YOUNGSTOWN PEACE RACE 10K
Age Group Results
October 23, 2016
Results By Race Management Systems, Inc.
10K
Female OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joan Aliyabei 1918 33 12 33:07.40 5:20/M
2 Veronicah Maina 1915 27 13 33:31.43 5:24/M
3 Gladys Cheboi 1917 27 15 34:13.67 5:31/M
4 Daisy Kimeli 1916 21 16 34:41.76 5:36/M
5 Svetlana Pretot 2123 45 22 36:06.55 5:49/M
6 Erin Webster 1910 30 23 36:17.79 5:51/M
Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mariam Tulius 1832 56 59 40:47.11 6:35/M
2 Beth Woodward 1903 41 64 41:00.59 6:37/M
Female GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tina Seech PA 1781 55 67 41:37.37 6:43/M
2 Vicky Palumbo 1264 53 85 43:08.86 6:57/M
3 Michelle Rupe 1764 57 89 43:45.35 7:03/M
Female 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonie Brooks 2164 0 636 1:15:10.36 12:07/M
Female 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julia Gorby 2102 13 94 44:20.13 7:09/M
2 Olivia Miller Silver Spring MD 1675 14 162 49:16.12 7:57/M
3 Jenna Kohnen New Castle PA 1600 13 176 50:06.51 8:05/M
4 Isabel Kiko Louisville OH 1391 18 234 52:21.23 8:27/M
5 Mia Bruno Youngstown OH 1455 16 255 53:21.79 8:36/M
6 Trinity Niznik Youngstown OH 2161 13 257 53:27.78 8:37/M
7 Faith Gaffney Youngstown OH 1524 19 319 55:55.77 9:01/M
8 Gianna Mediati Mc Donald OH 1665 14 322 56:01.70 9:02/M
9 Abby Pratt Mc Donald OH 1725 16 323 56:01.76 9:02/M
10 Alexis Kaleda 2112 15 362 58:06.23 9:22/M
11 Giavanna Sammarone Canfield OH 1767 18 366 58:21.25 9:25/M
12 Aryana Osborne Canfield OH 1874 18 370 58:32.76 9:26/M
13 Lenna Atway 1255 12 384 59:02.71 9:31/M
14 Kaylin Shackelford Southington OH 2367 17 454 1:02:05.22 10:01/M
15 Christine Fortine 1512 16 464 1:02:46.29 10:07/M
16 Brittony Christmas 1950 15 489 1:03:59.96 10:19/M
17 Halle Van Scoy Lisbon OH 1834 18 684 1:25:22.45 13:46/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabrielle Kennelley 2124 23 26 37:10.40 6:00/M
2 Gabriella Kruez 1905 24 27 37:15.56 6:00/M
3 Morgan Meade Cleveland OH 2349 24 49 40:00.59 6:27/M
4 Amy Kerst Dayton OH 2341 23 57 40:40.88 6:34/M
5 Katie Heney YoungstownBoardman 2155 24 61 40:49.38 6:35/M
6 Ashley Smith Canfield OH 1795 23 78 42:45.16 6:54/M
7 Alyssa Anderson Canfield OH 1406 22 86 43:15.28 6:59/M
8 Ellie Rogenski 1937 20 124 46:50.76 7:33/M
9 Madisen Richards Hermitage PA 1744 24 209 51:18.96 8:16/M
10 Angela Goodhart Kent OH 2331 24 279 54:15.39 8:45/M
11 Audrey Keleman Youngstown OH 1589 21 281 54:17.72 8:45/M
12 Nadya Stratton Poland OH 2370 21 296 54:54.83 8:51/M
13 Jennifer Toth Lake Milton OH 2371 24 311 55:31.29 8:57/M
14 Lauren Mcnitosh 2108 21 361 58:04.19 9:22/M
15 Lilan Miller Silver Spring MD 1674 21 364 58:19.69 9:24/M
16 Caitlyn Rodomsky Girard OH 2360 23 430 1:01:10.49 9:52/M
17 Nicole Wenick Youngstown OH 1851 22 443 1:01:36.71 9:56/M
18 Taylor Marshall Youngstown OH 1645 23 444 1:01:36.91 9:56/M
19 Nicole Gelonese 1930 20 510 1:04:45.50 10:27/M
20 Stefany Goehring Youngstown OH 2068 23 540 1:06:29.14 10:43/M
21 Nicole Jackson Beaver Falls PA 1579 23 543 1:06:45.20 10:46/M
22 Lacey Jeffries North Jackson OH 1582 24 615 1:12:24.65 11:41/M
23 Krystle Van Dyke Mc Donald OH 1833 22 623 1:13:01.64 11:47/M
24 Olivia Clark Akron OH 1471 22 625 1:13:22.15 11:50/M
25 Angela Lewis South Euclid OH 1623 24 673 1:22:33.27 13:19/M
26 Ilene Nasseri Hubbard OH 1695 23 701 1:33:18.71 15:03/M
27 Alicia Jackson Masury OH 2336 24 705 1:43:20.58 16:40/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alyssa Gwirtz Canfield OH 1550 26 69 41:42.61 6:44/M
2 Kelsey Price New York NY 1727 25 82 42:57.79 6:56/M
3 Ashley Fitch Warren OH 1508 26 153 48:17.73 7:47/M
4 Elizabeth Mumaw Youngstown OH 1694 27 170 49:43.87 8:01/M
5 Ashley Isoldi Girard OH 2335 26 181 50:22.81 8:07/M
6 Michelle Cary 1363 28 191 50:42.22 8:11/M
7 Ashley Yankey Girard OH 2377 25 195 50:49.13 8:12/M
8 Lynn Yocum Lakewood OH 2119 27 248 53:09.14 8:34/M
9 Shana Wilson Poland OH 2142 29 287 54:28.97 8:47/M
10 Kelsey Klim Poland OH 1599 29 288 54:30.53 8:47/M
11 Jennifer Grich Youngstown OH 1546 25 291 54:39.53 8:49/M
12 Hallie Seiser 1952 27 294 54:54.34 8:51/M
13 Rachel Gillern boardman OH 2150 29 350 57:25.40 9:16/M
14 Jenny Hulick Youngstown OH 1242 29 359 57:55.83 9:20/M
15 Maria Kane Canfield OH 2169 27 402 59:50.88 9:39/M
16 Clarie Miller Georgetown PA 1395 27 412 1:00:32.74 9:46/M
17 Alyssa Conner Christchurch 1478 27 413 1:00:34.99 9:46/M
18 Abby Minnick Akron OH 2117 26 414 1:00:35.66 9:46/M
19 Tess Mcmrray 1253 29 422 1:00:56.75 9:50/M
20 Meghan Weltman New Castle PA 1850 29 439 1:01:28.71 9:55/M
21 Heather Rapp Poland OH 1735 29 440 1:01:30.98 9:55/M
22 Celeste Pagan Youngstown OH 1709 25 455 1:02:06.98 10:01/M
23 Molly Martin 1896 25 471 1:03:18.14 10:13/M
24 Amanda Pauken Berlin Center OH 1715 29 501 1:04:20.42 10:23/M
25 Jessica Hall Sharpsville PA 1553 28 505 1:04:34.28 10:25/M
26 Emily Vukovic Farmdale OH 1840 29 508 1:04:40.46 10:26/M
27 Ashley Koval Pittsburgh PA 1607 29 516 1:05:03.46 10:30/M
28 Jackie Mercer 1669 28 545 1:07:00.77 10:48/M
29 Gina Schiavone Youngstown OH 1778 25 567 1:08:34.83 11:04/M
30 Brittany Maughan Vienna OH 1653 25 571 1:08:49.37 11:06/M
31 Ashley Rogers Canfield OH 1748 27 600 1:11:16.64 11:30/M
32 Terrie Turney Warren OH 1397 29 605 1:11:53.43 11:36/M
