TWAS THE NIGHT BEFORE 5K
Age Group Results
December 15, 2012
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
5K
Overall Female OVERALL Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Stephanie Case Columbiana OHIO 1496 21 5 18:55.70 18:55.70 6:06/M
2 Jaclyn DiSibio 1926 29 7 19:49.80 19:49.80 6:24/M
3 Amanda Fire Girard OH 1918 30 10 20:11.30 20:11.30 6:31/M
Overall Female MASTERS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jennifer Dunn Youngstown OH 1904 56 62 25:09.20 25:09.20 8:07/M
2 Janie Crowl Salem OHIO 1707 54 68 25:57.40 25:57.40 8:22/M
3 Michelle Tomhave Hermitage PA 1845 48 75 26:12.80 26:12.80 8:27/M
Overall Female GRAND MASTERS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Deborah Ferranti Youngstown OHIO 1720 53 103 27:21.20 27:21.20 8:49/M
2 Carole Spooner Salem OHIO 1833 55 108 27:26.90 27:26.90 8:51/M
3 Jean Dillon Warren OHIO 1716 54 111 27:44.80 27:44.80 8:57/M
Female 1 to 14
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Haley Ward Leetonia OH 1872 12 38 23:20.70 23:20.70 7:32/M
2 Keily Patrick Salem OH 1898 13 50 24:21.40 24:21.40 7:51/M
3 Rylee Pancake Columbiana OHIO 1808 13 52 24:28.70 24:28.70 7:54/M
4 Makenzie Jeric 1950 11 72 26:10.40 26:10.40 8:26/M
5 Lucy Baer Leetonia OHIO 1460 14 74 26:12.50 26:12.50 8:27/M
6 Haley Trolio Poland OHIO 1851 10 101 27:19.50 27:19.50 8:49/M
7 Jackie Grisdale Poland OHIO 1737 10 143 29:35.00 29:35.00 9:33/M
8 Ella Harrell Poland OHIO 1742 10 146 29:41.00 29:41.00 9:35/M
9 Tess Liggett Columbiana OHIO 1777 11 153 29:56.80 29:56.80 9:39/M
10 CHLOE SMITH Columbiana OH 1968 11 155 30:00.90 30:00.90 9:41/M
11 Karissa Tringhese Columbiana OHIO 1850 10 156 30:01.80 30:01.80 9:41/M
12 Emma Bailey Leetonia OHIO 1462 14 196 31:51.40 31:51.40 10:16/M
13 Gina Armeni Lowellville OHIO 1453 13 227 35:41.90 35:41.90 11:31/M
14 Natasha Salmen Leetonia OHIO 1822 11 231 36:25.00 36:25.00 11:45/M
15 Kennedy Fullum 1956 11 241 37:22.80 37:22.80 12:03/M
16 Charly Gibson 1992 11 251 38:15.90 38:15.90 12:20/M
17 Harmony Offenburg Columbiana OHIO 1803 12 269 41:58.20 41:58.20 13:32/M
18 Izabella Strohecker 1974 13 276 43:22.10 43:22.10 13:59/M
19 Baglie Battera 1955 12 284 46:12.40 46:12.40 14:54/M
20 Lexi Breinz Leetonia OHIO 1483 11 285 46:29.00 46:29.00 15:00/M
21 Sarah Wilsford 1981 12 296 51:01.90 51:01.90 16:27/M
22 Connor Gibson 1995 9 300 52:10.80 52:10.80 16:50/M
Female 15 to 19
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 ALLISON BALDWIN Columbiana OH 1880 15 29 22:28.20 22:28.20 7:15/M
2 Sara Saverko Columbiana OHIO 1827 17 81 26:33.00 26:33.00 8:34/M
3 Savannah Smith East Liverpool OH 1886 18 91 27:05.70 27:05.70 8:44/M
4 Emma Dankin 1930 16 97 27:11.80 27:11.80 8:46/M
5 Emily Eckman Poland OH 1961 16 104 27:21.90 27:21.90 8:49/M
6 Sarah Denkin 1929 15 121 28:07.30 28:07.30 9:04/M
