NORTH PARK WOUNDED WARRIOR RACES 5K
Age Group Results
November 03, 2012
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Overall Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emma Gentile Evans City PA 91 14 15 21:53.50 7:04/M
2 CHRISTINA DELVECCHIO 305 31 17 22:06.90 7:08/M
3 Janice Snow 300 50 25 23:21.20 7:32/M
Female 1 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 MARY ELLA MCCARTHY 377 9 62 27:18.30 8:48/M
2 Hannah Acquafondata 5 8 71 27:35.50 8:54/M
3 Christine Sciullo 231 7 207 40:24.60 13:02/M
Female 10 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Delanie Malatak 149 10 63 27:22.00 8:50/M
2 DELANEY McCARTHY MARS PA 376 12 108 29:37.20 9:33/M
3 Sophia Cottone 44 13 111 29:51.30 9:38/M
4 Julianna Sciullo 230 10 127 30:55.30 9:58/M
5 SAMANTHA CLARK 334 11 132 31:16.40 10:05/M
6 MADELINE CLARK 332 11 133 31:16.70 10:05/M
7 NICOLE GBER 350 13 227 45:24.70 14:39/M
8 Grace Barcaskey 277 10 255 56:31.30 18:14/M
9 Olivia Ranallo 278 10 256 56:33.20 18:15/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Maloney S FAYETTE HS PA 151 16 27 23:26.10 7:34/M
2 Lena Vodovotz N ALLEGHENY 261 15 30 23:32.60 7:35/M
3 Colleen Casey 31 19 35 23:59.00 7:44/M
4 Shannon Carr 30 19 53 26:52.20 8:40/M
5 Carlianna Cottone 47 17 85 28:36.40 9:14/M
6 Katie LaBoa 303 18 113 30:01.60 9:41/M
7 Noelle Davis 51 18 114 30:01.90 9:41/M
8 Kara Bartob 10 18 117 30:06.60 9:43/M
9 Giovanna Cottone 45 15 120 30:25.30 9:49/M
10 Rachel Brunette (A) 24 15 123 30:48.40 9:56/M
11 MEGHAN RODGERS 355 19 142 31:44.30 10:14/M
12 ALLIE LEINEVE 356 18 143 31:52.30 10:17/M
13 KRISTA SPEAR 239 19 161 33:26.40 10:47/M
14 KAYLA BLOOM 609 15 165 33:37.70 10:51/M
15 Isabella Cottone 46 15 175 34:53.20 11:15/M
16 Samantha Abraham 4 16 243 52:10.20 16:50/M
17 KELLY SAID 624 16 244 52:10.80 16:50/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erin Rocco 217 23 37 24:09.50 7:47/M
2 Michelle Maloney 150 23 38 24:10.20 7:48/M
3 Kristen Stablein 245 26 55 26:54.60 8:41/M
4 Kirsten Luzik 144 22 56 26:57.50 8:42/M
5 Danni Wisser 272 24 59 27:09.60 8:45/M
6 Amanda Watts 264 20 82 28:11.70 9:05/M
7 Molly Boyce 21 22 91 29:00.60 9:21/M
8 Rosalind Bauer 299 27 92 29:02.50 9:22/M
9 JESSICA LAUER 501 27 93 29:06.20 9:23/M
10 Crystal Samoska 222 27 100 29:15.50 9:26/M
11 Johnna Bardell 294 26 106 29:27.30 9:30/M
12 Diane Keller 120 25 109 29:39.60 9:34/M
13 Shannon Gardner 88 25 112 29:55.80 9:39/M
14 Christina Werdann 266 29 124 30:49.10 9:56/M
15 Mindy Hatajik 105 29 130 31:12.80 10:04/M
16 Sarah Mateja 728 24 140 31:39.00 10:13/M
17 Rachael Sprajcar 244 29 153 32:53.50 10:36/M
18 Amanda Sinkus 235 28 160 33:21.20 10:45/M
