MIGHTY MORAINE HALF IM RACES
Overall Finish List
September 10, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services
DUATHLON 1/2 IM
-Age Group-- - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Tyler Maconaghy 67 23 M 1 0-99 1 57:54.00 1 3:26.40 1 2:20:52.00 1 3:25.00 1 1:11:35.70 4:37:13.10
AQUA BIKE 1/2 IM
-Age Group-- - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Corky Semler 65 63 M 1 60-64 1 26:07.50 5 2:30.20 1 3:08:08.80 3 0:43.50 3 0:34.70 3:38:04.70
2 Jim Napoli 64 56 M 1 55-59 3 34:25.90 2 1:23.10 2 3:10:18.60 5 0:47.90 5 0:39.70 3:47:35.20
3 David Misiak 62 57 M 2 55-59 2 32:24.40 1 1:12.50 3 3:13:55.30 1 0:32.70 10 2:44.10 3:50:49.00
4 Spencer Clark 63 43 M 1 40-44 6 41:02.00 4 2:29.00 4 3:29:51.90 4 0:43.70 2 0:30.80 4:14:37.40
5 ? Riser 55 0 M 1 0- 0 5 36:07.60 10 3:57.70 5 3:38:38.70 10 1:48.20 9 1:04.90 4:21:37.10
6 James Sutterfield 61 48 M 1 45-49 4 35:10.30 6 2:54.90 7 3:59:10.10 9 1:15.90 4 0:39.40 4:39:10.60
7 Laura Chevalier 58 48 F 1 45-49 10 47:28.10 7 2:59.70 6 3:58:11.90 7 0:57.70 7 0:59.50 4:50:36.90
8 Hollie Stevenson 59 50 F 1 50-54 11 47:34.70 8 3:18.70 9 4:34:10.80 6 0:53.50 8 1:02.90 5:27:00.60
9 Mike Lloyd 66 54 M 1 50-54 9 43:27.30 11 9:05.90 10 4:36:41.60 8 1:07.30 6 0:57.40 5:31:19.50
10 Korryn Mozisek 56 36 F 1 35-39 8 43:01.40 3 2:14.70 11 4:52:47.30 2 0:32.80 1 0:22.00 5:38:58.20
DNF Bud Ringbloom 415 66 M 65-69 7 42:08.50 9 3:28.70 8 4:13:14.50
ELITES 1/2 IM
-Age Group-- - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Chad Holderbaum 2 36 M 1 0-99 1 24:13.10 1 0:44.20 1 2:34:27.90 1 0:40.50 2 1:30:57.80 4:31:03.50
2 Alex Drozd 25 23 M 2 0-99 3 28:02.60 2 0:55.10 3 2:40:23.40 2 0:51.50 1 1:23:38.10 4:33:50.70
3 Matt Mauclair 3 38 M 3 0-99 2 26:04.40 4 1:03.90 4 2:44:47.40 3 0:53.90 3 1:41:20.00 4:54:09.60
4 Ben Erdeljac 4 37 M 4 0-99 6 31:09.60 3 0:56.50 2 2:39:11.10 4 1:09.90 4 1:47:01.50 4:59:28.60
5 Katie Webber-Plank 52 34 F 1 0-99 5 30:53.60 6 1:54.40 5 3:40:52.40 5 1:34.40 5 2:09:07.10 6:24:21.90
DNF David Wirth 5 28 M 0-99 4 28:25.50 5 1:17.60 6 42:06.30
1/2 IM MEN
-Age Group-- - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Brian Frank 23 43 M 1 40-44 18 40:41.20 7 1:55.60 2 2:43:51.30 7 1:50.40 1 1:39:12.30 5:07:30.80
2 David Uber 357 25 M 1 25-29 5 30:49.40 5 1:42.10 4 3:05:01.60 2 0:59.00 4 1:55:08.70 5:33:40.80
