BUFFALO CREEK HALF MARATHON
Age Group Results
October 16, 2010
Results By Miles of Smiles Timing Services
HALF MARATHON
Overall Female OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Leslie Kramer 33 19 1:24:59.30 6:29/M
2 Tricia Keen 33 27 1:28:03.40 6:43/M
3 Laura Cherchuck Pittsburgh PA 23 32 1:30:29.40 6:54/M
Overall Female MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Paula Bennett 45 41 1:32:31.20 7:04/M
2 Susan Moury Cranberry Township 40 78 1:37:30.50 7:27/M
3 Dorothy Moxie SARVER PA 45 86 1:38:12.20 7:30/M
Female 1 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Megan Burr Fombell PA 18 280 1:56:04.30 8:52/M
2 Elisabeth Henderson Stoneboro PA 19 285 1:56:35.00 8:54/M
3 Kayla Jones Syracuse NY 14 310 1:58:19.30 9:02/M
4 Emily Henderson Stoneboro PA 17 328 1:59:07.70 9:06/M
5 Morgan Boyd White Oak PA 13 411 2:10:05.90 9:56/M
6 Erin Edmiston Hollidaysburg PA 19 422 2:10:54.30 10:00/M
7 Madison Kraus 17 452 2:15:49.50 10:22/M
8 Gabrielle Anthony Butler PA 17 522 2:42:50.50 12:26/M
Female 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Melanie Lutz Sarver PA 22 70 1:36:18.20 7:21/M
2 Leanna Stitt New Kensington PA 24 123 1:42:34.20 7:50/M
3 Danielle Lucas Burgettstown PA 24 155 1:46:06.70 8:06/M
4 Ngani Ndimbie 23 180 1:48:53.20 8:19/M
5 Grace Smor West Newton PA 21 211 1:51:01.90 8:28/M
6 Sara Fritz Cabot PA 21 265 1:55:07.80 8:47/M
7 Stephanie Hinchberger Sarver PA 22 307 1:58:01.80 9:01/M
8 Ashley Pawlicki PITTSBURGH PA 23 349 2:01:51.80 9:18/M
9 Erin Deck West Sunbury PA 24 392 2:07:35.80 9:44/M
10 Tasha Myers Freeport PA 24 461 2:17:50.80 10:31/M
11 Nicole McCandless Pittsburgh PA 24 508 2:33:56.20 11:45/M
12 Abigail Krivak Butler PA 24 526 2:50:23.80 13:00/M
Female 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lauren Howell 25 42 1:32:32.60 7:04/M
2 Natalie Eaton Aliquippa PA 29 96 1:39:06.70 7:34/M
3 Emily Frankhouser Erie PA 27 101 1:39:32.50 7:36/M
4 Andrea Patmore Erie PA 28 113 1:41:33.70 7:45/M
5 Dana Riether South Park PA 25 145 1:44:55.50 8:01/M
6 Leigh-Anne Williams Franklin PA 26 156 1:46:10.00 8:06/M
7 Kate Stuart Gibsonia PA 29 173 1:47:59.70 8:15/M
8 Heidi Burtt Coraopolis PA 28 230 1:52:30.30 8:35/M
9 Jen Beachem Butler PA 27 255 1:54:08.50 8:43/M
10 CARLA FUNFER Boyers PA 28 267 1:55:10.40 8:47/M
11 Monica Cooney Pittsburgh PA 26 274 1:55:42.80 8:50/M
12 Lily Matusiak Washington DC 25 281 1:56:10.30 8:52/M
13 Bethany Hofstetter Allison Park PA 26 302 1:57:48.90 9:00/M
14 Laura Palilla Pittsburgh PA 26 335 1:59:50.30 9:09/M
15 Lindsay Roberts Woodbridge NJ 26 340 2:00:37.40 9:12/M
16 Lana Tharnish Seven Fields PA 28 341 2:00:46.80 9:13/M
17 Amy Smith Moon Township PA 28 359 2:03:16.70 9:25/M
18 Laura Villanova Pittsburgh PA 27 371 2:04:55.00 9:32/M
19 Leah Makepeace Pittsburgh PA 27 386 2:07:18.10 9:43/M
20 Emily Leone Pittsburgh PA 26 397 2:08:06.30 9:47/M
21 Atta Gueye Oakmont PA 28 399 2:08:42.10 9:49/M
22 Brandie Suchevich Lower Burrell PA 25 420 2:10:42.30 9:59/M
23 sarah Wallace Pittsburgh PA 29 440 2:12:59.90 10:09/M
24 Stacy Martin East Brady PA 29 455 2:16:45.20 10:26/M
25 Katherine Coperich Carnegie PA 28 465 2:19:37.30 10:39/M
26 Jennifer Gibala Brandywine MD 29 504 2:32:05.40 11:37/M
27 Laura Wiens 27 507 2:32:40.40 11:39/M
28 Rachel Shurina Tarentum PA 28 518 2:39:55.90 12:12/M
29 Lindsey Jewart Butler PA 28 541 3:18:59.30 15:11/M
Female 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Liz Kennon Pittsburgh PA 31 38 1:32:13.60 7:02/M
2 Daria Diaz DuBois PA 33 64 1:35:53.30 7:19/M
3 Keri Spell Pittsburgh PA 31 133 1:43:41.30 7:55/M
4 Julie Doyle Ebensburg PA 30 149 1:45:26.20 8:03/M
5 Tami Sari 32 157 1:46:13.00 8:06/M
6 ANNE KURZDORFER CORAOPOLIS PA 30 165 1:47:11.50 8:11/M
7 Jillian Lavelle Zelienople PA 31 175 1:48:07.50 8:15/M
8 Angela Marchiori Cranberry Twp. PA 31 182 1:48:54.90 8:19/M
