MILL CREEK DISTANCE CLASSIC
HALF MARATHON
Age Group Results
March 06, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Female OVERALL HM Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mckinsie Klim Youngstown OH 1587 20 11 1:26:41.58 6:37/M
2 Ashley Futato Poland OH 1554 25 28 1:33:27.57 7:08/M
3 Leslie Kramer Slippery Rock PA 1735 38 31 1:33:50.43 7:10/M
Female TOP MASTERS HM Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Bertenthal Mayfield Heights O 1511 46 64 1:41:35.20 7:45/M
2 Kelly Dworak Carlisle PA 1543 53 76 1:43:39.91 7:55/M
3 Karyn Seeger Cleveland OH 1821 53 98 1:47:34.37 8:13/M
Female 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alyssa Lynch Austintown OH 1598 16 52 1:38:52.20 7:33/M
2 Samantha Woolcock Oil City PA 1687 14 90 1:46:33.19 8:08/M
3 Katie Fosnight Mantua OH 1748 15 161 1:57:41.70 8:59/M
4 Rachel Craig Canton OH 1530 18 175 2:00:16.70 9:11/M
5 Gabby Chaffin Niles OH 1849 19 180 2:00:58.91 9:14/M
6 Katrina Schneider Chardon OH 1692 17 214 2:06:31.40 9:39/M
7 Kate Crooks Conneaut OH 1815 18 234 2:11:25.61 10:02/M
8 Jayna Szwedko Cortland OH 1675 19 277 2:24:00.30 11:00/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katelyn Heney Youngstown OH 1740 23 35 1:34:43.88 7:14/M
2 Ashley Smith Canfield OH 1665 22 56 1:39:25.64 7:35/M
3 Emily Guappone Lisbon OH 1563 21 123 1:52:26.81 8:35/M
4 Josephine Hein Marietta OH 1572 23 181 2:01:03.45 9:14/M
5 Emily O'neal Columbus OH 1627 24 217 2:06:46.13 9:41/M
6 Rebecca Kiefer Broadview Heights 1586 23 229 2:10:05.72 9:56/M
7 Alyssa Wallace Independence OH 1760 20 253 2:15:53.46 10:22/M
8 Kristi Conti Cuyahoga Falls OH 1528 23 276 2:23:52.17 10:59/M
9 Elizabeth Thomas Cleveland OH 1676 23 280 2:24:13.33 11:01/M
10 Jessica Lairson Cleveland OH 1594 24 282 2:25:01.81 11:04/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katelyn Heun North Olmsted OH 1574 28 42 1:35:48.92 7:19/M
2 Genevieve Jerome Pittsburgh PA 1584 28 110 1:50:36.70 8:27/M
3 Ashley Fitch Warren OH 1552 26 167 1:58:48.95 9:04/M
4 Danielle Virostko Columbus OH 1678 28 239 2:12:17.22 10:06/M
5 Erin Burns Masury OH 1518 28 246 2:14:11.11 10:15/M
6 Claire Meaney Lakewood OH 1615 26 257 2:16:20.22 10:24/M
7 Brittany Szwedko Cortland OH 1674 27 278 2:24:00.92 11:00/M
8 Alyx Weaver Warren OH 1733 28 289 2:26:15.73 11:10/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Willard Cuyahoga Falls OH 1736 34 54 1:39:09.89 7:34/M
2 Bridget Quinn Youngstown OH 1638 34 96 1:47:29.70 8:12/M
3 Nicole Carnivale Youngstown OH 1792 33 105 1:49:43.74 8:23/M
4 Amy Pagac Youngstown OH 1630 33 108 1:50:17.92 8:25/M
