GREEN CATHEDRAL HALF MARATHON / 5K
Overall Finish List
September 11, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services
HALF MARATHON
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Craig Rupe Peninsula OH 1649 30 M 1 Top Fin 1:18:35.42 6:00/M
2 Shawn Jackson Yoiungstown OH 1634 41 M 2 Top Fin 1:21:24.96 6:13/M
3 Paul Groh Conneautville PA 1904 43 M 3 Top Fin 1:25:08.61 6:30/M
4 Scooby Bolha Youngstown OH 1607 35 M 1 35-39 1:27:23.69 6:40/M
5 John Schmalzried Niles OH 1640 27 M 1 25-29 1:27:39.47 6:41/M
6 Mariann Tullius Wexford PA 1978 56 F 1 Top Fin 1:30:00.55 6:52/M
7 Bo Morchionte Niles OH 1644 44 M 1 Top Fin 1:31:48.61 7:00/M
8 Dominic Haniford Canfield OH 1633 19 M 1 15-19 1:32:22.96 7:03/M
9 Bob Gerdes Hubbard OH 1601 57 M 1 Top Fin 1:36:28.13 7:22/M
10 Jaclyn Disibio Poland OH 1647 33 F 2 Top Fin 1:37:34.49 7:27/M
11 Troy Lewis Cortland OH 1646 41 M 1 40-44 1:37:56.75 7:29/M
12 Kevin Sikora 1630 28 M 2 25-29 1:39:38.75 7:36/M
13 Bryan Kopachy Pittsburgh PA 1924 30 M 1 30-34 1:40:00.20 7:38/M
14 Daniel Liptak Youngstown OH 1929 19 M 2 15-19 1:41:34.82 7:45/M
15 Robert Pudlo Cranberry Twp PA 1960 53 M 1 50-54 1:42:10.26 7:48/M
16 Jeff Barone Youngstown OH 482 51 M 2 50-54 1:42:10.98 7:48/M
17 Kevin Murphy Painesville OH 1949 55 M 1 55-59 1:45:16.52 8:02/M
18 Dave Littler Canfield OH 1603 37 M 2 35-39 1:45:50.98 8:05/M
19 Christina Wallace Houston TX 1980 36 F 3 Top Fin 1:46:25.27 8:07/M
20 Edward Davis Youngstown OH 1816 34 M 2 30-34 1:46:46.30 8:09/M
21 Laura Pfahler Boardman OH 1625 41 F 1 Top Fin 1:47:23.59 8:12/M
22 Eric Martin Warren OH 1937 51 M 3 50-54 1:48:45.53 8:18/M
23 Rod Brest Meadville PA 1631 68 M 1 Top Fin 1:50:06.28 8:24/M
24 Bob George Leavittsburg OH 1637 59 M 2 55-59 1:50:15.88 8:25/M
25 Bob Gracie Cranberry Twp. PA 1901 68 M 1 65-69 1:50:31.78 8:26/M
26 Genevieve Jerome Pittsburgh PA 1917 29 F 1 25-29 1:51:07.36 8:29/M
27 Jeff Koning Youngstown OH 1923 46 M 1 45-49 1:51:11.44 8:29/M
28 Caitlin Zarecky Hermitage PA 1989 27 F 2 25-29 1:51:19.97 8:30/M
29 Lindsey Cornman Youngstown OH 493 33 F 1 30-34 1:52:57.48 8:37/M
30 Tim Huston Boardman OH 1915 36 M 3 35-39 1:53:02.54 8:38/M
31 Dillon McBee 1617 19 M 3 15-19 1:53:32.51 8:40/M
32 Megan Pudlo Cranberry Twp PA 1959 20 F 1 20-24 1:53:36.99 8:40/M
33 Lisa Blair Warren OH 1635 47 F 1 45-49 1:53:47.79 8:41/M
34 Bob Hardman East Liverpool OH 1908 62 M 1 60-64 1:54:08.78 8:43/M
35 Margaret Morgan Rootstown OH 1947 59 F 1 Top Fin 1:54:15.41 8:43/M
36 Casey Annico Poland OH 479 35 M 4 35-39 1:54:21.10 8:44/M
37 Blaire MurphyRejeb Painesville OH 1951 27 F 3 25-29 1:54:44.49 8:45/M
38 Amy Gasser Youngstown OH 1898 42 F 1 40-44 1:54:51.15 8:46/M
39 Jessica Wilk Warren OH 1983 15 F 1 15-19 1:55:29.63 8:49/M
40 Kyle Crouthamel North Lima OH 496 27 M 3 25-29 1:56:18.29 8:53/M
41 Michael Rogan Pittsburgh PA 1965 64 M 2 60-64 1:56:28.46 8:53/M
