MILL CREEK DISTANCE CLASSIC
HALF MARATHON
Overall Finish List
March 06, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Ryan Kienzle Canton OH 1746 30 M 1 Top Fin 1:11:41.15 5:28/M
2 John Gilbert Powell OH 1558 39 M 2 Top Fin 1:20:34.97 6:09/M
3 Ben English Jackson Center PA 1784 31 M 3 Top Fin 1:21:20.62 6:13/M
4 Josh Boggs Columbiana OH 1718 33 M 1 30-34 1:22:15.95 6:17/M
5 Dustin Lamvermeyer Tiffin OH 1595 40 M 1 Top Fin 1:23:49.67 6:24/M
6 Joe Hoffman North Royalton OH 1576 50 M 2 Top Fin 1:24:47.36 6:28/M
7 Scooby Doo Youngstown OH 1801 34 M 2 30-34 1:24:54.67 6:29/M
8 Rich Wisneski Akron OH 1727 47 M 3 Top Fin 1:25:58.92 6:34/M
9 James Nichols Ravenna OH 1749 24 M 1 20-24 1:26:14.39 6:35/M
10 Seth Hothem Parma OH 1579 38 M 1 35-39 1:26:32.65 6:36/M
11 Mckinsie Klim Youngstown OH 1587 20 F 1 Top Fin 1:26:41.58 6:37/M
12 Jason Mcdowell Burghill OH 1771 24 M 2 20-24 1:26:53.60 6:38/M
13 Brian Buchan Grove City PA 1516 42 M 1 40-44 1:27:44.82 6:42/M
14 Jason Sittler Valencia PA 1662 37 M 2 35-39 1:27:58.46 6:43/M
15 Don Gilli Dayton PA 1800 36 M 3 35-39 1:29:26.74 6:50/M
16 David Fiser Tallmadge OH 1551 26 M 1 25-29 1:29:27.47 6:50/M
17 Jimmy Holl Hermitage PA 1577 30 M 3 30-34 1:29:49.47 6:51/M
18 Matthew Sudak Mars PA 1719 37 M 4 35-39 1:29:55.18 6:52/M
19 Kevin Guthrie Boardman OH 1799 41 M 2 40-44 1:29:58.65 6:52/M
20 Thomas Szymanski Middlefield OH 1837 30 M 4 30-34 1:30:39.53 6:55/M
21 Tom Pinkerton Fort Lauderdale FL 1807 54 M 1 50-54 1:31:00.29 6:57/M
22 Doug Votaw 1829 28 M 2 25-29 1:31:42.80 7:00/M
23 John Marenkovic Iii Hubbard OH 1603 18 M 1 1-19 1:31:57.18 7:01/M
24 Joe Vanek Boardman OH 1786 42 M 3 40-44 1:32:03.33 7:02/M
25 Leslie Perry Edinburg PA 1710 58 M 1 55-59 1:32:37.39 7:04/M
26 Bob Floor Minerva OH 1553 45 M 1 45-49 1:32:42.49 7:05/M
27 Jared Oliver Canfield OH 1629 31 M 5 30-34 1:33:26.93 7:08/M
28 Ashley Futato Poland OH 1554 25 F 2 Top Fin 1:33:27.57 7:08/M
29 Douglas Basinski Pittsburgh PA 1509 44 M 4 40-44 1:33:34.17 7:09/M
30 Jeff Day Strongsville OH 1538 45 M 2 45-49 1:33:45.68 7:09/M
31 Leslie Kramer Slippery Rock PA 1735 38 F 3 Top Fin 1:33:50.43 7:10/M
32 Rick Chambers Canfield OH 1809 31 M 6 30-34 1:33:56.38 7:10/M
33 Alan Satterfield Chagrin Falls OH 1818 50 M 2 50-54 1:34:10.61 7:11/M
34 Jason Toot Warren OH 1693 33 M 7 30-34 1:34:36.68 7:13/M
35 Katelyn Heney Youngstown OH 1740 23 F 1 20-24 1:34:43.88 7:14/M
36 Bert Crooks Eastlake OH 1531 55 M 2 55-59 1:34:55.10 7:15/M
37 John Warner New Castle PA 1682 35 M 5 35-39 1:35:16.93 7:16/M
38 Kimberly Hohman Grove City PA 1759 38 F 1 35-39 1:35:21.58 7:17/M
39 David Guerra Mc Donald OH 1565 47 M 3 45-49 1:35:32.18 7:18/M
40 Jim Crooks Berlin Center OH 1533 51 M 3 50-54 1:35:36.45 7:18/M