9 Avery Lawson Evans City PA 33 186 1:49:15.30 8:20/M
10 Stephanie Verdecchia Ellwood City PA 33 208 1:50:53.00 8:28/M
11 Kati Beckes New Kensington PA 34 245 1:53:34.20 8:40/M
12 Collen Patel 33 263 1:54:59.80 8:47/M
13 Tracy Newman Avalon PA 31 264 1:55:07.70 8:47/M
14 Christi Novak Mars PA 30 271 1:55:26.40 8:49/M
15 Nancy Bilger Cranberry Twp PA 33 283 1:56:14.20 8:52/M
16 Jaclyn Bauer Lucinda PA 33 295 1:57:37.10 8:59/M
17 Julie Chase Youngsville PA 31 303 1:57:53.40 9:00/M
18 Pamela VanHaitsma Pittsburgh PA 31 317 1:58:36.40 9:03/M
19 Julie Anderson Gibsonia PA 30 319 1:58:39.40 9:03/M
20 Crystal Stanionis Bozeman MT 34 358 2:03:10.40 9:24/M
21 Melissa Jungling Butler PA 30 368 2:04:37.90 9:31/M
22 Sarah Bradley 32 379 2:06:14.90 9:38/M
23 Kim Kelley Munhall PA 30 385 2:07:18.00 9:43/M
24 Tricia Somerville Greensburg PA 33 389 2:07:34.10 9:44/M
25 Autumn Heinz Ellwood City PA 32 401 2:08:49.90 9:50/M
26 Megan O'Hara Mars PA 34 413 2:10:08.70 9:56/M
27 Becky Hinterlan 32 428 2:11:45.80 10:03/M
28 Jennifer Currie Pittsburgh PA 32 432 2:12:32.80 10:07/M
29 Sarah Ryms Pittsburgh PA 30 433 2:12:33.40 10:07/M
30 Amy Welsh Pittsburgh PA 31 434 2:12:40.30 10:08/M
31 Jennifer McClain cranberry township 32 436 2:12:47.60 10:08/M
32 Erica Lesko Gibsonia PA 31 439 2:12:56.10 10:09/M
33 Erin Sypin Bunola PA 34 460 2:17:22.40 10:29/M
34 Justine Gunvalsen Mentor OH 32 466 2:19:43.30 10:40/M
35 Alicia Rath Mars PA 31 468 2:20:05.90 10:42/M
36 Jennifer Do Mars PA 30 473 2:21:04.30 10:46/M
37 Holly Dynoske West Mifflin PA 33 500 2:30:35.60 11:30/M
38 Amanda McKibben Pittsburgh PA 32 503 2:32:01.40 11:36/M
39 Abby Collins Oakmont PA 30 516 2:39:46.10 12:12/M
40 Kristen Ginzburg Springdale PA 34 525 2:47:10.20 12:46/M
41 Melinda McConnell Butler PA 34 528 2:51:33.40 13:06/M
42 Shelley Collins Pittsburgh PA 30 531 2:55:30.50 13:24/M
43 Crystal Tucker Pittsburgh PA 32 532 2:55:31.00 13:24/M
44 Meghan Taggart Gibsonia PA 31 533 3:02:41.00 13:57/M
45 Elizabeth Verhelle annapolis MD 32 536 3:06:10.00 14:13/M
Female 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kristin Udvari 35 36 1:31:22.90 6:58/M
2 Dianne Zalenski Mars PA 37 66 1:35:59.30 7:20/M
3 Erin Nicotra Cranberry Twp. PA 35 75 1:37:10.30 7:25/M
4 Michelle Carnicelli Mars PA 35 166 1:47:13.00 8:11/M
5 Tammy Williams McMurray PA 36 167 1:47:16.70 8:11/M
6 lori malazich glenshaw PA 37 169 1:47:32.40 8:13/M
7 Ellen Banick-Kellar 38 176 1:48:42.10 8:18/M
8 Jen Broadhurst Pittsburgh PA 39 179 1:48:52.80 8:19/M
9 Jessica Garrity Pittsburgh PA 35 190 1:49:32.20 8:22/M
10 Jinny Hertweck 38 219 1:51:29.80 8:31/M
11 Gail Groninger Pittsburgh PA 38 221 1:51:51.50 8:32/M
12 Michelle Puthenpurayil Pittsburgh PA 38 241 1:53:08.40 8:38/M
13 Wendy McDonald Bethel Park Pa PA 37 251 1:53:46.30 8:41/M
14 Wendy Gordon Pittsburgh PA 39 259 1:54:38.70 8:45/M
15 Tracey Smith Valencia PA 37 260 1:54:39.60 8:45/M
16 Holly Depew Renfrew PA 38 268 1:55:18.80 8:48/M
17 Misty Lytle Beaver PA 35 293 1:57:19.00 8:57/M
18 Wendy Smith 39 301 1:57:41.40 8:59/M
19 Nicole Khoury Cranberry Township 39 306 1:58:01.70 9:01/M
20 Heather Cianfrocco Gibsonia PA 37 321 1:58:46.60 9:04/M
21 Susan Moschos Pittsburgh PA 38 331 1:59:17.40 9:06/M
22 Amy Leonard Cranberry Township 35 333 1:59:35.70 9:08/M
23 Janel Reedy Saxonburg PA 37 337 2:00:11.70 9:10/M
24 Elena Sheina Pittsburgh PA 36 346 2:01:10.10 9:15/M
25 Krista Novak Evans City PA 39 348 2:01:27.10 9:16/M
26 Natalie Latal 35 362 2:03:28.40 9:25/M
27 KELLY DIAMOND Freeport PA 37 367 2:04:27.10 9:30/M
28 Mary Arnstein 35 373 2:05:39.50 9:35/M
29 Laura Bogacz Gibsonia PA 38 387 2:07:30.00 9:44/M
30 Cherie River Pittsburgh PA 37 394 2:07:41.00 9:45/M
31 Kristen Magdelinic Cranberry Township 36 395 2:07:56.70 9:46/M
32 Tara Everson Mars PA 37 400 2:08:44.90 9:50/M
33 Kara Gardner Glenshaw PA 36 405 2:09:03.80 9:51/M
