MILL CREEK DISTANCE CLASSIC HALF MARATHON
Age Group Results
March 04, 2012
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Overall Female HM OVERALLS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 DANIELLE CERRONI SHARON PA 853 21 27 1:27:04.10 1:27:04.10 6:39/M
2 Elizabeth Hiser Euclid OH 357 30 30 1:27:47.90 1:27:47.90 6:42/M
3 Mary Acker New Wilmington PA 267 32 35 1:29:14.40 1:29:14.40 6:49/M
Female 1 to 19
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 McKinsie Klim Poland OH 272 16 60 1:34:57.00 1:34:57.00 7:15/M
2 Libby Rogenski Poland OH 96 16 66 1:35:38.70 1:35:38.70 7:18/M
3 Melissa Klim Poland OH 274 16 85 1:38:46.70 1:38:46.70 7:32/M
4 Michelle Klim Poland OH 273 16 95 1:41:32.70 1:41:32.70 7:45/M
5 Anastasia Markota Poland OH 219 18 302 2:08:28.80 2:08:28.80 9:48/M
6 Hannah Aponte Poland OH 270 17 341 2:14:55.30 2:14:55.30 10:18/M
7 Trella Garcia Wheatley ON 237 13 377 2:23:00.20 2:23:00.20 10:55/M
Female 20 to 24
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Alexis Begezda Poland OH 394 21 167 1:51:08.40 1:51:08.40 8:29/M
2 Amy Gannon Shaker Heights OH 348 23 172 1:51:30.20 1:51:30.20 8:31/M
3 Rebecca Jones Massillon OH 283 20 204 1:53:58.80 1:53:58.80 8:42/M
4 Jocelyn Steiner Boardman OH 27 21 210 1:54:09.90 1:54:09.90 8:43/M
5 Lindsey Inghram Willoughby OH 53 23 232 1:56:57.40 1:56:57.40 8:56/M
6 Rachel Harbarger Youngstown OH 355 20 243 1:57:37.40 1:57:37.40 8:59/M
7 Renee Volchko Kent OH 315 23 269 2:00:01.50 2:00:01.50 9:10/M
8 Kelly Kroupa Canton OH 351 22 280 2:02:34.20 2:02:34.20 9:21/M
9 Megan Rubenstahl Canal Winchester O 319 22 286 2:05:03.10 2:05:03.10 9:33/M
10 Kelly Fening Canfield OH 262 20 332 2:13:15.70 2:13:15.70 10:10/M
11 Amanda Sichko Pittsburgh PA 320 24 334 2:13:31.90 2:13:31.90 10:12/M
12 Brittany Leo Sharpsville PA 51 22 346 2:15:56.70 2:15:56.70 10:23/M
13 Ellie Sanders North Jackson OH 58 23 357 2:18:42.40 2:18:42.40 10:35/M
14 Kari Hedderick Waterford PA 400 24 389 2:28:37.80 2:28:37.80 11:21/M
15 Heather Burnside Erie PA 399 24 390 2:28:38.20 2:28:38.20 11:21/M
16 Kelsey Moss New Castle PA 398 20 408 2:38:41.40 2:38:41.40 12:07/M
Female 25 to 29
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Danielle Ivancic Willoughby OH 170 25 83 1:38:41.70 1:38:41.70 7:32/M
2 Carlin Lucente Cleveland OH 370 26 125 1:44:22.60 1:44:22.60 7:58/M
3 Abigail Marchisio Uniontown OH 119 28 152 1:48:55.80 1:48:55.80 8:19/M
4 Marisa Winkler Cleveland Heights 154 25 168 1:51:16.60 1:51:16.60 8:30/M
5 Amy Pagac Boardman OH 819 29 176 1:51:43.20 1:51:43.20 8:32/M
6 Julie Healy Stow OH 118 28 215 1:54:28.80 1:54:28.80 8:44/M
7 Kali Price University Heights 189 25 241 1:57:32.00 1:57:32.00 8:58/M
8 Hana Topalovic Rocky River OH 226 29 268 1:59:51.70 1:59:51.70 9:09/M
9 Janet Lee Cleveland Heights 356 28 275 2:00:46.40 2:00:46.40 9:13/M
10 Maura Manion Cleveland OH 360 28 282 2:03:00.10 2:03:00.10 9:23/M
11 MALINDA KONEAR West Middlesex PA 845 29 287 2:05:42.10 2:05:42.10 9:36/M
12 Laura Lendvay Cortland OH 149 29 295 2:06:41.60 2:06:41.60 9:40/M
13 Pamela Marlowe New Wilmington PA 151 26 298 2:07:44.20 2:07:44.20 9:45/M
14 Stacie Kobylanski Boardman OH 46 26 319 2:11:33.90 2:11:33.90 10:03/M
15 Erin Fening Canfield OH 264 26 333 2:13:15.80 2:13:15.80 10:10/M
16 Amanda Campbell Jefferson Hills PA 177 26 364 2:20:05.90 2:20:05.90 10:42/M
17 Amy Antibus Akron OH 16 27 375 2:22:30.60 2:22:30.60 10:53/M
18 Stephanie Young New Middletown OH 335 29 386 2:28:17.80 2:28:17.80 11:19/M
19 Keli Flanagan Columbus OH 88 28 404 2:35:09.60 2:35:09.60 11:51/M
20 Jaclyn McCaffrey Pittsburgh PA 300 27 411 2:43:19.20 2:43:19.20 12:28/M
21 Jessica Hootman Pittsburgh PA 220 29 422 2:56:36.70 2:56:36.70 13:29/M
Female 30 to 34
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 LESLIE KRAMER Slippery Rock PA 833 34 50 1:32:28.40 1:32:28.40 7:04/M
