DIRTY KILN RACES
5 MILE
Overall Finish List
April 09, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Andrew Wedel Duncansville PA 243 45 M 1 Top Fin 39:19.84 7:52/M
2 Dave Endress Altoona PA 58 42 M 2 Top Fin 39:49.62 7:58/M
3 Zac Kephart Duncansville PA 124 32 M 3 Top Fin 42:21.24 8:28/M
4 Jeff Lynn Slippery Rock PA 149 48 M 1 42-51 43:07.50 8:37/M
5 Kelly Sell Claysburg PA 209 27 M 1 27-33 43:40.82 8:44/M
6 Orion Voelker Johnstown PA 239 16 M 1 10-18 44:10.63 8:50/M
7 Christopher Brown Altoona PA 22 28 M 2 27-33 44:23.34 8:53/M
8 Colin Brooks Baltimore MD 20 30 M 3 27-33 44:27.84 8:53/M
9 Joshua Swope Saxton PA 230 27 M 4 27-33 44:37.73 8:55/M
10 Carly Page Baltimore MD 188 30 F 1 Top Fin 45:04.27 9:01/M
11 Devin Tokarz Long Lake NY 235 25 M 1 19-26 46:31.53 9:18/M
12 Perry Feather Imler PA 66 40 M 1 34-41 46:42.96 9:20/M
13 Rob Miller Altoona PA 166 36 M 2 34-41 48:07.34 9:37/M
14 Jennifer Bonin Duncansville PA 15 36 F 2 Top Fin 48:14.35 9:39/M
15 Ronald Dick Hollidaysburg PA 44 58 M 1 57-63 48:18.86 9:40/M
16 Michael Zibura Johnstown PA 260 35 M 3 34-41 48:18.87 9:40/M
17 Shane Reffner Altoona PA 193 23 M 2 19-26 48:19.30 9:40/M
18 Jordan Dillen Baltimore MD 48 30 M 5 27-33 48:22.80 9:40/M
19 Jason Sutt Altoona PA 224 45 M 2 42-51 48:26.44 9:41/M
20 Meghan Brown Osterburg PA 25 30 F 3 Top Fin 48:30.35 9:42/M
21 Paul Noakes Altoona PA 177 33 M 6 27-33 48:47.54 9:45/M
22 Deanna Brown Hollidaysburg PA 23 53 F 1 52-56 48:55.22 9:47/M
23 Larie Hall Morrisdale PA 99 47 F 1 42-51 48:58.93 9:48/M
24 Jacob Hebdon State College PA 105 28 M 7 27-33 49:35.74 9:55/M
25 Travis Dixon Philipsburg PA 51 37 M 4 34-41 49:38.22 9:56/M
26 Ken Hoover Altoona PA 112 45 M 3 42-51 49:49.60 9:58/M
27 Fredrick Ferguson Osceola Mills PA 67 42 M 4 42-51 49:54.84 9:59/M
28 Glenn Kagarise Williamsburg PA 121 59 M 2 57-63 50:10.99 10:02/M
29 Frank Sanders Altoona PA 206 41 M 5 34-41 50:15.35 10:03/M
30 Derek Matthews Martinsburg PA 153 32 M 8 27-33 50:39.97 10:08/M
31 Joshua Brown Osterburg PA 24 32 M 9 27-33 50:40.18 10:08/M
32 Tim Sheehan Altoona PA 212 56 M 1 52-56 50:44.85 10:09/M
33 Trina Collins Hollidaysburg PA 37 39 F 1 34-41 51:00.88 10:12/M
34 Kristie Williams Altoona PA 250 37 F 2 34-41 51:39.29 10:20/M
35 Rebecca Reitz State College PA 194 39 F 3 34-41 51:46.41 10:21/M
36 Kurt Fink Altoona PA 76 20 M 3 19-26 51:52.93 10:22/M
37 Laurie Voelker Johnstown PA 237 47 F 2 42-51 51:54.34 10:23/M
38 Paul Pfahler Altoona PA 949 37 M 6 34-41 51:58.35 10:24/M
39 Joy Rapp Dallas TX 954 31 F 1 27-33 52:02.88 10:24/M
40 Brandon England Williamsburg PA 59 33 M 10 27-33 52:09.64 10:26/M