5 Pamela Marlowe New Wilmington PA 1826 30 111 1:50:51.94 8:28/M
6 Lindsey Cornman Youngstown OH 1707 33 113 1:50:57.44 8:28/M
7 Meghan Riley Stow OH 1757 33 152 1:55:39.46 8:50/M
8 Lori Harvey Kent OH 1570 32 184 2:01:13.35 9:15/M
9 Jenn Neal York PA 1624 30 185 2:01:14.58 9:15/M
10 Candace Heinbaugh Youngstown OH 1708 33 202 2:04:38.46 9:31/M
11 Lori Payne Canfield OH 1723 34 204 2:04:45.26 9:31/M
12 Tracey Bednar New Castle PA 1510 34 208 2:05:12.58 9:33/M
13 Alison Campana Youngstown OH 1521 33 215 2:06:34.47 9:40/M
14 Kristine Waldock-Rutledge Bloomville OH 1679 32 225 2:08:14.42 9:47/M
15 Meghan Scholech Chagrin Falls OH 1656 32 235 2:11:29.89 10:02/M
16 Amy Farmer Lisbon OH 1548 34 252 2:15:36.44 10:21/M
17 Jenna Koslosky York PA 1591 31 318 2:38:56.39 12:08/M
18 Jessica Hootman Pittsburgh PA 1578 33 324 2:46:12.90 12:41/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kimberly Hohman Grove City PA 1759 38 38 1:35:21.58 7:17/M
2 Jennifer Dahler Cleveland OH 1534 37 46 1:36:55.40 7:24/M
3 Courtney Kunkel McDonald OH 1789 36 69 1:42:26.44 7:49/M
4 Stella Balzli New Castle PA 1715 39 135 1:54:02.43 8:42/M
5 Julie Rudolph Youngstown OH 1646 36 158 1:57:04.91 8:56/M
6 Jen Thomas Canfield OH 1716 37 174 2:00:13.70 9:11/M
7 Patricia Sweeney Lakewood OH 1672 38 191 2:02:25.12 9:21/M
8 Bridget Gibbons Rocky River OH 1847 39 199 2:04:34.67 9:31/M
9 Megan Thomas Canfield OH 1788 35 205 2:04:45.52 9:31/M
10 Jackie Bower Youngstown OH 1515 36 211 2:06:17.69 9:38/M
11 Jaime Engstrom Greenville PA 1825 38 231 2:10:27.95 9:57/M
12 Shawna Bryan Andover OH 1704 39 250 2:15:31.13 10:21/M
13 Lisa Sheets Leetonia OH 1657 35 251 2:15:36.44 10:21/M
14 Jennifer Lunn Reminderville OH 1725 36 255 2:16:01.22 10:23/M
15 Katie Ziegler Brecksville OH 1690 35 263 2:18:00.24 10:32/M
16 Crystal Siembida Boggs Columbiana OH 1659 35 267 2:19:35.73 10:39/M
17 Erica Mueller Youngstown OH 1762 36 281 2:24:49.55 11:03/M
18 Holly Miller Vienna OH 1620 36 302 2:29:51.41 11:26/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christina Stanhope Kinsman OH 1668 40 102 1:49:04.44 8:20/M
2 Jinny Hertweck Renfrew PA 1573 43 129 1:52:59.10 8:37/M
3 Lori Mcclafferty Mars PA 1738 44 166 1:58:48.13 9:04/M
4 Barb Kosinski Vienna OH 1590 44 193 2:02:39.46 9:22/M
5 Lori Marmon Canton OH 1604 41 218 2:06:46.94 9:41/M
6 Laura Silverman Sewickley PA 1660 42 222 2:08:02.98 9:46/M
7 Stephanne Burns Conneaut Lake PA 1519 42 230 2:10:12.43 9:56/M
8 Wendy Schoonover Bristolville OH 1694 41 232 2:10:54.22 10:00/M
9 Mykie Morneweck Mercer PA 1813 44 249 2:14:40.12 10:17/M
