Female OVERALL Winners
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 21 Sandy Manley 757 46 2 11:58.80 2 2:59.60 2 46:35.00 3:20 1 0:55.30 2 24:24.10 7:52 1:26:52.80
2 24 Melanie Angiuli 750 37 1 11:38.80 1 2:59.10 1 46:21.70 3:19 2 1:00.40 3 26:40.20 8:36 1:28:40.20
3 27 Amy Pagac 754 33 3 12:37.30 3 5:21.50 3 46:41.40 3:20 3 1:33.00 1 22:49.00 7:22 1:29:02.20
Female 16 to 24
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 46 Abby Evanuik 703 21 1 7:57.80 1 2:18.30 1 59:20.90 4:14 1 0:43.10 1 27:44.20 8:57 1:38:04.30
2 74 Taralyn Gilkinson 769 23 2 10:10.10 3 3:17.90 2 1:06:43.30 4:46 2 0:51.40 3 33:26.0010:47 1:54:28.70
3 88 Courtney Angelo 782 24 3 18:30.70 2 2:29.90 3 1:30:42.50 6:29 3 0:57.70 2 32:22.0010:26 2:25:02.80
Female 25 to 29
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 51 Elizabeth Kenis 708 25 1 8:17.30 2 4:30.00 2 56:25.20 4:02 1 1:09.00 1 28:47.10 9:17 1:39:08.60
2 70 Elizabeth Smith 741 27 2 11:00.60 1 4:05.70 1 56:13.40 4:01 2 1:53.30 2 37:41.3012:09 1:50:54.30
Female 30 to 34
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 35 Jessica Difrancesco 706 32 1 8:16.10 6 4:07.10 2 55:36.50 3:58 7 2:16.80 1 24:47.00 8:00 1:35:03.50
2 48 Laurie Anderson 783 34 7 17:12.90 1 0:41.50 1 50:02.40 3:34 8 2:48.30 2 27:58.20 9:01 1:38:43.30
3 56 Jenna Modelski 786 33 5 12:03.10 5 2:57.50 3 56:12.10 4:01 1 0:46.50 4 29:56.50 9:39 1:41:55.70
4 59 Monica Craven 763 34 4 12:02.70 7 4:24.80 5 58:46.90 4:12 2 0:52.00 3 28:05.60 9:04 1:44:12.00
5 63 Traci Clymer 747 33 3 10:37.30 8 5:00.00 4 57:57.60 4:08 5 1:42.50 5 30:39.60 9:53 1:45:57.00
6 67 Tamrya D'Artenay 795 34 6 12:03.50 4 2:42.70 6 1:01:55.60 4:25 3 0:59.70 6 31:28.1010:09 1:49:09.60
7 68 Emily George 787 32 2 10:22.50 2 1:42.30 7 1:02:31.40 4:28 6 1:57.20 7 33:03.2010:40 1:49:36.60
8 87 Megan Laatsch 774 32 8 19:43.70 3 1:50.60 8 1:11:26.20 5:06 4 1:27.90 8 44:06.0014:14 2:18:34.40
Female 35 to 39
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 30 Brooke Thigpen 722 36 1 7:59.10 3 3:03.60 2 51:32.60 3:41 3 1:04.60 1 25:40.70 8:17 1:29:20.60
2 43 Laurel Sutterfield 766 37 5 11:30.00 6 4:44.60 1 49:58.40 3:34 5 1:47.80 2 28:34.50 9:13 1:36:35.30
3 65 Dejah Springer 770 39 7 15:43.10 1 1:04.40 5 58:07.00 4:09 2 0:54.50 4 31:17.1010:05 1:47:06.10
4 66 Amanda Baker 789 36 3 11:16.50 5 3:55.30 3 51:52.70 3:42 6 1:59.70 6 38:31.3012:25 1:47:35.50
5 69 Beckjord Ellen 796 38 4 11:28.00 4 3:49.20 6 1:03:35.50 4:33 1 0:50.90 3 30:17.10 9:46 1:50:00.70
6 75 Erica Csaki 737 37 2 11:07.10 7 4:56.30 4 55:32.40 3:58 7 2:55.80 7 40:22.4013:01 1:54:54.00