33 Ashley Rossi New Middletown OH 1750 27 658 1:19:36.99 12:50/M
34 Rebakah Shafer 1252 28 664 1:21:10.33 13:05/M
35 Patricia Giandlio 2086 25 679 1:23:27.52 13:28/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee Harden 1919 33 32 38:24.51 6:12/M
2 Blossom Heindel Fairlawn OH 1564 31 38 39:09.40 6:19/M
3 Whitney Corey Youngstown OH 1481 34 72 42:02.87 6:47/M
4 Jaclyn Disibio 1940 33 76 42:21.12 6:50/M
5 Ashley Adams New Castle PA 1401 33 140 47:34.83 7:40/M
6 Vanessa Fritz Mineral Ridge OH 1521 34 150 48:16.51 7:47/M
7 Lindsay Donofrio Washington DC 2170 33 230 52:19.29 8:26/M
8 Shannon Dudash Youngstown OH 1495 31 316 55:52.52 9:01/M
9 Josellen Hrusovsky Youngstown OH 2199 31 318 55:54.36 9:01/M
10 Adrianne Detesco Youngstown OH 1979 31 325 56:07.76 9:03/M
11 Emma Komlanc Poland OH 1604 31 340 56:49.89 9:10/M
12 Sarah Edwards Farmdale OH 1500 34 363 58:11.96 9:23/M
13 Sarah Gaydos Lisbon OH 1531 33 369 58:32.25 9:26/M
14 Courtney Poullas Youngstown OH 1724 30 410 1:00:23.73 9:44/M
15 Andrea Bland West Farmington OH 1440 30 416 1:00:47.24 9:48/M
16 Patricia Robinson Lisbon OH 1746 33 421 1:00:56.75 9:50/M
17 Megan Torreance Salem OH 2152 31 423 1:01:00.97 9:50/M
18 Lauren Clarke Canfield OH 1942 32 437 1:01:16.43 9:53/M
19 Andra Lamarca Canfield OH 1615 30 438 1:01:19.92 9:53/M
20 Alison Campana Pittsburgh PA 1464 33 441 1:01:32.98 9:55/M
21 Celestina Oldenburg Youngstown OH 1705 31 462 1:02:22.20 10:04/M
22 Krista Totin Sharpsville PA 1829 31 475 1:03:25.29 10:14/M
23 Hanna Cleckner Youngstown OH 1473 30 476 1:03:26.10 10:14/M
24 Amy Morningstar Transfer PA 1691 32 477 1:03:26.10 10:14/M
25 Andrea Dixon-Heisler 1963 32 498 1:04:19.60 10:22/M
26 Larissa Zoccole Sharpsville PA 1954 31 506 1:04:34.70 10:25/M
27 Ashlee Thorne Youngstown OH 1824 30 529 1:05:51.20 10:37/M
28 Laura Crowgey Youngstownou OH 1890 31 561 1:08:06.44 10:59/M
29 Stefanie Adams Youngstown OH 1403 33 582 1:09:44.59 11:15/M
30 Erin Saluga Boardman OH 2077 34 583 1:09:46.65 11:15/M
31 Alicia Prieto Langarica Youngstown OH 1728 32 585 1:09:55.22 11:17/M
32 Tracy Behnke Warren OH 1429 31 598 1:10:57.38 11:27/M
33 Cassandra Tournoux Youngstown OH 1830 31 601 1:11:19.10 11:30/M
34 Shannon Arcade 1412 30 602 1:11:21.65 11:30/M
35 Amy Hornikel Cortland OH 1570 32 634 1:14:35.22 12:02/M
36 Tara Dudley Alliance OH 1496 33 637 1:15:39.98 12:12/M
37 Sara Bable Leetonia OH 1413 30 639 1:16:07.53 12:17/M
38 Joy Harmyak 1877 34 667 1:22:02.24 13:14/M
39 Dana Hromyak 1878 34 668 1:22:02.33 13:14/M
40 Pam Giandglio 2087 34 692 1:28:58.12 14:21/M
41 Marci Mcbride Canfield OH 1655 30 694 1:29:09.41 14:23/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 gianna guerino Farrell PA 1377 37 50 40:02.84 6:27/M
2 Amanda McNinch 1390 37 83 43:01.77 6:56/M
3 Terri Wytko 1863 35 84 43:03.61 6:57/M
4 Melissa Ruffner 2109 35 115 46:23.80 7:29/M
5 Jodi Commisso 1477 36 117 46:26.25 7:29/M
6 Bridget Quinn 1732 35 134 47:21.40 7:38/M
7 Kristie Shumaker Canfield OH 1788 37 159 49:12.26 7:56/M
8 Julie Rudolph Youngstown OH 1761 37 225 52:06.31 8:24/M
9 Erica Fleming 1272 39 228 52:09.66 8:25/M
10 Chrissy Engelis 2140 38 242 52:41.21 8:30/M
11 Mary Schultz North Jackson OH 2080 36 252 53:14.46 8:35/M
12 Christine Toth 1828 37 273 54:05.24 8:43/M
13 Meghan Kifer 1593 37 285 54:25.39 8:47/M
14 Tifinie Lacomb 1982 36 301 55:06.28 8:53/M
15 Monica Fletcher Pittsburgh PA 1509 39 309 55:28.28 8:57/M
16 Rachelle Schneiter Mcdonald OH 1780 39 313 55:36.96 8:58/M
17 Katie Swain Canfield OH 1812 37 320 55:58.52 9:02/M
18 Michelle Bilas 1436 37 354 57:38.28 9:18/M
19 Tiffany Gallo 1275 35 367 58:25.38 9:25/M
20 Jessica Gray Warren OH 1544 36 406 59:57.61 9:40/M
21 Natalie Lariccia Canfield OH 2148 39 407 59:59.65 9:40/M
22 Lisa Resnick Canfield OH 1941 38 427 1:01:06.25 9:51/M
23 Tammy Bresnahan Youngstown OH 1450 36 435 1:01:13.58 9:52/M
24 Candace Rivera 1929 37 448 1:01:53.45 9:59/M
25 Ashlee Hull Youngstown OH 1577 35 467 1:02:50.15 10:08/M
26 Holly Miller 1128 36 470 1:03:14.53 10:12/M
27 Peggy Bissett Ravenna OH 1437 36 478 1:03:26.47 10:14/M
28 Stephanie Palumbo Niles OH 1710 38 483 1:03:39.98 10:16/M
29 Stephanie Sobien Youngstown OH 1797 35 490 1:04:00.50 10:19/M
30 Beth Stricko Canfield OH 2113 38 494 1:04:05.68 10:20/M
31 Laura Jarvis Poland OH 1580 39 495 1:04:09.36 10:21/M
32 Laurie Forsyth Poland OH 1898 38 512 1:04:50.96 10:27/M
33 Megan Zimmers Poland OH 1899 37 513 1:04:50.96 10:27/M
34 Gretchen Leah Lowellville OH 1620 35 531 1:05:51.60 10:37/M
35 Charmaine Nickerson Canfield OH 1699 36 564 1:08:26.90 11:02/M
36 Nichole Ammon Youngstown OH 1405 36 573 1:08:55.18 11:07/M
37 Sheila Shambach-Heineman Salem OH 1784 35 574 1:08:59.54 11:08/M
38 Amy Demarco 1925 37 579 1:09:31.17 11:13/M
39 Jill Colaneri Poland OH 1474 38 589 1:10:19.72 11:20/M
40 Melissa Bixler Niles OH 2320 36 590 1:10:19.92 11:20/M
41 Michelle Haas 1876 36 603 1:11:22.77 11:31/M
42 Jennifer Molaskey Youngstown OH 1683 37 614 1:12:14.90 11:39/M
43 Christina West Ravenna OH 1852 37 628 1:13:46.14 11:54/M
44 Kristen Apple Monaca PA 1411 35 632 1:14:33.80 12:01/M
45 Christa Bigham Alliance OH 1435 37 638 1:15:40.38 12:12/M
46 Dannete Lyden 2107 36 641 1:16:18.62 12:18/M
47 Jennifer Fish Youngstown OH 1507 36 643 1:16:47.88 12:23/M
48 Kelly Mellinger Salems OH 1667 39 644 1:16:49.82 12:23/M
