ROCK'N THE KNOB TRAIL RACES
Overall Finish List
September 17, 2016
Results By Race Management Systems, Inc.
20 MILER
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Matt Lipsey Kersey PA 171 26 M 1 Top Fin 2:46:01.24 8:18/M
2 Christopher Peltzer ? Johnstown PA 609 22 M 2 Top Fin 3:27:43.20 10:23/M
3 Robert Phillips Bellefonte PA 612 30 M 3 Top Fin 3:30:15.16 10:31/M
4 Danny Mowers Chambersburg PA 181 38 M 1 30-44 3:35:39.12 10:47/M
5 Michael Fatigante Canonsburg PA 146 30 M 2 30-44 3:40:03.20 11:00/M
6 Lee Strappello Martinsburg PA 680 33 M 3 30-44 3:42:11.19 11:07/M
7 Johanna Ohm State College PA 436 25 F 1 Top Fin 3:47:45.51 11:23/M
8 Will Drexler Wexford PA 143 39 M 4 30-44 3:50:37.14 11:32/M
9 Teresa Malec Johnstown PA 177 31 F 2 Top Fin 3:50:56.30 11:33/M
10 Nicole Yokum State College PA 746 33 F 3 Top Fin 3:53:32.44 11:41/M
11 Chris Dildine Greensburg PA 141 36 M 5 30-44 4:00:42.23 12:02/M
12 Koltin Hammer Erie PA 158 20 M 1 19-29 4:04:33.85 12:14/M
13 Kerry Bell Connellsville PA 133 32 M 6 30-44 4:06:42.61 12:20/M
14 Candice Lockard Indiana PA 173 44 F 1 30-44 4:06:51.68 12:21/M
15 Michael Wingler Erie PA 736 32 M 7 30-44 4:14:59.37 12:45/M
16 Tim Flaherty Allison Park PA 149 51 M 1 45-55 4:16:28.59 12:49/M
17 Todd Musser Petersburg PA 183 47 M 2 45-55 4:17:28.25 12:52/M
18 Brian Pellmann Duncansville PA 608 49 M 3 45-55 4:18:41.59 12:56/M
19 Amy Nelson Wexford PA 186 44 F 2 30-44 4:22:13.76 13:07/M
20 Allen Lockard Indiana PA 172 51 M 4 45-55 4:22:52.66 13:09/M
21 Cheyenne Albert Morrisdale PA 106 27 F 1 19-29 4:24:55.00 13:15/M
22 Kayla Thompson Martinsburg PA 682 29 F 2 19-29 4:28:16.70 13:25/M
23 Darrin Knepper Mechanicsburg PA 167 47 M 5 45-55 4:28:36.96 13:26/M
24 Jacque Schiffer Olivebridge NY 676 51 F 1 45-55 4:29:18.91 13:28/M
25 Andy Johnson Altoona PA 829 55 M 6 45-55 4:29:39.39 13:29/M
26 Patrick Sachse Altoona PA 640 33 M 8 30-44 4:30:58.75 13:33/M
27 Krista Etters Altoona PA 144 41 F 3 30-44 4:32:19.99 13:37/M
28 Lee Dougherty Mt. Lebanon PA 142 66 M 1 66-99 4:33:38.48 13:41/M
29 Mark Knapp Gibsonia PA 165 55 M 7 45-55 4:36:12.21 13:49/M
30 Joe Cross Cumberland MD 140 49 M 8 45-55 4:43:05.69 14:09/M
31 Steven Neely Bellefonte PA 184 56 M 1 56-65 4:45:00.70 14:15/M
32 Alex Kantner Delmont PA 164 25 M 2 19-29 4:46:42.36 14:20/M
33 William Lehew Duncansville PA 170 51 M 9 45-55 4:48:53.37 14:27/M
34 Jeff Lynn Slippery Rock PA 175 48 M 10 45-55 4:50:15.87 14:31/M
35 Laurie Thompson Waterford PA 684 52 F 2 45-55 4:54:02.90 14:42/M
