MILL CREEK DISTANCE CLASSIC
5K
Age Group Results
March 06, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Pfahler Youngstown OH 4361 40 10 23:43.82 7:39/M
2 Francesca Barella Pulaski PA 4389 26 12 23:54.27 7:43/M
3 Erica Morrow East Palestine OH 4450 29 18 25:18.29 8:10/M
Female 1 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Zimmerman New Waterford OH 4411 13 19 25:23.78 8:11/M
2 Amy Rose Yutzy Ravenna OH 4386 6 119 46:46.12 15:05/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Ritter New Middletown OH 4451 18 28 26:54.57 8:41/M
2 Alyssa Koskinen Salem OH 4431 16 42 28:52.98 9:19/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abbey Dwinnells Youngstown OH 4332 21 71 31:52.59 10:17/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Gillern Boardman OH 4379 29 39 28:25.60 9:10/M
2 Nicole Sesser New Middletown OH 4438 28 62 31:06.88 10:02/M
3 Courtney Poullas Youngstown OH 4363 29 72 32:00.88 10:19/M
4 Chelsea Gavalya Pittsburgh PA 4337 25 127 53:02.65 17:06/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Clarke Canfield OH 4448 32 38 28:18.94 9:08/M
2 JoAnna Stillwagon Boardman OH 4474 33 61 31:04.27 10:01/M
3 Tara Skeen Hillsville PA 4371 33 64 31:14.70 10:05/M
4 Casie Tournoux Poland OH 4422 30 70 31:45.87 10:15/M
5 Ashlee Hull Youngstown OH 4346 34 78 32:51.83 10:36/M
6 Daveen Donofrio Austintown OH 4331 33 99 38:02.33 12:16/M
7 Melissa Fortune Mc Donald OH 4336 30 103 38:59.55 12:35/M
8 Sarah Johnstone Youngstown OH 4347 34 104 39:25.36 12:43/M
9 Esther Yutzy Ravenna OH 4385 33 120 46:50.23 15:06/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristie Shumaker Canfield OH 4377 36 25 26:07.27 8:25/M
2 Meghan Kifer Vienna OH 4425 37 31 27:11.32 8:46/M
3 Amanda Wilhelm Slippery Rock PA 4408 38 51 30:24.88 9:48/M
4 Carrie Stackhouse Canfield OH 4374 36 59 31:03.85 10:01/M
5 Kyla Ainsley Cortland OH 4457 38 73 32:27.78 10:28/M
6 Brianne Riblet Mineral Ridge OH 4403 36 90 35:37.95 11:29/M
7 Lisa Donaldson Cortland OH 4447 38 92 35:54.32 11:35/M
8 Melissa Cronin Warren OH 4426 35 93 36:01.23 11:37/M
9 Brianna Carter Newton Falls OH 4419 35 107 40:35.89 13:05/M
10 Nicole McBurney Mineral Ridge OH 4429 39 109 41:00.57 13:14/M
11 Natalie Pappagallo Mineral Ridge OH 4358 38 110 41:05.65 13:15/M
12 Amy Lewis Austintown OH 4350 36 111 41:27.14 13:22/M
13 Kellie Haynie Mineral Ridge OH 4341 37 118 43:22.31 13:59/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tanya Daniels Warren OH 4455 44 21 25:46.75 8:19/M
2 Kristina Rule Youngstown OH 4397 42 55 30:47.10 9:56/M
3 Carrie Pitzer North Lima OH 4362 44 57 30:57.63 9:59/M
4 Courtnie Higgins Youngstown OH 4345 41 76 32:38.58 10:32/M
5 Jeannie Wigfall Campbell OH 4391 44 86 34:27.90 11:07/M
6 Lisa Zimmerman New Waterford OH 4412 44 94 36:27.31 11:45/M
7 Rebecca Smith Warren OH 4400 41 98 37:58.87 12:15/M
8 Dawn Black Sharon PA 4465 44 114 42:01.77 13:33/M
