BEAVER FIRE DEPT. RACES
10K
Overall Finish List
June 04, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Jaron Martin Hookstown PA 69 23 M 1 Top Fin 35:47.70 5:46/M
2 Ron Ferrie Aliquippa PA 142 26 M 2 Top Fin 39:01.40 6:18/M
3 Gianna Guerino Farrell PA 125 36 F 1 Top Fin 39:20.90 6:21/M
4 Douglas Basinski Pittsburgh PA 8 45 M 3 Top Fin 39:30.40 6:22/M
5 Joseph Zalac Wexford PA 123 38 M 1 35-39 40:08.60 6:28/M
6 Jacob Griffith Freedom PA 43 20 M 1 20-24 40:21.20 6:30/M
7 Corbin Doane Pittsburgh PA 124 29 M 1 25-29 40:43.20 6:34/M
8 Cara DeCarlo Pittsburgh PA 146 37 F 2 Top Fin 40:47.80 6:35/M
9 Steve Goldcamp Beaver PA 148 55 M 1 Top Fin 41:51.10 6:45/M
10 Caitlin Mathis Pittsburgh PA 71 28 F 3 Top Fin 42:07.40 6:48/M
11 Daniel Williams Beaver Falls PA 117 34 M 1 30-34 42:44.70 6:54/M
12 Jen Priest Beaver PA 92 41 F 1 Top Fin 42:58.40 6:56/M
13 John Pane Wexford PA 153 52 M 1 50-54 42:59.40 6:56/M
14 Stephen George Rochester PA 39 61 M 1 60-64 43:21.40 7:00/M
15 Mark Lamison Beaver PA 63 48 M 1 45-49 43:25.10 7:00/M
16 Bonnie Smerk Ellwood City PA 106 29 F 1 25-29 43:31.50 7:01/M
17 Dave Lytle Beaver PA 67 42 M 1 40-44 43:48.20 7:04/M
18 Mike Pedel Ambridge PA 143 39 M 2 35-39 44:08.90 7:07/M
19 Michael Smith 108 50 M 2 50-54 44:35.70 7:11/M
20 Alysha Bartosh Coraopolis PA 138 35 F 1 35-39 45:08.60 7:17/M
21 Abbey Rubalcaba Beaver PA 97 34 F 1 30-34 45:20.20 7:19/M
22 Daniel Tiberio Beaver PA 115 36 M 3 35-39 45:36.70 7:21/M
23 Jeff Palaima Imperial PA 86 46 M 2 45-49 45:52.20 7:24/M
24 Aaron Dobson Steubenville OH 33 37 M 4 35-39 46:17.00 7:28/M
25 Alison Nagle Pittsburgh PA 126 24 F 1 20-24 46:29.40 7:30/M
26 Emily Fennick New Castle PA 36 38 F 2 35-39 46:38.60 7:31/M
27 Jessica Wormald Aliquippa PA 120 29 F 2 25-29 47:03.10 7:35/M
28 Brian Horvath Monaca PA 54 36 M 5 35-39 47:40.90 7:41/M
29 David Martino Beaver PA 70 34 M 2 30-34 47:49.70 7:43/M
30 Zak Covalt New Brighton PA 29 33 M 3 30-34 48:13.60 7:47/M
31 Valerie Tharp Midland PA 141 23 F 2 20-24 48:19.40 7:48/M
32 Kathleen Catalfamo Beaver PA 23 30 F 2 30-34 48:36.30 7:50/M
33 Bob Hardman 44 62 M 2 60-64 48:45.50 7:52/M
34 Alysia Cagno Cranberry Twp PA 19 31 F 3 30-34 49:03.00 7:55/M
35 Laura Woida Columbiana OH 119 34 F 4 30-34 49:06.00 7:55/M
36 Jodi Patterson Aliquippa PA 134 14 F 1 13-15 49:11.30 7:56/M
37 Jack Patterson Aliquippa PA 133 58 M 1 55-59 49:11.70 7:56/M
38 Mike Colligan Monaca PA 28 34 M 4 30-34 49:13.00 7:56/M
39 Courtney Camp New Brighton PA 21 19 F 1 16-19 49:25.40 7:58/M
40 Rob Stoudt 112 41 M 2 40-44 49:37.50 8:00/M
41 Michael Siegel Monaca PA 104 26 M 2 25-29 49:48.50 8:02/M
42 Dana Marchionda Aliquippa PA 68 42 F 1 40-44 49:50.10 8:02/M
43 Peter Damesimo Beaver PA 31 33 M 5 30-34 50:10.40 8:05/M
44 Renee Goodman Harmony PA 42 52 F 1 50-54 50:27.90 8:08/M
45 John Berenbrok Beaver PA 10 34 M 6 30-34 50:43.80 8:11/M