34 Leigh Ann Sobzack bethel park PA 38 408 2:09:32.30 9:53/M
35 Jennifer Coates Bethel Park PA 35 423 2:11:15.40 10:01/M
36 Brandy Horvath Butler PA 39 449 2:14:28.50 10:16/M
37 LuAnn Scarton McMurray PA 38 471 2:20:37.30 10:44/M
38 Julie Tarasi ALLISON PARK PA 38 480 2:21:58.80 10:50/M
39 Gerlinde Christian Ford City PA 37 482 2:22:05.60 10:51/M
40 Shelly Kennedy McKeesport PA 38 485 2:23:05.80 10:55/M
41 Kathleen Hilliard Butler PA 37 494 2:27:04.60 11:14/M
42 Tama Bentley Cranberry Township 36 501 2:30:38.00 11:30/M
43 Julie Mehler Sharpsville PA 35 505 2:32:27.40 11:38/M
44 Tiffany Kriberney Cabot PA 35 514 2:39:10.10 12:09/M
45 Miranda Mallet Houston TX 36 534 3:02:41.40 13:57/M
46 Alana Heinle annapolis MD 35 537 3:06:10.15 14:13/M
Female 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 KELLY KOMOROWSKI Avella PA 42 97 1:39:11.90 7:34/M
2 Tara OBrien Pittsburgh PA 44 121 1:42:09.90 7:48/M
3 Marilyn Fisher Cheswick PA 43 132 1:43:40.00 7:55/M
4 Nina Bell 44 137 1:44:04.50 7:57/M
5 Sarah Berman Pittsburgh PA 43 140 1:44:31.90 7:59/M
6 gineen dutkovic valencia PA 44 198 1:50:14.50 8:25/M
7 Michele Brickner baden PA 40 199 1:50:15.50 8:25/M
8 Sue Evanchak North Huntingdon P 41 205 1:50:43.50 8:27/M
9 Amy Amadee Freeport PA 44 215 1:51:28.60 8:31/M
10 Mary Hawk Pittsburgh PA 43 220 1:51:44.80 8:32/M
11 Kristine Poloyac Cranberry Township 40 224 1:51:58.90 8:33/M
12 Carleen Latess Cranberry Twp. PA 43 226 1:52:01.70 8:33/M
13 Rebecca Chuck Newport OR 41 228 1:52:16.50 8:34/M
14 Amy Condrick Cranberry Twp PA 40 284 1:56:33.90 8:54/M
15 Alisha Glasgow Mercer PA 43 294 1:57:25.40 8:58/M
16 Maria Townsend Pittsburgh PA 44 299 1:57:41.10 8:59/M
17 Julie Codispot Butler PA 40 309 1:58:07.80 9:01/M
18 Jen Mecejka 40 320 1:58:42.10 9:04/M
19 Elizabeth Jobe Pittsburgh PA 42 324 1:59:00.30 9:05/M
20 Amy Getsay Butler PA 40 342 2:00:52.60 9:14/M
21 Leone Hermans-Blackbu Moon Twp PA 40 343 2:00:54.50 9:14/M
22 Heather Venesky cabot PA 40 347 2:01:21.50 9:16/M
23 Caroline Barmen Pittsburgh PA 40 350 2:02:01.20 9:19/M
24 Dana Grau Gibsonia PA 41 351 2:02:01.30 9:19/M
25 Paula Ledbetter Beaver PA 44 361 2:03:25.30 9:25/M
26 Mary Rothen Emlenton PA 41 365 2:04:11.30 9:29/M
27 Teri Dornback Pittsburgh PA 43 375 2:05:57.90 9:37/M
28 Ellen Giarrusso Pittsburgh PA 41 376 2:05:58.10 9:37/M
29 Nanette Paracca Fombell PA 40 380 2:06:31.70 9:39/M
30 Jennifer Cadamore Cabot PA 43 382 2:07:07.30 9:42/M
31 Cindy Tipper Pittsburgh PA 43 418 2:10:35.00 9:58/M
32 Linda Ryan Valencia PA 41 426 2:11:42.20 10:03/M
33 Rhonda Kuminkoski Butler PA 40 427 2:11:45.60 10:03/M
34 Kelley Morrone Cranberry Twp. PA 42 430 2:11:56.00 10:04/M
35 Mary Bishop Pittsburgh PA 40 443 2:13:24.80 10:11/M
36 Karen Kavanagh Cranberry Twp PA 42 469 2:20:07.50 10:42/M
37 Jennifer White Pittsburgh PA 40 472 2:20:38.60 10:44/M
38 Ruth Cochran Chicora PA 42 475 2:21:18.20 10:47/M
39 Laura Augustine Butler PA 40 476 2:21:21.20 10:47/M
40 Denise Curry Glenshaw PA 41 478 2:21:35.10 10:48/M
41 Joline Atkins Beaver PA 41 479 2:21:47.30 10:49/M
42 Susan Miller 40 484 2:23:03.30 10:55/M
43 terri-ann gizienski curtisville PA 43 487 2:24:06.20 11:00/M
44 tracy mullins knoxville TN 44 488 2:24:06.50 11:00/M
45 Tara Taylor Pittsburgh PA 42 521 2:42:46.40 12:25/M
46 Stephanie Reese Cranberry Township 42 523 2:42:51.10 12:26/M
Female 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cathy Connor Pittsburgh PA 45 129 1:43:04.50 7:52/M
2 Donna Eshenbaugh West Sunbury PA 46 207 1:50:51.60 8:28/M
3 Patty Schmidt Renfrew PA 46 218 1:51:29.70 8:31/M
4 Marilyn LaRocca Valencia PA 46 242 1:53:13.10 8:39/M
5 jill mucci pittsburgh PA 48 312 1:58:28.00 9:03/M
6 Andrea Young Pittsburgh PA 46 329 1:59:13.70 9:06/M
7 Kiena Nutter Beaver Falls PA 46 345 2:01:10.10 9:15/M
8 Nancy Wolfson PITTSBURGH PA 46 366 2:04:21.40 9:30/M