42 Brian Hambrick Youngstown OH 1648 53 M 4 50-54 1:57:23.80 8:58/M
43 Bob Woodworth St. Petersburg FL 1987 57 M 3 55-59 1:57:58.80 9:00/M
44 Brian Bonhomme Youngstown OH 487 53 M 5 50-54 1:59:09.30 9:06/M
45 Rich Hudak Southington OH 1614 36 M 5 35-39 1:59:27.42 9:07/M
46 Tom Koskinen Salem OH 1925 45 M 2 45-49 1:59:47.56 9:09/M
47 Kristy Russell East Sparta OH 1967 37 F 1 35-39 1:59:59.80 9:10/M
48 Christy Jobe 1628 36 F 2 35-39 2:04:04.71 9:28/M
49 Patricia Murphy Painesville OH 1950 55 F 1 55-59 2:04:36.28 9:31/M
50 Kevin Boyle Youngstown OH 1643 37 M 6 35-39 2:05:44.30 9:36/M
51 Stephanne Burns Conneaut Lake PA 488 42 F 2 40-44 2:06:19.82 9:39/M
52 Mary Kae Woodworth St. Petersburg FL 1988 55 F 2 55-59 2:06:26.32 9:39/M
53 Kimberly Durst Warren OH 1889 33 F 2 30-34 2:06:55.73 9:41/M
54 John Carrier Warren OH 1636 60 M 3 60-64 2:07:18.32 9:43/M
55 Joseph Lynn Hubbard OH 1931 37 M 7 35-39 2:07:39.82 9:45/M
56 Lou Alaksin New Galilee PA 477 76 M 1 75-79 2:08:29.32 9:48/M
57 Jaime Engstrom Greenville PA 1890 39 F 3 35-39 2:08:36.74 9:49/M
58 James Pavlak Columbus OH 1955 53 M 6 50-54 2:08:44.24 9:50/M
59 John Davis Kinsman OH 1817 71 M 1 70-74 2:08:47.29 9:50/M
60 Kelli Shingleton East Palestine OH 1969 32 F 3 30-34 2:09:06.90 9:51/M
61 Mary Greene Akron OH 1903 46 F 2 45-49 2:09:19.45 9:52/M
62 Evan Middleton Youngstown OH 1945 29 F 4 25-29 2:09:48.82 9:55/M
63 Nicole Iden Chagrin Falls OH 1916 19 F 2 15-19 2:10:02.95 9:56/M
64 Jessica Kerstetter Selinsgrove PA 1920 19 F 3 15-19 2:10:07.57 9:56/M
65 Janet Pudlo Cranberry Twp PA 1958 53 F 1 50-54 2:12:21.33 10:06/M
66 Dan Sahli Youngstown OH 1642 60 M 4 60-64 2:12:38.58 10:07/M
67 Michael Dominic Westerville OH 1887 43 M 2 40-44 2:12:59.42 10:09/M
68 Kevin Dominic Youngstown OH 1863 46 M 3 45-49 2:13:00.22 10:09/M
69 Theodore Denney Youngstown OH 1847 45 M 4 45-49 2:13:00.28 10:09/M
70 Nadya Stratton 1621 21 F 2 20-24 2:13:03.26 10:09/M
71 Michelle Kapp Greensboro PA 1918 46 F 3 45-49 2:13:30.33 10:11/M
72 Alan Zinck Millersburg OH 1990 64 M 5 60-64 2:14:55.41 10:18/M
73 Jeffrey Grace Canfield OH 1632 55 M 4 55-59 2:15:00.84 10:18/M
74 Clyde Beaver IV Canfield OH 483 28 M 4 25-29 2:15:04.34 10:19/M
75 Lauren Rainsburg Dover OH 1963 33 F 4 30-34 2:15:05.34 10:19/M
76 Cynthia Davenport Slippery Rock PA 500 35 F 4 35-39 2:15:46.84 10:22/M
77 Leann Fournier Boardman OH 1627 36 F 5 35-39 2:17:53.39 10:32/M
78 Linda Hart Columbiana OH 1909 58 F 3 55-59 2:18:09.71 10:33/M
79 Richard Hart Columbiana OH 1910 61 M 6 60-64 2:18:09.71 10:33/M
80 Sally Dexter New Castle PA 1853 57 F 4 55-59 2:19:04.72 10:37/M
81 Alyssa Balogh Campbell OH 481 23 F 3 20-24 2:20:14.85 10:42/M
82 Monica Craven Youngstown OH 494 34 F 5 30-34 2:21:29.60 10:48/M
83 Tonita Balcom Bensalem PA 480 36 F 6 35-39 2:22:04.24 10:51/M
84 David Welling Newton Falls OH 1981 51 M 7 50-54 2:22:45.60 10:54/M
85 Kathy Shoaf New Castle PA 1970 70 F 1 Top Fin 2:22:59.11 10:55/M
