BARNESVILLE PUMPKIN FESTIVAL 5K
Age Group Results
September 24, 2016
Results By Race Management Systems, Inc.
5K RUN
Female OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Felicity Smith 889 25 28 20:45.85 6:42/M
2 Rachel Jamiel Cambridge OH 720 21 34 21:17.20 6:52/M
3 Nikkol Zanes 980 35 40 21:42.67 7:00/M
4 Angela Rehbein Wheeling WV 850 37 41 21:43.92 7:00/M
5 Mariah Hagadone-Bedir Mount Solon VA 678 27 43 21:47.94 7:02/M
Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Tiger Martins Ferry OH 926 50 52 22:18.41 7:12/M
2 Shawnee Arbaugh Jewett OH 409 42 103 24:51.33 8:01/M
3 Mindy Johnson 732 40 109 25:23.26 8:11/M
Female 1 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenadie Watson 950 9 124 26:10.58 8:26/M
2 Keirg Yoder 341 7 251 33:30.34 10:48/M
3 Zoey Hill 283 8 307 39:31.44 12:45/M
4 MADELINE Steele 316 5 311 40:17.79 13:00/M
5 Ashlyn Spangenburg 895 8 316 40:52.48 13:11/M
6 Vivian Harris Saint Clairsville 689 6 326 44:09.10 14:15/M
7 Catherine Lomis 765 8 339 47:11.75 15:13/M
8 Elizabeth Steele 271 6 345 56:12.92 18:08/M
Female 10 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kaylee Graham 669 11 78 23:43.51 7:39/M
2 Samantha Layton 399 10 102 24:48.65 8:00/M
3 Ayla Yater 979 10 142 26:51.88 8:40/M
4 Jordyn Strous 914 12 178 28:25.41 9:10/M
5 Nevada Lucas 274 10 202 29:50.29 9:37/M
6 Kaylee Wehr 954 12 213 30:49.56 9:56/M
7 Karlee Wehr 953 12 233 32:04.10 10:21/M
8 Anna Yater 978 12 235 32:05.81 10:21/M
9 Marly Keiser 740 11 296 38:19.52 12:22/M
10 Emily Baldridge Barnesville OH 415 12 315 40:52.27 13:11/M
Female 13 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Riley Helmick 695 15 58 22:46.60 7:21/M
2 Taylor Clemmons 488 15 106 25:06.37 8:06/M
3 Taylor Wolford 974 14 111 25:32.87 8:14/M
4 Hayley Jackson 717 15 115 25:41.64 8:17/M
5 Shelby Weldy 958 14 123 26:07.29 8:25/M
6 Madison Sellers 883 15 133 26:34.67 8:34/M
7 Kendal Lucas 772 13 154 27:42.36 8:56/M
8 Sydney Carpenter 467 15 158 27:51.38 8:59/M
9 Haedyn Wise 973 15 175 28:22.97 9:09/M
10 Annie Carpenter 461 15 176 28:23.13 9:09/M
11 Abby Moore 803 13 188 28:40.79 9:15/M
12 Jacey Stephen 908 14 194 29:19.23 9:27/M
13 Lexi Johnson 338 15 203 29:52.93 9:38/M
14 Emily Mcgee 786 14 214 30:50.98 9:57/M
15 Alicia Humbracht 712 15 220 31:13.60 10:04/M
16 Hannah Baker 413 15 234 32:04.98 10:21/M
17 Haven Williams 967 13 253 33:58.85 10:57/M
18 Abby Carpenter 460 14 260 34:20.73 11:05/M
19 Alena Sarver 374 13 277 35:45.82 11:32/M
20 Phaedra Jackson 718 13 278 35:46.82 11:32/M
21 Elora Keiser 739 13 289 37:28.70 12:05/M
22 Annalicia Simmons 886 13 340 51:26.58 16:35/M
Female 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karleigh Clouse Barnesville OH 490 18 129 26:23.90 8:31/M
2 Kali Milhoan 800 16 166 28:03.35 9:03/M
3 Abby Wharton 960 17 167 28:06.24 9:04/M
4 Addy Wildes 966 16 174 28:22.76 9:09/M
5 Alee Wise 972 16 177 28:25.21 9:10/M
6 Megan Riley 350 16 186 28:38.84 9:14/M
7 Abby Starr 269 16 187 28:40.73 9:15/M
8 Elizabeth Hetrick 700 16 223 31:15.93 10:05/M
9 Makayla Patrick 824 17 230 31:46.35 10:15/M
10 Darrah Detling 619 17 270 34:51.32 11:15/M
11 Saige Butler Morristown OH 453 19 297 38:23.45 12:23/M
12 Marissa Perkins Jacobsburg OH 830 16 305 39:20.34 12:41/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carly Gima 667 22 85 24:04.66 7:46/M
2 Brittney Watson Scio OH 945 24 94 24:22.84 7:52/M
3 Alonna Ackerman 365 24 134 26:34.88 8:34/M
4 Tiffany Gallagher Barnesville OH 659 23 164 27:57.58 9:01/M
5 Hanna Gossett Moundsville WV 668 24 240 32:21.84 10:26/M
6 Allison Campbell 459 22 244 32:33.84 10:30/M
7 Leona Hershberger 340 23 263 34:32.10 11:08/M
8 Kayla Stewart 300 22 281 36:19.39 11:43/M
9 Ashley Ferrari Cambridge OH 643 23 295 38:18.90 12:21/M