7 Bethany Gump Warren OHIO 1739 19 126 28:20.80 28:20.80 9:08/M
8 Teddi Frazzubu Canfield OHIO 1728 19 152 29:54.70 29:54.70 9:39/M
9 Corinne Dicesare Boardman OHIO 1715 17 180 30:53.10 30:53.10 9:58/M
10 Logan Rance 1980 18 205 32:30.30 32:30.30 10:29/M
11 Alana Armeni Lowellville OHIO 1452 15 228 35:43.00 35:43.00 11:31/M
12 Kami Snow East Liverpool OH 1884 18 260 39:36.30 39:36.30 12:46/M
13 Jordan Reinke East Liverpool OH 1883 17 261 39:36.40 39:36.40 12:46/M
14 Rebecca Wilms Columbiana OHIO 1857 17 294 48:08.20 48:08.20 15:32/M
15 Cassandra Stratton Salem OHIO 1835 19 314 58:42.20 58:42.20 18:56/M
Female 20 to 24
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Brittany McMullin 1939 22 25 22:00.80 22:00.80 7:06/M
2 Brittany Richter 1916 22 40 23:24.70 23:24.70 7:33/M
3 Danielle Ramus 1978 24 59 25:02.10 25:02.10 8:05/M
4 Gretchen Scheel Canfield OH 1897 20 65 25:25.00 25:25.00 8:12/M
5 Randi Dangerfield Boardman OHIO 1709 21 70 26:06.50 26:06.50 8:25/M
6 Jessica Bailey Hudson OHIO 1463 21 122 28:10.00 28:10.00 9:05/M
7 Rachel Long Sewickley PA 1784 24 133 28:51.70 28:51.70 9:18/M
8 Brooke Barnes Butler PA 1470 22 142 29:34.20 29:34.20 9:32/M
9 Rylee Hardy Damascus OHIO 1741 24 178 30:42.30 30:42.30 9:54/M
10 Natalie Reese 1962 23 190 31:27.50 31:27.50 10:09/M
11 Taylor Sassa 1920 24 225 35:33.60 35:33.60 11:28/M
12 Helen Dauka Lisbon OHIO 1711 21 274 43:09.70 43:09.70 13:55/M
13 Trixie Taucher Salem OH 1873 20 313 58:41.90 58:41.90 18:56/M
Female 25 to 29
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Anna Baltputnis North Canton OHIO 1467 28 19 20:52.50 20:52.50 6:44/M
2 Hollie Webb East Liverpool OHI 1852 28 73 26:12.00 26:12.00 8:27/M
3 Lacey Archer Steubenville OH 1871 28 79 26:20.10 26:20.10 8:30/M
4 Liza Berger Salem OH 1888 29 82 26:38.60 26:38.60 8:35/M
5 Marissa Martin Negley OH 1877 29 89 27:02.20 27:02.20 8:43/M
6 Robyn Stewart Evans city PA 1924 29 116 28:01.20 28:01.20 9:02/M
7 Natalie Lucas Stow OHIO 1785 25 117 28:01.90 28:01.90 9:02/M
8 Chezney Clemens 1938 26 132 28:48.90 28:48.90 9:17/M
9 Brittany Barnes Bradford PA 1469 25 141 29:33.70 29:33.70 9:32/M
10 Jackie Mercer Columbiana OHIO 1795 25 164 30:21.90 30:21.90 9:47/M
11 Ashley Anderson Warren OHIO 1450 27 167 30:25.70 30:25.70 9:49/M
12 Michelle Templeton Berlin Center OHIO 1842 27 171 30:33.80 30:33.80 9:51/M
13 Alicia Smith Moon Township PA 1829 27 176 30:40.00 30:40.00 9:54/M
14 Caryan Martin 1921 27 179 30:47.70 30:47.70 9:56/M
15 Beth Santimauro Sharon PA 1826 27 194 31:50.40 31:50.40 10:16/M
16 Katherine Lau Moon Township PA 1773 29 195 31:51.00 31:51.00 10:16/M
17 Meredith McGinnis Louisville OHIO 1790 28 208 32:59.20 32:59.20 10:38/M
18 Leslie Garrity Columbiana OHIO 1729 28 216 34:46.20 34:46.20 11:13/M
19 Megan Osborn 1913 25 217 34:46.60 34:46.60 11:13/M
20 Kayla Elser Boardman OHIO 1717 29 218 34:47.10 34:47.10 11:13/M
