3 Ashley Haynes 355 29 49 32:30.40 10:29/M
4 Ashley Leasure 945 27 51 32:44.27 10:34/M
5 Mahaley Vargo 344 21 64 36:01.81 11:37/M
6 Emily Butler 888 29 71 40:06.73 12:56/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carrie Nabholz 961 36 27 26:31.69 8:33/M
2 Amy Thornton 987 30 45 30:57.91 9:59/M
3 Christine Beck 311 39 46 31:03.13 10:01/M
4 Kate Slevin 982 35 57 33:45.39 10:53/M
5 Sierra Giesey 920 30 59 34:20.14 11:05/M
6 Betsy Thoburn 986 32 61 35:43.14 11:31/M
7 Michelle Lacroix 943 34 62 35:43.54 11:31/M
8 Laura Frakes 916 37 65 36:58.61 11:55/M
9 Amy Lewis 948 34 67 38:04.84 12:17/M
10 Kimberly Young 997 37 77 49:39.12 16:01/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mindy Johnson 935 41 24 26:05.98 8:25/M
2 Jodie Weber 334 42 37 29:53.50 9:38/M
3 Nancy Mccabe-Day 953 46 41 30:40.41 9:54/M
4 Jenny Taylor 348 46 55 33:13.64 10:43/M
5 Mandy Hupp 332 45 60 34:36.39 11:10/M
6 Mary Dougherty 327 45 68 39:39.23 12:47/M
7 Darci Young 996 47 73 41:31.11 13:24/M
Female 50 and Over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Connie Rich 973 62 44 30:48.61 9:56/M
2 Connie Millhone 959 63 56 33:33.39 10:49/M
3 Tammy Whitsell 989 50 72 41:22.96 13:21/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cole Meyers 396 17 1 18:28.99 5:57/M
2 Trey Dougherty 328 17 2 18:57.99 6:07/M
3 Luke Hewold 330 16 3 19:03.86 6:09/M
Male No Age Provided
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed T. 356 0 81 59:07.83 19:04/M
Male 14 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Jenkins 934 13 11 21:35.48 6:58/M
2 Aidan Snyder 983 14 16 23:22.83 7:32/M
3 Logan Dodd 303 12 17 23:24.46 7:33/M
4 Blake Waybie 323 10 18 23:50.37 7:41/M
5 Cole Francis 351 9 23 25:47.44 8:19/M
6 August Nabholz 960 8 28 26:31.86 8:33/M
7 Owen Giesey 350 12 33 28:39.31 9:15/M
8 Jake Giesey 918 9 36 29:48.62 9:37/M
9 Noah Betts 357 12 47 31:25.10 10:08/M
10 Tucker Hastings 926 6 50 32:38.37 10:32/M
11 Sam Wayble 346 9 54 33:07.93 10:41/M
12 Jett Giesey 919 11 58 34:15.39 11:03/M
13 Gavin Tipton 354 9 80 59:03.45 19:03/M
Male 15 to 20
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Ogle 400 16 4 19:08.60 6:10/M
2 Jay McConkey 309 17 5 19:09.41 6:11/M
3 Ryan Crum 342 15 6 19:43.44 6:22/M
4 Johnny Crum 343 17 7 20:05.74 6:29/M
5 William Loos 399 16 10 20:39.73 6:40/M
6 Manny Vazquez 395 16 22 24:49.93 8:00/M
Male 21 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dale Neff 329 29 12 21:45.71 7:01/M
2 Matthew Hart 924 24 29 26:54.69 8:41/M
3 Corey Umstitt 352 27 32 28:00.96 9:02/M
4 Vincent Carpenter 902 29 70 39:44.73 12:49/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Eagon 315 35 9 20:30.90 6:37/M
2 Garret Holt 929 31 26 26:31.44 8:33/M
3 Owen Williams 991 35 40 30:17.37 9:46/M
4 Cole Giesey 917 34 43 30:46.91 9:55/M
5 Brandon Demastes 345 30 63 36:01.28 11:37/M
6 Jared Sheppard 310 34 66 38:04.44 12:17/M
7 Russ Young 998 34 78 49:42.25 16:02/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Bennett 324 49 8 20:17.88 6:33/M
2 Evan Hastings 925 47 39 30:11.66 9:44/M
3 Jeremy Wayble 347 40 48 32:06.30 10:21/M
Male 50 and Over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mitch Radella Cranberry Twp PA 970 52 14 22:31.47 7:16/M
2 Mike Zaleski 1000 52 19 23:50.56 7:41/M
3 Jerry Pittman 967 57 25 26:26.56 8:32/M
4 Blake Headen 927 50 52 32:53.39 10:36/M
5 William Carpenter 903 53 69 39:44.53 12:49/M
6 Dick Robertson 336 76 74 42:26.58 13:41/M
5K WALK
Female OVERALL 5K WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Natasha Hribal 930 30 1 31:11.65 10:04/M
2 Kathy Ervin 912 50 2 31:46.65 10:15/M
3 Brenda Colvin 908 58 3 33:55.55 10:56/M
4 Shirley Bonnette 880 56 6 35:00.91 11:17/M
5 Amy Richard 974 37 8 36:04.87 11:38/M
Female No Age Provided
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brenda George 317 0 36 52:00.22 16:46/M
Female 99 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rose Gray 313 60 10 37:37.36 12:08/M