49 Colleen Flynn Mooresville NC 1875 38 647 1:17:29.84 12:30/M
50 Maria Wagner 1872 38 649 1:17:56.98 12:34/M
51 Angela Pettitt 2156 37 654 1:18:42.94 12:42/M
52 Brianna Carter Newton Falls OH 1466 36 680 1:23:54.62 13:32/M
53 Snjezana Balaz Youngstown OH 1419 37 682 1:24:14.57 13:35/M
54 Kara Griffith Youngstown OH 1983 39 690 1:27:57.17 14:11/M
55 Kamilah Merritt Youngstown OH 1378 37 699 1:33:05.76 15:01/M
56 Christy Gallagher 2070 36 706 1:43:20.68 16:40/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wendy Russo 1271 44 100 45:14.46 7:18/M
2 Laura Pfahler Youngstown OH 1720 41 118 46:33.34 7:30/M
3 Sarah Bashiniski 1939 41 127 46:59.94 7:35/M
4 Geniene Hankey Youngstown OH 1554 42 156 48:44.82 7:52/M
5 Tricia Dye Hermitage PA 1498 42 164 49:24.67 7:58/M
6 Amy Broderick 1893 41 238 52:32.84 8:28/M
7 Erin Kolesar Boardman OH 1602 40 245 53:01.61 8:33/M
8 Terri Hrina-Treharn 1572 41 305 55:19.52 8:55/M
9 Jodi Baer Leetonia OH 1417 42 343 57:10.94 9:13/M
10 Lori Schafer Youngstown OH 1775 44 348 57:21.10 9:15/M
11 Shannon Sarigianopoulos Canfield OH 1772 43 349 57:25.26 9:16/M
12 Lesley Tietz Southington OH 1825 40 393 59:29.25 9:36/M
13 Heidi Miklos Hermitage PA 1670 42 395 59:39.50 9:37/M
14 Candiie Burbick 1932 44 396 59:41.53 9:38/M
15 Kelley Varie Struthers OH 1838 41 408 1:00:23.36 9:44/M
16 Shannon Stamp 2071 43 433 1:01:12.97 9:52/M
17 Carrie Pitzer North Lima OH 1722 44 453 1:02:00.95 10:00/M
18 Diane Marshall 1644 43 460 1:02:13.22 10:02/M
19 Gina Zawrotuk North Lima OH 1894 42 481 1:03:38.76 10:16/M
20 Melissa Krager Akron OH 1608 42 484 1:03:51.83 10:18/M
21 Lana Morgan Hanoverton OH 1687 44 499 1:04:19.60 10:22/M
22 Natalie Schadl Mc Donald OH 1773 44 525 1:05:50.21 10:37/M
23 Shelly Colucci Canfield OH 1476 41 528 1:05:50.93 10:37/M
24 Sharri Brown Canfield OH 2323 42 532 1:05:51.60 10:37/M
25 Jennifer Wingard Greenville PA 1858 42 534 1:06:03.66 10:39/M
26 Renee Miller 1356 43 568 1:08:39.67 11:04/M
27 Wendy Jenkins-Deluca Warren OH 1583 41 581 1:09:38.68 11:14/M
28 Lynanne Woodling-Superak Warren OH 2375 44 588 1:10:17.68 11:20/M
29 Maddalena Gillen Struthers OH 1535 44 593 1:10:29.92 11:22/M
30 Amanda Currington 1483 43 608 1:11:58.51 11:36/M
31 Jean Blair Youngstown OH 1438 40 620 1:12:31.37 11:42/M
32 Kathleen Soubeyrand 2103 42 626 1:13:23.77 11:50/M
33 Janelle Fumerola Grove City PA 1522 42 653 1:18:38.23 12:41/M
34 Diane Hofus Austintown OH 1567 44 674 1:22:49.79 13:21/M
35 Heather Heath Hubbard OH 1563 42 675 1:22:49.79 13:21/M
36 Nicole Nadasky Canfield OH 1879 43 685 1:25:54.61 13:51/M
37 Cher Lallroff 1990 40 707 1:47:50.38 17:24/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Becky Rudzik 1936 45 126 46:59.83 7:35/M
2 Renay Choma Youngstown OH 1470 49 192 50:42.62 8:11/M
3 Natalie Guappone 2177 49 202 51:11.44 8:15/M
4 Trish Fatobene Cortland OH 1505 46 243 52:47.55 8:31/M
5 Litsa Rubino Warren OH 1757 48 254 53:17.51 8:36/M
6 Jannie Jordan 1891 49 259 53:35.51 8:39/M
7 Sharon Morrison Greenland NH 1693 47 261 53:37.94 8:39/M
8 Wendy Grohorskey 1548 45 284 54:20.54 8:46/M
9 Patti Sandlin Ravenna OH 1769 47 293 54:52.44 8:51/M
10 Carolyn Quaranta 1730 48 300 55:05.51 8:53/M
11 Laura Lytle Farmdale OH 1639 48 307 55:22.32 8:56/M
12 Tara Costarella Girard OH 1384 46 329 56:16.10 9:05/M
13 Tiffany Kaiser Canfield OH 1587 45 336 56:30.92 9:07/M
14 Amy Klenec Lowellville OH 1598 48 368 58:26.39 9:25/M
15 Shaun Stoeber Youngstown OH 1808 46 375 58:47.41 9:29/M
16 Terri Katula Struthers OH 2097 48 379 58:56.99 9:30/M
17 Janet Clark 1260 48 382 59:01.67 9:31/M
18 Wendy Thomas 1822 45 391 59:22.16 9:35/M
19 Barb Varga Youngstown OH 1837 49 392 59:23.18 9:35/M
20 Lori Masters New Wilmington PA 1649 49 404 59:53.50 9:40/M
21 Merry Wagner Cortland OH 1842 47 426 1:01:06.24 9:51/M
22 Melanie Murphy 2093 48 446 1:01:45.60 9:58/M
23 Melanie Orlando 1281 46 496 1:04:15.29 10:22/M
24 Huong Nguyen Youngstown OH 1962 46 507 1:04:38.96 10:25/M
25 Christine Hunkus 1957 45 514 1:04:57.55 10:29/M
26 Bonnie Bruno Youngstown OH 1454 46 515 1:05:02.44 10:29/M
27 Jackie Locy Rock Creek OH 1632 45 520 1:05:20.20 10:32/M
28 Kelli Anderson Canfield OH 1409 49 522 1:05:35.68 10:35/M
29 Lisa Hanks-Blair 1965 47 538 1:06:23.83 10:42/M
30 Leslie Mediate Youngstown OH 1664 46 544 1:06:45.28 10:46/M
31 Patti Kostelnak 2198 48 551 1:07:13.94 10:50/M
32 Amy Lagese 1614 47 552 1:07:26.44 10:53/M
33 Kris Harrington Youngstown OH 1559 49 553 1:07:32.60 10:54/M
34 Wendy Dancak Sharpsville PA 2147 48 569 1:08:39.67 11:04/M
35 Cynda Brainard Aurora OH 1448 47 570 1:08:40.93 11:05/M
36 Fran Anderson Canfield OH 1407 49 576 1:09:18.68 11:11/M
37 Meggie Pfeffer 1978 49 577 1:09:20.67 11:11/M
38 Deb Gordon 1538 46 587 1:10:08.42 11:19/M
39 Jackie Leviseur Youngstown OH 1622 45 606 1:11:55.40 11:36/M
40 Ecaterina Stoffel Canfield OH 1809 47 609 1:12:00.16 11:37/M
41 Aracelis Sarisky Youngstown OH 1923 46 612 1:12:08.31 11:38/M
42 Cally Bukovina Howell MI 1456 47 617 1:12:30.91 11:42/M
43 Leslie Core 1971 46 622 1:13:00.31 11:46/M
44 Monique Clavier Canfield OH 1262 47 640 1:16:07.53 12:17/M
45 Margaret Gollings Youngstown OH 1537 46 648 1:17:56.97 12:34/M
46 Natalie Stevens Painesville OH 1807 48 672 1:22:07.76 13:15/M
47 Kathie Wagner Sharpsville PA 2372 48 676 1:22:50.79 13:22/M
48 Patti Kober Salem OH 983 47 691 1:28:11.27 14:13/M
