HOLLIDAYSBURG YMCA OCTOBER DISTANCE FEST
Age Group Results
October 06, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
HALF MARATHON
Female OVERALL HM Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Beth Reese 40 38 8 1:37:17.94 7:26/M
2 Amy Korman 25 43 14 1:47:10.21 8:11/M
3 Robyne Redline 86 36 16 1:47:29.14 8:12/M
4 Rebekah Hughes 19 25 24 1:54:07.19 8:43/M
5 Casidy Weyandt 51 21 26 1:57:28.64 8:58/M
6 Anitra Weyandt 50 44 27 1:57:38.58 8:59/M
7 Annie Clay 10 44 33 2:01:04.69 9:15/M
8 Jennifer Weidley 44 34 35 2:03:36.41 9:26/M
9 Trina Collins 98 41 36 2:03:37.20 9:26/M
10 Kimberly Nee 35 36 37 2:04:18.86 9:29/M
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christy Huber 18 54 38 2:04:29.95 9:30/M
2 Anita Bowers 6 51 39 2:05:51.50 9:36/M
3 Jeanna Hann 17 42 41 2:08:06.20 9:47/M
4 Terri Rhone 24 49 42 2:10:02.45 9:56/M
5 Julie Evans 14 43 43 2:10:09.37 9:56/M
6 Rebecca Holland 85 30 45 2:14:10.20 10:15/M
7 Melissa Boston 43 43 46 2:18:18.98 10:33/M
8 Lisa Salaymal-Strohman 93 37 47 2:19:15.64 10:38/M
9 Jami Hall 16 49 48 2:23:48.91 10:59/M
10 Erica Lang 26 33 50 2:24:02.34 11:00/M
11 Kelly Bottenfield 5 46 52 2:30:58.43 11:31/M
12 Angeline Leeper 28 64 53 2:32:51.41 11:40/M
13 Jessica Oswald 36 37 54 2:32:58.20 11:41/M
14 Chris Wagner 49 68 56 2:52:57.11 13:12/M
Male OVERALL HM Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 AJ Kelly 22 36 1 1:17:51.27 5:57/M
2 Shundai Li 88 45 2 1:19:06.41 6:02/M
3 Jonathan Makoczy 31 27 3 1:25:14.73 6:30/M
4 Benjamin Huet 89 29 4 1:25:52.69 6:33/M
5 Edward Morrissey 97 53 5 1:26:51.69 6:38/M
6 Steve Myers 34 42 6 1:28:43.84 6:46/M
7 Davey Williamson 52 37 7 1:31:46.38 7:00/M
8 Steven Morgan 47 25 9 1:37:51.56 7:28/M
9 David Imler 20 32 10 1:44:05.19 7:57/M
10 Jim Adams 1 62 11 1:45:53.44 8:05/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonah Salyards 32 22 12 1:46:09.61 8:06/M
2 Samuel Mills 33 23 13 1:47:05.61 8:10/M
3 Bill Rabold 39 32 15 1:47:17.77 8:11/M
4 Ronald Peschock II 37 43 17 1:48:45.87 8:18/M
5 Rob Polinsky 92 46 18 1:49:07.60 8:20/M
6 Karl Estright 13 54 19 1:49:41.92 8:22/M
7 Barry Jacobs 87 61 20 1:50:46.20 8:27/M
8 Don Longstreth 99 46 21 1:51:00.68 8:28/M
9 Duane Brumbaugh 8 57 22 1:51:31.11 8:31/M
10 Jake Burnosky 9 30 23 1:52:46.26 8:36/M
11 Todd Sponsler 94 54 25 1:56:45.19 8:55/M
12 Scott Kennedy 23 47 28 1:58:59.95 9:05/M
13 Ziad Khoury 95 54 29 1:59:29.11 9:07/M
14 Fred Petrunak 38 65 30 1:59:29.12 9:07/M
15 John Stump 48 76 31 2:00:26.13 9:12/M
16 Steve Morrissey 96 54 32 2:00:53.95 9:14/M
17 Rick Eichelberger 12 63 34 2:01:04.89 9:15/M
18 Steve Conlon 11 39 40 2:05:54.35 9:37/M
19 David Leeper 29 65 44 2:10:59.20 10:00/M
20 P J Pfahler 91 40 49 2:23:49.20 10:59/M
21 Tom Worthington II 53 42 51 2:30:14.34 11:28/M
22 Jose Garcia Ortega 15 35 55 2:34:43.11 11:49/M
23 Scott Lantz 27 40 57 3:41:57.11 16:57/M
24 Gary Rhodes 42 78 58 3:41:57.11 16:57/M
10K
Female OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy O'Donnell 495 33 7 47:34.48 7:40/M
2 Kara Rhoa 594 32 11 52:06.63 8:24/M
3 Ashley Benton 1103 35 12 52:15.93 8:26/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Klima 1119 22 16 53:06.14 8:34/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tanya Rouzer 1114 34 18 53:55.28 8:42/M
2 Sarah Dean 494 34 33 59:03.43 9:31/M
3 Aubree Saccol 1112 30 38 1:01:51.87 9:59/M
4 Ashleigh Williamson 633 32 46 1:05:13.18 10:31/M
5 Tania Germino 499 32 64 1:16:54.76 12:24/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erica Burger 488 37 20 53:58.93 8:42/M
2 Rebecca Seymour 626 39 21 55:19.57 8:55/M
3 Kelly Ulery 632 35 23 56:32.29 9:07/M
4 Tiffany Stuckey 630 38 37 1:01:04.77 9:51/M
5 Julie Rishel 625 36 42 1:02:49.10 10:08/M