9 Patte Collins Mineral Ridge OH 4307 40 128 53:06.83 17:08/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cindy Mcburney North Lima OH 4410 47 26 26:32.77 8:34/M
2 Jackie Leviseur Youngstown OH 4407 45 49 29:55.88 9:39/M
3 Donna Danko Austintown OH 4328 49 50 30:05.74 9:42/M
4 Panzy Eldridge Youngstown OH 4390 49 53 30:41.61 9:54/M
5 Gayle Slattery Youngstown OH 4417 49 63 31:07.38 10:02/M
6 Melanie Perham Youngstown OH 4464 47 80 33:25.41 10:47/M
7 Cindy D'egidio Canton OH 4308 49 82 34:05.10 11:00/M
8 Kathleeen Dearny Lowellville OH 4456 47 85 34:26.92 11:06/M
9 Lisa Frederick Austintown OH 4394 49 91 35:41.64 11:31/M
10 Lene Hill Chardon OH 4378 48 95 36:45.39 11:51/M
11 Sheri Bobeck Youngstown OH 4461 46 116 42:30.71 13:43/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Joyce Cleveland OH 4441 50 46 29:38.57 9:34/M
2 Diane Jurkovic Warren OH 4462 54 74 32:27.88 10:28/M
3 Alysia Shamrock Cortland OH 4458 50 75 32:27.98 10:28/M
4 Judy Oaks Rochester NY 4471 51 102 38:48.90 12:31/M
5 Mary Kay Szwedko Cortland OH 4398 53 122 50:21.23 16:15/M
6 Jeannine Vasil Broadview Heights 4453 52 130 1:04:01.55 20:39/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee Bodden Canfield OH 4303 58 37 28:10.35 9:05/M
2 Marilyn Spencer Cortland OH 4373 57 68 31:35.76 10:11/M
3 Mary Pavkov Barberton OH 4360 57 97 37:52.14 12:13/M
4 Yvonne Lipinsky Poland OH 4459 56 115 42:29.87 13:42/M
Female 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lola Plough Ravenna OH 4472 66 81 33:30.89 10:48/M
2 Cindy Frankford Girard OH 4449 61 101 38:27.98 12:24/M
3 Lauren Kinast Girard OH 4416 60 108 40:43.39 13:08/M
4 Janet Hazlette Warren OH 4460 61 112 41:39.14 13:26/M
5 Mary Lou Safran Cortland OH 4366 71 113 41:45.68 13:28/M
6 Joan Jacobs Ravenna OH 4387 60 121 46:56.65 15:08/M
7 Terry Malys Youngstown OH 4354 63 126 51:11.40 16:31/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Perren Austintown OH 4446 40 1 19:22.82 6:15/M
2 Dan Raver Boardman OH 4427 16 2 21:18.13 6:52/M
3 Matthew Woolcock Oil City PA 4443 12 3 21:57.35 7:05/M
Male 1 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Timmy Pappagallo Mineral Ridge OH 4359 11 32 27:12.93 8:46/M
2 Zachary McBurney 4402 9 44 29:23.67 9:29/M
3 Jonathan Yutzy Ravenna OH 4384 9 117 42:41.28 13:46/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anthony D'egidio Canton OH 4381 19 16 25:02.62 8:05/M
2 Michael Moreschi Austintown OH 4439 17 20 25:45.88 8:18/M
3 Alex Clark New Castle PA 4467 16 34 27:37.19 8:55/M
Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nick Szwedko Cortland OH 4404 24 67 31:21.82 10:07/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Coy Price New Castle PA 4428 29 23 25:59.30 8:23/M
2 Jason Battiato Austintown OH 4301 27 56 30:50.75 9:57/M
3 Eric Dombrowski Austintown OH 4329 27 100 38:02.39 12:16/M