49 Kimberly Callihan Youngstown OH 1966 46 704 1:42:21.95 16:30/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Grantonic 1543 54 90 43:49.72 7:04/M
2 Shelley Engleman Cortland OH 2327 52 199 50:56.72 8:13/M
3 Tarifrances Turkali 1924 52 201 51:10.63 8:15/M
4 susan borawski Sharon PA 1376 52 312 55:34.27 8:58/M
5 Paulina Reese Mccallum Youngstown OH 1740 50 365 58:20.28 9:25/M
6 Dianne Eyster Youngstown OH 1503 52 389 59:19.49 9:34/M
7 Donna Danko 1486 50 400 59:48.99 9:39/M
8 Darlene Donatelli Lowellville OH 1492 51 411 1:00:28.47 9:45/M
9 Susan Laughlin Lisbon OH 1619 51 518 1:05:09.97 10:30/M
10 Jan Slosser Lowellville OH 1791 54 547 1:07:06.69 10:49/M
11 Lisa Daprile 1926 51 559 1:08:02.36 10:58/M
12 Debbie Jeffries North Jackson OH 1581 52 616 1:12:24.65 11:41/M
13 Cheryl Love 1634 53 627 1:13:44.40 11:54/M
14 Kimberly Ruble Farmdale OH 1759 53 650 1:18:03.37 12:35/M
15 Mary Kay Szwedko Cortland OH 1815 53 686 1:26:01.28 13:52/M
16 Andi Baroff Youngstown OH 1421 54 688 1:26:18.80 13:55/M
17 Amy Hendricks Youngstownyoungstow 1565 50 700 1:33:14.20 15:02/M
18 Stephanie Frank 1516 53 709 1:48:37.55 17:31/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sabine Kane New Brighton PA 1588 56 168 49:39.79 8:00/M
2 Diane Jurkovic Warren OH 2338 55 198 50:56.72 8:13/M
3 Margaret Morgan 2173 59 203 51:11.56 8:15/M
4 Mary Depiore Hlebovy Boardman OH 1490 57 212 51:26.76 8:18/M
5 Debbie Seevers 1782 56 231 52:20.80 8:26/M
6 Renee Bodden Canfield OH 1972 58 292 54:43.26 8:50/M
7 janie crowl Salem OH 1375 58 339 56:39.27 9:08/M
8 Linda Hart Columbiana OH 1561 58 357 57:43.81 9:19/M
9 Sally Dexter 1254 57 373 58:38.81 9:27/M
10 Pamela Schiavone Warren OH 1779 55 398 59:47.50 9:39/M
11 Gwen Spitz Canfield OH 1799 56 417 1:00:49.49 9:49/M
12 Marilyn Spencer Cortland OH 2145 57 472 1:03:19.15 10:13/M
13 Beth Shackelford Southington OH 2365 55 482 1:03:39.97 10:16/M
14 Carolyn Barry Hubbard OH 1422 55 503 1:04:33.47 10:25/M
15 Kathleen Garritano Canfield OH 1529 56 533 1:05:56.90 10:38/M
16 Yvonne Lipinsky Poland OH 1629 56 550 1:07:13.63 10:50/M
17 Barbara Ford Gibsonia PA 1511 57 556 1:07:50.37 10:56/M
18 Laurie Flowers 1921 57 580 1:09:38.27 11:14/M
19 Debbie Kendrick Cortland OH 1590 58 597 1:10:53.91 11:26/M
20 Mary Wicks Wooster OH 1854 58 610 1:12:03.19 11:37/M
21 Kitty Mcmanus Zurko Wooster OH 1660 59 635 1:14:52.39 12:05/M
22 Cindy Rossi Petersburg OH 1751 55 659 1:19:38.12 12:51/M
23 Ruth White 1853 56 683 1:24:50.14 13:41/M
24 Anna Nikolaides Warren OH 1969 59 689 1:27:35.73 14:08/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Yarian 1864 63 211 51:26.31 8:18/M
2 Laurie Herman Cincinnati OH 1379 64 326 56:09.77 9:03/M
3 Sheri Mccormick 1657 62 429 1:01:08.24 9:52/M
4 Dianne Brooks Valencia PA 1452 64 492 1:04:04.96 10:20/M
5 E. Young 2167 61 517 1:05:09.70 10:30/M
6 Sue Averill Kent OH 2317 64 578 1:09:30.33 11:13/M
7 Kate Kennedy 2340 63 592 1:10:27.63 11:22/M
8 Christina Lunder 1636 61 619 1:12:31.36 11:42/M
9 Chris Grabert Youngstown OH 1539 63 661 1:20:03.35 12:55/M
10 Karen Finlen Canfield OH 1964 60 697 1:31:43.14 14:48/M
11 Mimi Kim Youngstownardman O 982 60 703 1:37:51.61 15:47/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angela Bosela Copley OH 1444 65 298 54:57.95 8:52/M
2 Susan Huntley Youngstown OH 1578 65 356 57:38.69 9:18/M
3 Karen Navoyosky Salem OH 1697 65 491 1:04:01.19 10:20/M
4 Sally Jones Youngstown OH 1584 66 656 1:19:19.42 12:48/M
5 Frank Rafaini 1970 65 660 1:19:46.10 12:52/M
6 Patricia Morrison 1692 65 663 1:20:38.39 13:00/M
7 Phyllis Placek Fowler OH 1723 67 677 1:23:15.83 13:26/M
Female 70 to 74
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Shoaf New Castle PA 1787 70 405 59:53.94 9:40/M
2 Mary Bukovina Mineral Ridge OH 1457 71 618 1:12:30.96 11:42/M
3 Mary Lou Safran 1765 71 657 1:19:29.88 12:49/M
Female 75 to 79
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trudi Acri 1881 75 642 1:16:45.36 12:23/M
Male OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Kibet 1911 27 1 29:38.29 4:47/M
2 Bobby Moldovan 1684 27 2 29:56.41 4:50/M
3 John Raneri 1900 25 3 30:09.87 4:52/M
4 Robert Gititu 2121 33 4 30:28.43 4:55/M
5 Julius Kiptoo 2125 40 5 30:32.93 4:55/M
6 Makorobondo Salukombo 2106 28 6 30:40.28 4:57/M
Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Shafer Pittsburgh PA 1386 47 17 35:30.41 5:44/M
2 John Mirth 1901 54 20 35:49.38 5:47/M
Male GRAND MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Grantonic 1981 54 33 38:29.15 6:12/M
2 Gary Sexton Youngstown OH 1783 60 36 38:52.64 6:16/M
3 Leslie Perry Edinburg PA 1718 58 43 39:26.77 6:22/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Unknown Partic. 1887 1887 31 37:47.59 6:06/M
2 Unknown Partic. 1389 1389 0 91 43:54.13 7:05/M
3 George Garchar 2151 0 206 51:15.60 8:16/M
4 Unknown Partic. 1883 1883 233 52:21.17 8:27/M
5 Unknown Partic. 1251 1251 256 53:26.29 8:37/M
6 Unknown Partic. 1975 1975 272 54:00.95 8:43/M
7 Unknown Partic. 2111 2111 399 59:48.23 9:39/M
8 Unknown Partic. 1359 1359 452 1:01:59.48 10:00/M
9 Unknown Partic. 1967 1967 463 1:02:42.42 10:07/M
10 Unknown Partic. 1889 1889 527 1:05:50.58 10:37/M
11 Unknown Partic. 2110 2110 0 535 1:06:05.28 10:40/M
12 Unknown Partic. 1388 1388 554 1:07:34.84 10:54/M
13 Unknown Partic. 1986 1986 681 1:24:02.57 13:33/M
