HARRISON HILLS HALLOWEEN RACES
Age Group Results
October 29, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
10K
Female OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cara De Carlo Pittsburgh PA 1422 38 4 50:14.45 8:06/M
2 Jessi Drayer 1426 26 9 56:59.40 9:11/M
3 Julia Crytzer Pittsburgh PA 1363 36 10 57:06.31 9:13/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sidney Simecak 1478 15 58 1:22:19.33 13:17/M
2 Elizabeth Gruver 1436 15 75 1:34:49.59 15:18/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Paladin 1464 29 13 1:00:39.72 9:47/M
2 Laura Quinn 1469 26 17 1:01:43.55 9:57/M
3 Taylor Mchenry 1458 20 47 1:18:22.58 12:38/M
4 Amanda Holt 1440 24 55 1:20:38.82 13:00/M
5 Emily Wood 2701 27 59 1:23:53.59 13:32/M
6 Ashley Dorn 1424 24 67 1:28:50.47 14:20/M
7 Grace Pesselato 1465 24 68 1:28:50.58 14:20/M
8 Tabatha Mix 1462 20 70 1:31:28.79 14:45/M
9 Rachel Gruver 1437 25 77 1:36:06.53 15:30/M
10 Rachel Elza 1427 26 86 1:58:06.35 19:03/M
11 Nikki Petrusic 1466 24 87 1:58:06.70 19:03/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Zitelli 2702 31 27 1:04:59.31 10:29/M
2 Emily Shimko 1476 35 29 1:06:27.19 10:43/M
3 Emily Spurk 1483 37 32 1:09:25.55 11:12/M
4 Laura Leviere 1450 38 42 1:12:44.41 11:44/M
5 Tracy Bowser 1414 37 46 1:17:32.14 12:30/M
6 Alicia Garcia 1431 34 52 1:19:36.22 12:50/M
7 Amy Bonati 1411 34 56 1:20:47.12 13:02/M
8 Shireen Knowles 1447 38 57 1:22:18.94 13:16/M
9 Kristen Glass 1434 38 60 1:24:08.23 13:34/M
10 Ange Loiseau Pittsburgh PA 1454 31 63 1:26:28.33 13:57/M
11 Jamie Blystone 1410 39 64 1:27:07.33 14:03/M
12 Erin Hubbard 1441 39 66 1:27:49.83 14:10/M
13 Marie Mckay 1460 37 73 1:32:45.83 14:58/M
14 Kristy Maranko Cranberry Twp PA 1360 39 76 1:36:01.59 15:29/M
15 Michelle Blevins 1409 38 78 1:36:23.59 15:33/M
16 Colleen Kennedy 1443 34 80 1:45:23.90 17:00/M
17 Rebekah Hager 1438 36 81 1:46:24.59 17:10/M
18 Heather Schillinger 1473 31 82 1:46:32.20 17:11/M
19 Jamie Baney 1403 34 83 1:46:32.60 17:11/M
20 Heather Bittner 1408 38 88 2:04:05.57 20:01/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rayna Derosa 1423 40 26 1:04:01.57 10:20/M
2 Tonya Bond 1413 44 30 1:06:48.55 10:46/M
3 Lynn Gary 1432 43 33 1:09:32.82 11:13/M
4 Trish Thorman 1494 44 50 1:19:13.11 12:47/M
5 Marcy Mann Brackenridge PA 2706 44 62 1:25:23.97 13:46/M
6 Julie Smith 1482 43 72 1:32:45.77 14:58/M
7 Colleen Aubele 1401 40 85 1:46:57.38 17:15/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tammy Sarver Sarver PA 1362 52 69 1:29:24.36 14:25/M
2 Michele Belak Delmont PA 1361 52 74 1:33:43.60 15:07/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Neubert 1463 64 40 1:11:23.74 11:31/M
Male OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Lipsey 1452 26 1 39:37.49 6:23/M
2 Patrick Stokes 1486 25 2 48:37.53 7:50/M
3 Nathan Tavenor 1492 27 3 49:21.80 7:58/M
Male 1 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ethan Lindblad 1451 9 61 1:25:23.83 13:46/M
Male 10 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyle Sullivan 1488 13 7 55:43.81 8:59/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anthony Hawkins 1439 18 37 1:10:50.82 11:25/M
2 Mason Sullivan 1489 15 44 1:17:11.58 12:27/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Tavenor 1491 22 12 59:40.96 9:37/M
2 Patrick Brandt 1416 26 15 1:01:07.56 9:51/M
3 Ryan Giertz 1433 26 23 1:03:21.57 10:13/M
4 Luke Mccullough 1457 23 71 1:31:29.18 14:45/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sid Wiesner 1498 36 19 1:03:04.92 10:10/M
2 Nick Barker 1404 34 22 1:03:17.14 10:12/M
3 Eric Mallaber 1455 39 34 1:10:28.32 11:22/M
4 Jeremy Rupert 1472 31 35 1:10:28.48 11:22/M
