THE MARSHALL MANGLER 50K
Age Group Results
November 11, 2012
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Overall Female OVERALL 50K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Graham Wexford PA 36 27 8 5:14:52.60 10:09/M
2 Katie Kuttenkuler Erie PA 47 28 13 5:31:13.40 10:41/M
3 Brynn Aljoe Pittsburgh PA 1 20 18 5:46:12.50 11:10/M
Overall Female MASTERS 50K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Marshall cranberry twp PA 51 41 20 5:48:39.40 11:15/M
2 Edna Spang Gibsonia PA 79 44 26 6:09:18.80 11:55/M
3 Sophia Ruiz New York NY 73 43 38 6:31:00.00 12:37/M
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Fithian Columbus OH 30 24 28 6:14:49.50 12:05/M
2 Jaime Carnahan Sewickley PA 21 35 30 6:23:34.30 12:22/M
3 Sarah Obernauer Pittsburgh PA 59 25 32 6:24:20.40 12:24/M
4 Jennifer Currie Pittsburgh PA 26 34 33 6:24:21.10 12:24/M
5 Inna Borisov Wexford PA 10 42 42 6:34:54.30 12:44/M
6 Allison Jeric Salem OH 43 31 43 6:36:26.70 12:47/M
7 Gineen Jarnevich valencia PA 42 46 46 6:42:18.30 12:59/M
8 Audrey Burgoon Pittsburgh PA 17 52 50 7:01:18.60 13:35/M
9 Saur Lumbantoruan West Mifflin PA 48 60 56 7:18:21.90 14:08/M
10 Kimberly Preast Pittsburgh PA 66 30 61 7:28:15.70 14:28/M
11 Shannon Stevenson Pittsburgh PA 83 29 64 7:38:33.30 14:48/M
12 Deirdre Amos Pittsburgh PA 2 30 71 7:55:14.80 15:20/M
13 Aliza Breault Moon Township PA 11 41 73 7:55:55.40 15:21/M
14 Alisha Glasgow Mercer PA 34 45 74 7:56:48.60 15:23/M
15 Tiffany Hrach Meadville PA 39 34 75 7:56:48.80 15:23/M
16 Adrian Crouch Port Vue PA 25 24 76 8:14:16.00 15:57/M
17 MORGAN MIDGLEY 99 24 77 8:18:12.40 16:04/M
18 Jennifer Brown Pittsburgh PA 14 28 78 8:18:18.60 16:04/M
19 Angelina Yanez Pittsburgh PA 94 52 80 8:30:06.10 16:27/M
20 Wendy Norman Latrobe PA 58 41 81 8:30:07.10 16:27/M
Overall Male OVERALL 50K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Bartle Pittsburgh PA 5 36 1 4:30:06.00 8:43/M
2 Devon Olson North Braddock PA 60 24 2 4:55:58.70 9:33/M
3 Curtis Royek Corry PA 72 15 3 5:02:10.20 9:45/M
Overall Male MASTERS 50K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Toogood Bethel Park PA 90 43 4 5:06:12.80 9:53/M
2 Bill Thompson Allison park PA 89 46 7 5:13:48.00 10:07/M
3 ERIC DEUTSCH 97 41 12 5:31:01.40 10:41/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Hankinson Pittsburgh PA 37 39 5 5:10:37.80 10:01/M
2 MATT MAVCLAIR 70 34 6 5:11:36.30 10:03/M
3 Chris Rotelli Gibsonia PA 71 38 9 5:19:17.70 10:18/M
4 Andrew Brown Pittsburgh PA 13 26 10 5:22:39.80 10:24/M
5 Craig Caylor New Castle PA 23 39 11 5:24:34.30 10:28/M