2 Tina Parsons 965 58 12 38:31.10 12:25/M
3 Emma Prager 305 14 14 40:37.92 13:06/M
4 Hanna Gossett 921 25 17 41:40.30 13:26/M
5 Michelle Lehotay 946 52 19 41:49.47 13:29/M
6 Kelly Adams 874 48 20 41:51.93 13:30/M
7 Lisa Zaleski 999 49 21 41:52.84 13:30/M
8 Maggie Espina 914 56 22 44:15.31 14:16/M
9 Kenna Brandon 882 36 23 44:48.98 14:27/M
10 Deborah Mcintire 955 62 24 46:32.79 15:01/M
11 Jody Williams 990 47 26 46:34.53 15:01/M
12 Donna Lacroix 942 55 27 46:36.29 15:02/M
13 Kiley Carpenter 901 26 28 47:21.44 15:16/M
14 Kaitlyn Mcelroy 954 26 29 47:21.63 15:16/M
15 Linda Pearson 339 67 31 47:39.20 15:22/M
16 Kim Masters 322 50 34 51:07.17 16:29/M
17 Maria Neiswonger 962 36 37 52:43.63 17:00/M
18 Becky Shaffer 980 56 38 52:44.60 17:01/M
19 Lauren Roe 979 16 39 52:48.52 17:02/M
20 Heather Roe 978 46 40 52:49.25 17:02/M
21 Tina Pittman 968 52 41 54:49.81 17:41/M
Male OVERALL 5K WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Crum 337 44 4 34:06.64 11:00/M
2 David Workman 398 66 5 34:19.88 11:04/M
3 George Macek 950 65 7 35:20.77 11:24/M
4 Rich Bogard 302 49 9 36:18.60 11:43/M
5 Richard Respole 972 65 11 37:37.61 12:08/M
Male No Age Provided
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carmen Shipman 320 0 25 46:33.92 15:01/M
2 TJ Sharrock 319 0 33 51:06.56 16:29/M
3 Steve Overly 321 0 35 51:08.51 16:30/M
Male 99 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elmer Borsos 881 62 13 39:15.60 12:40/M
2 Cecil Lacroix 941 57 15 41:17.46 13:19/M
3 Bryan Day Sr 911 54 16 41:23.37 13:21/M
4 Lance Gossett 922 51 18 41:40.71 13:26/M
5 Stan Czyzewski 910 75 30 47:24.50 15:17/M
6 Dean Pearson 338 67 32 50:44.51 16:22/M
10K
Female OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Mcnear Lloyd's Racing Team 956 32 3 41:58.43 6:46/M
2 Rachel Jamiel 932 22 5 44:56.71 7:15/M
3 Susan Wright 995 46 13 49:16.28 7:57/M
Female 29 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Candace Kesselring 938 22 22 53:40.69 8:39/M
2 Amanda Hukill 931 28 23 53:58.45 8:42/M
3 Jenn Riggle 975 28 24 54:06.99 8:44/M
4 Brittany Stephens 314 25 31 1:05:56.38 10:38/M
5 Anna Wright 993 14 36 1:10:19.49 11:20/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Donley 318 34 14 49:38.32 8:00/M
2 Summer Jenkins 933 39 18 50:59.76 8:13/M
3 Jenny Stiers 985 36 20 53:20.12 8:36/M
4 Melissa Dodd 304 39 30 1:05:28.65 10:34/M
5 Katrina Lallathin 944 39 33 1:06:42.63 10:45/M
6 Misty Cruse 340 39 37 1:10:23.65 11:21/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Patrone 966 41 21 53:24.75 8:37/M
2 Suzanne Wojtasek 992 49 27 1:00:30.81 9:45/M
3 Jennifer Kriechbaum 325 45 29 1:03:33.29 10:15/M
4 Meladie Croy 909 40 34 1:08:55.31 11:07/M
5 Michele Plumly 969 49 38 1:11:48.61 11:35/M
Female 50 and Over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Warfield 988 51 26 59:12.90 9:33/M
Male OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cedric Robinson Martins Ferry OH 331 26 1 35:36.39 5:45/M
2 Tommy Mcnear Lloyd's Racing Team 957 40 2 41:58.24 6:46/M
3 Carl Kondrach 316 45 4 43:54.31 7:05/M
Male 29 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Smith 326 27 8 47:56.53 7:44/M
2 Jared Matley 951 16 11 48:49.97 7:52/M
3 Josh Carpenter 312 28 16 50:12.17 8:06/M
4 Iming Chang 904 25 17 50:16.86 8:06/M
5 Thomas Ervin 913 13 35 1:09:52.87 11:16/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Lewis 949 38 6 45:04.27 7:16/M
2 Cody Dierkes 306 30 10 48:31.86 7:50/M
3 Josh Kirkpatrick 939 37 12 49:08.96 7:55/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gregory Lepage 947 46 9 48:06.97 7:45/M
Male 50 and Over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Jamiel 307 51 7 47:17.79 7:38/M
2 Joe Allen 878 67 15 49:41.52 8:01/M
3 Ronald Matley 952 54 19 52:22.82 8:27/M
4 John Addy 875 70 25 56:47.92 9:10/M
5 Allan Olexa 964 66 28 1:01:06.19 9:51/M
6 Mark Brown 887 60 32 1:06:01.27 10:39/M