41 David Stein Altoona PA 221 40 M 7 34-41 52:13.60 10:27/M
42 Drew Swope Hollidaysburg PA 229 53 M 2 52-56 53:55.10 10:47/M
43 Brian Brown Lewisburg PA 21 41 M 8 34-41 53:56.10 10:47/M
44 Bryan Hammond Hollidaysburg PA 100 35 M 9 34-41 54:06.53 10:49/M
45 Steve Pagano Carrolltown PA 187 51 M 5 42-51 54:18.30 10:52/M
46 Brad Zearfoss Shanksville PA 258 53 M 3 52-56 54:45.81 10:57/M
47 Mike Dunmyer Cresson PA 54 51 M 6 42-51 54:53.33 10:59/M
48 Drew Long Hollidaysburg PA 146 52 M 4 52-56 54:58.60 11:00/M
49 Adam Budny Duncansville PA 27 38 M 10 34-41 55:34.72 11:07/M
50 Anthony Mikesic Martinsburg PA 161 44 M 7 42-51 55:44.28 11:09/M
51 Ben Miller Dtoystown PA 162 33 M 11 27-33 55:48.36 11:10/M
52 Kathryn Heider Johnstown PA 106 25 F 1 19-26 55:50.83 11:10/M
53 Scott Rossman Bellefonte PA 200 46 M 8 42-51 55:54.53 11:11/M
54 Kim Beyer Hollidaysburg PA 9 49 F 3 42-51 55:59.35 11:12/M
55 Jim Adams Altoona PA 1 59 M 3 57-63 56:01.89 11:12/M
56 Martin Biesinger Hollidaysburg PA 11 47 M 9 42-51 56:09.81 11:14/M
57 Kenneth Mountain Altoona PA 169 29 M 12 27-33 56:13.75 11:15/M
58 Thomas Bollinger Altoona PA 14 60 M 4 57-63 56:19.36 11:16/M
59 James Curfman Altoona PA 39 33 M 13 27-33 56:28.72 11:18/M
60 Eric Grant Cresson PA 91 42 M 10 42-51 56:34.42 11:19/M
61 Heather Miller Bedford PA 164 38 F 4 34-41 56:51.54 11:22/M
62 Chris S Portage PA 203 38 M 11 34-41 56:58.61 11:24/M
63 Hayley Russell Altoona PA 201 30 F 2 27-33 57:14.35 11:27/M
64 Marvin Conerly Pembroke Pines FL 38 55 M 5 52-56 57:26.24 11:29/M
65 Zach Lonsinger Altoona PA 148 25 M 4 19-26 57:31.55 11:30/M
66 Brandon Burns Hollidaysburg PA 28 37 M 12 34-41 57:31.56 11:30/M
67 Rigel Voelker Johnstown PA 240 13 M 2 10-18 57:33.57 11:31/M
68 Mark Voelker Johnstown PA 238 49 M 11 42-51 57:34.19 11:31/M
69 Elizabeth Glentzer Port Matilda PA 87 30 F 3 27-33 57:34.79 11:31/M
70 Thomas Conway 301 37 M 13 34-41 57:47.20 11:33/M
71 Tiffany Sakmar Johnstown PA 205 29 F 4 27-33 58:22.36 11:40/M
72 Evan Sakmar Johnstown PA 204 28 M 14 27-33 58:45.29 11:45/M
73 Eric Miller Martinsburg PA 163 42 M 12 42-51 58:46.31 11:45/M
74 Jarrod Sharpe Wells Tannery PA 211 35 M 14 34-41 58:57.87 11:47/M
75 Damon Brunhuber Altoona PA 26 35 M 15 34-41 59:41.59 11:56/M
76 Kelly Zibura Johnstown PA 259 30 F 5 27-33 59:43.64 11:57/M
77 Alicia Lanzendorfer East Freedom PA 134 24 F 2 19-26 59:59.30 12:00/M
78 Laken Lapso Northern Cambria P 135 18 F 1 10-18 1:00:00.32 12:00/M
79 Jeff Davidson Boalsburg PA 40 54 M 6 52-56 1:00:09.36 12:02/M
80 Moly McAleer Pittsburgh PA 157 38 F 5 34-41 1:00:10.36 12:02/M