14 Unknown Partic. 1869 1869 696 1:31:39.22 14:47/M
15 Unknown Partic. 1974 1974 702 1:36:20.48 15:32/M
Male 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emerson Miller Silver Spring MD 1672 17 28 37:30.40 6:03/M
2 Joel Kreuzwieser Canfield OH 1609 16 45 39:42.28 6:24/M
3 Charlie Dwyer 1870 18 55 40:31.61 6:32/M
4 Anthony Costanella Girard OH 1383 16 60 40:47.93 6:35/M
5 Matthew Smutny Canfield OH 1796 15 70 41:47.51 6:44/M
6 Justin Maloney Boardman OH 1641 13 77 42:43.18 6:53/M
7 Owen Miller Silver Spring MD 1676 12 120 46:46.29 7:33/M
8 Anthony Marshall Boardman OH 1643 13 122 46:48.32 7:33/M
9 Jacob Yurchison 2160 13 131 47:12.21 7:37/M
10 Luke Mcconnell Canfield OH 1656 14 135 47:24.26 7:39/M
11 Bobby Kaiser Canfield OH 1586 14 136 47:24.84 7:39/M
12 Garrett Sheets North Lima OH 1785 13 137 47:25.47 7:39/M
13 Austin Olinik Youngstown OH 1706 17 144 47:53.83 7:43/M
14 Michael Hvizdos 2085 14 146 48:03.23 7:45/M
15 Connor Nichols North Lima OH 2355 14 167 49:38.32 8:00/M
16 Ethan Lewis Cortland OH 1624 14 172 49:47.70 8:02/M
17 Kyle Anderson Canfield OH 2126 19 184 50:26.56 8:08/M
18 John Pfeffer 1977 14 189 50:37.95 8:10/M
19 Winston Miller Silver Spring MD 1677 19 213 51:28.31 8:18/M
20 Shane Learman Youngstown OH 2344 18 215 51:37.98 8:20/M
21 Michael Anderson Hubbard OH 2316 13 220 51:49.38 8:21/M
22 Mark Rubino Warren OH 1758 14 250 53:12.62 8:35/M
23 James Cafaro 1460 13 327 56:10.66 9:04/M
24 Josh Morino 2132 13 328 56:14.77 9:04/M
25 Mark Slavens Youngstown OH 2368 18 353 57:37.15 9:18/M
26 Alex Clark 1261 16 376 58:51.51 9:30/M
27 Joshua Westhead 1895 18 397 59:42.50 9:38/M
28 Ben Pasku 2075 16 519 1:05:17.34 10:32/M
29 Jacob Stevens Painesville OH 1806 18 671 1:22:07.35 13:15/M
Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anthony Costa 1247 21 29 37:38.46 6:04/M
2 Cody Reeher Kinsman OH 1739 20 40 39:16.95 6:20/M
3 Vaughn Gobel Poland OH 1536 23 54 40:28.14 6:32/M
4 Michael Vanes Girard OH 1836 24 101 45:25.92 7:20/M
5 Sean Mcgovern Youngstown OH 2348 21 108 45:58.70 7:25/M
6 Frank Lattanzio Youngstown OH 1618 24 109 46:01.97 7:25/M
7 Mike Dercoli Canfield OH 1491 22 179 50:17.14 8:07/M
8 Gabe Manner Kigali 1642 24 180 50:21.80 8:07/M
9 Derek Drinnon New Waterford OH 1493 23 262 53:40.30 8:39/M
10 Austin Cunningham Canfield OH 1482 22 264 53:43.22 8:40/M
11 Tom Minnick 1680 23 330 56:16.61 9:05/M
12 Michael Baiestrino 1367 20 386 59:05.36 9:32/M
13 Bill Seidler Girard OH 2364 23 431 1:01:11.94 9:52/M
14 Benton Williams Silver Spring MD 1856 21 432 1:01:12.23 9:52/M
15 Athony Masters 1648 24 500 1:04:20.22 10:23/M
16 Zachary Sefcik Youngstown OH 2069 24 541 1:06:29.34 10:43/M
17 Michael Mock Youngstown OH 1681 24 604 1:11:43.59 11:34/M
18 Frank Natoli Mc Donald OH 1696 24 624 1:13:02.40 11:47/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nick Edinger 1914 25 7 30:47.81 4:58/M
2 Andrew Riggins 1904 28 9 31:32.69 5:05/M
3 Aaron Titus Fowler OH 1826 29 34 38:38.80 6:14/M
4 Michael Pappas Youngstown OH 1385 27 39 39:12.64 6:19/M
5 Cory Okula 1366 26 53 40:23.63 6:31/M
6 Michael Liberatore New York NY 1626 29 96 44:31.78 7:11/M
7 Nick Liste Youngstown OH 1630 25 133 47:20.57 7:38/M
8 Andrew Kunkel Youngstown OH 1612 28 147 48:08.33 7:46/M
9 Philip Seidler Girard OH 1382 25 151 48:16.71 7:47/M
10 Joel Hopper New Middletown OH 1568 29 160 49:13.28 7:56/M
11 Steve Stack 1274 27 173 49:49.32 8:02/M
12 Willaim Kandray 1278 28 182 50:25.10 8:08/M
13 Kyle Paull Youngstown OH 1716 29 214 51:35.74 8:19/M
14 Steve Kandray Boardman OH 2194 26 266 53:46.47 8:40/M
15 Rich Protiva Youngstown OH 1729 28 271 53:59.29 8:42/M
16 Patrick Yackmack Mantua OH 2376 25 333 56:22.32 9:05/M
17 Zachary Matisi Lowellville OH 1652 26 335 56:27.63 9:06/M
18 Tom Scanlon 2158 27 355 57:38.49 9:18/M
19 Joe Harris Youngstown OH 1560 25 385 59:04.25 9:32/M
20 Michael Minnick 1679 27 388 59:15.41 9:33/M
21 Les Tabor Youngstown OH 1816 27 415 1:00:46.48 9:48/M
22 Clyde Beaver Iv Canfield OH 1427 28 457 1:02:07.48 10:01/M
23 Dan Mayeux Struthers OH 1654 29 474 1:03:24.67 10:14/M
24 Jon Proch 1987 26 558 1:07:59.72 10:58/M
25 Kyle Griffin Mineral Ridge OH 1547 29 586 1:10:04.64 11:18/M
26 Yashar Nasseri Youngstown OH 2353 25 666 1:21:50.82 13:12/M
27 Damian Crowl 2088 25 678 1:23:25.89 13:27/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Mate 1909 31 10 31:58.19 5:09/M
2 Craig Rupe 1762 30 11 32:21.75 5:13/M
3 Adam Smith Pittsburgh PA 1792 30 14 33:56.60 5:28/M
4 David Mealy 2122 33 18 35:43.57 5:46/M
5 Nick Perrico 1361 31 37 39:07.81 6:19/M
6 Rick Chambers Canfield OH 1468 31 48 39:55.11 6:26/M
7 Jason Toot Warren OH 1827 34 66 41:28.13 6:41/M
8 Paul Gerhardstein Canfield OH 1533 34 110 46:11.16 7:27/M
9 Matt Kepler Struthers OH 1592 33 113 46:16.85 7:28/M
10 Jimmy Paskal 2000 31 116 46:25.29 7:29/M
11 James Schuler Poland OH 1269 34 148 48:12.58 7:46/M
12 Homer Wiland Seville OH 1855 31 175 50:04.69 8:05/M
13 Adam Rossi Warren OH 1749 31 178 50:10.31 8:05/M
14 Tony Simeone 1364 33 185 50:28.74 8:08/M
15 Gregory Parks Arvada CO 1713 32 187 50:34.56 8:09/M
16 Philip Centofanti Youngstown OH 1931 31 217 51:44.28 8:21/M
17 Justin Fritz Mineral Ridge OH 1520 34 218 51:45.29 8:21/M
18 Robert Byron Mastriana Poland OH 1651 33 247 53:06.79 8:34/M
19 Kevin Tournoux Youngstown OH 1831 31 258 53:28.96 8:37/M
20 Matthew Rowlands Vienna WV 1754 34 267 53:53.62 8:41/M