36 Robert Kolodziejczak North East PA 169 42 M 9 30-44 4:54:02.93 14:42/M
37 Monica Olszewski Chambersburg PA 447 49 F 3 45-55 4:54:47.83 14:44/M
38 Brian Joly Pittsburgh PA 830 57 M 2 56-65 4:59:39.68 14:59/M
39 Coryn Snyder East Freedom PA 678 25 F 3 19-29 5:00:46.55 15:02/M
40 Justin Cider Duncansville PA 138 30 M 10 30-44 5:00:46.57 15:02/M
41 Ian Campbell Indiana PA 136 37 M 11 30-44 5:04:13.49 15:13/M
42 Ryan Knecht Blairsville PA 166 44 M 12 30-44 5:08:02.16 15:24/M
43 Andrea Brackbill Williamsport PA 134 24 F 4 19-29 5:09:39.14 15:29/M
44 Richard Bugay Jeannette PA 135 33 M 13 30-44 5:09:39.72 15:29/M
45 Kristie Williams Altoona PA 705 38 F 4 30-44 5:16:55.32 15:51/M
46 Amanda Yohn Hughesville PA 737 27 F 5 19-29 5:17:01.51 15:51/M
47 Brian Vanish Altoona PA 696 40 M 14 30-44 5:17:13.71 15:52/M
48 Tracy Fitzpatrick Imler PA 148 37 F 5 30-44 5:17:14.12 15:52/M
49 Kevin Parrish Centerville IN 497 27 M 3 19-29 5:18:25.98 15:55/M
50 Laura Lythos Pittsburgh PA 176 46 F 4 45-55 5:23:40.60 16:11/M
51 Michael Churilla Glenshaw PA 137 38 M 15 30-44 5:27:47.50 16:23/M
52 Nicole Shoenberger Erie PA 677 35 F 6 30-44 5:30:33.96 16:32/M
53 Margie Lynch Cheswick PA 174 53 F 5 45-55 5:31:19.50 16:34/M
54 Jennifer Alvarez Warrington PA 130 36 F 7 30-44 5:38:44.15 16:56/M
55 Ruth Werne Gibsonia PA 700 45 F 6 45-55 5:45:56.79 17:18/M
56 Michael Ewing Pittsburgh PA 145 41 M 16 30-44 5:49:22.18 17:28/M
57 Jenn Watts Allison Park PA 697 38 F 8 30-44 5:51:42.15 17:35/M
58 Todd Grady Clearfield PA 156 41 M 17 30-44 6:08:11.15 18:25/M
59 Roberto Gonzalez Duncansville PA 153 44 M 18 30-44 6:11:30.73 18:35/M
60 Christy Staily Holland PA 679 26 F 6 19-29 6:11:56.40 18:36/M
61 Chance Haworth Linthicum MD 163 34 M 19 30-44 6:11:56.77 18:36/M
62 Mark Grove Shippensburg PA 157 44 M 20 30-44 6:12:01.16 18:36/M
63 Leah Arnold Doylestown PA 131 36 F 9 30-44 6:18:36.21 18:56/M
64 Gregory Harding Cumberland MD 161 64 M 3 56-65 6:27:53.00 19:24/M
65 Ben Harader Altoona PA 160 42 M 21 30-44 6:48:42.00 20:26/M
10K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Gabriel Rodriguez Seven Valleys PA 539 38 M 1 Top Fin 45:04.58 7:16/M
2 Kevin Doyle Ebensburg PA 58 36 M 2 Top Fin 46:12.75 7:27/M
3 Dave Endress Altoona PA 65 42 M 3 Top Fin 49:15.98 7:57/M
4 Anna Balouris Hollidaysburg PA 34 28 F 1 Top Fin 53:03.49 8:33/M
5 Zac Kephart Duncansville PA 99 32 M 1 30-44 53:25.22 8:37/M
6 Josh Eckendorf Everett PA 64 25 M 1 19-29 56:12.50 9:04/M