2 Courtney Kunkel McDonald OH 391 32 55 1:33:12.94 1:33:12.94 7:07/M
3 Stephanie Eslich North Canton OH 178 33 81 1:37:49.10 1:37:49.10 7:28/M
4 Amanda McNinch Poland OH 287 32 105 1:42:08.10 1:42:08.10 7:48/M
5 Devon Racz Broadview Heights 176 32 141 1:46:57.00 1:46:57.00 8:10/M
6 Jennifer Grisez Massillon OH 202 34 153 1:49:12.10 1:49:12.10 8:20/M
7 Roxanne Richardson Delaware OH 133 34 160 1:50:29.70 1:50:29.70 8:26/M
8 Erin Lewis Cleveland OH 100 33 173 1:51:34.40 1:51:34.40 8:31/M
9 Rebecca Szwalek Bethal Park PA 343 32 189 1:53:10.80 1:53:10.80 8:38/M
10 Mandy Ward Boardman OH 208 32 205 1:54:03.30 1:54:03.30 8:42/M
11 Angelique McKowan Cortland OH 72 31 224 1:56:01.60 1:56:01.60 8:51/M
12 Alyson Zimbardi Columbiana OH 22 33 236 1:57:07.70 1:57:07.70 8:56/M
13 Sarah Baker Newton Falls OH 12 30 239 1:57:17.40 1:57:17.40 8:57/M
14 Julie Rudolph Youngstown OH 92 32 258 1:58:59.00 1:58:59.00 9:05/M
15 Sheri Evans Bedford OH 123 33 267 1:59:50.90 1:59:50.90 9:09/M
16 Cathy Faye Alliance OH 112 33 296 2:07:18.70 2:07:18.70 9:43/M
17 Roxanne O'Brien-Troke Lyndhurst OH 34 31 307 2:09:30.80 2:09:30.80 9:53/M
18 PATRICIA SWEENEY Lakewood OH 708 34 314 2:11:02.30 2:11:02.30 10:00/M
19 Monica Nowac Newbury OH 318 32 315 2:11:21.40 2:11:21.40 10:02/M
20 Maria Rufener North Olmsted OH 223 33 325 2:12:37.90 2:12:37.90 10:07/M
21 Lisa Emery Akron OH 261 33 336 2:13:49.80 2:13:49.80 10:13/M
22 Emily Stout Salem OH 128 34 339 2:14:20.40 2:14:20.40 10:15/M
23 BRANDI McCLAIN Coraopolis PA 847 32 345 2:15:46.40 2:15:46.40 10:22/M
24 Nichol Murray Butler PA 116 33 358 2:18:48.00 2:18:48.00 10:36/M
25 Shay Kellehen Pittsburgh PA 802 30 366 2:20:13.90 2:20:13.90 10:42/M
26 LaShell Longo Norton OH 129 34 379 2:24:49.60 2:24:49.60 11:03/M
27 Terri Liller Boardman OH 317 32 391 2:29:41.90 2:29:41.90 11:26/M
28 Shelley Burch Norton OH 108 32 396 2:30:58.70 2:30:58.70 11:31/M
29 Myra Cottrill Alliance OH 19 30 412 2:43:33.50 2:43:33.50 12:29/M
Female 35 to 39
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Beth Woodward Orrville OH 62 36 44 1:30:33.40 1:30:33.40 6:55/M
2 Carrie Albert Cortland OH 205 36 59 1:34:35.50 1:34:35.50 7:13/M
3 HEATHER WEINGART Cleveland OH 692 39 97 1:41:38.60 1:41:38.60 7:45/M
4 Michelle Jarc North Olmsted OH 73 36 107 1:42:12.40 1:42:12.40 7:48/M
5 Brenda Keim Beaver PA 13 36 108 1:42:21.00 1:42:21.00 7:49/M
6 Anne Schlicht Sewickley PA 291 37 132 1:45:19.50 1:45:19.50 8:02/M
7 Christina Vohs North Canton OH 47 38 146 1:47:43.40 1:47:43.40 8:13/M
8 Michelle Christy Austintown OH 268 36 149 1:48:43.00 1:48:43.00 8:18/M
9 Marlene Helsel Austintown OH 382 36 154 1:49:17.20 1:49:17.20 8:21/M
10 Stephanie Pierce Cortland OH 327 36 158 1:50:09.20 1:50:09.20 8:25/M
11 Amy Sullivan Mentor OH 251 35 190 1:53:13.00 1:53:13.00 8:39/M
12 Brenda Ormerzo Cortland OH 136 37 198 1:53:30.50 1:53:30.50 8:40/M
13 Carrie Ryan Niles OH 187 36 225 1:56:21.50 1:56:21.50 8:53/M
14 Stacey Boccieri Alliance OH 233 38 233 1:57:02.10 1:57:02.10 8:56/M
15 HEATHER LENGYEL HERMITAGE PA 835 37 246 1:58:18.30 1:58:18.30 9:02/M
16 Tammy McFarland Youngstown OH 816 35 262 1:59:25.00 1:59:25.00 9:07/M
17 Laura Silverman Sewickley PA 18 38 266 1:59:49.20 1:59:49.20 9:09/M
18 Jo Butchko Youngstown OH 817 38 271 2:00:20.30 2:00:20.30 9:11/M
19 Wendy O'Connor Akron OH 141 38 288 2:05:43.80 2:05:43.80 9:36/M
20 Jennifer O'Brien Canfield OH 256 35 289 2:05:46.20 2:05:46.20 9:36/M
21 Christina Beverly East Liverpool OH 60 39 304 2:08:55.60 2:08:55.60 9:50/M
22 Amy Leonard Cranberry Twp. PA 339 37 322 2:12:29.70 2:12:29.70 10:07/M
23 Dannielle Ripper Baden PA 337 37 323 2:12:37.00 2:12:37.00 10:07/M
24 Natalie Latal Allison Park PA 342 36 324 2:12:37.30 2:12:37.30 10:07/M
25 Holly Sandy Mineral Ridge OH 810 39 344 2:15:27.20 2:15:27.20 10:20/M
26 Gwen Martin Copley OH 99 39 348 2:16:43.50 2:16:43.50 10:26/M
27 Cathy Smolka Youngstown OH 131 35 350 2:16:52.90 2:16:52.90 10:27/M