10 Natalie Clarke Allison Park PA 1737 40 265 2:18:03.92 10:32/M
11 Amy Nieporte Canton OH 1626 43 271 2:21:53.11 10:50/M
12 Joan Schilling Ellwood City PA 1655 42 294 2:27:51.84 11:17/M
13 Leslie Maine Ellwood City PA 1600 43 295 2:27:51.84 11:17/M
14 Sheila Porterfield West Middlesex PA 1635 41 296 2:28:10.48 11:19/M
15 Kelly Cage Mc Donald OH 1520 43 301 2:29:11.73 11:23/M
16 Bridget Beck Canfield OH 1820 40 304 2:30:51.63 11:31/M
17 Melissa Krager Akron OH 1713 41 309 2:33:54.24 11:45/M
18 Virginia Smith Greenville PA 1667 40 322 2:43:43.20 12:30/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Hrach Gibsonia PA 1836 45 101 1:48:23.19 8:16/M
2 Ruthie Hazlett Mercer PA 1812 45 118 1:51:22.92 8:30/M
3 Sandy Manley Youngstown OH 1798 46 120 1:51:43.69 8:32/M
4 Lisa Blair Howlando 1703 46 131 1:53:19.15 8:39/M
5 Lori Masters New Wilmington PA 1609 48 136 1:54:04.95 8:42/M
6 Susan Satterfield Chagrin Falls OH 1817 48 148 1:55:25.59 8:49/M
7 Natalie Guappone Lisbon OH 1564 49 170 1:59:11.16 9:06/M
8 Trish Fatobene Cortland OH 1549 45 183 2:01:07.21 9:15/M
9 Laura Lytle Farmdale OH 1747 47 236 2:11:34.19 10:03/M
10 Laura Augustine Butler PA 1506 46 285 2:25:29.89 11:06/M
11 Patti Sandlin Ravenna OH 1651 46 308 2:33:53.37 11:45/M
12 Lin Danes Kent OH 1535 46 312 2:34:32.76 11:48/M
13 Janet Clark New Castle PA 1526 47 316 2:37:37.86 12:02/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Russo Canfield OH 1782 50 119 1:51:43.65 8:32/M
2 Natalie Wakulchik Gates Mills OH 1766 51 155 1:56:08.20 8:52/M
3 Denine Ryan Strongsville OH 1840 51 168 1:58:52.95 9:04/M
4 Christine Mihalick Madison OH 1618 50 187 2:01:46.55 9:18/M
5 Julie Cleary Cleveland OH 1755 54 188 2:01:48.42 9:18/M
6 Linda Adams Louisville OH 1501 50 283 2:25:02.21 11:04/M
7 Donna Crooks Eastlake OH 1532 51 290 2:26:46.34 11:12/M
8 Melinda Rostron Jamestownp PA 1645 51 323 2:46:12.12 12:41/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary DiPiore-Hlebovy Boardman OH 1802 57 196 2:03:34.78 9:26/M
2 Moira Fair Canfield OH 1795 57 223 2:08:04.41 9:47/M
3 Sherrie Mazurek Butler PA 1610 58 286 2:25:30.92 11:06/M
4 Carol English Evans City PA 1544 59 314 2:35:48.23 11:54/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cheryl Pike Canfield OH 1631 64 297 2:28:58.40 11:22/M
2 Sheri Mccormick Poland OH 1697 62 303 2:30:31.69 11:29/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Shoaf New Castle PA 1658 69 293 2:27:38.40 11:16/M
Male OVERALL HM Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Kienzle Canton OH 1746 30 1 1:11:41.15 5:28/M