9 Debra Kuminkoski Butler PA 49 404 2:08:54.80 9:50/M
10 Mary McClelland Pittsburgh PA 46 410 2:09:56.70 9:55/M
11 Sherri Elkin Charleston WV 45 419 2:10:36.90 9:58/M
12 JULIE CAMERON Wexford PA 49 454 2:16:42.80 10:26/M
13 Veronica Trettel Cabot PA 45 462 2:18:30.50 10:34/M
14 Leslie Rubinkowski Pittsburgh PA 49 463 2:18:44.70 10:35/M
15 Debbie Huth 49 481 2:22:05.50 10:51/M
16 Kelly Ford Butler PA 49 499 2:29:48.20 11:26/M
17 Susan Guiciardi Creighton PA 46 515 2:39:43.20 12:12/M
18 Mary Ann Maholic Tarentum PA 48 517 2:39:49.10 12:12/M
19 Lois Swigart Butler PA 46 540 3:09:34.40 14:28/M
Female 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Beverly Franze Pittsburgh PA 50 234 1:52:44.40 8:36/M
2 Susan Petersen Pittsburgh PA 51 305 1:57:59.20 9:00/M
3 Linda Hart COLUMBIANA OH 52 352 2:02:27.30 9:21/M
4 LouAnn LoDico Harrisville PA 54 364 2:03:40.00 9:26/M
5 Lisa Minor Pittsburgh PA 52 370 2:04:52.80 9:32/M
6 Joann Aurand Pittsburgh PA 52 374 2:05:49.80 9:36/M
7 Mary Morgan VALENCIA PA 51 377 2:05:58.50 9:37/M
8 Barbara Schweitzer Mars PA 53 383 2:07:11.40 9:43/M
9 Carolyn Sabo Sabo Butler PA 51 393 2:07:39.50 9:45/M
10 Sherrie Mazurek Butler PA 53 398 2:08:29.20 9:48/M
11 Renee Gliptis Cranberry Township 54 431 2:12:31.70 10:07/M
12 Sandi Hudson White Oak PA 52 445 2:13:40.00 10:12/M
13 Janice Dauber Tyrone PA 53 457 2:17:11.10 10:28/M
14 Carol English Evans City PA 54 474 2:21:12.90 10:47/M
15 Janis Hackett Butler PA 52 477 2:21:31.50 10:48/M
16 Anne Semmler Cranberry Twp. PA 54 510 2:34:54.60 11:49/M
Female 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 patricia neubert saxonburg PA 58 146 1:44:57.00 8:01/M
2 Suzanne Leonburg 55 272 1:55:34.20 8:49/M
3 Cheryl Lane-McKillop RURAL VALLEY PA 56 276 1:55:57.10 8:51/M
4 Cathy Ferrero Cheswick PA 58 287 1:56:39.70 8:54/M
5 Christine Murray Zelienople PA 57 291 1:56:54.60 8:55/M
6 KATHY PALACKI Latrobe PA 56 416 2:10:11.00 9:56/M
7 Jane Mazzoni-Maddiga South Park PA 59 435 2:12:43.90 10:08/M
8 Susan Tassey Butler PA 55 498 2:29:47.90 11:26/M
9 Debbie Stanionis Cranberry Twp PA 57 519 2:41:54.80 12:22/M
10 Cindy Collins Franklin PA 56 524 2:43:25.30 12:28/M
11 Nancy Mckee Butler PA 55 530 2:53:23.10 13:14/M
12 Andrea Heinle Leechburg PA 59 538 3:06:10.30 14:13/M
Female 60 to 64
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ruthie Niederriter Shippenville PA 61 296 1:57:37.30 8:59/M
2 Marlyn Mendicino White Oak PA 63 412 2:10:08.60 9:56/M
3 Becky DeSantis Cabot PA 62 470 2:20:12.70 10:42/M
4 Marsha Severo Meadville PA 62 513 2:37:23.80 12:01/M
Female 65 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Marcia Semple VALENCIA PA 66 511 2:35:48.40 11:54/M
Female 70 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Margretta Lutz SAXONBURG PA 81 512 2:36:00.30 11:55/M
Overall Male OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kevin Doyle Ebensburg PA 30 1 1:09:54.90 5:20/M
2 Keith Kimmons 29 2 1:11:40.70 5:28/M
3 Grant BARON Butler PA 19 3 1:14:45.20 5:42/M
Overall Male MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jerry Maher 44 7 1:17:22.50 5:54/M
2 Tim Monfre BUTLER PA 51 11 1:20:32.20 6:09/M
3 Timothy Wyant Freeport PA 40 14 1:21:53.10 6:15/M
Male 0 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Who Areyou 0 109 1:40:32.60 7:40/M
Male 1 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Owen Michael Cabot PA 19 5 1:17:07.90 5:53/M
2 Andrew Buttlar 18 16 1:23:11.50 6:21/M
3 Jeromee Geibel BUTLER PA 15 83 1:38:06.30 7:29/M
4 Riley Lamison Beaver PA 13 178 1:48:52.10 8:19/M
Male 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Matthew Montellanico 22 6 1:17:18.20 5:54/M
2 Mike Fugate Cabot PA 20 23 1:26:06.30 6:34/M
3 Joshua Dolan 24 26 1:27:48.80 6:42/M
4 Jonathan Wiley Saxonburg PA 24 29 1:29:13.70 6:49/M
5 Matt Dailey Pittsburgh PA 20 43 1:32:47.30 7:05/M
