BEAVER COUNTY RUN FOR HUMANITY
Overall Finish List
September 17, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Unknown Partic. 612 612 M 1 0- 0 52:46.90 17:01/M
10K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Chris Irwin 609 34 M 1 30-39 43:02.70 6:56/M
2 Brian O'Roark 556 42 M 1 40-49 45:03.00 7:16/M
3 Scott Rodenbeck 565 52 M 1 50-59 45:58.70 7:25/M
4 Mitchell Shahen 627 59 M 2 50-59 50:08.30 8:05/M
5 Ken Gloor 525 54 M 3 50-59 51:43.50 8:20/M
6 Abby Evanuik 584 21 F 1 20-29 53:06.60 8:34/M
7 Alexandar Marquis 629 12 M 1 1-19 53:16.50 8:35/M
8 Matthew Mudrick 555 27 M 1 20-29 53:26.60 8:37/M
9 Betsi Mudrick 554 29 F 2 20-29 53:27.60 8:37/M
10 Mark Eschenfelder Beaver PA 520 61 M 1 60-69 55:52.30 9:01/M
11 Lynn Gloor 526 49 F 1 40-49 59:57.50 9:40/M
12 TIM GOETZE Beaver PA 624 38 M 2 30-39 1:02:34.60 10:05/M
13 Lori Sikora 569 42 F 2 40-49 1:04:11.70 10:21/M
14 Amanda Pappert Hookstown PA 613 32 F 1 30-39 1:10:50.70 11:25/M
15 Stephen Beckman 604 50 M 4 50-59 1:13:19.30 11:50/M
5K RUN
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Nicole Brown 605 34 F 1 30-39 25:44.80 8:18/M
2 Peter Hartman 532 8 M 1 1-19 25:54.50 8:21/M
3 Nathan Hartman 531 43 M 1 40-49 25:55.20 8:22/M
4 Kaelyn Hartman 529 11 F 1 1-19 26:14.20 8:28/M
5 Jen Shoaf 568 34 F 2 30-39 26:17.20 8:29/M
6 Audrey Michalik 552 11 F 2 1-19 26:20.20 8:30/M
7 Mary Narvett 610 10 F 3 1-19 26:22.90 8:30/M
8 Eric McGrosky 548 57 M 1 50-59 26:32.90 8:34/M
9 Brad Cesta 616 33 M 1 30-39 26:40.10 8:36/M
10 Faith Lambert 611 25 F 1 20-29 27:06.40 8:45/M
11 Esther Hartman 527 16 F 4 1-19 27:33.40 8:53/M
12 Victoria Gettinger Beaver PA 524 37 F 3 30-39 27:56.10 9:01/M
13 Sawyer Wahlenmayer Freedom PA 576 9 M 2 1-19 28:39.50 9:15/M
14 Steve Wahlenmayer Freedom PA 577 48 M 2 40-49 28:40.10 9:15/M
15 Marilynn Marple 546 47 F 1 40-49 28:44.60 9:16/M
16 Doug Marple 545 45 M 3 40-49 28:45.30 9:16/M
17 Michelle Lester 615 26 F 2 20-29 28:55.80 9:20/M
18 Chuck Setler 628 76 M 1 70-99 29:49.60 9:37/M
19 Claire Miller Georgetown PA 606 27 F 3 20-29 30:02.00 9:41/M
20 Martin Reilly 562 60 M 1 60-69 30:10.70 9:44/M
21 Lynda Davidson 514 65 F 1 60-69 30:42.10 9:54/M
22 Ted Almasy 594 50 M 2 50-59 31:05.60 10:02/M
23 Jennifer Landau 538 37 F 4 30-39 31:07.40 10:02/M
24 Kara Hartman 530 43 F 2 40-49 31:58.10 10:19/M
25 Linda Foley New Brighton PA 523 55 F 1 50-59 32:16.40 10:25/M
26 Katina Flaskos 522 44 F 3 40-49 32:39.80 10:32/M
27 Amanda Schlereth 567 34 F 5 30-39 33:05.30 10:40/M
