P & LE EXPRESS RACES
Overall Finish List
August 12, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services
4 MILER
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Matthew Mansfield Washington PA 944 19 M 1 Top Fin 22:50.7 5:43/M
2 Emery Strotman Bunola PA 890 39 M 2 Top Fin 23:51.5 5:58/M
3 Gregory Forsythe Greensburg PA 897 28 M 3 Top Fin 24:31.7 6:08/M
4 Jonathan Klan Canonsburg PA 943 20 M 1 20-24 24:32.8 6:08/M
5 Rich Sandala Venetia PA 874 56 M 1 Top Fin 28:21.0 7:05/M
6 Cody Koontz 952 31 M 1 30-34 28:56.9 7:14/M
7 Amy O'Donnell Ebensburg PA 884 33 F 1 Top Fin 31:32.8 7:53/M
8 Katherine Dansak North Huntingdon P 889 14 F 2 Top Fin 32:22.1 8:06/M
9 Julie Dansak Irwin PA 886 43 F 3 Top Fin 32:35.6 8:09/M
10 Shane Brunazzi 877 37 M 1 35-39 33:51.9 8:28/M
11 gary lorenzi Monongahela PA 879 62 M 1 60-64 34:25.2 8:36/M
12 Lacy Schwirian 900 14 F 1 11-14 34:32.1 8:38/M
13 Frank Tarantine Youngstown OH 885 60 M 2 60-64 35:04.6 8:46/M
14 Margie DiCello North Versailles P 873 53 F 1 Top Fin 35:31.6 8:53/M
15 Jennifer Callear mckeesport PA 887 40 F 1 40-44 35:57.8 8:59/M
16 Alexis Rodriguez 899 13 F 2 11-14 36:19.8 9:05/M
17 Heidi Chester Eighty Four PA 902 22 F 1 20-24 37:25.0 9:21/M
18 Jim Doman Bentleyville PA 903 28 M 1 25-29 37:30.4 9:23/M
19 Karen Soltez Irwin PA 908 51 F 1 50-54 39:24.4 9:51/M
20 Carolyn Moffett Charleroi PA 901 56 F 1 55-59 39:38.9 9:55/M
21 Paula Luna Mckeesport PA 866 44 F 2 40-44 40:46.1 10:12/M
22 Brian Dzurenda 949 46 M 1 45-49 40:49.4 10:12/M
23 Rie Lauver Jefferson Hills PA 881 35 F 1 35-39 41:23.3 10:21/M
24 Julie Miller Mckeesport PA 896 30 F 1 30-34 41:27.7 10:22/M
25 Shannon Cain Dunlevy PA 893 26 F 1 25-29 41:40.5 10:25/M
26 Alex Lauver Jefferson Hills PA 882 7 M 1 1-10 42:19.1 10:35/M
27 MaryAnn Slafka Mckeesport PA 871 63 F 1 60-64 44:36.2 11:09/M
28 Carla Johnson Brackenridge PA 898 42 F 3 40-44 44:40.7 11:10/M
29 Melissa Grobmyer Export PA 894 37 F 2 35-39 44:44.4 11:11/M
30 Linda Pilipovich Irwin PA 876 67 F 1 65-69 45:29.6 11:22/M
31 Gunnar Luna Mckeesport PA 869 8 M 2 1-10 45:31.2 11:23/M
32 Gage Luna Mckeesport PA 868 7 M 3 1-10 45:34.3 11:24/M
33 Russell Luna McKeesport PA 870 48 M 2 45-49 45:57.4 11:29/M
34 Kristin Gansor new stanton PA 883 31 F 2 30-34 48:41.7 12:10/M
35 Carol Rhodes Belle Vernon PA 904 57 F 2 55-59 49:41.5 12:25/M
36 Kim Kenetz Cranberry Twp PA 865 52 F 2 50-54 50:50.7 12:43/M
37 Lisa McCune Wilmerding PA 880 55 F 3 55-59 51:33.3 12:53/M
38 Killarney Cline 892 7 F 1 1-10 55:27.5 13:52/M
39 Kristina Buckmaster 891 30 F 3 30-34 55:41.1 13:55/M
40 Barbara Douglas Port Vue PA 867 64 F 2 60-64 1:00:02.9 15:01/M