41 Michael Kosek Saint Clairsville 1776 39 M 6 35-39 1:35:42.16 7:18/M
42 Katelyn Heun North Olmsted OH 1574 28 F 1 25-29 1:35:48.92 7:19/M
43 Jon Crays Warren OH 1823 45 M 4 45-49 1:35:53.77 7:19/M
44 Tim Green Mc Donald OH 1728 53 M 4 50-54 1:36:30.43 7:22/M
45 Kevin Meyer Chardon OH 1617 42 M 5 40-44 1:36:52.43 7:24/M
46 Jennifer Dahler Cleveland OH 1534 37 F 2 35-39 1:36:55.40 7:24/M
47 S Mark Courtney Grove City PA 1808 60 M 1 60-64 1:37:13.18 7:25/M
48 Dominic Haniford Canfield OH 1732 19 M 2 1-19 1:37:34.27 7:27/M
49 Eric Slagle Allison Park PA 1663 47 M 5 45-49 1:37:41.19 7:27/M
50 Steve Locy Rock Creek OH 1753 53 M 5 50-54 1:38:09.11 7:30/M
51 Daniel Loose Ashtabula OH 1775 53 M 6 50-54 1:38:51.60 7:33/M
52 Alyssa Lynch Austintown OH 1598 16 F 1 1-19 1:38:52.20 7:33/M
53 John Erme Canton OH 1758 51 M 7 50-54 1:38:53.81 7:33/M
54 Kelly Willard Cuyahoga Falls OH 1736 34 F 1 30-34 1:39:09.89 7:34/M
55 Bob Gerdes Hubbard OH 1698 57 M 3 55-59 1:39:19.43 7:35/M
56 Ashley Smith Canfield OH 1665 22 F 2 20-24 1:39:25.64 7:35/M
57 Erik Van't Veer Ashtabula OH 1744 47 M 6 45-49 1:39:33.43 7:36/M
58 Jim Johnstone Youngstown OH 1585 35 M 7 35-39 1:40:10.54 7:39/M
59 John Armstrong Grove City PA 1505 50 M 8 50-54 1:40:16.19 7:39/M
60 Robert Direnzo Canfield OH 1844 40 M 6 40-44 1:40:20.44 7:40/M
61 Steven Nichols Grove City PA 1724 44 M 7 40-44 1:40:31.52 7:40/M
62 Danny Linebaugh Mineral Ridge OH 1751 17 M 3 1-19 1:41:19.68 7:44/M
63 Cory Feneran 1797 40 M 8 40-44 1:41:21.55 7:44/M
64 Michelle Bertenthal Mayfield Heights O 1511 46 F 1 Top Fin 1:41:35.20 7:45/M
65 Bryan Kopachy Pittsburgh PA 1589 30 M 8 30-34 1:42:14.31 7:48/M
66 Shane Lanigan New Castle PA 1769 38 M 8 35-39 1:42:24.19 7:49/M
67 Robert Peterson Farmdale OH 1752 46 M 7 45-49 1:42:24.71 7:49/M
68 Allen Sperks Bristolville OH 1822 44 M 9 40-44 1:42:25.35 7:49/M
69 Courtney Kunkel McDonald OH 1789 36 F 3 35-39 1:42:26.44 7:49/M
70 Jj Gobel Poland OH 1559 23 M 3 20-24 1:42:27.90 7:49/M
71 Bob Prelerson Sharpsville PA 1637 60 M 2 60-64 1:42:30.44 7:49/M
72 Justin Zackal New Wilmington PA 1688 35 M 9 35-39 1:42:49.44 7:51/M
73 Jeremy Hirtz Bethel Park PA 1575 34 M 9 30-34 1:43:12.43 7:53/M
74 Dave Mogg Hubbard OH 1730 54 M 9 50-54 1:43:17.12 7:53/M
75 Michael Schaffer Mentor OH 1654 54 M 10 50-54 1:43:28.52 7:54/M
76 Kelly Dworak Carlisle PA 1543 53 F 2 Top Fin 1:43:39.91 7:55/M
77 Leroy Clark New Castle PA 1527 47 M 8 45-49 1:43:51.69 7:56/M
78 Andrew Smith Newark OH 1664 22 M 4 20-24 1:44:25.44 7:58/M
79 David Deeter North Bloomfield O 1754 43 M 10 40-44 1:44:27.10 7:58/M
80 David Burns Cleveland Heights 1517 40 M 11 40-44 1:44:37.89 7:59/M
81 Shane Krause Erie PA 1828 34 M 10 30-34 1:44:41.56 7:59/M
82 Manny Santiago Youngstown OH 1653 40 M 12 40-44 1:44:44.20 8:00/M