46 Curtis Aiken Rochester PA 135 37 M 6 35-39 50:44.60 8:11/M
47 Deanna Hiltz Aliquippa PA 51 34 F 5 30-34 50:47.00 8:11/M
48 Emilee Andrianos Pittsburgh PA 5 32 F 6 30-34 50:54.30 8:13/M
49 Meghan Wisinski Beaver PA 118 34 F 7 30-34 50:59.40 8:13/M
50 Dana Andrew Beaver PA 4 41 F 2 40-44 51:00.80 8:14/M
51 Scott Smith Beaver Falls PA 109 28 M 3 25-29 51:20.50 8:17/M
52 Jordan Miller 76 31 M 7 30-34 51:21.60 8:17/M
53 Lauren Iannessa Aliquippa PA 56 36 F 3 35-39 51:23.40 8:17/M
54 Robert Sforza 101 45 M 3 45-49 52:06.90 8:24/M
55 Jessica Hauser 49 41 F 3 40-44 52:10.80 8:25/M
56 Tony Chan Gibsonia PA 26 57 M 2 55-59 52:14.50 8:25/M
57 Lauren Jones Gibsonia PA 57 30 F 8 30-34 52:15.40 8:26/M
58 Michael Jones Gibsonia PA 58 36 M 7 35-39 52:18.80 8:26/M
59 Stoney Moenich Beaver PA 147 35 M 8 35-39 52:40.80 8:30/M
60 Bill Slemenda 105 63 M 3 60-64 52:44.60 8:30/M
61 Emily Powell Beaver PA 90 24 F 3 20-24 52:59.50 8:33/M
62 MARK ESCHENFELDER Beaver PA 132 60 M 4 60-64 53:15.60 8:35/M
63 Kennedy Quinlan Chester WV 93 15 F 2 13-15 53:22.80 8:36/M
64 January Dolata Aliquippa PA 34 39 F 4 35-39 53:37.20 8:39/M
65 Danielle Kramer Monaca PA 62 37 F 5 35-39 53:41.00 8:40/M
66 Emily Funte Grove City PA 38 23 F 4 20-24 53:41.90 8:40/M
67 Lauren Clarke Canfield OH 27 32 F 9 30-34 53:50.90 8:41/M
68 Katie Koller Grove City PA 61 24 F 5 20-24 54:23.50 8:46/M
69 Rick Cavalier Beaver PA 145 58 M 3 55-59 54:28.20 8:47/M
70 Caroline Bastino Aliquippa PA 144 28 F 3 25-29 54:51.60 8:51/M
71 John Zack columbiana OH 151 58 M 4 55-59 54:51.90 8:51/M
72 Ryan Groff Beaver PA 149 10 M 1 1-12 55:20.10 8:55/M
73 Divine Harvey Ambridge PA 48 53 F 2 50-54 55:22.10 8:56/M
74 Russel Shuluga Sewickley PA 103 62 M 5 60-64 55:26.50 8:56/M
75 Sydney Monil Beaver PA 150 13 F 3 13-15 55:41.10 8:59/M
76 Tim Godfre Beaver PA 154 37 M 9 35-39 55:45.50 9:00/M
77 Brad Goodman Harmony PA 41 52 M 3 50-54 55:53.10 9:01/M
78 Victoria Gettinger Beaver PA 40 37 F 6 35-39 55:56.50 9:01/M
79 Ron Tressler Beaver PA 116 37 M 10 35-39 56:17.60 9:05/M
80 Bill Hines Monaca PA 53 41 M 3 40-44 56:44.50 9:09/M
81 Eric Taylor Pittsburgh PA 114 39 M 11 35-39 56:56.70 9:11/M
82 Sara Salmen 99 21 F 6 20-24 57:42.90 9:18/M
83 Jonathan Salmen 98 28 M 4 25-29 57:43.30 9:19/M
84 Dan Altman Aliquippa PA 2 38 M 12 35-39 57:46.00 9:19/M
85 James Altman Imperiali PA 3 51 M 4 50-54 57:50.30 9:20/M
86 Phil Banting Enon Valley PA 137 32 M 8 30-34 58:03.40 9:22/M
87 Malissa Kleber Aliquippa PA 60 31 F 10 30-34 58:14.10 9:24/M
88 Krista Novak Evans City PA 82 44 F 4 40-44 58:21.70 9:25/M
89 Rachel Gallagher Harmony PA 136 35 F 7 35-39 58:46.90 9:29/M
90 Janet Mikula Aliquippa PA 75 55 F 1 55-59 58:57.30 9:30/M
91 Lexie Nowakowski Monaca PA 83 22 F 7 20-24 59:08.60 9:32/M
92 Jen Minster Aliquippa PA 78 25 F 4 25-29 59:09.00 9:32/M
