CANADOHTA LAKE FIRECRACKER RACES
Overall Finish List
July 03, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Chad Wiler Columbus PA 957 23 M 1 Top Fin 18:41.4 6:02/M
2 Jeremy Post 976 34 M 1 30-34 19:06.0 6:10/M
3 Tyler Slaney Union City PA 940 16 M 1 16-19 19:31.8 6:18/M
4 Joe Covell 972 33 M 2 30-34 20:03.1 6:28/M
5 Orlo Austin Waterford PA 855 42 M 1 40-44 20:45.3 6:42/M
6 Zachary Heberlein Frewsburg NY 891 14 M 1 13-15 21:49.9 7:02/M
7 Michael Hass 890 24 M 1 20-24 21:59.0 7:05/M
8 Abbagail Anaya 970 14 F 1 Top Fin 22:08.1 7:08/M
9 Allison VanDee 968 15 F 1 13-15 22:26.5 7:14/M
10 Ray Jones 981 29 M 1 25-29 23:27.8 7:34/M
11 Calvin Franke Centerville PA 881 16 M 2 16-19 23:29.7 7:35/M
12 Jeffrey Goers Northville MI 885 36 M 1 35-39 23:52.6 7:42/M
13 Greg Weed Waterford PA 955 37 M 2 35-39 23:55.1 7:43/M
14 James Clark 986 7 M 1 1-12 24:01.5 7:45/M
15 Carmen Rippey Streetsboro OH 934 37 M 3 35-39 24:02.6 7:45/M
16 Sarah Webb Edinboro PA 954 35 F 1 35-39 24:16.4 7:50/M
17 Kelly Sue Fritz Kalamazoo MI 883 35 F 2 35-39 24:30.2 7:54/M
18 Gordon Sorrels 983 19 M 3 16-19 24:31.3 7:55/M
19 Emily Clark 987 10 F 1 1-12 24:44.0 7:59/M
20 Melissa Covell 971 30 F 1 30-34 24:51.7 8:01/M
21 Colby Winger Huntersville NC 961 12 M 2 1-12 25:26.4 8:12/M
22 Riley Wirth 1153 13 M 2 13-15 25:42.0 8:17/M
23 Jim Tolon 969 64 M 1 60-65 25:45.9 8:18/M
24 Terry Lawrence Wattsburg PA 915 56 M 1 55-59 25:56.0 8:22/M
25 Dawn Andrews Wattsburg PA 851 47 F 1 45-49 26:03.3 8:24/M
26 Camrun Clements 977 15 F 2 13-15 26:11.8 8:27/M
27 Sara Ochterski 995 17 F 1 16-19 26:28.7 8:32/M
28 Brooke Reagle Union City PA 931 13 F 3 13-15 26:38.8 8:35/M
29 Gwen Adams Corry PA 847 11 F 2 1-12 26:41.9 8:36/M
30 Ben Jawad 985 13 M 3 13-15 27:11.6 8:46/M
31 Lori Mezeivtch 973 45 F 2 45-49 27:17.2 8:48/M
32 Moni Reynolds Union City PA 932 17 F 2 16-19 27:24.8 8:50/M
33 Preston Adams Corry PA 849 9 M 3 1-12 28:12.9 9:06/M
34 Jill Post 975 35 F 3 35-39 28:25.2 9:10/M
35 Kerri Greer Union City PA 887 37 F 4 35-39 28:30.0 9:12/M
36 Lorraine Crocco Falls Creek PA 869 58 F 1 55-59 29:02.5 9:22/M
37 Mark Lovell Falls Creek PA 918 45 M 1 45-49 29:03.3 9:22/M
38 Rachel Stewart Union City PA 946 41 F 1 40-44 29:38.8 9:34/M
39 Grace Dorman Corry PA 874 13 F 4 13-15 30:16.8 9:46/M
40 Dale Conard Union City PA 867 63 M 2 60-65 31:16.6 10:05/M
41 Desiree Davis 1000 50 F 1 50-54 31:19.8 10:06/M
42 Maggie Flanagan Erie PA 879 18 F 3 16-19 31:29.7 10:09/M
43 Jared Doutt Erie PA 875 18 M 4 16-19 31:31.7 10:10/M
44 Christine Williams Union City PA 959 49 F 3 45-49 31:52.4 10:17/M
45 Taren Meekins Mechanicsville VA 923 40 F 2 40-44 31:55.3 10:18/M
46 Evelyn Clark 988 8 F 3 1-12 31:57.6 10:18/M