83 Pat Riley Stow OH 1756 34 M 11 30-34 1:44:47.23 8:00/M
84 Jeremy Smith Mercer PA 1805 38 M 10 35-39 1:45:04.12 8:01/M
85 James Piper Wickliffe OH 1633 50 M 11 50-54 1:45:20.57 8:02/M
86 Michael Mihalick Madison OH 1619 50 M 12 50-54 1:45:34.87 8:04/M
87 Shawn Tiberio Youngstown OH 1767 32 M 12 30-34 1:45:49.44 8:05/M
88 John Hutchison Conneaut OH 1816 45 M 9 45-49 1:46:03.14 8:06/M
89 Michael Piper Wickliffe OH 1634 46 M 10 45-49 1:46:24.69 8:07/M
90 Samantha Woolcock Oil City PA 1687 14 F 2 1-19 1:46:33.19 8:08/M
91 Jason Woolcock Oil City PA 1686 43 M 13 40-44 1:46:33.20 8:08/M
92 David LeVan Erie PA 1830 42 M 14 40-44 1:47:05.94 8:10/M
93 Walter Barnes Warren OH 1772 50 M 13 50-54 1:47:17.49 8:11/M
94 Kevin Toot Chagrin Falls OH 1709 35 M 11 35-39 1:47:19.32 8:12/M
95 Mark Rogenski Poland OH 1848 44 M 15 40-44 1:47:22.38 8:12/M
96 Bridget Quinn Youngstown OH 1638 34 F 2 30-34 1:47:29.70 8:12/M
97 Jason Kardamis Solon OH 1763 39 M 12 35-39 1:47:30.32 8:12/M
98 Karyn Seeger Cleveland OH 1821 53 F 3 Top Fin 1:47:34.37 8:13/M
99 Richard Woodland Orrville OH 1685 55 M 4 55-59 1:47:42.70 8:13/M
100 Sam Pickel Poland OH 1790 40 M 16 40-44 1:48:22.31 8:16/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Kate Hrach Gibsonia PA 1836 45 F 1 45-49 1:48:23.19 8:16/M
102 Christina Stanhope Kinsman OH 1668 40 F 1 40-44 1:49:04.44 8:20/M
103 Trey Lewis Cortland OH 1842 41 M 17 40-44 1:49:26.95 8:21/M
104 Ben Stebelton North Lima OH 1787 18 M 4 1-19 1:49:33.93 8:22/M
105 Nicole Carnivale Youngstown OH 1792 33 F 3 30-34 1:49:43.74 8:23/M
106 Brian Cheeks Youngstown OH 1523 38 M 13 35-39 1:49:44.36 8:23/M
107 John Black Sharon PA 1846 46 M 11 45-49 1:50:08.95 8:24/M
108 Amy Pagac Youngstown OH 1630 33 F 4 30-34 1:50:17.92 8:25/M
109 Michael Rosenberg Cleveland OH 1644 32 M 13 30-34 1:50:34.58 8:26/M
110 Genevieve Jerome Pittsburgh PA 1584 28 F 2 25-29 1:50:36.70 8:27/M
111 Pamela Marlowe New Wilmington PA 1826 30 F 5 30-34 1:50:51.94 8:28/M
112 Glenn Singleton Aurora OH 1705 56 M 5 55-59 1:50:54.95 8:28/M
113 Lindsey Cornman Youngstown OH 1707 33 F 6 30-34 1:50:57.44 8:28/M
114 Gregory Mook Youngstown OH 1622 29 M 3 25-29 1:51:08.20 8:29/M
115 Dennis Earle Canton OH 1810 55 M 6 55-59 1:51:13.45 8:29/M
116 Richard Blair Youngstown OH 1513 39 M 14 35-39 1:51:14.52 8:29/M
117 Bob Carpenter Cleveland OH 1761 38 M 15 35-39 1:51:18.41 8:30/M
118 Ruthie Hazlett Mercer PA 1812 45 F 2 45-49 1:51:22.92 8:30/M
119 Christine Russo Canfield OH 1782 50 F 1 50-54 1:51:43.65 8:32/M
120 Sandy Manley Youngstown OH 1798 46 F 3 45-49 1:51:43.69 8:32/M
121 Michael Bezon Salem OH 1512 42 M 18 40-44 1:52:12.52 8:34/M
122 Terry Mcfeeders Newphiladelphia OH 1611 51 M 14 50-54 1:52:22.10 8:35/M
123 Emily Guappone Lisbon OH 1563 21 F 3 20-24 1:52:26.81 8:35/M
