WASHINGTON LABOR DAY CLASSIC
Age Group Results
September 05, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
5K RUN
Female OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan McNear Lloyds Racing Team 2181 32 9 19:02.91 6:08/M
2 Jamie Eakin Washington PA 2180 25 14 20:04.22 6:28/M
3 Felicity Smith Bridgeport OH 2106 25 17 20:13.56 6:31/M
Female 1 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Haley Filcheck Uniontown PA 2060 11 45 23:16.47 7:30/M
2 Kiley Queer Ruffdale PA 2124 10 55 24:33.60 7:55/M
3 Katie Kastelic Washington PA 2080 10 66 26:35.95 8:35/M
4 Kimari Behrens Washington PA 2047 8 70 27:02.40 8:43/M
5 Haleigh Maxwell Washington PA 2090 10 76 28:10.74 9:05/M
6 Jackalyn Maxwell Washington PA 2091 11 95 31:37.46 10:12/M
7 Riley Dunn Washington PA 2200 11 98 32:32.66 10:30/M
8 Gia Bloom Washington PA 1604 11 120 42:17.60 13:38/M
9 Gabi Bloom Washington PA 1603 10 123 52:52.30 17:03/M
Female 12 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Molly Heron Hickory PA 2076 13 37 22:36.82 7:17/M
2 Ava Dzurenda White Oak PA 2057 13 40 22:49.19 7:22/M
3 Rebekah Vaughan Prosperity PA 2112 15 63 25:23.66 8:11/M
4 Sarah Barron Washington PA 2045 14 64 26:03.65 8:24/M
5 Elise Kraeuter MCDONALD PA 2171 14 67 26:37.66 8:35/M
6 Jocelyn Dominek 2134 12 77 28:29.86 9:11/M
7 Christine Smith Washington PA 2105 12 87 30:32.62 9:51/M
8 Abigail Verner Washington PA 2113 13 92 31:14.92 10:05/M
9 Rachel Faust 2195 13 108 34:53.43 11:15/M
Female 16 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jaclynn Stankus Pittsburgh PA 2110 24 19 20:16.62 6:32/M
2 Carlya Moore Scenery Hill PA 2098 21 30 21:40.64 6:59/M
3 Brittany Clark McMurray PA 2054 24 75 27:52.91 8:59/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brittnie Lockhart Claysville PA 2084 27 26 20:56.29 6:45/M
2 Briane Agostinelli Houston PA 2179 28 60 24:56.64 8:03/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ami Behrens Washington PA 2046 32 21 20:37.91 6:39/M
2 Adrienne Ruzicka Pittsburgh PA 2102 33 24 20:47.91 6:42/M
3 Jaminique Milliren Eighty Four PA 2120 32 25 20:51.83 6:44/M
4 Anna Beck-Lee Washington PA 2174 32 28 21:34.75 6:57/M
5 Sarah Donley bethesda OH 2173 34 32 21:45.66 7:01/M
6 Jennifer Skowronek Coraopolis PA 2104 32 42 22:51.66 7:22/M
7 Kelley Murdock Washington PA 2190 34 49 23:52.11 7:42/M
8 Sara Morgan Washington PA 2122 31 83 29:15.78 9:26/M
9 Kathryn Degarmo Washington PA 2056 34 100 33:05.71 10:40/M
10 Valerie Loughman Washington PA 2119 32 119 42:01.42 13:33/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dawn Skirpan Washington PA 2199 38 72 27:42.41 8:56/M
2 Amanda Kastrevec Shadyside OH 2081 36 78 28:39.21 9:15/M
3 April Maxwell Washington PA 2088 37 90 30:52.34 9:57/M
4 Amanda Dunn Washington PA 2201 38 99 32:34.41 10:30/M
5 Amy Martin Canonsburg PA 2086 36 101 33:17.32 10:44/M
6 Jen Terenda bethel park PA 2131 38 104 33:29.16 10:48/M
7 Heather Rush Washington PA 2142 39 110 37:20.92 12:03/M
8 Kristin Bloom Washington PA 2050 36 113 39:20.74 12:41/M
9 Lynn Frohnapfal Pittsburgh PA 2183 35 116 39:32.41 12:45/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeanette Boyd Union City PA 2197 40 23 20:42.65 6:41/M
2 Linda Dallatore Washington PA 2126 41 65 26:31.94 8:33/M
3 Stacey Gallo Washington PA 2065 43 96 31:51.68 10:16/M
4 Richelle Moore west alexander PA 2186 43 106 34:19.66 11:04/M
5 Julie Cantrell McMurray PA 2189 44 121 42:48.92 13:48/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Yvonne Jones Canonsburg PA 2188 45 57 24:40.12 7:57/M
2 Deborah M Migyanko Uniontown PA 2097 48 69 26:41.85 8:36/M
3 Kris Midcap Wheeling WV 2096 47 85 29:25.66 9:29/M
4 Jamie Clark Washington PA 1605 45 122 44:56.17 14:30/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Sams South Park PA 2178 53 50 23:57.16 7:44/M
