FRANKLIN MIDDLE SCHOOL FRANKEN RUN
Overall Finish List
October 15, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K RUN
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Matthew Puleio 684 34 M 1 Top Fin 20:17.80 6:33/M
2 Randy Powell Franklin PA 660 41 M 2 Top Fin 21:20.00 6:53/M
3 Gary Puleio 683 38 M 3 Top Fin 22:13.70 7:10/M
4 Aaron Lencer 681 13 M 1 12-15 22:31.40 7:16/M
5 Breanna Coast Harrisville PA 610 13 F 1 Top Fin 22:32.60 7:16/M
6 Ben Morrison Sugar Grove PA 648 20 M 1 20-29 22:34.80 7:17/M
7 Michael Sandrock Clintonville PA 664 52 M 1 50-59 22:45.30 7:20/M
8 Andrew Riddle Franklin PA 661 30 M 1 30-39 23:13.80 7:29/M
9 Rebekah Deal Oil City PA 622 38 F 2 Top Fin 23:49.80 7:41/M
10 Renee Miller Grove City PA 647 31 F 3 Top Fin 23:56.90 7:43/M
11 Mike Walentosky Oil City PA 670 56 M 2 50-59 24:48.10 8:00/M
12 Drew Huey 689 20 M 2 20-29 24:58.20 8:03/M
13 Courtney Culp Tionesta PA 687 13 F 1 12-15 25:18.20 8:10/M
14 Tristen Bliss Franklin PA 606 13 M 2 12-15 25:34.30 8:15/M
15 Melanie Rodgers Seneca PA 663 31 F 1 30-39 25:38.10 8:16/M
16 Dan Miller Grove City PA 646 33 M 2 30-39 25:41.80 8:17/M
17 Skylar Shields 688 13 F 2 12-15 25:52.20 8:21/M
18 Alex Johnston Franklin PA 638 8 M 1 1-11 25:52.40 8:21/M
19 Bob Culp Tionesta PA 686 48 M 1 40-49 26:17.50 8:29/M
20 Ed Woolcock Oil City PA 680 70 M 1 70-99 26:19.10 8:29/M
21 Amy Hutson Lexington Park MD 634 34 F 2 30-39 26:23.70 8:31/M
22 Renner Weismann Utica PA 672 13 M 3 12-15 26:49.90 8:39/M
23 Chad Phillips Cooperstown PA 657 35 M 3 30-39 26:57.20 8:42/M
24 Ashleigh Phillips Cooperstown PA 656 32 F 3 30-39 27:08.80 8:45/M
25 Debra Grove Oil City PA 628 55 F 1 50-59 27:27.70 8:51/M
26 Ashley Wiggins Franklin PA 674 31 F 4 30-39 27:30.50 8:52/M
27 Jen McClymonds 685 43 F 1 40-49 27:50.20 8:59/M
28 Caleb Stewart Franklin PA 667 13 M 4 12-15 28:42.00 9:15/M
29 Keri Mizerak 679 49 F 2 40-49 28:58.90 9:21/M
30 Isaac Grove Franklin PA 629 29 M 3 20-29 29:33.30 9:32/M
31 Amanda Greene Franklin PA 626 32 F 5 30-39 29:57.80 9:40/M
32 Kevin Fox Oil City PA 624 45 M 2 40-49 30:04.90 9:42/M
33 Amanda Deloe Oil City PA 623 31 F 6 30-39 31:06.60 10:02/M
34 Emma Pfennigwerth Franklin PA 655 13 F 3 12-15 31:07.30 10:02/M
35 Heather Morrison Sugar Grove PA 649 43 F 3 40-49 31:38.20 10:12/M
36 Elizabeth Yale Franklin PA 677 27 F 1 20-29 31:39.50 10:13/M
37 Sue Lencer 682 47 F 4 40-49 31:55.20 10:18/M
38 James Johnson Grand Valley PA 635 9 M 2 1-11 32:09.70 10:22/M
39 Karey Rodgers Oil City PA 662 39 F 7 30-39 32:17.60 10:25/M
40 Nathan Orr Cochranton PA 652 8 M 3 1-11 32:58.90 10:38/M
41 Samatha Chatley 678 38 F 8 30-39 32:59.70 10:38/M
