DIRT MONSTER TRAIL 5 MILER
November 05, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Final Team Results
Team - NINJA OF VALOR Finish Position - 1
Team Score (times): 1:49:30.05
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 1841 Frank Rondinelli M 8 8 34:38.76 34:38.76
2 360 David Dansak M 12 20 36:22.85 1:11:01.61
3 374 Jacqueline Flaherty F 19 39 38:28.44 1:49:30.05
4 978 Mike Pacolay M 22 61 38:43.28 2:28:13.33
5 390 Connie Jenkins F 74 135 48:57.95 3:17:11.28
Team - TEAM RED Finish Position - 2
Team Score (times): 1:51:31.71
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 786 Matt Lipsey M 1 1 29:46.43 29:46.43
2 392 Dalton Kalbaugh M 2 3 32:21.43 1:02:07.86
3 371 Claudia Escutia F 75 78 49:23.85 1:51:31.71
4 684 Kathy Klinkner F 76 154 49:25.88 2:40:57.59
5 292 Vickie Bryant F 102 256 53:47.95 3:34:45.54
Team - TEAM TWIGS Finish Position - 3
Team Score (times): 1:54:05.57
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 1976 Mike Tait M 4 4 33:07.93 33:07.93
2 90 Lexi Ambrogi F 23 27 38:48.64 1:11:56.57
3 387 Ben Humberston M 35 62 42:09.00 1:54:05.57
4 1983 Adriana Vega F 49 111 45:04.76 2:39:10.33
5 965 Alexander Moyer M 90 201 52:07.52 3:31:17.85
Team - TEAM GOLD Finish Position - 4
Team Score (times): 1:58:26.58
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 2000 Dominic Wyzomirski M 9 9 34:47.94 34:47.94
2 1972 Matthew Sudak Mars PA M 14 23 37:23.69 1:12:11.63
3 300 Amber Clites F 59 82 46:14.95 1:58:26.58
4 852 Nicole Lodovico F 68 150 48:12.20 2:46:38.78
Team - BEAUTIES & THE BEAST Finish Position - 5
Team Score (times): 1:59:51.50
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 290 Andrew Brosius M 11 11 35:43.12 35:43.12
2 1933 David Ruth M 17 28 37:50.19 1:13:33.31
3 979 Sarah Paladin F 61 89 46:18.19 1:59:51.50
Team - GRASS ROOTS RACING Finish Position - 6
Team Score (times): 2:04:21.64
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 388 Paul Humphreys M 15 15 37:28.63 37:28.63
2 1964 Tim Spang M 39 54 42:46.39 1:20:15.02
3 375 Laura Gailey F 44 98 44:06.62 2:04:21.64
4 1965 Edna Spang F 54 152 45:37.19 2:49:58.83
Team - MANGLERS Finish Position - 7
Team Score (times): 2:04:51.74
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 1839 John Reed Reed M 5 5 33:26.19 33:26.19
2 1957 Gillian Scott F 50 55 45:12.11 1:18:38.30
3 1719 Gregory Reed M 58 113 46:13.44 2:04:51.74
Team - TRAIL BEER Finish Position - 8
Team Score (times): 2:19:48.47
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 293 Tom Butler M 41 41 43:41.94 43:41.94
2 1977 Thomas Tarka M 45 86 44:27.16 1:28:09.10
3 980 Kristina Paris F 89 175 51:39.37 2:19:48.47
4 1966 Rachel Steigerwalt F 128 303 58:49.91 3:18:38.38
5 1935 Alexis Rzewski M 134 437 1:00:46.21 4:19:24.59
Team - NINJAS WITH ATTITUDE Finish Position - 9
Team Score (times): 2:22:07.90
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 359 Ross Constantino M 37 37 42:25.89 42:25.89
2 997 Kevin Popeck M 46 83 44:43.56 1:27:09.45
3 697 Sarah Kocsis F 110 193 54:58.45 2:22:07.90
Team - PERFECT STRANGERS Finish Position - 10
Team Score (times): 2:24:43.84
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 687 Jill Knecht F 60 60 46:16.97 46:16.97
2 236 Jason Borne M 71 131 48:42.42 1:34:59.39
3 889 Kameron Mayne M 78 209 49:44.45 2:24:43.84
Team - TEAM MAGENTA Finish Position - 11
Team Score (times): 2:24:50.63
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 959 Karin Monteparte F 55 55 45:51.44 45:51.44
2 288 Jon Bradley M 57 112 46:10.45 1:32:01.89
3 969 Suzanne Natter F 97 209 52:48.74 2:24:50.63
Team - TRAILBLAZERS Finish Position - 12
Team Score (times): 2:37:46.11
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 384 Dan Harris M 80 80 49:56.91 49:56.91
2 964 Sal Monteverde M 88 168 51:38.74 1:41:35.65
3 777 Laura Lesher F 116 284 56:10.46 2:37:46.11
Team - DIRT DEVILS Finish Position - 13
Team Score (times): 2:44:50.13
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 999 Molly Quinn Venetia PA F 103 103 54:06.71 54:06.71
2 399 Tom King M 106 209 54:31.96 1:48:38.67
3 382 Joshua Handel M 117 326 56:11.46 2:44:50.13
Team - BEER GEEZERS Finish Position - 14
Team Score (times): 2:44:57.33
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 948 Tim Minard M 84 84 50:43.35 50:43.35
2 972 Patricia Neubert F 100 184 53:31.67 1:44:15.02
3 799 David Lockerman M 132 316 1:00:42.31 2:44:57.33
Team - HALF MINDS Finish Position - 15
Team Score (times): 2:47:03.97
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 785 Marshall Lilly M 65 65 46:33.69 46:33.69
2 787 Jennifer Lithgow F 126 191 58:26.32 1:45:00.01
3 396 Drew Kavelines M 135 326 1:02:03.96 2:47:03.97
Team - ROAD WARRIORS Finish Position - 16
Team Score (times): 2:53:18.83
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 1938 Sean Sawford M 93 93 52:17.95 52:17.95
2 365 Kevin Drozin M 125 218 57:38.21 1:49:56.16
3 1989 Patty Wardy F 136 354 1:03:22.67 2:53:18.83
Team - TAP THE KEG Finish Position - 17
Team Score (times): 3:08:16.38
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 994 Marc Pekor M 107 107 54:48.84 54:48.84
2 1995 Eric Wildman M 133 240 1:00:44.16 1:55:33.00
3 1992 Fiona Wildman F 140 380 1:12:43.38 3:08:16.38