3 CLARK MITCHELL 27 50 M 1 50-54 14 35:14.70 10 2:12.70 5 3:05:45.70 1 0:55.10 2 1:50:47.50 5:34:55.70
4 Thomas Loop 17 53 M 2 50-54 6 32:07.70 2 1:21.00 7 3:09:25.20 4 1:13.30 3 1:53:54.10 5:38:01.30
5 Brad Henderson 22 52 M 3 50-54 9 33:11.30 14 2:49.30 9 3:18:48.70 8 1:54.50 5 2:06:48.30 6:03:32.10
6 Don Gibbon 20 51 M 4 50-54 1 29:54.10 13 2:22.70 6 3:07:21.20 6 1:24.00 12 2:40:47.00 6:21:49.00
7 Adam Reichbaum 24 42 M 2 40-44 10 33:28.40 12 2:20.50 3 3:04:16.70 5 1:14.00 13 2:41:37.20 6:22:56.80
8 Daniel Moran 21 49 M 1 45-49 8 33:04.40 4 1:29.50 8 3:17:27.90 14 2:52.50 8 2:28:02.70 6:22:57.00
9 Dan Cowden 14 33 M 1 30-34 11 33:51.60 3 1:23.10 12 3:30:02.40 15 3:15.30 7 2:15:54.30 6:24:26.70
10 Samuel Jaussi 6 30 M 2 30-34 13 34:35.00 15 2:56.20 15 3:37:26.40 9 2:05.20 6 2:10:29.20 6:27:32.00
11 Ira Bush 10 37 M 1 35-39 15 35:21.70 1 1:05.50 10 3:25:51.40 3 1:06.40 9 2:29:03.50 6:32:28.50
12 Stuart Shebest 18 44 M 3 40-44 2 30:16.90 9 2:03.80 13 3:31:10.00 16 3:20.60 10 2:34:16.40 6:41:07.70
13 W Richard 19 57 M 1 55-59 16 36:11.50 18 3:59.90 14 3:31:30.90 10 2:10.10 11 2:34:56.90 6:48:49.30
14 Guy Russo 9 28 M 2 25-29 4 30:48.60 6 1:49.80 11 3:28:32.30 13 2:35.90 15 2:48:37.70 6:52:24.30
15 Bob Baierl 8 45 M 2 45-49 17 37:38.00 8 1:57.70 16 3:40:08.30 12 2:20.30 16 2:49:18.00 7:11:22.30
16 Luke Lubich 12 29 M 3 25-29 7 32:16.00 16 3:43.60 18 4:00:19.40 11 2:14.70 17 2:55:40.60 7:34:14.30
17 Craig Marino 28 41 M 4 40-44 19 41:22.70 19 4:23.40 17 3:59:31.80 17 3:28.20 14 2:47:21.80 7:36:07.90
18 Jonathan Muscatello 26 35 M 2 35-39 12 34:19.80 17 3:50.40 20 4:10:52.20 18 5:52.00 18 3:10:06.03 8:05:00.43
DNF Ben Chambers 7 29 M 25-29 20 2:32:16.00 1 1:17:53.10
DNF Brandon Williams 15 29 M 25-29 3 30:20.20 11 2:12.80 19 4:03:24.10
1/2 IM CLYDESDALES
-Age Group-- - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Justin Victor 39 31 M 1 0-99 1 1:06:09.10 1 4:42.10 1 0:06.40 1 5:31:33.40 1 3:11:57.99 9:54:28.99
1/2 IM RELAY
-Age Group-- - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Rob Cooney 37 37 M 1 0-99 1 25:34.30 1 0:40.50 2 2:45:57.20 2 0:26.00 2 1:47:51.40 5:00:29.40
2 Richard Colonello 13 40 M 2 0-99 2 31:28.20 3 0:45.30 3 2:58:15.00 3 0:33.80 1 1:40:28.90 5:11:31.20
3 Meaghan Conroy, Dieuhog 50 28 F 1 0-99 5 1:02:45.30 5 2:27.80 1 2:40:57.80 5 2:24.90 4 1:49:05.40 5:37:41.20
4 Ian Morrall 34 27 M 3 0-99 3 34:38.00 2 0:41.20 4 3:26:19.40 1 0:21.30 3 1:47:57.00 5:49:56.90