6 Elizabeth Heverly 554 37 48 1:05:23.84 10:33/M
7 Cheryl Zeljak 1109 36 63 1:16:25.92 12:20/M
8 Carrie Masood 598 38 67 1:34:49.34 15:18/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tracy Orner 622 40 13 52:40.55 8:30/M
2 Nikki Orsborne 623 42 26 56:54.67 9:11/M
3 Jodie Potter 1123 42 49 1:05:44.15 10:36/M
4 Jodie Albarano 397 41 50 1:06:16.18 10:41/M
5 Niccole Stultz 631 41 51 1:06:16.34 10:41/M
6 Kelly Munly 619 44 56 1:07:57.41 10:58/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Merrilee Anderson 399 45 31 58:54.43 9:30/M
2 Belinda Filer 496 48 41 1:02:40.39 10:06/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patti Caswell 1115 51 36 1:00:26.93 9:45/M
2 Stephanie Galanick 498 51 52 1:06:32.19 10:44/M
3 Debra Bender 483 52 60 1:11:20.85 11:30/M
4 Bonnie Jenkins 595 53 68 1:34:49.55 15:18/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shar Hopkins 615 59 62 1:15:26.94 12:10/M
2 Bobbi Bollinger 1101 59 65 1:21:06.44 13:05/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alane Adams 396 62 40 1:02:29.68 10:05/M
2 Jolene Kopriva 1106 64 55 1:07:51.43 10:57/M
3 Sherry Phillips 624 61 59 1:09:09.12 11:09/M
Male OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jamey Rimmey 617 29 1 38:59.13 6:17/M
2 Travis Kagarise 1111 38 2 39:58.42 6:27/M
3 August Anderson 398 15 3 41:58.42 6:46/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vincent Seymour 627 9 54 1:07:09.88 10:50/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Brumbaugh 486 24 6 46:50.81 7:33/M
2 Thaddeus Zitsch 1107 21 24 56:41.85 9:09/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brandon Zitsch 637 25 28 57:36.43 9:17/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Hallinan 553 34 5 44:28.85 7:10/M
2 Zach Winkler 634 32 22 56:30.53 9:07/M
3 Adam Bergstein 484 34 25 56:43.87 9:09/M
4 Kevin Bell 482 31 61 1:13:34.69 11:52/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ricky Kruise 596 35 15 52:50.43 8:31/M
2 Jonathan Rouzer 1113 36 19 53:55.68 8:42/M
3 David Lingofelt 1120 38 43 1:03:12.58 10:12/M
4 Michael Rishel 1122 36 44 1:03:20.40 10:13/M
5 Eric Black 485 39 57 1:08:20.94 11:01/M
6 Jason Hendricks 1110 39 58 1:08:20.99 11:01/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Molliver 616 40 9 50:27.46 8:08/M
2 Matthew Miller 599 41 29 57:57.17 9:21/M
3 David Stein 1117 43 34 59:37.68 9:37/M
4 Scott Auker 1108 44 39 1:02:16.68 10:03/M
5 Ben Harader 1105 44 45 1:03:31.93 10:15/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Hinkle, Jr. 591 53 14 52:45.43 8:30/M
2 Carl Musselman 620 51 27 56:54.67 9:11/M
3 Leon Adam 1121 53 32 59:01.22 9:31/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doug Craft 1118 57 4 42:13.32 6:49/M
2 Dave Miller 600 58 17 53:26.60 8:37/M
3 Bill Buck 487 58 35 59:56.18 9:40/M
4 Brad Zearfoss 636 55 53 1:06:32.90 10:44/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Bollinger 1102 63 8 48:43.18 7:51/M
2 Don Berry 1116 62 10 51:17.19 8:16/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Householder 1104 67 66 1:25:38.16 13:49/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gene Hall 500 70 30 58:48.41 9:29/M
2 David Ollman 621 77 47 1:05:16.53 10:32/M
5K WALK
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Stoltz 5358 58 1 37:20.92 12:03/M
2 Lisa Appleby 5312 58 3 39:45.85 12:49/M
3 Amanda Myers 5339 33 4 39:45.85 12:49/M
Female 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tessa Shipley 5355 3 53 1:04:07.52 20:41/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jasmyne Garcia Ortega 5330 13 21 48:16.71 15:34/M
2 Emily Campbell 5319 13 24 48:33.68 15:40/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Logan Richards 5348 24 43 56:48.80 18:19/M