93 Lori Perini Beaver PA 131 51 F 3 50-54 59:47.50 9:39/M
94 Judith Dinsmore 22 24 F 8 20-24 59:56.20 9:40/M
95 Kathie Blinn Harmony PA 11 56 F 2 55-59 1:00:51.10 9:49/M
96 David Harvey Ambridge PA 47 56 M 5 55-59 1:01:03.20 9:51/M
97 Gwen Nulph New Brighton PA 84 47 F 1 45-49 1:02:01.70 10:00/M
98 Tara O'Leary 85 38 F 8 35-39 1:02:05.80 10:01/M
99 Celeste Katkich Aliquippa PA 59 42 F 5 40-44 1:02:18.30 10:03/M
100 LeAndra Pifferetti Crescent PA 89 36 F 9 35-39 1:02:49.50 10:08/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Lori Carpenter Beaver PA 140 54 F 4 50-54 1:03:16.10 10:12/M
102 Bob Carpenter Beaver PA 139 54 M 5 50-54 1:03:19.60 10:13/M
103 Alyssa McConnell Monaca PA 72 29 F 5 25-29 1:03:22.20 10:13/M
104 Lenny Yensull Ellwood City PA 121 53 M 6 50-54 1:03:33.20 10:15/M
105 Eli Priest Beaver PA 91 11 M 2 1-12 1:03:55.80 10:19/M
106 Amber DeMello Ellwood City PA 32 26 F 6 25-29 1:04:17.70 10:22/M
107 Sarah Armstrong Wexford PA 7 28 F 7 25-29 1:04:17.80 10:22/M
108 Sara Peffer Oakdale PA 127 39 F 10 35-39 1:04:19.70 10:22/M
109 Theresa Smith Aliquippa PA 110 54 F 5 50-54 1:04:53.50 10:28/M
110 Jennifer Smith Beaver PA 107 30 F 11 30-34 1:05:57.90 10:38/M
111 Levi Brugere Butler PA 17 23 M 2 20-24 1:06:35.20 10:44/M
112 Bethany Cerbus Beaver Falls PA 24 21 F 9 20-24 1:06:57.80 10:48/M
113 D. Lee Caldwell, Jr. Ellwood City PA 20 37 F 11 35-39 1:07:42.80 10:55/M
114 Jessica Leslie Presto PA 65 26 F 8 25-29 1:07:43.80 10:55/M
115 Shelby Angelo New Brighton PA 6 32 F 12 30-34 1:07:50.00 10:56/M
116 Lisa Moschak Monaca PA 81 27 F 9 25-29 1:08:29.60 11:03/M
117 Renee Shiraishi Coraopolis PA 129 45 F 2 45-49 1:08:52.30 11:06/M
118 Angela Leonen Mitchell Beaver Falls PA 64 50 F 6 50-54 1:09:32.90 11:13/M
119 Tara Sell Pittsburgh PA 100 30 F 13 30-34 1:09:56.40 11:17/M
120 Tracey Lippman New Brighton PA 66 26 F 10 25-29 1:10:30.90 11:22/M
121 Sandra Radmanich 94 43 F 6 40-44 1:10:34.10 11:23/M
122 Anna Brugere Butler PA 14 27 F 11 25-29 1:10:48.50 11:25/M
123 Kristin Brugere Renfrew PA 15 32 F 14 30-34 1:10:48.70 11:25/M
124 Alycia McHale 74 32 F 15 30-34 1:11:05.10 11:28/M
125 Diane Randolph Monaca PA 128 38 F 12 35-39 1:11:25.60 11:31/M
126 Robert Casuccio Aliquippa PA 152 57 M 6 55-59 1:12:28.00 11:41/M
127 Nicole Stoudt 111 42 F 7 40-44 1:12:31.30 11:42/M
128 Alexis Ropelewski Zelienople PA 95 12 F 1 1-12 1:12:57.70 11:46/M
129 John Ropelewski Zelienople PA 96 45 M 4 45-49 1:13:00.80 11:46/M
130 Leesha Brugere Renfrew PA 16 25 F 12 25-29 1:13:14.30 11:49/M
131 Jodi Hindman Linesville PA 52 29 F 13 25-29 1:13:16.00 11:49/M
132 Mary Ann Miller Beaver Falls PA 77 44 F 8 40-44 1:13:21.40 11:50/M
133 Stacey Chaffee 25 37 F 13 35-39 1:14:52.50 12:05/M
134 Amanda Pappert Hookstown PA 87 32 F 16 30-34 1:15:54.20 12:15/M
135 Leslie Hardy Wampum PA 45 33 F 17 30-34 1:16:38.10 12:22/M