5 maureen hartnett 53 57 F 2 0-99 4 38:58.80 4 0:51.90 5 4:14:03.50 4 1:15.40 5 2:30:46.70 7:25:56.30
1/2 IM WOMEN
-Age Group-- - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Melissa Goodman 43 38 F 1 35-39 3 35:04.90 3 1:50.90 1 3:20:55.30 4 2:15.80 1 1:46:00.50 5:46:07.40
2 Natalie Rice 46 29 F 1 25-29 4 42:21.20 6 4:32.80 3 3:54:20.40 2 1:52.90 2 2:46:00.00 7:29:07.30
3 Maria Vargas 42 55 F 1 55-59 6 46:31.70 5 3:55.50 2 3:44:01.20 7 3:49.30 4 3:01:10.20 7:39:27.90
4 Mary Schardt 45 50 F 1 50-54 2 34:57.30 4 3:14.00 5 4:21:14.30 6 2:35.60 5 3:03:26.14 8:05:27.34
5 Holly Bernardi 47 50 F 2 50-54 7 48:12.60 2 1:38.20 4 4:21:04.30 1 1:52.60 3 3:00:02.16 8:12:49.86
6 Laura Jacob 41 35 F 2 35-39 1 31:48.30 1 1:37.80 6 4:53:01.00 3 2:08.80 7 3:29:42.96 8:58:18.86
7 Sasha Williams 44 40 F 1 40-44 5 45:16.60 7 4:32.90 7 5:30:38.40 5 2:33.40 6 3:26:27.56 9:49:28.86
DUATHLON OLY
-Age Group-- - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Laura Tiger 407 50 F 1 50-54 1 53:33.80 1 1:09.90 1 1:34:57.50 1 0:58.40 1 28:05.80 2:58:45.40
2 Christopher Kozlowski 78 28 M 1 25-29 4 1:01:17.90 4 5:26.20 2 1:44:13.00 2 1:46.90 2 29:44.80 3:22:28.80
3 CHRISTIE WIGTON 75 28 F 1 25-29 2 58:27.40 6 8:19.40 4 2:22:09.90 5 2:20.90 3 42:08.20 4:13:25.80
4 Rich Dickinson 76 51 M 1 50-54 3 58:49.00 5 7:52.20 5 2:22:18.20 4 2:13.30 4 42:17.70 4:13:30.40
5 Melissa Gettel 74 48 F 1 45-49 6 1:21:51.60 2 3:58.10 3 2:09:17.30 6 3:09.50 5 49:45.20 4:28:01.70
6 Thomas Wigton 77 30 M 1 30-34 5 1:17:17.90 3 4:34.50 6 2:31:17.80 3 1:54.00 6 50:21.30 4:45:25.50
AQUA BIKE OLY
-Age Group-- - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Kevin Webber 88 36 M 1 35-39 4 23:11.20 2 1:15.80 2 1:21:20.40 1 0:29.30 2 0:33.30 1:46:50.00
2 Shane Littler 89 33 M 1 30-34 2 20:58.20 1 1:05.80 3 1:29:58.30 2 0:40.80 1 0:29.80 1:53:12.90
3 Camden Coppelli 91 27 M 1 25-29 3 21:42.00 4 1:35.90 4 1:40:26.70 3 0:43.80 5 1:20.10 2:05:48.50
4 Olivia Wiest 85 21 F 1 19-24 6 28:56.80 3 1:31.40 5 1:51:12.30 5 1:52.80 3 0:33.70 2:24:07.00
5 Jenny Sabol 95 29 F 1 25-29 5 27:45.20 7 3:50.00 6 2:07:23.10 4 1:12.50 6 1:24.00 2:41:34.80
6 Bryan DeFranco 90 50 M 1 50-54 8 47:35.00 5 2:58.10 7 2:49:11.90 6 3:39.60 4 1:09.20 3:44:33.80
DNF Samantha Smelko 92 33 F 30-34 7 30:55.20 6 3:28.90 1 58:41.50
DNF Elizabeth Smith 86 51 F 50-54 1 6:55.90