19 Shannon Laverty 139 29 162 33:27.50 10:47/M
20 MEGAN GOLDINGER 502 27 163 33:31.70 10:49/M
21 Kaci Young 661 22 164 33:32.40 10:49/M
22 Amanda Neyhart 181 23 172 34:25.80 11:06/M
23 Lauren Ondecko 187 28 186 36:31.40 11:47/M
24 Sonya Schultheis 226 29 193 38:02.30 12:16/M
25 Sarah Miller Dahlonega GA 171 27 196 38:34.80 12:26/M
26 Whitney Dillon 58 26 203 40:01.80 12:55/M
27 Jennifer Powell 201 29 208 40:24.90 13:02/M
28 Sarah Ireland 285 26 211 40:27.30 13:03/M
29 Erin Weber 265 25 219 43:35.00 14:04/M
30 Maria Kanute 118 25 220 43:35.10 14:04/M
31 Melissa Castelli 32 26 222 44:18.90 14:17/M
32 Kim Seale 232 23 231 45:42.20 14:45/M
33 Sam Gipanski 95 25 232 45:43.40 14:45/M
34 ARIENNE SIMON 369 26 240 52:06.50 16:48/M
35 Sarah Baumgardner 13 28 247 53:14.30 17:10/M
36 Christina Abernethy 1 29 260 59:56.30 19:20/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shelly Shebetich Gibsonia PA 292 32 26 23:22.60 7:32/M
2 Colleen Jankovic 317 30 39 24:34.20 7:55/M
3 Jennifer Beck 14 39 81 28:00.10 9:02/M
4 Kandi Crowe 49 32 83 28:25.70 9:10/M
5 Christine Ventorini 260 37 84 28:26.60 9:10/M
6 Rose Eddy Oakdale PA 304 34 87 28:53.50 9:19/M
7 Taylor Glock 96 30 88 28:55.10 9:20/M
8 Lisa Mealey 163 32 98 29:14.80 9:26/M
9 Tiffany Schleve 289 30 101 29:16.30 9:26/M
10 KRISTI GARRONE 365 31 102 29:19.70 9:27/M
11 Kodi Phillips 198 31 104 29:26.50 9:30/M
12 Dameka Dubuc Pittsburgh PA 205 34 105 29:26.80 9:30/M
13 Beth Bachner 287 32 115 30:03.10 9:42/M
14 Jesse Moore-Gibbs 286 33 122 30:33.80 9:51/M
15 Betsy Kennedy 124 37 125 30:51.50 9:57/M
16 Ellen McMinn 162 36 145 31:59.00 10:19/M
17 Laura Merriman 166 34 146 32:01.40 10:20/M
18 Alicia Williams 270 32 158 33:10.00 10:42/M
19 NICHOLE MUNNELL 621 38 159 33:17.00 10:44/M
20 Suzy Doerbecker 61 31 171 34:25.60 11:06/M
21 Krista Rogan 295 31 173 34:31.00 11:08/M
22 Jessica Andrason 8 30 174 34:33.10 11:09/M
23 Jen Wags 308 38 179 35:18.10 11:23/M
24 Gina Doman 64 39 181 35:41.90 11:31/M
25 Amber Pacella 192 32 184 35:58.30 11:36/M
26 Amy Havics 310 39 191 37:46.30 12:11/M
27 Robyn Lambert 137 37 195 38:33.10 12:26/M
28 Tara Stempfer 298 33 198 38:45.70 12:30/M
29 Kelli Mohrman 316 38 224 45:04.40 14:32/M
30 Jennie Taylor 252 34 230 45:42.10 14:45/M
31 Nicole Oconnell 313 31 235 47:13.00 15:14/M
32 Jill Creevey 48 35 237 50:08.40 16:10/M
33 MELISSA COULTER 607 31 238 50:47.30 16:23/M
34 Tiffany Natelborg 179 30 241 52:07.90 16:49/M
35 Anna Wright 275 35 254 56:19.70 18:10/M
36 Amanda Arensberg 9 33 259 59:56.10 19:20/M
37 Alison Richards 214 34 268 1:05:29.10 21:07/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Bodziach Pittsburgh PA 18 40 48 26:32.70 8:34/M