81 Emily McAleer State College PA 156 27 F 6 27-33 1:00:10.74 12:02/M
82 Jason Carruthers Altoona PA 29 38 M 16 34-41 1:00:12.50 12:02/M
83 Andrew Diehl Dudley PA 45 33 M 15 27-33 1:00:13.11 12:03/M
84 Mikal Hammond Duncansville PA 101 27 M 16 27-33 1:00:18.61 12:04/M
85 Dana Fischer Altoona PA 78 33 F 7 27-33 1:00:27.35 12:05/M
86 Casey Kephart Altoona PA 123 46 M 13 42-51 1:00:27.97 12:05/M
87 Rebecca Jacobs Altoona PA 118 49 F 4 42-51 1:00:39.54 12:08/M
88 Trey Carruthers Altoona PA 30 27 M 17 27-33 1:00:58.11 12:12/M
89 Wayne Munoz Johnstown PA 173 56 M 7 52-56 1:01:07.10 12:13/M
90 Mark Riden 322 36 M 17 34-41 1:01:26.11 12:17/M
91 Thomas Maurer Altoona PA 154 41 M 18 34-41 1:01:32.61 12:18/M
92 Samantha Fordick Portage PA 80 40 F 6 34-41 1:01:38.61 12:20/M
93 Andrew Sentman Huntingdon PA 210 40 M 19 34-41 1:02:28.70 12:30/M
94 Aaron Ritchey Everett PA 197 38 M 20 34-41 1:02:38.91 12:32/M
95 Jami Claycomb Hollidaysburg PA 855 47 F 5 42-51 1:02:39.33 12:32/M
96 Carolee Hajnosz Duncansville PA 97 37 F 7 34-41 1:02:51.82 12:34/M
97 Ashley Wilmont Millsboro PA 254 25 F 3 19-26 1:03:10.79 12:38/M
98 Lisa Kopczyk Indiana PA 131 25 F 4 19-26 1:03:16.65 12:39/M
99 Beth Kopczyk Indiana PA 129 21 F 5 19-26 1:03:20.36 12:40/M
100 Jennifer Kopczyk Clymer PA 130 24 F 6 19-26 1:03:24.69 12:41/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Eric Rettig Hollidaysburg PA 195 29 M 18 27-33 1:03:28.12 12:42/M
102 Jessica Emetick 323 22 F 7 19-26 1:03:29.96 12:42/M
103 Steve Myers Jamestown NY 176 49 M 14 42-51 1:03:44.50 12:45/M
104 Patrick Collins Harrisburg PA 36 51 M 15 42-51 1:04:20.11 12:52/M
105 Alexis Fink Tyrone PA 73 34 F 8 34-41 1:04:23.83 12:53/M
106 Gene Hall Hollidaysburg PA 98 68 M 1 64-99 1:04:27.61 12:53/M
107 Brant Leidy New Enterprise PA 136 46 M 16 42-51 1:04:41.11 12:56/M
108 Mike Zibura Portage PA 261 60 M 5 57-63 1:04:47.86 12:57/M
109 Timothy Fink Tyrone PA 77 35 M 21 34-41 1:04:57.86 12:59/M
110 Elizabeth Gordon 298 26 F 8 19-26 1:05:05.84 13:01/M
111 Deanna Ritchey Everett PA 198 38 F 9 34-41 1:05:07.61 13:01/M
112 Mary O'hara Crafton PA 179 24 F 9 19-26 1:05:12.54 13:02/M
113 Jennifer Lenig Halifax PA 140 39 F 10 34-41 1:05:17.83 13:03/M
114 Scotti Mullen State College PA 171 53 F 2 52-56 1:05:27.81 13:05/M
115 Sue Swope Hollidaysburg PA 231 55 F 3 52-56 1:05:43.61 13:09/M
116 Cassandra Movinsky Clymer PA 170 25 F 10 19-26 1:05:50.12 13:10/M
117 Nicholas Kline Dysart PA 126 27 M 19 27-33 1:05:50.37 13:10/M
118 Jill Sutt Altoona PA 225 45 F 6 42-51 1:06:01.73 13:12/M
119 Eric Black Altoona PA 12 37 M 22 34-41 1:06:27.21 13:17/M
