HOLLIDAYSBURG OCTOBER RACES
Age Group Results
October 01, 2016
Results By Race Management Systems, Inc.
HALF MARATHON
Female OVERALL HALF MARATHO Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Becky Wittrig 323 48 5 1:37:46.87 7:28/M
2 Amy Prokop 455 46 7 1:39:00.50 7:33/M
3 Meghan Brown Osterburg PA 331 31 11 1:41:07.66 7:43/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brittany Swartzwelder Everett PA 316 24 24 1:47:50.93 8:14/M
2 Amber Bollinger 458 24 37 1:53:29.73 8:40/M
3 Sarah Klawinski 80 24 42 1:54:58.88 8:47/M
4 Kelsey Edkins 58 24 48 1:57:43.36 8:59/M
5 Amanda Beckstead 41 23 49 1:58:13.36 9:01/M
6 Caitlyn Edgell 34 20 58 2:00:10.82 9:10/M
7 Sharon Weaver 321 21 81 2:13:51.18 10:13/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristin Musselman Huntingdon PA 95 29 15 1:44:23.41 7:58/M
2 Spring Krepps 83 26 44 1:55:51.13 8:51/M
3 Jessica Geissinger 61 29 53 1:59:39.36 9:08/M
4 Kelley Yoder 335 26 54 1:59:40.58 9:08/M
5 Ashley Ott 467 25 56 1:59:48.85 9:09/M
6 Lindsay Christine 328 26 67 2:04:10.98 9:29/M
7 Jessica Barnhart 38 29 77 2:12:00.14 10:05/M
8 Margaret Nollau 96 29 87 2:15:41.73 10:21/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ellice Smith 456 32 28 1:49:05.65 8:20/M
2 Robyn Redline 301 34 64 2:03:18.56 9:25/M
3 Angel Harbst 70 31 70 2:08:12.78 9:47/M
4 Stephanie Savino 305 31 78 2:12:15.39 10:06/M
5 Dodie Mercer 92 33 82 2:13:54.43 10:13/M
6 Fawne Ballos 36 32 94 2:24:51.17 11:03/M
7 Rachel Seiler 306 32 98 2:28:26.46 11:20/M
8 Kathy Brua 49 34 99 2:28:26.55 11:20/M
9 Stephanie Huber 74 32 105 2:34:17.86 11:47/M
10 Annie Siderits 310 34 107 2:46:57.27 12:45/M
11 Lindsay Seliga 337 30 112 3:06:22.09 14:14/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trina Collins 55 39 12 1:41:32.13 7:45/M
2 Nicole Shoenberger Erie PA 309 35 47 1:57:22.60 8:58/M
3 Nikki Imhoff 86 37 63 2:03:17.41 9:25/M
4 Kathleen Link 89 36 68 2:05:43.18 9:36/M
5 Kylee Ammerman 33 36 71 2:08:40.77 9:49/M
6 Lisa Roberts 2 465 37 74 2:10:13.20 9:56/M
7 Kristina Trunnell 319 36 86 2:15:07.48 10:19/M
8 Nicole Snyder 459 38 100 2:28:33.39 11:20/M
9 Crystal Christopher Everett PA 53 35 110 2:52:26.97 13:10/M
10 Jessica Smith 336 35 111 3:06:20.49 14:13/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tina Kunstbeck 84 41 27 1:48:40.67 8:18/M
2 Amy Korman 82 41 33 1:51:35.33 8:31/M
3 Joleen Dignan 40 40 40 1:53:57.23 8:42/M
4 Annie Clay 54 42 45 1:56:10.61 8:52/M
5 Julie Hanlon 68 41 83 2:14:30.89 10:16/M
6 Megan Reilly 302 42 85 2:15:06.83 10:19/M
7 Kelly Bottenfield 46 44 96 2:26:51.28 11:13/M
8 Melissa Boston 338 41 97 2:28:25.64 11:20/M
9 Kelly Munly Altoona PA 94 42 108 2:48:30.24 12:52/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marcia Wakeman 320 45 20 1:47:08.12 8:11/M
2 Kristen Gill 469 45 23 1:47:41.93 8:13/M
3 Renee Gunnett 65 47 35 1:52:54.39 8:37/M
4 Lisa Parkin 99 49 69 2:06:28.79 9:39/M
5 Anita Bowers 47 49 72 2:09:16.28 9:52/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Borst 45 50 18 1:46:47.44 8:09/M
2 Deanna Brown Hollidaysburg PA 87 54 25 1:48:08.67 8:15/M
3 Debbie Tini 318 54 109 2:48:31.44 12:52/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jane Grassadonia 44 55 60 2:02:44.82 9:22/M
2 Amy Brisbin 73 57 65 2:03:18.76 9:25/M
3 Cindi Stanton 314 57 66 2:04:10.98 9:29/M
4 Sue Swope 317 55 92 2:23:12.39 10:56/M
Male OVERALL HALF MARATHO Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 AJ Kelly 77 34 1 1:16:33.86 5:51/M
2 Rob Crossman 463 35 2 1:22:18.14 6:17/M