6 Austin Brownlee Grove City PA 21 51 1:33:49.10 7:10/M
7 Robbie Godsen Zelienople PA 22 125 1:42:43.70 7:50/M
8 Aaron Macoskey Renfrew PA 24 128 1:42:59.60 7:52/M
9 Caleb Wang Pittsburgh PA 21 130 1:43:12.90 7:53/M
10 SYLVESTER BEERMAN Pittsburgh PA 22 136 1:43:54.50 7:56/M
11 Sam Stockman State College PA 23 232 1:52:40.10 8:36/M
12 Nick Holnaider Pittsburgh PA 24 388 2:07:33.00 9:44/M
13 Benjamin Swigart 20 447 2:14:26.50 10:16/M
Male 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Luke Snyder Butler PA 25 10 1:20:25.50 6:08/M
2 Nicholas Christian Pittsburgh PA 27 12 1:21:29.50 6:13/M
3 John Van Gehuchten Swissvale PA 27 20 1:25:07.20 6:30/M
4 John Ross Scenery Hill PA 29 25 1:26:23.20 6:36/M
5 Paul McCartney Saxonburg PA 26 37 1:31:26.40 6:59/M
6 Justin DiIanni 28 46 1:33:13.60 7:07/M
7 Ryan Leonburg 25 55 1:34:00.30 7:11/M
8 Casey Boyd Coraopolis PA 26 92 1:38:49.60 7:33/M
9 Milos Bogetic erie PA 25 112 1:41:07.20 7:43/M
10 Joshua Schmidt Freeport PA 27 127 1:42:47.80 7:51/M
11 Ryan McGinnis Pittsburgh PA 29 148 1:45:12.60 8:02/M
12 Edward McDaniel Pittsburgh PA 28 184 1:48:58.10 8:19/M
13 Rob Morrow Cranberry Twp. PA 25 266 1:55:07.90 8:47/M
14 Justin Perry 25 279 1:56:03.90 8:52/M
15 Bryan Johnson Woodbridge NJ 25 322 1:58:52.50 9:04/M
16 Adam Bennetch Myerstown PA 25 391 2:07:35.70 9:44/M
17 David Guiste Oil City PA 27 490 2:25:07.60 11:05/M
18 Benjamin Buchanan Amity PA 26 506 2:32:36.10 11:39/M
Male 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tom Stuart Gibsonia PA 32 8 1:19:20.30 6:03/M
2 Ben Brucker 33 22 1:25:56.70 6:34/M
3 Michael Bradley 32 48 1:33:23.10 7:08/M
4 Sean Kelly Pittsburgh PA 32 53 1:33:57.50 7:10/M
5 Jeff Conaway Butler PA 33 59 1:34:32.90 7:13/M
6 Frank Oberlitner Pittsburgh PA 32 62 1:35:27.70 7:17/M
7 Christopher Arnold Allision Park PA 32 71 1:36:23.90 7:21/M
8 Timothy Derbish North Huntingdon P 34 116 1:41:43.40 7:46/M
9 Andrew Hutchinson Bradfordwoods PA 34 117 1:41:47.40 7:46/M
10 Ryan Shaulis Altoona PA 33 122 1:42:16.70 7:48/M
11 Caleb Swartz Volant PA 32 147 1:45:03.20 8:01/M
12 PAUL BALY Ligonier PA 34 151 1:45:35.50 8:04/M
13 Christopher Dranko Allison Park PA 33 153 1:46:05.50 8:06/M
14 Corey Kovalcik New Florence PA 32 159 1:46:29.50 8:08/M
15 Andrew Super Cranberry Twp PA 33 172 1:47:57.50 8:14/M
16 Charles Johns Parker PA 33 202 1:50:22.00 8:25/M
17 Ryan Stanionis Bozeman MT 34 235 1:52:45.00 8:36/M
18 David Zablocki Kittanning PA 34 237 1:52:53.40 8:37/M
19 nathan frazier Philadelphia PA 30 240 1:53:07.30 8:38/M
20 Kurt Hellgren Freeport PA 34 256 1:54:10.40 8:43/M
21 Ken Pruitt DuBois PA 33 257 1:54:35.80 8:45/M
22 Robert Campbell Allison Park PA 30 282 1:56:13.00 8:52/M
23 Richard Colonello Cranberry Twp. PA 34 313 1:58:28.20 9:03/M
24 Chris Ritz Gibsonia PA 34 323 1:58:57.10 9:05/M
25 Steve Ference Indiana PA 30 356 2:02:58.80 9:23/M
26 Nicholas Leslie Butler PA 31 360 2:03:17.60 9:25/M
27 Philip O'Hara Mars PA 34 414 2:10:09.50 9:56/M
28 Dan Borchert Gibsonia PA 34 486 2:23:57.60 10:59/M
29 Tim Schneider West Newton PA 32 496 2:27:44.90 11:17/M
30 Damon Taggart Gibsonia PA 32 535 3:02:41.70 13:57/M
Male 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Richard Crowley 35 4 1:15:14.70 5:45/M
2 Edwin Koontz 39 9 1:20:03.50 6:07/M
3 Douglas Basinski 39 13 1:21:31.40 6:13/M
4 Craig Caylor New Castle PA 37 18 1:24:41.10 6:28/M
5 Eric Deutsch Pittsburgh PA 39 34 1:31:06.00 6:57/M
6 Jeffrey Gonzales New Castle PA 35 39 1:32:16.70 7:03/M
7 Ryan Westrick Ebensburg PA 36 47 1:33:18.60 7:07/M
8 Andrew Kirik Bethel Park PA 39 67 1:36:09.40 7:20/M
9 Michael Blackburn Moon Twp PA 39 69 1:36:14.10 7:21/M
10 steve mullins knoxville TN 39 73 1:37:02.30 7:24/M
11 James Wrubel Cranberry Township 37 74 1:37:09.30 7:25/M
12 Todd Ashbaugh KITTANNING PA 39 79 1:37:36.20 7:27/M
13 PAUL DiBUCCI Cranberry Twp. PA 38 85 1:38:10.80 7:30/M