7 Mike F 589 55 M 1 45-55 57:48.93 9:19/M
8 Kelly Sell Claysburg PA 544 28 M 2 19-29 58:14.40 9:24/M
9 Hayley Weyhe State College PA 583 41 F 2 Top Fin 59:43.20 9:38/M
10 Zach Lonsinger Tyrone PA 473 26 M 3 19-29 1:00:29.64 9:45/M
11 Michael Zibura Johnstown PA 577 36 M 2 30-44 1:00:45.66 9:48/M
12 Tim Spigelmyer McClure PA 558 51 M 2 45-55 1:01:07.94 9:51/M
13 Bryson Meczywor Shippensburg PA 580 32 M 3 30-44 1:02:23.95 10:04/M
14 Ron Dick Hollidaysburg PA 57 59 M 1 56-65 1:02:40.69 10:06/M
15 Matt Repko Loretto PA 534 26 M 4 19-29 1:02:41.20 10:07/M
16 Jason Sutt Altoona PA 562 45 M 3 45-55 1:02:48.70 10:08/M
17 Michael McNeil McKeesport PA 505 53 M 4 45-55 1:02:54.54 10:09/M
18 Marvin Conerly Pembroke Pines FL 55 55 M 5 45-55 1:02:54.86 10:09/M
19 Kevin Lingle Hollidaysburg PA 579 29 M 5 19-29 1:03:11.97 10:11/M
20 Larie Hall Morrisdale PA 82 47 F 3 Top Fin 1:03:28.69 10:14/M
21 Jennifer Bonin Duncansville PA 41 36 F 1 30-44 1:03:43.70 10:17/M
22 Grant Wills Altoona PA 574 29 M 6 19-29 1:03:45.95 10:17/M
23 Perry Feather Imler PA 70 41 M 4 30-44 1:04:02.94 10:20/M
24 Dillon Wills Altoona PA 573 25 M 7 19-29 1:04:15.69 10:22/M
25 Anna Caporusio Hollidaysburg PA 587 37 F 2 30-44 1:04:26.96 10:24/M
26 Paul Noakes Altoona PA 521 33 M 5 30-44 1:04:48.68 10:27/M
27 Meghan Brown Osterburg PA 48 31 F 3 30-44 1:05:13.30 10:31/M
28 Joey Stevens Altoona PA 560 16 M 1 1-18 1:05:29.80 10:34/M
29 Josh Gunnett Roaring Spring PA 80 27 M 8 19-29 1:05:37.19 10:35/M
30 Brent Eves Arkansas City KS 67 52 M 6 45-55 1:05:44.46 10:36/M
31 Amanda Frayeh State College PA 74 30 F 4 30-44 1:06:10.18 10:40/M
32 Tim Sheehan Altoona PA 547 56 M 2 56-65 1:06:18.49 10:42/M
33 Ken Hoover Altoona PA 88 45 M 7 45-55 1:06:25.17 10:43/M
34 Joshua Brown Osterburg PA 47 32 M 6 30-44 1:06:36.61 10:45/M
35 Adam McGinnis Bedford PA 503 27 M 9 19-29 1:07:25.29 10:52/M
36 Michael Fione Altoona PA 586 34 M 7 30-44 1:07:30.66 10:53/M
37 Alyssa Pagano Carrolltown PA 524 23 F 1 19-29 1:07:31.88 10:53/M
38 Dennis Drake Mount Union PA 61 50 M 8 45-55 1:07:44.60 10:55/M
39 Sasha Kirchner Boulder CO 100 45 M 9 45-55 1:08:14.91 11:00/M
40 Deanna Brown Hollidaysburg PA 45 54 F 1 45-55 1:08:32.41 11:03/M
41 John Samies Fayetteville NC 543 28 M 10 19-29 1:09:31.15 11:13/M
42 Sean Walker Bellefonte PA 581 46 M 10 45-55 1:09:32.89 11:13/M
43 Fredrick Ferguson Osceola Mills PA 72 42 M 8 30-44 1:09:56.37 11:17/M
44 John Anderson Hollidaysburg PA 32 36 M 9 30-44 1:10:14.40 11:20/M