28 Renea Cassidy 509 28 F 4 20-29 33:29.00 10:48/M
29 Shanda Wyatt 608 43 F 4 40-49 33:48.70 10:54/M
30 Medina Ryan 607 36 F 6 30-39 33:50.70 10:55/M
31 Patrick Collins 513 32 M 2 30-39 34:14.00 11:03/M
32 Ben Logan 599 12 M 3 1-19 34:23.30 11:05/M
33 Nolan McKinney 617 10 M 4 1-19 34:27.20 11:07/M
34 Katelyn Collins 512 33 F 7 30-39 34:45.50 11:13/M
35 Ivonne Rodriguez 566 33 F 8 30-39 34:50.70 11:14/M
36 Laurie Karlheim 536 46 F 5 40-49 35:14.30 11:22/M
37 Tim Aheimer 502 48 M 4 40-49 35:15.80 11:22/M
38 Karen Stuck 572 65 F 2 60-69 35:44.10 11:32/M
39 Kristin McKelvey 549 37 F 9 30-39 35:44.90 11:32/M
40 Jdi Mcelwain 583 47 F 6 40-49 35:45.90 11:32/M
41 Kathy Hemenway Beaver PA 588 73 F 1 70-99 35:57.80 11:36/M
42 Kelly Shaffer 591 42 F 7 40-49 36:48.30 11:52/M
43 Dana Kwidis 537 34 F 10 30-39 36:48.40 11:52/M
44 Daniel Rodenbeck 563 11 M 5 1-19 38:04.00 12:17/M
45 Judi Mcgrath 547 56 F 2 50-59 39:46.70 12:50/M
46 Jenna Hartman 528 13 F 5 1-19 40:16.60 12:59/M
47 Aubrey Mangus 544 14 F 6 1-19 42:55.50 13:51/M
48 Jeffrey Plummer 597 7 M 6 1-19 43:12.70 13:56/M
49 Kevin Plummer 598 39 M 3 30-39 43:13.10 13:56/M
50 Sean Ekey 519 34 M 4 30-39 45:48.90 14:46/M
51 Geogianna Wyatt 623 6 F 7 1-19 51:10.20 16:30/M
5K WALK
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Jodi Nowry 618 60 F 1 60-69 36:12.80 11:41/M
2 Madison Dugina 518 0 F 1 0- 0 36:29.20 11:46/M
3 Cindy Dugina 517 0 F 2 0- 0 36:30.90 11:46/M
4 Robin Turner 574 0 F 3 0- 0 36:31.90 11:47/M
5 Lori Gregory 626 52 F 1 50-59 41:01.70 13:14/M
6 Paul Collier 511 62 M 1 60-69 47:17.00 15:15/M
7 Nancy Collier 510 56 F 2 50-59 47:17.70 15:15/M
8 Natalie Skinner 596 22 F 1 20-29 47:29.20 15:19/M
9 Jackie Skinner 595 55 F 3 50-59 47:29.80 15:19/M
10 Gretchen Logan 600 52 F 4 50-59 47:46.60 15:25/M
11 Jennifer Ausman 504 38 F 1 30-39 49:16.90 15:54/M
12 David Ausman 503 43 M 1 40-49 49:17.30 15:54/M
13 Lisa Pietracatello 558 44 F 1 40-49 53:10.20 17:09/M
14 Chris Moore 592 37 M 1 30-39 53:10.90 17:09/M
15 Brenda McLaughlin 550 0 F 4 0- 0 53:17.20 17:11/M
16 Boyd Gregory 625 52 M 1 50-59 54:49.60 17:41/M
17 Bryant Buschman Jr. 507 0 M 1 0- 0 58:11.70 18:46/M
18 Julianne Bosley 506 0 F 5 0- 0 58:12.30 18:46/M
19 George Papcun 557 0 M 2 0- 0 59:34.00 19:13/M
20 Lora Antoline 589 39 F 2 30-39 1:03:41.70 20:33/M
21 John Antoline 630 36 M 2 30-39 1:03:41.80 20:33/M
22 Mary Lou Holsinger 590 63 F 2 60-69 1:03:48.60 20:35/M
23 Leslee Dobson 516 45 F 2 40-49 1:03:49.10 20:35/M
24 Frank Lucci 542 58 M 2 50-59 1:30:49.10 29:18/M