10 Jenny Russ Cambridge OH 869 23 343 54:03.45 17:26/M
11 Emily Cullen Amherst OH 604 23 344 54:23.18 17:33/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brittanie Lockhart 764 27 45 21:50.43 7:03/M
2 Jenny Christmas 308 29 74 23:40.16 7:38/M
3 Julia Dose 359 27 99 24:39.89 7:57/M
4 Jennifer Kachel 736 25 120 25:58.83 8:23/M
5 Tiffany Morris 358 27 144 26:54.60 8:41/M
6 Barbie Cosgrave Salesville OH 497 27 152 27:39.29 8:55/M
7 Annie Dugas Slovan PA 629 27 171 28:18.37 9:08/M
8 Christina Slover 993 28 172 28:20.65 9:08/M
9 Hannah Sholtis 885 27 184 28:37.18 9:14/M
10 Alexandra Wright 373 25 209 30:27.11 9:49/M
11 Kelly Schmidt Belmont OH 877 29 217 31:02.85 10:01/M
12 Rebecca Mathia Lore City OH 779 29 262 34:30.58 11:08/M
13 Emily Rockwell 861 27 267 34:34.32 11:09/M
14 Rachel Williams 276 29 268 34:50.23 11:14/M
15 Brenynn Butler Bethesda OH 451 25 298 38:23.55 12:23/M
16 Nicole Gallagher Powhatan Point OH 657 27 300 38:32.55 12:26/M
17 Danielle Reid Bethesda OH 851 28 336 46:39.88 15:03/M
18 Ashley Colvin Salesville OH 492 28 341 51:55.70 16:45/M
19 Chelsie Defluiter 618 26 342 52:05.45 16:48/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donley 625 34 53 22:28.77 7:15/M
2 Megan Blow Wheeling WV 438 32 118 25:50.81 8:20/M
3 Tara Dodson Byesville OH 624 34 131 26:25.99 8:31/M
4 Jill Gerschutz 323 34 148 27:08.38 8:45/M
5 Danielle Phillips Baltimore OH 833 34 207 30:08.36 9:43/M
6 Ashley Davis Cambridge OH 613 33 211 30:49.34 9:56/M
7 Misti Gebhart New Concord OH 661 31 212 30:49.55 9:56/M
8 Christine Anthony Sarasota FL 408 30 215 30:51.58 9:57/M
9 Elisabeth DaGOSTA 332 31 227 31:29.85 10:09/M
10 Kellie Walker Kimbolton OH 942 33 236 32:08.66 10:22/M
11 Cassie Rapko 297 30 247 32:58.47 10:38/M
12 Whitney Neff Cambridge OH 814 30 248 33:02.34 10:39/M
13 Marilyn Yoder 339 31 264 34:32.32 11:08/M
14 Sarah Aberegg 401 31 265 34:33.33 11:09/M
15 Ronda Tyo Wheeling WV 934 34 273 35:17.32 11:23/M
16 Jessica Shipe 362 31 283 36:25.17 11:45/M
17 Abbey Hanna New Concord OH 680 33 286 36:50.53 11:53/M
18 Tessa Howiler Belmont OH 707 31 291 37:58.45 12:15/M
19 Naomi Loucks 770 31 308 39:35.51 12:46/M
20 Valerie Scarberry Pataskala OH 876 33 313 40:38.53 13:06/M
21 Kelly Carpenter Rayland OH 463 32 333 45:54.81 14:48/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Summer Jenkins 725 38 47 21:57.83 7:05/M
2 Amanda Blackledge 434 36 83 24:02.40 7:45/M
3 Trish Everhart 639 35 108 25:22.32 8:11/M
4 Sarah Steele Saint Clairsville 907 37 110 25:31.14 8:14/M
5 Andrea Clemens Mcconnelsville OH 487 39 126 26:13.23 8:27/M
6 Marie Stephen 910 37 128 26:19.60 8:29/M
7 Amanda Kastrevec Shadyside OH 737 36 139 26:43.11 8:37/M
8 Melissa Dodd 623 38 195 29:20.36 9:28/M
9 April Micker Bellaire OH 796 39 216 30:57.39 9:59/M
10 Katie Steele Saint Clairsville 906 36 232 32:04.10 10:21/M
11 Sarah Wilcox 270 36 238 32:20.41 10:26/M
12 Crissy Tolbert Barnesville OH 929 36 245 32:36.92 10:31/M
13 Christine Beck 423 38 246 32:50.79 10:35/M
14 Tina Robertson Follansbee WV 860 37 258 34:18.48 11:04/M
15 Heather Kovacs Barnesville OH 754 35 275 35:36.71 11:29/M
16 Jennifer Doty Martins Ferry OH 628 36 282 36:20.57 11:43/M
17 Allana Walters 284 37 322 42:10.58 13:36/M
18 Stephanie Harris Saint Clairsville 686 37 327 44:09.26 14:15/M
19 Tanya Hanna Barnesville OH 682 37 329 45:06.40 14:33/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenny Helmick 694 41 147 26:59.93 8:42/M
2 Jennifer Kriechbaum 295 44 185 28:37.87 9:14/M
3 Nicole Layton 398 40 192 29:09.55 9:24/M
4 Kayl Ludwig Malaga OH 773 44 198 29:25.59 9:29/M
5 Tracy Childress 476 43 222 31:15.85 10:05/M
6 Cheryl Supanik Saint Clairsville 917 43 237 32:18.55 10:25/M
7 Casey Peltier Saint Clairsville 828 40 249 33:15.34 10:44/M