45 Steve Gibson Duncansville PA 78 28 M 11 19-29 1:10:17.39 11:20/M
46 Kathleen Bush Johnstown PA 49 31 F 5 30-44 1:10:27.59 11:22/M
47 Joseph Manojlovich Pittsburgh PA 179 36 M 10 30-44 1:10:54.14 11:26/M
48 Mike Dunmyer Cresson PA 63 51 M 11 45-55 1:11:01.21 11:27/M
49 Brittany Swartzwelder Everett PA 564 23 F 2 19-29 1:11:02.89 11:27/M
50 Martin Biesinger Claysburg PA 585 47 M 12 45-55 1:11:10.85 11:29/M
51 Aaron Ritchey Everett PA 535 38 M 11 30-44 1:11:25.39 11:31/M
52 Dustin Drake Mount Union PA 62 26 M 12 19-29 1:11:35.83 11:33/M
53 Patrick Campion Duncanville PA 50 25 M 13 19-29 1:11:44.63 11:34/M
54 Lisa Sprankle Altoona PA 559 35 F 6 30-44 1:11:48.98 11:35/M
55 Steve Pagano Carrolltown PA 525 51 M 13 45-55 1:11:53.70 11:36/M
56 Kristin Musselman Huntingdon PA 517 29 F 3 19-29 1:12:48.26 11:45/M
57 Daniel Mort Lewistown PA 513 24 M 14 19-29 1:12:55.54 11:46/M
58 Larry Fennessey Bellefonte PA 71 56 M 3 56-65 1:12:58.35 11:46/M
59 Matt Adams Altoona PA 30 24 M 15 19-29 1:13:29.23 11:51/M
60 Troy Myers Mechanicsburg PA 519 36 M 12 30-44 1:13:39.77 11:53/M
61 Heather Miller Bedford PA 510 38 F 7 30-44 1:13:49.11 11:54/M
62 Ned Shoenberger Jr Altoona PA 549 37 M 13 30-44 1:14:16.87 11:59/M
63 Matt Martin New Enterprise PA 477 42 M 14 30-44 1:15:07.82 12:07/M
64 Nicholas Platt State College PA 530 35 M 15 30-44 1:15:13.16 12:08/M
65 Steve Vickroy Hooversville PA 567 39 M 16 30-44 1:15:47.11 12:13/M
66 Olivia Eves Arkansas City KS 68 40 F 8 30-44 1:15:53.34 12:14/M
67 Sarah Gunnett Roaring Spring PA 81 25 F 4 19-29 1:15:56.35 12:15/M
68 Eric Miller Martinsburg PA 509 42 M 17 30-44 1:15:59.11 12:15/M
69 Dan McMullen Ashville PA 504 45 M 14 45-55 1:16:17.57 12:18/M
70 Jarrod Sharpe Wells Tannery PA 545 36 M 18 30-44 1:16:30.21 12:20/M
71 Jennifer Vickroy Hooversville PA 566 33 F 9 30-44 1:17:24.57 12:29/M
72 Brandon Miller Pittsburgh PA 508 26 M 16 19-29 1:17:47.72 12:33/M
73 Becky Briggs Osceola Mills PA 43 32 F 10 30-44 1:18:08.55 12:36/M
74 Samantha Fordick Portage PA 73 41 F 11 30-44 1:18:14.73 12:37/M
75 Deanna Ritchey Everett PA 536 38 F 12 30-44 1:19:03.47 12:45/M
76 David Kurtz Roaring Spring PA 410 52 M 15 45-55 1:19:42.47 12:51/M
77 Kevin Drahnak Hastings PA 59 44 M 19 30-44 1:19:59.47 12:54/M
78 Kevin Klingner Hollidaysburg PA 588 41 M 20 30-44 1:20:40.47 13:01/M
79 Rebecca Jacobs Altoona PA 93 50 F 2 45-55 1:21:01.47 13:04/M
80 Andrea Bozak Hollidaysburg PA 42 36 F 13 30-44 1:22:03.47 13:14/M
