DIRT MONSTER TRAIL 5 MILER
5 MILER
Age Group Results
November 05, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Female OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacqueline Flaherty 374 28 19 38:28.44 7:42/M
2 Lexi Ambrogi 90 29 23 38:48.64 7:46/M
3 Karla Durnell 367 39 38 42:36.15 8:31/M
Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gillian Scott 1957 42 50 45:12.11 9:02/M
2 Edna Spang 1965 48 54 45:37.19 9:07/M
3 Karin Monteparte 959 48 55 45:51.44 9:10/M
Female 18 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hannah Vogel 1987 27 47 44:56.56 8:59/M
2 Laura Quinn 1000 26 48 45:04.19 9:01/M
3 Adriana Vega 1983 27 49 45:04.76 9:01/M
4 Amber Clites 300 29 59 46:14.95 9:15/M
5 Sarah Paladin 979 29 61 46:18.19 9:16/M
6 Samantha Dodig 362 27 73 48:55.20 9:47/M
7 Claire Miller 2255 27 104 54:23.74 10:53/M
8 Miranda Miller 940 26 119 56:28.48 11:18/M
9 Brittany Shreffler 1958 27 130 1:00:15.81 12:03/M
10 Patty Wardy 1989 25 136 1:03:22.67 12:40/M
11 Katy Caron 295 29 139 1:06:04.72 13:13/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Gailey 375 37 44 44:06.62 8:49/M
2 Jill Knecht 687 31 60 46:16.97 9:15/M
3 Nicole Lodovico 852 34 68 48:12.20 9:38/M
4 Deanna Mathias 2252 36 69 48:13.86 9:39/M
5 Toni Zona 2220 39 70 48:30.20 9:42/M
6 Connie Jenkins 390 39 74 48:57.95 9:47/M
7 Erica Blumenschein 233 37 79 49:48.88 9:58/M
8 Nicole Brown 2251 34 82 50:32.66 10:06/M
9 Jacqueline Kirich 400 33 85 50:55.68 10:11/M
10 Anna Haensch 380 31 86 51:17.40 10:15/M
11 Kristina Paris 980 36 89 51:39.37 10:20/M
12 Lauren Schieb 1943 30 98 52:55.45 10:35/M
13 Molly Quinn Venetia PA 999 32 103 54:06.71 10:49/M
14 NeCole Olson 977 37 105 54:26.60 10:53/M
15 Samantha Smelko 1959 33 118 56:26.24 11:17/M
16 Sarah Gross 379 32 121 57:14.65 11:27/M
17 Jennifer Lithgow 787 39 126 58:26.32 11:41/M
18 Rachel Steigerwalt 1966 38 128 58:49.91 11:46/M
19 Christina Gillespie 376 31 138 1:06:04.59 13:13/M
20 Fiona Wildman 1992 31 140 1:12:43.38 14:33/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Claudia Escutia 371 45 75 49:23.85 9:53/M
2 Kathy Klinkner 684 49 76 49:25.88 9:53/M
3 Michele Lobert 792 47 81 50:24.43 10:05/M
4 Laura Lythos 885 46 83 50:41.32 10:08/M
5 Chris Traynor 1981 44 87 51:30.70 10:18/M
6 Janet Gregory 378 41 92 52:15.92 10:27/M
7 Natalie Clarke Allison Park PA 299 41 95 52:44.45 10:33/M
8 Vickie Bryant 292 47 102 53:47.95 10:45/M
9 Sarah Kocsis 697 40 110 54:58.45 11:00/M
10 Eileen Kiley 398 43 111 55:19.64 11:04/M
11 Elizabeth Walker-Rupp 1988 45 113 55:36.96 11:07/M
12 Laura Lesher 777 41 116 56:10.46 11:14/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Suzanne Natter 969 54 97 52:48.74 10:34/M
2 Michelle Pekich 991 50 114 55:38.45 11:08/M
3 Christina Nagy Spartansburg PA 966 53 142 1:26:20.24 17:16/M
Female 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Neubert 972 64 100 53:31.67 10:42/M
2 Debbie Sagan 1936 63 137 1:04:47.41 12:57/M
Male OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Lipsey 786 26 1 29:46.43 5:57/M
2 Dalton Kalbaugh 392 15 2 32:21.43 6:28/M
3 Derek Clark 298 35 3 32:38.39 6:32/M
Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dominic Wyzomirski 2000 57 9 34:47.94 6:57/M
2 David Dansak 360 40 12 36:22.85 7:16/M
3 Paul Humphreys 388 42 15 37:28.63 7:30/M
Male 1 to 17
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Medure 898 17 7 33:38.43 6:44/M
2 Carson Kopp 700 12 52 45:12.53 9:02/M
3 Andersen Schuller 1947 13 127 58:36.96 11:43/M
Male 18 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Tait 1976 27 4 33:07.93 6:37/M
2 John Reed Reed 1839 18 5 33:26.19 6:41/M