28 Laura Jarvis Poland OH 234 35 361 2:19:25.10 2:19:25.10 10:39/M
29 Judy Fitch Lisbon OH 232 37 363 2:19:48.90 2:19:48.90 10:40/M
30 Francie Yarwood Beloit OH 271 39 368 2:20:35.50 2:20:35.50 10:44/M
31 Katie Bolan Youngstown OH 269 38 370 2:20:40.30 2:20:40.30 10:44/M
32 Jennifer Carlin Stow OH 117 38 380 2:25:14.70 2:25:14.70 11:05/M
33 Dawn Norris Powell OH 243 39 399 2:32:16.20 2:32:16.20 11:37/M
34 Christy Rohrbaugh Canfield OH 366 37 401 2:33:02.00 2:33:02.00 11:41/M
35 Heather Oakes Akron OH 152 35 407 2:38:04.40 2:38:04.40 12:04/M
36 Terri Williamson New Castle PA 207 36 414 2:44:58.60 2:44:58.60 12:36/M
37 Renessa Banks Wickliffe OH 107 36 415 2:48:27.10 2:48:27.10 12:52/M
38 Nikaeda Griffie Euclid OH 110 36 416 2:49:10.10 2:49:10.10 12:55/M
Female 40 to 44
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Liz Vega Lakewood OH 311 42 102 1:41:59.40 1:41:59.40 7:47/M
2 Megan Waskiewicz Pittsburgh PA 328 43 128 1:44:44.20 1:44:44.20 8:00/M
3 Susan Sarachene Austintown OH 52 43 164 1:51:01.20 1:51:01.20 8:28/M
4 Julie Bleakney Hermitage PA 260 40 175 1:51:38.90 1:51:38.90 8:31/M
5 Becky Rudzik Poland OH 94 41 187 1:52:49.70 1:52:49.70 8:37/M
6 Crystal Shinosky Concord Twp. OH 49 41 207 1:54:06.30 1:54:06.30 8:43/M
7 Renay Choma Austintown OH 253 44 240 1:57:24.90 1:57:24.90 8:58/M
8 Heike Raynes Poland OH 20 42 257 1:58:58.30 1:58:58.30 9:05/M
9 Kim Walter North Lima OH 115 43 285 2:04:45.20 2:04:45.20 9:31/M
10 Colleen Embi Dublin OH 184 41 313 2:11:00.00 2:11:00.00 10:00/M
11 Sherry Runzo Canton OH 292 41 342 2:15:03.50 2:15:03.50 10:19/M
12 Teresa Turnbull Dublin OH 221 44 347 2:16:11.20 2:16:11.20 10:24/M
13 Amy Murray Boardman OH 254 42 356 2:18:42.20 2:18:42.20 10:35/M
14 Lori Masters New Wilmington PA 278 44 359 2:19:12.20 2:19:12.20 10:38/M
15 Angelina Snyder Canfield OH 276 42 400 2:33:01.80 2:33:01.80 11:41/M
16 BRENDA ROYER SHARON PA 834 40 406 2:36:52.30 2:36:52.30 11:58/M
17 Allison Bogdan Akron OH 289 40 410 2:41:36.10 2:41:36.10 12:20/M
18 Sarah Rosa Beaufort SC 313 44 420 2:53:35.80 2:53:35.80 13:15/M
Female 45 to 49
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Karen Rivetti Sewickley PA 296 46 163 1:50:51.10 1:50:51.10 8:28/M
2 Lisa Patarini Pittsburgh PA 359 47 179 1:51:52.10 1:51:52.10 8:32/M
3 Christine Russo Canfield OH 383 46 182 1:52:02.40 1:52:02.40 8:33/M
4 Kristen Kelosky Frombell PA 44 45 185 1:52:25.00 1:52:25.00 8:35/M
5 Jennifer Bailey Canton OH 63 48 223 1:55:59.90 1:55:59.90 8:51/M
6 Elaine Medved Salem OH 194 48 306 2:09:19.00 2:09:19.00 9:52/M
7 Natalie Guappone Lisbon OH 236 45 335 2:13:33.20 2:13:33.20 10:12/M
8 Celeste Baronzzi Salem OH 216 47 353 2:18:09.70 2:18:09.70 10:33/M
9 Paula Rubenstahl North Jackson OH 114 47 394 2:30:14.50 2:30:14.50 11:28/M
Female 50 to 54
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Roberta Gangl Medina OH 130 50 195 1:53:24.10 1:53:24.10 8:39/M
2 Cynthia Kurty Canfield OH 321 53 251 1:58:39.10 1:58:39.10 9:03/M
3 Sally Dexter New Castle PA 238 52 256 1:58:54.80 1:58:54.80 9:05/M
4 Karen Westfall Boardman OH 304 50 417 2:52:46.30 2:52:46.30 13:11/M
5 Elizabeth Vlad Boardman OH 199 53 418 2:52:47.30 2:52:47.30 13:11/M
Female 55 to 59
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ruta Butson Pittsburgh PA 66 56 260 1:59:16.70 1:59:16.70 9:06/M
2 Jennifer Dunn Youngstown OH 812 55 261 1:59:24.30 1:59:24.30 9:07/M
3 Carole Spooner Salem OH 125 55 338 2:14:13.70 2:14:13.70 10:15/M
4 MARY PAT SALCEDO Youngstown OH 695 58 378 2:24:00.50 2:24:00.50 11:00/M
5 Sheri McCormick Poland OH 305 58 393 2:30:06.70 2:30:06.70 11:27/M
Female 60 to 64
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Melanie Rafferty Ravenna OH 378 60 221 1:55:38.40 1:55:38.40 8:50/M
2 Lola Plough Ravenna OH 157 62 337 2:13:53.30 2:13:53.30 10:13/M
3 Cheryl Pike Canfield OH 182 60 419 2:52:55.70 2:52:55.70 13:12/M