3 Ryan Hanlon 67 29 3 1:22:35.56 6:18/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Drew Swope 468 0 79 2:12:57.50 10:09/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kameron Starr 315 24 13 1:43:11.70 7:53/M
2 Jacob Delozier 57 20 57 2:00:10.81 9:10/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Lingle Hollidaysburg PA 88 29 8 1:39:12.33 7:34/M
2 Michael Godissart 63 26 26 1:48:11.68 8:15/M
3 Matt Godissart 64 29 59 2:00:49.72 9:13/M
4 Alexander Hall 66 29 93 2:24:08.61 11:00/M
5 Derek Hoover 332 26 104 2:31:52.56 11:36/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Imler 76 30 10 1:40:56.68 7:42/M
2 Kyle Stuckey 457 30 17 1:46:38.53 8:08/M
3 Jason Lloyd 90 32 19 1:46:59.55 8:10/M
4 Joshua Brown Osterburg PA 330 32 34 1:52:50.15 8:37/M
5 Tom Gibney 62 33 62 2:03:08.82 9:24/M
6 Joshua Barnhart 37 30 91 2:22:59.14 10:55/M
7 Matt Leaper 85 34 101 2:28:37.31 11:21/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Guido Santella 325 36 4 1:36:42.43 7:23/M
2 Ned Shoenberger 308 37 36 1:53:06.67 8:38/M
3 Troy Carbaugh 51 38 80 2:13:38.99 10:12/M
4 Stephen Gray 329 37 88 2:16:29.44 10:25/M
5 Matt Ballos 35 37 95 2:24:51.42 11:03/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ralph Smith 334 44 6 1:38:48.19 7:33/M
2 Ben Harader Altoona PA 69 42 38 1:53:43.79 8:41/M
3 Todd Lewis 333 41 41 1:53:59.39 8:42/M
4 Michael Siderits 311 43 84 2:14:49.68 10:17/M
5 Tom Worthington 324 40 102 2:29:02.14 11:23/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Boyd Bowman 48 48 76 2:11:01.13 10:00/M
2 David Fusco 60 48 103 2:30:49.62 11:31/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steven Ketcham 78 53 9 1:39:20.49 7:35/M
2 Jerry Carney 52 53 14 1:43:44.45 7:55/M
3 Brett Decker 56 50 16 1:46:26.77 8:07/M
4 Jerry Hayward 71 50 29 1:51:22.70 8:30/M
5 Todd Sponsler 313 51 30 1:51:28.20 8:31/M
6 Ziad Khoury 79 52 31 1:51:28.20 8:31/M
7 William Lehew Duncansville PA 464 51 43 1:55:11.26 8:48/M
8 Derin Moore 93 50 51 1:59:28.85 9:07/M
9 Ed Ott 466 54 55 1:59:48.74 9:09/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ernie Skibo 312 57 32 1:51:31.67 8:31/M
2 Duane Brumbaugh 50 55 39 1:53:51.90 8:41/M
3 Tim Sheehan Altoona PA 307 56 75 2:10:35.23 9:58/M
4 Don Beckstead 42 59 90 2:19:45.70 10:40/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Adams 32 60 21 1:47:14.19 8:11/M
2 Thomas Bollinger 43 61 22 1:47:39.32 8:13/M
3 Rick Eichelberger 59 61 46 1:57:11.36 8:57/M
4 Fred Petrunak 100 63 50 1:58:57.13 9:05/M
5 Jim Grazier 326 63 52 1:59:28.94 9:07/M
6 Richard Parker 98 62 73 2:09:24.78 9:53/M
7 John Bianconi 460 60 106 2:46:05.69 12:41/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Gilmour 454 69 61 2:02:48.33 9:22/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Rhodes 303 76 89 2:16:51.48 10:27/M
10K
Female OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tess Martin 372 16 8 46:43.23 7:32/M
2 Nora Van Horn 650 15 14 49:01.21 7:54/M
3 Wendy Reed 265 46 19 49:39.35 8:00/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Gunnett Roaring Spring PA 27 25 38 55:13.27 8:54/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Kilcoyne 252 32 36 55:10.48 8:54/M
2 Najla Abas 1 30 58 1:02:48.67 10:08/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erica Burger 354 35 27 52:32.25 8:28/M
2 Kiersten Wasovich 346 37 49 59:21.65 9:34/M
3 Jessica Oswald 261 35 53 1:01:07.55 9:51/M
4 Julie Nardozza 350 36 60 1:03:02.91 10:10/M
5 Shelby Hott 213 35 63 1:04:12.66 10:21/M
6 Cindy Wright 297 39 64 1:04:35.20 10:25/M
7 Nicole Bauman 296 36 65 1:04:35.21 10:25/M