120 Machel Drahnak Hastings PA 53 41 F 11 34-41 1:06:40.19 13:20/M
121 Camden Gentry Duncansville PA 84 25 M 5 19-26 1:06:45.29 13:21/M
122 Janice Hartkorn Hollidaysburg PA 104 38 F 12 34-41 1:06:53.62 13:23/M
123 Paul Miller Bedford PA 165 41 M 23 34-41 1:06:55.62 13:23/M
124 Patti Caswell Tyrone PA 31 48 F 7 42-51 1:07:18.89 13:28/M
125 Bret Davis Hollidaysburg PA 41 29 M 20 27-33 1:07:31.29 13:30/M
126 David Kurtz Roaring Spring PA 132 52 M 8 52-56 1:07:36.11 13:31/M
127 Becky Briggs Philipsburg PA 18 31 F 8 27-33 1:07:51.48 13:34/M
128 Elizabeth Harris Duncansville PA 102 25 F 11 19-26 1:07:53.71 13:35/M
129 Rebecca Fether Altoona PA 68 28 F 9 27-33 1:07:55.12 13:35/M
130 Becki Sell Claysburg PA 208 26 F 12 19-26 1:07:57.12 13:35/M
131 Chris Coho Altoona PA 34 36 M 24 34-41 1:08:25.60 13:41/M
132 David Robison Tyrone PA 199 45 M 17 42-51 1:08:29.67 13:42/M
133 Chelsea Tedjeske Johnstown PA 234 27 F 10 27-33 1:08:31.87 13:42/M
134 Brenda Benninghoff Philipsburg PA 8 43 F 8 42-51 1:08:32.31 13:42/M
135 Erin Swatsworth Osceola Mills PA 227 35 F 13 34-41 1:08:32.31 13:42/M
136 Janet Swim Boalsburg PA 228 55 F 4 52-56 1:08:41.87 13:44/M
137 David Lingafelt Lilly PA 143 35 M 25 34-41 1:08:50.83 13:46/M
138 Naomi Greenawalt Bedford PA 93 40 F 14 34-41 1:09:01.58 13:48/M
139 Max George Altoona PA 85 25 M 6 19-26 1:09:10.58 13:50/M
140 Molly Malone Altoona PA 150 19 F 13 19-26 1:09:13.39 13:51/M
141 Nate Fama Altoona PA 63 49 M 18 42-51 1:09:13.65 13:51/M
142 Karlee Fink Altoona PA 75 19 F 14 19-26 1:09:14.12 13:51/M
143 Ro Malone Altoona PA 151 51 F 9 42-51 1:09:14.83 13:51/M
144 Kayla Karabinos Altoona PA 122 28 F 11 27-33 1:09:33.55 13:55/M
145 Brent Storm Altoona PA 223 31 M 21 27-33 1:09:35.83 13:55/M
146 Andrew Gentry Duncansville PA 83 32 M 22 27-33 1:10:27.70 14:05/M
147 Jeff Younf State College PA 257 51 M 19 42-51 1:10:42.59 14:08/M
148 Ron Williams Bellefonte PA 252 56 M 9 52-56 1:10:50.31 14:10/M
149 Tracy Lepore Altoona, PA 142 45 F 10 42-51 1:10:51.11 14:10/M
150 Corey Murphy Altoona PA 174 40 M 26 34-41 1:11:05.87 14:13/M
151 Linda Wible Altoona PA 246 58 F 1 57-63 1:11:29.62 14:18/M
152 Lori Fabrizio Johnstown PA 61 45 F 11 42-51 1:11:52.45 14:22/M
153 Paul Harris 262 43 M 20 42-51 1:11:53.62 14:23/M
154 Jodie Potter Philipsburg PA 191 40 F 15 34-41 1:12:28.87 14:30/M
155 Bil Harshman Tyrone PA 103 69 M 2 64-99 1:12:42.87 14:32/M
156 Alison Portanova State College PA 190 43 F 12 42-51 1:12:45.80 14:33/M
157 Regan Takac State College PA 232 50 F 13 42-51 1:12:45.80 14:33/M
158 Christian Wolfe Hollidaysburg PA 996 34 M 27 34-41 1:12:56.62 14:35/M