86 Sophia Nicholas Cortland OH 1952 15 F 4 15-19 2:24:30.89 11:02/M
87 Gatha Meadows Boardman OH 1942 74 F 1 70-74 2:25:05.86 11:05/M
88 SHEILA PORTERFIELD 1602 41 F 3 40-44 2:26:08.36 11:09/M
89 Paul Cornelius Niles OH 1639 25 M 5 25-29 2:27:07.86 11:14/M
90 Sheri McCormick Youngstown OH 1939 62 F 1 60-64 2:27:08.86 11:14/M
91 William Meadows Boardman OH 1943 73 M 2 70-74 2:30:06.50 11:27/M
92 Kelli McDevitt 1615 53 F 2 50-54 2:30:15.27 11:28/M
93 Michele Leblanc 1622 53 F 3 50-54 2:33:24.63 11:43/M
94 Emily Hruska Youngstown OH 1914 20 F 4 20-24 2:33:52.12 11:45/M
95 Darla WIlson Youngstown OH 1984 30 F 6 30-34 2:36:34.62 11:57/M
96 Kristina Ciavarella Canfield OH 491 27 F 5 25-29 2:36:35.63 11:57/M
97 David Popovec 1616 56 M 5 55-59 2:37:48.82 12:03/M
98 Jason Kotarski Canfield OH 1926 42 M 3 40-44 2:39:59.60 12:13/M
99 Laura Modisette Columbus OH 1946 65 F 1 65-69 2:41:13.15 12:18/M
100 Harley Littler Warren OH 1604 42 M 4 40-44 2:52:03.50 13:08/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Patricia Morrison Canfield OH 1948 65 F 2 65-69 2:54:44.18 13:20/M
102 Ray Vanderpool Cortland OH 1979 74 M 3 70-74 2:58:03.93 13:35/M
103 Nicole Parish Warren OH 1954 32 F 7 30-34 3:02:23.90 13:55/M
104 Michael Parish Warren OH 1953 33 M 3 30-34 3:02:23.93 13:55/M
5K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Alyssa Gwirtz Canfield OH 1905 26 F 1 Top Fin 20:51.67 6:44/M
2 Frank Lattanzio Youngstown OH 1927 24 M 1 Top Fin 22:01.50 7:06/M
3 Anthony Marshall Youngstown OH 1934 13 M 2 Top Fin 22:47.60 7:21/M
4 Amanda McNinch Boardman OH 1641 37 F 2 Top Fin 23:01.34 7:25/M
5 Nick Liste Youngstown OH 1930 25 M 3 Top Fin 23:37.80 7:37/M
6 Zandile Hendel Scottsdale AZ 1638 27 F 3 Top Fin 23:57.52 7:44/M
7 Jenna Evans Mc Donald OH 1626 34 F 1 30-34 24:01.58 7:45/M
8 Rebecca Hartz Youngstown OH 1911 25 F 1 25-29 26:15.10 8:28/M
9 Meghan Kifer Vienna OH 1921 37 F 1 35-39 26:18.17 8:29/M
10 Rachael Markijohn Berlin Center OH 1933 30 F 2 30-34 26:37.10 8:35/M
11 Renee Bodden Canfield OH 485 58 F 1 55-59 26:45.10 8:38/M
12 Cindy McBurney North Lima OH 1619 48 F 1 45-49 27:43.86 8:56/M
13 Alan Fowler 1897 47 M 1 45-49 27:56.90 9:01/M
14 Steve Grabert Youngstown OH 1900 63 M 1 60-64 29:12.54 9:25/M
15 Robb Louis 1618 53 M 1 50-54 29:40.19 9:34/M
16 Susan Maruca Youngstown OH 1938 47 F 2 45-49 29:40.22 9:34/M
17 Audrey De La Garza Columbiana OH 1820 26 F 2 25-29 29:49.76 9:37/M
18 Kerry Flynn Youngstown OH 1895 27 F 3 25-29 30:18.18 9:46/M
19 Ken Gwirtz North Lima OH 1906 55 M 1 55-59 30:28.36 9:50/M
20 Thomas Walko 1624 58 M 2 55-59 30:31.61 9:51/M
21 Donna Danko Austintown OH 499 49 F 3 45-49 30:36.10 9:52/M
22 Katie Crouthamel North Lima OH 495 27 F 4 25-29 30:43.23 9:55/M
23 Jeff Thomas Youngstown OH 1976 51 M 2 50-54 30:59.90 10:00/M
24 Wendy Thomas Youngstown OH 1977 45 F 4 45-49 31:00.11 10:00/M
25 David Greene 1902 47 M 2 45-49 31:42.12 10:14/M