2 Karen Ashby Pittsburgh PA 619 46 51 26:47.10 8:38/M
3 Mary-Margaret Hill 324 48 58 27:02.10 8:43/M
4 JUDITH SPEAR 238 46 61 27:14.80 8:47/M
5 Lauri Fink 76 45 89 28:59.50 9:21/M
6 Kara Rutowski 219 42 96 29:10.10 9:25/M
7 Colleen Dunn 67 40 107 29:29.60 9:31/M
8 nancy dorn 380 46 110 29:42.80 9:35/M
9 Kelly Reott 213 41 126 30:53.60 9:58/M
10 ERIKA CLARK 333 42 134 31:17.20 10:05/M
11 sue pantano 193 47 135 31:17.80 10:05/M
12 Christine Sabatasse Bulger PA 220 49 154 32:55.00 10:37/M
13 Tracie Bulka Freeport PA 335 45 170 34:05.30 11:00/M
14 Connie Frangione 80 41 180 35:32.20 11:28/M
15 Maribeth Moore 176 44 188 37:07.30 11:58/M
16 Shannon Martindale 309 41 192 37:46.30 12:11/M
17 Lisa Frank 84 44 246 52:51.80 17:03/M
18 Lisa Shiring 233 44 250 54:19.80 17:31/M
19 Vickie Ohler 319 46 253 54:47.90 17:40/M
20 Lourdes Robles 216 41 265 1:01:20.60 19:47/M
21 HAZEL ROBLES 330 41 266 1:01:20.90 19:47/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 COLLEEN GEYER 338 58 76 27:48.00 8:58/M
2 Joyce Kilgore Bulger PA 125 57 118 30:08.40 9:43/M
3 Barbara Ford GIBSONIA PA 78 53 139 31:38.90 10:12/M
4 Sharon Mazur 288 53 167 33:40.30 10:52/M
5 Maria Mangieri 152 51 185 35:59.50 11:36/M
6 Melinda Schultheis 228 51 204 40:11.00 12:58/M
7 Nancy Volk 326 54 212 41:10.40 13:17/M
8 Rita Martin 159 57 213 41:52.40 13:30/M
9 Sharon Smith 237 51 217 43:06.70 13:54/M
10 Janet Liggett 141 59 218 43:29.00 14:02/M
11 ROBIN FENARI 372 57 223 44:22.90 14:19/M
12 PAGE MILLER 343 58 226 45:21.60 14:38/M
13 Denise Abraham 2 54 262 1:00:27.10 19:30/M
14 MARION FINDLAY 357 56 269 1:05:29.10 21:07/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Catherine Kutz 132 60 178 35:12.90 11:21/M
2 Sandra Wargo 629 65 216 42:47.70 13:48/M
3 Shirley Reinard Freedom 211 62 233 46:14.70 14:55/M
4 patricia feitknecht 75 69 251 54:20.30 17:32/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ginny Fletcher 77 72 257 57:38.50 18:35/M
Overall Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Greco Pittsburgh PA 314 14 1 18:37.10 6:00/M
2 DANIEL TWIGG 358 20 2 19:25.40 6:16/M
3 Jim Elsenheimer Wexford PA 352 50 3 19:29.20 6:17/M
Male 1 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rece Stempfer 297 5 197 38:45.40 12:30/M
2 Logan Taylor 253 8 228 45:39.10 14:44/M
Male 10 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Logan Malatak 148 12 4 19:35.70 6:19/M
2 AARON PFEIL 612 13 7 20:05.00 6:29/M
3 Garrett Martindale 328 12 21 23:08.80 7:28/M
4 SHANE CLARK 346 14 28 23:27.50 7:34/M
5 Thomas Gentile Evans city PA 93 10 47 26:09.20 8:26/M
6 Sam Gentile 92 12 75 27:46.40 8:57/M
