BUD SHUSTER RUN FOR YOUR LIFE RACES
2 MILE WALK
Age Group Results
April 16, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Female OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Celina McIntire 99 12 1 19:41.5 9:51/M
Female 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Madigan Kephart 88 5 40 32:35.3 16:18/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emma Laborde 94 10 12 25:27.5 12:44/M
2 Amelia Harrington 127 9 14 25:27.7 12:44/M
3 Ashlyn Harrington 128 9 30 28:55.6 14:28/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caitlin Zeiders 114 23 25 27:55.2 13:58/M
2 Alexis Palfey 134 20 44 33:02.3 16:31/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tanyaca Moser Altoona PA 102 33 28 28:45.4 14:23/M
2 Carly Cunningham 131 34 33 30:08.8 15:04/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trisha Gerlach 118 35 17 26:16.5 13:08/M
2 Ann Robinson 136 38 51 34:33.6 17:17/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debbie Knee 121 42 32 29:24.3 14:42/M
2 Tina Kunstbeck Altoona PA 141 41 43 32:47.2 16:24/M
3 Amy Kenner 139 44 46 33:43.3 16:52/M
4 Susan Mikesic 101 42 48 34:28.5 17:14/M
5 Melissa LaBorde 96 40 53 39:44.8 19:52/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Ritchey 108 47 4 21:05.5 10:33/M
2 Debbie Zeiders 115 48 26 27:55.6 13:58/M
3 Phyllis Kephart 89 45 39 32:34.7 16:17/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sam Freet 87 54 3 20:55.9 10:28/M
2 Kelly Boyles 119 51 16 26:16.2 13:08/M
3 Cathy King 90 54 18 26:36.3 13:18/M
4 Gia Dixon 143 50 20 27:11.4 13:36/M
5 Linda Adler 130 53 21 27:25.5 13:43/M
6 Jennifer Mcarkle 142 50 22 27:27.9 13:44/M
7 Patty McGraw 117 52 34 31:08.2 15:34/M
8 Jill Walters 116 53 35 31:08.5 15:34/M
9 Lynnette Hamm 132 53 37 31:18.8 15:39/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Stoltz 110 56 2 19:50.9 9:55/M
2 Lisa Appleby 83 55 9 23:32.6 11:46/M
3 Bobbi Bollinger Altoona PA 84 57 10 24:14.9 12:07/M
4 RossAnn Clark 138 58 15 26:07.2 13:04/M
5 Sue Mielnik 120 58 42 32:47.2 16:24/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Obert 104 60 7 22:40.7 11:20/M
2 Cindy Pincherri 107 63 24 27:52.6 13:56/M
3 Janet Baker 129 64 31 29:02.6 14:31/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sharon Logan 97 68 6 21:34.4 10:47/M
2 Annette Scholl 109 69 29 28:49.5 14:25/M
3 Emma Kowalski 91 65 41 32:45.2 16:23/M
4 Barbara Mikesic 100 69 47 34:27.9 17:14/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marmie Pheasant 106 80 23 27:45.5 13:53/M
2 Judith Yost 113 70 27 28:00.8 14:00/M
3 Virginia Harrington 126 70 38 31:52.1 15:56/M
Male OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donato Curacciulo 140 63 5 21:32.7 10:46/M
Male 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eli LaBorde 92 5 54 39:45.2 19:53/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ethan LaBorde 93 12 13 25:27.7 12:44/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Palfey 125 21 45 33:02.4 16:31/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marc LaBorde 95 40 52 39:44.4 19:52/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Hazenstab 133 53 36 31:10.4 15:35/M
2 Terry Baker 137 53 50 34:33.4 17:17/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stewart McClelland 98 60 8 23:14.5 11:37/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Obert 103 68 11 25:24.6 12:42/M
2 Robert Conte 85 66 19 27:07.5 13:34/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Stonebraker 111 76 49 34:29.1 17:15/M