OLY MEN
-Age Group-- - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Vaughn Cooper 136 43 M 1Top Fin 2 18:10.60 4 0:59.40 2 1:13:44.90 1 0:35.40 5 44:00.60 2:17:30.90
2 Amatheon Bohan 134 17 M 2Top Fin 1 17:45.50 10 1:28.60 4 1:17:09.20 2 0:43.70 3 42:31.00 2:19:38.00
3 Destin Heasley 169 27 M 3Top Fin 4 20:28.10 14 1:41.60 6 1:22:17.30 5 0:46.30 1 36:33.60 2:21:46.90
4 Scott Reamer 1 44 M 1 40-44 3 18:12.30 11 1:29.60 5 1:21:16.00 12 1:03.30 2 41:20.40 2:23:21.60
5 Christopher Gilson 125 44 M 2 40-44 16 25:44.60 6 1:08.50 3 1:16:57.90 6 0:49.60 4 43:52.90 2:28:33.50
6 Augustin Cremer 151 25 M 1 25-29 9 24:06.90 35 2:34.20 8 1:25:50.00 15 1:06.70 7 47:48.60 2:41:26.40
7 Jeffrey McCauley 177 29 M 2 25-29 35 29:33.30 5 1:03.60 7 1:25:26.60 7 0:49.90 6 45:16.40 2:42:09.80
8 Ben Mimick 413 26 M 3 25-29 28 27:52.80 3 0:57.20 10 1:26:12.70 17 1:15.30 9 48:13.90 2:44:31.90
9 Brendan McKinley 141 24 M 1 19-24 8 22:51.30 7 1:16.50 13 1:28:10.60 14 1:06.20 12 51:16.80 2:44:41.40
10 Roman Kharkovski 122 44 M 3 40-44 18 26:02.40 1 0:41.10 1 1:03:41.60 3 0:43.80 45 1:15:29.70 2:46:38.60
11 Lauren Edward McKinney 133 45 M 1 45-49 7 22:37.00 19 1:59.20 9 1:25:53.20 24 1:32.60 19 54:53.60 2:46:55.60
12 Timothy Swann 144 28 M 4 25-29 20 26:10.00 9 1:22.60 16 1:31:41.60 4 0:45.40 8 48:09.70 2:48:09.30
13 Sean Armstrong 127 39 M 1 35-39 6 21:37.90 18 1:59.20 14 1:30:49.30 26 1:34.70 14 53:07.60 2:49:08.70
14 Francis Mccaffrey 159 61 M 1 60-64 24 27:01.00 40 2:57.30 12 1:27:59.60 33 1:44.70 20 55:33.20 2:55:15.80
15 Phil Jones 143 53 M 1 50-54 23 26:25.00 21 2:04.70 17 1:31:50.10 25 1:34.00 16 53:41.50 2:55:35.30
16 Thomas Wallace 183 45 M 2 45-49 25 27:30.50 12 1:37.90 19 1:32:48.50 23 1:32.30 13 52:58.30 2:56:27.50
17 Allen Lang 147 53 M 2 50-54 17 25:49.70 31 2:24.50 21 1:33:58.90 13 1:03.70 15 53:17.20 2:56:34.00
18 William Kircher 154 59 M 1 55-59 21 26:13.70 23 2:06.50 15 1:30:54.80 39 2:02.50 22 56:55.40 2:58:12.90
19 Clark Candee 131 57 M 2 55-59 15 25:32.60 20 2:00.50 11 1:27:56.70 28 1:38.00 29 1:01:48.20 2:58:56.00
20 Anthony Colangelo 129 29 M 5 25-29 33 29:16.40 22 2:06.10 23 1:34:58.00 10 0:58.70 17 54:05.00 3:01:24.20
21 John Bielewicz 184 32 M 1 30-34 10 24:58.30 16 1:50.60 29 1:38:28.80 34 1:49.50 18 54:50.00 3:01:57.20
22 Rob Mueller 135 48 M 3 45-49 22 26:16.60 41 2:59.00 25 1:36:52.80 19 1:23.70 23 57:07.60 3:04:39.70
