BOSTON P & LE EXPRESS RACES
Overall Finish List
August 14, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services
4 MILE
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Brian Taylor Spencer WV 194 45 M 1 Top Fin 26:50.4 6:43/M
2 Lukas Dunaway McKeesport PA 133 15 M 2 Top Fin 27:22.2 6:51/M
3 Herbster Cratty Lloyds Racing Team 170 52 M 3 Top Fin 27:27.7 6:52/M
4 Rich Sandala Venetia PA 135 54 M 1 Top Fin 27:34.1 6:54/M
5 Ron Liscio 174 31 M 1 30-34 28:41.1 7:10/M
6 Jeff Jeglinski Canonsburg PA 190 48 M 1 45-49 29:39.6 7:25/M
7 TIM PIPER Monroeville PA 193 54 M 1 50-54 29:49.9 7:27/M
8 Mitch Radella Cranberry Twp PA 134 51 M 2 50-54 31:38.2 7:55/M
9 Shane Brunazzi Boston PA 136 35 M 1 35-39 32:20.6 8:05/M
10 Edward Surrena Pleasant Hills PA 144 38 M 2 35-39 32:23.1 8:06/M
11 Madelyn Mullen Mckeesport PA 152 20 F 1 Top Fin 32:31.3 8:08/M
12 Tom Watson West Mifflin PA 158 45 M 2 45-49 32:38.2 8:10/M
13 Julie Dansak Irwin PA 160 41 F 2 Top Fin 33:05.5 8:16/M
14 Jamie Hummer Pittsburgh PA 172 29 F 3 Top Fin 33:17.7 8:19/M
15 Tom Gorka Pittsburgh PA 189 64 M 1 60-64 35:53.9 8:58/M
16 Jennifer Callear McKeesport PA 132 38 F 1 35-39 36:25.8 9:06/M
17 Beth Balogh Mckeesport PA 169 33 F 1 30-34 36:39.3 9:10/M
18 Samantha Layton Wheeling WV 197 10 F 1 1-10 36:50.5 9:13/M
19 Alexandra Clough Pittsburgh PA 200 23 F 1 20-24 37:04.5 9:16/M
20 Brian Joy Westmoreland City 161 38 M 3 35-39 37:31.1 9:23/M
21 Gary Lorenzi Monongahela PA 165 60 M 2 60-64 37:37.8 9:24/M
22 Margie DiCello North Versailles P 118 51 F 1 Top Fin 38:06.6 9:32/M
23 Laura Thomson Mckeesport PA 182 47 F 1 45-49 40:14.0 10:04/M
24 Matt Dorn Irwin PA 196 35 M 4 35-39 40:31.8 10:08/M
25 Mindy Adamonis Richmond VA 195 40 F 1 40-44 40:32.8 10:08/M
26 Laura Bakewell Elizabeth PA 147 48 F 2 45-49 41:16.3 10:19/M
27 Hannah Pressley Charleston WV 145 29 F 1 25-29 41:36.9 10:24/M
28 Alexis Rodriguez Buena Vista PA 146 11 F 1 11-14 42:12.6 10:33/M
29 Shelley Territ pittsburgh PA 167 46 F 3 45-49 42:30.7 10:38/M
30 Brooke Smith McKeesport PA 181 39 F 2 35-39 43:32.3 10:53/M
31 John Taylor III 203 55 M 1 55-59 43:46.5 10:57/M
32 Gates Palissery Pittsburgh PA 141 21 F 2 20-24 44:10.0 11:03/M
33 Gunnar Luna Port Vue PA 125 7 M 1 1-10 46:39.3 11:40/M
34 Russell Luna Port Vue PA 123 46 M 3 45-49 46:43.7 11:41/M
35 MaryAnn Slafka Mckeesport PA 121 61 F 1 60-64 48:19.0 12:05/M
36 Rie Lauver Jefferson Hills PA 151 33 F 2 30-34 48:25.0 12:06/M
37 Alex Laver Jefferson Hills PA 191 5 M 2 1-10 48:27.2 12:07/M
38 Gage Luna Port Vue PA 126 5 M 3 1-10 50:58.3 12:45/M
39 Paula Luna Port Vue PA 124 42 F 2 40-44 51:01.6 12:45/M
40 Richard Territ pittsburgh PA 168 48 M 4 45-49 53:11.3 13:18/M
41 Jerry Wonderling McKeesport PA 128 56 M 2 55-59 58:49.6 14:42/M
42 Barbara Douglas Port Vue PA 127 62 F 2 60-64 1:01:12.5 15:18/M
43 Melinda Brown Elizabeth PA 139 53 F 1 50-54 1:01:34.1 15:24/M
10 MILE
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Douglas Basinski Pittsburgh PA 156 45 M 1 Top Fin 1:09:04.7 6:54/M
2 Ella Smith Pittsburgh PA 201 25 F 1 Top Fin 1:13:27.2 7:21/M
3 John Zavatchan Connellsville PA 188 38 M 2 Top Fin 1:20:00.0 8:00/M
4 Stu Bewick Venetia PA 202 41 M 3 Top Fin 1:21:44.3 8:10/M
5 Joseph Hill Greensburg PA 175 58 M 1 Top Fin 1:22:57.8 8:18/M
6 Sharon Smith Monroeville PA 142 31 F 2 Top Fin 1:24:00.9 8:24/M
7 Kelly Gable New Stanton PA 179 35 F 3 Top Fin 1:25:40.9 8:34/M
8 Rick Grasinger Pittsburgh PA 178 51 M 1 50-54 1:27:41.9 8:46/M
9 Jim Alcorn Jefferson Hills PA 185 48 M 1 45-49 1:29:21.1 8:56/M
10 Mason Palissery Pittsburgh PA 140 20 F 1 20-24 1:30:47.3 9:05/M
11 Tony Chan 150 57 M 1 55-59 1:33:19.9 9:20/M
12 Adam Resosky New Eagle PA 116 40 M 1 40-44 1:37:02.4 9:42/M
13 JAMIE BROOKS CONNELLSVILLE PA 199 46 F 1 Top Fin 1:39:42.8 9:58/M
14 Clay Karadus North Huntingdon P 159 43 M 2 40-44 1:42:42.8 10:16/M
15 Aaron Zavatchan Connellsville PA 186 14 M 1 11-14 1:42:44.6 10:16/M
16 Benjamin Zavatchan Connellsville PA 187 11 M 2 11-14 1:43:08.9 10:19/M
17 Erica Strnad Pittsburgh PA 177 27 F 1 25-29 1:44:49.3 10:29/M
18 Kyle Strnad Pittsburgh PA 180 27 M 1 25-29 1:44:50.2 10:29/M
19 Miles Layton Wheeling WV 198 47 M 2 45-49 1:47:47.4 10:47/M
20 Greg McBee West Newton PA 192 55 M 2 55-59 1:52:56.7 11:18/M
21 William Ledic Larimer PA 184 49 M 3 45-49 1:57:56.1 11:48/M
22 Thomas Vater Pittsburgh PA 153 56 M 3 55-59 1:59:57.8 12:00/M
23 Erin Marion Monroeville PA 149 38 F 1 35-39 2:00:09.7 12:01/M
24 Kristina Buckmaster 148 28 F 2 25-29 2:03:25.2 12:21/M
25 John Patrus 166 68 M 1 65-69 2:12:14.9 13:13/M