21 Amanda Miller Columbiana OHIO 1796 26 220 34:53.90 34:53.90 11:15/M
22 Ashleigh Davis East Palestine OHI 1713 29 226 35:34.20 35:34.20 11:28/M
23 Mimi Vass Youngstown OH 1984 27 230 36:06.40 36:06.40 11:39/M
24 Melissa Fortune McDonald OHIO 1726 27 238 36:51.50 36:51.50 11:53/M
25 Christine Blevins Lansing MI 1911 27 278 43:48.20 43:48.20 14:08/M
26 Megan Williams Ellwood City PA 1855 27 286 46:53.20 46:53.20 15:07/M
27 Danielle Brown Salem OHIO 1485 27 291 47:44.80 47:44.80 15:24/M
28 Amanda Thompson Salem OHIO 1843 28 310 57:40.40 57:40.40 18:36/M
29 Christina Zmuda Youngstown OHIO 1867 28 311 57:40.80 57:40.80 18:36/M
Female 30 to 34
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Meredith Deichler Columbiana OH 1706 30 39 23:21.80 23:21.80 7:32/M
2 Christina Toth Austintown OHIO 1847 33 45 23:47.30 23:47.30 7:40/M
3 Melina Lerch East Liverpool OHI 1775 34 64 25:23.00 25:23.00 8:11/M
4 Tara Kennedy Ellwood City PA 1765 31 92 27:07.90 27:07.90 8:45/M
5 Heather Bishop Salem OHIO 1477 34 100 27:16.80 27:16.80 8:48/M
6 Ashley Smith Homeworth OHIO 1830 30 113 27:49.20 27:49.20 8:58/M
7 Amy Blakeman Leetonia OHIO 1478 32 123 28:14.40 28:14.40 9:06/M
8 Renee Whippo Boardman OHIO 1853 31 128 28:36.90 28:36.90 9:14/M
9 Amy Farmer Lisbon OHIO 1719 31 130 28:41.80 28:41.80 9:15/M
10 Autumn Heinz Ellwood City PA 1749 34 159 30:07.10 30:07.10 9:43/M
11 Molly Kapusta Hermitage PA 1762 30 166 30:25.70 30:25.70 9:49/M
12 Becky DiFrango 1942 31 172 30:36.00 30:36.00 9:52/M
13 Amy Corriher Beaver Falls PA 1705 31 174 30:37.20 30:37.20 9:53/M
14 Jennifer Mazanowski Leetonia OHIO 1789 32 175 30:38.60 30:38.60 9:53/M
15 Danielle McClain 1927 31 199 32:07.70 32:07.70 10:22/M
16 Libby Gribik Butler PA 1736 31 206 32:52.50 32:52.50 10:36/M
17 Linda Linebaugh Boardman OHIO 1782 32 207 32:56.50 32:56.50 10:37/M
18 Trisha Harding Boardman OHIO 1740 34 219 34:53.10 34:53.10 11:15/M
19 Dyane Bratkovich Butler PA 1481 32 221 35:04.50 35:04.50 11:19/M
20 Carla Touville New Middletown OHI 1848 32 235 36:34.40 36:34.40 11:48/M
21 Cristin Manson Boardman OHIO 1787 30 254 38:32.00 38:32.00 12:26/M
22 Michelle Baker East Palestine OHI 1466 30 255 38:35.90 38:35.90 12:27/M
23 Sarah Bacon Columbiana OHIO 1458 33 266 41:13.50 41:13.50 13:18/M
24 Shirley Brinker Salem OH 1903 31 267 41:16.90 41:16.90 13:19/M
25 Jennifer Pike Columbiana OHIO 1812 30 295 48:26.00 48:26.00 15:37/M
Female 35 to 39
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Megan Beighley Hermitage PA 1475 35 83 26:40.50 26:40.50 8:36/M
2 Jodi Baer Leetonia OHIO 1459 38 86 26:54.30 26:54.30 8:41/M
3 Donell Miller Leetonia OHIO 1797 38 94 27:10.20 27:10.20 8:46/M
4 Melissa Padgett Youngstown OH 1901 35 125 28:17.70 28:17.70 9:07/M
5 Kim Grisdale Poland OHIO 1738 37 149 29:43.50 29:43.50 9:35/M
6 Natalie Larkin 1979 35 154 29:59.90 29:59.90 9:40/M