8 Erin Spearman Dunkirk OH 898 43 271 35:01.81 11:18/M
9 Vicki Burghy 450 41 288 37:06.81 11:58/M
10 Cathryn Stanley 902 43 294 38:18.48 12:21/M
11 Crystal Watson Scio OH 947 44 304 39:03.29 12:36/M
12 Stacy Phillips 835 43 325 43:28.40 14:01/M
13 Tess Riley 856 43 330 45:33.20 14:42/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lee Ann Cleary Martins Ferry OH 486 45 151 27:19.34 8:49/M
2 Deanna Ellafrits 635 47 156 27:44.40 8:57/M
3 Kim Sullivan 376 46 163 27:57.17 9:01/M
4 Suzanne Wojtasek 298 48 165 27:59.85 9:02/M
5 Nancy Mccabe-Day 782 45 170 28:16.62 9:07/M
6 Jan Schupp 880 45 190 29:03.36 9:22/M
7 Linda Arigoni Saint Clairsville 410 45 205 30:03.36 9:42/M
8 Mickey Speaker 897 45 206 30:05.63 9:42/M
9 Kristine Midcap 799 47 226 31:20.10 10:06/M
10 Michelle Plumly 840 49 243 32:32.84 10:30/M
11 Sherry Pattison Zanesville OH 827 47 259 34:18.48 11:04/M
12 Tracie Hertel Akron OH 699 47 266 34:33.59 11:09/M
13 Jennifer Bradfield 442 46 274 35:25.57 11:25/M
14 Carrie Still 331 46 276 35:43.83 11:31/M
15 Raquel Mcgee 787 47 320 41:41.27 13:27/M
16 Wendy Willison 970 47 321 41:42.28 13:27/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carrie Perrell 831 52 114 25:37.26 8:16/M
2 Robin Jefferis 721 51 130 26:24.54 8:31/M
3 Jeanette Wierzbicki 324 57 146 26:56.63 8:41/M
4 Jill Crosier Barnesville OH 498 53 150 27:17.48 8:48/M
5 Kathy Warfield 944 50 160 27:54.91 9:00/M
6 Millie Noland Terre Haute IN 818 54 173 28:22.12 9:09/M
7 Debra Czap 608 59 254 34:06.96 11:00/M
8 Jeanne Davis 614 54 272 35:15.57 11:22/M
9 Jennifer Horner 705 54 279 35:57.33 11:36/M
10 Leann Cline 378 59 293 38:17.45 12:21/M
11 Donna Donley Bridgeport OH 626 55 312 40:35.91 13:05/M
12 Kim Ziemer 348 55 317 40:56.17 13:12/M
13 Patti Hanna New Concord OH 681 53 328 45:06.23 14:33/M
14 Laurie Keffer 738 51 334 46:19.99 14:56/M
15 Tina Parsons 396 56 346 1:11:08.18 22:57/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Phyllis Reed 848 66 140 26:49.88 8:39/M
2 Jan Chambers 473 60 181 28:30.19 9:12/M
3 Connie Rich 853 61 229 31:43.11 10:14/M
4 Susan Nesbitt 816 60 250 33:18.40 10:45/M
5 Lura Wilcoxen Marietta OH 965 64 284 36:33.39 11:47/M
6 Cassandra Clarke Wheeling WV 482 63 285 36:41.66 11:50/M
7 Marcie Smith 890 62 323 42:21.33 13:40/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sister M Kevin Berdis Erie PA 432 72 287 37:00.45 11:56/M
Male OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cedric Robinson 356 25 1 16:25.87 5:18/M
2 Dustin Reed 846 41 2 17:35.57 5:40/M
3 Pete Jaios 320 24 3 17:40.13 5:42/M
4 Casey Morrison 368 23 4 17:48.93 5:45/M
5 Lincoln Weber 303 13 5 18:35.44 6:00/M
Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Juston Wickham 963 41 7 18:48.81 6:04/M
2 Sean McCrate 996 47 8 18:57.91 6:07/M
3 Donnie Morris 808 43 15 19:51.85 6:24/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Unknown Partic. 346 346 0 161 27:55.34 9:00/M
Male 1 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Casey Carpenter 384 9 64 23:15.49 7:30/M
2 Tyler Harris Saint Clairsville 688 8 121 26:02.53 8:24/M
3 Owen Anderson-Magers 407 9 135 26:36.54 8:35/M
4 Nolan Zambori 999 8 183 28:33.27 9:13/M
5 Cott Carpenter 385 7 218 31:07.73 10:02/M
6 Bryton Alig Wheeling WV 404 8 225 31:18.81 10:06/M
7 Brady Gallagher 305 9 239 32:21.21 10:26/M
8 Joey Johnson Medina OH 729 8 241 32:27.54 10:28/M
9 Graham Spence 353 8 302 38:56.54 12:34/M
10 Aiden Aishman 994 9 306 39:29.17 12:44/M
11 Dylan Gallagher 306 5 310 40:17.79 13:00/M
12 Wyett Hribal 710 2 347 1:11:15.32 22:59/M
Male 10 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Jenkins 726 12 38 21:34.53 6:57/M
2 Logan Dodd 622 11 46 21:53.42 7:04/M
3 Koen Eagon 633 10 61 23:08.82 7:28/M