26 Heather Heath Hubbard OH 1912 42 F 1 40-44 31:56.11 10:18/M
27 John Ragan Canfield OH 1961 56 M 3 55-59 32:01.96 10:20/M
28 Jackie LeViserur Youngstown OH 1928 45 F 5 45-49 32:27.37 10:28/M
29 Missy McCormick 1620 43 F 2 40-44 32:45.87 10:34/M
30 Diane Marshall Struthers OH 1935 42 F 3 40-44 33:00.30 10:39/M
31 Julie Malkovits Youngstown OH 1606 49 F 6 45-49 33:03.12 10:40/M
32 Novella Rogers Youngstown OH 1966 49 F 7 45-49 33:48.12 10:54/M
33 Jarek Esarco Youngstown OH 1892 31 M 1 30-34 33:54.46 10:56/M
34 Regina Esarco Youngstown OH 1893 31 F 3 30-34 33:55.47 10:56/M
35 Brianne Riblet Youngstown OH 1623 36 F 2 35-39 34:01.37 10:58/M
36 Joseph Dagati 1613 63 M 2 60-64 34:17.38 11:04/M
37 Jennifer Dagati 1612 58 F 2 55-59 34:17.83 11:04/M
38 Tony Marshall Youngstown OH 1936 42 M 1 40-44 34:19.90 11:04/M
39 Bob White Austintown OH 1982 57 M 4 55-59 34:53.87 11:15/M
40 Heather Belgin Youngstown OH 484 40 F 4 40-44 34:56.15 11:16/M
41 Paul Kuzina 1611 48 M 3 45-49 35:02.80 11:18/M
42 Chris Appugliese 1605 46 F 8 45-49 35:09.63 11:20/M
43 Stephanie Hahn Youngstown OH 1907 42 F 5 40-44 35:48.23 11:33/M
44 Eileen Staruss Hudson OH 1650 68 F 1 65-69 36:12.22 11:41/M
45 Ellie Platt Youngstown OH 1652 37 F 3 35-39 36:26.38 11:45/M
46 Peter Winkler Franklin PA 1986 63 M 3 60-64 36:56.13 11:55/M
47 Chris Grabert Youngstown OH 1899 63 F 1 60-64 38:29.89 12:25/M
48 Robin Ducay 1610 47 F 9 45-49 39:18.89 12:41/M
49 Tamie Sahli Youngstown OH 1651 57 F 3 55-59 39:49.77 12:51/M
50 Tammie Conroy Youngstown OH 492 41 F 6 40-44 40:29.89 13:04/M
51 Janyce Skiora 1629 58 F 4 55-59 46:45.25 15:05/M
52 Lorrie Nelson 1609 61 F 2 60-64 46:59.32 15:09/M
53 William Mckenney Youngstown OH 1941 32 M 2 30-34 47:50.41 15:26/M
54 James Pirigyi Jr. Youngstown OH 1956 42 M 2 40-44 47:59.91 15:29/M
55 Jennifer Winkler Franklin PA 1985 58 F 5 55-59 48:28.30 15:38/M
56 Yelena Kogan-Bonhomme Youngstown OH 1922 55 F 6 55-59 48:31.55 15:39/M
57 Robert Chiles Canfield OH 489 58 M 5 55-59 49:18.39 15:54/M
58 David Erra Youngstown OH 1891 57 M 6 55-59 50:27.67 16:16/M
59 Sandy Rodkey Youngstown OH 1964 69 F 2 65-69 50:30.17 16:17/M
60 Joseph Nelson 1608 58 M 7 55-59 54:46.68 17:40/M
61 Susan Ragan Canfield OH 1962 55 F 7 55-59 54:46.97 17:40/M
62 Jean Cusick Columbiana OH 497 67 F 3 65-69 55:07.53 17:47/M
63 Rose D'Altorio Columbiana OH 498 63 F 3 60-64 55:08.21 17:47/M
64 Nicole Potkanowicz Leetonia OH 1957 45 F 10 45-49 55:08.43 17:47/M
65 Jennifer Strank Leetonia OH 1973 42 F 7 40-44 55:08.53 17:47/M
66 Angelica McKenney Youngstown OH 1940 33 F 4 30-34 57:37.46 18:35/M
67 Patricia Kelvin Youngstown OH 1919 71 F 1 70-74 59:57.70 19:20/M
68 Niko Angelilli Struthers OH 1645 5 M 1 1-14 1:12:11.65 23:17/M
69 Gina DeCarlo Youngstown OH 1825 35 F 4 35-39 1:12:24.91 23:21/M
70 Amber Angelilli Youngstown OH 478 40 F 8 40-44 1:12:25.22 23:22/M
71 Raymond DeCarlo Youngstown OH 1827 65 M 1 65-69 1:12:26.22 23:22/M