7 Andrea Reiss Ravenna OHIO 1816 38 169 30:33.10 30:33.10 9:51/M
8 Jolene Strohecker 1973 37 183 31:00.20 31:00.20 10:00/M
9 Mandy McCoisin 1915 35 192 31:30.30 31:30.30 10:10/M
10 Jami Erjavic 1914 36 197 31:54.60 31:54.60 10:17/M
11 Gina Augustein Alliance OHIO 1456 38 198 32:05.10 32:05.10 10:21/M
12 Wendi Pancake Columbiana OHIO 1809 37 201 32:21.20 32:21.20 10:26/M
13 Kathy Keaggy-Smith Columbiana OHIO 1763 39 210 33:22.00 33:22.00 10:46/M
14 Nikki Cooper Wampum PA 1933 37 214 34:32.30 34:32.30 11:08/M
15 Jennifer Bugno Boardman OHIO 1489 35 223 35:21.20 35:21.20 11:24/M
16 Melissa Booksing New Springfield OH 1480 36 229 35:58.00 35:58.00 11:36/M
17 Carrie Sturgeon Youngstown OHIO 1840 39 233 36:33.50 36:33.50 11:47/M
18 Stephanie Patrick Columbiana OHIO 1811 36 240 37:20.60 37:20.60 12:03/M
19 Jane Buckingham Columbiana OH 1875 35 242 37:25.60 37:25.60 12:04/M
20 Kelly Anzevino 1948 35 244 37:34.20 37:34.20 12:07/M
21 Audrey Zimbardi Berlin Center OHIO 1866 38 248 37:53.80 37:53.80 12:13/M
22 Melinda Gibson 1993 36 252 38:17.20 38:17.20 12:21/M
23 Kerri Pruitt Columbiana OHIO 1814 36 265 41:12.70 41:12.70 13:17/M
24 Gina DeMain Boardman OHIO 1714 38 270 42:02.50 42:02.50 13:34/M
25 Carrie Huff 1999 35 271 42:37.10 42:37.10 13:45/M
26 Toni Iacobacci Campbell OHIO 1757 39 273 43:08.50 43:08.50 13:55/M
27 Amy Arthurs Columbiana OHIO 1455 37 280 45:27.10 45:27.10 14:40/M
28 Yvonne Hulick Lisbon OH 1895 35 281 45:40.40 45:40.40 14:44/M
29 Lisa Wilms Salem OHIO 1856 37 292 47:45.40 47:45.40 15:24/M
30 Jen Ilg Akron OHIO 1758 35 298 51:03.30 51:03.30 16:28/M
Female 40 to 44
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Linda Rein 1971 42 96 27:11.40 27:11.40 8:46/M
2 Laura Lytle Farmdale OHIO 1786 44 98 27:12.60 27:12.60 8:46/M
3 JANET CLARK NEW CASTLE PA 1952 44 134 28:58.30 28:58.30 9:21/M
4 Michelle Pascale Youngstown OHIO 1810 44 135 28:59.60 28:59.60 9:21/M
5 Beth Poling 1931 40 140 29:32.60 29:32.60 9:32/M
6 RaeAnn Stoy 1934 41 157 30:04.10 30:04.10 9:42/M
7 \Leslie Core Mineral Ridge OH 1879 42 200 32:13.80 32:13.80 10:24/M
8 Tracy McQuillan Youngstown OHIO 1794 44 245 37:43.90 37:43.90 12:10/M
9 Krystal Brown New Waterford OH 1882 40 288 47:18.60 47:18.60 15:15/M
10 Christine Breinz Leetonia OHIO 1482 41 304 52:56.40 52:56.40 17:05/M
Female 45 to 49
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Amy Geiser Wadsworth OHIO 1730 49 107 27:23.60 27:23.60 8:50/M
2 Carol Podratsky Hanoverton OHIO 1813 49 124 28:16.60 28:16.60 9:07/M
3 Celeste Baronzzi Salem OHIO 1472 47 129 28:41.10 28:41.10 9:15/M
4 Linda Case Columbiana OHIO 1495 49 136 28:59.70 28:59.70 9:21/M
5 Kristine Hodge Columbiana OHIO 1753 47 138 29:11.50 29:11.50 9:25/M
6 Paula Rubenstahl North Jackson OHIO 1818 48 150 29:47.50 29:47.50 9:36/M
7 Laurie Camp Salem OHIO 1494 45 177 30:42.00 30:42.00 9:54/M