4 Wes Phillips 394 12 70 23:31.84 7:35/M
5 Seth Franke 653 10 92 24:19.10 7:51/M
6 Mason Carpenter 464 12 93 24:21.39 7:51/M
7 Jett Stephen 909 12 117 25:50.15 8:20/M
8 Kohl Watson 951 11 125 26:12.62 8:27/M
9 Tate Spangenburg 896 10 143 26:52.96 8:40/M
10 Chance Maffe 327 12 155 27:43.79 8:56/M
11 Fisher PalIan 326 11 157 27:44.82 8:57/M
12 Maddox Tennar Martins Ferry OH 920 11 179 28:27.50 9:11/M
13 Hayden McCrate 386 12 193 29:16.14 9:26/M
14 Cooper Bell Barnesville OH 425 11 196 29:24.77 9:29/M
15 Jack Koontz 751 11 200 29:46.13 9:36/M
16 Landon Capers 328 10 204 30:02.42 9:41/M
17 Taison Starr 903 10 228 31:39.27 10:13/M
18 Zachary Spearman Dunkirk OH 899 11 256 34:11.90 11:02/M
19 Kyvan Johnson 731 12 261 34:29.22 11:07/M
20 Dylan Hanshaw Prospect OH 683 11 292 38:06.54 12:17/M
21 Hank Johnson 727 10 324 42:34.48 13:44/M
22 Sabastian Green 674 10 337 46:52.44 15:07/M
Male 13 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Crum 602 15 21 20:08.43 6:30/M
2 Gabe Blackledge 435 15 25 20:40.18 6:40/M
3 Hunter Midcap 798 14 37 21:31.21 6:56/M
4 Payne Johnson 733 15 57 22:42.13 7:19/M
5 Andrew Iwenjiova 716 15 71 23:32.94 7:35/M
6 Matthew Heatherington 691 14 89 24:15.41 7:49/M
Male 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Johnny Crum 601 16 6 18:40.56 6:01/M
2 Alex Lengyel 312 17 9 19:22.48 6:15/M
3 Aaron Marivich 778 16 13 19:47.69 6:23/M
4 Randall Ross 867 16 14 19:50.82 6:24/M
5 Justin Lucas 771 16 20 20:04.38 6:28/M
6 Garett Noll 819 16 26 20:40.79 6:40/M
7 Bobby Stewart 377 19 27 20:41.60 6:40/M
8 Kane Stephens 911 17 30 20:52.10 6:44/M
9 Daniel Fisher 1000 18 56 22:39.82 7:18/M
10 Draven Persons 832 16 62 23:09.41 7:28/M
11 Hunter George 664 17 63 23:12.54 7:29/M
12 Ellis Reed 847 17 73 23:39.56 7:38/M
13 Jeb Plumly 838 17 280 36:05.32 11:38/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 George Nzivo 335 26 11 19:30.31 6:17/M
2 Terry Smith 892 26 12 19:44.68 6:22/M
3 Ryan Seneff 1273 24 31 21:03.89 6:47/M
4 Daniel Dick Beallsville OH 620 27 48 22:00.67 7:06/M
5 Josh Carpenter 381 27 49 22:08.12 7:08/M
6 Matt Hensley 351 24 51 22:17.91 7:11/M
7 Iming Chang Wheeling WV 474 24 67 23:23.87 7:33/M
8 Francis Larkin 757 27 77 23:42.48 7:39/M
9 Zachary Morrell 282 22 79 23:44.52 7:39/M
10 Mason Plumly 839 22 80 23:45.91 7:40/M
11 Zach Mannor 279 27 87 24:13.76 7:49/M
12 Jonny Miller 343 27 88 24:14.38 7:49/M
13 Darrick Phillips 834 23 90 24:17.65 7:50/M
14 Justin Morris 357 27 95 24:24.11 7:52/M
15 Gage Bates Jerusalem OH 420 22 98 24:28.39 7:54/M
16 David Stewart 301 20 101 24:48.65 8:00/M
17 Timothy M. Smith Bridgeport OH 893 27 122 26:04.39 8:25/M
18 Josh Conner 319 25 132 26:26.14 8:32/M
19 Eric Keschl Bethel Park PA 744 26 141 26:51.12 8:40/M
20 Clifton Saloom Cambridge OH 870 29 153 27:40.95 8:55/M
21 Aaron Burga 342 27 159 27:54.30 9:00/M
22 Derek Weichlein Wheeling WV 956 29 191 29:07.91 9:24/M
23 Daniel Magers 776 28 231 31:58.60 10:19/M
24 Dustin Lish Martins Ferry OH 762 28 257 34:12.72 11:02/M
25 Charles Williams 277 29 269 34:50.63 11:14/M
26 Nathan Carpenter Barnesville OH 466 24 299 38:24.55 12:23/M
27 Tyler Smith Martins Ferry OH 894 23 314 40:39.53 13:07/M
28 Darren Seese Bethesda OH 882 28 335 46:39.69 15:03/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heath Watson 949 31 19 20:01.50 6:27/M
2 Michael Aberegg Jr 402 31 39 21:36.37 6:58/M
3 Ryan Darrow Steubenville OH 611 30 42 21:45.42 7:01/M
4 Reuben Perkins 995 34 44 21:49.78 7:02/M
5 John Jefferies 310 32 75 23:40.38 7:38/M
6 Lane Fullenwider 275 34 76 23:41.64 7:38/M
7 Ben Mosley 811 30 137 26:38.14 8:35/M
8 Dominic Tiano Washington PA 925 30 182 28:32.38 9:12/M
9 Lin yODER 337 31 252 33:30.97 10:48/M
