BUD SHUSTER RUN FOR YOUR LIFE RACES
2 MILE RUN
Age Group Results
April 16, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Female OVERALL 2 MILE RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alyssa Bell 198 13 2 13:47.5 6:54/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eve Jessic 60 8 43 19:59.2 10:00/M
2 Ava Mayer 77 8 49 20:12.9 10:06/M
3 Kaydynce Baney 80 8 78 28:27.2 14:14/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sophia Blescia 5 9 51 20:17.5 10:09/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Riley Boutiller 7 13 3 14:13.2 7:07/M
2 Makenna Bauer 2 12 15 15:55.4 7:58/M
3 Joelle DeLattre 69 12 16 16:19.5 8:10/M
4 Kylee Wisor 50 13 24 16:55.7 8:28/M
5 Abigail Kennedy 25 13 38 19:45.9 9:53/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hannah Kennedy 24 18 32 18:01.4 9:01/M
2 laighla Weisor 58 16 65 22:19.7 11:10/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Courtney Dry 78 22 40 19:50.3 9:55/M
2 Lindsey Farrell 11 22 55 21:03.4 10:32/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Gottshall 13 29 29 17:36.5 8:48/M
2 Rebecca Troutman 42 26 44 19:59.8 10:00/M
3 Katie Deleo 8 26 54 21:03.3 10:32/M
4 Alicia Mingle 57 26 80 29:01.2 14:31/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Pincherri 39 32 31 17:55.9 8:58/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paula DeLattre 70 37 17 16:20.2 8:10/M
2 Kelly Lieb 27 36 22 16:52.6 8:26/M
3 Leanna Gottshall 61 35 35 18:59.2 9:30/M
4 Julie Nardozza 67 35 46 20:04.9 10:02/M
5 Erin Fouse 74 37 50 20:12.9 10:06/M
6 Jill Blescia 6 38 57 21:53.9 10:57/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Harr 16 42 30 17:38.5 8:49/M
2 Ieva Grimm 66 42 73 25:05.5 12:33/M
3 Nicole McIntire 29 40 76 25:54.5 12:57/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Keagy 21 46 36 19:07.2 9:34/M
2 Kathleen Conrad 51 46 42 19:55.5 9:58/M
3 Kathy Bartel 1 49 60 21:56.3 10:58/M
4 Gina Meintel 73 45 64 22:16.5 11:08/M
5 Tina Mingle 56 47 81 31:09.4 15:35/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Hess 17 50 28 17:32.5 8:46/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Phillips 38 58 34 18:54.5 9:27/M
2 Chrissey Wagner 43 55 37 19:25.5 9:43/M
3 Sue Grimme 71 55 52 20:47.5 10:24/M
4 Pennie Dobrowolsky 10 59 56 21:06.5 10:33/M
5 Judy Ward 153 56 72 25:01.1 12:31/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susie Gildea 12 66 67 22:45.5 11:23/M
2 Christine Wagner 44 66 69 23:44.5 11:52/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eleanor Nash 33 77 77 26:16.9 13:08/M
2 Marie Stock 41 70 82 34:55.2 17:28/M
Male OVERALL 2 MILE RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeremy Jones 20 13 1 12:38.3 6:19/M
Male 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Grimm 64 5 74 25:05.8 12:33/M
Male 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christian Johnson 19 7 27 17:29.1 8:45/M
2 Eric McAllister 55 7 62 21:57.2 10:59/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 George Boutiller 63 11 5 14:21.6 7:11/M
2 Alex Lieb 28 10 6 14:24.2 7:12/M
3 Eli Wisor 49 10 10 14:31.5 7:16/M
4 Caleb Gottshall 14 9 20 16:38.2 8:19/M
5 Mark Harrington 81 9 41 19:53.3 9:57/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adam Mikesic 31 14 25 17:05.3 8:33/M
2 Mason Gottshall 53 12 33 18:05.8 9:03/M
3 Noah Mayer 76 12 59 21:55.5 10:58/M
4 Jack Dixon 155 12 68 22:53.3 11:27/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Danny Molliver 65 16 8 14:27.4 7:14/M
2 Bryce Bauer 3 16 11 14:36.7 7:18/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Murphy 152 25 12 14:39.4 7:20/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brent Storm Altoona PA 79 31 79 28:28.2 14:14/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Jones 82 36 4 14:13.2 7:07/M
2 Daniel Molliver 32 38 13 14:45.8 7:23/M
3 Jason Fouse 75 36 58 21:55.3 10:58/M
4 Cory Dobrowolsky 9 38 66 22:27.3 11:14/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dennis Wisor 48 42 7 14:25.7 7:13/M
2 Scott Kennedy Tyrone PA 23 44 39 19:46.3 9:53/M
3 Erik Messner 30 42 48 20:10.5 10:05/M
4 Ben Gottshall 52 40 53 20:48.5 10:24/M
5 Shawn Smith 68 40 61 21:56.4 10:58/M
6 Dan McAllister 54 40 63 21:57.4 10:59/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Murphy 72 48 23 16:54.2 8:27/M
2 Pete Jessic 59 46 45 20:01.8 10:01/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Hinkle, Jr. 18 51 9 14:29.2 7:15/M
2 Buddy Hann 15 53 14 15:34.5 7:47/M
3 Grove Dixon 156 53 18 16:26.9 8:13/M
4 Barry Weakland 46 54 19 16:28.7 8:14/M
5 Russell Keith 22 54 21 16:44.4 8:22/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Ward 154 57 26 17:24.7 8:42/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Wagner 45 60 71 24:33.3 12:17/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Kowalski 26 68 75 25:48.7 12:54/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Berkheimer 62 70 47 20:04.9 10:02/M
2 Gary Rhodes 40 75 70 24:07.4 12:04/M