8 Jodi Haylett New Middletown OHI 1746 46 184 31:09.00 31:09.00 10:03/M
9 Lisa Miner Columbiana OHIO 1798 47 185 31:18.00 31:18.00 10:06/M
10 Sherry Salmen Leetonia OHIO 1824 49 232 36:25.60 36:25.60 11:45/M
11 Anne Dillion Youngstown OH 1874 47 243 37:30.80 37:30.80 12:06/M
12 Lori Buck Lisbon OHIO 1487 48 268 41:40.80 41:40.80 13:26/M
13 Barb Bailey Leetonia OHIO 1461 46 272 42:57.00 42:57.00 13:51/M
14 Mindy Wilsford Carrollton OHIO 1858 49 299 51:13.10 51:13.10 16:31/M
15 Connie Offenburg Columbiana OHIO 1802 46 305 52:56.60 52:56.60 17:05/M
Female 50 to 54
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Caroline Stone Salem OHIO 1834 51 114 27:52.80 27:52.80 8:59/M
2 Linda Hart Columbiana OHIO 1743 54 145 29:37.50 29:37.50 9:33/M
3 Barbara Ford Gibsonia PA 1725 53 189 31:21.10 31:21.10 10:07/M
4 Barb Barnes Butler PA 1468 54 222 35:20.80 35:20.80 11:24/M
5 Cindy Bussard Negley OHIO 1491 50 262 39:40.20 39:40.20 12:48/M
6 Kelly Dauka Lisbon OHIO 1712 52 275 43:09.70 43:09.70 13:55/M
7 Sheri Lamanah 1985 54 279 44:19.90 44:19.90 14:18/M
8 Connie Light New Waterford OHIO 1778 51 293 48:00.00 48:00.00 15:29/M
9 Brenda Goughenour East Palestine OHI 1733 53 308 55:55.20 55:55.20 18:02/M
10 Cheri Love 1983 54 315 1:00:10.70 1:00:10.70 19:25/M
Female 55 to 59
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Sherree May Ellwood City PA 1788 55 127 28:27.20 28:27.20 9:11/M
2 Mickey Buck Columbiana OHIO 1488 59 137 29:03.70 29:03.70 9:22/M
3 Barbara Coffey Hanoverton OHIO 1702 58 144 29:36.10 29:36.10 9:33/M
4 Kathy Deskin Youngstown OH 1905 56 160 30:12.20 30:12.20 9:45/M
5 Mimi Kim Boardman OH 1987 56 182 30:59.60 30:59.60 10:00/M
6 Mary Ann McGuire Lisbon OHIO 1791 58 187 31:19.90 31:19.90 10:06/M
7 CAROL BAILLIE Salem OH 1925 59 193 31:42.70 31:42.70 10:14/M
8 Cathy Hugli Lake Milton OHIO 1755 55 211 33:49.20 33:49.20 10:55/M
9 Donna Johnson Girard OHIO 1760 59 215 34:39.00 34:39.00 11:11/M
10 DENISE VITKO Columbiana OH 1988 57 257 39:19.50 39:19.50 12:41/M
11 Evelyn Kerrigan Columbiana OHIO 1767 58 303 52:18.40 52:18.40 16:52/M
Female 60 to 64
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Linda Reiss Kent OHIO 1817 62 287 47:12.00 47:12.00 15:14/M
2 KJ Bailey Kent OHIO 1464 60 297 51:02.80 51:02.80 16:28/M
3 Karen Witherow 1998 60 302 52:14.00 52:14.00 16:51/M
4 Charmaine Lamoncha Columbiana OHIO 1770 60 312 58:41.20 58:41.20 18:56/M
Female 65 and over
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Kathy Shoaf New Castle PA 1828 66 118 28:03.40 28:03.40 9:03/M
Overall Male OVERALL Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Justin Boggs Alliance OHIO 1909 30 1 16:40.40 16:40.40 5:23/M
2 Mister Grinch Whoville PA 1900 23 2 18:16.80 18:16.80 5:54/M
3 Doug Basinski Pittsburgh PA 1473 41 3 18:28.00 18:28.00 5:57/M