159 Dave Fusco Tyrone PA 81 47 M 21 42-51 1:13:09.48 14:38/M
160 Rachel Riley Duncansville PA 196 24 F 15 19-26 1:13:13.56 14:39/M
161 Sarah Smith Martinsburg PA 215 22 F 16 19-26 1:13:13.57 14:39/M
162 Donna Grant Cresson PA 90 43 F 14 42-51 1:13:27.33 14:41/M
163 Aimee Janakovic Johnstown PA 119 31 F 12 27-33 1:14:10.41 14:50/M
164 Amanda Jacobs Port Matilda PA 117 40 F 16 34-41 1:14:17.76 14:51/M
165 Susan McWhirter Boalsburg PA 160 42 F 15 42-51 1:14:19.12 14:52/M
166 Kelly Munly Altoona PA 172 41 F 17 34-41 1:14:32.40 14:54/M
167 Kim Helsel Imler PA 107 44 F 16 42-51 1:14:46.87 14:57/M
168 Travis Oswald Hollidaysburg PA 185 29 M 23 27-33 1:15:13.37 15:03/M
169 Tracie Oswald Hollidaysburg PA 184 33 F 13 27-33 1:15:14.87 15:03/M
170 Sean Hoffman State College PA 111 37 M 28 34-41 1:15:21.45 15:04/M
171 Katie Hoffman State College PA 110 37 F 18 34-41 1:15:21.47 15:04/M
172 Gabby Belz Johnstown PA 6 17 F 2 10-18 1:15:36.87 15:07/M
173 Nate Lenig Halifax PA 141 38 M 29 34-41 1:15:52.12 15:10/M
174 David Mc connell Duncansville PA 155 72 M 3 64-99 1:16:10.12 15:14/M
175 Natalie Rogers Mount Union PA 961 40 F 19 34-41 1:16:14.50 15:15/M
176 Emily Steberger Portage PA 220 27 F 14 27-33 1:16:21.88 15:16/M
177 Justin Yahner Ebensburg PA 256 33 M 24 27-33 1:16:32.57 15:18/M
178 Bailey Fink Tyrone PA 74 14 M 3 10-18 1:16:46.52 15:21/M
179 Brandy Agnew Altoona PA 831 36 F 20 34-41 1:16:51.60 15:22/M
180 Dan Long Patton PA 145 61 M 6 57-63 1:18:47.12 15:45/M
181 Naomi Spotts North Bend PA 219 27 F 15 27-33 1:18:47.63 15:45/M
182 Ted Fiess Claysburg PA 72 47 M 22 42-51 1:19:09.31 15:50/M
183 Gary Grant Cresson PA 92 45 M 23 42-51 1:19:23.92 15:53/M
184 Gretchen Swank Boalsburg PA 226 38 F 21 34-41 1:19:32.54 15:54/M
185 Maryellen Belz Johnstown PA 7 49 F 17 42-51 1:20:23.13 16:05/M
186 Crystal Christopher Everett PA 32 35 F 22 34-41 1:20:24.13 16:05/M
187 Christine Grant Cresson PA 89 44 F 18 42-51 1:20:26.63 16:05/M
188 Steven Henderson Everett PA 108 29 M 25 27-33 1:20:38.37 16:08/M
189 Monica Smith Altoona PA 214 38 F 23 34-41 1:20:46.13 16:09/M
190 Donna Himes Hollidaysburg PA 109 59 F 2 57-63 1:21:27.58 16:17/M
191 Cassie Broad Glen Richey PA 19 33 F 16 27-33 1:22:15.96 16:27/M
192 Edie Snyder Altoona PA 216 42 F 19 42-51 1:22:18.24 16:28/M
193 Mike Snyder Altoona PA 217 37 M 30 34-41 1:22:23.58 16:29/M
194 Cyndi Lingenfelter Claysburg PA 144 34 F 24 34-41 1:22:55.63 16:35/M
195 Tom Kleinosky Hollidaysburg PA 125 64 M 4 64-99 1:23:06.96 16:37/M
196 Bobbi Bollinger Altoona PA 13 57 F 3 57-63 1:23:32.60 16:42/M
197 Gwen Fetters Bellefonte PA 69 36 F 25 34-41 1:23:35.86 16:43/M