47 Tina Yaple Union City PA 965 49 F 4 45-49 32:23.4 10:27/M
48 Brian Alex 1151 31 M 3 30-34 34:10.8 11:01/M
49 Kristen Alex 1152 34 F 2 30-34 34:13.2 11:02/M
50 Stacy Rippey Streetsboro OH 935 38 F 5 35-39 34:18.5 11:04/M
51 Marie Goers Northville MI 886 41 F 3 40-44 34:54.8 11:15/M
52 Lilly Anthony Union City PA 852 7 F 4 1-12 35:24.6 11:25/M
53 Robb Reynolds Union City PA 933 60 M 3 60-65 37:18.9 12:02/M
54 Dailene Adams Corry PA 846 32 F 3 30-34 38:28.5 12:25/M
55 Tom Davis Kittanning PA 871 63 M 4 60-65 38:39.3 12:28/M
56 Elizabeth Malec Union City PA 919 37 F 6 35-39 40:05.9 12:56/M
57 Dannaye Lott New Kensington PA 917 32 F 4 30-34 40:23.9 13:02/M
58 Ziad Jawad 980 45 M 2 45-49 41:20.0 13:20/M
59 Emily Tilden Cranberry Twp PA 950 37 F 7 35-39 41:21.6 13:20/M
60 Kristen Jawad 979 45 F 5 45-49 41:22.8 13:21/M
61 Mindy Young Union City PA 966 36 F 8 35-39 41:51.9 13:30/M
62 Philip Hornfeck West Mifflin PA 894 59 M 2 55-59 41:53.1 13:31/M
63 Lisa Lindow Bridgeville PA 916 48 F 6 45-49 42:23.7 13:40/M
64 Angie Stawbridge Titusville PA 945 32 F 5 30-34 42:40.3 13:46/M
65 Sydney Strawbridge Titusville PA 947 10 F 5 1-12 42:45.5 13:47/M
66 Jeanne Mancino 974 70 F 1 66-99 43:08.6 13:55/M
67 Tyler Bradshaw 994 9 M 4 1-12 43:20.9 13:59/M
68 Barb Tobin Meadville PA 951 60 F 1 60-65 45:05.2 14:33/M
69 Joleene Alderman Centerville PA 850 52 F 2 50-54 45:15.1 14:36/M
70 Piper Schofield Franklin PA 938 51 F 3 50-54 45:21.0 14:38/M
71 Cindy Conard Union City PA 866 57 F 2 55-59 46:45.0 15:05/M
72 Laurie Hornfeck Union City PA 893 60 F 2 60-65 46:48.9 15:06/M
73 Michael Abt Erie PA 845 65 M 5 60-65 48:24.5 15:37/M
74 JoAnn White Union City PA 956 67 F 2 66-99 48:50.6 15:45/M
75 Roberta Ayers Corry PA 856 67 F 3 66-99 48:51.7 15:45/M
76 Melissa Archer New Kensington PA 854 32 F 6 30-34 52:37.7 16:58/M
77 Chris Archer New Kensington PA 853 36 M 4 35-39 52:40.2 16:59/M
78 Brenda Brown Waterford PA 864 62 F 3 60-65 53:24.4 17:14/M
79 Heather Brown Centerville PA 865 43 F 4 40-44 53:25.7 17:14/M
80 Patricia Tech Waterford PA 949 61 F 4 60-65 54:09.0 17:28/M
81 Chris Tech Springboro OH 948 36 M 5 35-39 54:23.5 17:33/M
82 Paige Day Springboro OH 872 30 F 7 30-34 54:24.8 17:33/M
83 Rosemarie Hill union city PA 892 66 F 4 66-99 54:33.9 17:36/M
84 Debbie Bookamyer Finleyville PA 861 42 F 5 40-44 55:20.7 17:51/M
85 Caitlyn Bookamyer Finleyville PA 860 10 F 6 1-12 55:22.5 17:52/M
86 MacKenna Bookamyer Finleyville PA 862 13 F 5 13-15 55:24.5 17:52/M
87 Jonna Davis Union City PA 870 26 F 1 25-29 57:20.5 18:30/M
88 Brenda Lawrence Wattsburg PA 914 60 F 5 60-65 1:04:45.9 20:53/M
89 Tina Freeman Corry PA 882 54 F 4 50-54 1:04:49.7 20:55/M
10K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Andrew Brosius Oil City PA 863 38 M 1 Top Fin 37:26.8 6:02/M