Overall Male MASTERS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Bob Floor Minerva OHIO 1723 42 6 19:39.90 19:39.90 6:20/M
2 Robert Younger Warren OH 1869 48 11 20:11.80 20:11.80 6:31/M
3 STEVE LENGEL HERMITAGE PA 1890 55 12 20:17.60 20:17.60 6:33/M
Overall Male GRAND MASTERS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Terry Kenney Leetonia OHIO 1932 54 18 20:46.30 20:46.30 6:42/M
2 STEVE CLARY Salem OH 1923 54 27 22:11.20 22:11.20 7:09/M
3 Mark Scheel Canfield OH 1896 52 28 22:27.70 22:27.70 7:15/M
Male 1 to 14
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Devin Pancake Columbiana OHIO 1806 12 22 21:13.10 21:13.10 6:51/M
2 Carter Wisser East Palestine OHI 1861 13 32 22:45.80 22:45.80 7:20/M
3 Jimmy Francis Darlington PA 1727 13 43 23:36.50 23:36.50 7:37/M
4 Alex Floor Minerva OHIO 1722 13 106 27:23.30 27:23.30 8:50/M
5 Alen Clark 1953 13 139 29:17.30 29:17.30 9:27/M
6 Caleb Satterfield 1940 7 202 32:24.40 32:24.40 10:27/M
7 Shamus Gibson 1996 9 212 34:10.30 34:10.30 11:01/M
8 Alex Sturgeon Youngstown OHIO 1839 8 249 38:05.50 38:05.50 12:17/M
9 Martin Matyas Charleroi PA 1885 14 289 47:34.00 47:34.00 15:21/M
10 Hunter Stratton Salem OHIO 1836 13 307 54:45.10 54:45.10 17:40/M
Male 15 to 19
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Drew Fountain 1967 16 9 20:09.60 20:09.60 6:30/M
2 CHRIS CLARK NEW CASTLE PA 1951 16 41 23:27.30 23:27.30 7:34/M
3 Clayton Brightwell East Liverpool OHI 1484 17 165 30:23.50 30:23.50 9:48/M
4 Brian Patrick Salem OH 1893 15 204 32:26.50 32:26.50 10:28/M
5 Luke Beneh Charleroi PA 1887 19 290 47:34.30 47:34.30 15:21/M
Male 20 to 24
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Rob Sassa 1966 20 4 18:47.10 18:47.10 6:04/M
2 Jeff Estep West Columbia SC 1910 22 34 23:02.00 23:02.00 7:26/M
3 Dan Linden Sarver PA 1781 22 168 30:32.30 30:32.30 9:51/M
4 Matthew Musil 1970 24 209 33:05.70 33:05.70 10:40/M
5 James Smith Salineville OHIO 1831 22 253 38:24.40 38:24.40 12:23/M
6 Anna Forbes Akron OHIO 1724 22 263 40:49.60 40:49.60 13:10/M
7 Michael Stratton Salem OHIO 1838 21 306 53:30.20 53:30.20 17:15/M
Male 25 to 29
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Greg Kibler Poland OHIO 1768 28 8 20:08.00 20:08.00 6:30/M
2 Jamiel Radman Boardman OHIO 1815 29 17 20:43.10 20:43.10 6:41/M
3 Justin Kelly Wellsville OHIO 1764 26 20 21:12.40 21:12.40 6:50/M
4 Joshua Showeller 1975 26 46 23:55.60 23:55.60 7:43/M
5 Tim Crouse 1977 26 61 25:05.80 25:05.80 8:05/M
6 Francis Best 1969 27 78 26:17.30 26:17.30 8:29/M
7 Mark Blevins Lansing MI 1907 27 109 27:31.50 27:31.50 8:53/M
8 Edward Butch Salem OHIO 1492 28 151 29:52.30 29:52.30 9:38/M
9 Joe Martin 1922 28 163 30:18.50 30:18.50 9:46/M
10 Clayton Kerrigan Butler PA 1766 29 256 38:56.30 38:56.30 12:34/M
11 Gary Williams Ellwood City PA 1854 28 283 46:06.10 46:06.10 14:52/M
Male 30 to 34