21 Mike Ruark Canfield OH 1755 33 280 54:17.37 8:45/M
22 Christopher Conner Christchurch 1479 32 282 54:18.75 8:45/M
23 Michael Colaneri Poland OH 1475 34 358 57:50.51 9:20/M
24 Daniel Catollo 1358 33 374 58:40.75 9:28/M
25 Brian Wilson 1857 30 383 59:01.88 9:31/M
26 Scott Bickel Medina OH 1434 34 390 59:20.50 9:34/M
27 Michael Centorame 1259 31 394 59:31.13 9:36/M
28 Jake Yorkovich Canfield OH 2168 34 403 59:50.89 9:39/M
29 Hank Stull Sharon PA 1810 34 468 1:02:50.55 10:08/M
30 Samuel Buzzacco Youngstown OH 1458 31 479 1:03:31.41 10:15/M
31 Phil Banting Enon Valley PA 2196 32 486 1:03:58.71 10:19/M
32 Lou Liguore Struthers OH 1627 32 497 1:04:15.71 10:22/M
33 Matt Vukovic Farmdale OH 1841 32 509 1:04:42.44 10:26/M
34 Corey Tharp Columbiana OH 1820 34 563 1:08:18.10 11:01/M
35 Bill Hrinko Youngstown OH 1573 32 575 1:09:02.43 11:08/M
36 Brendan Gillis 1249 32 665 1:21:11.93 13:06/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kennedy Kemet 1912 38 8 31:09.44 5:01/M
2 Adam Wytko 1862 35 19 35:45.77 5:46/M
3 Gabriel Piriz 1988 35 21 36:05.12 5:49/M
4 Jonathan Scooby Bolha 1935 35 24 36:46.80 5:56/M
5 Aj Crisucci Canfield OH 1265 38 44 39:35.36 6:23/M
6 Corey Yon Lowellville OH 1369 38 46 39:43.30 6:24/M
7 Scott Bartholomew Mercer PA 2319 39 56 40:36.88 6:33/M
8 David Stewart Mogadore OH 2369 39 58 40:43.63 6:34/M
9 Marc Smith Warren OH 1396 36 71 41:51.13 6:45/M
10 Jim Johnstone Youngstown OH 1873 35 80 42:46.62 6:54/M
11 Greg Hudak New Middletown OH 1575 39 112 46:16.60 7:28/M
12 Brian Cheeks Youngstown OH 1469 38 114 46:18.90 7:28/M
13 B.J. Yeropoli 2197 39 138 47:27.10 7:39/M
14 Vincent Carnevale Canfield OH 1465 39 157 48:57.53 7:54/M
15 Rich Hudak Southington OH 1576 36 158 49:01.32 7:54/M
16 Wayne R Brooke 1868 37 200 51:06.96 8:15/M
17 Raymond Kohnen New Castle PA 1601 38 207 51:16.11 8:16/M
18 Michael Snow 1357 35 210 51:23.27 8:17/M
19 Joshua Noble Poland OH 2105 38 226 52:06.74 8:24/M
20 Philip Lammert 1960 38 239 52:37.35 8:29/M
21 Gregory Huang Canfield OH 1574 37 244 52:56.97 8:32/M
22 Kevin Schultz North Jackson OH 2078 36 253 53:14.66 8:35/M
23 Todd Baxter Warren OH 1425 37 270 53:58.72 8:42/M
24 Dave Schialdone Youngstown OH 1777 38 289 54:31.62 8:48/M
25 Phil Kidd 1360 37 297 54:55.91 8:51/M
26 Joshua Chmiglewski 2100 39 306 55:20.53 8:55/M
27 Greg Dudash Youngstown OH 1494 36 317 55:53.15 9:01/M
28 Albert Sumell Youngstown OH 1811 38 324 56:05.16 9:03/M
29 Jerret Kolesar Boardman OH 1603 37 345 57:12.96 9:14/M
30 Joseph Salman Canfield OH 1766 39 360 58:00.11 9:21/M
31 Nikunj Patel 1257 35 372 58:38.76 9:27/M
32 Andrew Resnick Canfield OH 1943 36 425 1:01:06.24 9:51/M
33 Christopher Stevens Powell OH 2074 38 442 1:01:33.43 9:56/M
34 Stewart White 1993 38 450 1:01:56.76 9:59/M
35 Rob Carter Newton Falls OH 1467 38 451 1:01:58.51 10:00/M
36 Todd Emery Cleveland OH 1501 37 524 1:05:47.94 10:37/M
37 Roger Jones Youngstown OH 1393 38 557 1:07:54.19 10:57/M
38 Ryan Sheridan 1951 36 611 1:12:03.60 11:37/M
39 Phillip Hornikel Cortland OH 1571 37 631 1:14:29.51 12:01/M
40 Steve Solis 2104 39 646 1:17:16.59 12:28/M
41 Dan Horacek Youngstown OH 1569 35 652 1:18:34.61 12:40/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Smith 1920 40 25 36:53.32 5:57/M
2 Todd Perren 1717 40 30 37:41.68 6:05/M
3 Kevin Guthrie 1888 42 41 39:20.22 6:21/M
4 Kyle Garner Fredonia PA 1528 44 42 39:21.23 6:21/M
5 Troy Lewis Cortland OH 1625 41 74 42:14.12 6:49/M
6 Ed Brainard Campbell OH 2322 41 81 42:52.11 6:55/M
7 Michael Shirilla Pittsburgh PA 1786 42 92 44:08.61 7:07/M
8 Manny Santiago Youngstown OH 1771 40 98 44:50.57 7:14/M
9 Joe Vanek 1880 42 99 45:03.37 7:16/M
10 Rober Regula Youngstown OH 1742 40 121 46:48.10 7:33/M
11 Jim Macmillan Chagrin Falls OH 1640 43 128 47:02.82 7:35/M
12 Richard Blair Youngstown OH 1439 40 132 47:13.43 7:37/M
13 Some Guy 1362 43 139 47:32.33 7:40/M
14 Joe Fusillo Canfield OH 1523 44 183 50:25.49 8:08/M
15 Chris Frank 2084 42 193 50:43.35 8:11/M
16 William Ryser Girard OH 1394 44 197 50:51.80 8:12/M
17 Adrian Amedia Canfield OH 1404 40 227 52:08.98 8:25/M
18 David Gaffney 1263 41 277 54:11.78 8:44/M
19 Kevin Kilpatrick Youngstown OH 1594 42 302 55:11.85 8:54/M
20 George Pappas Lakewood OH 1711 40 321 56:01.69 9:02/M
21 Benjamin Plough Ravenna OH 2357 42 337 56:34.17 9:07/M
22 Athony Cafaro 1459 41 381 59:01.47 9:31/M
23 Robert O'donnell New Middletown OH 1704 41 409 1:00:23.36 9:44/M
24 Nader Atway 1256 41 428 1:01:07.88 9:51/M
25 Jason Kotarski Youngstown OH 1605 42 469 1:03:10.72 10:11/M
26 Tom Schadl Mc Donald OH 1774 42 526 1:05:50.58 10:37/M
27 Mark Dimolfe Youngstown OH 1387 42 539 1:06:24.63 10:43/M
28 Paul King 1959 42 591 1:10:20.93 11:21/M
29 Wes O'connor Youngstown OH 1703 44 621 1:13:00.30 11:46/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Douglas Basinski Pittsburgh PA 1424 45 35 38:47.58 6:15/M
2 Erik Van't Veer Ashtabula OH 1835 47 51 40:04.88 6:28/M
3 Tim Dwyer 1871 45 52 40:09.38 6:29/M
4 Mark Rogenski 1938 45 88 43:24.82 7:00/M
5 Jeff Frederick Youngstown OH 1055 45 105 45:46.30 7:23/M
6 Erik Rueschman 1989 45 107 45:56.48 7:25/M
7 Michael Rosteck Canfield OH 1752 47 111 46:14.22 7:27/M
8 John Black Sharon PA 2321 47 119 46:40.92 7:32/M
9 Daniel Mcmillin Aurora OH 1661 49 125 46:57.90 7:34/M
10 Leroy Clark New Castle PA 1258 48 130 47:10.80 7:36/M