2 John Gilbert Powell OH 1558 39 2 1:20:34.97 6:09/M
3 Ben English Jackson Center PA 1784 31 3 1:21:20.62 6:13/M
Male TOP MASTERS HM Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dustin Lamvermeyer Tiffin OH 1595 40 5 1:23:49.67 6:24/M
2 Joe Hoffman North Royalton OH 1576 50 6 1:24:47.36 6:28/M
3 Rich Wisneski Akron OH 1727 47 8 1:25:58.92 6:34/M
Male 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Marenkovic Iii Hubbard OH 1603 18 23 1:31:57.18 7:01/M
2 Dominic Haniford Canfield OH 1732 19 48 1:37:34.27 7:27/M
3 Danny Linebaugh Mineral Ridge OH 1751 17 62 1:41:19.68 7:44/M
4 Ben Stebelton North Lima OH 1787 18 104 1:49:33.93 8:22/M
5 Derek Urichich Niles OH 1774 17 176 2:00:18.44 9:11/M
6 Christopher Clark New Castle PA 1525 19 317 2:38:39.47 12:07/M
Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Nichols Ravenna OH 1749 24 9 1:26:14.39 6:35/M
2 Jason Mcdowell Burghill OH 1771 24 12 1:26:53.60 6:38/M
3 Jj Gobel Poland OH 1559 23 70 1:42:27.90 7:49/M
4 Andrew Smith Newark OH 1664 22 78 1:44:25.44 7:58/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Fiser Tallmadge OH 1551 26 16 1:29:27.47 6:50/M
2 Doug Votaw 1829 28 22 1:31:42.80 7:00/M
3 Gregory Mook Youngstown OH 1622 29 114 1:51:08.20 8:29/M
4 Kyle Paull Boardman OH 1729 28 137 1:54:11.20 8:43/M
5 Scott Baret Pittsburgh PA 1508 29 201 2:04:38.34 9:31/M
6 Timothy O'neal Columbus OH 1628 28 216 2:06:45.94 9:41/M
7 Alex Mccaskey Warren OH 1734 29 288 2:26:15.44 11:10/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Boggs Columbiana OH 1718 33 4 1:22:15.95 6:17/M
2 Scooby Doo Youngstown OH 1801 34 7 1:24:54.67 6:29/M
3 Jimmy Holl Hermitage PA 1577 30 17 1:29:49.47 6:51/M
4 Thomas Szymanski Middlefield OH 1837 30 20 1:30:39.53 6:55/M
5 Jared Oliver Canfield OH 1629 31 27 1:33:26.93 7:08/M
6 Rick Chambers Canfield OH 1809 31 32 1:33:56.38 7:10/M
7 Jason Toot Warren OH 1693 33 34 1:34:36.68 7:13/M
8 Bryan Kopachy Pittsburgh PA 1589 30 65 1:42:14.31 7:48/M
9 Jeremy Hirtz Bethel Park PA 1575 34 73 1:43:12.43 7:53/M
10 Shane Krause Erie PA 1828 34 81 1:44:41.56 7:59/M
11 Pat Riley Stow OH 1756 34 83 1:44:47.23 8:00/M
12 Shawn Tiberio Youngstown OH 1767 32 87 1:45:49.44 8:05/M
13 Michael Rosenberg Cleveland OH 1644 32 109 1:50:34.58 8:26/M
14 Matt Redmond New Castle PA 1726 31 134 1:54:02.43 8:42/M
15 Casey Annico Youngstown OH 1502 34 139 1:54:20.35 8:44/M
16 Reuben Perkins Belmont OH 1768 34 143 1:54:50.20 8:46/M
17 Josh Macklin Columbus OH 1599 30 206 2:04:59.71 9:32/M
18 Joshua Mcneely Youngstown OH 1739 33 238 2:12:16.47 10:06/M