2 Carrie Pernell claysville PA 2133 52 62 25:17.18 8:09/M
3 Berni Heron Hickory PA 2075 50 74 27:52.83 8:59/M
4 Kimberlee Chadwick Washington PA 2052 52 97 32:03.70 10:20/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cathy Loose Eighty Four PA 2117 57 58 24:48.88 8:00/M
2 Nancy Krainz Mingo Junction OH 2082 55 79 28:43.79 9:16/M
3 Laura Perri Washington PA 2123 58 117 39:33.92 12:45/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Patrina Washington PA 2099 60 84 29:20.64 9:28/M
2 Mary Krett Belle Vernon PA 2083 63 102 33:26.91 10:47/M
3 Nancy Smith Oakdale PA 2107 61 103 33:27.28 10:47/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vonnie Teagarden Waynesburg PA 2135 68 105 34:18.71 11:04/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sister Berdis Erie PA 2175 72 111 37:38.40 12:08/M
2 Grace Goffi Canonsburg PA 2067 71 112 37:57.97 12:15/M
3 Ella Jane Cieste Wheeling WV 2053 86 118 39:57.17 12:53/M
Male OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Heim Washington PA 2074 17 1 16:08.40 5:12/M
2 Peter Boyd Union City PA 2198 42 2 17:09.85 5:32/M
3 Michael Fatigante Canonsburg PA 2176 30 3 17:26.33 5:37/M
Male 1 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Seth Franke Wheeling WV 2061 10 44 23:14.41 7:30/M
2 Brady Hagerman Claysville PA 2070 8 56 24:37.67 7:56/M
3 Brady Terenda bethel park PA 2130 6 89 30:43.61 9:55/M
4 Indy Baer Bridgeville PA 2043 10 114 39:22.77 12:42/M
Male 12 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Colin Walters Washington PA 2115 15 18 20:15.60 6:32/M
2 Hunter Midcap Wheeling WV 2095 14 33 21:53.23 7:04/M
Male 16 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Austin Sperl Washington PA 2109 18 4 17:36.65 5:41/M
2 Nathan Baker Claysville PA 2044 16 13 19:54.66 6:25/M
3 Shawn Dallatore Washington PA 2127 19 16 20:11.13 6:31/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Smith Bridgeport OH 2108 26 10 19:33.86 6:18/M
2 Jonathan Garet Canonsburg PA 2066 28 15 20:06.66 6:29/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kurt Rush Bethel Park PA 2101 34 20 20:25.80 6:35/M
2 Jessie Aerts Coraopolis PA 2042 32 41 22:51.24 7:22/M
3 Daniel Grossman Morgantown WV 2068 33 48 23:38.83 7:37/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Romano Wheeling WV 2125 39 7 18:24.16 5:56/M
2 Kevin Hendricks Oakdale PA 2136 39 8 18:40.90 6:01/M
3 John Ross Scenery Hill PA 2100 35 29 21:37.58 6:58/M
4 Nathan Miliren Eighty Four PA 2121 35 35 22:17.16 7:11/M
5 Ray Worrell monongahela PA 2129 35 88 30:43.16 9:55/M
6 Jeremy Bloom Washington PA 2049 36 124 53:11.65 17:09/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tommy McNear Lloyds Racing Team 2182 40 6 18:15.13 5:53/M
2 Jason Farmerie Bethel Park PA 2185 43 27 21:14.40 6:51/M
3 Mike Melvin monongahela PA 2139 43 39 22:46.96 7:21/M
4 Brian Dzurenda White Oak PA 2058 44 61 25:09.41 8:07/M
5 Dan Maxwell Washington PA 2089 40 80 28:50.91 9:18/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Nedley monessen PA 2128 45 5 17:42.19 5:43/M
2 Gary Bennett 2048 48 11 19:42.65 6:21/M
3 Bill Heffner Washington PA 2132 49 31 21:43.67 7:00/M
4 Michael Johnston Pittsburgh PA 2079 49 43 23:00.20 7:25/M
5 John Chadwick Washington PA 2051 47 53 24:14.41 7:49/M
6 Matt Kraeuter MCDONALD PA 2170 47 68 26:39.16 8:36/M
7 Blake Headen Wellsburg WV 2073 49 94 31:28.55 10:09/M
8 Michael Faust washington PA 2194 48 107 34:53.17 11:15/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Sandala Venetia PA 2103 54 12 19:46.93 6:23/M
2 Jeff Evanseck Pittsburgh PA 2140 54 36 22:22.91 7:13/M
3 Kenneth Frankenbery Aliquippa PA 2062 53 52 24:07.66 7:47/M
4 Doug Midcap Wheeling WV 2094 54 54 24:17.10 7:50/M
5 Buddy Segal pittsburgh PA 2177 51 81 29:05.21 9:23/M
6 Sam Swan Washington PA 2111 53 82 29:13.54 9:25/M