124 Thomas Gray Warren OH 1561 46 M 12 45-49 1:52:35.95 8:36/M
125 Adam Dratchir West Hollywood CA 1804 50 M 15 50-54 1:52:42.12 8:36/M
126 Tom Donaldson Cortland OH 1838 37 M 16 35-39 1:52:44.71 8:36/M
127 Jeff Bedlion Farmdale OH 1832 46 M 13 45-49 1:52:44.97 8:36/M
128 Shaun Martin Grand Island NY 1607 36 M 17 35-39 1:52:47.62 8:37/M
129 Jinny Hertweck Renfrew PA 1573 43 F 2 40-44 1:52:59.10 8:37/M
130 Daniel Mason Warren OH 1608 50 M 16 50-54 1:53:07.20 8:38/M
131 Lisa Blair Howlando 1703 46 F 4 45-49 1:53:19.15 8:39/M
132 Todd Hanks Warren OH 1566 49 M 14 45-49 1:53:19.95 8:39/M
133 Nathan Emmick Jamestown NY 1743 55 M 7 55-59 1:53:26.86 8:40/M
134 Matt Redmond New Castle PA 1726 31 M 14 30-34 1:54:02.43 8:42/M
135 Stella Balzli New Castle PA 1715 39 F 4 35-39 1:54:02.43 8:42/M
136 Lori Masters New Wilmington PA 1609 48 F 5 45-49 1:54:04.95 8:42/M
137 Kyle Paull Boardman OH 1729 28 M 4 25-29 1:54:11.20 8:43/M
138 Matt Russell Dover OH 1649 37 M 18 35-39 1:54:12.37 8:43/M
139 Casey Annico Youngstown OH 1502 34 M 15 30-34 1:54:20.35 8:44/M
140 Bob Hardman East Liverpool OH 1568 62 M 3 60-64 1:54:21.96 8:44/M
141 Chris Hartigan Pittsburgh PA 1742 54 M 17 50-54 1:54:33.95 8:45/M
142 Mark Cornman Austintown OH 1750 56 M 8 55-59 1:54:43.70 8:45/M
143 Reuben Perkins Belmont OH 1768 34 M 16 30-34 1:54:50.20 8:46/M
144 Gary Peruchetti Leetonia OH 1765 39 M 19 35-39 1:55:05.71 8:47/M
145 Tony DiRenzo Canfield OH 1794 44 M 19 40-44 1:55:12.81 8:48/M
146 Laurence Topper Sewickley PA 1699 41 M 20 40-44 1:55:12.90 8:48/M
147 Dave Littler Canfield OH 1731 37 M 20 35-39 1:55:23.97 8:48/M
148 Susan Satterfield Chagrin Falls OH 1817 48 F 6 45-49 1:55:25.59 8:49/M
149 Dan Osborn Youngstown OH 1712 40 M 21 40-44 1:55:28.85 8:49/M
150 Robert Todd Butler PA 1711 61 M 4 60-64 1:55:29.88 8:49/M
151 William Hartman Bay Village OH 1806 45 M 15 45-49 1:55:31.71 8:49/M
152 Meghan Riley Stow OH 1757 33 F 7 30-34 1:55:39.46 8:50/M
153 Reuben Yutzy Ravenna OH 1720 35 M 21 35-39 1:55:55.28 8:51/M
154 Joe Lucci Youngstown OH 1770 63 M 5 60-64 1:55:58.20 8:51/M
155 Natalie Wakulchik Gates Mills OH 1766 51 F 2 50-54 1:56:08.20 8:52/M
156 Don Johnston Wexford PA 1843 49 M 16 45-49 1:56:12.15 8:52/M
157 Eric Hughes Pittsburgh PA 1581 59 M 9 55-59 1:56:48.15 8:55/M
158 Julie Rudolph Youngstown OH 1646 36 F 5 35-39 1:57:04.91 8:56/M
159 Justin Hornbeck Kinsman OH 1833 42 M 22 40-44 1:57:05.32 8:56/M
160 Bill Milligan North Canton OH 1835 50 M 18 50-54 1:57:20.70 8:57/M
161 Katie Fosnight Mantua OH 1748 15 F 3 1-19 1:57:41.70 8:59/M
162 Hank Chambers Windham OH 1522 44 M 23 40-44 1:57:46.95 8:59/M
163 Stephen Diantonio Pittsburgh PA 1539 59 M 10 55-59 1:57:56.95 9:00/M