23 Mark Ziegler 142 41 M 4 40-44 19 26:04.00 8 1:17.50 20 1:33:31.60 22 1:28.30 32 1:02:58.60 3:05:20.00
24 Rabih Chaer 155 43 M 5 40-44 37 32:22.80 37 2:44.30 27 1:37:47.40 32 1:43.90 11 50:59.50 3:05:37.90
25 Gregory Cooney 130 33 M 2 30-34 5 21:14.70 29 2:16.40 26 1:37:08.00 29 1:40.50 35 1:05:12.80 3:07:32.40
26 Benjamin Northrop 176 39 M 2 35-39 27 27:34.90 25 2:08.90 32 1:40:36.60 21 1:28.00 25 57:44.20 3:09:32.60
27 Grady Wirth 163 25 M 6 25-29 32 29:12.60 44 3:38.90 30 1:39:03.80 30 1:41.10 21 56:46.10 3:10:22.50
28 Matthew Callman 185 24 M 2 19-24 13 25:18.00 2 0:49.70 35 1:41:41.80 9 0:55.80 28 1:01:39.10 3:10:24.40
29 Joseph Heintzelman 171 31 M 3 30-34 39 33:19.30 17 1:56.50 39 1:43:19.20 44 2:39.70 10 50:34.30 3:11:49.00
30 Dale Himmler 128 36 M 3 35-39 11 25:12.10 27 2:11.10 22 1:34:30.20 35 1:52.20 39 1:09:17.60 3:13:03.20
31 Kevin King 156 45 M 4 45-49 29 28:35.80 39 2:52.80 18 1:32:11.60 45 3:03.70 38 1:08:52.00 3:15:35.90
32 Eric Hughes 411 0 M 1 0- 0 26 27:30.60 28 2:12.30 31 1:40:16.80 40 2:06.60 33 1:04:28.20 3:16:34.50
33 Rick Becker 137 56 M 3 55-59 12 25:12.70 13 1:38.50 38 1:42:29.20 8 0:55.70 37 1:06:38.80 3:16:54.90
34 Mark Zelkovic 164 54 M 3 50-54 34 29:30.30 33 2:29.40 41 1:46:32.40 36 1:56.10 24 57:23.00 3:17:51.20
35 Rudy Mueller 157 59 M 4 55-59 38 32:37.10 24 2:08.60 37 1:42:00.20 42 2:23.60 26 59:18.10 3:18:27.60
36 Paul Mengel 149 58 M 5 55-59 36 32:15.40 32 2:26.30 33 1:41:31.30 31 1:41.90 31 1:02:35.00 3:20:29.90
37 Daniel Suorsa 124 50 M 4 50-54 31 28:46.80 36 2:35.60 24 1:36:26.80 41 2:10.20 41 1:11:13.00 3:21:12.40
38 Efthymios Avgerinos 152 40 M 6 40-44 43 38:08.30 34 2:33.10 36 1:41:53.80 18 1:19.40 27 1:01:11.70 3:25:06.30
39 Sebastian Becerra 358 33 M 4 30-34 14 25:29.30 30 2:23.20 42 1:50:20.80 43 2:34.30 34 1:04:36.30 3:25:23.90
40 JEFF SYPHRIT 146 55 M 6 55-59 40 33:58.50 45 4:02.30 34 1:41:41.50 38 1:58.50 43 1:13:01.50 3:34:42.30
41 anthony ryan 138 45 M 5 45-49 30 28:42.60 38 2:47.40 40 1:45:29.10 20 1:26.60 46 1:17:23.20 3:35:48.90
42 Scott McDowell 153 51 M 5 50-54 46 43:28.90 15 1:46.40 43 1:50:22.10 16 1:08.50 44 1:13:16.60 3:50:02.50
43 Dennis Lebec 148 36 M 4 35-39 42 37:27.60 26 2:10.50 45 2:03:41.90 11 0:59.00 36 1:05:48.60 3:50:07.60
44 Henry Windle 160 64 M 2 60-64 41 35:22.00 43 3:15.20 44 2:01:19.70 37 1:58.40 40 1:10:09.00 3:52:04.30