19 Lee Kirstein Wexford PA 1741 32 264 2:18:02.97 10:32/M
20 Andrew Rosebaugh Cuyahoga Falls OH 1643 34 268 2:20:11.23 10:42/M
21 Robert Mcgovern Youngstown OH 1612 32 274 2:23:39.34 10:58/M
22 Jeffery Higgins West Farmington OH 1701 34 291 2:26:52.26 11:13/M
23 Patrick Ruffing Westerville OH 1647 30 310 2:34:06.24 11:46/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Seth Hothem Parma OH 1579 38 10 1:26:32.65 6:36/M
2 Jason Sittler Valencia PA 1662 37 14 1:27:58.46 6:43/M
3 Don Gilli Dayton PA 1800 36 15 1:29:26.74 6:50/M
4 Matthew Sudak Mars PA 1719 37 18 1:29:55.18 6:52/M
5 John Warner New Castle PA 1682 35 37 1:35:16.93 7:16/M
6 Michael Kosek Saint Clairsville 1776 39 41 1:35:42.16 7:18/M
7 Jim Johnstone Youngstown OH 1585 35 58 1:40:10.54 7:39/M
8 Shane Lanigan New Castle PA 1769 38 66 1:42:24.19 7:49/M
9 Justin Zackal New Wilmington PA 1688 35 72 1:42:49.44 7:51/M
10 Jeremy Smith Mercer PA 1805 38 84 1:45:04.12 8:01/M
11 Kevin Toot Chagrin Falls OH 1709 35 94 1:47:19.32 8:12/M
12 Jason Kardamis Solon OH 1763 39 97 1:47:30.32 8:12/M
13 Brian Cheeks Youngstown OH 1523 38 106 1:49:44.36 8:23/M
14 Richard Blair Youngstown OH 1513 39 116 1:51:14.52 8:29/M
15 Bob Carpenter Cleveland OH 1761 38 117 1:51:18.41 8:30/M
16 Tom Donaldson Cortland OH 1838 37 126 1:52:44.71 8:36/M
17 Shaun Martin Grand Island NY 1607 36 128 1:52:47.62 8:37/M
18 Matt Russell Dover OH 1649 37 138 1:54:12.37 8:43/M
19 Gary Peruchetti Leetonia OH 1765 39 144 1:55:05.71 8:47/M
20 Dave Littler Canfield OH 1731 37 147 1:55:23.97 8:48/M
21 Reuben Yutzy Ravenna OH 1720 35 153 1:55:55.28 8:51/M
22 Kevin Boyle Youngstown OH 1702 36 169 1:58:55.28 9:05/M
23 Brian Vail Youngstown OH 1783 39 171 1:59:12.95 9:06/M
24 Daniel Sweeney Lakewood OH 1671 38 177 2:00:21.88 9:11/M
25 Mike Cupp Youngstown OH 1839 38 186 2:01:17.87 9:15/M
26 Joshua Chmielewski Boardman OH 1796 39 197 2:03:35.61 9:26/M
27 Jason Hanysh Youngstown OH 1567 37 207 2:05:03.22 9:33/M
28 Stephen Henderson Hermitage PA 1791 39 220 2:07:19.22 9:43/M
29 Tom Taranto Canfield OH 1780 37 258 2:16:32.44 10:25/M
30 Greg Ziegler Brecksville OH 1689 36 262 2:17:25.22 10:29/M
31 Scott Craven Boardman OH 1793 36 319 2:39:00.43 12:08/M
32 Teddy Zmuda Austintown OH 1691 35 320 2:40:50.70 12:17/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Buchan Grove City PA 1516 42 13 1:27:44.82 6:42/M
2 Kevin Guthrie Boardman OH 1799 41 19 1:29:58.65 6:52/M
3 Joe Vanek Boardman OH 1786 42 24 1:32:03.33 7:02/M
4 Douglas Basinski Pittsburgh PA 1509 44 29 1:33:34.17 7:09/M
5 Kevin Meyer Chardon OH 1617 42 45 1:36:52.43 7:24/M