164 David Mcmurray Youngstown OH 1614 51 M 19 50-54 1:58:09.86 9:01/M
165 Paul Medved Salem OH 1616 51 M 20 50-54 1:58:40.37 9:04/M
166 Lori Mcclafferty Mars PA 1738 44 F 3 40-44 1:58:48.13 9:04/M
167 Ashley Fitch Warren OH 1552 26 F 3 25-29 1:58:48.95 9:04/M
168 Denine Ryan Strongsville OH 1840 51 F 3 50-54 1:58:52.95 9:04/M
169 Kevin Boyle Youngstown OH 1702 36 M 22 35-39 1:58:55.28 9:05/M
170 Natalie Guappone Lisbon OH 1564 49 F 7 45-49 1:59:11.16 9:06/M
171 Brian Vail Youngstown OH 1783 39 M 23 35-39 1:59:12.95 9:06/M
172 Robert Walker Pittsburgh PA 1680 71 M 1 70-99 1:59:37.36 9:08/M
173 Robert Johnson Farrell PA 1814 44 M 24 40-44 1:59:45.91 9:08/M
174 Jen Thomas Canfield OH 1716 37 F 6 35-39 2:00:13.70 9:11/M
175 Rachel Craig Canton OH 1530 18 F 4 1-19 2:00:16.70 9:11/M
176 Derek Urichich Niles OH 1774 17 M 5 1-19 2:00:18.44 9:11/M
177 Daniel Sweeney Lakewood OH 1671 38 M 24 35-39 2:00:21.88 9:11/M
178 Michael Lyons Youngstown OH 1827 46 M 17 45-49 2:00:45.90 9:13/M
179 Thomas Mangan Pittsburgh PA 1602 49 M 18 45-49 2:00:51.95 9:14/M
180 Gabby Chaffin Niles OH 1849 19 F 5 1-19 2:00:58.91 9:14/M
181 Josephine Hein Marietta OH 1572 23 F 4 20-24 2:01:03.45 9:14/M
182 Chris Thomas Canfield OH 1717 40 M 25 40-44 2:01:05.96 9:15/M
183 Trish Fatobene Cortland OH 1549 45 F 8 45-49 2:01:07.21 9:15/M
184 Lori Harvey Kent OH 1570 32 F 8 30-34 2:01:13.35 9:15/M
185 Jenn Neal York PA 1624 30 F 9 30-34 2:01:14.58 9:15/M
186 Mike Cupp Youngstown OH 1839 38 M 25 35-39 2:01:17.87 9:15/M
187 Christine Mihalick Madison OH 1618 50 F 4 50-54 2:01:46.55 9:18/M
188 Julie Cleary Cleveland OH 1755 54 F 5 50-54 2:01:48.42 9:18/M
189 Sam Costello Hubbard OH 1529 49 M 19 45-49 2:02:03.46 9:19/M
190 Scott Bakalar Lorain OH 1507 55 M 11 55-59 2:02:11.46 9:20/M
191 Patricia Sweeney Lakewood OH 1672 38 F 7 35-39 2:02:25.12 9:21/M
192 Marlin Nicol Orrville OH 1625 64 M 6 60-64 2:02:35.46 9:21/M
193 Barb Kosinski Vienna OH 1590 44 F 4 40-44 2:02:39.46 9:22/M
194 Tom Walderi Farmdale OH 1834 45 M 20 45-49 2:03:14.15 9:24/M
195 Joe Vasil Broadview Heights 1677 47 M 21 45-49 2:03:19.89 9:25/M
196 Mary DiPiore-Hlebovy Boardman OH 1802 57 F 1 55-59 2:03:34.78 9:26/M
197 Joshua Chmielewski Boardman OH 1796 39 M 26 35-39 2:03:35.61 9:26/M
198 Doug Dauka Lisbon OH 1536 56 M 12 55-59 2:04:04.71 9:28/M
199 Bridget Gibbons Rocky River OH 1847 39 F 8 35-39 2:04:34.67 9:31/M
200 Tony Sweeney Lakewood OH 1673 42 M 26 40-44 2:04:36.96 9:31/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
201 Scott Baret Pittsburgh PA 1508 29 M 5 25-29 2:04:38.34 9:31/M
202 Candace Heinbaugh Youngstown OH 1708 33 F 10 30-34 2:04:38.46 9:31/M
203 Rick Fawcett Brookfield OH 1550 40 M 27 40-44 2:04:43.63 9:31/M
204 Lori Payne Canfield OH 1723 34 F 11 30-34 2:04:45.26 9:31/M