Female 65 to 69
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Kathy Shoaf New Castle PA 210 65 360 2:19:12.50 2:19:12.50 10:38/M
Female 70 and over
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Gatha Meadows Boardman OH 25 70 392 2:29:42.90 2:29:42.90 11:26/M
Overall Male HM OVERALLS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Matthew Folk 809 35 1 1:10:56.40 1:10:56.40 5:25/M
2 Scott II Denham Boardman OH 325 22 2 1:12:19.20 1:12:19.20 5:31/M
3 Justin Baum Magnolia OH 803 26 3 1:15:31.00 1:15:31.00 5:46/M
Male 0 and under
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 unknown participant 1816 0 20 1:24:00.00 1:24:00.00 6:25/M
Male 1 to 19
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 DANIEL REIN Youngstown OH 852 18 62 1:35:03.00 1:35:03.00 7:15/M
2 Jake Winters West Pittsburg PA 350 19 73 1:36:10.10 1:36:10.10 7:20/M
3 Ben Devenport Canfield OH 217 14 89 1:39:44.20 1:39:44.20 7:37/M
4 Andrew Green Mineral Ridge OH 242 14 112 1:42:59.90 1:42:59.90 7:52/M
5 Cole Bury Youngstown OH 389 17 183 1:52:09.20 1:52:09.20 8:34/M
6 Dario Toro Masury OH 102 15 227 1:56:25.60 1:56:25.60 8:53/M
7 Sam Anderson Poland OH 204 17 343 2:15:06.30 2:15:06.30 10:19/M
Male 20 to 24
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 BRANDON PASVANIS Youngstown OH 832 20 6 1:17:51.00 1:17:51.00 5:57/M
2 MITCHELL THORNTON Mc Donald OH 848 21 7 1:19:01.20 1:19:01.20 6:02/M
3 Michael Pappas Boardman OH 814 22 19 1:23:57.00 1:23:57.00 6:25/M
4 Taylor Sowers McDonald OH 298 22 25 1:26:16.80 1:26:16.80 6:35/M
5 Christopher Kamykowski Warren OH 225 23 29 1:27:17.00 1:27:17.00 6:40/M
6 Gabe Rainwater Coshocton OH 10 24 31 1:27:55.10 1:27:55.10 6:43/M
7 James Nichols Ravenna OH 376 20 36 1:29:16.30 1:29:16.30 6:49/M
8 Bill Volchko Kent OH 299 22 40 1:29:59.80 1:29:59.80 6:52/M
9 Dan Socha Canfield OH 393 21 53 1:33:00.00 1:33:00.00 7:06/M
10 JASON McDOWELL Orangeville OH 828 20 58 1:34:33.80 1:34:33.80 7:13/M
11 Jeff Musick Akron OH 98 24 74 1:36:13.80 1:36:13.80 7:21/M
12 Tyler James Cleveland OH 193 24 101 1:41:55.00 1:41:55.00 7:47/M
13 Devin Carosi Kent OH 179 24 136 1:45:42.00 1:45:42.00 8:04/M
14 Koloman Erway State College PA 326 22 165 1:51:03.70 1:51:03.70 8:29/M
15 Joel Longo Columbus OH 28 24 283 2:03:17.30 2:03:17.30 9:25/M
16 Matthew Despoth Willoughby OH 55 24 303 2:08:29.40 2:08:29.40 9:48/M
17 Xavier Forney Kent OH 180 22 349 2:16:50.50 2:16:50.50 10:27/M
Male 25 to 29
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 JUSTIN BOGGS Alliance OH 691 29 4 1:17:41.90 1:17:41.90 5:56/M
2 JOSHUA BOGGS Columbiana OH 823 29 5 1:17:42.30 1:17:42.30 5:56/M
3 Christopher Craver Massillon OH 246 28 16 1:22:36.00 1:22:36.00 6:18/M
4 Ben English Jackson Center PA 231 27 17 1:22:44.50 1:22:44.50 6:19/M
5 DAVE DUECTER North Royalton OH 857 26 18 1:23:35.40 1:23:35.40 6:23/M
6 Peter Finnerty Kent OH 295 29 28 1:27:13.60 1:27:13.60 6:39/M
7 Nick Ivancic Willoughby OH 171 26 37 1:29:29.90 1:29:29.90 6:50/M
8 Patrick Krott Fairview PA 91 27 43 1:30:24.10 1:30:24.10 6:54/M
9 Steve Spang Belle Vernon PA 240 26 65 1:35:30.90 1:35:30.90 7:17/M
10 Ben Gibbs Cleveland OH 185 29 71 1:36:04.40 1:36:04.40 7:20/M
11 Steve Cotter McKeesport PA 39 26 84 1:38:43.80 1:38:43.80 7:32/M
12 Nick De La Garza Findlay OH 815 28 87 1:38:57.90 1:38:57.90 7:33/M
13 Rick Chambers Folwer OH 275 27 91 1:40:28.50 1:40:28.50 7:40/M
14 Grant Butson Pittsburgh PA 78 25 100 1:41:53.30 1:41:53.30 7:47/M
15 Gabriel Illes Boardman OH 222 27 139 1:46:30.80 1:46:30.80 8:08/M
16 JAMES GRATZ Youngstown OH 841 28 145 1:47:38.00 1:47:38.00 8:13/M
17 Zach Bloss Beloit OH 101 29 151 1:48:52.90 1:48:52.90 8:19/M
18 Jeff Huss Pittsburgh PA 113 28 231 1:56:53.90 1:56:53.90 8:55/M
19 William Jordan Streetsboro OH 801 25 253 1:58:42.40 1:58:42.40 9:04/M
20 Andrew Kluge Ravenna OH 56 25 276 2:00:53.70 2:00:53.70 9:14/M