6 Robert Direnzo Canfield OH 1844 40 60 1:40:20.44 7:40/M
7 Steven Nichols Grove City PA 1724 44 61 1:40:31.52 7:40/M
8 Cory Feneran 1797 40 63 1:41:21.55 7:44/M
9 Allen Sperks Bristolville OH 1822 44 68 1:42:25.35 7:49/M
10 David Deeter North Bloomfield O 1754 43 79 1:44:27.10 7:58/M
11 David Burns Cleveland Heights 1517 40 80 1:44:37.89 7:59/M
12 Manny Santiago Youngstown OH 1653 40 82 1:44:44.20 8:00/M
13 Jason Woolcock Oil City PA 1686 43 91 1:46:33.20 8:08/M
14 David LeVan Erie PA 1830 42 92 1:47:05.94 8:10/M
15 Mark Rogenski Poland OH 1848 44 95 1:47:22.38 8:12/M
16 Sam Pickel Poland OH 1790 40 100 1:48:22.31 8:16/M
17 Trey Lewis Cortland OH 1842 41 103 1:49:26.95 8:21/M
18 Michael Bezon Salem OH 1512 42 121 1:52:12.52 8:34/M
19 Tony DiRenzo Canfield OH 1794 44 145 1:55:12.81 8:48/M
20 Laurence Topper Sewickley PA 1699 41 146 1:55:12.90 8:48/M
21 Dan Osborn Youngstown OH 1712 40 149 1:55:28.85 8:49/M
22 Justin Hornbeck Kinsman OH 1833 42 159 1:57:05.32 8:56/M
23 Hank Chambers Windham OH 1522 44 162 1:57:46.95 8:59/M
24 Robert Johnson Farrell PA 1814 44 173 1:59:45.91 9:08/M
25 Chris Thomas Canfield OH 1717 40 182 2:01:05.96 9:15/M
26 Tony Sweeney Lakewood OH 1673 42 200 2:04:36.96 9:31/M
27 Rick Fawcett Brookfield OH 1550 40 203 2:04:43.63 9:31/M
28 Tim Walsh Cleveland OH 1681 43 219 2:07:03.41 9:42/M
29 Libre Johnson Canfield OH 1819 43 227 2:09:08.88 9:51/M
30 Steve Stiles Diamond OH 1669 44 237 2:11:57.47 10:04/M
31 Brent Groscost Hubbard OH 1562 44 240 2:12:32.38 10:07/M
32 Michael Dominic Westerville OH 1714 42 241 2:12:54.92 10:09/M
33 Ben Plough Ravenna OH 1778 41 248 2:14:23.67 10:15/M
34 James Harrison North Royalton OH 1569 44 254 2:16:00.83 10:23/M
35 Ian Faigley Chevy Chase MD 1545 40 260 2:16:50.16 10:27/M
36 Rob Rule Youngstown OH 1648 44 269 2:21:04.60 10:46/M
37 Jeremy Hulick Lisbon OH 1582 40 284 2:25:07.70 11:05/M
38 Todd Dubasik Mc Donald OH 1541 42 287 2:25:45.74 11:08/M
39 Paul Bolino Warren OH 1811 42 298 2:29:03.94 11:23/M
40 Harley Littler Warren OH 1779 41 300 2:29:06.23 11:23/M
41 Jason Kotarski Youngstown OH 1592 42 305 2:30:53.24 11:31/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Floor Minerva OH 1553 45 26 1:32:42.49 7:05/M
2 Jeff Day Strongsville OH 1538 45 30 1:33:45.68 7:09/M
3 David Guerra Mc Donald OH 1565 47 39 1:35:32.18 7:18/M
4 Jon Crays Warren OH 1823 45 43 1:35:53.77 7:19/M
5 Eric Slagle Allison Park PA 1663 47 49 1:37:41.19 7:27/M
6 Erik Van't Veer Ashtabula OH 1744 47 57 1:39:33.43 7:36/M
7 Robert Peterson Farmdale OH 1752 46 67 1:42:24.71 7:49/M