205 Megan Thomas Canfield OH 1788 35 F 9 35-39 2:04:45.52 9:31/M
206 Josh Macklin Columbus OH 1599 30 M 17 30-34 2:04:59.71 9:32/M
207 Jason Hanysh Youngstown OH 1567 37 M 27 35-39 2:05:03.22 9:33/M
208 Tracey Bednar New Castle PA 1510 34 F 12 30-34 2:05:12.58 9:33/M
209 Mike Desantis New Castle PA 1721 50 M 21 50-54 2:05:21.14 9:34/M
210 Michael Knecht Ambridge PA 1588 54 M 22 50-54 2:05:25.64 9:34/M
211 Jackie Bower Youngstown OH 1515 36 F 10 35-39 2:06:17.69 9:38/M
212 Patrick Sirpilla Massillon OH 1661 52 M 23 50-54 2:06:24.85 9:39/M
213 Joe Sanson Mcdonald OH 1652 46 M 22 45-49 2:06:26.91 9:39/M
214 Katrina Schneider Chardon OH 1692 17 F 6 1-19 2:06:31.40 9:39/M
215 Alison Campana Youngstown OH 1521 33 F 13 30-34 2:06:34.47 9:40/M
216 Timothy O'neal Columbus OH 1628 28 M 6 25-29 2:06:45.94 9:41/M
217 Emily O'neal Columbus OH 1627 24 F 5 20-24 2:06:46.13 9:41/M
218 Lori Marmon Canton OH 1604 41 F 5 40-44 2:06:46.94 9:41/M
219 Tim Walsh Cleveland OH 1681 43 M 28 40-44 2:07:03.41 9:42/M
220 Stephen Henderson Hermitage PA 1791 39 M 28 35-39 2:07:19.22 9:43/M
221 Clay Mcwilliams Jamestown NY 1764 45 M 23 45-49 2:07:31.71 9:44/M
222 Laura Silverman Sewickley PA 1660 42 F 6 40-44 2:08:02.98 9:46/M
223 Moira Fair Canfield OH 1795 57 F 2 55-59 2:08:04.41 9:47/M
224 Don Huber Pittsburgh PA 1580 57 M 13 55-59 2:08:11.13 9:47/M
225 Kristine Waldock-Rutledge Bloomville OH 1679 32 F 14 30-34 2:08:14.42 9:47/M
226 Michael George Brecksville OH 1556 55 M 14 55-59 2:08:37.37 9:49/M
227 Libre Johnson Canfield OH 1819 43 M 29 40-44 2:09:08.88 9:51/M
228 Ron Dwinnells Youngstown OH 1542 60 M 7 60-64 2:09:12.59 9:52/M
229 Rebecca Kiefer Broadview Heights 1586 23 F 6 20-24 2:10:05.72 9:56/M
230 Stephanne Burns Conneaut Lake PA 1519 42 F 7 40-44 2:10:12.43 9:56/M
231 Jaime Engstrom Greenville PA 1825 38 F 11 35-39 2:10:27.95 9:57/M
232 Wendy Schoonover Bristolville OH 1694 41 F 8 40-44 2:10:54.22 10:00/M
233 James Eberlin Saint Clairsville 4334 51 M 24 50-54 2:10:59.44 10:00/M
234 Kate Crooks Conneaut OH 1815 18 F 7 1-19 2:11:25.61 10:02/M
235 Meghan Scholech Chagrin Falls OH 1656 32 F 15 30-34 2:11:29.89 10:02/M
236 Laura Lytle Farmdale OH 1747 47 F 9 45-49 2:11:34.19 10:03/M
237 Steve Stiles Diamond OH 1669 44 M 30 40-44 2:11:57.47 10:04/M
238 Joshua Mcneely Youngstown OH 1739 33 M 18 30-34 2:12:16.47 10:06/M
239 Danielle Virostko Columbus OH 1678 28 F 4 25-29 2:12:17.22 10:06/M
240 Brent Groscost Hubbard OH 1562 44 M 31 40-44 2:12:32.38 10:07/M
241 Michael Dominic Westerville OH 1714 42 M 32 40-44 2:12:54.92 10:09/M
242 Kevin Dominic Youngstown OH 1695 45 M 24 45-49 2:12:55.72 10:09/M
243 Ted Denney Youngstown OH 1706 45 M 25 45-49 2:12:57.16 10:09/M
244 John Plough Ravenna OH 1777 68 M 1 65-69 2:13:09.84 10:10/M