5 Corey Flannagan 1430 38 38 1:10:52.48 11:26/M
6 Daniel Shaffer 1475 36 45 1:17:12.25 12:27/M
7 Sarah Kozel 1448 32 53 1:19:36.37 12:50/M
8 Conor Kennedy 1444 34 79 1:45:23.56 17:00/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Beacom 1406 40 5 50:26.57 8:08/M
2 Philip Westlake 1497 45 6 53:43.76 8:40/M
3 Mark Casteel 1418 45 8 56:17.56 9:05/M
4 Richard Gold 1435 48 11 59:28.97 9:35/M
5 Donald Mckay 1459 40 14 1:00:52.48 9:49/M
6 Jeffrey Wilson 1499 40 18 1:02:35.82 10:06/M
7 Jonathan Shimko 1477 40 20 1:03:05.69 10:10/M
8 Randall Bond 1412 49 21 1:03:06.32 10:11/M
9 Timothy Kurhansky 1449 40 25 1:03:55.57 10:19/M
10 David Wolf 1500 44 28 1:05:34.20 10:35/M
11 Kevin Roberts Titusville PA 1471 43 31 1:06:50.16 10:47/M
12 Thomas P. Carroll 1417 46 36 1:10:45.77 11:25/M
13 Cam Troutman 1495 43 39 1:11:16.83 11:30/M
14 Dan Hudak Vandergrift PA 1442 48 43 1:13:58.32 11:56/M
15 Chris Sullivan 1487 42 48 1:18:42.23 12:42/M
16 Andrew Pszenny 1468 49 49 1:19:11.45 12:46/M
17 Brian Smith 1481 41 54 1:20:20.32 12:57/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anthony Swierkosz 1490 51 16 1:01:26.88 9:55/M
2 Mark Pieseski 1467 50 24 1:03:54.55 10:18/M
3 Stephen Baird 1402 58 41 1:11:46.30 11:35/M
4 Robert Thiem 1493 53 51 1:19:18.36 12:47/M
5 Dan Dranko 1425 55 84 1:46:57.20 17:15/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Lockerman 1453 64 65 1:27:48.27 14:10/M
2 Dave Stokes 1485 64 89 2:04:05.78 20:01/M
5K
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sara Weiland 1355 12 10 30:29.11 9:50/M
2 Macey Edwards 1287 7 18 32:31.48 10:29/M
3 Taylor Edwards 1288 33 20 32:39.38 10:32/M
Female 1 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rayna Akin 1255 8 89 56:08.32 18:06/M
2 Elaina Ross Saxonburg PA 2704 9 93 58:55.33 19:00/M
Female 10 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexandria Akin 1253 10 67 44:39.80 14:24/M
2 Hana Kneiser 1310 14 75 48:13.94 15:33/M
3 Maya Bradley 1265 11 82 53:57.59 17:24/M
4 Bria Knauss 1308 10 94 58:55.39 19:00/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ayla Rosensteel 1330 16 88 55:31.65 17:55/M
2 Ashalee Corle 1275 16 100 1:02:05.81 20:02/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amber Steinheiser 1343 24 25 33:41.27 10:52/M
2 Meghan Philp 1328 26 44 37:51.59 12:13/M
3 Caitlin Collins 1419 24 47 38:00.66 12:15/M
4 Carrie Destout 1279 28 51 38:52.31 12:32/M
5 Sarah Drane 1282 27 52 38:56.22 12:34/M
6 Julie Miller 1324 28 54 39:14.74 12:39/M
7 Sydney Smolenak 1342 22 56 39:40.31 12:48/M
8 Brittany Renchko 1329 25 62 41:55.81 13:31/M
9 Heather Cooper Sarver PA 2708 23 83 54:11.43 17:29/M
10 Bobbi Warren 1350 27 99 1:01:39.32 19:53/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melanie Claus 1272 38 24 33:36.30 10:50/M
2 Cate Peebles 1327 37 29 35:06.57 11:19/M
3 Rebecca Wilhelm 1357 39 32 36:27.48 11:45/M
4 Leah Patgorski 1326 38 35 37:07.31 11:58/M
5 Allison Escher 1289 36 36 37:11.19 12:00/M
6 Leah Shaner 1335 39 38 37:20.31 12:03/M
7 Kristen Hussar 1300 33 53 39:09.56 12:38/M
8 Betsy Harchick 1296 30 57 40:10.56 12:57/M
9 Heather Wainer 1349 38 60 41:22.62 13:21/M
10 Katherine Jankowski 1301 37 66 43:57.73 14:11/M
11 Cyndi Lingenfelter 1317 34 72 45:52.56 14:48/M
12 Angela Leshinski 1313 31 73 45:55.80 14:49/M
13 Melody Miller 1325 32 78 48:50.31 15:45/M
14 Mallory Rupert 1334 32 79 49:09.20 15:51/M
15 Althea Bradley 1264 38 81 53:57.32 17:24/M
16 Jodi Templer 1347 38 84 55:02.82 17:45/M
17 Danielle Mallaber 1320 38 85 55:23.71 17:52/M
18 Heather Knauss 1309 37 96 59:28.11 19:11/M
19 Kylie Parison Natrona Heights PA 2707 31 98 1:01:23.74 19:48/M
20 Lauren Berner 1259 30 105 1:16:57.46 24:49/M
