DIRT MONSTER 5 MILE TRAIL RACE
5 MILER
Age Group Results
November 03, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services smileymiles.com
Female OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anna Balouris 2022 30 6 34:34.94 6:55/M
2 Kate Hails 2573 30 7 34:38.55 6:56/M
3 Autumn Greba 2560 25 10 37:10.49 7:26/M
Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Nelson 2713 46 33 43:18.48 8:40/M
2 Karla Durnell 2119 41 39 45:02.59 9:00/M
3 Toni Zona 2933 41 43 45:47.71 9:09/M
Female 1 to 17
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katherine Dansak 2105 14 44 45:52.54 9:10/M
2 Mackenzie Hirt 2576 12 64 51:21.81 10:16/M
3 Hannah Mertz 2697 11 108 1:03:39.22 12:44/M
Female 18 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Allison Fong 2419 27 47 46:57.84 9:23/M
2 Caily Grube 2569 29 74 52:27.40 10:29/M
3 Morgan Sulik 2899 28 83 54:55.45 10:59/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lexi Ambrogi 501 31 13 37:51.31 7:34/M
2 Gwendolyn Musser 2705 32 14 38:25.67 7:41/M
3 Danielle Myers 2712 34 19 39:32.51 7:54/M
4 Courtney Burgess 2041 35 21 40:35.50 8:07/M
5 Erin Sondej 2897 33 22 40:51.87 8:10/M
6 Erica Maloney Verona PA 2618 37 28 42:07.38 8:25/M
7 Kelly Giles 2940 31 35 43:30.31 8:42/M
8 Dee Dee Sung 2936 38 36 43:46.24 8:45/M
9 Elizabeth Falwell 2399 38 41 45:25.46 9:05/M
10 Emily Borcz 2027 38 56 49:48.67 9:58/M
11 Martha Jurczak 2586 38 58 50:28.80 10:06/M
12 Heather Duncan 2114 31 60 50:50.32 10:10/M
13 Jesica Sharp 2880 34 62 51:06.65 10:13/M
14 Julie Hoch 2578 35 63 51:06.90 10:13/M
15 Sarah Ralich 2935 31 69 51:53.67 10:23/M
16 Gina Dansak North Huntingdon P 503 37 73 52:23.53 10:29/M
17 Crystal Guiddy 2571 33 87 56:13.47 11:15/M
18 Teresa Segelson 2877 39 88 57:13.57 11:27/M
19 Ashley Risacher 2819 30 89 57:20.78 11:28/M
20 Kristina Paris 2766 38 93 58:48.60 11:46/M
21 Sarah Gross 2562 34 99 59:30.49 11:54/M
22 Anna Haensch 2572 33 106 1:02:59.55 12:36/M
23 Sara Johnson 2584 39 111 1:04:22.74 12:52/M
24 Melanie Haynes 2575 35 112 1:05:20.52 13:04/M
25 Dawn Brennan 2039 38 115 1:09:58.96 14:00/M
26 Virginia Knapp 2595 31 120 1:14:38.61 14:56/M
27 Katy Collins 2088 31 121 1:14:39.86 14:56/M
28 Meredith Patik 517 39 126 1:52:40.17 22:32/M
29 Kathleen Vinay 2928 39 127 1:52:41.01 22:32/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jocelyn Mccarty 2626 40 48 46:58.13 9:24/M
2 Jackie Campbell 2052 48 53 48:45.42 9:45/M
3 Karen Cohn 2087 41 65 51:22.70 10:16/M
4 Chrissy Engelis 2123 40 71 51:57.84 10:23/M
5 Christina Traynor 2917 46 75 52:47.23 10:33/M
6 Shannon McLeod 2694 49 76 54:02.38 10:48/M
7 Kristen Kurzawski 2601 44 92 58:12.59 11:38/M
8 Linda Kotewicz 2598 47 97 59:15.54 11:51/M
9 Kristen Glass 2525 40 98 59:18.65 11:52/M
10 Michelle Blevins 2025 40 113 1:05:23.78 13:05/M
11 Brandy Abbott 2008 42 114 1:07:30.96 13:30/M
12 Jennifer Prazenica 2816 46 116 1:11:57.82 14:23/M
13 Malin Lawenadler-Shadel 2608 47 123 1:16:08.48 15:14/M
14 Andrea Fennell 2403 40 124 1:17:38.17 15:32/M
15 Vikki Pickard 2814 47 125 1:52:16.17 22:27/M
16 Stella Petraslic 2941 40 129 1:52:48.03 22:34/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karin Monteparte 2704 50 45 46:06.70 9:13/M
2 Renee Goodman 2536 54 51 48:01.72 9:36/M
3 Edna Spang 2937 50 57 50:05.12 10:01/M
4 Marie Degraef 2107 53 67 51:44.57 10:21/M
Female 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Neubert 2726 66 101 59:38.64 11:56/M