245 David Fair Pittsburgh PA 1546 62 M 8 60-64 2:13:18.21 10:11/M
246 Erin Burns Masury OH 1518 28 F 5 25-29 2:14:11.11 10:15/M
247 Mark Moss Niles OH 1623 56 M 15 55-59 2:14:19.62 10:15/M
248 Ben Plough Ravenna OH 1778 41 M 33 40-44 2:14:23.67 10:15/M
249 Mykie Morneweck Mercer PA 1813 44 F 9 40-44 2:14:40.12 10:17/M
250 Shawna Bryan Andover OH 1704 39 F 12 35-39 2:15:31.13 10:21/M
251 Lisa Sheets Leetonia OH 1657 35 F 13 35-39 2:15:36.44 10:21/M
252 Amy Farmer Lisbon OH 1548 34 F 16 30-34 2:15:36.44 10:21/M
253 Alyssa Wallace Independence OH 1760 20 F 7 20-24 2:15:53.46 10:22/M
254 James Harrison North Royalton OH 1569 44 M 34 40-44 2:16:00.83 10:23/M
255 Jennifer Lunn Reminderville OH 1725 36 F 14 35-39 2:16:01.22 10:23/M
256 John Davis Kinsman OH 1537 70 M 2 70-99 2:16:07.16 10:23/M
257 Claire Meaney Lakewood OH 1615 26 F 6 25-29 2:16:20.22 10:24/M
258 Tom Taranto Canfield OH 1780 37 M 29 35-39 2:16:32.44 10:25/M
259 Bruce Winters Boardman OH 1831 56 M 16 55-59 2:16:43.63 10:26/M
260 Ian Faigley Chevy Chase MD 1545 40 M 35 40-44 2:16:50.16 10:27/M
261 Jeff Pegg Warren OH 1824 56 M 17 55-59 2:17:22.97 10:29/M
262 Greg Ziegler Brecksville OH 1689 36 M 30 35-39 2:17:25.22 10:29/M
263 Katie Ziegler Brecksville OH 1690 35 F 15 35-39 2:18:00.24 10:32/M
264 Lee Kirstein Wexford PA 1741 32 M 19 30-34 2:18:02.97 10:32/M
265 Natalie Clarke Allison Park PA 1737 40 F 10 40-44 2:18:03.92 10:32/M
266 Bruce Ingleright Strongsville OH 1583 51 M 25 50-54 2:19:31.97 10:39/M
267 Crystal Siembida Boggs Columbiana OH 1659 35 F 16 35-39 2:19:35.73 10:39/M
268 Andrew Rosebaugh Cuyahoga Falls OH 1643 34 M 20 30-34 2:20:11.23 10:42/M
269 Rob Rule Youngstown OH 1648 44 M 36 40-44 2:21:04.60 10:46/M
270 Rich Morgan Boardman OH 1781 64 M 9 60-64 2:21:40.23 10:49/M
271 Amy Nieporte Canton OH 1626 43 F 11 40-44 2:21:53.11 10:50/M
272 John Barry Hubbard OH 1785 59 M 18 55-59 2:22:34.36 10:53/M
273 Ben Miralia Cleveland OH 1621 53 M 26 50-54 2:23:00.95 10:55/M
274 Robert Mcgovern Youngstown OH 1612 32 M 21 30-34 2:23:39.34 10:58/M
275 Mike Malarky Poland OH 1601 54 M 27 50-54 2:23:51.96 10:59/M
276 Kristi Conti Cuyahoga Falls OH 1528 23 F 8 20-24 2:23:52.17 10:59/M
277 Jayna Szwedko Cortland OH 1675 19 F 8 1-19 2:24:00.30 11:00/M
278 Brittany Szwedko Cortland OH 1674 27 F 7 25-29 2:24:00.92 11:00/M
279 Joseph Farinelli North Royalton OH 1547 54 M 28 50-54 2:24:13.23 11:01/M
280 Elizabeth Thomas Cleveland OH 1676 23 F 9 20-24 2:24:13.33 11:01/M
281 Erica Mueller Youngstown OH 1762 36 F 17 35-39 2:24:49.55 11:03/M
282 Jessica Lairson Cleveland OH 1594 24 F 10 20-24 2:25:01.81 11:04/M
283 Linda Adams Louisville OH 1501 50 F 6 50-54 2:25:02.21 11:04/M
284 Jeremy Hulick Lisbon OH 1582 40 M 37 40-44 2:25:07.70 11:05/M