14 Dave Lytle Beaver PA 37 88 1:38:27.20 7:31/M
15 Christopher Cutone Gibsonia PA 37 94 1:38:56.90 7:33/M
16 JAMES METZGER Wexford PA 35 100 1:39:26.80 7:35/M
17 Eric Bendekovic Beaver Falls PA 37 103 1:39:39.60 7:36/M
18 christopher petersen pittsburgh PA 37 104 1:39:47.60 7:37/M
19 David Jackson Verona PA 36 134 1:43:44.90 7:55/M
20 Tom Coates Bethel Park PA 37 135 1:43:51.80 7:56/M
21 Aaron Depew Butler PA 38 139 1:44:29.40 7:59/M
22 Mike Melvin 37 154 1:46:06.30 8:06/M
23 gordon taylor brackenridge PA 38 161 1:46:41.50 8:09/M
24 Troy Ulewicz Greensburg PA 35 163 1:47:09.70 8:11/M
25 tom ulewicz, jr curtisville PA 37 164 1:47:09.90 8:11/M
26 Peter Schnore 39 193 1:49:49.60 8:23/M
27 Brandon Ritchie Pittsburgh PA 38 195 1:49:56.30 8:24/M
28 Kevin Knaus Aspinwall PA 36 243 1:53:18.80 8:39/M
29 Rocco Tarasi Allison Park PA 38 252 1:53:48.40 8:41/M
30 Brad Kehm Cranberry Twp. PA 39 288 1:56:42.00 8:55/M
31 Nathan Smith Valencia PA 37 292 1:57:06.80 8:56/M
32 Jeffrey Crossan McMurray PA 35 315 1:58:33.80 9:03/M
33 Jason Carter Verona PA 35 316 1:58:35.00 9:03/M
34 Jonathan Jones Sarver PA 35 326 1:59:04.90 9:05/M
35 Mark Steffey Leetsdale PA 36 327 1:59:06.20 9:05/M
36 Stergios Moschos Pittsburgh PA 39 378 2:06:08.40 9:38/M
37 Sean Burkett Natrona Heights PA 35 407 2:09:22.30 9:53/M
38 Bryon White Collingswood NJ 35 425 2:11:25.80 10:02/M
39 Gary Jones Allison Park PA 39 450 2:14:38.00 10:17/M
40 Denny Martin East Brady PA 35 456 2:16:45.90 10:26/M
41 John Schneider West Newton PA 39 459 2:17:21.80 10:29/M
42 Jim Henry Sarver PA 37 464 2:19:08.40 10:37/M
43 Stephen Leslie BUTLER PA 39 489 2:25:07.20 11:05/M
44 John Hoffman Jr Sarver PA 35 492 2:26:09.70 11:09/M
45 Jason Fay Verona PA 39 509 2:34:25.40 11:47/M
Male 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Robert Gealy 41 24 1:26:18.60 6:35/M
2 John Truel Pittsburgh PA 41 40 1:32:23.30 7:03/M
3 charles Miller III Boardman OH 44 49 1:33:25.30 7:08/M
4 Michael Ruben Pittsburgh PA 41 57 1:34:28.20 7:13/M
5 michael yankel Evans City PA 40 60 1:35:21.20 7:17/M
6 John Vannoy 44 91 1:38:37.70 7:32/M
7 Ron Weber North Huntingdon P 40 102 1:39:37.70 7:36/M
8 Mark Williams McMurray PA 40 107 1:40:18.10 7:39/M
9 Franco Bonacchi Pittsburgh PA 40 115 1:41:41.10 7:46/M
10 Jeffrey Dowler Sewickley PA 43 119 1:42:05.30 7:48/M
11 William Marsh Cranberry Township 44 138 1:44:23.70 7:58/M
12 CHRISTOPHER LaBEAU Cranberry Twp. PA 41 142 1:44:42.50 8:00/M
13 James Beck 43 150 1:45:31.80 8:03/M
14 Scott Keefer Dexter MI 43 168 1:47:19.90 8:12/M
15 LANDON WOOD BUTLER PA 44 181 1:48:54.20 8:19/M
16 Jeffrey Smith cranberry township 42 183 1:48:55.40 8:19/M
17 Vince Hamashin San Diego CA 41 185 1:49:01.70 8:19/M
18 Mark Lamison Beaver PA 42 189 1:49:26.70 8:21/M
19 Jason Young Brackenridge PA 41 201 1:50:21.20 8:25/M
20 Brian Evanchak North Huntingdon P 41 204 1:50:43.20 8:27/M
21 david whitney pittsburgh PA 44 212 1:51:08.60 8:29/M
22 Don Amadee Freeport PA 44 216 1:51:28.70 8:31/M
23 James Edgar Allison Park PA 41 223 1:51:55.40 8:33/M
24 Michael Eberle Damascus MD 44 229 1:52:16.50 8:34/M
25 Tom Beckes New Kensington PA 42 246 1:53:34.30 8:40/M
26 Michael Gregory Freeport PA 42 247 1:53:38.80 8:40/M
27 Brett Stevens Reisterstown MD 40 254 1:54:03.30 8:42/M
28 Ed Townsend Pittsburgh PA 44 300 1:57:41.30 8:59/M
29 Dan Watenpool Allison Park PA 44 314 1:58:31.10 9:03/M
30 Stuart Eicholtz Mc Kees Rocks PA 40 325 1:59:04.10 9:05/M
31 Scott Kavanagh Cranberry Twp PA 44 330 1:59:16.40 9:06/M
32 Charles Tanner Saxonburg PA 43 355 2:02:55.50 9:23/M
33 Bob Finke New Kensington PA 42 369 2:04:50.90 9:32/M
34 Michael River Pittsburgh PA 42 372 2:05:20.50 9:34/M
35 Kevin Kreutzer Pittsburgh PA 44 384 2:07:16.30 9:43/M
36 David Somerville Greensburg PA 40 390 2:07:34.80 9:44/M
37 Patrick McKenna Wexford PA 42 421 2:10:44.80 9:59/M