7 79 Stacey Benson 776 38 6 14:46.20 2 2:30.40 7 1:06:33.10 4:45 4 1:24.00 5 36:16.2011:42 2:01:29.90
Female 40 to 44
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 57 Diana Woolf 744 44 3 12:03.80 3 3:43.20 1 52:48.70 3:46 4 2:42.00 3 31:13.0010:04 1:42:30.70
2 58 Julie Zawrotuk 730 44 1 9:49.90 4 4:47.80 2 58:12.30 4:09 2 1:06.40 1 29:12.00 9:25 1:43:08.40
3 71 Marlo Perry 785 44 4 16:06.30 1 2:43.50 3 1:02:04.10 4:26 1 0:50.70 2 29:21.40 9:28 1:51:06.00
4 83 Monique Westreich 724 42 2 10:43.70 2 2:51.10 4 1:16:02.40 5:26 3 1:08.40 4 36:09.0011:40 2:06:54.60
Female 45 to 49
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 28 Joella Baker 713 45 1 9:49.20 5 3:56.70 1 46:12.90 3:18 3 1:36.30 2 27:40.80 8:55 1:29:15.90
2 36 Trish Fatobene 726 45 2 10:40.40 3 2:46.30 2 54:40.60 3:54 5 2:05.80 1 25:18.60 8:10 1:35:31.70
3 73 Christine Flynn 773 49 6 20:00.80 2 1:08.50 3 55:09.50 3:56 2 1:08.40 4 35:05.5011:19 1:52:32.70
4 81 Shelli Abyad 790 47 3 13:17.00 7 5:33.60 6 1:05:29.70 4:41 4 1:39.40 5 37:29.0012:05 2:03:28.70
5 84 Lisa Inhouse 775 49 5 19:39.90 6 5:00.30 5 59:28.30 4:15 6 2:39.40 6 41:50.4013:30 2:08:38.30
6 85 Mary Pollock 771 49 7 22:52.50 1 0:45.10 7 1:10:51.90 5:04 1 1:01.00 3 34:19.1011:04 2:09:49.60
Female 50 to 54
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 72 Diana Pander 772 50 2 19:56.60 1 1:10.20 1 58:54.70 4:12 2 1:09.70 1 30:07.60 9:43 1:51:18.80
2 76 Renee Tatro 800 53 1 13:05.90 2 2:54.50 2 1:09:06.90 4:56 1 0:41.90 2 32:31.0010:29 1:58:20.20
Female 55 to 59
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 62 Yvonne Lipinsky 768 56 1 12:34.10 1 2:28.00 1 51:52.80 3:42 1 3:13.90 1 35:37.1011:29 1:45:45.90
Female 60 and over
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 60 Corky Pike 759 64 1 13:05.30 3 5:07.50 1 0:03.50 0:00 3 53:47.30 1 33:22.9010:46 1:45:26.50
2 78 Leslie Evans 777 67 3 16:11.00 1 2:40.60 2 1:01:05.20 4:22 2 2:48.20 2 38:05.5012:17 2:00:50.50
3 80 Jan Drabison 794 60 2 15:42.50 2 3:49.00 3 1:02:25.00 4:28 1 2:14.00 3 39:10.9012:38 2:03:21.40
Male OVERALL Winners
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Drew Sapp 702 26 1 6:26.80 3 2:06.00 1 36:02.50 2:34 3 1:18.30 1 19:26.50 6:16 1:05:20.10
2 2 Jim Ferraro 714 43 2 9:13.20 1 1:15.00 2 40:28.40 2:53 2 0:58.40 2 21:53.40 7:04 1:13:48.40
3 3 Jim Elsenheimer 715 53 3 9:47.70 2 2:02.90 3 42:28.70 3:02 1 0:48.60 3 22:17.30 7:11 1:17:25.20
Teams
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 13 Zac Baker 102 0 2 9:08.90 6 1:04.60 1 49:39.00 3:33 1 0:27.30 3 24:28.50 7:54 1:24:48.30