2 Taylor Richards 5349 24 44 56:49.18 18:20/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Roland 5351 27 26 51:01.43 16:27/M
2 Casey Fetherman 5326 29 41 56:45.56 18:18/M
3 Dana Riedy 5392 29 55 1:04:23.69 20:46/M
4 Genevieve Sheeran 5354 25 57 1:04:24.68 20:46/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Pincherri 5344 33 8 42:15.93 13:38/M
2 Chelsea Garcia Ortega 5329 30 10 42:27.62 13:42/M
3 Melanie Duncan 5325 32 37 54:06.68 17:27/M
4 Jen Stillman 5384 30 52 1:04:06.90 20:41/M
5 Kate Shipley 5357 34 56 1:04:23.69 20:46/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Browell 5317 38 6 42:02.14 13:34/M
2 Jessica Cassarly 5365 38 16 46:40.86 15:03/M
3 Dana Harris 5382 35 23 48:31.11 15:39/M
4 Stephanie Davis Sheffield Village 5323 36 36 54:06.31 17:27/M
5 Christy Nau 5366 35 39 56:12.68 18:08/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Snyder 5385 40 11 45:02.61 14:32/M
2 Kimberly Merritts 5341 42 14 45:30.56 14:41/M
3 Ying Gu 5390 44 32 53:06.93 17:08/M
4 Christal Yuksel 5381 41 64 1:22:06.37 26:29/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Darla Cox 5370 47 22 48:25.41 15:37/M
2 Christy Richers-Bejmovicz 5350 47 65 1:22:06.37 26:29/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denise Frailey 5328 50 42 56:48.41 18:19/M
2 Tracy Banks 5313 53 49 1:01:14.30 19:45/M
3 Rebecca Winkler 5361 53 62 1:07:36.11 21:48/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cathy Castellucci 5320 57 20 48:06.57 15:31/M
2 Vicki Sullivan 5386 58 33 53:11.66 17:09/M
3 Charlene Centar 5387 58 34 53:11.87 17:09/M
4 Gina Barefoot 5315 57 35 53:27.29 17:15/M
5 Colleen Rentz 5347 55 40 56:45.56 18:18/M
6 Jill Walters 5359 55 47 58:11.68 18:46/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Woods 5369 64 13 45:21.56 14:38/M
2 Mary Sheeran 5388 60 59 1:04:27.60 20:47/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brenda Lochner 5363 67 25 48:54.63 15:46/M
2 Connie Fortune 5327 65 60 1:04:31.26 20:49/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vicki Miller 5378 71 28 51:05.13 16:29/M
2 Eleanor Nash 5340 80 29 51:37.60 16:39/M
3 Marmie Pheasant 5342 82 30 51:49.18 16:43/M
4 Fran Semelsberger 5353 78 46 58:10.87 18:46/M
5 Diana Hite 5334 75 51 1:02:20.43 20:06/M
6 Duffy Kopriva 5335 70 61 1:04:32.69 20:49/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glenn Kagarise 5389 62 2 37:36.11 12:08/M
2 Stewart McClelland 5338 62 5 41:11.93 13:17/M
3 Dave Despot 5324 62 7 42:12.10 13:37/M
Male 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Isaac Shipley 5356 5 54 1:04:22.91 20:46/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Li 5391 13 31 53:06.57 17:08/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Harding Jr 5332 18 9 42:16.15 13:38/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Juan Martinez-Santas 5393 27 66 1:22:06.58 26:29/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Roland 5352 30 27 51:01.78 16:27/M
2 Christopher Banks 5314 31 48 1:01:14.10 19:45/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Harris 5383 36 18 47:14.35 15:14/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Harding 5331 45 38 55:51.43 18:01/M
2 Dave Hite 5333 47 50 1:02:18.93 20:06/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathan Muss 5364 52 15 45:48.35 14:46/M
2 John Castellucci 5321 54 17 46:53.26 15:07/M
3 Rick Cox 5371 53 19 47:18.42 15:15/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Winkler 5360 55 63 1:07:40.39 21:50/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Conte Sr 5322 68 12 45:03.23 14:32/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Woomer 5362 74 45 57:50.68 18:39/M
2 Ed Kopriva 5336 72 58 1:04:24.94 20:46/M