BEAVER VOL.FIRE DEPT RACES
Age Group Results
June 02, 2012
Results by Miles of Smiles Timing Services
Overall Female OVERALL 10K Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jennifer Priest Beaver PA 37 17 43:33.80 7:01/M
2 Alysha Bartosh Moon Township PA 31 21 44:44.10 7:13/M
3 Kelly Teapole Beaver PA 37 22 44:59.20 7:15/M
Overall Female MASTERS 10K Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cindy Grimm Industry PA 60 46 49:39.80 8:00/M
Female 13 to 15
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Emily Monit Beaver PA 13 99 1:03:22.90 10:13/M
2 Alexis Teny 14 104 1:04:05.50 10:20/M
Female 16 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Megan Peluso Beaver Falls PA 16 31 46:12.30 7:27/M
2 Mary Russell 18 97 1:02:19.40 10:03/M
Female 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Meg Kay Steubenville OH 21 60 52:32.70 8:28/M
2 Jessica Leslie Beaver Falls PA 22 72 54:36.00 8:48/M
3 Megan Eyre Pittsburgh PA 23 83 57:17.50 9:14/M
4 Rachel Eggert Pittsburgh PA 23 93 1:00:18.60 9:44/M
5 Krista Helsel Beaver PA 24 101 1:03:30.50 10:15/M
Female 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jessica Wormald Aliquippa PA 25 30 45:59.00 7:25/M
2 Danielle Lucas Pittsburgh PA 26 37 47:06.40 7:36/M
3 Leigh Anne Shubert Cranberry Township 25 42 48:43.80 7:51/M
4 Tammy Selzer New Brighton PA 28 45 49:21.40 7:58/M
5 Malia Percic Beaver Falls PA 27 54 50:50.80 8:12/M
6 Lisa Cilli Industry PA 29 63 52:41.40 8:30/M
7 Jayann Freidhoff Beaver PA 28 64 52:45.80 8:30/M
8 Amanda Cartmel 26 69 54:06.50 8:44/M
9 Kelly Riedel Pittsburgh PA 25 74 54:48.20 8:50/M
10 Sara Hazen Pittsburgh PA 26 84 57:23.10 9:15/M
11 Amy Johnson Pittsburgh PA 25 89 58:12.70 9:23/M
12 Tami Shimko Aliquippa PA 25 90 58:14.90 9:24/M
13 Shelby Angelo New Brighton PA 28 92 58:41.60 9:28/M
Female 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Daisy Stone Hookstown PA 31 34 46:31.20 7:30/M
2 Veronica Burnsworth Monaca PA 31 39 47:33.90 7:40/M
3 Meredith Deichler 30 47 49:45.60 8:01/M
4 Stacie Doughty Industry PA 33 61 52:34.00 8:29/M
5 Tara Bickerstaff Monaca PA 31 62 52:35.20 8:29/M
6 Renee Wilson 34 78 55:34.10 8:58/M
7 Tara Kennedy Ellwood City PA 31 82 57:07.80 9:13/M
8 Amanda Cagno 31 94 1:00:27.90 9:45/M
Female 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Andrea Plubell Oakdale PA 38 44 49:21.10 7:58/M
2 Dannielle Ripper Baden PA 37 76 55:23.10 8:56/M
3 Natalie Latal PA 36 77 55:23.30 8:56/M
4 Stephanie Kowal Pittsburgh PA 37 103 1:03:40.80 10:16/M
5 Jennifer Brereton Salineville OH 39 108 1:11:12.20 11:29/M
6 Kristen Bailey Ellwood City PA 35 109 1:12:44.90 11:44/M
Female 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Chris Traynor 40 50 50:05.10 8:05/M
2 Nancy Korcinsky Beaver PA 40 73 54:40.60 8:49/M
3 Lainie Liptak Beaver PA 41 91 58:17.10 9:24/M
4 Lisa Monit Beaver PA 43 105 1:06:03.60 10:39/M
5 Stacie Stonebraker Aliquippa PA 41 106 1:06:39.90 10:45/M
6 Anne Becker Aliquippa PA 42 107 1:09:32.10 11:13/M
Female 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Michelle Swogger New Castle PA 47 111 1:17:39.60 12:31/M
Female 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sabine Kane New Brighton PA 52 58 52:06.40 8:24/M
2 BETH BOYD 52 71 54:34.70 8:48/M
3 Kelly Dauka 51 95 1:00:39.40 9:47/M
4 Janet Mikula Aliquippa PA 51 98 1:02:28.80 10:05/M
Female 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Irene McAllister Monaca PA 57 87 57:45.00 9:19/M