21 Greg Kibler Poland OH 324 27 277 2:01:25.40 2:01:25.40 9:16/M
22 Zachary Acerra Cleveland OH 244 28 291 2:06:08.30 2:06:08.30 9:38/M
23 Thomas Manning Alliance OH 235 28 292 2:06:08.50 2:06:08.50 9:38/M
24 Tom West Cleveland OH 333 27 328 2:12:56.50 2:12:56.50 10:09/M
25 Angelo Jr. LaMarca Boardman OH 293 28 354 2:18:14.20 2:18:14.20 10:33/M
Male 30 to 34
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jonathan Bolha Austintown OH 2 30 10 1:20:18.10 1:20:18.10 6:08/M
2 ADAM WYTKE Columbia MD 851 30 11 1:21:05.10 1:21:05.10 6:11/M
3 Scott Yakubek Salem OH 218 32 12 1:21:17.20 1:21:17.20 6:12/M
4 Doug Petrik New Castle PA 330 30 14 1:22:14.10 1:22:14.10 6:17/M
5 Ryan Patriarca Painesville OH 42 31 21 1:24:26.20 1:24:26.20 6:27/M
6 Michael Zbiegien Euclid OH 111 34 23 1:25:18.60 1:25:18.60 6:31/M
7 Russ Stucke Lyndhurst OH 198 31 33 1:28:23.80 1:28:23.80 6:45/M
8 SEAN VOORNES Girard OH 846 33 38 1:29:44.80 1:29:44.80 6:51/M
9 Ronnie Malmfeldt Youngstown OH 245 31 47 1:31:50.40 1:31:50.40 7:01/M
10 Michael Evans Bedford OH 122 33 63 1:35:23.80 1:35:23.80 7:17/M
11 Aaron Horrell Pittsburgh PA 314 30 70 1:35:59.40 1:35:59.40 7:20/M
12 Matthew Sudak Mars PA 17 33 80 1:37:39.50 1:37:39.50 7:27/M
13 MATT BATZEL Cleveland OH 856 30 90 1:40:22.60 1:40:22.60 7:40/M
14 Greg Hudak New Middletown OH 145 34 104 1:42:04.50 1:42:04.50 7:47/M
15 Ron Pollock Akron OH 379 34 137 1:45:54.60 1:45:54.60 8:05/M
16 Christopher Schell Lakewood OH 160 32 148 1:48:41.40 1:48:41.40 8:18/M
17 Kirk Bardo Salem OH 344 33 150 1:48:52.60 1:48:52.60 8:19/M
18 Nathan Adkins Ravenna OH 81 34 216 1:54:37.50 1:54:37.50 8:45/M
19 Jeffrey Prudhomme Dallas TX 186 34 226 1:56:21.60 1:56:21.60 8:53/M
20 Michael Cupp Austintown OH 329 34 250 1:58:37.19 1:58:37.19 9:03/M
21 Andrew Rosebaugh Youngstown OH 40 30 270 2:00:02.10 2:00:02.10 9:10/M
22 Mark Racz Broadview Heights 175 32 273 2:00:38.10 2:00:38.10 9:13/M
23 Patrick McGuire Cleveland OH 265 31 293 2:06:08.90 2:06:08.90 9:38/M
24 Ernie Orelli New Castle PA 11 30 309 2:10:09.90 2:10:09.90 9:56/M
25 Daniel Sweeney Lakewood OH 297 34 316 2:11:24.20 2:11:24.20 10:02/M
26 Don Taylor Youngstown OH 334 34 326 2:12:39.40 2:12:39.40 10:08/M
27 Kevin Boyle Youngstown OH 90 32 340 2:14:22.10 2:14:22.10 10:15/M
28 Nicholas Brent Austintown OH 249 33 362 2:19:42.50 2:19:42.50 10:40/M
29 Rhys Cartwright-Jones Poland OH 377 33 369 2:20:36.30 2:20:36.30 10:44/M
30 Wes Waters Johnson City TN 396 34 409 2:39:05.50 2:39:05.50 12:09/M
Male 35 to 39
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jacob Smith Greenville PA 309 36 9 1:19:58.80 1:19:58.80 6:06/M
2 AARON ROOD Rocky River OH 702 36 26 1:26:43.70 1:26:43.70 6:37/M
3 David Miceli Shaker Heights OH 361 38 41 1:30:07.90 1:30:07.90 6:53/M
4 Vincent Marino Poland OH 364 39 46 1:30:42.80 1:30:42.80 6:55/M
5 Jim Sabatine 806 35 51 1:32:44.00 1:32:44.00 7:05/M
6 Kevin Guthrie Struthers OH 214 37 52 1:32:52.40 1:32:52.40 7:05/M
7 Mark Gorman Stow OH 368 38 61 1:34:57.60 1:34:57.60 7:15/M
8 Brian King Wexford PA 106 35 68 1:35:54.30 1:35:54.30 7:19/M
9 CORY McCLUSKER Youngstown OH 850 35 75 1:36:20.20 1:36:20.20 7:21/M
10 Brian Spellacy Highland Heights O 375 37 77 1:37:03.30 1:37:03.30 7:25/M
11 Scott Ormerzo Cortland OH 134 39 99 1:41:45.50 1:41:45.50 7:46/M
12 Mark Berger Kittanning PA 200 36 103 1:42:00.70 1:42:00.70 7:47/M
13 TROY LEWIS Cortland OH 840 37 114 1:43:15.20 1:43:15.20 7:53/M
14 J.C. Siembida Salem OH 77 35 117 1:43:43.60 1:43:43.60 7:55/M
15 Joe Vanek Petersburg OH 150 38 124 1:44:12.10 1:44:12.10 7:57/M
16 Damion Pickel Poland OH 38 36 156 1:49:55.60 1:49:55.60 8:23/M
17 Neil Babcock Jamestown PA 250 38 169 1:51:22.80 1:51:22.80 8:30/M
18 Adrian Amedia Canfield OH 109 36 170 1:51:23.90 1:51:23.90 8:30/M
19 Richard Blair Boardman OH 367 35 174 1:51:36.00 1:51:36.00 8:31/M
20 Chris Kozlowski Strongsville OH 380 39 181 1:52:00.30 1:52:00.30 8:33/M