45 Paul Brewer 145 55 M 7 55-59 47 1:02:14.10 42 3:01.90 28 1:37:56.20 46 3:13.60 42 1:12:13.70 3:58:39.50
46 Eric Chapman 126 45 M 6 45-49 45 42:48.50 46 5:22.00 47 2:08:03.90 27 1:35.70 30 1:01:59.10 3:59:49.20
47 David Faraone 170 32 M 5 30-34 44 40:48.00 47 5:26.10 46 2:06:53.00 47 3:43.10 47 1:18:29.70 4:15:19.90
OLY CLYDESDALES
-Age Group-- - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Todd Mowry 168 50 M 1 0-99 3 26:39.20 1 2:00.70 3 1:43:39.90 3 1:41.80 1 56:45.20 3:10:46.80
2 Alexander Donaldson 167 41 M 2 0-99 2 25:49.90 3 2:21.00 1 1:34:20.60 2 1:40.70 2 1:08:20.00 3:12:32.20
3 Mark Herleman 162 38 M 3 0-99 1 25:41.10 2 2:10.00 2 1:39:51.80 4 2:19.10 3 1:17:46.50 3:27:48.50
4 Larry Heimann 165 52 M 4 0-99 5 33:53.40 5 8:44.30 4 1:47:30.50 5 4:51.30 4 1:26:05.80 4:01:05.30
5 Mark Klopfer 161 65 M 5 0-99 4 32:22.90 4 3:10.90 5 2:00:50.60 1 0:57.60 5 1:27:11.30 4:04:33.30
OLY RELAY
-Age Group-- - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Benjamin Adduru 173 39 M 1 0-99 2 39:13.40 1 0:54.90 1 1:28:13.30 1 0:30.50 1 47:09.60 2:56:01.70
2 Jon Weiman 181 36 M 2 0-99 1 24:05.90 2 1:11.10 2 1:32:51.80 2 0:38.20 2 57:36.60 2:56:23.60
OLY WOMEN
-Age Group-- - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Laura Moul 93 37 F 1Top Fin 13 32:33.80 4 1:21.70 1 1:26:47.20 5 1:01.90 1 49:34.60 2:51:19.20
2 Alexandria Shewczyk 114 26 F 1 25-29 8 29:05.00 2 1:17.20 3 1:32:49.80 2 0:42.40 2 52:01.50 2:55:55.90
3 Aryana Jones 110 19 F 1 19-24 2 18:56.50 9 2:02.90 7 1:41:39.00 6 1:11.20 4 55:44.60 2:59:34.20
4 Sarah Wike 182 38 F 1 35-39 4 26:45.70 3 1:21.60 4 1:34:52.50 18 2:23.90 5 57:20.40 3:02:44.10
5 Joan Baxter 105 55 F 1 55-59 3 24:20.20 10 2:05.70 5 1:37:22.00 4 0:59.70 6 58:09.10 3:02:56.70
6 Jacqueline Kirich 40 33 F 1 30-34 1 14:01.50 1 0:58.50 11 1:51:48.30 3 0:58.90 3 55:21.30 3:03:08.50
7 Lily Scanlon 94 31 F 2 30-34 9 29:16.60 18 3:06.90 2 1:32:34.90 16 1:51.80 7 59:31.10 3:06:21.30
8 Rebecca Arturo 106 21 F 2 19-24 5 26:48.90 6 1:48.10 6 1:38:48.20 9 1:35.10 11 1:04:20.70 3:13:21.00
9 Alexandra May 103 24 F 3 19-24 6 27:04.70 5 1:23.80 8 1:45:04.30 12 1:35.80 9 1:01:50.40 3:16:59.00
10 Lucie Broyde 118 22 F 4 19-24 18 36:07.10 12 2:12.10 10 1:48:33.60 1 0:35.60 8 1:00:10.40 3:27:38.80
11 Laurel Sutterfield 109 37 F 2 35-39 14 33:12.50 8 1:59.00 9 1:46:24.40 8 1:30.40 14 1:14:01.00 3:37:07.30