11 John Hudson 1933 45 141 47:35.91 7:40/M
12 Steve Brill 1400 47 145 47:59.56 7:44/M
13 Lyons Chris 1885 46 161 49:13.28 7:56/M
14 Bruce Hall Cranberry Twp PA 2116 46 163 49:16.82 7:57/M
15 James Caie Dryden ON 1462 48 165 49:32.77 7:59/M
16 Stacy Sowers Mc Donald OH 1798 49 171 49:45.49 8:01/M
17 Ken Hunkus 1956 49 188 50:37.63 8:10/M
18 Allan Grossman 2079 48 224 52:02.82 8:24/M
19 Patrick Callihan Youngstown OH 1463 49 304 55:17.77 8:55/M
20 Bill Baer Leetonia OH 1416 46 344 57:11.51 9:13/M
21 Rich Hura Columbiana OH 2144 45 346 57:13.75 9:14/M
22 Jim Cyphert Canfield OH 1484 45 387 59:10.25 9:33/M
23 Dunner Dunner Youngstown OH 1497 48 420 1:00:52.77 9:49/M
24 Joe Sanfilippo Canfield OH 1770 46 424 1:01:04.44 9:51/M
25 William Cafaro 1461 47 473 1:03:22.22 10:13/M
26 Harry Pasku 2076 46 521 1:05:27.46 10:33/M
27 William Simons Canfield OH 1790 46 523 1:05:41.95 10:36/M
28 Ron Vest Lisbon OH 1839 49 530 1:05:51.20 10:37/M
29 Curtis Nickerson Canfield OH 1700 47 565 1:08:26.90 11:02/M
30 Raymond Long 1355 47 572 1:08:50.41 11:06/M
31 P.J. Murphy 1973 47 599 1:10:59.89 11:27/M
32 David P. Sweeney Youngstown OH 1814 48 629 1:14:01.12 11:56/M
33 Paul Kuzina 2162 48 630 1:14:16.39 11:59/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Locy Rock Creek OH 1633 54 47 39:53.86 6:26/M
2 Scott Gill 1534 54 62 40:52.84 6:35/M
3 Tim Green Mc Donald OH 2146 53 63 40:59.77 6:37/M
4 Jim Crooks 2195 52 65 41:22.63 6:40/M
5 Stephen Luthern 1638 53 75 42:16.88 6:49/M
6 Robert Younger 2067 52 93 44:13.79 7:08/M
7 David Mogg Hubbard OH 1682 54 97 44:33.36 7:11/M
8 Eric Martin Vienna OH 1380 51 102 45:29.83 7:20/M
9 Stephen Flora 1510 53 142 47:53.48 7:43/M
10 Brian Bonhomme Youngstown OH 1443 54 152 48:17.70 7:47/M
11 David Mcmurray Youngstown OH 1662 52 166 49:38.15 8:00/M
12 Mark Miller 1392 52 174 49:50.18 8:02/M
13 Daniel Reed New Castle PA 1737 53 177 50:09.66 8:05/M
14 Charlie Harris Jr 2099 54 194 50:47.70 8:11/M
15 Sam Costello Hubbard OH 2324 50 196 50:50.77 8:12/M
16 David Price Girard OH 1726 52 222 51:53.26 8:22/M
17 Bill Shackelford Southington OH 2366 54 223 51:56.95 8:23/M
18 Ken Learman Youngstown OH 2343 51 229 52:15.30 8:26/M
19 Ed Bowen Alto MI 1446 52 235 52:26.75 8:27/M
20 John Anderson Canfield OH 1408 51 240 52:39.56 8:30/M
21 James Dietz 1992 51 241 52:39.60 8:30/M
22 David Anderson Hubbard OH 2315 51 251 53:13.44 8:35/M
23 John Yurchison 2159 53 275 54:07.28 8:44/M
24 Tim Newell Youngstown OH 1698 53 283 54:19.76 8:46/M
25 Frank D'altorio 1948 53 286 54:25.89 8:47/M
26 Patrick Schafer Youngstown OH 1776 50 308 55:24.81 8:56/M
27 tab bailey 1365 51 332 56:20.70 9:05/M
28 William Woods Grove City PA 1859 50 334 56:23.52 9:06/M
29 Bruce Mcintosh Youngstown OH 1658 51 341 56:59.69 9:11/M
30 Jeff Thomas 1821 51 347 57:18.14 9:15/M
31 Ron Quaranta 1731 53 351 57:28.77 9:16/M
32 Paul Pinto Canfield OH 1721 52 352 57:35.51 9:17/M
33 Pat Dechellis Youngstown OH 1488 54 371 58:35.36 9:27/M
34 Arthur Smith Youngstown OH 1794 52 378 58:53.40 9:30/M
35 Brian Frederick Youngstown OH 1517 53 380 58:58.76 9:31/M
36 Paul Yerian 1865 52 436 1:01:15.40 9:53/M
37 Dennis Sarisky Youngstown OH 1922 51 445 1:01:42.21 9:57/M
38 Doug Sotack Canfield OH 1984 53 456 1:02:07.47 10:01/M
39 Gregory Miller Silver Spring MD 1673 51 459 1:02:12.38 10:02/M
40 Robert Tate Youngstown OH 1817 51 465 1:02:47.48 10:08/M
41 Scott Washam 1846 54 466 1:02:49.72 10:08/M
42 David Jacobson 2114 50 493 1:04:05.23 10:20/M
43 Nick Morgione Youngstown OH 1690 51 536 1:06:11.17 10:40/M
44 Michael Lattanzio 1279 51 549 1:07:08.69 10:50/M
45 Ron Lipinski Campbell OH 1628 51 584 1:09:51.14 11:16/M
46 David Eyster Youngstown OH 1502 53 669 1:22:04.49 13:14/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Kenney 1985 58 68 41:41.37 6:43/M
2 Bob Gredes 1545 57 79 42:45.83 6:54/M
3 Robert Clark boardman OH 2149 57 95 44:25.44 7:10/M
4 Terry Richards Hermitage PA 1745 56 106 45:48.54 7:23/M
5 Bob George 1532 59 149 48:15.28 7:47/M
6 Brian Baird Salem OH 1418 57 154 48:23.36 7:48/M
7 Roger Swank Hubbard OH 1813 56 204 51:14.70 8:16/M
8 James Olmstead Wellsville OH 1708 58 232 52:20.80 8:26/M
9 Robert Gallitto Canfield OH 1525 57 237 52:32.80 8:28/M
10 Greg Gamble Girard OH 1526 57 260 53:35.51 8:39/M
11 Ricky Lisum Newton Falls OH 1631 59 263 53:42.30 8:40/M
12 Jerry Smith 1961 55 265 53:45.25 8:40/M
13 Steve Lowry Hubbard OH 1635 58 274 54:06.27 8:44/M
14 Gary Smesko 2115 59 276 54:07.50 8:44/M
15 Rob Reed 1738 57 295 54:54.81 8:51/M
16 John Zajac 1866 59 299 55:02.77 8:53/M
17 Frank Tarantine Youngstown OH 2098 58 303 55:13.28 8:54/M
18 Rick Nord 1702 56 338 56:34.52 9:07/M
19 Steve Martinko Canfield OH 1646 56 342 57:00.27 9:12/M
20 Jeffrey Grace 1541 55 377 58:51.91 9:30/M
21 Thomas Walko Youngstown OH 1843 58 401 59:49.87 9:39/M
22 Russell Spitz Canfield OH 1800 57 418 1:00:50.96 9:49/M
23 Tony Deascentis Youngstown OH 1487 55 419 1:00:51.24 9:49/M
24 Joseph Jordan 1892 58 458 1:02:10.96 10:02/M
25 Michael Brajer Burghill OH 1449 59 461 1:02:19.23 10:03/M
26 John Barry Hubbard OH 1423 59 504 1:04:33.89 10:25/M
27 Ace Guarnieri 1549 55 542 1:06:42.83 10:45/M
28 Elliott Levenson Pittsburgh PA 1381 56 546 1:07:02.19 10:49/M
29 Chris Daprile 1927 56 560 1:08:02.58 10:58/M