8 Carolina Shepard 370 35 80 1:15:47.80 12:13/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Sirivanakarn 274 40 32 53:26.26 8:37/M
2 Cate Darlington 344 40 46 58:04.72 9:22/M
3 Becky Manna 256 44 56 1:02:14.85 10:02/M
4 Jodi Pheasant Martinsburg PA 264 44 57 1:02:41.22 10:07/M
5 Andrea Kanode 247 42 69 1:06:23.14 10:42/M
6 Valerie Wyper 289 40 73 1:09:58.63 11:17/M
7 Kristi Kick 251 43 75 1:10:12.27 11:19/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patti Caswell 16 49 43 57:37.98 9:18/M
2 Bonnie Robison 292 45 47 58:43.69 9:28/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sue Anderson 349 50 33 54:01.94 8:43/M
2 Debra Solomon 291 51 44 57:44.51 9:19/M
3 Christy Huber 214 52 51 1:00:39.20 9:47/M
4 Carla Brumbaugh 12 51 68 1:06:06.19 10:40/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vicki Finnegan 22 55 31 53:17.50 8:36/M
2 Chrissey Wagner 278 56 59 1:02:57.20 10:09/M
3 Patricia Polheber 275 58 66 1:05:00.19 10:29/M
4 Colleen Sheehan 272 55 71 1:06:42.95 10:45/M
5 Pennie Dobrowolsky 20 59 72 1:09:19.89 11:11/M
6 Sue Grimme 25 55 74 1:10:00.88 11:17/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susie Gildea 348 66 76 1:13:08.86 11:48/M
2 Christine Wagner 279 66 79 1:15:22.54 12:09/M
Male OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dima Kunstbeck 351 19 1 37:33.53 6:03/M
2 Ean Flick 23 18 2 42:33.61 6:52/M
3 Mike Ritchey 268 43 3 44:25.60 7:10/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eli Wisor 286 11 22 50:23.39 8:08/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 George Boutiller 1 10 12 9 46:43.28 7:32/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shane Reffner 266 24 5 44:59.25 7:15/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Andrew Bell 5 29 81 1:16:23.67 12:19/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Noakes Altoona PA 259 33 4 44:33.79 7:11/M
2 Chris Foster 293 34 7 46:26.11 7:29/M
3 Ricky Kruise 373 33 15 49:14.25 7:56/M
4 Thomas DiNapoli 19 34 35 54:04.17 8:43/M
5 Ryan Sheehan 271 30 70 1:06:42.94 10:45/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Runk 269 36 10 46:48.52 7:33/M
2 Damon Brunhuber 13 35 13 48:20.83 7:48/M
3 Bryon Hammond 371 35 28 52:49.98 8:31/M
4 Brian Kephart Altoona PA 249 38 30 53:07.49 8:34/M
5 CD Gunnett 26 35 34 54:03.58 8:43/M
6 Andy Darlington 345 37 41 56:05.52 9:03/M
7 Eric Bankert 376 36 50 1:00:32.89 9:46/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ronald Peschock II 263 41 6 45:13.52 7:18/M
2 David Stein 295 41 18 49:34.83 8:00/M
3 Dennis Wisor 285 43 20 49:49.13 8:02/M
4 Steve Brumbaugh 353 43 23 51:08.28 8:15/M
5 Shawn Jones 245 44 48 59:18.56 9:34/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carl Musselman 258 49 11 46:56.69 7:34/M
2 Mike Kick 250 45 26 52:10.41 8:25/M
3 Eric James 215 45 77 1:13:17.36 11:49/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Borst 8 50 16 49:22.82 7:58/M
2 Paul Hinkle, Jr. 212 51 17 49:34.82 8:00/M
3 Steve Pagano Carrolltown PA 262 51 21 50:21.75 8:07/M
4 David Hess 1 31 54 24 52:00.23 8:23/M
5 Doug Fisher 374 50 25 52:05.11 8:24/M
6 Bob Franks 24 50 40 55:45.52 9:00/M
7 Craig Praul 352 50 42 57:09.98 9:13/M
8 Steve Willett 282 54 55 1:01:47.31 9:58/M
9 Kevin Winkler 284 53 67 1:05:53.60 10:38/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marvin Conerly Pembroke Pines FL 17 55 12 47:28.65 7:39/M
2 John Becker 299 58 39 55:18.63 8:55/M
3 William Buck 15 57 45 57:44.70 9:19/M
4 Erik Brown 375 58 54 1:01:37.13 9:56/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gene Hall 28 68 37 55:11.69 8:54/M