12 Megan Ambrose 251 45 F 1 45-49 10 29:29.60 7 1:55.40 16 1:56:56.20 13 1:36.90 15 1:14:16.10 3:44:14.20
13 Bonnie Gordon 101 37 F 3 35-39 19 36:56.90 16 3:05.40 15 1:54:53.10 20 2:31.80 13 1:07:14.30 3:44:41.50
14 Evonne Patterson 119 37 F 4 35-39 23 43:35.90 15 2:54.80 12 1:52:54.30 11 1:35.70 10 1:03:51.50 3:44:52.20
15 Ellen Beckjord 104 39 F 5 35-39 7 28:42.10 17 3:05.80 17 1:58:47.60 7 1:13.30 16 1:14:29.00 3:46:17.80
16 Laurel Chiappetta 100 42 F 1 40-44 15 34:33.10 20 3:40.20 14 1:53:38.20 21 3:11.00 17 1:15:23.60 3:50:26.10
17 Kim Beagley 107 54 F 1 50-54 17 35:31.60 22 4:22.00 13 1:53:06.50 19 2:25.20 18 1:19:04.70 3:54:30.00
18 Jessica Kelly 98 31 F 3 30-34 12 30:47.90 14 2:32.50 21 2:30:13.50 10 1:35.60 12 1:06:37.40 4:11:46.90
19 Marlo Perry 102 44 F 2 40-44 21 38:49.80 19 3:40.10 18 2:07:11.40 17 1:53.20 19 1:23:09.20 4:14:43.70
20 Nikki Gilson 117 37 F 6 35-39 11 30:38.40 11 2:06.60 19 2:13:35.90 15 1:44.50 21 1:31:39.00 4:19:44.40
21 Katherine Mantkowski 97 30 F 4 30-34 16 35:03.50 21 3:43.60 20 2:22:59.40 14 1:40.60 20 1:25:42.00 4:29:09.10
DNF Jill Schapiro 108 58 F 55-59 20 37:18.50 13 2:15.60
DNF Karen Hallett 99 51 F 50-54 22 41:36.80 23 7:43.40
ADVENTURE 1/2 IM
-Age Group-- - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Richard Cook 68 53 M 1 0-99 1 1:09:19.70 1 1:22.60 1 3:26:07.70 1 1:55.80 1 2:24:20.50 7:03:06.30
ADVENTURE OLY
-Age Group-- - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Valerie Christoff 69 46 F 1 0-99 1 42:00.50 2 1:15.00 1 1:29:38.30 1 1:18.00 1 1:00:47.60 3:14:59.40
2 Holly Wik 70 44 F 2 0-99 2 49:03.20 1 0:55.40 2 1:45:49.00 2 1:32.50 3 1:13:02.40 3:50:22.50
3 Joe Stefano 73 56 M 1 0-99 4 59:35.10 4 3:37.30 3 1:51:27.50 3 1:35.00 2 1:08:49.40 4:05:04.30
4 Eric Kulikowski 71 53 M 2 0-99 3 49:54.80 3 2:50.90 4 1:56:18.40 4 3:18.10 4 1:23:24.10 4:15:46.30
OLY NOVICE
-Age Group-- - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Todd Green 172 31 M 1 0-99 1 29:34.70 1 2:40.20 1 1:40:49.50 1 2:21.20 1 52:35.50 3:08:01.10
2 Salene Mazur Kraemer 112 41 F 1 0-99 2 39:56.80 2 4:31.40 2 2:38:13.00 2 4:17.90 2 1:40:14.40 5:07:13.50
ELITE OLY
-Age Group-- - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Heather Melzer 359 47 F 1 0-99 1 22:59.90 1 1:07.90 1 1:21:50.40 1 0:51.40 1 46:36.80 2:33:26.40
2 Jaimee Hoke 360 37 F 2 0-99 2 26:06.50 2 1:42.00 2 1:33:16.80 2 1:06.40 2 51:09.90 2:53:21.60