4 Cory Jones Girard OH 1803 26 105 39:38.80 12:47/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark DeSalvo II Boardman OH 4421 34 40 28:44.74 9:16/M
2 Daniel Wakefield Austintown OH 4469 34 52 30:34.15 9:52/M
3 Robert Markwell Sagamore Hills OH 4355 30 65 31:17.13 10:05/M
4 Nick Mckinney Mc Donald PA 4356 31 66 31:17.33 10:05/M
5 Kevin Tournoux Poland OH 4423 30 69 31:45.87 10:15/M
6 Ron Kollar Jr. Columbiana OH 4435 32 88 35:07.63 11:20/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dom Perry Mineral Ridge OH 4436 37 5 22:44.13 7:20/M
2 Josh Donchess Poland OH 4330 36 9 23:35.37 7:36/M
3 Tim Styranec Canfield OH 4437 39 11 23:51.62 7:42/M
4 Zachary Mehl Boardman OH 4444 36 14 24:26.11 7:53/M
5 Kevin Schultz North Jackson OH 4369 35 15 24:52.63 8:01/M
6 Rob Carter Newton Falls OH 4420 37 29 26:56.13 8:41/M
7 Tim Huston Boardman OH 4393 35 33 27:27.63 8:51/M
8 Trent Kifer Vienna OH 4424 38 83 34:10.97 11:01/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Koskinen Salem OH 4430 44 27 26:43.38 8:37/M
2 Gary Coleman Canfield OH 4432 42 35 27:53.78 9:00/M
3 Paul Drennen Youngstown OH 4466 43 36 27:55.13 9:00/M
4 Bobby Stackhouse Canfield OH 4414 43 60 31:04.27 10:01/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joel Mcburney Mineral Ridge OH 4401 45 6 22:54.13 7:23/M
2 John D'egidio Canton OH 4327 49 77 32:41.83 10:33/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mitch Radella Cranberry Twp. PA 4364 50 8 23:01.70 7:25/M
2 Tim Powers Boardman OH 1636 51 17 25:03.63 8:05/M
3 Dennis Sarisky Youngstown OH 4368 50 41 28:46.81 9:17/M
4 Vince Turnbull North Lima OH 4452 52 45 29:38.14 9:34/M
5 Brian Joyce Cleveland OH 4442 51 47 29:41.61 9:35/M
6 Brian Frederick Youngstown OH 4396 52 48 29:50.82 9:37/M
7 Jeff Thomas Youngstown OH 4463 50 79 33:25.39 10:47/M
8 Gerard Slattery Youngstown OH 4418 51 96 37:24.39 12:04/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Lengel Hermitage PA 4454 58 4 22:23.12 7:13/M
2 Robert Clark Boardman OH 4380 56 7 22:59.47 7:25/M
3 Ron Kollar Youngstown OH 4434 57 22 25:53.88 8:21/M
4 Eric Mcburney North Lima OH 4409 55 24 26:04.13 8:25/M
5 Tom Bourne Conneaut OH 4440 57 58 31:02.84 10:01/M
6 Dan Terreri Lake Milton OH 4445 59 84 34:13.41 11:02/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Sahli Youngstown OH 4433 60 30 26:59.38 8:42/M
2 Jerry Kinast Girard OH 4415 60 43 29:19.83 9:27/M
3 Don Hyde Warren OH 4392 62 87 34:44.63 11:12/M
4 Peter Winkler Franklin OH 4376 63 106 39:40.14 12:48/M
5 Dan Lanese Cortland OH 4399 62 123 50:21.65 16:15/M
6 Joseph Malys Youngstown OH 4353 62 124 51:10.64 16:30/M
7 Jim Hlebak Boardman OH 4468 64 125 51:10.65 16:30/M
8 Ivan Jacobs Ravenna OH 4388 61 129 53:26.65 17:14/M
Male 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Koval Warren OH 4349 68 13 24:21.82 7:51/M
2 Richard Hanks Niles OH 4340 75 54 30:43.42 9:55/M
3 Reg Johnson Warsaw IN 4470 66 89 35:30.78 11:27/M