2 Terry Householder Duncansville PA 290 65 82 1:21:53.46 13:12/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Stump 276 74 29 52:57.72 8:32/M
2 Bill Harshman 30 70 52 1:00:39.41 9:47/M
3 Bill Berkheimer 355 71 61 1:03:02.97 10:10/M
4 David Ollman 260 75 62 1:03:48.38 10:17/M
5 James Woomer 2 287 72 78 1:14:23.39 12:00/M
5K WALK
Female OVERALL 5K WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Stoltz 443 56 1 37:18.37 12:02/M
2 Lisa Appleby 154 56 2 39:08.84 12:37/M
3 Christine Hess 175 51 3 39:50.84 12:51/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Launa Musselman 591 9 33 52:51.16 17:03/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erin Sheehan 440 22 40 53:48.25 17:21/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jamie Russell 558 28 26 48:20.34 15:35/M
2 Amanda Kopriva 183 27 28 49:31.59 15:58/M
3 Frankie Shook 589 26 35 52:56.27 17:05/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Pincherri 205 32 18 44:48.72 14:27/M
2 Ashley Bobby 559 31 25 48:19.70 15:35/M
3 Tanyaca Moser 197 33 30 50:08.18 16:10/M
4 Ashley Musselman 590 32 34 52:56.27 17:05/M
5 Nicole Kline 181 30 39 53:48.25 17:21/M
6 Rachel Johnson 179 32 48 1:02:39.70 20:13/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erin Eckhard 168 38 4 40:33.49 13:05/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie States 441 42 10 41:19.11 13:20/M
2 Jennifer Carr 160 43 17 44:48.72 14:27/M
3 Melody Pepple 202 41 37 53:02.80 17:06/M
4 Ellen Krouse 186 41 41 54:56.52 17:43/M
5 Angie Pollard 207 40 47 1:02:39.32 20:13/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Ritchey 210 48 9 41:19.11 13:20/M
2 Tina Beatty 156 47 12 42:47.82 13:48/M
3 Gina Meintel 172 46 22 46:00.48 14:50/M
4 Bobbi Brumbaugh 557 48 36 53:02.29 17:06/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Ickes 177 51 8 41:18.92 13:19/M
2 Rebecca Winkler 450 51 49 1:02:43.41 20:14/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Phillips 204 59 7 41:15.61 13:18/M
2 Bobbi Bollinger 159 57 11 42:12.40 13:37/M
3 Cathy Castellucci 161 55 31 50:27.75 16:16/M
4 Brenda Quarry 208 56 46 1:02:00.16 20:00/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Obert 199 60 5 40:41.61 13:07/M
2 Cindy Pincherri 206 64 23 48:11.64 15:33/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Oswald 201 66 20 45:21.94 14:38/M
2 Janet Baker 155 65 24 48:11.97 15:33/M
3 Debbie Hipp 176 68 50 1:03:26.69 20:28/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eleanor Nash 198 78 32 51:51.73 16:44/M
2 Donna Quarry 209 77 44 58:11.74 18:46/M
3 Marie Stock 442 71 45 1:01:22.92 19:48/M
Male OVERALL 5K WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stewart McClelland 193 60 6 41:14.23 13:18/M
2 Robert Conte 164 66 13 44:01.66 14:12/M
3 Mike Wagner 444 61 14 44:03.59 14:13/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lando Krouse 187 10 42 54:56.73 17:43/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erik Messner 195 43 38 53:41.27 17:19/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Castellucci 162 52 15 44:12.87 14:15/M
2 Robert Imler 178 51 19 45:07.33 14:33/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Miller 196 56 29 49:32.12 15:59/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Despot 167 60 21 45:22.34 14:38/M
2 Jim Winsor (1) 451 64 43 55:31.10 17:55/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Obert 200 69 16 44:35.77 14:23/M
2 Paul Kowalski 184 68 27 48:35.62 15:40/M
3 Tom Harkless 174 67 51 1:03:27.33 20:28/M