21 Paige Midget 1323 38 106 1:16:57.46 24:49/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristan Casteel 1270 41 28 34:46.25 11:13/M
2 Michelle Lewis 1315 42 49 38:15.59 12:20/M
3 Andrea Kereszturi West Leechburg PA 1304 45 69 44:48.56 14:27/M
4 Kristin Kurhansky 1312 40 70 45:08.28 14:34/M
5 Mary Cooper 1274 49 74 47:36.31 15:21/M
6 Kristin Barker 1256 49 76 48:14.15 15:34/M
7 Kristen Ross Saxonburg PA 2703 41 92 58:55.19 19:00/M
8 Valarie Corle 1276 45 101 1:02:39.79 20:13/M
9 Becky Hulslander 1299 43 104 1:10:48.77 22:50/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carol Barnes 1257 55 103 1:06:20.41 21:24/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Borland 1261 22 1 27:40.60 8:55/M
2 James Fenn 1290 16 2 27:41.90 8:56/M
3 Michael Mcneil 1461 53 3 28:01.71 9:02/M
Male 1 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maxwell Weiland Fenelton PA 1354 8 19 32:31.55 10:29/M
2 Preston Simko 1341 9 39 37:30.62 12:06/M
3 Brock Edwards 1286 5 63 42:10.68 13:36/M
4 Koby Akin 1254 6 87 55:30.97 17:54/M
5 Deacon Simko 1340 7 95 59:25.55 19:10/M
6 Trent Herron Natrona Heights PA 2705 8 97 1:01:22.57 19:48/M
Male 10 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maverick Good 1305 14 6 29:19.19 9:27/M
2 Noah Bradley 1266 12 7 29:56.61 9:39/M
3 Carter Simko 1339 10 14 31:27.18 10:09/M
4 Gavin Szymanski 1346 14 17 32:17.53 10:25/M
5 Robert Kircheis 1306 14 27 34:46.25 11:13/M
6 Brody Simko 1338 12 37 37:19.70 12:02/M
7 Ryan Boysen 1263 12 40 37:41.39 12:09/M
8 Parker Worsley 1359 12 42 37:48.35 12:12/M
9 Colin Casteel 1269 12 45 37:52.43 12:13/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Travis Domhoff 1281 15 22 33:00.78 10:39/M
2 Bryan Gold 1292 16 30 36:03.80 11:38/M
3 Gareb Rosensteel 1331 15 43 37:50.55 12:12/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Gold 1293 20 13 31:24.98 10:08/M
2 Alex Borland 1260 24 34 36:56.53 11:55/M
3 Kevin Collins 1420 22 46 38:00.55 12:15/M
4 Steven Cippel 1271 27 48 38:12.54 12:19/M
5 Shelby Adams 1252 22 102 1:04:28.82 20:48/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Destout 1280 30 4 28:29.79 9:11/M
2 Daniel Riske 1470 32 5 29:15.74 9:26/M
3 Daniel Frank 1291 38 9 30:22.84 9:48/M
4 Jeff Harshman 1298 36 11 30:35.55 9:52/M
5 Ryan Shumaker 1337 38 23 33:15.82 10:44/M
6 Mark Gustetic 1295 33 26 33:49.55 10:55/M
7 Thomas Davis 1278 34 33 36:37.80 11:49/M
8 Eric Shumaker 1336 35 50 38:17.19 12:21/M
9 Corey Mabry 1319 39 58 40:23.34 13:02/M
10 Benjamin Edwards 1285 33 64 42:13.31 13:37/M
11 Jason Harchick 1297 30 77 48:24.90 15:37/M
12 Matt Caporali 1268 34 86 55:27.91 17:53/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Damian Skal 1479 43 8 30:14.55 9:45/M
2 Anthony Ross 1333 49 12 30:52.86 9:57/M
3 Jon Bradley 1415 42 16 31:58.11 10:19/M
4 Brian Weiland Fenelton PA 1352 49 21 32:42.59 10:33/M
5 Philip Lynch 1318 49 31 36:11.40 11:40/M
6 Michael Rosensteel 1332 43 41 37:46.31 12:11/M
7 Tony Kassab 1303 48 55 39:35.43 12:46/M
8 Steve Webb 1351 43 68 44:47.54 14:27/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Weiland 1353 51 15 31:43.48 10:14/M
2 Mark Karenchak 1302 51 59 41:20.81 13:20/M
3 Robin Borland 1262 56 80 50:59.20 16:27/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Barnes 1258 63 61 41:28.58 13:23/M
2 Edmund Leshinski 1314 60 71 45:49.51 14:47/M
3 Steven H. Wise 1358 66 90 56:37.32 18:16/M
4 Paul Tyree 1348 68 91 56:38.18 18:16/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Don Goughler 1294 71 65 43:54.87 14:10/M
Incomplete Course
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Samantha Bindas 1407 27 1 48:27.31 7:49/M