42 Peter Winkler Franklin PA 676 63 M 1 60-69 33:08.60 10:41/M
43 Mark Baughman Oil City PA 602 47 M 3 40-49 33:22.50 10:46/M
44 Kayla Johnson Grand Valley PA 637 29 F 2 20-29 33:42.80 10:52/M
45 Emily Bennett Youngsville PA 604 26 F 3 20-29 34:20.60 11:05/M
46 Mark Hollabaugh Cochranton PA 631 54 M 3 50-59 35:06.10 11:19/M
47 Darlene Hollabaugh Cochranton PA 630 50 F 2 50-59 36:37.90 11:49/M
48 Cynthia Paxton Oil City PA 653 50 F 3 50-59 38:08.50 12:18/M
49 Amelia Orr Cochranton PA 651 10 F 1 1-11 38:50.40 12:32/M
50 Reston Weismann Utica PA 673 10 M 4 1-11 39:03.40 12:36/M
51 Lisa Weismann Utica PA 671 49 F 5 40-49 39:05.90 12:36/M
52 Jennifer Lyons Franklin PA 643 45 F 6 40-49 39:21.50 12:42/M
53 Jane Gross Oil City PA 627 59 F 4 50-59 40:47.00 13:09/M
54 Kerri Baughman Oil City PA 601 41 F 7 40-49 40:50.50 13:10/M
55 Kaitlyn Smerkar Oil City PA 665 22 F 4 20-29 42:33.30 13:44/M
56 Rachel Smerkar Venus PA 666 19 F 1 16-19 42:36.60 13:45/M
57 Andrea Cohlhepp Tionesta PA 611 10 F 2 1-11 43:59.20 14:11/M
58 Adrienne Lyons Franklin PA 642 13 F 4 12-15 45:24.80 14:39/M
59 Imogen Kulling Oil City PA 640 9 F 3 1-11 48:09.00 15:32/M
60 Nerissa Conn Oil City PA 615 35 F 9 30-39 48:10.30 15:32/M
61 Ann Black Oil City PA 605 53 F 5 50-59 58:35.60 18:54/M
5K WALK
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Rodney Daum Tionest PA 621 59 M 1 Top Fin 34:52.70 11:15/M
2 Marissa McFarland Oil City PA 644 47 F 1 Top Fin 37:16.60 12:01/M
3 Bernard Daum Tionesta PA 620 66 M 2 Top Fin 37:54.50 12:14/M
4 Donald Cramer Franklin PA 619 53 M 3 Top Fin 39:29.70 12:44/M
5 Mary Sweeney Oil City PA 669 64 F 2 Top Fin 39:48.40 12:50/M
6 Kathy Johnson Oil City PA 636 66 F 3 Top Fin 43:16.70 13:57/M
7 Natasha Huber Franklin PA 632 33 F 1 30-39 44:49.90 14:27/M
8 Chloe Cherry Franklin PA 609 14 F 1 12-15 45:02.90 14:32/M
9 Susan Newton Cooperstown PA 650 57 F 1 50-59 45:51.40 14:47/M
10 Bruce Sweeney Oil City PA 668 66 M 1 60-69 46:01.40 14:51/M
11 Victoria Wilden Franklin PA 675 24 F 1 20-29 48:37.70 15:41/M
12 Kevin Cohlhepp Tionest PA 613 41 M 1 40-49 48:38.10 15:41/M
13 Brandi Cherry Frnaklin PA 608 38 F 2 30-39 49:43.30 16:02/M
14 Beth Cook Franklin PA 616 51 F 2 50-59 56:47.80 18:19/M
15 Patrick Cook Franklin PA 617 51 M 1 50-59 56:47.80 18:19/M
16 Madison Cohlhepp Tionest PA 614 13 F 2 12-15 58:04.80 18:44/M
17 Chris Cohlhepp Tionest PA 612 38 F 3 30-39 58:35.50 18:54/M
18 Megan Placek Medina OH 659 35 F 4 30-39 1:05:17.30 21:04/M
19 Tracie Johnston Franklin PA 639 39 F 5 30-39 1:05:18.20 21:04/M
20 Earl Corp Atlantic PA 618 55 M 2 50-59 1:06:30.60 21:27/M
21 Rich Beach Franklin PA 603 36 M 1 30-39 1:06:33.00 21:28/M