21 Shawn McCormick Campbell OH 124 39 201 1:53:42.40 1:53:42.40 8:41/M
22 Nate Boyd Austintown OH 390 36 202 1:53:55.20 1:53:55.20 8:42/M
23 Vince Hill Youngstown OH 362 35 244 1:57:39.60 1:57:39.60 8:59/M
24 Chris Barker Transfer PA 354 37 249 1:58:33.10 1:58:33.10 9:03/M
25 Jason Sanson Delaware OH 132 37 259 1:59:11.80 1:59:11.80 9:06/M
26 Ethan Kuczkowski Concord OH 331 37 265 1:59:41.90 1:59:41.90 9:08/M
27 Ben Plough Ravenna OH 158 37 284 2:04:43.50 2:04:43.50 9:31/M
28 Anthony Sweeney Cleveland OH 294 38 308 2:09:55.80 2:09:55.80 9:55/M
29 Derek Mihalcin Hubbard OH 805 36 311 2:10:25.20 2:10:25.20 9:57/M
30 Chris Sullivan Mentor OH 252 38 312 2:10:36.80 2:10:36.80 9:58/M
31 William Tucker Dublin OH 155 38 318 2:11:33.80 2:11:33.80 10:03/M
32 Justin Bellini Chagrin Falls OH 41 38 321 2:11:39.70 2:11:39.70 10:03/M
33 Shane Messina Valencia PA 163 35 365 2:20:06.00 2:20:06.00 10:42/M
34 Heath Dorion Youngstown OH 332 39 383 2:27:58.80 2:27:58.80 11:18/M
35 Timothy Ryan Niles OH 374 38 384 2:28:11.60 2:28:11.60 11:19/M
36 David Williamson New Castle PA 206 39 413 2:44:58.00 2:44:58.00 12:36/M
Male 40 to 44
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Kam Lee Middleburg Heights 1 42 8 1:19:54.90 1:19:54.90 6:06/M
2 Doug Basinski Pittsburgh PA 67 40 22 1:24:31.90 1:24:31.90 6:27/M
3 Rich Wisneski Fairlawn OH 172 43 24 1:26:12.00 1:26:12.00 6:35/M
4 Matt Hanks Niles OH 340 40 39 1:29:59.30 1:29:59.30 6:52/M
5 Marc Ivory Shaker Hts OH 821 40 45 1:30:40.30 1:30:40.30 6:55/M
6 Matt Ridel Maumee OH 301 41 57 1:34:08.20 1:34:08.20 7:11/M
7 John Raleigh Shaker Heights OH 310 41 67 1:35:40.50 1:35:40.50 7:18/M
8 LEROY CLARK NEW CASTLE PA 713 43 69 1:35:57.40 1:35:57.40 7:19/M
9 Dan Daum Monongahela PA 211 43 72 1:36:05.40 1:36:05.40 7:20/M
10 Nate Loman Fairlawn OH 139 44 79 1:37:24.80 1:37:24.80 7:26/M
11 Brian Page Wheeling WV 372 43 82 1:38:03.60 1:38:03.60 7:29/M
12 HEATH MORGAN Alliance OH 843 40 93 1:41:21.90 1:41:21.90 7:44/M
13 Mike Piper Wickliffe OH 75 42 94 1:41:28.30 1:41:28.30 7:45/M
14 Ron ll Hudas Massillon OH 201 40 96 1:41:34.20 1:41:34.20 7:45/M
15 Mark Bellini Cleveland Heights 143 41 106 1:42:11.90 1:42:11.90 7:48/M
16 Mark Rogenski Poland OH 95 40 109 1:42:51.10 1:42:51.10 7:51/M
17 Curt Brown Sewickley PA 258 43 110 1:42:56.70 1:42:56.70 7:51/M
18 Eric Paszkowski Glenshaw PA 308 42 118 1:43:45.20 1:43:45.20 7:55/M
19 JIM PITTS Sharpsville PA 705 41 120 1:43:48.20 1:43:48.20 7:55/M
20 David Guerra McDonald OH 89 43 121 1:43:52.10 1:43:52.10 7:56/M
21 John Jones Aurora OH 79 42 122 1:44:02.40 1:44:02.40 7:56/M
22 Eric Ripper Baden PA 336 41 123 1:44:10.10 1:44:10.10 7:57/M
23 Tom Mason McDonald OH 241 43 133 1:45:24.40 1:45:24.40 8:03/M
24 Matthew Sanford Dayton OH 30 42 140 1:46:54.00 1:46:54.00 8:10/M
25 Sean Mee Highland Heights O 316 40 155 1:49:53.20 1:49:53.20 8:23/M
26 Fred Khoury Hudson OH 224 40 191 1:53:14.30 1:53:14.30 8:39/M
27 Robert Johnson Farrell PA 307 40 193 1:53:18.90 1:53:18.90 8:39/M
28 Theodore Denney Youngstown OH 74 41 208 1:54:07.70 1:54:07.70 8:43/M
29 Todd Lu Lowellville OH 349 40 219 1:55:23.80 1:55:23.80 8:48/M
30 MARLON HOWARD HERMITAGE PA 836 40 247 1:58:18.90 1:58:18.90 9:02/M
31 Joe Vasil Broadview Heights 21 43 248 1:58:31.10 1:58:31.10 9:03/M
32 JOHN DILLON Massillon OH 825 43 263 1:59:30.90 1:59:30.90 9:07/M
33 Patrick Bixel Canfield OH 247 40 281 2:02:59.00 2:02:59.00 9:23/M
34 Eric O'Brien Canfield OH 257 40 290 2:05:47.60 2:05:47.60 9:36/M
35 Charlie McQuillan Youngstown OH 280 42 294 2:06:24.10 2:06:24.10 9:39/M
36 Brian Spohn Edinburg PA 345 40 320 2:11:35.60 2:11:35.60 10:03/M
37 Mark Kujala 266 40 352 2:17:47.40 2:17:47.40 10:31/M
38 Joe Sanson McDonald OH 255 42 355 2:18:32.00 2:18:32.00 10:35/M
39 Brian Morris Mentor OH 322 40 367 2:20:29.10 2:20:29.10 10:43/M
40 Chad Rosko Canfield OH 363 43 382 2:27:08.00 2:27:08.00 11:14/M