10 Timothy Carpenter Rayland OH 468 33 332 45:54.62 14:48/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Cook 495 35 10 19:23.69 6:15/M
2 Bryan Phillips 393 37 16 19:53.18 6:25/M
3 Matt Wine 397 35 18 19:54.31 6:25/M
4 Josh Eagon 395 35 22 20:31.93 6:37/M
5 Stephen Harris Saint Clairsville 687 39 36 21:29.92 6:56/M
6 Ryan Mccullough Wheeling WV 784 35 55 22:37.16 7:18/M
7 Brian Clouse Barnesville OH 489 37 69 23:30.90 7:35/M
8 Chris Shinn 392 35 82 23:52.75 7:42/M
9 Eric Koontz 750 38 86 24:07.46 7:47/M
10 Ryan Cairney Pataskala OH 455 38 96 24:25.15 7:53/M
11 Jeremy Clark 479 39 97 24:28.15 7:54/M
12 Brock Rogers 336 39 112 25:35.89 8:15/M
13 Jason Steed Barnesville OH 905 38 119 25:54.72 8:21/M
14 Adam Tolbert Barnesville OH 928 35 168 28:08.29 9:05/M
15 Coy Sudvary Steubenville OH 915 39 180 28:27.70 9:11/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Micah Brownstein 447 40 33 21:11.18 6:50/M
2 Dj Butler Barnesville OH 452 44 65 23:17.49 7:31/M
3 Gregory Stevens Jr St Clairsville OH 912 43 81 23:51.34 7:42/M
4 Jason Knight Wheeling WV 748 41 91 24:18.77 7:50/M
5 Jeff Smith 299 41 113 25:37.26 8:16/M
6 Jason Peltier Saint Clairsville 829 40 145 26:55.40 8:41/M
7 Joe Bell Barnesville OH 427 40 199 29:28.11 9:30/M
8 Paul Alig Wheeling WV 405 42 224 31:18.59 10:06/M
9 Brian Lutz 981 41 255 34:07.84 11:00/M
10 Akiko Brownstein 446 41 309 40:04.97 12:55/M
11 Eric Smith 888 42 318 40:59.44 13:13/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Taylor 375 45 17 19:53.93 6:25/M
2 Tim Hertel Akron OH 698 46 32 21:09.42 6:49/M
3 Randy Ketcham 321 49 54 22:30.56 7:15/M
4 Jim Mentzel 278 45 59 22:46.82 7:21/M
5 Keith Stoller Columbus OH 913 46 60 22:53.80 7:23/M
6 Wiliam A Childers Jr Wheeling WV 475 47 84 24:03.64 7:45/M
7 Rich Miller 998 46 116 25:41.89 8:17/M
8 Jeff Schneider Woodsfield OH 878 46 162 27:57.13 9:01/M
9 John Pattison Zanesville OH 826 47 201 29:46.76 9:36/M
10 Greg Mouser 391 48 219 31:09.16 10:03/M
11 Blake Headen Wheeling WV 690 49 221 31:14.35 10:05/M
12 Jeff Johnson Medina OH 728 48 242 32:28.94 10:28/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Jamiel Cambridge OH 719 51 23 20:35.55 6:38/M
2 Ted Nites 371 54 24 20:36.68 6:39/M
3 Joe Foster 311 53 35 21:20.28 6:53/M
4 Scott Gallaugher 660 53 66 23:21.39 7:32/M
5 George Kepreos 743 58 100 24:46.91 7:59/M
6 Doug Midcap 797 54 104 24:55.70 8:02/M
7 Rick Shimble 884 52 105 25:06.15 8:06/M
8 Jerry Pittman 836 56 136 26:38.14 8:35/M
9 Stephen Schumacher Woodsfield OH 879 56 138 26:41.48 8:36/M
10 Pat Calmbacher 458 58 149 27:15.11 8:47/M
11 Mark Brown 445 59 189 28:43.78 9:16/M
12 Doug Walsh 943 52 197 29:24.77 9:29/M
13 Brian Spewa 354 51 303 38:56.54 12:34/M
14 Donald Loucks 769 53 331 45:35.24 14:42/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Castle 469 61 29 20:49.21 6:43/M
2 Joe Allen Bethesda OH 406 66 50 22:15.16 7:11/M
3 Bruce Harris 685 62 68 23:28.16 7:34/M
4 Bob Gerber 665 67 72 23:35.49 7:36/M
5 John Vavra 939 64 107 25:18.53 8:10/M
6 Allan Olexa Neffs OH 820 65 127 26:15.29 8:28/M
7 Richard Klempa 746 64 169 28:14.65 9:06/M
8 Stephen Hughey 387 63 208 30:26.11 9:49/M
9 Dan Rinkes Bridgeport OH 858 64 210 30:48.85 9:56/M
10 Tom Parsons 383 64 319 40:59.78 13:13/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Farrell 641 75 290 37:43.56 12:10/M
2 Robert Smith 891 74 301 38:35.55 12:27/M
3 Bill Nesbitt 815 70 338 46:52.83 15:07/M
5K WALK
Female OVERALL WALKERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Ritz 363 36 4 29:45.12 9:36/M
2 Kathy Ervin 637 49 6 31:04.84 10:01/M
3 Natasha Hribal 709 29 9 32:49.32 10:35/M
Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brenda Colvin 493 57 10 33:03.51 10:40/M
2 Laurie Scotka Piedmont OH 881 57 11 33:51.20 10:55/M
3 mary ellen Morris 807 61 12 34:12.61 11:02/M