10 MILER
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Steve Spang Clairton PA 940 32 M 1 Top Fin 1:04:16.6 6:26/M
2 Kevin Kindler Pittsburgh PA 926 27 M 2 Top Fin 1:04:41.0 6:28/M
3 Julie Gerber Vanderbilt PA 941 22 F 1 Top Fin 1:09:33.4 6:57/M
4 Douglas Basinski Pittsburgh PA 915 47 M 3 Top Fin 1:09:47.5 6:59/M
5 John Koontz 950 45 M 1 Top Fin 1:11:19.6 7:08/M
6 Paul Schmidt Bethel Park PA 932 50 M 1 50-54 1:13:28.5 7:21/M
7 Brian McElroy Youngwood PA 906 46 M 1 45-49 1:13:48.8 7:23/M
8 Joseph Hill Greensburg PA 929 60 M 1 60-64 1:14:20.0 7:26/M
9 Amy Koontz 951 42 F 2 Top Fin 1:16:04.6 7:36/M
10 Ron Liscio Jr 947 33 M 1 30-34 1:18:14.9 7:49/M
11 Kelly Gable New Stanton PA 930 37 F 3 Top Fin 1:18:16.9 7:50/M
12 Jason Kurtz Bethel Park PA 907 39 M 1 35-39 1:18:34.5 7:51/M
13 Sharon Smith South park PA 946 33 F 1 30-34 1:21:12.2 8:07/M
14 Alicia Mizes Pittsburgh PA 925 24 F 1 20-24 1:21:53.8 8:11/M
15 Adam Resosky New Eagle PA 910 42 M 1 40-44 1:22:10.6 8:13/M
16 Alexander Kabusk New Cumberland PA 938 25 M 1 25-29 1:23:00.0 8:18/M
17 Chris Buckley Monongahela PA 942 57 M 1 55-59 1:23:12.0 8:19/M
18 William Filcheck, Jr. Morgantown WV 912 49 M 2 45-49 1:24:36.9 8:28/M
19 Rosalind Songer Hookstown PA 919 30 F 2 30-34 1:25:01.0 8:30/M
20 Vayda Farino Pittsburgh PA 917 20 F 2 20-24 1:26:06.7 8:37/M
21 Valerie Farino Scottdale PA 918 44 F 1 Top Fin 1:26:44.1 8:40/M
22 Jim Alcorn Clairton PA 933 50 M 2 50-54 1:27:29.7 8:45/M
23 Ava Dzurenda 948 15 F 1 15-19 1:27:32.0 8:45/M
24 Brandy Schmidt Bethel Park PA 931 47 F 1 45-49 1:27:46.7 8:47/M
25 Richard Taylor Murrysville PA 927 48 M 3 45-49 1:28:45.6 8:53/M
26 Christopher Kania Elizabeth PA 916 38 M 2 35-39 1:30:06.3 9:01/M
27 Aaron McDonald Bedford PA 937 28 M 2 25-29 1:30:13.4 9:01/M
28 Jamie Brooks Connellsville PA 934 48 F 2 45-49 1:30:48.5 9:05/M
29 Chris Currier Sewickley PA 945 43 M 2 40-44 1:34:32.1 9:27/M
30 Gina Dansak North Huntingdon P 909 37 F 1 35-39 1:34:50.1 9:29/M
31 Andrea Shafran Irwin PA 922 42 F 1 40-44 1:35:06.8 9:31/M
32 Stacey Patterson Rostraver Township 913 31 F 3 30-34 1:40:05.2 10:01/M
33 Lisa Pacolay Allison Park PA 936 34 F 4 30-34 1:42:41.5 10:16/M
34 Jason Smith Greenock PA 935 47 M 4 45-49 1:42:42.7 10:16/M
35 Jason Turner Irwin PA 928 29 M 3 25-29 1:44:02.7 10:24/M
36 Steph LaFrankie Monongahela PA 921 46 F 3 45-49 1:52:09.0 11:13/M
37 Rebekah Patterson Rostraver Township 924 35 F 2 35-39 1:54:47.6 11:29/M
38 Ashleigh Osborne kennerdell PA 920 33 F 5 30-34 1:55:08.9 11:31/M
39 William Leydic Irwin PA 923 51 M 3 50-54 2:29:22.0 14:56/M