41 Allen Ryan Niles OH 188 40 385 2:28:12.40 2:28:12.40 11:19/M
42 Rick Kaleda Boardman OH 282 43 387 2:28:30.30 2:28:30.30 11:20/M
43 Patrick Straker Boardman OH 818 42 403 2:33:28.60 2:33:28.60 11:43/M
Male 45 to 49
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 TONY SWAIN Girard OH 849 47 13 1:21:56.00 1:21:56.00 6:15/M
2 Dan Sparks Canton OH 263 46 15 1:22:35.90 1:22:35.90 6:18/M
3 Peter Arbogast Marysville OH 286 45 32 1:27:59.30 1:27:59.30 6:43/M
4 Todd Hanks Twinsburg OH 285 45 34 1:28:55.70 1:28:55.70 6:47/M
5 Philip Scinto Mentor OH 203 47 48 1:32:15.80 1:32:15.80 7:03/M
6 Michael Kayatin North Canton OH 196 45 54 1:33:05.20 1:33:05.20 7:06/M
7 John Armstrong Grove City PA 64 46 88 1:39:06.30 1:39:06.30 7:34/M
8 James Piper Wickliffe OH 76 46 98 1:41:42.90 1:41:42.90 7:46/M
9 John Erme Canton OH 338 47 113 1:43:10.10 1:43:10.10 7:53/M
10 Mark Grapentine Roebling NJ 35 49 119 1:43:47.00 1:43:47.00 7:55/M
11 Jim Crooks Berlin Center OH 166 47 126 1:44:38.70 1:44:38.70 7:59/M
12 Jamie Carr Cuyahoga Falls OH 353 45 129 1:45:01.40 1:45:01.40 8:01/M
13 David Ritter New Middletown OH 192 45 134 1:45:27.90 1:45:27.90 8:03/M
14 John Welsh Willowick OH 213 46 143 1:47:13.00 1:47:13.00 8:11/M
15 WALTER BARNES Warren OH 855 46 144 1:47:19.40 1:47:19.40 8:12/M
16 Jeff Vohs North Canton OH 48 45 157 1:50:00.00 1:50:00.00 8:24/M
17 Les Horvath Youngstown OH 36 48 159 1:50:15.70 1:50:15.70 8:25/M
18 Jeff Barone Boardman OH 37 46 161 1:50:32.20 1:50:32.20 8:26/M
19 Eric Murray Boardman OH 384 45 171 1:51:28.00 1:51:28.00 8:31/M
20 John Kochansky Boardman OH 59 45 178 1:51:49.00 1:51:49.00 8:32/M
21 Terry McFeeders New Philadelphia O 121 47 186 1:52:35.40 1:52:35.40 8:36/M
22 Stephen Flora Youngstown OH 61 48 188 1:52:56.30 1:52:56.30 8:37/M
23 Steve Tepper Beachwood OH 32 46 196 1:53:25.80 1:53:25.80 8:39/M
24 DONALD JOHNSTON Wexford PA 839 45 206 1:54:03.90 1:54:03.90 8:42/M
25 Paul Medved Salem OH 195 47 211 1:54:15.40 1:54:15.40 8:43/M
26 Timothy Higgins Masury OH 395 47 212 1:54:17.10 1:54:17.10 8:43/M
27 Roger Kitzmiller Alliance OH 168 45 230 1:56:49.60 1:56:49.60 8:55/M
28 John Zehentbauer Hanoverton OH 807 47 234 1:57:06.60 1:57:06.60 8:56/M
29 BUBBA MORGAN Alliance OH 842 45 238 1:57:16.80 1:57:16.80 8:57/M
30 Daniel Reed New Castle PA 259 48 245 1:58:08.80 1:58:08.80 9:01/M
31 Ted Martin Warren OH 288 49 278 2:01:55.10 2:01:55.10 9:18/M
32 Brian Bonhomme Boardman OH 26 49 279 2:02:31.70 2:02:31.70 9:21/M
33 Ben Miralia Cleveland OH 229 49 297 2:07:19.40 2:07:19.40 9:43/M
34 Dale Santangelo New Middletown OH 8 48 301 2:08:08.90 2:08:08.90 9:47/M
35 Michael DeSantis New Castle PA 277 46 310 2:10:18.40 2:10:18.40 9:57/M
36 HARRY WAGNER West Salem OH 829 47 317 2:11:26.70 2:11:26.70 10:02/M
37 Michael Jones Poland OH 281 48 327 2:12:51.40 2:12:51.40 10:08/M
38 PATRICK SIRPILLA Massillon OH 824 48 329 2:13:03.60 2:13:03.60 10:09/M
39 Mark Elliott Apollo PA 312 49 331 2:13:12.20 2:13:12.20 10:10/M
40 Brian Frederick Austintown OH 284 48 372 2:21:08.70 2:21:08.70 10:46/M
41 Robert Tate New Springfield OH 144 46 373 2:21:20.80 2:21:20.80 10:47/M
42 Mike Garasic Brookfield OH 306 45 395 2:30:45.90 2:30:45.90 11:30/M
Male 50 to 54
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 David Chinchilla Ambridge PA 164 52 42 1:30:22.30 1:30:22.30 6:54/M
2 Bob Kroupa Canton OH 352 53 64 1:35:28.60 1:35:28.60 7:17/M
3 Ken Smith Warren OH 365 52 76 1:36:35.00 1:36:35.00 7:22/M
4 Eric Matyskiela Wheeling WV 153 51 78 1:37:06.40 1:37:06.40 7:25/M
5 Bert Crooks Eastlake OH 69 51 86 1:38:53.00 1:38:53.00 7:33/M
6 Ronnie Wilson Stow OH 369 52 115 1:43:24.70 1:43:24.70 7:54/M
7 Bill Gardner Belpre OH 6 50 116 1:43:29.30 1:43:29.30 7:54/M
8 ROBERT BROWNING Cleveland OH 837 50 131 1:45:13.20 1:45:13.20 8:02/M
9 Bob George Leavittsburg OH 68 54 142 1:47:02.90 1:47:02.90 8:10/M