8 Leroy Clark New Castle PA 1527 47 77 1:43:51.69 7:56/M
9 John Hutchison Conneaut OH 1816 45 88 1:46:03.14 8:06/M
10 Michael Piper Wickliffe OH 1634 46 89 1:46:24.69 8:07/M
11 John Black Sharon PA 1846 46 107 1:50:08.95 8:24/M
12 Thomas Gray Warren OH 1561 46 124 1:52:35.95 8:36/M
13 Jeff Bedlion Farmdale OH 1832 46 127 1:52:44.97 8:36/M
14 Todd Hanks Warren OH 1566 49 132 1:53:19.95 8:39/M
15 William Hartman Bay Village OH 1806 45 151 1:55:31.71 8:49/M
16 Don Johnston Wexford PA 1843 49 156 1:56:12.15 8:52/M
17 Michael Lyons Youngstown OH 1827 46 178 2:00:45.90 9:13/M
18 Thomas Mangan Pittsburgh PA 1602 49 179 2:00:51.95 9:14/M
19 Sam Costello Hubbard OH 1529 49 189 2:02:03.46 9:19/M
20 Tom Walderi Farmdale OH 1834 45 194 2:03:14.15 9:24/M
21 Joe Vasil Broadview Heights 1677 47 195 2:03:19.89 9:25/M
22 Joe Sanson Mcdonald OH 1652 46 213 2:06:26.91 9:39/M
23 Clay Mcwilliams Jamestown NY 1764 45 221 2:07:31.71 9:44/M
24 Kevin Dominic Youngstown OH 1695 45 242 2:12:55.72 10:09/M
25 Ted Denney Youngstown OH 1706 45 243 2:12:57.16 10:09/M
26 John Ropelewski Zelienople PA 1642 45 315 2:37:19.78 12:01/M
27 Aaron O'Brien Hubbard OH 1845 47 321 2:41:55.94 12:22/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Pinkerton Fort Lauderdale FL 1807 54 21 1:31:00.29 6:57/M
2 Alan Satterfield Chagrin Falls OH 1818 50 33 1:34:10.61 7:11/M
3 Jim Crooks Berlin Center OH 1533 51 40 1:35:36.45 7:18/M
4 Tim Green Mc Donald OH 1728 53 44 1:36:30.43 7:22/M
5 Steve Locy Rock Creek OH 1753 53 50 1:38:09.11 7:30/M
6 Daniel Loose Ashtabula OH 1775 53 51 1:38:51.60 7:33/M
7 John Erme Canton OH 1758 51 53 1:38:53.81 7:33/M
8 John Armstrong Grove City PA 1505 50 59 1:40:16.19 7:39/M
9 Dave Mogg Hubbard OH 1730 54 74 1:43:17.12 7:53/M
10 Michael Schaffer Mentor OH 1654 54 75 1:43:28.52 7:54/M
11 James Piper Wickliffe OH 1633 50 85 1:45:20.57 8:02/M
12 Michael Mihalick Madison OH 1619 50 86 1:45:34.87 8:04/M
13 Walter Barnes Warren OH 1772 50 93 1:47:17.49 8:11/M
14 Terry Mcfeeders Newphiladelphia OH 1611 51 122 1:52:22.10 8:35/M
15 Adam Dratchir West Hollywood CA 1804 50 125 1:52:42.12 8:36/M
16 Daniel Mason Warren OH 1608 50 130 1:53:07.20 8:38/M
17 Chris Hartigan Pittsburgh PA 1742 54 141 1:54:33.95 8:45/M
18 Bill Milligan North Canton OH 1835 50 160 1:57:20.70 8:57/M
19 David Mcmurray Youngstown OH 1614 51 164 1:58:09.86 9:01/M
20 Paul Medved Salem OH 1616 51 165 1:58:40.37 9:04/M
21 Mike Desantis New Castle PA 1721 50 209 2:05:21.14 9:34/M
22 Michael Knecht Ambridge PA 1588 54 210 2:05:25.64 9:34/M
23 Patrick Sirpilla Massillon OH 1661 52 212 2:06:24.85 9:39/M