30 Iraj Nasseri Youngstown OH 2352 56 607 1:11:57.90 11:36/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brad Ingram Mansfield OH 1399 61 73 42:09.76 6:48/M
2 Dave Wallingford Bellevue OH 1844 64 103 45:33.27 7:21/M
3 Miguel Davila 1884 60 104 45:44.68 7:23/M
4 Dan Medvec 1666 60 123 46:49.73 7:33/M
5 Bob Hardman 1556 62 129 47:08.89 7:36/M
6 Michael Rogan Pittsburgh PA 1747 64 169 49:42.47 8:01/M
7 Richard Hart Columbiana OH 1562 61 190 50:42.18 8:11/M
8 Pat Finamore 1897 63 205 51:14.89 8:16/M
9 Tim Kubli 1611 63 219 51:48.36 8:21/M
10 Doug Harmon 1558 60 236 52:26.80 8:27/M
11 Mark Eschenfelder 2328 61 246 53:03.23 8:33/M
12 Bruce Edgell 1499 63 249 53:11.00 8:35/M
13 Rich Morgan Youngstown OH 1688 64 290 54:36.91 8:48/M
14 Dan Sahli Youngstown OH 1398 61 310 55:29.20 8:57/M
15 Paul Bosela Copley OH 1445 64 434 1:01:12.97 9:52/M
16 Steve Grabert Youngstown OH 1540 63 449 1:01:54.34 9:59/M
17 Michael Kopczyk 1953 60 480 1:03:31.97 10:15/M
18 John N Adams 1402 62 487 1:03:59.37 10:19/M
19 John Regginello Youngstown OH 1741 62 488 1:03:59.47 10:19/M
20 David Standley Farmdale OH 1804 62 511 1:04:48.71 10:27/M
21 Jim Smith 2172 61 645 1:17:13.95 12:27/M
22 Richard Wyant Youngstown OH 1861 62 662 1:20:29.22 12:59/M
23 Dan Lanese Cortland OH 1616 62 687 1:26:01.30 13:52/M
24 Ron Gianglie 2157 60 693 1:28:59.23 14:21/M
25 Jack Frank 1515 63 708 1:48:36.64 17:31/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Randy Barkacs Elyria OH 1420 65 87 43:22.99 7:00/M
2 Timothy Taylor Brookfield OH 1818 66 143 47:53.83 7:43/M
3 Bob Gracie 1542 68 155 48:40.62 7:51/M
4 Dennis Parks Girard OH 1712 66 186 50:34.47 8:09/M
5 John Plough Ravenna OH 2358 69 208 51:17.30 8:16/M
6 Roger Nock Canfield OH 1701 65 216 51:40.40 8:20/M
7 Tony Podolsky Beloit OH 2359 65 221 51:51.22 8:22/M
8 Thomas Joyce 2153 65 278 54:13.24 8:45/M
9 Clete Weigel Kent OH 1847 67 314 55:45.37 9:00/M
10 Lawrence Weigel Latonia KY 1848 65 315 55:45.52 9:00/M
11 Jim Rowlands Niles OH 1753 65 447 1:01:48.53 9:58/M
12 William Parsons Dunkirk MD 1714 66 485 1:03:57.74 10:19/M
13 David Williams 1980 67 548 1:07:08.32 10:50/M
14 Gary Thard 1819 66 562 1:08:17.90 11:01/M
15 James Gentile 2329 65 566 1:08:30.68 11:03/M
16 Robert Weigel Youngstown OH 1849 69 595 1:10:49.90 11:25/M
17 Melvin Thompson New Castle PA 1823 68 633 1:14:34.40 12:02/M
18 Robert Alan Mastriana Poland OH 1650 67 655 1:19:11.10 12:46/M
19 Larry Lunder 1637 66 695 1:29:57.87 14:30/M
Male 70 to 74
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 charlie gilchrest Sharpsville PA 1368 70 269 53:58.29 8:42/M
2 John Davis 2325 71 331 56:17.83 9:05/M
3 Ron Kuzma Canfield OH 1613 70 502 1:04:23.65 10:23/M
4 David Hill Girard OH 2334 70 555 1:07:37.49 10:54/M
5 James Fortunato 1513 73 594 1:10:48.87 11:25/M
6 Robert Milich Youngstown OH 1671 74 596 1:10:50.92 11:25/M
Male 75 to 79
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lou Alaksin New Gallee PA 2314 76 268 53:56.49 8:42/M
2 Richard Hanks Niles OH 1555 76 537 1:06:23.83 10:42/M
3 John Petersal 1719 78 651 1:18:14.86 12:37/M
4 Richard Srolovitz 1803 76 670 1:22:05.32 13:14/M
Male 80 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Frederick 1519 82 613 1:12:10.97 11:38/M
2 Herb Srolovitz Montreal QC 1802 80 698 1:32:37.51 14:56/M
10K COMPETITIVE WALK
Female OVERALL WALKERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelli McDeuitt 2154 54 2 1:00:03.39 9:41/M
2 Anne Nock Canfield OH 991 64 3 1:10:37.86 11:23/M
3 Susan Leatherbarrow Mc Donald OH 984 52 4 1:13:20.13 11:50/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Kay Warren OH 981 28 7 1:24:17.50 13:36/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Bickel Medina OH 971 32 6 1:20:37.53 13:00/M
2 Erica Moore Girard OH 989 34 10 1:30:56.70 14:40/M
3 Brooke Schumacher 2174 35 16 1:31:25.46 14:45/M
4 Jodi Gallagher Girard OH 968 32 20 1:42:02.43 16:27/M
5 Angela Pineda 1991 36 21 1:46:51.38 17:14/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angela Gudaitis Euclid OH 977 40 5 1:20:15.83 12:57/M
2 Tonja Watkins Lowellville OH 1000 48 18 1:39:44.44 16:05/M
3 Leyla Sartori Masury OH 998 44 22 1:54:13.38 18:25/M
4 Michelle Pascale 992 48 24 1:54:14.97 18:25/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Liz Mackey Youngstown OH 986 50 9 1:25:23.51 13:46/M
2 Deborah Grinstein Youngstown OH 976 56 13 1:31:13.79 14:43/M
3 Terri Anderson Warren OH 970 56 14 1:31:14.40 14:43/M
4 Cheryl Rozeski 994 57 15 1:31:24.84 14:45/M
5 Diane Detesco Lowellville OH 974 55 19 1:39:44.70 16:05/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Connelly Warren OH 973 62 8 1:24:18.61 13:36/M
2 Mindy Miller Farmdale OH 987 60 12 1:31:03.76 14:41/M
3 Beth Hepfner Hubbard OH 979 60 17 1:35:26.75 15:24/M
Male OVERALL WALKERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Lengel Hermitage PA 985 59 1 57:26.44 9:16/M
2 Rusty Miller Farmdale OH 988 60 11 1:31:03.10 14:41/M
3 Unknown Partic. 969 969 23 1:54:14.59 18:25/M
OHIO ELITES
Female OHIO ELITES Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ellie Hess 1913 33 4 35:39.19 5:45/M
2 Samantha Zishka 1908 21 5 36:47.90 5:56/M
3 Liz Weiler 1906 23 6 36:54.35 5:57/M
Male OHIO ELITES Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Rupe 1763 24 1 30:53.92 4:59/M
2 Ryan Kienzle 1907 30 2 31:22.69 5:04/M
3 Luke Hickman Willoughby Hills O 1566 23 3 31:24.32 5:04/M