198 Matt Perkins Bellefonte PA 189 34 M 31 34-41 1:23:36.72 16:43/M
199 Tressa Trunzo Brockway PA 236 64 F 1 64-99 1:23:46.31 16:45/M
200 Tina Hyduke Port Matilda PA 116 59 F 4 57-63 1:23:53.88 16:47/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
201 Kaitlyn Williams Loretto PA 249 20 F 17 19-26 1:26:04.48 17:13/M
202 Lisa Gourley Punxsutawney PA 88 57 F 5 57-63 1:28:40.34 17:44/M
203 Joan Welfling Lock Haven PA 245 58 F 6 57-63 1:29:03.13 17:49/M
204 Susan Rapp Sugar Grove PA 192 55 F 5 52-56 1:29:24.39 17:53/M
205 Monica Fletcher Pittsburgh PA 79 39 F 26 34-41 1:29:31.74 17:54/M
206 Luke Ebeling Bellefonte PA 55 41 M 32 34-41 1:30:04.33 18:01/M
207 Jane Kone Howard PA 128 62 F 7 57-63 1:30:04.53 18:01/M
208 Piper Jane Ebeling Bellefonte PA 56 8 F 1 1- 9 1:30:04.93 18:01/M
209 Erica Spicer Bellefonte PA 218 38 F 27 34-41 1:30:39.96 18:08/M
210 Jeffrey Williams Friendsville PA 248 49 M 24 42-51 1:31:05.82 18:13/M
211 David Elder Altoona PA 57 37 M 33 34-41 1:31:08.85 18:14/M
212 Susan Taylor Bellefonte PA 233 57 F 8 57-63 1:31:10.89 18:14/M
213 Deborah Hull Bellefonte PA 115 60 F 9 57-63 1:31:11.94 18:14/M
214 Betsy Barefoot Alexandria VA 5 55 F 6 52-56 1:31:24.10 18:17/M
215 Lisa Farnan New Paris PA 64 54 F 7 52-56 1:31:47.63 18:21/M
216 Marianne Farnan New Paris PA 65 26 F 18 19-26 1:31:48.14 18:22/M
217 Rebecca Diehl Warriors Mark PA 46 28 F 17 27-33 1:35:08.58 19:02/M
218 Terry Householder Duncansville PA 113 65 M 5 64-99 1:35:09.39 19:02/M
219 Matthew Mann Mill Hall PA 152 21 M 7 19-26 1:35:45.91 19:09/M
220 Amber Lenhard Colver PA 138 34 F 28 34-41 1:38:01.59 19:36/M
221 Abigail Lenhard Colver PA 137 7 F 2 1- 9 1:38:35.64 19:43/M
222 Emily Grove Ebensburg PA 95 24 F 19 19-26 1:38:49.71 19:46/M
223 Rhonda Fiess Claysburg PA 71 49 F 20 42-51 1:39:12.10 19:50/M
224 James Gerraughty Hollidaysburg PA 86 40 M 34 34-41 1:40:24.40 20:05/M
225 Rosanne Williams Friendsville PA 253 49 F 21 42-51 1:43:41.15 20:44/M
226 Tansey Ochs Bellefonte PA 180 26 F 20 19-26 1:51:43.16 22:21/M
227 Chelsea Erb Douglassville PA 60 31 F 18 27-33 1:51:43.17 22:21/M
228 Linda Adler East Freedom PA 2 53 F 8 52-56 1:53:53.47 22:47/M
229 Lissette Guerra Palm Bay FL 96 27 F 19 27-33 1:56:58.85 23:24/M
230 Latoya Williams Everett PA 251 35 F 29 34-41 1:57:24.62 23:29/M
231 Donovan Lenhard Colver PA 139 10 M 4 10-18 2:08:57.31 25:47/M
232 Mike Orr Colver PA 183 56 M 10 52-56 2:12:01.43 26:24/M
233 Tanyaca Moser Altoona PA 168 33 F 20 27-33 2:15:03.43 27:01/M
234 Marie Bickel Altoona PA 10 36 F 30 34-41 2:15:03.83 27:01/M
235 Brenda Orr Colver PA 182 56 F 9 52-56 2:15:27.10 27:05/M