ALTOONA RACE OF CHAMPIONS
2 MILE RUN
Age Group Results
March 12, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Female OVERALL 2 MILE RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alyssa Bell 145 13 7 15:39.46 7:50/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ella Garner 637 11 9 16:26.85 8:13/M
2 Sophia Blescia 90 9 36 21:40.51 10:50/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aubrea McIntire 115 14 8 16:02.76 8:01/M
2 Riley Boutiller 146 13 10 17:14.23 8:37/M
3 Kylee Wisor 142 13 19 19:11.48 9:36/M
4 Rachel Meintel 632 14 48 23:36.81 11:48/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mackenzie Brandt 642 16 37 21:54.86 10:57/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nichole Ulicne 135 24 34 21:15.82 10:38/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amber Pike 640 28 26 20:18.60 10:09/M
2 Rebecca Troutman 134 26 45 22:50.85 11:25/M
3 Brittany Wilt 635 26 66 27:11.54 13:36/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Pincherri 126 32 24 19:46.85 9:53/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Browell 92 35 16 19:03.52 9:32/M
2 Crystal Christopher 95 35 28 20:23.60 10:12/M
3 Jodie Albarano (1) 85 38 29 20:27.35 10:14/M
4 Julie Nardozza 119 35 31 21:08.66 10:34/M
5 Gabrielle Brandt 641 36 38 21:55.78 10:58/M
6 Jill Blescia 89 38 41 22:28.60 11:14/M
7 Karma Darnell 98 36 63 26:55.61 13:28/M
8 Jammie McDonald 114 36 64 26:55.61 13:28/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Nedostup 121 43 61 25:36.35 12:48/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tina Beatty 639 47 15 18:45.85 9:23/M
2 Jenn Garner 636 45 17 19:06.10 9:33/M
3 Bonnie Robison 149 45 20 19:15.19 9:38/M
4 Jennifer Keagy 109 46 30 20:43.94 10:22/M
5 Gina Meintel 631 45 52 24:02.76 12:01/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Hess 107 50 14 18:44.32 9:22/M
2 Gina Barefoot 86 54 65 27:11.11 13:36/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Wible 138 58 21 19:25.65 9:43/M
2 Sherry Phillips 125 58 25 19:53.24 9:57/M
3 Sue Grimme 104 55 35 21:31.27 10:46/M
4 Chrissey Wagner 147 55 40 22:17.85 11:09/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jan Littrell 112 65 49 23:37.40 11:49/M
2 Christine Wagner 136 66 62 25:55.61 12:58/M
3 Linda Berkheimer 88 66 68 29:35.11 14:48/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eleanor Nash 120 77 67 28:34.86 14:17/M
2 Marie Stock 133 70 69 36:42.86 18:21/M
Male OVERALL 2 MILE RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ean Flick 102 17 1 12:24.57 6:12/M
Male 1 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vince Albarano 83 6 22 19:42.60 9:51/M
2 Blaise Nedostup 122 8 42 22:38.48 11:19/M
3 Logan Burns 93 5 59 25:23.36 12:42/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dalton Metzger 638 11 3 15:04.80 7:32/M
2 Eli Wisor 141 10 5 15:10.92 7:35/M
3 Jay Albarano 84 9 27 20:22.35 10:11/M
4 Alerik Nedostup 123 10 44 22:42.60 11:21/M
5 Harrison Ritchey 131 10 56 25:03.60 12:32/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adam Mikesic 118 14 13 18:38.21 9:19/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Derrick Wilson 139 22 6 15:18.27 7:39/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steven Henderson 106 29 46 23:07.10 11:34/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cory Dobrowolsky 100 38 51 23:55.11 11:58/M
2 Jeremy Laird 110 36 53 24:07.47 12:04/M
3 Josh Darnell 97 36 57 25:04.52 12:32/M
4 Brandon Burns 94 37 60 25:23.83 12:42/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dennis Wisor 140 42 4 15:09.84 7:35/M
2 Erik Messner 117 42 33 21:13.10 10:37/M
3 Wil Nedostup 124 40 43 22:42.12 11:21/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Graham 103 48 39 21:58.10 10:59/M
2 Robert Lee 111 45 50 23:45.60 11:53/M
3 Frank McKnight 116 49 58 25:10.43 12:35/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Hinkle, Jr. 108 50 2 14:56.60 7:28/M
2 Barry Weakland 137 54 11 17:22.43 8:41/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Despot 99 59 18 19:07.10 9:34/M
2 John Hartsock 633 57 55 24:16.30 12:08/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Clapper 96 61 12 18:02.84 9:01/M
2 Mike Wagner 148 60 47 23:34.53 11:47/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave McConnell 113 71 23 19:44.35 9:52/M
2 Bill Berkheimer 87 70 32 21:08.86 10:34/M
3 Gary Rhodes 130 75 54 24:15.47 12:08/M