2 20 Barb Clary 711 0 1 8:09.90 1 0:27.80 2 50:03.30 3:35 3 0:36.60 5 27:30.70 8:52 1:26:48.30
3 32 Joe Molina 746 0 3 11:10.00 4 0:52.00 4 55:52.20 3:59 2 23:38.70 7:37 1:31:32.90
4 49 Louise Sheridan 778 0 6 19:37.60 3 0:44.20 5 56:02.00 4:00 2 0:30.50 1 21:57.60 7:05 1:38:51.90
5 52 Mike Prokop 742 0 4 11:11.70 5 0:57.10 6 1:00:47.90 4:21 4 0:44.60 4 26:10.00 8:26 1:39:51.30
6 61 David Standley 779 0 5 12:53.80 2 0:29.70 3 51:39.50 3:41 5 1:01.00 6 39:33.2012:45 1:45:37.20
Male 16 to 24
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 6 Danny Linebaugh 793 18 3 10:26.70 1 2:11.10 2 46:28.80 3:19 2 0:39.70 1 20:06.10 6:29 1:19:52.40
2 8 Brendan McKinley 734 24 2 8:13.40 7 4:41.30 1 43:55.30 3:08 4 1:33.30 3 22:04.70 7:07 1:20:28.00
3 15 Michael Bleggi 707 22 1 7:39.20 5 4:17.10 4 48:22.70 3:27 3 0:44.20 5 24:42.90 7:58 1:25:46.10
4 23 Anthony Masters 752 23 4 11:05.90 6 4:22.70 3 46:39.40 3:20 5 1:54.70 4 24:17.40 7:50 1:28:20.10
5 26 Vaughn Gobel 799 23 6 11:50.10 2 2:58.40 5 50:09.70 3:35 6 2:10.90 2 21:40.40 6:59 1:28:49.50
6 64 Alan Pflug 784 17 5 11:43.00 4 3:39.70 6 52:24.90 3:45 7 2:33.80 6 35:35.8011:29 1:45:57.20
7 82 Brandon Benson 760 22 7 13:04.40 3 3:06.10 7 1:09:13.20 4:57 1 0:37.90 7 38:43.6012:29 2:04:45.20
Male 25 to 29
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 4 Kevin Hausch 704 29 1 7:52.30 1 3:10.00 1 46:20.00 3:19 1 1:20.90 1 19:46.30 6:23 1:18:29.50
Male 30 to 34
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 37 Nick Shaffer 798 33 3 12:14.10 1 1:36.00 2 53:16.20 3:48 1 0:55.60 1 27:31.80 8:53 1:35:33.70
2 41 Colin Penney 755 32 2 10:11.00 2 3:20.60 1 52:45.50 3:46 2 1:12.10 3 28:49.60 9:18 1:36:18.80
3 47 Ryan Laatsch 705 31 1 9:13.90 3 4:59.80 3 53:23.60 3:49 3 2:47.20 2 27:47.80 8:58 1:38:12.30
Male 35 to 39
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 14 Delano Brown 751 35 2 10:51.00 1 3:15.20 1 45:17.70 3:14 2 1:34.80 1 24:25.70 7:53 1:25:24.40
2 40 Wayne Brooke 736 37 1 10:24.00 2 4:48.50 2 53:32.50 3:49 1 1:28.00 2 26:01.00 8:24 1:36:14.00
Male 40 to 44
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 5 Curtis Masters 728 44 4 10:15.40 2 2:57.60 1 41:49.30 2:59 1 0:55.50 1 22:45.40 7:20 1:18:43.20
2 9 Justin Hornbeck 740 42 5 10:16.50 4 3:13.20 2 42:46.80 3:03 4 1:42.90 2 23:28.40 7:34 1:21:27.80
3 11 John Dickson III 709 44 1 8:37.20 3 3:01.70 4 46:15.10 3:18 3 1:17.60 4 24:50.50 8:01 1:24:02.10
4 17 George Hubbard 761 41 3 9:49.00 6 4:23.90 3 45:51.60 3:17 8 2:03.30 3 24:17.90 7:50 1:26:25.70
5 31 Chris Thomas 733 40 7 11:02.30 7 4:30.70 5 46:54.30 3:21 5 1:45.30 6 25:48.40 8:19 1:30:01.00