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jason Trolio 1989 30 60 25:05.40 25:05.40 8:05/M
2 Matt Hill Salem OHIO 1752 33 87 27:01.00 27:01.00 8:43/M
3 Brian Blevins Canfield OH 1908 31 95 27:10.50 27:10.50 8:46/M
4 Teddy Zmuda Austintown OHIO 1868 32 110 27:35.80 27:35.80 8:54/M
5 David King Boardman OHIO 1769 32 162 30:17.80 30:17.80 9:46/M
6 Brian DiFreango 1943 33 173 30:36.30 30:36.30 9:52/M
7 Curt Touville New Middletown OHI 1849 32 237 36:35.40 36:35.40 11:48/M
8 Dan Anzevino 1949 34 250 38:12.30 38:12.30 12:19/M
Male 35 to 39
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Donny Bailey Kent OH 1912 39 13 20:28.10 20:28.10 6:36/M
2 J C Siembida 1965 35 24 21:56.20 21:56.20 7:05/M
3 Michael Bezon Salem OHIO 1476 39 33 22:55.10 22:55.10 7:24/M
4 Nathan Shadle 1937 36 37 23:18.00 23:18.00 7:31/M
5 Brian Beighley Hermitage PA 1474 37 67 25:52.70 25:52.70 8:21/M
6 Jamie Sanor 1986 36 69 26:00.80 26:00.80 8:23/M
7 TERRY BROWN New Waterford OH 1881 39 76 26:12.90 26:12.90 8:27/M
8 Joshua Martin Negley OH 1878 35 88 27:02.10 27:02.10 8:43/M
9 Ryan Pike Columbiana OHIO 1963 37 93 27:08.60 27:08.60 8:45/M
10 Ryan Pastore 1919 35 99 27:13.80 27:13.80 8:47/M
11 Brian Keifer Massilon OHIO 1917 38 105 27:21.90 27:21.90 8:49/M
12 Brian Butler New Middletown OHI 1493 35 120 28:06.10 28:06.10 9:04/M
13 Troy Miloshosk 1991 38 148 29:42.10 29:42.10 9:35/M
14 Jeremy Hulick Lisbon OH 1894 37 191 31:28.40 31:28.40 10:09/M
15 Kevin Pancake Columbiana OHIO 1807 37 247 37:50.20 37:50.20 12:12/M
16 Mike Strohecker 1972 38 277 43:23.50 43:23.50 14:00/M
Male 40 to 44
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 LEROY CLARK NEW CASTLE PA 1954 44 14 20:30.60 20:30.60 6:37/M
2 Robert Fickert Wadsworth OHIO 1721 42 15 20:32.50 20:32.50 6:37/M
3 Joel McBurney Mineral Ridge OH 1891 42 23 21:44.70 21:44.70 7:01/M
4 Steve Hoffmaster 1945 44 31 22:43.40 22:43.40 7:20/M
5 TED DENNEY 1935 41 47 24:05.70 24:05.70 7:46/M
6 Anthony Boninsegna Youngstown OHIO 1479 42 84 26:51.50 26:51.50 8:40/M
7 Matt Liggett Columbiana OHIO 1776 40 158 30:04.20 30:04.20 9:42/M
8 Steve Satterfield 1941 42 203 32:25.40 32:25.40 10:27/M
9 Richard Gibson 1994 40 213 34:11.00 34:11.00 11:02/M
10 Charlie McQuillan Youngstown OHIO 1793 43 246 37:44.50 37:44.50 12:10/M
11 Andy Wyenandt 1957 41 318 1:05:02.10 1:05:02.10 20:59/M
Male 45 to 49
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Tim Green McDonald OHIO 1735 49 16 20:37.20 20:37.20 6:39/M
2 Rob Young Chagrin Falls OHIO 1865 49 21 21:13.00 21:13.00 6:51/M
3 Jeff Hertzler Beaver Falls PA 1751 46 26 22:05.10 22:05.10 7:07/M
4 Dan Reed New Castle PA 1990 49 44 23:38.50 23:38.50 7:37/M
5 TIM POWERS Boardman OH 1936 47 53 24:33.90 24:33.90 7:55/M
6 David Padgett Youngstown OH 1902 46 63 25:12.10 25:12.10 8:08/M
7 Mick Snider Carrollton OHIO 1832 49 71 26:08.70 26:08.70 8:26/M