Female 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Mcclelland 783 0 163 51:48.61 16:43/M
Female 1 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Cefus Dillonvale OH 470 22 28 37:48.31 12:12/M
2 Vivian Bloomfield 437 13 40 39:21.39 12:42/M
3 Charity May Shadyside OH 780 27 47 39:44.83 12:49/M
4 Hannah Kriechbaum 315 22 88 43:02.73 13:53/M
5 Carly Schafer 314 21 89 43:02.74 13:53/M
6 Kaitlyn Clary Saint Clairsville 483 12 118 46:20.95 14:57/M
7 Tara Rae Cook 990 24 121 46:23.00 14:58/M
8 Jasmine Caldwell Barnesville OH 457 12 125 47:11.97 15:13/M
9 Renee Hindman 702 20 137 48:15.97 15:34/M
10 Becca Theaker 272 19 140 48:17.83 15:35/M
11 Andrea Bolyard Cambridge OH 440 28 152 49:56.20 16:06/M
12 Kate Davison Quaker City OH 615 26 159 51:21.44 16:34/M
13 Jenna Vavra Saint Clairsville 938 27 160 51:21.78 16:34/M
14 Teresa Baker 414 21 165 51:51.57 16:44/M
15 Teresa Suddoth 309 21 181 54:23.28 17:33/M
16 Brooke Crum 499 11 183 54:33.89 17:36/M
17 Sarah Shelton 307 27 191 56:11.54 18:07/M
18 Jessica Frye Wellsburg WV 654 17 192 56:37.86 18:16/M
19 Jaime Clark 388 24 196 58:46.89 18:57/M
20 Rachel Curtin 400 24 198 58:47.14 18:58/M
21 Payton Bell Barnesville OH 428 8 201 1:01:23.62 19:48/M
22 Ayla Myers 992 14 203 1:01:33.13 19:51/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenna Cook 494 31 25 37:17.39 12:02/M
2 Elle Artman 411 34 39 39:20.17 12:41/M
3 Kim Lawrence 296 32 48 39:46.52 12:50/M
4 Desiree Hindman 701 31 63 41:44.26 13:28/M
5 Johnni Hubbard Shadyside OH 711 32 77 42:35.30 13:44/M
6 Danielle Rosen Shadyside OH 863 31 78 42:35.52 13:44/M
7 Jennifer Grant Belmont OH 671 30 83 42:55.49 13:51/M
8 Melanie Vargo Saint Clairsville 937 34 85 42:56.35 13:51/M
9 Amanda Griffith 345 34 98 43:46.12 14:07/M
10 Margaret Klos 747 31 101 44:06.61 14:14/M
11 Brooke Adams 403 31 105 44:28.80 14:21/M
12 Melissa Williamson Quaker City OH 968 33 110 45:04.55 14:32/M
13 Amber Compston 364 31 112 45:21.99 14:38/M
14 Jaimee Miller 281 30 136 48:09.71 15:32/M
15 Mandy Richards Saint Clairsville 854 34 155 50:08.17 16:10/M
16 Jenna Belden Sandusky OH 424 30 170 52:26.71 16:55/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Duncil Wheeling WV 630 36 49 39:57.52 12:53/M
2 Amanda Tracey 931 35 60 41:36.11 13:25/M
3 Carol Clary-Donley Saint Clairsville 484 38 68 41:53.48 13:31/M
4 Jackie Bell Barnesville OH 426 38 86 42:57.75 13:51/M
5 Taunya Johnson Wellsburg WV 735 35 97 43:42.20 14:06/M
6 Kenna Macmillan 775 35 99 43:56.99 14:10/M
7 Stacy Myers 991 39 106 44:37.23 14:24/M
8 Crystal Moore 313 35 107 44:42.95 14:25/M
9 Jennifer Cunningham 606 38 109 45:04.55 14:32/M
10 Jill Jefferis-Jack Powhatan Point OH 722 38 124 47:03.72 15:11/M
11 Liza Spence Jerusalem OH 900 37 130 47:35.88 15:21/M
12 Jamie Bruggeman 449 35 133 48:06.97 15:31/M
13 Michelle Gallagher 304 35 180 54:15.87 17:30/M
14 Sally Raso Akronakton OH 845 36 186 55:25.16 17:53/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laurel Rush 329 43 23 36:32.52 11:47/M
2 Renee Parrish 823 44 31 38:14.20 12:20/M
3 Debbie Bloomfield 436 41 34 38:19.52 12:22/M
4 Beth Key Wheeling WV 745 48 43 39:29.35 12:44/M
5 Amy Postle 841 41 44 39:39.28 12:47/M
6 Kristy Hendershot 696 42 61 41:42.20 13:27/M
7 Raquel Morrell Flushing Flushing 806 45 62 41:43.51 13:27/M
8 Tiffany Franckhauser 652 40 65 41:47.13 13:29/M
9 Barb Cefus Dillonvale OH 471 46 66 41:47.30 13:29/M
10 Jill Ross 865 44 87 42:59.50 13:52/M
11 Kim Bailey Barnesville OH 412 42 90 43:03.56 13:53/M
12 Laura Weigel Wheeling WV 957 47 91 43:19.27 13:58/M
13 Dawn Turley Saint Clairsville 933 41 93 43:28.75 14:01/M
14 Cher Mckeever Shadyside OH 789 48 94 43:31.98 14:02/M
15 Tammy Whitsell 962 49 100 44:06.20 14:14/M