10 Daniel Pickle Allison Park PA 303 52 162 1:50:41.70 1:50:41.70 8:27/M
11 DENNIS EARLE Canton OH 827 51 166 1:51:04.80 1:51:04.80 8:29/M
12 Matthew Miller Tiffin OH 120 54 194 1:53:20.40 1:53:20.40 8:39/M
13 John Inghram Willoughby OH 54 53 197 1:53:29.60 1:53:29.60 8:40/M
14 Gary Smesko Youngstown OH 813 54 200 1:53:38.50 1:53:38.50 8:40/M
15 TIMOTHY POWELL Akron OH 854 51 217 1:55:11.10 1:55:11.10 8:48/M
16 Brett Himes Shaker Heights OH 373 53 220 1:55:26.80 1:55:26.80 8:49/M
17 John Hartigan Pittsburgh PA 248 50 222 1:55:52.60 1:55:52.60 8:51/M
18 Bruce Winters Boardman OH 183 52 228 1:56:28.50 1:56:28.50 8:53/M
19 Joe Sanders North Jackson OH 197 52 235 1:57:07.00 1:57:07.00 8:56/M
20 Keith Davis Hubbard OH 804 51 237 1:57:08.70 1:57:08.70 8:56/M
21 Mario Massaro Brecksville OH 190 54 242 1:57:34.40 1:57:34.40 8:58/M
22 Matt Hlebak Austintown OH 23 52 254 1:58:50.60 1:58:50.60 9:04/M
23 Frank Tarantine Youngstown OH 820 53 255 1:58:53.30 1:58:53.30 9:05/M
24 Bruce Willner Youngstown OH 215 53 305 2:09:17.40 2:09:17.40 9:52/M
25 Scott Booth Hudson OH 126 50 330 2:13:05.20 2:13:05.20 10:10/M
26 Sal Sanders North Jackson OH 57 50 351 2:17:44.60 2:17:44.60 10:31/M
27 Craig Peck Corry PA 15 52 376 2:22:38.20 2:22:38.20 10:53/M
Male 55 to 59
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Joe Sliman Boardman OH 80 57 49 1:32:24.90 1:32:24.90 7:03/M
2 Guy Gadomski Kirtland OH 230 55 56 1:33:28.10 1:33:28.10 7:08/M
3 Joe Winch Salem OH 156 55 92 1:40:50.40 1:40:50.40 7:42/M
4 BRUCE WINER Akron OH 844 57 111 1:42:59.50 1:42:59.50 7:52/M
5 Tony Altiero Ely MN 209 57 127 1:44:43.70 1:44:43.70 8:00/M
6 Bob Hardman East Liverpool OH 146 58 130 1:45:09.90 1:45:09.90 8:02/M
7 Andy Rattray Willoughby OH 70 55 135 1:45:36.50 1:45:36.50 8:04/M
8 Stephen DiAntonio Gibsonia PA 290 55 138 1:46:11.20 1:46:11.20 8:06/M
9 Charles Baker Amherst OH 346 57 147 1:48:11.50 1:48:11.50 8:15/M
10 Stephen Begezda Poland OH 392 57 192 1:53:16.40 1:53:16.40 8:39/M
11 Eric Hughes Pittsburgh PA 29 55 199 1:53:33.50 1:53:33.50 8:40/M
12 Joe Lucci Poland OH 385 59 203 1:53:56.30 1:53:56.30 8:42/M
13 Butch Dillon Cortland OH 127 57 209 1:54:07.80 1:54:07.80 8:43/M
14 John Zajac Youngstown OH 173 55 218 1:55:11.90 1:55:11.90 8:48/M
15 David Fair Pittsburgh PA 43 58 272 2:00:22.60 2:00:22.60 9:11/M
16 Larry Sargent Boardman OH 811 59 300 2:07:57.20 2:07:57.20 9:46/M
17 Mark Evans Columbiana OH 191 58 397 2:31:40.80 2:31:40.80 11:35/M
18 Michael Carney Struthers OH 140 56 402 2:33:05.50 2:33:05.50 11:41/M
19 Harry Butson Pittsburgh PA 65 59 405 2:35:26.70 2:35:26.70 11:52/M
Male 60 to 64
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jim Warner Louisville OH 169 64 177 1:51:46.70 1:51:46.70 8:32/M
2 JAMES SMITH Orwell OH 822 60 184 1:52:10.30 1:52:10.30 8:34/M
3 John Plough Ravenna OH 159 64 252 1:58:41.50 1:58:41.50 9:04/M
4 David Wilkes Orwell OH 71 62 264 1:59:36.70 1:59:36.70 9:08/M
5 EUGENE McCLAIN Monaca PA 831 60 274 2:00:39.80 2:00:39.80 9:13/M
6 Perry Bowlin Alliance OH 228 61 299 2:07:46.70 2:07:46.70 9:45/M
7 Niall Corrigan Hudson OH 14 61 381 2:25:45.20 2:25:45.20 11:08/M
8 Charlie Van Horn Columbiana OH 45 60 421 2:54:00.80 2:54:00.80 13:17/M
Male 65 to 69
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 JOHN DAVIS Kinsman OH 830 66 213 1:54:26.80 1:54:26.80 8:44/M
2 Paul Paroz Burghill OH 239 69 214 1:54:27.60 1:54:27.60 8:44/M
3 Harry Green Aliquippa PA 93 65 229 1:56:32.60 1:56:32.60 8:54/M
4 Ron Kuzma Canfield OH 161 65 371 2:20:58.10 2:20:58.10 10:46/M
5 Bill Meadows Boardman OH 24 69 388 2:28:32.70 2:28:32.70 11:20/M
Male 70 and over
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Lou Alaksin New Galilee PA 212 71 180 1:51:53.20 1:51:53.20 8:32/M
2 Richard Albaugh New Philadelphia O 279 74 374 2:21:51.80 2:21:51.80 10:50/M
3 George Bartholomew Leavittsburg OH 165 73 398 2:32:12.20 2:32:12.20 11:37/M