24 James Eberlin Saint Clairsville 4334 51 233 2:10:59.44 10:00/M
25 Bruce Ingleright Strongsville OH 1583 51 266 2:19:31.97 10:39/M
26 Ben Miralia Cleveland OH 1621 53 273 2:23:00.95 10:55/M
27 Mike Malarky Poland OH 1601 54 275 2:23:51.96 10:59/M
28 Joseph Farinelli North Royalton OH 1547 54 279 2:24:13.23 11:01/M
29 Scott Booth Hudson OH 1514 54 292 2:27:19.69 11:15/M
30 Bruce Mcintosh Youngstown OH 1613 50 299 2:29:04.53 11:23/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leslie Perry Edinburg PA 1710 58 25 1:32:37.39 7:04/M
2 Bert Crooks Eastlake OH 1531 55 36 1:34:55.10 7:15/M
3 Bob Gerdes Hubbard OH 1698 57 55 1:39:19.43 7:35/M
4 Richard Woodland Orrville OH 1685 55 99 1:47:42.70 8:13/M
5 Glenn Singleton Aurora OH 1705 56 112 1:50:54.95 8:28/M
6 Dennis Earle Canton OH 1810 55 115 1:51:13.45 8:29/M
7 Nathan Emmick Jamestown NY 1743 55 133 1:53:26.86 8:40/M
8 Mark Cornman Austintown OH 1750 56 142 1:54:43.70 8:45/M
9 Eric Hughes Pittsburgh PA 1581 59 157 1:56:48.15 8:55/M
10 Stephen Diantonio Pittsburgh PA 1539 59 163 1:57:56.95 9:00/M
11 Scott Bakalar Lorain OH 1507 55 190 2:02:11.46 9:20/M
12 Doug Dauka Lisbon OH 1536 56 198 2:04:04.71 9:28/M
13 Don Huber Pittsburgh PA 1580 57 224 2:08:11.13 9:47/M
14 Michael George Brecksville OH 1556 55 226 2:08:37.37 9:49/M
15 Mark Moss Niles OH 1623 56 247 2:14:19.62 10:15/M
16 Bruce Winters Boardman OH 1831 56 259 2:16:43.63 10:26/M
17 Jeff Pegg Warren OH 1824 56 261 2:17:22.97 10:29/M
18 John Barry Hubbard OH 1785 59 272 2:22:34.36 10:53/M
19 John Arditi Spring TX 1504 56 307 2:33:29.74 11:43/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 S Mark Courtney Grove City PA 1808 60 47 1:37:13.18 7:25/M
2 Bob Prelerson Sharpsville PA 1637 60 71 1:42:30.44 7:49/M
3 Bob Hardman East Liverpool OH 1568 62 140 1:54:21.96 8:44/M
4 Robert Todd Butler PA 1711 61 150 1:55:29.88 8:49/M
5 Joe Lucci Youngstown OH 1770 63 154 1:55:58.20 8:51/M
6 Marlin Nicol Orrville OH 1625 64 192 2:02:35.46 9:21/M
7 Ron Dwinnells Youngstown OH 1542 60 228 2:09:12.59 9:52/M
8 David Fair Pittsburgh PA 1546 62 245 2:13:18.21 10:11/M
9 Rich Morgan Boardman OH 1781 64 270 2:21:40.23 10:49/M
10 Tom Lee Cuyahoga Falls OH 1596 61 313 2:35:10.19 11:51/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Plough Ravenna OH 1777 68 244 2:13:09.84 10:10/M
2 Ron Kuzma Canfield OH 1593 69 311 2:34:11.19 11:46/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Walker Pittsburgh PA 1680 71 172 1:59:37.36 9:08/M
2 John Davis Kinsman OH 1537 70 256 2:16:07.16 10:23/M
3 Bob Graham Allison Park PA 1560 71 306 2:31:57.99 11:36/M