6 ROB HALL 98 28 14 5:41:46.30 11:01/M
7 Kevin Brodsky Hanover PA 12 31 15 5:42:51.90 11:04/M
8 Patrick McGovern Aliquippa PA 54 22 16 5:44:05.90 11:06/M
9 Seth Murray Cranberry Twp PA 56 29 17 5:45:08.40 11:08/M
10 Paul Ralyea Washington DC 69 45 19 5:48:28.20 11:14/M
11 Shaun Huppertz Chicora PA 40 46 21 5:53:26.30 11:24/M
12 Fraser Kitchell Pittsburgh PA 45 29 22 5:54:49.70 11:27/M
13 Stan Strzempek Pittsburgh PA 86 39 23 5:56:05.80 11:29/M
14 Jason Rigatti PITTSBURGH PA 74 24 24 6:05:06.80 11:47/M
15 Dan Stasny Fairfield PA 81 45 25 6:06:29.80 11:49/M
16 Gary Buchan pittsburgh PA 16 55 27 6:11:26.50 11:59/M
17 Jason Slepsky Sewickley PA 77 35 29 6:22:53.90 12:21/M
18 JORDAN NANCE 100 25 31 6:23:42.10 12:23/M
19 Jeff Ward Pittsburgh PA 91 37 34 6:26:09.90 12:27/M
20 Tucker Burr Pittsburgh PA 18 28 35 6:30:31.80 12:36/M
21 Tim Piper Monroeville PA 65 50 36 6:30:41.80 12:36/M
22 Jim Arthur Gibsonia PA 3 39 37 6:30:43.80 12:36/M
23 Mark Cangemi Oil City PA 20 23 39 6:31:32.80 12:38/M
24 Daniel Stolick Wexford PA 84 40 40 6:32:32.50 12:40/M
25 Robert Prelerson Sharpsville PA 67 56 41 6:33:56.50 12:42/M
26 Kurt Byrnes Upper St. Clair PA 19 49 44 6:40:03.70 12:54/M
27 Michael Pease Beaver Falls PA 63 37 45 6:40:10.70 12:55/M
28 Bill Casey Latrobe PA 22 44 47 6:46:20.70 13:06/M
29 Philip Westlake Murrysville PA 93 41 48 6:50:47.50 13:15/M
30 Brian Hart PEPPER PIKE OH 38 45 49 6:54:07.20 13:22/M
31 Daniel Nesbit Waterford VA 57 21 51 7:07:08.30 13:47/M
32 Matt McGinn Sparta NJ 53 20 52 7:07:08.50 13:47/M
33 Greg Mannerberg N. Huntingdon PA 50 19 53 7:11:08.40 13:54/M
34 Richard Glasgow Mercer PA 35 49 54 7:14:45.00 14:01/M
35 Erik Fargo Washington PA 29 25 55 7:16:10.80 14:04/M
36 Derek Stevens Pittsburgh PA 82 38 57 7:19:16.10 14:10/M
37 Patrick Schneider Latrobe PA 75 26 58 7:19:30.60 14:11/M
38 Ken Zellars Valencia PA 96 63 59 7:24:43.00 14:21/M
39 Chris Monasmith Mechanicsburg PA 55 31 60 7:27:27.00 14:26/M
40 Eamonn Clements Wexford PA 24 29 62 7:29:27.40 14:30/M
41 Matthew Johnson Pittsburgh PA 44 32 63 7:38:33.10 14:48/M
42 Adam Puhak Pittsburgh PA 68 30 65 7:39:02.60 14:48/M
43 Jayson Bashor Cranberry Twp PA 6 35 66 7:39:51.60 14:50/M
44 Jeff Mason Ligonier PA 52 39 67 7:43:22.60 14:57/M
45 Karl Zellars Valencia PA 95 26 68 7:51:31.50 15:13/M
46 Brian Cuturilo irwin PA 27 43 69 7:52:15.70 15:14/M
47 Jeffrey Bauer Philadelphia PA 7 36 70 7:52:52.60 15:15/M
48 Gregory Paustenbach Verona PA 62 28 72 7:55:47.70 15:21/M
49 Jonathan Geiman Carlisle PA 33 30 79 8:20:08.10 16:08/M
50 JIM WEAVER 78 55 82 8:32:43.10 16:32/M