6 33 Robert Rule 745 44 6 10:22.50 8 4:46.40 7 50:57.60 3:38 6 1:51.60 5 25:26.40 8:12 1:33:24.50
7 45 Mike McCullough 753 43 8 15:46.00 1 1:51.50 6 50:06.00 3:35 7 1:55.80 7 27:49.30 8:58 1:37:28.60
8 50 Jason Kotarski 732 42 2 9:16.20 5 3:30.20 8 55:23.20 3:57 2 1:06.20 8 29:36.90 9:33 1:38:52.70
Male 45 to 49
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 12 Sean Daniels 725 47 3 10:20.10 2 2:49.70 2 45:48.50 3:16 8 1:57.80 2 23:47.10 7:40 1:24:43.20
2 16 Michael Dunn 721 46 2 9:43.70 3 2:51.70 8 49:18.60 3:31 4 1:39.30 1 22:49.10 7:22 1:26:22.40
3 18 Steve Karas 743 46 6 11:27.00 4 2:59.40 1 44:42.10 3:12 1 1:20.20 4 26:00.80 8:23 1:26:29.50
4 25 Bruce Hall 735 46 5 11:22.00 8 4:17.10 3 46:17.30 3:18 2 1:35.90 3 25:15.10 8:09 1:28:47.40
5 29 Stacy Sowers 710 49 1 8:14.30 5 3:36.50 7 48:44.00 3:29 3 1:36.30 5 27:05.70 8:44 1:29:16.80
6 38 Thomas Gray 739 46 7 12:44.60 6 3:59.50 4 47:21.00 3:23 9 3:13.80 6 28:18.50 9:08 1:35:37.40
7 42 Jim Sutterfield 765 48 4 10:35.30 7 4:00.60 6 48:29.20 3:28 6 1:42.70 7 31:43.9010:14 1:36:31.70
8 54 Jim Paris 758 45 8 17:30.10 1 1:52.00 5 48:00.30 3:26 7 1:50.40 8 31:49.1010:16 1:41:01.90
9 86 James Woolf 780 48 9 19:05.90 9 4:17.40 9 1:10:13.70 5:01 5 1:39.70 9 41:32.7013:24 2:16:49.40
Male 50 to 54
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 10 Peter Valentino 712 52 1 9:39.20 1 2:27.20 2 45:05.30 3:13 1 0:55.10 1 24:38.40 7:57 1:22:45.20
2 22 John Lanson 727 52 3 10:04.60 3 3:17.40 1 44:06.10 3:09 2 1:16.10 4 28:08.90 9:05 1:26:53.10
3 44 Pete Ferraro 791 53 4 11:19.20 4 3:36.20 3 51:43.20 3:42 5 2:03.10 5 28:37.20 9:14 1:37:18.90
4 53 Brian Studer 719 54 2 9:50.50 2 3:10.90 5 59:14.80 4:14 4 1:52.40 2 26:04.30 8:25 1:40:12.90
5 55 David McMurray 756 51 5 12:52.80 5 4:38.80 4 55:23.30 3:57 3 1:34.70 3 26:42.50 8:37 1:41:12.10
Male 55 to 59
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 34 Mark Hertzer 101 57 1 15:23.50 1 1:20.10 1 48:07.60 3:26 1 1:42.10 1 27:36.70 8:54 1:34:10.00
Male 60 and over
Overall ------- SWIM ------- -------- T-1 -------- ------- BIKE ------- -------- T-2 -------- -------- RUN -------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 7 David Drabison 716 61 2 9:32.10 2 1:59.60 2 43:57.70 3:08 1 0:55.20 1 23:31.00 7:35 1:19:55.60
2 19 Michael Helbling 717 62 1 8:46.80 4 3:09.80 1 43:33.60 3:07 3 1:25.80 2 29:51.30 9:38 1:26:47.30
3 39 Greg Zamule 797 61 3 14:01.60 1 1:56.50 3 48:13.10 3:27 2 1:06.40 3 30:36.70 9:52 1:35:54.30
4 77 Paul Johnson 781 69 4 18:33.10 3 2:20.70 4 1:03:37.60 4:33 4 3:16.80 4 31:02.4010:01 1:58:50.60