3 Kenneth Midgley Jr. 900 20 6 33:26.44 6:41/M
4 Jeremy Kaufmann 394 22 10 35:43.11 7:09/M
5 Bryce Rupp 1932 24 13 37:09.13 7:26/M
6 Mike Pacolay 978 28 22 38:43.28 7:45/M
7 Arda Antikacioglu 226 27 34 42:08.59 8:26/M
8 Ben Humberston 387 29 35 42:09.00 8:26/M
9 Ross Constantino 359 28 37 42:25.89 8:29/M
10 Kevin Popeck 997 27 46 44:43.56 8:57/M
11 Colin McMurry 895 23 64 46:29.16 9:18/M
12 Brandon Miller 2250 26 72 48:48.35 9:46/M
13 Kameron Mayne 889 28 78 49:44.45 9:57/M
14 Sal Monteverde 964 23 88 51:38.74 10:20/M
15 Alexander Moyer 965 24 90 52:07.52 10:25/M
16 Tom King 399 23 106 54:31.96 10:54/M
17 Joshua Handel 382 26 117 56:11.46 11:14/M
18 Kevin Drozin 365 27 125 57:38.21 11:32/M
19 Gregory Coni 358 25 131 1:00:41.91 12:08/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Rondinelli 1841 33 8 34:38.76 6:56/M
2 Andrew Brosius 290 38 11 35:43.12 7:09/M
3 Matthew Sudak Mars PA 1972 37 14 37:23.69 7:29/M
4 David Ruth 1933 31 17 37:50.19 7:34/M
5 Will Drexler 364 39 20 38:38.69 7:44/M
6 Kellyn Cassell 296 34 21 38:39.94 7:44/M
7 Joshua Kaufmann 395 32 24 39:08.75 7:50/M
8 Thomas Donahoe 363 30 25 39:39.19 7:56/M
9 John Evankovich 372 31 27 40:40.63 8:08/M
10 Jonathan Bost 237 36 28 41:19.19 8:16/M
11 Jeffrey Korber 706 39 29 41:21.18 8:16/M
12 Tom Werner 1990 34 43 44:01.68 8:48/M
13 Christopher Bovard 240 36 53 45:16.41 9:03/M
14 Jason Borne 236 38 71 48:42.42 9:44/M
15 Dan Harris 384 33 80 49:56.91 9:59/M
16 Shane Brunazzi Boston PA 291 36 94 52:26.79 10:29/M
17 Mike Miller 943 35 99 53:00.25 10:36/M
18 Brian Stickler 1968 35 101 53:34.53 10:43/M
19 Marc Pekor 994 32 107 54:48.84 10:58/M
20 Jason Lockard 798 36 108 54:51.91 10:58/M
21 Lee Kirstein Wexford PA 527 33 115 56:09.64 11:14/M
22 Eric Wildman 1995 36 133 1:00:44.16 12:09/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Kalbaugh 391 47 16 37:34.94 7:31/M
2 Anthony Monahan 950 44 30 41:29.16 8:18/M
3 Paul Stugardt 1969 45 31 41:29.69 8:18/M
4 Rich Durbin 366 46 32 41:38.19 8:20/M
5 Alex Lauer 762 49 36 42:10.44 8:26/M
6 Tim Spang 1964 48 39 42:46.39 8:33/M
7 Chad Hendrickson 386 43 40 43:36.63 8:43/M
8 Thomas Tarka 1977 43 45 44:27.16 8:53/M
9 Aaron Kopp 699 42 51 45:12.45 9:02/M
10 Jeff Smith 1962 48 56 45:57.70 9:11/M
11 Jon Bradley 288 42 57 46:10.45 9:14/M
12 Dan Schuller 1945 42 66 47:58.45 9:36/M
13 Bruce Hall 381 47 67 48:05.67 9:37/M
14 Spencer Clark 2257 43 77 49:29.35 9:54/M
15 Joe Elliott 370 40 91 52:12.20 10:26/M
16 Sean Sawford 1938 42 93 52:17.95 10:27/M
17 Larry Davids 361 43 96 52:47.32 10:33/M
18 Neal Jacoby 389 41 122 57:16.48 11:27/M
19 Drew Kavelines 396 44 135 1:02:03.96 12:25/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Chinchilla 297 56 18 38:09.19 7:38/M
2 Jody Lobert 793 50 26 39:55.16 7:59/M
3 Tim Flaherty 373 52 33 41:57.69 8:23/M
4 Tom Butler 293 50 41 43:41.94 8:44/M
5 Mark Knapp 686 55 42 43:59.94 8:48/M
6 Gregory Reed 1719 53 58 46:13.44 9:15/M
7 Dan Tack 1975 50 62 46:26.46 9:17/M
8 Eric McMurry 890 55 63 46:28.96 9:18/M
9 Marshall Lilly 785 50 65 46:33.69 9:19/M
10 Tim Minard 948 57 84 50:43.35 10:09/M
11 Keith Combs 2253 54 109 54:52.92 10:58/M
12 Bob Hudak 2256 50 112 55:33.15 11:07/M
13 Frank Piedimonte 996 54 124 57:22.21 11:28/M
14 Mike Flynn 2254 52 129 1:00:07.18 12:01/M
15 Alexis Rzewski 1935 53 134 1:00:46.21 12:09/M
16 Andrew Karnavas 393 58 144 1:43:16.40 20:39/M
Male 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Edleman 368 65 120 56:58.62 11:24/M
2 Jerry Kemman 397 73 123 57:20.71 11:28/M
3 David Lockerman 799 64 132 1:00:42.31 12:08/M
4 Tony Kovatch 760 65 141 1:15:41.22 15:08/M
5 Anthony Mauro 888 74 143 1:43:16.13 20:39/M