16 Tonya Bates Jerusalem OH 421 45 102 44:15.63 14:16/M
17 Tereasa Gaiser Mcmechen WV 656 47 103 44:27.39 14:20/M
18 Melissa Leach Barnesville OH 760 49 114 45:35.73 14:42/M
19 Kara Menges 795 48 115 45:38.98 14:43/M
20 Stacy Clark 481 42 131 47:37.22 15:22/M
21 Judy Riggs Wellsburg WV 855 47 143 48:48.39 15:45/M
22 Fran Steed 904 40 146 49:35.45 16:00/M
23 Andea Geilinger 662 43 147 49:35.65 16:00/M
24 Janet Heller Shadyside OH 692 42 148 49:45.95 16:03/M
25 Heather Hanshaw Prospect OH 684 42 150 49:47.70 16:04/M
26 Heather Osovich Belmont OH 822 46 171 52:43.57 17:00/M
27 Crystal Lorimor Belmont OH 768 41 172 52:48.77 17:02/M
28 Lisa Lomis 767 46 179 53:28.91 17:15/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Valerie Householder 706 54 37 39:07.29 12:37/M
2 Michelle Lahotay 756 52 54 40:29.78 13:04/M
3 Alicia Mcswords 790 51 59 41:23.67 13:21/M
4 Jeanene Estep 638 53 69 41:59.26 13:33/M
5 Kathy Batts 422 51 122 46:32.23 15:01/M
6 Penny Belon-Bonds 430 54 145 48:49.18 15:45/M
7 Sherry Hindman Wheeling WV 703 51 156 50:36.62 16:19/M
8 Kathy Dawson 616 51 161 51:24.13 16:35/M
9 Michele Menefee Belmont OH 794 51 169 52:26.60 16:55/M
10 Tina Pittman 837 52 176 53:04.68 17:07/M
11 Lisa Francis 651 51 177 53:24.37 17:14/M
12 Tonny Tomer 930 53 182 54:32.66 17:35/M
13 Beth Brill 443 51 189 55:31.16 17:55/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rose Gray 672 59 27 37:45.65 12:11/M
2 Mary Jones 986 56 35 38:22.61 12:23/M
3 Lori Dobrovich Bridgeport OH 621 55 50 39:58.63 12:54/M
4 Camille Basinger 419 57 56 40:38.97 13:06/M
5 Ann Isaly 715 55 75 42:28.86 13:42/M
6 Betsy Rinkes 857 58 79 42:35.94 13:44/M
7 Tina Milligan 802 56 92 43:21.12 13:59/M
8 Connie Flood 650 58 104 44:28.74 14:21/M
9 Debra Fiesley 644 58 154 50:04.20 16:09/M
10 Debbi Cullen Castalia OH 603 55 166 52:18.93 16:52/M
11 Marianne Clark Powhatan Point OH 480 55 197 58:47.10 18:58/M
12 Cathy Wood Kimbolton OH 975 57 200 1:01:05.11 19:42/M
13 Judy Barrick 417 56 204 1:04:22.85 20:46/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Johnson Wheeling WV 734 62 29 37:56.99 12:14/M
2 Jennifer Sams Claysville PA 873 60 30 37:57.19 12:15/M
3 Lynn Spiczenski 901 62 36 38:40.46 12:28/M
4 Cathy Caldwell Valley Grove WV 456 60 38 39:07.74 12:37/M
5 Shelley Dawes 334 61 51 39:59.26 12:54/M
6 Linda Coleman Wheeling WV 491 63 52 39:59.44 12:54/M
7 Barbara Mcfarland Bellaire OH 785 61 76 42:30.60 13:43/M
8 Nancy Barry Wheeling WV 418 64 80 42:36.15 13:45/M
9 Edie Fuller 655 64 81 42:46.63 13:48/M
10 Janet Kendzierski 742 61 82 42:52.58 13:50/M
11 Nancy Ronevich 355 60 117 46:09.22 14:53/M
12 Roxie Williamson 969 63 127 47:16.47 15:15/M
13 Becky Thompson 922 63 144 48:48.71 15:45/M
14 Sandra Daughtery 612 61 162 51:48.44 16:43/M
15 Judy Irvin 714 62 164 51:51.25 16:44/M
16 Shelly Duncil Wheeling WV 631 62 178 53:28.17 17:15/M
17 Sandy Wierzbicki Akronakton OH 964 63 195 58:08.14 18:45/M
18 Laura J Wayble Freeport OH 952 61 199 1:01:04.90 19:42/M
Female 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 barb Morris 809 70 95 43:41.18 14:05/M
2 Ruth Ann Mcginness 788 65 126 47:15.91 15:15/M
3 Faye Lendon 761 66 142 48:42.46 15:43/M
4 Pam Puskas 843 68 149 49:47.45 16:04/M
5 Judy Johnson 730 69 153 50:02.70 16:08/M
6 Carla Thompson 923 69 158 51:10.77 16:30/M
7 Barbara Fitzsimmons 648 82 167 52:21.58 16:53/M
8 Jan Ransom Castalia OH 844 65 168 52:26.17 16:55/M
9 Ruth Murphy 812 69 187 55:30.75 17:54/M
10 Polly Sawvel Barnesville OH 875 72 188 55:30.75 17:54/M
11 Jane Daley La Porte IN 610 73 190 55:31.57 17:55/M
12 Mary Kandziolka 322 69 194 57:59.89 18:42/M
Male OVERALL WALKERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Bennett 431 48 1 27:03.36 8:44/M
2 Carl Kondrach 749 44 2 27:55.79 9:00/M