2 Alison Huettner 2580 62 107 1:03:38.00 12:44/M
Male OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brett Mason 2619 42 1 31:39.81 6:20/M
2 Todd McCormick 2677 32 2 32:30.65 6:30/M
3 Nathan Tavenor 2913 29 3 32:38.44 6:32/M
Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Greg Powell 2939 45 8 35:15.99 7:03/M
2 Jp McCarty 2632 41 16 39:05.15 7:49/M
3 Dave Chinchiila 2934 58 18 39:25.72 7:53/M
Male 1 to 17
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Humberston 2581 2 12 37:29.74 7:30/M
2 Ray Eschenbach 2138 15 46 46:57.44 9:23/M
3 Jeremy Shutters 2943 15 49 47:08.61 9:26/M
Male 18 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Goldstein 2528 23 5 34:20.41 6:52/M
2 Kenneth Midgley Jr 2698 22 9 36:38.13 7:20/M
3 Neil Christopher 2083 23 11 37:16.33 7:27/M
4 Patrick Dawe 2106 29 30 42:58.30 8:36/M
5 Nate Stout 2898 21 37 44:01.63 8:48/M
6 Chris Tavenor 2901 24 81 54:46.38 10:57/M
7 Max Mastrean 2620 21 85 55:02.81 11:00/M
8 Colin McMurry 2695 25 103 1:00:11.14 12:02/M
9 Michael Hartman 2574 25 118 1:13:22.98 14:40/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Balouris 2023 32 4 34:00.81 6:48/M
2 Aaron Shelmire 2884 37 15 39:02.23 7:48/M
3 Steven Graham 2543 34 17 39:25.51 7:53/M
4 Nathan Weiderspahn 2930 36 25 41:41.20 8:20/M
5 Jim Destout 2110 32 26 41:50.86 8:22/M
6 Jonathan Bost 2030 38 27 42:03.92 8:25/M
7 Zach Wicks 2931 34 59 50:39.89 10:08/M
8 Ryan Hirt 2577 38 66 51:22.81 10:16/M
9 Nick Fournier 2422 39 72 52:20.87 10:28/M
10 Marcus Faber 2394 32 80 54:42.34 10:56/M
11 Brian Risacher 2820 34 90 57:21.20 11:28/M
12 Mike Ludwig 2615 39 95 58:59.58 11:48/M
13 Robert Oliver 511 31 105 1:02:45.85 12:33/M
14 Timothy Perry 2813 38 122 1:15:52.55 15:10/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Bossola 2029 45 20 40:16.15 8:03/M
2 David Dansak 2099 42 23 40:52.67 8:10/M
3 Rich Durbin Claysville PA 2116 48 24 41:06.74 8:13/M
4 Jason Borne 2028 40 29 42:24.13 8:29/M
5 Brett Lynch 2944 41 31 43:11.31 8:38/M
6 Nicolas Sluis-Cremer 2895 49 34 43:24.16 8:41/M
7 Franco Bonacchi 2026 48 40 45:11.59 9:02/M
8 Dave Eschenbach 2124 47 42 45:42.20 9:08/M
9 Adam Myers 2706 40 52 48:28.93 9:42/M
10 Thomas Tarka 2900 45 54 49:15.17 9:51/M
11 Jeff Romano 2942 49 55 49:39.43 9:56/M
12 Edward Jenkins 2582 48 61 50:52.16 10:10/M
13 Keith Johnson 2583 47 68 51:51.65 10:22/M
14 Justin Zona 2932 41 70 51:55.81 10:23/M
15 Chris Pabian Allison Park PA 2755 42 91 57:40.36 11:32/M
16 Todd Douds 2111 44 96 59:03.47 11:49/M
17 Matt Imhof 502 42 102 59:45.80 11:57/M
18 Jarrett Giegel 2517 41 119 1:13:53.91 14:47/M
19 Mark Sacco 2834 43 128 1:52:41.03 22:32/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert McGinnis 2678 50 32 43:15.59 8:39/M
2 Mark T. Knapp 2592 57 38 44:55.87 8:59/M
3 Larry O'neill 2753 57 50 47:19.32 9:28/M
4 Brad Goodman 2530 54 77 54:04.95 10:49/M
5 Robert Colville 2091 53 78 54:09.33 10:50/M
6 John Schmitz 2874 53 79 54:39.62 10:56/M
7 Tim Minard 2701 59 82 54:46.63 10:57/M
8 Eric McMurry 2696 57 104 1:00:11.32 12:02/M
9 Perry Lan 2607 51 109 1:04:20.27 12:52/M
10 Mark Karenchak 2587 53 110 1:04:22.74 12:52/M
11 Mark Smith Mcmechen WV 2896 53 117 1:13:09.46 14:38/M
Male 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Agin 2012 76 84 54:58.74 11:00/M
2 Jack Neff 2938 73 86 56:06.36 11:13/M
3 John Edleman 2120 67 94 58:50.81 11:46/M
4 Dave Coulson 2096 68 100 59:32.49 11:54/M