285 Laura Augustine Butler PA 1506 46 F 10 45-49 2:25:29.89 11:06/M
286 Sherrie Mazurek Butler PA 1610 58 F 3 55-59 2:25:30.92 11:06/M
287 Todd Dubasik Mc Donald OH 1541 42 M 38 40-44 2:25:45.74 11:08/M
288 Alex Mccaskey Warren OH 1734 29 M 7 25-29 2:26:15.44 11:10/M
289 Alyx Weaver Warren OH 1733 28 F 8 25-29 2:26:15.73 11:10/M
290 Donna Crooks Eastlake OH 1532 51 F 7 50-54 2:26:46.34 11:12/M
291 Jeffery Higgins West Farmington OH 1701 34 M 22 30-34 2:26:52.26 11:13/M
292 Scott Booth Hudson OH 1514 54 M 29 50-54 2:27:19.69 11:15/M
293 Kathy Shoaf New Castle PA 1658 69 F 1 65-69 2:27:38.40 11:16/M
294 Joan Schilling Ellwood City PA 1655 42 F 12 40-44 2:27:51.84 11:17/M
295 Leslie Maine Ellwood City PA 1600 43 F 13 40-44 2:27:51.84 11:17/M
296 Sheila Porterfield West Middlesex PA 1635 41 F 14 40-44 2:28:10.48 11:19/M
297 Cheryl Pike Canfield OH 1631 64 F 1 60-64 2:28:58.40 11:22/M
298 Paul Bolino Warren OH 1811 42 M 39 40-44 2:29:03.94 11:23/M
299 Bruce Mcintosh Youngstown OH 1613 50 M 30 50-54 2:29:04.53 11:23/M
300 Harley Littler Warren OH 1779 41 M 40 40-44 2:29:06.23 11:23/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
301 Kelly Cage Mc Donald OH 1520 43 F 15 40-44 2:29:11.73 11:23/M
302 Holly Miller Vienna OH 1620 36 F 18 35-39 2:29:51.41 11:26/M
303 Sheri Mccormick Poland OH 1697 62 F 2 60-64 2:30:31.69 11:29/M
304 Bridget Beck Canfield OH 1820 40 F 16 40-44 2:30:51.63 11:31/M
305 Jason Kotarski Youngstown OH 1592 42 M 41 40-44 2:30:53.24 11:31/M
306 Bob Graham Allison Park PA 1560 71 M 3 70-99 2:31:57.99 11:36/M
307 John Arditi Spring TX 1504 56 M 19 55-59 2:33:29.74 11:43/M
308 Patti Sandlin Ravenna OH 1651 46 F 11 45-49 2:33:53.37 11:45/M
309 Melissa Krager Akron OH 1713 41 F 17 40-44 2:33:54.24 11:45/M
310 Patrick Ruffing Westerville OH 1647 30 M 23 30-34 2:34:06.24 11:46/M
311 Ron Kuzma Canfield OH 1593 69 M 2 65-69 2:34:11.19 11:46/M
312 Lin Danes Kent OH 1535 46 F 12 45-49 2:34:32.76 11:48/M
313 Tom Lee Cuyahoga Falls OH 1596 61 M 10 60-64 2:35:10.19 11:51/M
314 Carol English Evans City PA 1544 59 F 4 55-59 2:35:48.23 11:54/M
315 John Ropelewski Zelienople PA 1642 45 M 26 45-49 2:37:19.78 12:01/M
316 Janet Clark New Castle PA 1526 47 F 13 45-49 2:37:37.86 12:02/M
317 Christopher Clark New Castle PA 1525 19 M 6 1-19 2:38:39.47 12:07/M
318 Jenna Koslosky York PA 1591 31 F 17 30-34 2:38:56.39 12:08/M
319 Scott Craven Boardman OH 1793 36 M 31 35-39 2:39:00.43 12:08/M
320 Teddy Zmuda Austintown OH 1691 35 M 32 35-39 2:40:50.70 12:17/M
321 Aaron O'Brien Hubbard OH 1845 47 M 27 45-49 2:41:55.94 12:22/M
322 Virginia Smith Greenville PA 1667 40 F 18 40-44 2:43:43.20 12:30/M
323 Melinda Rostron Jamestownp PA 1645 51 F 8 50-54 2:46:12.12 12:41/M
324 Jessica Hootman Pittsburgh PA 1578 33 F 18 30-34 2:46:12.90 12:41/M