81 Kaitlin Nelson Bellefonte PA 520 28 F 5 19-29 1:22:12.92 13:15/M
82 Brian Kephart Altoona PA 97 38 M 21 30-44 1:22:19.94 13:17/M
83 Robert Noakes Rockford IL 522 38 M 22 30-44 1:22:22.42 13:17/M
84 Lauren Spigelmyer Reedsville PA 557 24 F 6 19-29 1:22:27.44 13:18/M
85 Terri Rudy Bellefonte PA 541 40 F 14 30-44 1:22:39.19 13:20/M
86 Fran Brown Johnstown PA 46 33 F 15 30-44 1:23:06.80 13:24/M
87 David Robison Tyrone PA 537 46 M 16 45-55 1:23:25.50 13:27/M
88 Casey Kephart Altoona PA 98 46 M 17 45-55 1:23:34.56 13:29/M
89 Shawn Simmers Duncansville PA 550 45 M 18 45-55 1:24:13.18 13:35/M
90 Janice Hartkorn Hollidaysburg PA 84 38 F 16 30-44 1:24:32.19 13:38/M
91 Sandi Smith Portage PA 551 37 F 17 30-44 1:25:19.67 13:46/M
92 Gabrielle Belz Johnstown PA 39 17 F 1 1-18 1:25:56.88 13:52/M
93 Luke Weber Hollidaysburg PA 568 28 M 17 19-29 1:26:04.31 13:53/M
94 Kelly Zibura Johnstown PA 576 30 F 18 30-44 1:26:04.93 13:53/M
95 Tony Mikesic Martinsburg PA 507 44 M 23 30-44 1:26:22.37 13:56/M
96 Kate Geier State College PA 75 38 F 19 30-44 1:26:31.39 13:57/M
97 Brent Storm Altoona PA 561 31 M 24 30-44 1:26:37.17 13:58/M
98 Jane Grassadonia Hollidaysburg PA 582 55 F 3 45-55 1:26:53.62 14:01/M
99 Stephen Sharretts Mechanicsburg PA 546 36 M 25 30-44 1:27:03.10 14:02/M
100 Heather Hudson Northern Cambria P 91 26 F 7 19-29 1:27:30.38 14:07/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Scott Kennedy Tyrone PA 95 45 M 19 45-55 1:27:32.24 14:07/M
102 Gary Reinhart Punxsutawney PA 533 56 M 4 56-65 1:27:42.13 14:09/M
103 Melanie Mertens Northern Cambria P 506 51 F 4 45-55 1:27:56.55 14:11/M
104 Mary Ann Hanlon State College PA 83 50 F 5 45-55 1:28:17.65 14:14/M
105 Craig Cover Altoona PA 56 49 M 20 45-55 1:28:25.65 14:16/M
106 Lisa Kopczyk Indiana PA 409 25 F 8 19-29 1:28:36.26 14:17/M
107 Paul Miller Bedford PA 511 41 M 26 30-44 1:28:37.83 14:18/M
108 Nick Kline Chest Springs PA 407 28 M 18 19-29 1:28:40.17 14:18/M
109 Cassandra Movinsky Clymer PA 514 25 F 9 19-29 1:28:40.18 14:18/M
110 Thomas Maurer Altoona PA 501 41 M 27 30-44 1:29:07.15 14:22/M
111 Corey Hudson Tyrone PA 90 35 M 28 30-44 1:29:46.83 14:29/M
112 Codie Rodland Holidaysburg PA 538 30 M 29 30-44 1:29:46.84 14:29/M
113 Jill Sutt Altoona PA 563 45 F 6 45-55 1:29:55.89 14:30/M
114 Anthony Barr Claysburg PA 35 47 M 21 45-55 1:30:04.14 14:32/M
115 David Lingafelt Lilly PA 462 36 M 30 30-44 1:30:05.58 14:32/M
116 Marc Pekor Pittsburgh PA 584 32 M 31 30-44 1:30:29.14 14:36/M
117 Briana Sheffer Altoona PA 548 37 F 20 30-44 1:31:09.41 14:42/M