38 Nicolas Ruete Valencia PA 42 437 2:12:48.10 10:08/M
39 Rick Bobosky Grove City PA 44 441 2:13:19.30 10:11/M
Male 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Emmett Santillo Beaver Falls PA 48 15 1:22:58.80 6:20/M
2 stephen perryman mcmurray PA 47 17 1:24:25.70 6:27/M
3 Steve Mentzer Allison Park PA 45 21 1:25:46.10 6:33/M
4 John Zamperini 49 30 1:29:44.20 6:51/M
5 John Way Montgomery Village 45 31 1:29:52.00 6:52/M
6 Stephen Hepler SARVER PA 49 33 1:30:50.10 6:56/M
7 David Fugate Cabot PA 48 50 1:33:35.20 7:09/M
8 John Armstrong Grove city PA 45 52 1:33:53.10 7:10/M
9 Drew McCabe Pittsburgh PA 48 58 1:34:28.70 7:13/M
10 Sean Dolan 49 61 1:35:27.40 7:17/M
11 David Elkin Gibsonia PA 45 72 1:36:51.20 7:24/M
12 James Young Pittsburgh PA 49 81 1:37:52.10 7:28/M
13 Thomas Minnock Cranberry Twp PA 47 89 1:38:29.40 7:31/M
14 Philip Mathew Cranberry Twp. PA 46 93 1:38:52.30 7:33/M
15 Andy Hannah 45 98 1:39:16.00 7:35/M
16 Bob Markovich Mars PA 46 110 1:40:37.30 7:41/M
17 J Hartigan Pittsburgh PA 49 118 1:42:04.50 7:47/M
18 Clint Wilhelm Pittsburgh PA 47 120 1:42:08.70 7:48/M
19 Brian Stack Greensburg PA 45 131 1:43:29.50 7:54/M
20 Dan Kendra BEAVER FALLS PA 47 143 1:44:42.70 8:00/M
21 Tim Piper Monroeville PA 48 152 1:46:02.80 8:06/M
22 Richard Wehan Pittsburgh PA 49 160 1:46:36.40 8:08/M
23 Alan Berg Pittsburgh PA 49 171 1:47:46.60 8:14/M
24 Kelly Shannon Sewickley PA 48 191 1:49:43.60 8:23/M
25 Scott Blumenthal Pittsburgh PA 47 210 1:50:56.70 8:28/M
26 TJ Pynos Cranberry Township 46 214 1:51:27.10 8:30/M
27 Mark Bowser Albuquerque NM 49 225 1:52:01.60 8:33/M
28 Gene Witt 46 233 1:52:41.60 8:36/M
29 John Parker Pittsburgh PA 49 236 1:52:48.40 8:37/M
30 Ernie Pais Verona PA 49 249 1:53:44.40 8:41/M
31 John Pristas Cranberry Township 46 250 1:53:45.00 8:41/M
32 Douglas Thomas Lancaster PA 46 253 1:53:59.80 8:42/M
33 John Gust Gibsonia PA 47 258 1:54:38.20 8:45/M
34 Alan Houser Pittsburgh PA 45 261 1:54:57.60 8:46/M
35 William Meyer Wexford PA 46 269 1:55:22.00 8:48/M
36 Benjamin Frederick New Kensington PA 46 277 1:56:02.10 8:51/M
37 Gary Franko Pittsburgh PA 48 278 1:56:03.30 8:52/M
38 Kurt Wallisch Sarver PA 47 332 1:59:19.30 9:06/M
39 David Humiston Pittsburgh PA 49 334 1:59:46.80 9:09/M
40 Henry Nolan Butler PA 48 354 2:02:40.60 9:22/M
41 Keith Vollberg Wexford PA 47 363 2:03:34.90 9:26/M
42 Buddy Segal 45 438 2:12:50.00 10:08/M
43 Gary Golebiewski Valencia PA 46 451 2:15:48.50 10:22/M
44 James Kraus 45 453 2:15:50.20 10:22/M
45 Peter Eberle New Kensington PA 46 495 2:27:15.50 11:14/M
Male 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ed Shephard BEAVER PA 54 28 1:28:06.60 6:44/M
2 Gary Gigliotti Trafford PA 50 35 1:31:10.90 6:58/M
3 George Ketterer Verona PA 53 45 1:33:05.20 7:06/M
4 william strohm pgh PA 50 54 1:33:59.80 7:10/M
5 Reuben King 50 63 1:35:45.10 7:19/M
6 Chuck Amadee Greensburg PA 54 76 1:37:13.20 7:25/M
7 Daniel Gup Pittsburgh PA 53 77 1:37:15.50 7:25/M
8 don huber Pittsburgh PA 52 80 1:37:52.10 7:28/M
9 Steve Franze Pittsburgh PA 51 82 1:38:06.20 7:29/M
10 Bob Kline McGrann PA 50 95 1:39:01.90 7:34/M
11 Chuck Huth 50 105 1:39:51.50 7:37/M
12 Rick Snyder Freeport PA 51 124 1:42:36.30 7:50/M
13 Steve Macon 52 158 1:46:27.10 8:08/M
14 Edward Bunyan Pittsburgh PA 52 170 1:47:40.10 8:13/M
15 William Osche Butler PA 52 174 1:48:05.80 8:15/M
16 Chris Rasmussen Monroeville PA 52 187 1:49:20.10 8:21/M
17 Dean Davis Fombell PA 50 188 1:49:21.80 8:21/M
18 Steve DiAntonio 54 196 1:50:04.80 8:24/M
19 Eric Hughes Pittsburgh PA 53 197 1:50:10.00 8:25/M
20 Christopher MARK Pittsburgh PA 54 203 1:50:36.70 8:27/M
21 Jerry Katz Pittsburgh PA 52 209 1:50:54.10 8:28/M
22 Larry Lutz 54 217 1:51:29.20 8:31/M
23 James Stitt New Kensington PA 54 222 1:51:52.50 8:32/M
24 Derrick Henderson Emlenton PA 53 227 1:52:13.00 8:34/M
25 Carl Hill EVANS CITY PA 51 231 1:52:33.10 8:35/M