2 Judy Anders Beaver PA 55 102 1:03:38.10 10:16/M
Overall Male OVERALL 10K Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jaron Martin Hookstown PA 19 1 35:18.90 5:42/M
2 Madison Goodman Harmony PA 18 2 37:40.40 6:05/M
3 Douglas Basinski Pittsburgh PA 41 3 37:46.30 6:05/M
Overall Male MASTERS 10K Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Doug Harmon 41 4 38:32.70 6:13/M
Male 16 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kylan Hill Cranberry Township 18 5 39:28.90 6:22/M
2 Jacob Biskup Monaca PA 18 10 41:47.80 6:44/M
3 Logan Russell 19 13 42:43.30 6:53/M
4 John Rutkowski 16 48 49:47.30 8:02/M
5 Joseph Benscoter Beaver PA 18 100 1:03:24.20 10:14/M
6 Fou Swogger New Castle PA 16 110 1:17:35.90 12:31/M
Male 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tom Johnson Coraopolis PA 20 7 40:35.30 6:33/M
Male 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Joe Welch Pittsburgh PA 27 11 42:06.50 6:47/M
2 Zachary Best Pittsburgh PA 25 14 42:49.50 6:54/M
3 Ben Foxall 28 24 45:08.10 7:17/M
4 Jim Christiana Beaver PA 28 33 46:27.70 7:30/M
5 Tyler Koziar Ambridge PA 25 36 46:59.00 7:35/M
6 Alan Slipak Tannersville PA 25 59 52:26.40 8:27/M
7 Jordan Wood Beaver PA 29 67 53:21.60 8:36/M
8 Jonathan Rios Industry PA 27 79 55:49.70 9:00/M
9 Andrew Kirish Ambridge PA 29 96 1:01:20.40 9:54/M
Male 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Matt Sudak Mars PA 33 6 39:59.70 6:27/M
2 Michael Mares Pittsburgh PA 32 20 44:43.60 7:13/M
3 Robert Bartosh Moon Township PA 33 28 45:43.40 7:22/M
4 Christopher Snodgrass Pittsburgh PA 31 35 46:49.90 7:33/M
5 Drew Howard McDonald PA 34 52 50:30.50 8:09/M
6 John Fink 33 70 54:26.30 8:47/M
7 Brian Meyer Beaver PA 31 80 56:24.60 9:06/M
Male 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 John Bartus Baden PA 38 32 46:17.10 7:28/M
2 George Woods Pittsburgh PA 37 38 47:25.60 7:39/M
3 Valentine Brkich Beaver PA 37 40 47:57.00 7:44/M
4 Rob Stoudt Beaver PA 37 56 50:59.10 8:13/M
5 Travis Bailey Ellwood City PA 35 68 53:57.80 8:42/M
6 Jesse Doutt New Brighton PA 37 86 57:34.70 9:17/M
Male 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Darrell Martin 42 8 41:02.00 6:37/M
2 Eric Ripper Baden PA 41 18 43:49.80 7:04/M
3 Rodney Brown 44 19 44:23.20 7:10/M
4 Robert Sforza Moon Township PA 41 23 45:02.10 7:16/M
5 Dustin Langley East Liverpool PA 40 29 45:46.80 7:23/M
6 Mike Rossi 41 43 48:46.20 7:52/M
7 Tim Drouin Cranberry Township 44 88 58:05.30 9:22/M
Male 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Scott Rodenbeck Beaver Falls PA 47 9 41:41.00 6:43/M
2 Lenny Yensull Ellwood City PA 49 75 55:09.50 8:54/M
3 Breck Hall Beaver PA 46 85 57:29.20 9:16/M
Male 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mike Romzy 50 15 43:19.90 6:59/M
2 Jeff McNicol Beaver PA 51 16 43:33.00 7:01/M
3 John Zack 54 49 49:59.40 8:04/M
4 Doug Dauka 53 53 50:41.10 8:10/M
5 Rick Cavaliene 54 55 50:55.40 8:13/M
6 Dan Parsons Aliquippa PA 50 65 52:54.80 8:32/M
Male 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Stephen George Rochester PA 57 12 42:38.10 6:53/M
2 BOB HARDMAN EAST LIVERPOOL OH 58 26 45:25.50 7:20/M
3 Curtis Feldmeier 58 27 45:39.80 7:22/M
4 Mark Eschenfelder Beaver PA 56 41 48:21.40 7:48/M
5 Tom Heid Aliquippa PA 57 51 50:25.30 8:08/M
6 BOONE WEATHERLY ALIQUIPPA PA 58 57 52:01.40 8:23/M
7 Bob Carroll 57 81 56:54.60 9:11/M
Male 60 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Curt Grimm Industry PA 63 25 45:21.40 7:19/M
2 Bob Fisher 62 66 53:13.50 8:35/M