118 Steve Geiner Altoona PA 76 52 M 22 45-55 1:31:10.38 14:42/M
119 Chuck Thompson Boalsburg PA 565 48 M 23 45-55 1:31:21.88 14:44/M
120 Machel Drahnak Hastings PA 60 42 F 21 30-44 1:31:31.59 14:46/M
121 Brenda Kephart State College PA 96 52 F 7 45-55 1:31:32.18 14:46/M
122 John Lecky Pittsburgh PA 452 46 M 24 45-55 1:31:34.72 14:46/M
123 Mike Zibura Portgage PA 578 61 M 5 56-65 1:34:27.76 15:14/M
124 Elizabeth Soroka Bellefonte PA 555 38 F 22 30-44 1:35:19.29 15:22/M
125 Madeline Soroka Bellefonte PA 556 9 F 2 1-18 1:35:19.30 15:22/M
126 Natalie Rogers Mount Union PA 540 40 F 23 30-44 1:35:39.41 15:26/M
127 Cassie Broad Clearfield PA 44 34 F 24 30-44 1:36:28.85 15:34/M
128 Jodie Potter Philipsburg PA 531 40 F 25 30-44 1:37:08.34 15:40/M
129 Rachel Wilke Galena OH 572 36 F 26 30-44 1:37:10.81 15:40/M
130 Lori Fabrizio Johnstown PA 69 45 F 8 45-55 1:37:51.78 15:47/M
131 Jennifer Kopczyk Clymer PA 408 24 F 10 19-29 1:38:47.66 15:56/M
132 Chelsea Erb Douglassville PA 66 31 F 27 30-44 1:40:05.83 16:09/M
133 Kim Helsel Imler PA 85 45 F 9 45-55 1:43:53.79 16:45/M
134 Cheryl Musser Petersburg PA 518 47 F 10 45-55 1:43:58.17 16:46/M
135 Maryellen Belz Johnstown PA 40 49 F 11 45-55 1:44:50.38 16:55/M
136 Brian Belz Johnstown PA 38 50 M 25 45-55 1:44:50.41 16:55/M
137 Phyllis Baker Altoona PA 33 53 F 12 45-55 1:46:03.34 17:06/M
138 Annette Pellmann Duncansville PA 526 53 F 13 45-55 1:46:37.60 17:12/M
139 Donald Noel Nanty Glo PA 523 40 M 32 30-44 1:46:48.73 17:14/M
140 Crystal Christopher Everett PA 51 35 F 28 30-44 1:49:49.57 17:43/M
141 Donna Himes Hollidaysburg PA 87 59 F 1 56-65 1:50:53.57 17:53/M
142 David Mc connell Duncansville PA 502 72 M 1 66-99 1:50:56.49 17:54/M
143 Carmela Ciliberti New London PA 52 38 F 29 30-44 1:54:15.88 18:26/M
144 Josalynn Whysong Schellsburg PA 571 42 F 30 30-44 1:54:19.96 18:26/M
145 Dan Whysong New Paris PA 570 42 M 33 30-44 1:54:20.96 18:26/M
146 Tina Hyduke Port Matilda PA 92 59 F 2 56-65 1:54:51.13 18:31/M
147 Scott Bartholomew Lock Haven PA 36 37 M 34 30-44 1:57:56.92 19:01/M
148 Sean Macmillen Mill Hall PA 476 43 M 35 30-44 1:57:57.53 19:01/M
149 Kelly Munly Altoona PA 515 42 F 31 30-44 1:58:24.40 19:06/M
150 Joanna Peterson Rockville MD 528 54 F 14 45-55 1:58:26.93 19:06/M
151 Steven Henderson Everett PA 86 29 M 19 19-29 1:58:50.59 19:10/M
152 Terry Householder Duncansville PA 89 65 M 6 56-65 2:17:33.29 22:11/M
153 Emily Grove Ebensburg PA 79 25 F 11 19-29 2:34:42.67 24:57/M