26 Kenneth Kaminski Apollo PA 51 273 1:55:36.40 8:49/M
27 Bill Swanik Petrolia PA 50 286 1:56:39.50 8:54/M
28 CHRIS CULLEN Bradfordwoods PA 52 298 1:57:39.60 8:59/M
29 Thomas Williams Sarver PA 53 304 1:57:57.40 9:00/M
30 Jeff Hinchberger Sarver PA 50 308 1:58:02.40 9:01/M
31 Scott Schultz 53 311 1:58:27.20 9:03/M
32 Roy Matway 53 318 1:58:38.10 9:03/M
33 David Conway NEW WILMINGTON PA 51 344 2:00:59.40 9:14/M
34 Frank Moxie 50 357 2:03:07.60 9:24/M
35 Rick Buzard Washington PA 52 396 2:08:03.90 9:46/M
36 james reed gibsonia PA 54 402 2:08:50.30 9:50/M
37 Dan Wilson Harrison City PA 50 415 2:10:09.70 9:56/M
38 Michael Anderson 54 417 2:10:14.10 9:56/M
39 Curtis McGinnis verona PA 51 444 2:13:25.10 10:11/M
40 Mike LaRocca Valencia PA 52 446 2:14:11.80 10:15/M
41 Denis Repp Plum PA 50 493 2:26:16.00 11:10/M
Male 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Don Kirkwood Pittsburgh PA 57 56 1:34:07.30 7:11/M
2 Billy Kanarek Pittsburgh PA 57 65 1:35:58.30 7:20/M
3 Stefan Frembgen Pittsburgh PA 55 68 1:36:09.70 7:20/M
4 Michael Portogallo Pittsburgh PA 55 87 1:38:18.70 7:30/M
5 George Dieffenbach Pittsburgh PA 57 90 1:38:29.90 7:31/M
6 Chuck Wiedrich Pittsburgh PA 56 106 1:40:00.70 7:38/M
7 Bob Todd 56 108 1:40:23.20 7:40/M
8 Kent Watson Greensburg PA 56 114 1:41:40.80 7:46/M
9 David Fair Pittsburgh PA 56 126 1:42:43.90 7:50/M
10 EDWIN GESSELMAN Cheswick PA 56 141 1:44:41.20 7:59/M
11 Tom Heisey 59 162 1:46:44.90 8:09/M
12 Mark Eschenfelder 55 177 1:48:48.70 8:18/M
13 Boone Weatherly Aliquippa PA 56 192 1:49:44.90 8:23/M
14 Stephen Evans Bethel Park PA 56 213 1:51:24.40 8:30/M
15 Eugene McClain 59 238 1:52:58.10 8:37/M
16 John Pryde Kittanning PA 56 239 1:53:00.60 8:38/M
17 Mark Corbin 55 244 1:53:32.50 8:40/M
18 Richard Hart Columiana OH 55 248 1:53:40.20 8:41/M
19 Steve Ainey Glenshaw PA 58 290 1:56:44.70 8:55/M
20 James Zingaro Sarver PA 56 336 2:00:06.60 9:10/M
21 Bob Leidigh 55 338 2:00:17.40 9:11/M
22 Joe Tedesco 56 339 2:00:33.30 9:12/M
23 David Thaman Mars PA 55 353 2:02:29.30 9:21/M
24 Floyd Shirey New Castle PA 58 381 2:06:44.10 9:40/M
25 Michael Klein China Village ME 57 406 2:09:08.90 9:51/M
26 Raymond Tuttle Pittsburgh PA 55 429 2:11:49.10 10:04/M
27 Greg Teamann Irwin PA 55 442 2:13:23.80 10:11/M
28 Wayne Toy Freeport PA 56 458 2:17:20.90 10:29/M
29 Benjamin Houston Butler PA 55 497 2:28:22.30 11:20/M
30 Millard Elder Ann Arbor MI 59 502 2:30:49.70 11:31/M
31 Bob Stanionis Cranberry Twp PA 57 520 2:41:56.10 12:22/M
32 Al Lane Butler PA 55 529 2:51:44.90 13:07/M
Male 60 to 64
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Steve Bell 60 44 1:33:03.80 7:06/M
2 Bob Clark Butler PA 61 99 1:39:16.50 7:35/M
3 David Adams Harmony PA 61 111 1:40:59.10 7:43/M
4 Harry Green Aliquippa PA 64 144 1:44:47.60 8:00/M
5 James Cunningham Pittsburgh PA 62 194 1:49:54.70 8:23/M
6 dan geier Allison Park PA 61 206 1:50:47.20 8:27/M
7 jerry heinz butler PA 64 262 1:54:58.00 8:47/M
8 Philip Lope Harmony PA 61 275 1:55:46.30 8:50/M
9 James Kirby Pittsburgh PA 62 297 1:57:38.60 8:59/M
10 Buddy Turner Butler PA 60 403 2:08:50.80 9:50/M
11 Chuck Bergman Cranberry Township 61 409 2:09:32.70 9:53/M
12 Jeffrey Stackhouse Wexford PA 63 467 2:19:45.40 10:40/M
13 Tom Nesbitt Zelienople PA 63 483 2:22:47.90 10:54/M
14 Randon Simmons BUTLER PA 62 491 2:25:28.90 11:06/M
Male 65 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 David Porreca Wexford PA 65 200 1:50:18.70 8:25/M
2 Thomas Murray Zelienople PA 68 270 1:55:22.30 8:48/M
3 Bruce Gietzen Los Angeles CA 65 448 2:14:28.30 10:16/M
Male 70 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lou Alaksin New Galilee PA 70 84 1:38:09.70 7:30/M
2 Dez Csizmadia 72 289 1:56:42.50 8:55/M
3 Lou Lodovico Ellwood City PA 86 424 2:11:25.20 10:02/M
4 Gene Witt Sr. natrona. hgts PA 72 527 2:51:26.00 13:05/M
5 Bill Brown 72 539 3:08:41.40 14:24/M