7 LUCA LERGNIG 337 14 119 30:22.70 9:48/M
8 Colin Hill 323 14 141 31:42.30 10:14/M
9 ETHAN CLARK 345 10 201 39:38.40 12:47/M
10 Troy Neely 180 11 202 39:41.30 12:48/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 SAM WATSON 348 18 6 19:56.40 6:26/M
2 CHRIS KUCHERG 378 19 8 20:13.30 6:31/M
3 JOE LEITNER 616 19 11 20:51.00 6:44/M
4 Leo Christian Hill 322 16 23 23:20.40 7:32/M
5 Nicholas Mangieri N ALLEGHENY 153 16 24 23:20.80 7:32/M
6 Dexter Lee 140 19 49 26:33.20 8:34/M
7 JACOB FOEHR 379 19 54 26:52.40 8:40/M
8 ALEX CHRISTIE 626 15 65 27:27.90 8:51/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Vogel 262 23 20 23:01.40 7:25/M
2 Jonas Hatajik 106 28 31 23:39.10 7:38/M
3 Stephen Raffa 207 25 32 23:46.00 7:40/M
4 Tim Jorgensen 117 22 41 24:38.20 7:57/M
5 Brandon Sargent 223 26 45 25:52.30 8:21/M
6 Steven Krempasky 129 25 57 26:57.50 8:42/M
7 Andrew Galbally 87 23 68 27:31.30 8:53/M
8 Herb Mroz 177 24 80 27:58.70 9:01/M
9 Ryan Ireland 113 29 99 29:15.20 9:26/M
10 Chris Minor 173 26 149 32:02.70 10:20/M
11 Phil Luciano 143 26 152 32:46.30 10:34/M
12 COLLIN JURENA 336 27 176 35:03.80 11:18/M
13 PETER HEINZ 606 24 199 38:55.90 12:33/M
14 Alexander Gelsick 307 24 210 40:26.20 13:03/M
15 Allen Smith 680 28 221 44:18.70 14:17/M
16 Nathan Miller 172 29 236 49:04.40 15:50/M
17 Nicholas Ohler 185 24 252 54:47.50 17:40/M
18 MATT GRANDSTAFF 610 28 261 59:57.50 19:20/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Wendler 638 30 5 19:54.00 6:25/M
2 Bob Teagarden 254 38 9 20:30.40 6:37/M
3 Rob Perkins 325 33 10 20:34.30 6:38/M
4 Jason Koss 128 39 13 21:37.30 6:58/M
5 Kerry Kennedy 123 39 29 23:32.20 7:35/M
6 Rich Barcaskey 276 39 36 24:07.00 7:47/M
7 Brandon Melgares 164 32 40 24:35.60 7:56/M
8 Rodney Gurosko 103 31 43 25:18.50 8:10/M
9 Ken McFerron 318 37 44 25:34.10 8:15/M
10 Oliver Haimson 301 32 52 26:48.20 8:39/M
11 Joe Guiddy 102 34 66 27:28.40 8:52/M
12 Bill Slattery 236 37 74 27:45.90 8:57/M
13 Angelo Mirabile 174 30 78 27:55.40 9:00/M
14 Sean Rogan 296 30 94 29:08.30 9:24/M
15 Steven Gindlesperger 94 35 97 29:13.90 9:25/M
16 Blake Schaub 224 30 103 29:24.60 9:29/M
17 Ira Spivak 242 31 121 30:27.30 9:49/M
18 LaMarr Haines 104 36 128 31:08.40 10:03/M
19 Gary Farrar 506 38 138 31:25.20 10:08/M
20 Adam Foster 79 37 148 32:02.50 10:20/M
21 Dave Williams 269 33 151 32:28.10 10:28/M
22 matt pacella 191 31 155 32:56.60 10:37/M
23 Kevin Mulcahy 178 31 156 32:57.70 10:38/M
24 Matt Bloom 608 34 166 33:38.30 10:51/M
25 MICHAEL BRESTENSKY 366 37 177 35:08.20 11:20/M
26 Bill Seman 306 37 182 35:43.50 11:31/M
27 Mark Ondecko 186 30 187 36:31.60 11:47/M