3 Robert Alig 983 53 3 28:43.20 9:16/M
Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Thoburn 382 55 5 30:25.30 9:49/M
2 Michael Jones 985 58 7 31:24.16 10:08/M
3 John Fitzgerald Belmont OH 647 52 8 32:17.58 10:25/M
Male 1 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Crum 500 44 17 35:58.81 11:36/M
2 Rich Bogard 439 48 22 36:31.56 11:47/M
3 Chris Cleary Martins Ferry OH 485 43 26 37:39.43 12:09/M
4 Mitch Tranovich 988 34 32 38:15.86 12:20/M
5 Michael Mccabe 781 28 33 38:16.88 12:21/M
6 Jarrod Hribal 708 31 42 39:26.90 12:43/M
7 Anthony Mcswords 791 48 46 39:43.27 12:49/M
8 Dylan Clark 478 16 53 40:29.52 13:04/M
9 Aaron Patterson 825 36 57 40:46.39 13:09/M
10 Owen Mcswords 792 13 58 40:47.25 13:09/M
11 Matthew Hennings 697 44 64 41:45.77 13:28/M
12 Beau Stidd 360 34 67 41:48.71 13:29/M
13 Eric Zithyan 390 32 70 42:06.63 13:35/M
14 Xavier Grover 677 8 73 42:26.76 13:41/M
15 Glen Vargo Saint Clairsville 936 32 84 42:56.35 13:51/M
16 Josh Eneix Wellsburg OH 636 24 96 43:42.20 14:06/M
17 Carter Duncil 369 10 113 45:35.39 14:42/M
18 Zane Mcswords 793 15 116 45:47.67 14:46/M
19 Andrew Grimm 675 21 120 46:22.98 14:57/M
20 Justin Larue 758 33 123 46:46.88 15:05/M
21 Arick Clark 477 13 129 47:33.84 15:20/M
22 Aaron Bruggeman 448 30 134 48:08.96 15:32/M
23 Craig Miller 280 30 135 48:09.16 15:32/M
24 James Corbett Bridgeport OH 496 19 139 48:17.64 15:35/M
25 Chip Grimm 676 38 151 49:48.83 16:04/M
26 Frank Sulzer Mc Kees Rocks PA 916 41 173 52:49.84 17:02/M
27 Chris Watson 946 45 174 52:59.43 17:05/M
28 Brandon Nalley 813 13 175 53:04.67 17:07/M
29 lOGAN LAOHNA 347 9 184 54:40.44 17:38/M
30 Logan Robertson Follansbee WV 859 15 193 56:38.30 18:16/M
31 Connor Myers 361 8 202 1:01:28.37 19:50/M
Male 50 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Tarr 919 65 13 35:26.95 11:26/M
2 Mark Nicholson 817 58 14 35:28.78 11:26/M
3 Rick Douglas 367 55 15 35:49.30 11:33/M
4 Errol Sambuco Jr Wheeling WV 872 53 16 35:55.58 11:35/M
5 Bryan Day 617 53 18 36:14.55 11:41/M
6 Elmer Borsos 441 61 19 36:18.55 11:43/M
7 Drew Brown 444 69 20 36:22.27 11:44/M
8 Richard Respole 852 64 21 36:29.38 11:46/M
9 David Dailer 984 53 24 36:42.64 11:50/M
10 Ken Hissam 704 57 41 39:22.60 12:42/M
11 Rollie Woods 976 79 45 39:40.28 12:48/M
12 Jeff Cefus Dillonvale OH 472 50 55 40:36.73 13:06/M
13 Joe Fisher 997 55 71 42:18.82 13:39/M
14 Michael Turkaly 932 71 72 42:20.69 13:39/M
15 Patrick Gramlich 670 53 74 42:28.26 13:42/M
16 Gorgon Waide 941 70 108 44:44.99 14:26/M
17 Stanley Czyzewski 609 75 111 45:16.24 14:36/M
18 James Fitzsimmons 649 86 119 46:21.96 14:57/M
19 jim sinoski 317 61 128 47:27.62 15:18/M
20 Bill Cleary 366 50 132 47:55.22 15:27/M
21 Jonathan Rockwell 862 51 138 48:16.39 15:34/M
22 Mike McTeague 302 74 141 48:42.41 15:43/M
23 Mike Ziemer 349 54 157 50:49.95 16:24/M
24 Mike Barylak 344 70 185 54:41.52 17:38/M
5K WALK 4TH-12TH
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amber Basich 370 38 5 35:34.77 11:28/M
2 Rena Koontz 752 36 6 35:48.17 11:33/M
3 Sherri Alig 982 48 10 36:09.69 11:40/M
4 Kelley Murdock 333 34 11 36:17.10 11:42/M
5 Lisa Hensley 352 49 13 36:34.27 11:48/M
6 Mindy Thornburg 924 34 15 37:52.47 12:13/M
7 Sarah Gibeaut Bethesda OH 666 37 16 37:54.30 12:14/M
8 Kelly Smith 330 43 17 38:00.55 12:15/M
9 Nicole Larue 759 32 18 38:16.64 12:21/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Fox 389 42 1 32:23.54 10:27/M
2 ? macek 1774 64 2 34:29.83 11:07/M
3 Jim Ortt 380 71 3 35:10.88 11:21/M
4 Steve Clark 318 58 4 35:28.13 11:26/M
5 Robert Morris 810 61 7 36:00.57 11:37/M
6 David Workman Bellaire OH 977 65 8 36:00.70 11:37/M
7 ? whitecotton 1961 62 9 36:04.80 11:38/M
8 Michael Carpenter 465 56 12 36:20.64 11:43/M
9 Matt Grimm 989 19 14 37:22.81 12:03/M