8 Tab Bailey Leetonia OHIO 1465 47 77 26:14.60 26:14.60 8:28/M
9 David Getway Sharpsville PA 1732 46 115 27:56.90 27:56.90 9:01/M
10 Blake Headen Wellsburg WV 1748 45 161 30:15.30 30:15.30 9:45/M
11 Bruce McIntosh Boardman OHIO 1792 47 181 30:53.30 30:53.30 9:58/M
Male 50 to 54
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Dennis Jaques Salem OH 1899 51 48 24:09.90 24:09.90 7:47/M
2 Frank Tarantine Youngstown OHIO 1841 54 49 24:19.20 24:19.20 7:51/M
3 Jeff Baco Youngstown OHIO 1457 50 55 24:38.50 24:38.50 7:57/M
4 Bruce Barnes Butler PA 1471 54 56 24:42.60 24:42.60 7:58/M
5 Doug Dauka Lisbon OHIO 1710 53 80 26:22.10 26:22.10 8:30/M
6 Edward Kandray Boardman OHIO 1761 50 90 27:03.60 27:03.60 8:44/M
7 Lenny Yensull Ellwood City PA 1864 50 112 27:48.90 27:48.90 8:58/M
8 Dennis Murcko Beaver Falls PA 1799 53 119 28:03.50 28:03.50 9:03/M
9 Robert Lohr Canfield OHIO 1783 54 234 36:33.50 36:33.50 11:47/M
10 Barry Haylett New Middletown OHI 1745 51 236 36:34.60 36:34.60 11:48/M
11 Tom Gerner East Palestine OH 1889 53 258 39:27.00 39:27.00 12:44/M
12 Joe Salmen Leetonia OHIO 1819 53 259 39:27.60 39:27.60 12:44/M
Male 55 to 59
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Bob George Leavittsburg OHIO 1731 55 30 22:38.40 22:38.40 7:18/M
2 Steve Burbick Columbiana OHIO 1490 55 36 23:14.70 23:14.70 7:30/M
3 Rick Hart Columbiana OHIO 1744 57 42 23:34.00 23:34.00 7:36/M
4 Mark Eschenfelder Beaver PA 1718 57 51 24:24.40 24:24.40 7:52/M
5 FRED LOVE 1982 55 66 25:33.20 25:33.20 8:15/M
6 Dan Deskin Youngstown OH 1906 56 85 26:53.20 26:53.20 8:40/M
7 Bob Johnson Girard OHIO 1759 58 147 29:41.70 29:41.70 9:35/M
8 Al Toth Salem OHIO 1846 57 170 30:33.30 30:33.30 9:51/M
9 IAN CHAMBERLAIN Columbiana OH 1401 56 186 31:18.10 31:18.10 10:06/M
10 James Constas Canfield OHIO 1703 56 188 31:20.40 31:20.40 10:06/M
11 Richard Hodge Columbiana OHIO 1754 58 224 35:22.90 35:22.90 11:25/M
12 James Witherow 1997 59 301 52:12.60 52:12.60 16:50/M
13 Michael Goughenour East Palestine OHI 1734 55 309 55:57.30 55:57.30 18:03/M
Male 60 to 64
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ralph Wolford 1402 62 57 24:43.10 24:43.10 7:58/M
2 Gale Mussey Ellwood City PA 1800 62 131 28:46.20 28:46.20 9:17/M
3 Don McCaughtey Columbiana OH 1892 62 239 37:14.40 37:14.40 12:01/M
4 N E Nillson 1976 64 264 41:05.50 41:05.50 13:15/M
5 Jack Anman 1964 64 282 45:47.00 45:47.00 14:46/M
6 Criss Lamoncha Columbiana OHIO 1771 60 316 1:04:26.40 1:04:26.40 20:47/M
Male 65 and over
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Glenn Gailey East Canton OH 1876 65 35 23:07.90 23:07.90 7:27/M
2 Lou Alaksin New Galilee PA 1449 72 54 24:35.50 24:35.50 7:56/M
3 John Antinossi Ellwood PA 1451 68 58 24:49.70 24:49.70 8:00/M
4 Richard Pitts Salem OH 1870 66 102 27:20.00 27:20.00 8:49/M
5 Neal Crowl Salem OHIO 1708 68 317 1:04:57.70 1:04:57.70 20:57/M