7 Scott Harrington Washington PA 2072 54 86 30:28.91 9:50/M
8 Rick Franke Wheeling WV 1607 53 91 31:05.75 10:02/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charles Coffield West Alexander PA 2055 57 22 20:40.39 6:40/M
2 Stush Sadowski Lawrence PA 2137 58 34 22:08.46 7:08/M
3 Mitch Shahen aliquippa PA 2138 59 38 22:38.87 7:18/M
4 Tim Foley south park PA 2196 57 51 23:59.16 7:44/M
5 Steve Cameron Washington PA 2187 55 59 24:56.22 8:03/M
6 Richard Vrboncic Bridgeville PA 2114 59 115 39:25.14 12:43/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 mark hospodar Pittsburgh PA 2193 62 47 23:37.41 7:37/M
2 Jim Loose Eighty Four PA 2118 60 71 27:09.41 8:45/M
3 Dave Yencsik Washington PA 2116 61 93 31:25.83 10:08/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephen Mason Washington PA 2087 67 73 27:44.66 8:57/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Filcheck Uniontown PA 2059 72 46 23:18.91 7:31/M
2 Edward Frohnapfel Canonsburg PA 2064 74 109 35:45.72 11:32/M
CRUISER WEIGHT
Female OVERALL CRUISER Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carrie Mckinney Washington PA 2092 46 4 39:53.42 12:52/M
Male OVERALL CRUISER Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carl Kondrach barnesville OH 2191 0 1 20:01.40 6:27/M
2 Larry Jacobsen Menasha WI 2077 56 2 22:52.71 7:23/M
3 Ryan Hagerman Claysville PA 2071 40 3 22:56.96 7:24/M
HEAVYWEIGHTS
Female OVERALL HEAVYWEIGHTS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jill Jefferis-Jack Powhatan Point OH 2078 38 4 43:25.67 14:00/M
Male OVERALL HEAVYWEIGHTS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mickey Marshall Burgettstown PA 2085 45 1 26:11.50 8:27/M
2 Larry Maggi Washington PA 2202 66 2 32:30.66 10:29/M
3 Chris Moschetta 1649 51 3 32:41.67 10:33/M
5K WALKERS
Female OVERALL WALKERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Natasha Hribal moundsville WV 1648 29 1 32:34.60 10:30/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brianna Thomas Washington PA 1651 21 11 38:47.99 12:31/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherri Alig Barton OH 1622 48 4 33:44.95 10:53/M
2 Kelly Smith Washington PA 2141 43 9 36:44.57 11:51/M
3 Stacy Thomas Washington PA 1653 46 13 40:02.17 12:55/M
4 Gina Kastelic Washington PA 1608 42 17 44:08.58 14:14/M
5 Renee Rosmus Washington PA 1614 45 20 47:39.17 15:22/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rose Gray rayland OH 2192 59 10 38:22.66 12:23/M
2 Carla Tylus Washington PA 1616 59 21 53:10.45 17:09/M
3 Brenda Smith Washington PA 1615 52 25 56:21.16 18:11/M
4 Donna Barron Washington PA 1602 56 26 56:21.16 18:11/M
Female 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Ellen Morris martins ferry OH 1620 61 6 34:54.66 11:15/M
2 Ruth Newman Washington PA 2184 65 12 39:43.28 12:49/M
3 Georgette Lacey South Park PA 1610 79 18 45:21.17 14:38/M
Male OVERALL WALKERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Morris martins ferry OH 1619 61 2 33:28.16 10:48/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dale Thomas Washington PA 1652 49 15 40:41.14 13:07/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ken Hissam Benwood WV 1621 57 14 40:03.63 12:55/M
2 Robert Kastelic Washington PA 1609 51 22 53:45.61 17:20/M
Male 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 George Macek Wheeling WV 1611 64 3 33:33.54 10:49/M
2 David Workman Bellaire OH 1617 65 5 33:52.41 10:55/M
3 Richard Respole Bellaire OH 1613 64 7 35:56.75 11:35/M
4 Drew Brown Martins Ferry OH 1618 69 8 36:23.60 11:44/M
5 Barrie Baker Washington PA 1601 69 16 44:06.15 14:14/M
6 Stanley Czyzewski Bellaire OH 1606 75 19 45:30.53 14:41/M
7 John Olshefski Canonsburg PA 1612 75 23 55:22.57 17:52/M
8 Charlie McConnell Washington PA 1650 79 24 55:22.67 17:52/M