28 Raymond Boehler 19 39 194 38:21.30 12:22/M
29 Mike Mezgec 362 38 200 39:12.00 12:39/M
30 Jay DeLeonibus 53 37 205 40:23.00 13:02/M
31 David Sciullo 229 37 209 40:25.70 13:02/M
32 David Tye 259 35 242 52:08.20 16:49/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stuart Eicholtz 71 42 12 21:24.80 6:54/M
2 Alexander Spiess 241 41 14 21:43.50 7:00/M
3 Steven Moon 367 43 18 22:07.00 7:08/M
4 Timothy reza 312 46 19 22:55.80 7:24/M
5 Michael Dunn 66 42 22 23:14.20 7:30/M
6 Marshall Martindale 327 45 42 24:55.20 8:02/M
7 Scott Campbell 29 49 64 27:25.70 8:51/M
8 Jason Malatak 320 41 67 27:30.60 8:52/M
9 THOMAS DONNELY 331 49 73 27:42.40 8:56/M
10 Fred Frank 85 45 79 27:58.30 9:01/M
11 SHAN MCCARTHY 375 44 95 29:08.50 9:24/M
12 Brian Montgomery 175 46 116 30:04.40 9:42/M
13 Shawn McMinn 161 42 129 31:10.50 10:03/M
14 Doug Clark 34 43 137 31:23.20 10:07/M
15 Keith Thompson 255 40 144 31:57.80 10:18/M
16 Scott Merriman 165 41 147 32:01.80 10:20/M
17 JOHN REIGT 359 43 150 32:04.10 10:21/M
18 T.C. Collins 35 41 183 35:57.70 11:36/M
19 Phil Doman 65 42 206 40:23.70 13:02/M
20 Joseph Baumgardner 12 41 248 53:14.60 17:10/M
21 Ron Mariotti 157 47 263 1:01:01.00 19:41/M
22 Orlando Robles 215 42 267 1:01:21.00 19:47/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stush Sadowski Lawrence PA 623 54 16 22:01.10 7:06/M
2 Ron Faller Pittsburgh PA 311 54 33 23:46.00 7:40/M
3 Jim Constas 36 56 34 23:49.30 7:41/M
4 Charles Abraham 3 57 46 25:58.10 8:23/M
5 Jerry Wisser 273 55 50 26:35.20 8:35/M
6 Mark Russak 218 50 69 27:35.30 8:54/M
7 Drew McCabe 160 50 70 27:35.40 8:54/M
8 Denny Pyles 204 59 72 27:39.10 8:55/M
9 keith boyce 22 54 90 29:00.30 9:21/M
10 Jim Cottone 43 53 131 31:14.20 10:05/M
11 John Grenci 97 51 157 33:07.00 10:41/M
12 Peter Schlicht 225 55 169 33:58.20 10:57/M
13 Ron Jackson 116 56 189 37:17.70 12:02/M
14 Chris Gaber 302 50 190 37:43.70 12:10/M
15 Louie Schultheis 227 54 214 42:04.80 13:34/M
16 ROBERT CINTRA 368 52 245 52:14.90 16:51/M
17 ANGELO FENARI 371 58 249 53:51.80 17:22/M
18 Michael Frazier 86 54 264 1:01:09.40 19:44/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Wichmann 268 61 60 27:14.20 8:47/M
2 V.G. PRZEZDECKI 611 63 77 27:54.70 9:00/M
3 Raymond Tedford 281 60 86 28:48.80 9:17/M
4 Robert Dell 55 67 136 31:19.90 10:06/M
5 Ted Debiak 52 68 168 33:45.40 10:53/M
6 GEORGE WARGO 630 61 215 42:46.20 13:48/M
7 JACK MILLER 344 60 225 45:21.40 14:38/M
8 TED CHRISTIE 627 60 234 46:58.80 15:09/M
9 Bruce Kutz 131 66 239 51:48.80 16:43/M
10 Lanny Reinard Freedom 210 62 258 57:38.60 18:35/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gearge Schuman 284 71 229 45:40.00 14:44/M