2 Jim Roberts 999 46 M 1 45-49 37:51.8 6:06/M
3 JEFF NELSON Titusville PA 927 51 M 1 50-54 39:28.6 6:22/M
4 Mitchel Daubert 984 16 M 1 16-19 39:53.9 6:26/M
5 Jose Quiros Medina NY 930 39 M 1 35-39 41:38.3 6:43/M
6 Leah Wroblewski Wattsburg PA 962 34 F 1 Top Fin 47:30.7 7:40/M
7 Lori Fromlak Valencia PA 884 36 F 1 35-39 47:52.0 7:43/M
8 Wes Rowden 982 54 M 2 50-54 49:34.4 8:00/M
9 Thomas Yaple Union City PA 964 48 M 2 45-49 49:41.4 8:01/M
10 Rob Brest 967 68 M 1 66-99 49:48.6 8:02/M
11 Jay William 978 47 M 3 45-49 51:08.0 8:15/M
12 Scott McCray Titusville PA 922 68 M 2 66-99 51:09.6 8:15/M
13 Thom Miller Erie PA 925 38 M 2 35-39 51:40.6 8:20/M
14 Ann Bayhurst Erie PA 857 33 F 1 30-34 55:33.1 8:58/M
15 Jim Lang Erie PA 913 49 M 4 45-49 57:03.7 9:12/M
16 Brian Bookamyer Finleyville PA 859 42 M 1 40-44 57:05.3 9:12/M
17 HEATHER NELSON Titusville PA 926 45 F 1 45-49 57:36.2 9:17/M
18 Darla Foradora Wattsburg PA 880 36 F 2 35-39 58:16.0 9:24/M
19 Becki Williams Sandy lake PA 958 42 F 1 40-44 58:17.4 9:24/M
20 Scott Kennedy Titusville PA 911 62 M 1 60-65 58:43.9 9:28/M
21 Joshua Vadney Fairview PA 952 44 M 2 40-44 1:02:13.0 10:02/M
22 Lisa Roberts 998 47 F 2 45-49 1:02:28.3 10:05/M
23 Jennifer James Pittsburgh PA 896 24 F 1 20-24 1:02:50.0 10:08/M
24 Ramona Dirling Union City PA 873 41 F 2 40-44 1:03:43.4 10:17/M
25 Noel Eastman Union City PA 877 27 F 1 25-29 1:05:46.4 10:36/M
26 Teresa Kirchner Kingsport TN 912 39 F 3 35-39 1:07:19.5 10:51/M
27 Matt Ihrig Erie PA 895 25 M 1 25-29 1:07:32.9 10:54/M
28 Mari Siliano Union City PA 939 62 F 1 60-65 1:09:32.9 11:13/M
29 Barbara Beebe Corry PA 858 47 F 3 45-49 1:11:06.5 11:28/M
30 Virginia Smith Greenville PA 942 40 F 3 40-44 1:11:07.6 11:28/M
31 Rachel Pattison West Hartford CT 929 36 F 4 35-39 1:12:58.1 11:46/M
32 Pamela Ferrell Waterford PA 878 42 F 4 40-44 1:14:06.6 11:57/M
33 Nancy James Pittsburgh PA 897 58 F 1 55-59 1:14:10.0 11:58/M
34 Laura Merritt Erie PA 924 45 F 4 45-49 1:15:24.0 12:10/M
35 Melinda Rostron Jamestown PA 937 51 F 1 50-54 1:18:40.9 12:41/M
36 Monica Warner Corry PA 953 61 F 2 60-65 1:19:06.5 12:45/M
37 Melanie Pattison Titusville PA 928 59 F 2 55-59 1:22:02.0 13:14/M
38 Melissa Smith Amelia OH 941 43 F 5 40-44 1:22:49.1 13:21/M
39 Jason Fraser 996 17 M 2 16-19 1:24:57.6 13:42/M
40 Karen Hancock Corry PA 889 59 F 3 55-59 1:26:41.3 13:59/M
41 Justin Fraser 997 19 M 3 16-19 1:29:15.0 14:24/M
42 Elizabeth Morse 992 17 F 1 16-19 1:29:16.1 14:24/M
43 Jack Fraser 989 50 M 3 50-54 1:32:50.5 14:58/M
44 Aubrey Fraser 990 37 F 5 35-39 1:32:52.3 14:59/M
45 Jessica Fraser 991 14 F 1 13-15 1:38:40.6 15:55/M
46 Robert Fraser 993 53 M 4 50-54 1:38:50.3 15:56/M